Overgangs-examens DrlMollercollege Waalwijk kies een Focwa bedrijf! STEEDS MEER GEMEENSCHAPPELIJK MUSICEREN AUTOSCHADE? kenmerk voor "F" Algemene muzikale vorming Orff-instrumenten Blokfluit Blaasinstrumenten Srijkinstrumenten Tokkelinstrumenten T oetsi nstr umenten J. van Helvoirt Aanmeldingen 19 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAGAVOND 26 JUNI 1969 19 Graden-examen - De vergiftiging van de Rijn is sterk afgenomen. Daar werkt de vakman aan snel herstel van uw wagen. Zifn bedrijf Is sterk gespecia liseerd in carrosserie- raparatle (herstellen, uit deuken, etcj en het spuiten en bekleden van auto's. Kies da zekere weg, ga direct naar de vakman! Ilw auto Is er In goede handen. CARRO SERIEBEDRIJF Uw bedrijf voor betere en snelle servlcel Bevorderd zijn van klas 1 naar 2: Drunen: Karei van Drunen, Ineke Janssen, Hans Leysen, Frank Velt- huizen, Marthy Vissers, Jan v.d. Ho ven, Karei Jehoel, Paul Ruimers, Mary van Delft, Annelies van Hel- voirt, Jan van Sambeek, Mario Ver- kuylen, Lianne Wennekes, Ineke Brok, Peter v. Drunen, Marijke v.d. Sanden, Hannie van Delft, Hettie van Keulen, Marian Klerkx, Gerard van Loon, Yvonne v. Scheppingen, Jeroen Candel, Carine Clercx, Jac ques van Nistelrooij, Loet Gevers, Rini Jonkers, Ine van Riel, Peter Vrijhoeven, Wily v.d. Wiel. 1 Elshout: Jos Merkx, Peter Hart man. Geertruidenberg: Jeanne v.d. Glun dert, Ingrid v.d. Hulsbeek, Annet de Roo. Haarsteeg: Henk Janssen Herpt: Mieke de Hart, Diny. Luy- ben (met lof), René v.d. Wiel. Heusden: Saskia Piethaan, Hans v. Berge Henegouwen, Theo Bierkens, Jos de Nijs, Jan Peters, Riki Pulles. Kaatsheuvel: Thera Dirksen, Maria van Heesch, Joost Heijs, Marijke Klerx, Hans van Vught, Erna van Ballegoy, Coby Balvers, Gerdie Borghuis, Ike Knuivers, Annemieke v.d. Linden, Marjan Moolenschot, Rob van Heesch, Gerard Smit, Jan Steenbergen, Wieneke Stokman, Peter Friedrichs, Jan de Nijs, Kees van Oorschot, Henry de Genzer, Ni cole Raaymaakers, Gerard Schrau- wers, Mieke Schrauwers, Irene v.d. Linden, Jeroen Noordhuizen, Ans v.d. Ouweland (met lof), Jan Pheninckx, Jannie de Wit. Nieuwkuyk: Hilma Weijer. Oud-Heusden: Louke de Winter. Sprang-Capelle: Diny v.d. Born (met lof), Maria Smelt. Vlijmen: Jettie v'.d. Houdt, Carina van Loon, Mar ja Steyn, Adri de Jong, Peter N'ibbering, Marian Ap peldoorn, Roland Takken, Frank v. Berkom, Hans van Buul (met lof), Lucien Smit, Johan v.d. Broek, Dim. phy van Delft. Waalwijk: Martien Bertels, Begga Kouters, Kees Möring, Peter Nij- holt, Cilly Oversberg, Toos Spuy- broek, Peter van Vlimmeren, Em mie van Woerden (met lof), Tom Appels, Ina Broeders, Erna Dings, Hennie Donker, Peter Duyndam, Adri de Folter, Inge Hesselberth, Matty Hezemans, Ine Hol (met lof), Irene de Kort, Linda Langenhorst, Elwin van Meekeren, Ellen Meyers, Frans Mosselveld, Jan Mulders, Jo- seé Pelders (m. 1.), Yvonne v. Rooy, Camiel v. Stegeren, Anneke Spijker- 7 tnan, Richard