waaLwijkse en lanqstRaatse couaant Raadsleden van zes gemeenten bespraken ontwikkelingen in stadsgewest Waalwijk Wandkleed aangeboden tijdens bijeenkomst in Kaatsheuvel „Jonge kunst uit Waalwijk en omgeving" leerzame expositie Jos Louer viert 40-jarig jubileum bij de BBA 11 PROF. MR. J. COOPMANS; „TAAK VAN EEN COLLEGE VAN B. EN W. IS VEEL TE ZWAAR" TENTOONSTELLING IN SCHOENENMUSEUM LANGSTRAAT-ROUTE DAGELIJKS GEREDEN Prof. Coopmans zette taak van stadsgewest nader uiteen 67 werken van jonge kunstenaars "Wat we hier zien heeft onze waar dering. Wellicht is deze expositie de start van een periode naar meer be Tot 15 augustus Ontwikkelings planning Discussie Contact is nuttig Aanbieding wand kleed Blijvend present Concert Dinsdag huldiging in Stadsschouwburg te Tilburg MAANDAG 23 JUNI 1969 92e JAARGANG No. 50 van het Zuióen gitgever faalwijksche Stoomdrukkerij floofdredakteurJAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres„ECHO" (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL - Voor het eerst sinds de instelling van het Stads gewest Waalwijk, drie jaar geleden, zijn de raadsleden van de zes be trokken gemeenten, Drunen Waalwijk, Waspik, Sprang-Capelle, 's-Gra- venmoer en Loon op Zand, bijeen geweest om gezamenlijk te discussiëren over onderwerpen die het stadsgewest raken. Dat gebeurde donderdag avond tijdens een bijeenkomst in de hal van het nieuwe raadhuis van de gemeente Loon op Zand, te Kaatsheuvel. Prof. mr. J. P. A. Coopmans, Het deed burgemeester Van Erp zichtbaar genoegen dat hij in het nieuwe home van de gemeente Loon op Zand alle raadsleden van de zes gemeenten kon verwelkomen. De burgemeester die zich een uitste kend gastheer toonde hoopte dat de aanwezigen, nu zo tevreden bij elkaar, vele nuttige gesprekken zou den voeren. Voorzitter J. Teijssen noemde het nieuwe raadslid een regionaal parlementsgebouw", waar de aspecten van stadsgewestelijke samenwerking die donderdag des kundig werden voorgelicht, wellicht ook nog nader tot uiting kunnen komen. Prof. mr. J. Coopmans werd met een luid applaus begroet. Dat gold niet zo zeer zijn verwelkoming als spreker, maar meer als een felicita tie met zijn benoeming. De heer Coopmans is woensdag namelijk be noemd tot gewoon hoogleraar aan de Katholieke Hogeschool in Til burg. Die benoeming impliceert, zo als mr. Coopmans zei, dat hij zijn funktie als secretaris-penningmees ter van het Stadsgewest Den Bosch moet neerleggen. „Dat doet me pijn, want na wat gepionierd te hebben secretaris-penningmeester van het Stadsgewest Den Bosch hield een korte inleiding over de huidige ontwikkeling in het regionaal bestuurlijk denken. In een glashelder betoog zette prof. Coopmans de zaken uiteen. Hij zei ondermeer dat het een primaire taak is van de stad- en streekgewesten om tot een ontwikkelingsplanning op verschillend terrein van de overheids zorg te komen. Hij voorzag verder een gedeeltelijke uitholling van de taak der gemeenten. "De wetenschap heeft echter geleerd, dat er steeds nieuwe taken bijkomen, dus over gebrek aan werk behoeven we niet be zorgd over te zijn". Prof. Coopmans was overigens van mening dat de 8, Burgemeester J. Teijssen van Waalwijk, voorzitter van het Stadsgewest Waalwijk, aan het woord tijdens de bijeenkomst van alle raadsleden in het Gemeentehuis te Kaatsheuvel. op dit terrein, ben ik door dit werk zeer geboeid geraakt. Wat is nu de kwestie? De indeling rijk, provin cie, gemeenten, voldoet niet hele maal meer. Er is een aanpassing van de structuur nodig en die wordt gezocht in samenwerking", aldus prof. Coopmans. „U hebt elkaar nodig. Er is in Ne derland een voorzieningen-pakket (Van onze verslaggever) WAALWIJK - In de Kunstgalerie van het Schoenenmuseum in Waalwijk is vrijdagmiddag de expositie "Jonge Kunst uit Waalwijk en omgeving" officieel geopend. Tot 15 augustus exposeren hier 24 kunstenaars in to taal 67 werken, die in de bovenzalen en op de corridor van het schoenen museum zijn te bewonderen. Het