wAc\l\\!]kse en LanqstRaAtse couRant De mislukte wereld-\ conferentie „GEHANDICAPTEN BEGELEIDEN NAAR EEN NORMAAL LEVEN EN EEN PRODUKTIEVE BEROEPSSTATUS" w van y Voorzieningen S mi ««aaiwijK sienkcï men ook aan sctiaai- vergroting IPresfaiieverhogïtig Garage Waalwijk N.V. Ruimtegebrek Waardering VeeS objecten Vrije tijdsbesteding BORINGEN IN DE ZUIDPOOL 'S-terènkledlncj WAALWIJK De DONDERDAGAVOND 5 JUNI 1969 92e JAARGANG No. 45 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij HoofdredakteurJAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra va n Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Ontwikkeling Sociale Werkplaats Waalwijk is bijzonder gunstig ONGETWIJFELD zullen er Rus sen zijn, die met weemoed terug denken aan de dagen van Stalin, teen de gehele communistische we reld centraal geleid werd vanuit het Kremlin en er slechts één man was, die onvoorwaardelijk gehoor zaamd diende te worden. Toen had Moskou ,n zeer lange arm en kon 't de communisten in de gehele wereld laten gehoorzamen. Deze tijd is nu voorgoed voorbij en dat kwam wel heel duidelijk tot uitdrukking op het grote communistische wereld congres te Moskou, waar men op verzoek van de Sowjet-Unie bijeen kwam om te trachten de eenheid te herstellen. Reeds lang was bekend, hoe Mos kou dat herstel der eenheid zag. Het Kremlin diende weer erkend te worden als het centrale middelpunt van het wereldcommunisme. De grote tegenstander van de Sowjet- Unie, communistisch China moest worden veroordeeld door de aan wezige afgevaardigden uit alle lan den ter wereld. Op die manier zou China geisoleerd ko mente staan en zou er een mogelijkheid geschapen worden om Moskou weer de oude macht te geven. Het is allemaal op een grandioze teleurstelling uitge lopen. In plaats dat men tot eenheid kwam, werd de verdeeldheid onder streept. De leiders in het Kremlin zijn wel van bijzonder naieve gedachten uit gegaan bij de uitstippeling van hun politiek. Zij hebben blijkbaar slechts eigen wensdromen nagejaagd, zon der rekening te houden met de re aliteit. Die realiteit dringt zich reeds vele jaren aan een ieder op die een open oog heeft voor het wereldgebeuren. Sinds de destalinisatie is er in de Sowjet-Unie inderdaad sprake van een zekere democratisering, ook al blijft die beperkt tot binnen de com munistische partij. Maar deze betrek kelijke democratisering heeft niet nagelaten van invloed te zijn op de communistische partijen in landen die een werkelijke democratie ken nen De democratisering in Moskou betekende voor de communistische partijen elders in de wereld, dat zij enigszins het recht kregen van een eigen stem en niet meer zonder meer de bevelen van Moskou be hoefden op te volgen. Hiermede kwam dan ook de kritiek los. Men kreeg het idee, dat men het recht had op een soort eigen nationaal communisme, dat hier en daar wel kon afwijken van het Russische patroon. In wezen maakten allen zich los van Moskou, slechts enkele, zoals ulbricht in Oost-Duitsland, bleven slaafs de richtlijnen uit Moskou vol gen. De meesten gingen echter een eigen weg. De communistische par. jen in de westelijke landen werden wat bougeois. Anderen liberaliseer den; of volgden een meer nationa listische koers en weer anderen spuwden op de gematigde lijn in het Kremlin en wensten een harde po litiek, zoals Cuba en verschillende communistische partijen in ont wikkelingslanden, waar alles nn een maal meer Zwart-wit wordt gezien. Deze laatsten voelden veel