Vercauteten, Harry Vermeer, Gert-Jan v.d. Westen, Ma rian Zegers, Willy de Hart, Susan Hoek, Francis Kelder, Nannie de Kroon, Johnny Leijtens, Jane van Lieshout, Maria v.d. Meijs, Hans Peters,Cieleke Stevens, Ton Ver- hoofstad, Ella v.d. Vliet, Mari de Werd, Jan Aussems, Paul van den Bossche, Jan Hens, Jean v.d. Hoven, Theo Hovers, Anke Klerkx, Henk Koens, Anton Koopman, Karin Marks, Trudy van Rijswijk, Albert Sabel, Bas Streef, Geerte Verhoef, Harrie v. d. Broek, Marian van Dom melen, Coot je v. d. Heuvel, Lucy Hurkmans, Jacky Klerkx, Geert Jan Korthout, Hans van Loon, Hans van Nuenen, Lizette v. d. Werff, Irmgard Baars, Michel ter Berg, Jan Wim van Hest, Bart Kobben, Mieke N'ijkamp, Ineke Schoemans,, Jeani- ne Tielen, Olaf Verschuren, Mariët- te v. d. Wildenberg (met lof), Ar nold Wilke, José Claassen, Mieke van Gemert, Johan Heurter, Céline Koeken, Marjo de Kort, Albert Mas- suger, Walter Teurlings, René van Veldhoven, Marja v. d. Ven, Anne- M. Vesters, Eduard van Zon, Lily Berkelmans, Theo v. d. Heuvel, Ber- nadette Hoffmans, Katrientje Jan sen (met lof), Marie Louise de Kort, Jettie Kooien, Inez van Schie, Loek Vestes, Frenk van Hooff. Waspik: Michel Berkelmans, Wal ter Savelkouls, Elly de Bont, Wilma van Dongen (met lof), Liesbeth van Irsel. Afgewezen: 34, Herexamen:l. Van 2 naar 3 H.B.S. Best: Jo v. d. Bogaard. Drunen: Peter v. d. Hoven, James Austermann, Adri v. d. Hoven, Cle- mi van Huiten, Kees Jansen, Gert Klomp, Arthur Meister, Peter van Son, Regien de Groot, José Klerkx, Ans Spee. Geertruidenberg: Jaap Poederbach. Herpt: José Verhoeven. Kaatsheuvel: Michel Dingemans, Dirk Hoftijzer, Peter van Oorschot, Jan Wagemakers, Jan v. d. Boom, Berrie Hamers, Piet v. d. Hoven, Peter Klijn, Jan Bernard Kooien, Rinie Moolenschot, Tiny Sprangers, Antoon Megens, Mathieu Musters. Loon op Zand: Jan v. Wezel. Nieuwkuyk: Peter Verboord, Tine ke van Zoest. Oud-Heusden: Lydia Clerx. Raamsdonk: Cor van Oort. Valkenswaard: Ad Barten. Vlijmen: Leo v. d. Heijden (met lof) Waalwijk: Harrie Boot, Stef van Breugel, Frank Hardesmeets, Jan van Heesbeen, Paul van Loon, Ge rard van Mierlo, Rob Mioch, Frans Josef Moerlands, Adri Mosselveld, Kees Rijken, Bob Zeegers, Guido Bayens, Paul v. d. Hout, René v. d. Hoven, Piet de Jongh, Peter Kel der, René Klerkx, Paul Rouwmaat, Peter v. d. Wiel, Kees Hoek, José v. d. Leeuw, Marja Mulders, Lo Schreuder, Jan Trimbach, Marijke van Wel, Harry de Werd. Waspik: Ineke van Dongen, Coccy Kamp, Hennie de Wit. Afgewezen: 15. Herexamen: 1. Van 3 naar 4 H.B.S. Drunen: Adrie Aert, Maerten Can del, Pedro van Loo, Harm Rijpert, Don Vernooy, Jan Vissers, Kees Brok, Frans Güppertz, Theo Velt- b uizen. Elshout: Car la Broek. Haarsteeg: Jan Eekels, Roelof v. d. Hurk. Herpt: Danny Bruysters, Theo van Korven. 