w/AAlwijkse en UnqstRAAtse couRant Gemeente Loon op Zand/Kaatsheuvel voert twee nieuwe belastingen in N.V. Noord Braband toegetreden tot Delta Verzekeringsgroep Op zondag 29 juni gespreks wandeltocht Grasduinen bouwman brillen OPEN OOG Jac van Haar en de juwelier die blijvende luxe betaalbaar maakt VERHOGING STRAATBELASTING LEVERT F. 100.000,- EXTRA OP WAALWIJKS CONCERN BLIJFT ONDER EIGEN NAAM AKTIVITEITcN VOORTZETTEN ACTUEEL ONDERWERP: MEDEZEGGENSCHAP EN MEDEVERANTWOORDELIJKHEID Meer-opbrengst voor algemene voorzieningen Bouwgrond- belasting Straataanleg kostenbelasting Straatbelasting De laatste hand! Waarschuwing Wijziging verwacht in direktie en Raad van commissarissen Gunstig voor personeel Omvang van concern Zaterdag uitreiking prijzen bij KOT in Elshout C. Schutte, adj.-dir. arbeidsbureau, gespreksleider Voor iedereen Discussies Verkeers-dode in Waalwijk DONDERDAGAVOND 12 JUNI '69 92e JAARGANG No. 47 De tcho v«\n het Zw&en Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij HoofdredakteurJAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL - Het college van b. en w. van de gemeente Loon op Zand heeft de raad vorig jaar een uitvoerige belastingnota gepresenteerd. Hierin werden een aantal maatregelen aangekondigd om tot een inkom stenverbetering te komen. In januari besloot de raad tot de invoering van een bouwgrond- en straataanlegkostenbelasting, alsmede tot een verhoging van de straatbelasting. Afgeschaft werden de hondenbelasting, de preca riorechten en de elektrificatiebaatbelasting. De straatbelasting betekent een meer-opbrengst van 100.000, - van welk bedrag nu tal van voor zieningen in de gemeente kunnen worden getroffen. De aanslagen voor de nieuwe belastingen gaan eerdaags de deur uit. Om de bevolking wat weg-wijs te maken in dit belasting-doolhof had den wij deze week een gesprek met de heren J. van Gennip en H. Lips, respectievelijk chef en adjunct-chef van de afdeling financiën van het ge meentesecretarie te Kaatsheuvel. De belastingverhogingen zoals door de raad vastgesteld, worden van kracht zodra er een koninklijke goedkeuring aan is gehecht. De bouwgrondbelasting kan op per celen slaan, die gelegen zijn binnen de in uitvoering zijnde bestemmings plannen: Kaatsheuvel-west, industrie- terreni, Loon op Zand-oost, Land van Kleef, Pr. Bernhardplein, Pannehoef en Molenwijck. De aanslag wordt op gelegd aan de eigenaren van bouw grond in deze plannen, voor zover de kosten van bouwrijpmaken nog niet aan de gemeente zijn voldaan. Er is geen bouwgrondbelasting verschul digd als het bouwterrein van de ge meente is gekodht. De kosten van het bouwrijpmaken zijn dan al in de ver koopprijs verdisconteerd. -- Deze belasting levert de gemeente geen extra gelden op, omdat de op brengst wegvalt tegen de kosten van bouwrijpmaken, die de gemeente niet in de verkoopprijs 'heeft kunnen ver halen. De belasting is per m2 bouw grond gelijk aan het verschil tussen de gemiddelde kosten per m2 wegens aankoop van de nog niet 'bouwrijpe VINDT U HET OOK MOEILIJK OM VOOR HEM IETS TE KOPEN....? Dan bent U bij ons hartelijk welkom. Omdat we uit ervaring we ten dat veel mensen het moeilijk vinden om voor hem iets origineels te ko pen, hebben we een grote kollektie samengesteld van kleine en grote presentjes, o.a. horloges, ringen, man chetknopen, dasspelden etc., tegen ONGEKEND LAGE PRIJZEN. Komt U zich maar overtui gen bij Juw.ll.r,btdrH< N.V. Brabantpl* II gronden in dat plan. De belasting die ineens betaald moet worden, kan op verzoek in 30 jaarlijkse termijnen verdeeld worden. De straataanlegkostenbelasting is verschuldigd voor gebouwen, die na 1 januari 1969 geheel nieuw zijn of worden gebouwd op bouwgrond die niet door de gemeente is aangekocht. Deze belasting is niet verschuldigd voor bouwgrond gelegen in de diverse bestemmingsplannen. Dan geldt na melijk de reeds eerder genoemde bouwgrondbelasting. De bedoeling van de nieuwe belasting