zijn niet alleen schilderwerken, maar ook foto's, pentekeningen, wandkleden en grafische ontwerpen. Schoenen- museum-voorzitter Jacq. Bergmans sprak in zijn openingswoord de wens uit dat de werken van deze jonge kunstenaars veelvuldig bewonderd zou den worden. Ook hoopte hij, dat het publiek alle werken zou aankopen. Wethouder M. van Eijl, die de offi ciële opening verrichtte, zei met ge noegen naar de soms zeer fraaie schilderwerken te kijken. "Het is prettig dat ook de jonge kunstenaars gelegenheid krijgen hun werk te ex poseren. We hebben hier te maken met de kunst die de lautste jaren aa i het groeien is. We kennen nu de pe riode, waarin de tekenaar, de schil der en de fotograaf meer geefi dan een zuivere weergave'. De weihouder vond het jammer dat de beeldhouw kunst ontbraken. Volgens wethouder Van Eijl zal ia deze expositie "Jonge Kunst uit Waalwijk en omgeving" ook veel te leren zijn voor de Waalwijkse school jeugd. Temeer daar de expositie niet is gewijd aan de werken van één man. De wethouder sprak de hoop uit, dat de kunstenaars zich zullen ontwikke len tot een hoog niveau en met hun werk ook buiten V/aalwijk succes be halen. kendheid". Wethouder Van Eijl, die met een felicitatie aan het adres van de kunstenaars de expositie voor ge opend verklaarde, hoopte dat min stens tweemaal per jaar een dergelij ke tentoonstelling in het schoenen museum kan worden gehouden. De tentoonstelling zal duren tot 15 augustus. De openingsuren zijn gedu rende alle weekdagen van 10-12 en van 2-5 uur. Op zondag van 2-5 uur. De tentoonstelling is in de bovenza len van het Sohociimuseupi aan de Grotestraat. De deelnemers zijn: A. Miohielse, Oosterhout; M. Stroom, Waalwijk; N, van Dongen, Waalwijk, Ch. Bergmans, Waalwijk; S. Parabir, Dongen; E. van Nunen, Waalwijk; Th. van Lier, Amsterdam; Jac. Berg mans jr., Amsterdam; A. Somer, Waalwijk; M. Ligtvoet, Waalwijk; H. Sohrauwers, Waalwijk; A. Langer- werf, Waspik; R. van Huiten, Waal wijk; G. Vennix, Tilburg; G. van de Wiel, Waalwijk; J. Verwiel, Waal wijk; M. Bergmans, Waalwijk; T. Gravelijn, Waalwijk; W. Klijn en B. Hens, Waalwijk. gegroeid waarop iedere gemeente recht heeft. De massa-media hebben ook op dit terrein de ogen geopend. Hier is echter duidelijk, dat niet ie dere gemeente dergelijke kostbare voorzieningen kan treffen, als men zou wensen. Dat kan wel in samen werking met andere gemeenten. Een grote groep gemeenten kan op dit terrein veel bereiken. In Nederland zijn nu zo'n 35 stad- en streekge westen, waarin 300 gemeenten sa menwerken", aldus prof. Coopmans. Hij wees er op dat de Wet op de Ruimtelijke ordening van 1950 in deze samenwerkingsvorm niet voor ziet. Men tracht nu een nieuw soort wetgeving te vinden. De Ver. van Nederlandse Gemeenten heeft over deze materie een rapport uitge bracht. Daarin wordt ook de finan ciële verhouding besproken. Men stelt het Rijk voor, de gemeentelijke samenwerking te honoreren. Samen werking in deze vorm is immers al tijd economisch. Er wordt in het rapport ook gesproken over een ge- west-wet. „De stad- en streekgewesten heb ben primair tot taak, zo stelde prof. Coopmans, het maken van een ont wikkelingsplan op verschillend ter rein van de overheidszorg. De plan nen kunnen dan door de gemeen ten zelf worden uitgevoerd, alhoe wel op den duur een aantal plannen zullen moeten doorstromen. Aan 'n kleine uitholling van de taak van de gemeenten is volgens prof. Coop mans niet te ontkomen. Hij voegde daar direkt bij, dat de wetenschap heeft geleerd dat er steeds nieuwe gemeentelijke taken bijkomen. Spr. wees er ook nog op dat de gemeen ten op het gebied van de welzijns zorg, zeker met de steeds toenemen de vrije tijd van de mensen 'n grote taak hebben. „De taak van een gemeentebestuur is eigenlijk veel te zwaar. Een col lege van B. en W. heeft het moei lijker dan een direktie van het be drijf. Neem nu de stad Den Bosch. B. en W. hebben daar 25 bedrijven onder zich. Een gemeentebestuur kan dan ook zeker