's-Hertogenbosch: Ferry v. d. Wijck. Heusden: Ad van Noort, Renny Mu- rawski. Kaatsheuvel: Sjaak Kooien, Jan Vis, Harry Hagnauer, Ad v. d. Hoven, Kees Kooien, Wim Muskens, Cor van Wanrooy, Herman Balvers, Martin Heeren, Angelique Kleysen, Tonny Snoeren, Jan Paul v. d. Vel de, Hans v. d. Wiel, Marion de Wit, Kees Zwaans. Nieuwkuyk: Frans van Delft. Raamsdonk: Jan van Oort. Udenhout: Jeffrey Hagenbeek. Vlijmen: Guus Aben, Edmond Log ger, Rini de Laat. Waalwijk: Joep Dingemans, Paul v. d. Heuvel, Agatho v. Hulst, Henny Klerx, Hennie v. d. Nieuwegiessen, Tonny Pullens, Antoon den Teu- ling, Rob de Vaan, Henk de Haan, Harry Hens, Ton Korthout, Adri Proveniers, André Schuwer, Jozef v. Wezenbeek, Huub v. Woerden, Frans Zegers, Maria Blonk, Anne- marie Dekkers, Tineke van Gessel, Hans Heijne, Jeffrey Stoffers, Ma ria Verharen (met lof), Niek v. d. Water. Waspik: Mari Smits. Afgewezen: 11. Herexamen: 2. Van 4 H.B.S.-A naar 5 H.B.S.-A: Drunen: Peter du Bois, Lianne v. d. Broek, Elly v. Delft, Tini Verharen, Ellen Vesters. Geertruidenberg; Pieter Stallen. Heesbeen: Henk Brouwers. Helvoirt: Jan Bastiaansen. Kaatsheuvel: Kees van Loon. Loon op Zand: Jan van Esch. Raamsdonksveer: Teun Heesters. Waalwijk: Henk van E k, Allard Govers, Nico Hoeben, Wim Kolste- ren, Peter de Man, Huub de Ruyter, Leon Zijlmans, Bert Schilders. Waspik: Mart Coesmans. Afgewezen 4 Herexamen: 2. Van 4 H.B.S.-B naar 5 H.B.S.-B. Drunen: Dineke de Jager, Gert van Riel, Tonny de Vrieze. Heusden: René Scheren. Kaatsheuvel: Iedje Dirksen, Frans van Loon. Waalwijk: Peter ter Berg, Bert v. d. Broek, Hans de Cock, Jac. Didden, Martien v.d. Hoven, Ine Sabel. Waspik: Jan v.d. Bergh, Herman Se vers. Afgewezen: 6. Van 2 naar 3 Gymnasium: Bern (Gld.) Ko Verhoeven. Drunen: Marcel van Loo, Laura Popma, Frangoise Barten, Jos v. Sambeek, Paul Vinkenvleugel (met lof). Elshout: Johnny Muskens. Geertruidenberg: Ingrid Berende. Kaatsheuvel: Henny Balvers, Her mine Borghuis, Alfons Schrauwers. Waalwijk: René Boot, Clemens van Brunschot, Theo van Drunen, Bru no Hardesmeets, Ton Heinen, Mar lies Kees, Marileen Levenbach (met lof), Christianne Pulles, Tilly van Rooy, Saskia Sorg, Lieke Verhelst, Jeroen Verschuren, Gerrit Vrinte, Marthy v. Woerden, Els van Laarho ven (met lof), Peter Möring, Jos van Nuenen, Felix Steemers, Ad de Vaan (met lof), Dorothé Verhoof- stad, Ton Verkerk, Steven de Waal. Waspik: Agatha Berkelmans. Afgewezen: 4 Van 3 naar 4 Gymnasium: Drunen: Laurete Janssen, Gerard Romson, Paul Verhaak, Peter van Drunen, Hans Walters. Geertruidenberg: Elly Stallen Heusden: Guus Vreeburg, Jan van Gils. Kaatsheuvel: Nico Kerssens, Ma rian van Heesch (met lof), Rudi van Heijst, Dirkje Wooning. Raamsdonk: Pieter van Dijck. Vlijmen: Annemarie Brandts, Ans de Jong. Waalwijk: Eduard Claassen, Jac queline van Gent, Pamela Hobbel man, Paul Koopman, Matijs Kouters (met lof), Hélène Somers, Jan IJpe- laar, René de Gouw, Johan Kees, Peter Ketelaars, Rini v. d. Leur (met lof), Jac. Leijtens, Ineke van Vlimmeren, Peter Zijlmans (met lof, Peter v. Laarhoven (met lof), Wim v. Loon, Anneke Schapendonk, Karla