wAalwijkse en UnqstRAAtse couRant Air-Strip «De Langstraat»in Drunen volgend jaar ingebruik In Vennen-Oost nu 56 voor werknemers van woningen Lips N.V. (a& ampe <=Campe Werktuigen-coöperatie Drunen en Elshout is nu ontbonden Raad Waspik praat over plannen winkelcentrum ALS HET START-KAPITAAL VERKREGEN IS Groepen in Rusland keren zich tegen tirannie en onder drukking NIEUWE TYPE WONING MET ALUMINIUM PUI|IN DRUNEN indeling AKTIVITEITEN NAMEN STERK AF Coöperatie heeft in '50-60 nuttig gewerkt Luchtvaartbedrijf „King Air Services" kiest Drunen als thuishaven Rij ksl uch t vaart- dienst akkoord King Air Services Aandeelhouders Bn mei open Stichting Woning bouw Drunen heeft meer op programma Medewerking In Tilburg: Heuvelstraat 14 Autorijschool- Kombinatie VA-MO N.V. Dit weekeinde T ef ado-sportwed strijden in Dongen 4+ Aankoop gronden na lang praten rond DONDERDAGAVOND 12 JUNI '69 92e JAARGANG No. 47 van het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij HoofdredakteurJAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 BureausGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) 1,55 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ÉCHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK Dankzij het initiatief van enkele Waalwijkse industri ëlen krijgt Midden Brabant er een vliegveld bij. Aansluitend op het nieuwe recreatiepark dat volgend jaar in Drunen wordt gerealiseerd komt namelijk een Air-Strip, geschikt voor het maken van privé-za- ken- en toeristische rondvluchten. Dit vliegveld da de naam „De Lang straat" gaat dragen wordt de thuishaven van Nederlands kleinste lucht vaartonderneming King Air Services. Als er voldoende deelnemers ge vonden kunnen worden voor de n.v. die het vliegveld gaat exploiteren - er moet f75.000,- tot f 100.000,- op tafel komen - dat zal volgend jaar in mei de 1ste vlucht vanaf dit Drunense vliegveld kunnen worden ge maakt. De gedachte om in de Langstraat tot een air-strip te komen is nog niet zou oud. Vorig jaar lanceerden de heren Chr. Appels - direkteur van het gelijknamige Waalwijkse tran sportbedrijf - en drs. W. Smits - se cretaris van de Kamer van Koop handel - bij de Industriële Club Waalwijk het plan om voor zaken- vluchten een luchthaven te creëe- ren. Steeds meer grote en middel grote bedrijven laten de auto's lie ver staan, om zich voor korte za kenreizen snel in een (sport) vlieg tuig verplaatsen. Het idee vond dan ook direkt weerklank bij de Industriële Club. Een enquête die de Kamer van Koophandel in augustus '68 hield bracht positieve geluiden naar vo ren, er was voldoende belangstel ling. Op grond van deze gegevens, zo vertelde ons donderdagmiddag de heer Chr. Appels, werd een na dere studie over deze materie ge maakt. Het gemeentebestuur van Drunen vindt een air-strip op haar grondgebied aantrekkelijk. Het ge meentebestuur besloot enkele we- kengeled'en dan ook een terrein van 20 ha, gelegen ten noorden van het nieuwe recreatiepark, hiervoor be schikbaar te stellen. De Rijksluchtvaartdienst, de in stantie die de minister van Verkeer en Waterstaat adviseert over het al dan niet geven van toestemming, is in principe akkoord met de ligging van het terrein en de vestiging van een dergelijke luchthaven in Mid den Brabant. Als uitdrukkelijke voorwaarde stelt men echter wel, dat er een kundige havenmeester - die uiteraard alle vliegbrevetten moet bezitten - wordt aangesteld. De air-strip ligt namelijk in de di- rekte omgeving van recreatieterrei nen en dit vraagt de nodige toezicht op de