een ontlasting van taken gebruiken. De verkave ling zal ook op provinciaal niveau aan de orde komen". Prof. Coopmans is van mening dat de streekplanning die nu door het taak van een college van b. en w. veel te zwaar is. Hoogtepunt van de avond was wel de aanbieding van het geschenk van de stadsgewestgemeen ten aan het gemeentebestuur van Loon op Zand, ter gelegenheid van de ingebruikneming van het nieuwe raadhuis. Burgemeester J. Teijssen van Waalwijk, voorzitter van het stadsgewest, sprak bij de aanbieding van het ontwerp de wens uit, dat het wandkleed een blijvende herinnering zal mogen zijn aan de samenwerking tussen de zes stadsgewestgemeenten. Burgemeester L. van Erp antwoordde hier direkt op dat het stadsgewest Waalwijk in ieder geval binnen het raadhuis present is. provinciaal bestuur gebeurt, over gelaten moet worden aan de regio nale raden. De taak van de provin- eie zou dan zijn, het op elkaar af stemmen van de streekplannen. Ook het Rijk moet volgens hem met ver schillende diensten terugtreden. Het proces van de „ruilverkaveling" speelt dus niet alleen in de regio. Prof. Coopmans verklaarde zich geen voorstander te zijn van direk- te verkiezingen van een gewestelij ke raad. Tenminste niet in dit sta dium. De plannen moeten dan ver der uitgewerkt zijn. Na de duidelijke uiteenzetting van prof. mr. Coopmans, was het burge meester M. v. Prooyen van Sprang- Capelle die de discussie op gang bracht. Hij haalde direkt het laat ste punt van prof. Coopmans aan, de direkte verkiezingen. Burgemees ter Van Prooyen zei een voorstan der te zijn voor een gedeeltelijke verkiezing, waarbij 50% van de ge westelijke raad gekozen zou moeten worden en de andere helft benoemd zou moeten worden. Men was 't er wel over eens dat de binding met de gemeenten behouden moet blij ven. Bij direkte verkiezingen ver valt die binding. Ook de positie van de burgemeester werd nog in dis cussie gesteld. Prof. Coopmans zei de ontwikke lingsplanning ook een belangrijke technische zaak te vinden. Brabant moet volgens hem uitgroeien naar een zestal stads- of streekgewesten. Of, zo stelde hij, moeten we komen tot grote mammoet-gemeenten, want vandaag de dag wordt er eigenlijk gesproken over een strijd tussen 't regionalisme en de mammoet-ge meenten. Aan het slot van de discussie be vestigde prof. Coopmans de vraag van de heer De Brouwer (raadslid Waalwijk) dat er bij de kleine ge meenten vaak de vrees bestaat dat de grote gemeente gaat domineren. „Daarom is het juist zo belangrijk dat men eikaars problemen leert kennen. Bijeenkomsten als deze zijn daarvoor bijzonder nuttig". Wellicht is donderdagavond dan ook de eer ste stap gezet om tot een jaarlijkse stadsgewestdag te komen. Iedereen was het er wel over eens, zo viel duidelijk in de wandelgangen te be luisteren, dat een meer geregelder kontakt tussen de circa 100 raads leden van het stadsgewest Waalwijk bijzonder nuttig is. Dat het nieuwe raadhuis in Kaats heuvel zich bijzonder goed leent voor bijeenkomsten, was deze don derdagavond erg duidelijk. Na de discussie werd in het lager gelegen gedeelte van de hal een verfrissing gebruikt en maakte het gezelschap van de gelegenheid gebruik het ge bouw te bezichtigen. Onderwijl werd voor wat entertaiment gezorgd. Het was burgemeester J. Teijssen, voorzitter van 't Stadsgewest Waal wijk, die opnieuw de aandacht vroeg van het gezelschap. „Toen de ope ning van dit nieuwe gebouw voor de deur stond, hebben wij ons af gevraagd, hoe kunnen we nu uiting geven van onze verbondenheid. De vijf gemeenten hebben spontaan 'n bedrag beschikbaar gesteld (5 cent per inwoner) voor een passend ge schenk. Het wandkleed dat wij hier voor kozen, gaat een blijvende plaats innemen in dit gebouw en is daar door een voortdurende herinnering aan onze samenwerking. Ik wil u graag zeggen dat wij, de gemeenten uit hetzelfde gebied, voortdurend hebben meegeleefd met de voorbe reiding van dit nieuwe raadhuis. Nu is het voor de gemeente Loon op