v. Schie. Afgewezen: 6. Herexamen: 2. Van klas 4 naar 5 Gymnasium: Drunen: Tineke Jehoel, Vera Leij- sen, Joost Lombarts. Geertruidenberg: Mily Kaptein. Kaatsheuvel: Sjaak van Heijst. Loon op /Zand: Walther van Dongen (met lof). Raamsdonksveer: Teun v. d. Hurk. Waalwijk: Peter Bul, Hans Hey- huurs, Frans Marcelis, Astrid de Ruiter, Coos de Ruiter, Ad Rijken, Bart Jan Stuurop. Waspik: Jos van Dongen, Frank de Glas. Afgewezen: 3. Herexamen: 2. Van klas 5 Gymnasium A naar 6 Gymnasium A: Heusden: Rinie de Hart. Kaatsheuvel: Oot van Erp, Ton v.d. Hoven, Bert v. d. Linden. Loon °P Zand: Annie v. Wezel. Opmeer: Kees Klaver. Oud-Gastel: Henk Paantjes. Raamsdonksveer: Anton van Gorp. Vlijmen: Peter de Laat. Waalwijk: Louise v. d. Bossche, An nemieke Hol, Christianne Lange- meijer, Peter v.d. Wiel. Afgewezen: 2. Herexamen: 1. Van 5 Gymn. B naar 6 Gymn. B: Rick Creemers, Robert Groot, Mari anne van Sambeek, Peter Verhaak, allen uit Drunen. Anton Kuypers, Peter van Wezen beek, beiden uit Kaatsheuvel. Kees Merkx uit Udenhout. Sjef van Baal, Liesbeth de Broek, Wim Didden, Joop van Gemert, Wim Hagemans, Kees Koens, Ben Lan- genlhorst, Jan Marcelis, Katelijn Pe ters, Jan Sebregts, allen uit Waalwijk Theo van Willigenburg uit Waspik. Afgewezen: 1. Herexamen: 1. Van 2 naar 3 MMS: Marian Aerts, Cootje v. d. Broek, Liesbeth v. d. Hout, Maria v. Noort, Marjan Pijnenborg, Gerrie Steenhuis, Els Verhagen, Nelly Vugts allen uit Drunen. Anne Marie v. Sluisveld uit Elshout. Mariëlle v. d. Hulsbeek uit Geertrui denberg. Marja Brekelmans, Annemieke Frie drichs, Marjo Vesters, Marion den Teuling, Marga Timmers, Mirjam Trommelen, Myriam van Vugt, Anne Prins uit Kaatsheuvel. Philine van Esch, Saskia van Veld hoven uit Loon op Zand. Judith Hopman uit Nieuwkuyk. Laura Breédveld uit (Oud-Heusden. Ank Broeders, Bepke van Loon, Ma rian van Oort uit Raamsdonk. José Bruurmijn, José Verheul, Ria Verheul uit Vlijmen. Riny Adams, LilyBeerens, Einia Bink, Jacqueline Blom, Margriet Boelhouwer, José v. d. Broek, Marjo van Brunschot, Gerla Burmanje, Lia Couwenberg (met lof), Yvonne Coo- mans, Marjan Dekkers, Jacqueline Fijneman, Lia Hamers, Mariël Heij ne, Antoinette van Heijst, Ton Ho- genhout, Elsbeth Vugts (met lof), Maria Burmanje, Janny Kelder (met lof), Annemarie de Kort, Anneke v. Laarhoven, Elly v. d. Leur (met lof), Resy Oerlemans, Doreth Omloo, An- kie Peters, Conny Pulles, Annemieke de Ruyter, Ingrid Schapendonk, Ka rin Spapens, Riet van Geffen, Elly de Poorter, LIetty v. d. Vliet, Josien Wijnman allen uit Waalwijk. Petri Jansen, Margret van Irsel uit Waspik. Afgewezen: 5 Herexamen: 2. Van klas 3 naar 4 MMS: José Elshout, Jacqueline van Huiten, Ine Pulles, Ineke Creemers, Margot Elshout, Annemieke Handgraaf, Ag gie Verkaart uit Drunen. Ricky Klijn, Bieke Hoffmans uit Els hout. Anja v. d. Heuvel uit Heusden. Helna van Heeswijk, Annette Kuys, Marian Vreenegoor, Sefi Vesters, Els van Beers, Yvette