vluchten vanaf en naar deze air-srip „De Langstraat". Het vliegveld ligt bijzonder ide aal. amper 1 kilometer van het cen trum van Drunen en nog geen 5 ki lometer van Waalwijk. De initiatief nemers rekenen ook op belangstel ling uit de industriecentra Den Bosch en Tilburg. In deze plaatsen zijn veel bedrijven die voor hun za- kenvluchten het liefst een vlieg tuig gebruiken. De mogelijkheden daartoe komen nu dicht bij huis te liggen. Nederlands kleinste luchtvaart onderneming King Air Services - nu nog gevestigd op Seppe bij Roosen daal - wil de air-strip in Drunen tot thuishaven nemen. Dit betekent dat het grootste deel van de uit 16 vlieg tuigen bestaande luchtvloot van King Air naar Drunen komt. De maatschappij krijgt de alleen-rech ten voor het vestigen van een vlieg- school en het maken van zweef- en rondvluchten. De direktie van King Air Services heeft niet alleen veel vertouwen in de zakenvluchten maar vooral ook in de toeristische belangstelling die voor een bezoek aan de air-strip en het maken van rondvluchten zal bestaan. Het vlieg veld ligt namelijk bijzonder ideaal, midden in een druk bezocht recre atiegebied en aansluitend aan een groots opgezet recreatiepark dat on getwijfeld vele duizenden dag- en verblijfsrecreanten zal trekken. i Drs. Th. de Haan, waarnemend secretaris van de K.v.K., vertelde dat men wil komen tot de oprich ting van een „Stichting tot instand houding van het vliegveld De Lang straat". Deze stichting wordt dan de enige aandeelhouder van de „naamloze vennootschap tot exploitatie van het vliegveld". Het bedrijfsleven is in middels benaderd om participatie- bewijzen (a f500,-) van de stichting te kopen. Op deze wijze hoopt men aan de benodigde f75.000,- te ko men, die nodig zijn op de luchtha ven van de grond te krijgen. De houders van participatiebe- wij zen zullen van een aantal voor delen kunnen profiteren. Uit hun midden worden straks ook de be stuursleden gekozen. In het stich tingsbestuur nemen verder zitting vertegenwoordigers van de gemeen te Drunen, de Kamer van Koophan del in Waalwijk en de Industrie Club. Men wil zoveel mogelijk groe pen van industrie en handel voor de air-strip interesseren. De air-strip maakt ongetwijfeld de ontwikkeling van veel aktivitei- ten op het gebied van de luchtvaart in de Langstraat mogelijk. Het is dan ook te hopen dat voldoende ge- interesseerden gevonden worden die de zaak financieel van de grond wil len helpen. De inschrijving voor participatiebewijzen sluit over veer tien dagen. Als alles meezit hoopt men in mei volgend jaar de air strip „De Langstraat" te openen. Er zijn in de Sowjet-Unie steeds meer groepen die zich openlijk ke ren tegen de tirannie en de onder drukking en die proberen te strij den voor enige liberalisatie, zoals Dubcek die in Tsjechoslowakije voorstond. Het zijn voornamelijk studenten en schrijvers die zich hiervoor in zetten. In een land als de Sowj et- Unie is hier bijzonder grote moed voor nodig, want reeds geruime tijd worden alle pogingen tot liberali satie in Moskou gezien als verraad aan de communistische zaak. Toch laten grote groepen niet afweten en blijven zij strijden voor menswaar diger toestanden. Een en ander heeft in leidende Sowjetkringen tot de nodige onge rustheid aanleiding gegeven. Reeds wordt de Sowj et-Unie door velen gezien als een land, dat niet zo re volutionair meer is, maar afglijdt naar een bourgoisie. Het gevolg daarvan is, dat het leiderschap van de So wj et-Unie in het geding is ge komen. De neiging tot liberalisatie zou de