is de kosten van straataanleg, riolering, straatver lichting etc. te verhalen op de eigena ren van onroerende goederen, die in de kosten nog geen bijdrage hebben geleverd. De belasting geldt voor alle delen van de gemeente, ongeacht de ligging van het bouwterrein. Het bedrag van de belastingaanslag is afhankelijk van de frontbreedte van het perceel - maximaal wordt 20 meter berekend - de gemiddelde verharde breedte van de weg waar aan gebouwd wordt en het tarief. Het tarief per strekkende meter front- breedte varieert bij een verharde weg- breedte van één meter van 1,85 tot ƒ3,-, afhankelijk van het feit of er al dan niet riolering en/of straatver lichting aanwezig is. De heer Van Gennip illustreerde deze belastingmaatregel met 'n voorbeeld. Stel dat er gebouwd wordt op grond, die niet van de gemeente is aange kocht. Het perceel is 15 m breed, de weg waaraan gebouwd wordt heeft een verharding (incl. trottoir) van 8 meter en is voorzien van riolering en straatverlichting. De belasting be draagt dan per jaar 15 x 8 x 3,- is 360,-De belasting wordt gedu rende 30 jaren geheven. Wil men de belasting ineens betalen, dan is een bedrag van ongeveer 5500, - ver schuldigd. Aanmerkelijk minder dan 30 jaar f 360, - (is 10.800, - vanwege de rentefactoren die hier door vervallen. Met ingang van 1 januari 1969 is de straatbelasting verdubbeld. De extra middelen zijn benodigd voor de bouw van een sporthal, medewerking aan de bouw van De Werft, verbetering van de accommodatie van de voetbal verenigingen Uno Animo en DESK, deelneming aan de intergemeentelijke ambulance-dienst etc. De belasting wordt gebracht van 20 tot 40% van de belastbare opbrengst van gebouw de eigendommen en van 10 tot 20% van de belastbare opbrengst van on bebouwde eigendommen. Voor de ge- (Advertentie) Woensdagmorgen 10.00 uur gaan de deuren open van de verkoophal van Jac. Hermans Prijs-slag N.V. aan de Hoofdstraat in Kaatsheuvel. Nu nog lopen schilders, koelmon- teurs en etaleurs rond, die in hoog tempo de laatste hand leggen. Alhoewel de enorme stapels levens middelen hoog opgetast liggen, heeft men hier alle nadruk gelegd op de eenvoud en degelijkheid van de in richting. Meestal zegt men bij zo'n opening: kosten noch moeite zijn gespaard. Het devies van Jac. Hermans Prijs- slag is net anders om. Zij zeggen, we hebben op alle kos ten en moeite gespaard om de con sumentenprijs zo laag mogelijk te houden. middelde eensgezinswoning is voort aan een bedrag van ongeveer f 50,- per jaar verschuldigd, aldus de heer Van Gennip. Dé afschaffing van de hondenbelas ting, precariorechten en de elektrifi catiebaatbelasting betekent een verlies voor de gemeente van netto 15.000. Hier tegenover staat dus een extra inkomen van 100.000, vanwege de verhoogde straatbelasting. Boven dien wordt door de bouwgrond- en straataanlegkostenbelasting een aan tal extra kosten gedekt. De heer Van Gennip adviseert ieder een die in de gemeente Loon op Zand een perceel bouwgrond koopt, met de bedoeling er een woning op te laten zetten, voordat men tot een definitie ve prijsafspraak komt eerst contact op te nemen met de afdeling finan ciën of de afdeling bouw- en woning toezicht van de gemeente. Hierdoor wordt voorkomen dat men later on verwachts een belastingaanslag krijgt of, wat ook wel eens voorkomt, dat na de koop blijkt dat op het betrok ken perceel in het geheel niet ge bouwd mag worden. Contact kan in deze dus erg nuttig zijn. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De direktie van de N.V. Noord Braband, Maatschappij van Verzekeringen op het Leven in Waalwijk en de Raad van Bestuur van Delta Verzekeringsgroep n.v. in Amsterdam hebben besloten tot een volledige samenwerking. De toetreding van het Noord Braband-concern tot de Delta-groep wordt geëffectueerd door een zodanige overdracht van aandelen, dat de zeggenschap van aandeelhouders over de N.V. Noord Braband op Delta Verzekeringsgroep overgaat. Voor het 400 personen tellend personeelsbestand van het Waalwijkse concern heeft de fusie geen nadelige gevolgen. Men verwacht een verdergaande expansie. Op de zater dag te houden aandeelhoudersver gad ering zullen er mutaties in de direk tie, alsmede in de raad van commissarissen worden voorgesteld. Het sa mengaan met de Delta-groep werd dinsdagmorgen door mr. Ph. Timmer mans, een van de direkteuren, bekend gemaakt. De Delta Verzekeringsgroep, een van de grootste verzekeraars in het land, is ontstaan uit een fusie tussen Amst- leven en Hollandse Sociëteit als le- vensverzekerings-maatschappijen en de met deze maatschappijen verbon den verzekeringsbedrijven. Het Noord Braband-concern treedt op als levensverzekeraar in Neder land en België, als varia-verzekeraar in België en middels W. Timmermans Zonen, Assurantiën als gevolmach- tigd-assuradeur en assurantie-make laar in Nederland. De belangen lig gen derhalve zowel nationaal als in ternationaal; ten aanzien van de fir ma W. Timmermans Zonen, assu rantiën kan vermeld worden, dat zij een zeer belangrijke relatiekring heeft in Waalwijk en omgeving. Het ligt in het voornemen, dat het Noord Braband-concern via de huidi ge bedrijven vanuit de bestaande ze tels in Waalwijk en Brussel haar ac tiviteiten blijft voortzetten, 't Noord Braband-concern vult door toetreding tot de Delta-Groep het werkterrein van de groep aan, mede vanwege de aparte inbreng op het terrein van markt-aandeel en markt-benadering. Internationale activiteiten van de Delta-Groep worden thans ook uitge breid naar België. Door partijen is beoogd de positie van de medewerkers van Noord Bra band door de samenwerking gunstig te beïnvloeden. Met de onderne mingsraad en de vakbonden is over de samenwerking gesproken. De re acties waren onverdeeld gunstig. Het is immers een duidelijke zaak dat, nu men in groter verband is opgenomen, nog meer ruggesteun heeft. Deze sa menwerking zal tevens van stimule rende invloed zijn op het veizeke- rings- en servicepakket, dat aan ver zekerden zal worden geboden. "De huidige marktverhoudingen dwingen tot bundeling van krachten, tot het samenspannen van mogelijk heden. Voortdurend attent zijn op de aanpassing van de verzekeringsser vice aan de wensen van de verzeker den. De samenbundeling van krach ten garandeert tevens een verhoogde efficiency in de uitvoering van het beleid van een dynamische marktbe nadering," aldus direkteur mr. Ph. Timmermans, die samen met mr. Fl. Timmermans momenteel de direktie vormt. De volgende cijfers (over 1968) geven een indruk van de omvang van het Delta-concern in haar nieuwe sa menstelling: Verzekerd bestand leven 8.410.400.000 (Delta) en 782.800.000 (Noord-Braband), te zamen 9.193.200.000. Ontvangen premie leven 192,600.000 (Delta) en 17.000.000 (Noord-Braband), te zamen 209,600.000. Ontvangen premie schade 67.000.000 (Delta) en 1.400.000 (Noord-Braband, alleen België), te zamen 68.400.000. Zaterdag 14 juni zal in het clublo kaal van KOT, café van Oorschot in Elshout de prijsuitreiking plaatsvin den van het jubileumtoernooi ter gelegenheid van het vijftien jarig bestaan van KOT is georganiseerd Gedurende acht weken is iedere vrijdag en zaterdag fel gestreden om de zo fel begeerde prijzen, door niet minder dan Vier en zestig vier tallen. Deze prijsuitreiking zal worden bijgewoond door de heer Smit uit Tilburg Gewestelijk voorzitter van de K.N.B.B. afd. Brabant-Zeeland. Verder zullen aanwezig zijn de dis trictsbestuurders van het distrist Waalwijk van de K.N.B.B. Aan niet minder dan twaalf vier tallen verdeeld over drie klassen zal de door hun gewonnen prijs wor. den uitgereikt. Eenieder is van har te welkom op deze prijsuitreiking welke om acht uur zal beginnen. STEL JE VOOR Heel onze maatschappij is opgebouwd uit allerlei partijen en groeperin gen, die zweren bij de meest tegengestelde inzichten, oordelen en voor oordelen. Stel je voor: dat de