Brekelmans, Iet Leenaarts, Henriëtte v. Opstal, Han- neke Steenbergen uit Kaatsheuvel. Jeannette de Bont uit Raamsdonk. Ans van Esdonk uit Vlijmen. Ansje Aarts, Tineke Bertels, Mar leen Copal, Annelies Holtgrefe, An nelies Horsten, Yvonne Kuys, Moni que van Os, Elly Pulles, Corrie van Zon, Marie-Louise v. d. Bogaart, Ria de Broek, Lia Bijnen, Wilna Hoff mans, Corrie Klerx, Mieke de Kort, Yvonne van Oudheusden, Henriëtte de Peffer, Maria Pijnenborg, Anjo Rcmbouts, Marian v. Sambeek, Ma- riëtte Spapens, Anneke Stevens, Mar jo de Wit. uit Waalwijk. Corry Both, Maria van Irsel, Marian Boons uit Waspik. Afgewezen: 9. Van klas 4 naar 5 MMS: Willy Brök, Rikie de Vrieze, Nellie Beaard, Annette van Delft, Wina Eg- ter van Wissekerke, Sjannie van de Pluym, Doortje van Son, Marleen v. Poucke uit Drunen. Marian Prinse uit Geertruidenberg. Dimphy v. d. Heijden uit Heesbeen. Charlotte Buys uit Den Bosch. Gemmie Pepping, Marja Schraau- wers, Ricky de Genzer uit Kaatsheu vel. Nannie de Bonth uit Nieuwkuyk. Marlies Dirven, Joke Vierhout uit Vlijmen. Magda van Oudheusden, Tineke Ver hoeven, Annette Vreeling, Ank v. d. Water, Hennie van Cromvoirt, Mie ke van Huiten, Christa Labordus, Elly de Man. Henriëtte v. Nüenen, Dimphy Pullens, Rieki Pullens uit Waalwijk. Ria Zijlmans uit Waspik. Afgewezen: 3 Herexamen: 1. Op gebied muziekschool zijn tal van vernieuwingen gaande WAALWIJK Op het gebied van het muziekschoolonderwijs zijn er, zoals op zoveel terreinen van onze moderne samenleving, tal van ver nieuwingen gaande. liet traditionele type muziekschool, de instelling waar uitsluitend en angstvallig per instrument gescheiden privélessen werden gegeven (verticale i structqur) verdwijnt meer en meer om ge leidelijk aan plaats te maken voor een moderner type, waarin allerlei vormen van gemeenschappelijk musiceren een steeds grotere plaats gaan innemen, (horizontale structuur). Zo bestaan er nog veel misver standen over het basisonderwijs aan de muziekschool, de zgn. Algemene Muzikale Vorming (AM.V.), een 3- jarige cursus, die overwegend is af gestemd op leerlingen uit de 2e en 3e klas van het lager onderwijs. Men denkt hierbij nog teveel aan het domweg aanleren van parate kennis (notenleer, algemene mu ziekleer) en het bedrijven van al lerlei technische gehoor- en ritme oefeningen (het vroegere solfège). Deze min of meer verouderde ziens wijzen hebben plaats gemaakt voor andere opvattingen. Vanuit een mu sische sfeer wil men het kind spe lenderwijze en onbewust inleiden in de wereld van klanken. Al klap pende en zingende doorloopt het kind verschillende ritmische en me lodische ontwikkelingsstadia. Vanuit het woordaccent komt men via eenvoudige ritmen, be staande uit kwart- en achtste noten, tot steeds moeilijker, vaak synco pische ritmen. De melodische ontwikkeling ver loopt van roepterts en kleuterdreun via de pentatoniek naar de diato- niek. Verder is er aandacht voor vormbeleving, stemvorming en im provisatie (aanvankelijk in geleide vorm: men geeft het kind de ver schillende muzikale elementen a.h.w. eerst in handen). Uitgaande van het totaliteitsprincipe gaat men op deductieve wijze te werk. De uitwerking van een bepaald onderwerp (een tekst, een lied, een rijmpje of een spreekwoord) vormt vaak de inhoud van een les. In het komende schooljaar zal er voor de A.M.V.