meer voor het echte revolutionaire com munisme van China. Zo ontstond er een grote gevarieerdheid, waarin Jreking probeerde de leiding van iloskou over te nemen, waardoor öe grote breuk en spanning tussen beide landen ontstond. Zowel in Moskou als in China zullen echter nooit de algehele leiding in de com- (V an onze verslaggever WAALWIJK - Er wordt de laatste jaren nogal eens gewezen op het probleem van de minder-geschiktenlmin- der-vahden, een groep werklozen die alle reden tot bezorgdheid geeft. De cijfers die het GAB verstrekt stijgen maandelijks Uf is er ook voor deze groep mensen een oplossing. De Gemeentelijke Sociale Werkplaats aan de Prof. Mincklersweg telt onder zijn werknemers velen uit deze groepWie in dit bedrijf een kijkje neemt, ziet met hoeveel plezier en werklust de werknemers hier arbeiden. In Waalwijk wordt dan ook vast aan het doel van een soc.-werkplaats beantwoord; "gehandicapten begeleiden naar een normaal leven en een pro- duktieveberoepsstatus"Men verschaft op een uitstekende wijze aangepaste werkgelegenheid en vergroot zo de arbeidsgeschiktheid van de mensen. Wethouder J. van Heeswijk en directeur J. Vrenken ing. vertelden ons dat de Sociale Werkplaats (een naam waar men overigens van af wil) dit jaar 'rond" gaat spelen. Een bewijs dat het een redenderd bedrijf is dat als ieder andere onderneming er naar streeft winst te maken. Een opmerke lijke kanttekening die de heer Vrenken plaatste is wel, dat ook dit bedrijf met een direkt personeelstekort van do werknemers kompt. Wethouder J. van Heeswijk, onder wiens portefeuille sociale zaken valt, vertelae ons dat de ontwikkeling van het bedrijf, gezien de rendementsfac toren, sedert kort bijzonder gunstig is. Dit is o.mreeds tot uitdrukking gekomen door verhoging van de uur- iohen, waar dit mogelijk was. (Jok aan de objecten wordt de allergroot ste aandacht gegeven, waarbij 't werk zoveel mogelijk wordt aan gepast aan het personeel. tiet gehele bedrijf - de naam so ciale werkplaats moeten we zo spoe dig mogelijk vergeten - is op 't ogen blik in beweging ais gevolg van de gewijzigde inzichten van de overheid, die vooral zijn ingesteld op schaal vergroting. Uok in Waalwijk denken we - en daar wordt ook naarstig aan gewerkt aan schaalvergroting in de vorm van omzetting van de Ge meentelijke Sociale Werkplaats in 'n Stichting van 'n Regionaal of Stads gewestelijk bedrijf, waarbij de gren- sen dan niet precies behoeven te dek ken", aldus wethouder v. Heeswijk. Uiteraard komt er als deze, plan nen zijn gerealiseerd - ook een ge wijzigde bestuursvorm, waarbij aan de deelnemende gemeenten alle inspraak gewaarborgd dient te worden. "De inzichten van mij en de direkteur lo pen op een verheugende wijze paral lel. Zowel wat betreft de zakelijke opzet van de bedrijfsvoering alsook wat de sociale - zeg liever ideële - doelstelling betreft", vertelt wethou der v. Heeswijk. "Het hier te werk- gestelde personeel moet vertrouwen tebben in het bedrijf, in de leiding en door verantwoorde prestatieverho ging vooral in zichzelf". Vanzelfsprekend wordt rekening ge- ïouden met de mogelijkheden tot prestatie van iedere medewerker en diens eventuele handicap, hetzij licha melijk en/of geestelijk. Wethouder v. Heeswijk zegt hierover: "Wij streven er naar dat iedere tewerkgestelde zich een bepaalde eigenwaarde ver werft en beseft dat hij een volwaardig aandeel heeft aan de werkzaamheden. Wij moeten er voor zorgen dat het Altenaweg 2-4, Waalwijk