partijen hun ingenomen stellingen en burchten zouden verlaten dat ze bereid zouden zijn om aan één tafel op zoek te gaan naar het welzijn van beiden; dat men elkaar zou willen verstaan en begrijpen; dat ieder al zijn vooroordelen opzij zou schuiven; dat niemand de ander bij voorbaat zou wantrouwen; dat men ten dienste van de zaak, waar men samen voor staat, elkaar eerlijk de waarheid zou durven vertellen; dat ieder zijn plaats in het grote geheel zou willen zien; dat ieder de ander zijn feilen en tekorten zou kunnen en mogen vertellen dat men weet had van eikaars zorgen en problemen; dat men in een verstaanbare en ter zake doende taal met elkaar zou willen praten; dat ieder de ander in zijn kwaliteiten zou durven erkennen; dat men elkaar zijn feilen en fouten zou mogen zeggen; dat de een de ander niet afkraakte, maar opbouwde; dat men bereid zou zijn om eikaars belangen te behartigen; dat men elkaar de hand zou willen reiken om samen te bouwen aan een leefbare samenleving. Stel je voor! Het is niet te geloven! Je zou samen gelukkig kunnen zijn. L. van Berkel WAALWIJK - Op 29 juni zal voor de vierde maal de gesprekswandel- tocht „Grasduinen" worden gehou den. In 1966 wedr op initiatief van aalmoezenier L. van Berkel deze tocht voor de eerste keer gelopen, waarvan de opzet was, dat het een gesprekswandeltocht zou worden door en voor de werkende jeugd van alle gzindten. Van tevoren werd het steeds het onderwerp vastgesteld en de thema's waren respectievelijk: verantwoordelijkheid, wereld in nood en vorig jaar jeugd en toe komst. Voor dit jaar is als onder werp gekozen: medezeggenschap en medeverantwoordelijkheid in alle maatschappelijke geledingen; helt- geen wel een actueel onderwerp ge noemd kan worden. De organisatie is in handen van een groep jongeren, die mede door hun enthousiasme de voorgaande tochten tot een groot succes hebben weten te maken. Dat de tochten een succes zijn geworden blijkt wel uit het feit, dat zich gedurende al die jaren steeds meer deelnemers heb- SPECIAALZAAK 's Maandags voormiddag gesloten ben opgegven en voor dit jaar ver wacht men weer een record. De tocht is opengesteld voor ieder van 17 tot 22 jaar, die geïnteres seerd is, wil luisteren en iets te zeg gen heeft. Voor deelname kan men zich melden op de adressen, welke zijn vermeld op de raambiljetten. Bovendien zal er op vrijdagavond 20 juni aanstaande nog een grootse propagandatocht door Waalwijk gemaakt worden, waarbij dan te vens de gelegenheid bestaat zich op te geven. Er zal gewandeld worden in groepjes van zo'n 8 personen onder leiding van een gespreksleider. Start van de tocht is op 29 juni 's morgens om 10.00 uur bij het gebouw „Duk dalf", Blijde Inkomstelaan te Waal wijk. De tocht gaat via de bossen, de Loonse en de Drunense duinen naar de Biezenmortel. Onderweg zal in de nabijheid van de „Rusten de Jager" een korte pauze gehou den worden. De aankomst zal te 16.00 uur zijn. Daarna zal door de verschillende groepen verslag wor den uitgebracht van het verloop van de discussies. Als discussielei- 1 der zal dan optreden de heer C. M. Schutte, adjunct-directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Waal wijk. Tot besluit volgt een feeste lijke bijeenkomst die door het aktie- comité en de deelnemers zal worden verzorgd. Rond 24.00 uur verwacht men dan weer in Waalwijk te zijn. WAALWIJK - De 21-jarige C. J. M. de Peffer (21), te Waalwijk is dinsdagmorgen bij een verkeerson geval om het leven gekomen. De man kwam met zijn bromfiets op het kruispunt Elzenweg-Prof. Min- ckelerweg in botsing met een ande re bromfietser, E. H. uit Kaatsheu vel. Beiden waren op weg naar hun werk. Ze raakten met hun sturen in elkaar. Bij de botsing liep het slachtoffer zwaar hoofdletsel op. Hij loverleed ter plaatse. De andere (bromfietser E. H. werd zwaar ge wond in het St. Nicolaasziekenhuis in Waalwijk opgenomen.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1