-leerlingen de moge lijkheid bestaan tot deelname aan een permanent kinderkoor. Als hulpmiddelen worden bij het A.M.V.-onderwijs gebruikt: het „ei gen" slagwerk (vingerknippen, het „klein" slagwerk van het handklappen, knieklappen en stam- Orffrinstrumentarium (o.a. hand trommel, tamboerijn, triangel, wood block, claves, schellenraam en belle tjes) en tenslotte de staafinstru- menten van het Orff-instrumenta- rium (klokkenspel, xylofoon, me tallofoon). In de loop van het 2e jaar van de A.M.V.-cursus kunnen de leerlin gen zich opgeven voor blokfluiton- derwijs in groepsverband. In de meeste gevallen vormen enkele ja ren blokfluitles een ideale voorbe reiding voor een moeilijker instru ment. De aanschaf fingskosten zijn laag. De grepen zijn klein en dus in overeenstemming met de handen van het jonge kind. Aan embouchu re en ademtechniek worden nog geen hoge eisen gesteld, zodat de eerste beginselen bijna spelender wijs tot stand komen. Bovendien kunnen de leerlingen indidenteel deel uitmaken van een blokfluiten semble, waarbij in enkele gevallen ook de alt-, tenor- en basblokfluit toegepast worden. Voor het leren bespelen van alle andere blaasin strumenten is de blokfluit, als ba sisinstrument, voor de jongere kin deren zelfs noodzakelijk. De blaasinstrumenten zijn in 2 groepen te verdelen: de houten en koperen blaasinstrumenten. Van de houten blaasinstrumenten komen voor het onderwijs in de mu ziekschool in de eerste plaats in aanmerking: de dwarsfluit, de hobo, de klarinet en op iets latere leeftijd de fagot. Van de koperen blaasinstrumenten vooral de trompet. De dwarsfluit wordt evenals de blokfluit zonder rietje, dus door middel van een mondstuk aangeblazen. De klarinet wordt met een enkel voudig rietblad aangeblazen, de ho bo en fagot met een dubbelriet. De trompet wordt aangeblazen door middel van een metalen mondstuk. De grotere grepen en dé hogere ei sen die aan embouchure en adem techniek worden gesteld, maken een verantwoorde bespeling van deze instrumenten over het algemeen pas op 12- a 14-jarige leeftijd moge lijk. Het feit dat er naar verhouding aan de muziekschool behalve de blokfluit, nog te weinig blaasinstru menten worden bespeeld, is op een 3-tal factoren te herleiden: le de muziekschool is nog te „jong", de as pirant-blazers zitten nog in de ver schillende blokfluitgroepjes. 2e on voldoende bekendheid met de moge lijkheden van de verschillende blaasinstrumenten. 