Sowjet-Unie nog meer kwaad doen in het communistische kamp. Dat is de reden dat de leidinggeven de figuren in Moskou van mening zijn, dat een groot deel van de Rus sische intelligentia, politiek onbe trouwbaar is en dat het hoog tijd wordt dat daar iets aan wordt ge daan. Geen gunstig vooruitzicht voor deze dapperen en allen die de vrijheid lief hebben. (Van onze verslaggever) DRUNEN - Met enig feestvertoon heeft burgemeester mr. H. Stieger als voorzitter van de Stichting Woningbouw Drunen een projekt van 56 woningen in de nieuwe wijk Vennen Oost overge dragen aan de Stichting Lips Woningbouw. De woningen, voornamelijk bestemd voor huisvesting van Limburgse gezinnen zijn volgens een nieuw procédé gebouwd. Zo hebben de huizen een plat dak, een alumni- nium pui en een ventilatiesysteem via aluminium stroken. In de wo- nigen zijn geen draaibare ramen aangebracht. Burgemeester Stieger deelde verder nog mee dat zeer binnenkort zal worden aangevangen met debouw van 92 premiewoningen, waarvan het grootste gedeelte eveneens voor de n.v. Lips bestemd is. De woningen in Vennen Oost completeren de tweede serie van de Stichting Woningbouw Drunen. Al eerder bouwde deze stichting 132 huizen in Drunen West, die vorig jaar gereed kwamen en waar voor een groot gedeelte ook werkne mers van de n.v. Lips in wonen. „De n.v. Lips heeft een grote vraag naar arbeidskrachten. Om een werving tot een succes te maken zijn wonin gen nodig. Deze urgentie bracht ex tra premies op, waarmee we deze woningen konden realiseren" aldus burgemeester Stieger. Mr. Stieger vindt het plezierig de ze woningen te kunnen opleveren. Nog verheugender was hij de direk tie van Lips te kunnen meedelen, dat er goede verwachtingen zijn, dat direkt na de bouwvakvakantie met de bouw van 92 premiewonin gen kan worden begonnen. Een groot gedeelte hiervan is bestemd voor de huisvesting van Lips werk nemers. Uiteraard is Vennen Oost niet alleen bestemd voor Lips-men- sen, zo zei de burgemeester. Wel hoopte hij op deze manier een ba sis te leggen tussen de nieuwe be woners en degenen die al langer in Drunen - speciaal Vennen Oost - wo nen. Sinds een half jaar, toen tijdens de Drunense Bouwdag de eerste wo ning in Vennen Oost werd opgele verd, zijn er inmiddels 153 huizen bewoond, terwijl er nog 82 in aan bouw zijn. Plannen zijn er verder nog voor 92 premiewoningen, 18 be jaardenwoningen en 17 woningwet woningen. Daarnaast hebben diver se bouwondernemingen in de vrije sector nog veel in portefeuille. Er is dus in Drunen van een verheu gende bouwaktiviteit sprake. Nadat burgemeester mr. H. Stie ger de woningen symbolisch met >een handdruk aan de voorzitter van de Stichting Lips Woningbouw, de heer M. Lips had overgedragen, sprak deze laatste zijn dank uit voor de medewerking die het gemeente bestuur steeds verleent bij de bouw van woningen voor werknemers van Lips. „Het gemeentebestuur tracht het de plaatselijke industrie zo ge makkelijk mogelijk te maken. Dat is bijzonder prettig. Het is immers ook mede in het belang van de ge meente, dat ons metaalbedrijf blijft 'groeien" aldus president-direkteur M. Lips. De aanwezigen, die verzameld waren in een van de nieuwe wonin gen, kregen van de heer Horsten, direkteur gemeentewerken, een technische uiteenzetting. De heer Horsten vertelde, dat er tussen de woningen, die in stroken-bouw zijn gerealiseerd, een wit gekleurde as faltweg komt te lopen. Aansluitend hierop komt een grasgazon en daar achter hoger oplopende bossages. De bewoners houden ook zelf nog een klein