Telefoon 04160 2154-2451 VAC ANTIEBEURTEN munistische wereld kunnen krijgen, want daarvoor is de evolutie ook in de communistische wereld al te ver voortgeschreden. Met grote risico's heeft Moskou de liberalisering in Tsjechoslowakije kunnen stoppen Dit avontuur heeft echter andere landen gewaarschuwd, zoals Roe menië en Joegoslavië en een herha ling van dit avontuur is uitgesloten, zonder dat een en ander op een openlijke strijd uitloopt. Zo voelden de diverse afgevaar digden ter conferentie in Moskou er weinig voor zich achter de USSR te scharen en daarmee hun bescheiden stem op te geven. Eveneens voelden zij weing voor een veroordeling en uitstoting van China, want hiermede zouden zij een procedent scheppen, dat tot gevolg kon hebben, dat later zij zelf een zelfde lot ondergaan. De verdeeldheid is er en blijft er en het congres heeft dat alleen onder streept. Weth. J. van Heeswijk personeel zich geborgen voelt en zich, gezien zijn mogelijkheden ook geres pecteerd weet. Met deze instelling en met medewerking en het vertrouwen van de geplaatsten kan het niet an ders of er ontstaat een binding met het bedrijf die noodzakelijkerwijze nodig is voor 'n juiste ontwikkeling". Het is niet juist, zoals nog al eens voorkwam, dat men meent dat de So ciale Werkplaats een lagere prijs op drachten kan uitvoeren. De leiding van het bedrijf zorgt er ook voor dat de mensen zich volwaardige medewer kers kunnen voelen en dat zij een menswaardig bestaan kunnen leiden. Hierdoor zal hun moreel en hun le vensvreugde ongetwijfeld worden he in vloed. De mogelijkheden om dit alles te be reiken en zo mogelijk te consolideren zijn, zoals uit ons gesprek met de he ren y. Heeswijk en Vrenken bleek, niet erg gering. "De grootste zorg zie ik in de naaste toekomst in een ruim tegebrek. Op dit moment zijn de bei de bedrijven nagenoeg bezet, terurijl 't aantal tewerkgestelden nog maande lijks toeneemt. Dit probleem dient op niet te lange termijn te worden opge lost. Hoe dit zal moeten is nog in Studie. Ook om deze reden is het ge wenst, om de gemeenschappelijke of regionale stichting ten spoedigste tot stand te brengen", vindt wethouder v. Heeswijk. De wethouder wees er op dat tot voor kort voortreffelijk werk is geleverd, gezien in het licht van de mogelijk heden van toen. Er is, zoals hij het uitdrukt, uitstekend geroeid met de riemen die men toen had. "Wanneer men na gaat wat er was aan huisves ting en middelen toen het filiaal van s-Hertogen'bosch werd overgenomen en wat we nu hebben aan mogelijkhe den in de beide bedrijven, dan kan men alleen maar bewondering en waardering hebben voor hetgeen is tot stand gebracht." "Nu zal het zaak zijn, gebruik ma kend van nieuwe inzichten en nieuwe mogelijkheden het bedrijf op te voe ren tot een hoogte, dat gesproken kan worden van een waardig home voor allen die op deze wijze van te werkstelling zijn aangewezen en voor al tot verheffing van hun persoonlijk levenspatroon", aldus wethouder v. Heeswijk. Een belangrijke taak in dit, we mogen haast wel zeggen specialistisch be drijf, is er weggelegd voor directeur J. A. Vrenken ing., die in november 1968 werd benoemd. Tot dan was de heer Vrenken als textielingenieur in Tilburg werkzaam. Ook heeft hij 'n ruime ervarnig bij andere bedrijven opgedaan. Elk object waarmee 'n op drachtgever zich bij de Sociale Werk plaats meldt hoe meer hoe beter wordt door de heer Vrenken ar beidskundig bekeken. Hij beoordeelt dan in welke afdeling en