Zand/Kaatsheuvel ter beschikking en het zal ongetwijfeld tot in lengte van jaren een centrum van bestuur blijven. De bouw van een nieuw raadhuis vraagt doorzettingsvermogen. Het is een bijzondere gelukwens waard dat u er in geslaagd bent dit te reali seren". Burgemeester Teijssen sprak de wens uit dat in het raadhuis veel goede en wijze besluiten genomen zouden mogen worden, maar dat in het niouwe huis ook de samenwer- kingsgedachte veld zou mogen win nen. De heer Teijssen overhandigde burgemeester L. v. Erp een ont werp van het wandkleed, dat naar advies van Marius de Leeuw is ge maakt door Toos Naus (20) uit As ten, leerlinge aan de Koninklijke School voor Kunst en Vormgeving in Den Bosch. Het tapijt dat bene den in de hal komt te hangen, is 4,5 meter bij 1,5 meter groot. In zijn dankwoord zei burgemees. ter Van Erp erg blij te zijn met 't wandkleed. Hij noemde het een symbool van samenwerking, waaraan in de toekomst voortdu rend moet worden gedacht. „Het stadsgewest Waalwijk is nu blijvend present binnen dit raadhuis. Dat zegt heel wat. Dat juist een jonge kunstenares dit wandkleed heeft gemaakt, versterkt ons vertrouwen in de toekomst. Een toekomst die immers voor de jeugd is wegge legd". Burgemeester v. Erp zei bij zonder blij te zijn dat het gemeen tebestuur van Waalwijk aanwezig was, waarmee hij nog eens op de goede samenwerking tussen de bei de buurgemeenten doelde. Na een min of meer officieel ge deelte konden de aanwezigen ge nieten van het optreden van het Eerste Kaatsheuvelse Jeugdkoor, dat enkele liedjes ten gehore bracht. Dit koor geniet reeds internationale bekendheid en kan zich verheugen op enkele t.v.-optredens. Inmiddels was de koninklijke harmonie Con- cordia en het majorettenkorps uit Loon op Zand op het voorplein van het raadhuis verschenen. Het korps verzorgde hier een kleine show. La ter op de avond gaf Concordia een klein concert in de hal. Hier wer den de bekroonde nummers ten ge hore gebracht, waarmee men vori ge week tijdens het Hoogoven-mu ziekfeest '69 zo'n succes had ge boekt. Het gemeentebestuur van Loon op Zand had met dit wisselen de programma de stadsgewestraads leden een zeer leerzame en genoeg lijke avond bezorgd. Daarmee de weg openend naar meerdere stads gewestelijke bijeenkomsten. (van onze verslaggever) WAALWIJK Een van de bekende B.B.A.-chauffeurs, die meer dan 35 jaar de busdiensten door de Langstraat heeft onderhouden, de Til- burger Jos Louer, gaat dinsdag zijn 40-jarig dienstjubileum vieren. Hij is een tweelingbroer van chauffeur Leo Louer, die vorig jaar het zelfde jubileum vierde. De gebroeders Louer hebben door hun bijna dagelijkse bustochten door de Langstraat in deze streek heel wat vrien den gemaakt. Jos Louer trad op 24 juni 1929 in dienst bij de N.V. Brabantse Buurt spoorwegen en Autodiensten als chauffeur op de lijn Tilburg-Waal- wijk-Den Bosch. Dertig jaar heeft de heer Louer deze route gereden. Daarna was hij nog zeven jaar con ducteur op de zng. „harmonica-bus sen" die op deze route werden in gezet. De bussen zijn enkele jaren geleden verdwenen en doen nu dienst bij het Circus Toni Boltini. Voordat Jos Louer het B.B.A.- uniform aantrok, was hij werkzaam bij de maatschappij Vitesse in Oir- 2 j-i Mil schot en Voorwaarts in Tilburg. Tien jaar geleden verliet de heer Louer zijn plaats achter het stuur. Hij werd, zoals we al schreven, con ducteur. Na deze taak op uitsteken de wijze te hebben vervuld, be noemde de B.B.A.-direktie hem tot informateur op het hoofdkantoor in Breda. De laatste jaren behartigt Jos Louer de B.B.A.-belangen weer als informateur in Tilburg. Het 40-jarig dienstjubileum wordt dinsdag groot gevierd. Er is dan 'n receptie van 46 uur in de Stads schouwburg in Tilburg. Tijdens deze receptie zal de heer Louer door de B.B.A.-direktie worden gehuldigd. In deze periode is verder iedereen u in de gelegenheid Jos Louer met z'n B.B.A.-jubileum te feliciteren.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 3