tuintje over. Op bepaalde plaatsen tussen en langs het asfalt- weggetje komen bloembakken, speel bakken en speelwerktuigen voor de jeugd. De heer Horsten betreurde het dat de woningen niet van een cen traal verwarmingssysteem voorzien konden worden. Dat zou de huur prijs te veel doen stijgen. De wonin gen hebben een huurprijs van f 30,- per week. Naast de L-vormige huis kamer is beneden een werkkeuken en een soort bijkeuken die tevens als berging fungeert. Op de boven verdieping zijn vier ruime slaapka mers en een met blauwe tegeltjes afgewerkte douchecel. Het was voor de n.v. Lips de eerste maal dat er met alumium puien en het nieuwe ventilatiesysteem werd gewerkt. Men wil, en dat viel maandagmid dag duidelijk te beluisteren, in de toekomst deze mogelijkheden meer gaan benutten. i mag U niet links (of rechts) laten liggen, als U in TIL BURG op zoek bent naar iets ENIGS-EN APARTS VOLOP KEUS jumpers, pantalons, nylons, vesten, blouses, rokken, kraagjes, shawls enz. enz. ONZE LEUS: kwaliteit, service en exclusiviteit. DRUNEN - De Werktuigen-co- operatie Drunen-Elshout die in 1950 is opgericht is vorige week ontbon den. Voor de werkzaamheden van de vereniging, die veel nuttig werk heeft verricht, bestond de laatste jaren geen belangstelling meer. De Coöp werd in 1950 opgericht, in de tijd dat de handenarbeid schaarser en daardoor duurder werd. Om de mechanisatie op de landbouwbedrijven meer bekend heid te geven werden in ons land mede met de financiële bijdrage van Marshallgelden Werktuigen Coöper aties opgericht. De reden hiervoor was ook dat vele landbouwbedrijven te gering van omvang waren voor een eigen mechanisme. Hiervoor was, geza menlijke mechanisatie de aangewe zen weg. Gedurende ruim 10 jaar heeft de Werktuigen Coöp zeer nut tig werk verricht. Het waren voor namelijk werktuigen voor de aard appelteelt die het merendeel van het werktuigenpark vormden. Ook behoorden kunstmeststrooiers zaai- machines een Cambridge rol, een puttenboor en een touwslagappa raat tot de werktuigeninventaris. Het sterk teruglopen van de aard appelteelt en de zeer snelle econo mische veroudering der werktuigen is er oorzaak van geweest dat de laatste 8 a 9 jaar de versleten werk tuigen niet meer door nieuwe kon den worden vervangen. Ook heeft loonwerkstand de laatste 10 jaar 'n snelle opkomst doorgemaakt. Omdat ae loonwerkstand over het alge meen over modern materiaal be- De Autorijschool voor U Waalwijk: Grotestraat 358 tel. 04160-3678-3920 Kaatsheuvel: Jan de Rooystraat 47 tel. 04167 - 3422 - 3430 schikt wordt daar steeds meer gébruik van gemaakt. Al met al gin gen de activiteiten van de WerktuL gen Coöp, steeds achter uit. De ma chines waren verouderd en/of ver sleten. Het bestuur heeft daarom de leden voorgesteld de Coöp te ont binden, de werktuigen onder de le den te verkopen en de opbrengst te delen. Op 22 mei is in café Klerkx een vergadering belegd. Aangezien op deze vergadering niet 2/3 deel van de leden aanwezig was, is er op 3 juni weer vergaderd. Allen aanwezigen stemden voor het voor stel dat het bestuur ter tafel bracht, de Coöp te ontbinden, het geld te verdelen. Onder het drinken van een glaasje werd de ontbinding van de vereniging van kracht. Het programma van de TEFADO- SPORTWEDSTRIJDEN die dit weekeinde in Dongen worden ge houden is als volgt: Zaterdag 14 juni om 15.00 uur Hand balwedstrijden op het Wilhelmina- plein, deze wedstrijden worden om 16.00 uur onderbroken voor een mu zikale shöw die gegeven wordt door de drumband BEATRIX en de Duit se