door wie de bepaalde opdrachten worden uitge voerd. Er zijn zo'n 35 objecten in uit voering. Veel werkt er ook - met name op stikkerijgebied - voor de schoen- en lederindustrie. Over de sociale werkvoorziening zegt de heer Vrenken: "Deze is bedoeld voor al die personen die tot arbeid in staat zijn, doch vanwege één of meer bij hen zelf gelegen factoren, niet of moeilijk plaatsbaar zijn in een norma le dienstbetrekking". De geplaatsten in de werkplaats in Waalwijk (totaal Op de bovenste foto een kijkje in een van de montage-vertrekken. Onder de "electronisch afdeling" van de Sociale Werkplaats in Waalwijk. 118) komen uit Loon op Zand, Kaats heuvel, Waalwijk, Sprang-Capelle, Vlijmen, Drunen, Raamsdonksveer, Waspik en Heusden. Voor het personeel - het zijn overi gens beslist niet allemaal gehandicap ten, maar ook mensen van b.v. boven de 60 jaar - zijn tal van voorzienin gen getroffen. Men zorgt voor vol doende rusttijden, collectief busver voer, er zijn vormingsaktiviteiten, er is een sociaal fonds etc. Aan de werk- Direkteur A. Vrenken, ing. plaats is ook een bedrijfsarts verbon den, die een halve dag in de week zit ting houdt. Nieuw is een 'Commissie van Overleg" samengesteld uit per soneelsleden. Direkteur Vrenken heeft een eerlijk beloningssysteem (multi-factor-sys- teém) opgezet dat kansen voor ieder een heeft. Hierdoor kunnen hogere lonen worden bereikt. Hij streeft ook naar volwaardigheid door optimale normalisatie. De heer Vrenken haalt hierbij een uitspraak aan van oud-mi nister Veldkamp, die het van belang acht, dat de werknemers van een so ciale werkplaats het gevoel hebben, in een bedrijf werkzaam te zijn. Om tot een juiste opzet van de mogelijk heden van de werknemers te komen, wordt er een Test- en Trainingsafde ling opgezet. Men wil de werknemers van de Soci ale Werkplaats ook in hun vrije tijd begeleiden. Een initiatief daarvoor is uitgegaan van de Sociaal Pedagogi sche Dienst Waalwijk. Veel medewer king ondervindt men hierbij van de stichting Jeugdbelangen en de Ouder vereniging Voor het Zorgenkind, afd. De Langstraat. De bijeenkomsten in Waalwijk vinden in het Terp-gebouw plaats. Ook in Drunen - waar het praktisch al fungeert - wil men tot dergelijke aktiviteiten komen. Het is duidelijk dat de Sociale Werkplaats een bijzonder goede zaak is. De techniek staat voor niets. Via boorinstallaties te land, maar ook in zee ziet de mens kans tot op enor me diepten in de aardkorst door te dringen en bepaalde bodmschatten, zoals olie en aardgas te exploideren Het technisch kunnen van dit bo ren, aanvankelijk ontwikkeld met commerciële doeleinden, wordt nu ook aangewend voor het doen van wetenschappelijk onderzoek. In de omgeving van hun zuidpoolbasis „Byrd-station" hebben de Amerika nen een boring verricht, waarbij zij een diepte van niet minder dan 2100 meter hebben bereikt. Uit ver schillende diepten werden grond monsters genomen, die wetenschap pelijk werden onderzocht. Uit een en ander bleek, dat onze barre zuidpool, het zesde continent „Antarctica" enige miljoenen jaren geleden helemaal zo'n bar klimaat niet had, doch aanzienlijk hogere temperaturen heeft gekend, die heb ben geleid tot een weelderige plan tengroei, met tropische allures. De hier tentoongestelde materialen zijn door de werknemers van de So ciale Werkplaats vervaardigd of gemonteerd. De verscheidenheid is erg groot. Momenteel zijn 35 objecten in uitvoering.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1