3e relatief hoge aanschaf fingskosten: in sterke ma te voor dwarsfluit, hobo en fagot; in mindere mate voor klarinet en trompet. Ter gemoetkoming aan deze situatie zijn er de volgende mogelijkheden: a. beginnen op een goed 2e hands in strument. b. huurkoop, c. huur via het instrumentenfonds van de mu ziekschool. In het algemeen kan de aanschaf van een instrument, ter voorkoming van allerlei teleurstellingen en mis verstanden, het beste in overleg met de leerkracht en/of de directeur ge schieden. De hier genoemde blaas instrumenten bieden uitstekende mogelijkheden tot samenspel. In verband met de verdere uitbouw van ensembles en samenspeelgroe- pen zijn meer leerlingen voor deze instrumenten dringend gewenst. Men hoopt dan ook, dat een zekere drempelvrees overwonnen zal wor den en het aantal blazers in de ko mende jaren aanmerkelijk zal toe nemen. Tot de familie van de strijkinstru menten behoren de viool, altviool, cello en contrabas. Voor onderwijs aan de muziekschool komen vooral viool en cello in aanmerking. Bij de ze instrumenten kan de blokfluit als basisinstrument, zeker wanneer het om uitgesproken muzikale leerlin gen gaat, worden overgeslagen om dat de strijkinstrumenten in tegen stelling tot de blaasinstrumenten ook in kleinere maten worden ge bouwd (halve en drie-kwart model len). Een strijkinstrument biedt uit stekende mogelijkheden voor aller lei soorten samenspel, maar stelt vooral aan het gehoor van de leer lingen hoge eisen. De muziekschool beschikt over een behoorlijk aantal vioolleerlingen, waarvan er enkele reeds deel uitmaken van het Waal- wijks Symphonie Orkest. De belangstelling voor de cello is helaas nog te gering, het instrument is vrij duur. Toch is de cello onont beerlijk voor het ensemble-spel (de baspartij!). Men verwacht in de toe komst een zekere opbloei, vooral nu sinds enige tijd één van de solo-cel- listen van Het Brabants Orkest als leerkracht aan de W.M.S. verbon den is. Hiertoe behoren o.a. de gitaar, de mandoline en de banjo. Vooral voor de gitaar bestaat veel belangstelling. Het onderwijs aan de muziekschool is gebaseerd op het klassieke (Spaanse) gitaarspel. Op deze wijze verkrijgt men een basis waarmee men alle kanten (ook: slaggitaar, beat, enz.) uit kan. Met ingang van het nieuwe schooljaar is er een permanent gitaarensemble. Hiertoe worden gerekend de pia no, het orgel en de accordeon. Bij de piano vergeet men wel eens dat dit instrument aan de intelligentie (combinatievermogen, onafhanke lijkheid van de handen) en aan de muzikaliteit (de piano is een enigs zins „onnatuurlijk" instrument) van de leerlingen hoge eisen stelt. De accordeon was vroeger vooral het instrument van de straatmuzikant, maar wordt de laatste jaren steeds meer als een volwaardig instrument erkend. De muziekschool beschikt over een bloeiende accordeonafde ling. Er zijn 2 accordeonensembles en verschillende leerlingen van de school maken deel uit van het Waal wij ks Accordeon Orkest Accordola. De leerstof voor de verschillende instrumenten is verdeeld over een - Het