showband SPIELMANSZUG „ELKENBREDE". Zondag 15 juni om 12.00 uur aan vang van het nationaal jeugdvoet- baltoernooi. Hieraan wordt deel ge nomen door verenigingen uit het be taalde voetbal zowel als het ama teurvoetbal n.l. EXCELSIOR Rot terdam, D.F.C. Dordrecht, R.B.C. Roosendaal, DESK Kaatsheuvel, R.K.C. Waalwijk, CONCORDIA S.V.D. Den Bosch, BRABANTIA Eindhoven en de organiserende ver eniging DONGEN Dongen. De finale wedstrijd wordt om ca. 17.00 uur gGspGGld. Om 12.30 strt ook de TEFADO- RALLY voor de 6e maal. Door het bedrijfsleven en de Dongese Mid denstand zijn ook dit jaar voor dui- zende guldens aan prijzen beschik baar gesteld. Vanaf 12.00 uur kan men inschrij ven tot uiterlijk 14.30 uur in café rest. AURORA, Kerkstraat 43, Don gen. De rit wordt verreden volgens het K.N'.M.V. - K.N.A.C. reglement, lengte ca. 70 km. gemiddelde snel heid 24 km. per uur. De uitzetters de heren H. Trommelen en D. Krol hebben een bizondere primeur voor de deelnemers, de rit wordt direct na finish aan de hand van een film uitgelegd. De raad der gemeente Waspik komt donderdag in openbare verga dering bijeen. De agenda vermeldt ondermeer voostellen tot vaststel ling van verorderingen i.v.m. subsi diëring van instellingen voor alge meen maatschappelijk werk, en voor gezinsverzorging en gezinshulp Een voorstel tot aankoop van grond va de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente voor de bouw van een winkelcentrum; een voorstel tot het beschikbaar stellen van een bedrag van f 1761,87 aan de lagere school De Hooght voor aanschaffing van schoolbenodigdheden en tenslotte een voorstel tot aanschaffing van een netlijndoorschakelkast met toe behoren ten behoeve van een effec tieve alarmering bij brand. In haar vergadering van donder dag kan de raad van Waspik een volgende stap zetten naar de reali sering van de reeds lang bestaande plannen m.b.t. een op te richten winkelcentrum aan het dorpsplein en de Schoolstraat. Nadat in 1961 de onderhandelingen betreffende de verwerving van gronden voor dit deel in het slop waren geraakt zijn zij in 1965 weer opgang ge bracht en eerst nu afgerond, dit zoals burgemeester Welling het in zijn pré-advies neemt, na haast ein deloos geharrewar, niet zozeer met de eigenares, De Kerkvoogdij der Ned. Hervormde gemeente alhier, als wel met het Kantoor der Gees telijke Goederen te Eindhoven. De kerkvoogdij gaat akkoord met de verkoop van 1900m2 tegen een prijs van f 45.000,-. Dit bedrag is bere kend naar een grondprijs van f22,- per m2, terwijl voor vermogens schade over een bedrag van f 3200,- overeenstemming werd bereikt. Het makelaarskantoor De Koepel n.v. te Breda wil de galerij verwezenlij ken en is bereid gevonden de vast gestelde grondprijs te betalen. Ook wil De Koepel n.v. voldoen aan de voorwaarden en wensen van de Kerkvoogdij voor wat betreft de te metselen muur en de vensters in de noordgevel. Bestek en tekeningen werden, ook op gronden van wel stand, in orde bevonden terwijl de premie voor de bovenwoningen reeds is aangevraagd. De Kerkvoog dij wil de aankoopsom aan de ge meente in leen verstrekken. Het be dongen rentepercentage komt het 'college van B. en W. alleszins aan- nemenlijk voor 6 3A%. Het is zelfs Vi lager dan dat wat de gemeen te momenteel betaalt voor gelden in rekening-courant voor bedragen boven het toegestane maximum. De rente voor vaste geldleningen is aanmerkelijk hoger, 7%%, terwijl de rente .voor kasgeld met 3 mnd. opzegging zelfs 7%% bedraagt.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 15