gebruik van aardgas neemt sterk toe. De export bedroeg bedroeg in 1968 liefst 17 miljard, terwijl ge schat was op 10 miljard m3. - In New-Yersey heeft een man zijn vrouw en 7 kinderen gedood. - Er is een bomaanslag verijdeld op de 20-jarige troonopvolger in Engeland, prins Charles van Wales. - Trekkers van AOW, AWV en WAO krijgen 1 pet uitkering ineens, in verband met de uitkering van 1 pet aan de werknemers. - De KLM heeft van de Sovjet- Russisohe regering verlof gekregen om over Siberië naar Japan te vlie gen. Dat scheelt 4300 km of 4 uur vliegen, minder dan thans over de Pool. - 'n Inwoner van Boekei, vader van 10 kinderen, die zijn loten van de SUS-loterij nog niet had nagezien, kwam tot de ontdekking dat hij win naar was van 250.000, - - Op de weg tussen Esibeek en Hil- varenbeek is een slippende auto op 4 schooljongens ingereden. Een jon gen werd gedood. De andere drie en de chauffeur (17) zijn in het zieken huis in Tilburg opgenomen. - Een deskundige, van explosieve stoffen heeft zijn huis en zichzelf, na ruzie met zijn vrouw, in de lucht geblazen. Zijn vrouw en 2 kinderen werden ernstig gewond, 5 werden ge red. - De suiker wordt met ingang van 1 augustus 16 cent per kg goedkoper. - In de Zambesi-rivier, die 'be woond wordt door een groot aantal krokodillen, is een pont met 156 Por tugese militairen omgeslagen. Zeker meer dan 100 man worden vermist. - Twee Heerlenaren hebben bekend 36 inbraken te hebben gepleegd met een buit van 40.000 gulden. In Zwol le is een driemanschap gearresteerd dat meer dan 70 inbraken had ge pleegd. Het bedroeg hier ruim een ton. Loeffstraat 35, Waalwijk Tel. 4157 DINITROL RML-station WJ zgn ltd van da Nederlandse Vereniging van Carrosserle- bedrflven. aantal leerkringen van 3 jaar. Om tot een volgende leerkring te wor den toegelaten wordt er een graden- examen afgenomen. Voor de meeste instrumenten is het mogelijk 3 gra den te behalen: graad A, B en C. Geleidelijk aan wordt het aantal sa- menspeelgroepen uitgebreid zodat bet op den duur mogelijk is paral lel met de graad waarvoor gewerkt wordt deel te nemen aan een A, B of C-ensemble. Met ingang van het nieuwe schooljaar zal er voorlopig op beperkte schaal en mede afhan kelijk van het leerlingenaanbod een begin gemaakt worden met het in voeren van groepslessen voor ele mentaire instrumentaal onderwijs. Aanmeldingen voor de nieuwe A,M.V.-cursus kan geschieden door middel van formulieren, die eind augustus in de 2e en 3e klas van het lager onderwijs zullen worden uit gedeeld. Voor de overgang naar blokfluitgroepjes ontvangen de ouders van de A.M.V.-leerlingen t.z.t. automatisch bericht. Opgave voor instrumentaal onder wijs is in verband met het geven van inlichtingen en adviezen, al leen mogelijk op het spreekuur van de directeur: iedere woensdag van 2-3 uur, Wilhelminastraat 4 te Waal wijk en na telefonische afspraak (04160-3890).

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 13