wAAlwijkse en UnqstRaatse coucant Gemeentelijke van Waalwijkse nota over aktiegroep rapport „Pissoff" bouwman brillen Keukencentrum Langstraat woensdag geopend Vormingsinstituut De Zonnebloem in Spr.-Capelle verricht nuttig werk ampe j IsChris tof Ie ampe „ALLEREERST BESTAANSRECHT TONEN" DROOMKEUKENS MET ALLE MOGELIJKHEDEN DAGELIJKS TE BEWONDEREN Lewk ingericht Veringa stelt De beschikbaar fe stellen accommoda tie Subsidie mogelijkheden Gesprek met greep Weel aandacht aan inrichting van de keuken Organisatie Een begrip voor stijlvolle disgenoten. Voor het werkende meisje dat zich ver der wil ontwikkelen Tilburg Levensvreugde Wanneer? Mogelijkheden experimenten- mogelijkheden in enderwijs voor DONDERDAGAVOND 26 JUNI 1969 92e JAARGANG No. 51 De Echo van het Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij HoofdredakteurJAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 - KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" WAALWIJK - Naar aanleiding van het door de aktiegroep Pissoff aan de leden van de Waalwijkse gemeenteraad gezonden „rapport over de noodzaak van een pop-accommodatie voor Waalwijk en omgeving" heeft het gemeentebestuur een nota samengesteld die aan de raadsle den is toegezonden en tijdens de vergadering van komende donderdag zal worden behandeld. In een brief aan de raad schrijft het college: „ondanks het feit dat het rapport op zich zelf geen onverdienstelijke poging genoemd kan worden van de zelfwerkzaamheid van de aktie groep, moet toch om verschillende redenen worden geconcludeerd, dat het geheel daarvan niet steekhoudend is. Het rapport spreekt zichzelf op tal van punten tegen. Meerdere conclusies zijn aanvechtbaar." Op en kele onderdelen, die wij hieronder nader belichten, gaat de nota die- per in. In de nota citeren b. en w. uit het rapport: „De doelstellingen van de actiegroep is globaal te komen tot verwezenlijking van een eigen ge bouw, om daarin activiteiten te ont plooien, die representatief zijn voor de ideeën van de avantgardistische jeugd." „Het is van vitaal belang een gebouw te hebben, waar uitslui tend zaken voor de jeugd gebeuren enz." „Het is noodzakelijk, dat een ge bouw, enigszins vrijstaand, ter be schikking wordt gesteld, waarin voor verschillende experimenten een ruimte beschikbaar is". Deze en soortgelijke opmerkingen betreffen de accommodatie zijn veelvuldig in het rapport beschikbaar. B. en w. menen in dit verband te kunnen stellen, dat de wens de be schikking te hebben over een eigen gebouw zeer begrijpelijk genoemd kan worden. Wat echter de actie groep nog voor verdere voorwaar den en wensen uit, is een moeilijker zaak. Men dient uit te gaan van de realiteit. De in het rapport genoem de gebouwen zijn niet beschikbaar. Ofwel het betreft particulier eigen dom, dat uiteraard door de gemeen te niet kan worden aangewend, of wel het betreft afbraak, ofwel het betreft een gebouw, dat reeds voor andere doeleinden in gebruik is. In het geval de gemeente bereid en bovenal in de gelegenheid zou zijn aan de actiegroep een gebouw besohikbaar te stellen, dan kan er nimmer genoegen mede worden ge nomen, dat het beheer daarvan in handen zou moeten worden gelegd van de actiegroep. Voorts acht het college het niet verantwoord, dat in dat gebouw activiteiten worden ontwikkeld waarop geen enkel toe zicht wordt uitgeoefend." Volgens het rapport zullen subsi dies van de gemeente en het be drijfsleven onontbeerlijk zijn. Voor zover het betreft de subsidiëring door de overheid menen b. en w. te moeten stellen, dat het rapport, voorzichtig gezegd, op een wat ge makkelijke wijze concludeert. „Immers, wat voor financiële ba sis geeft het rapport? Het komt hier op neer, dat, zoals de zaken in het rapport worden gesteld, de over heid zonder meer het exploitatiete kort zou moeten opvangen. Van eigen inkomsten wordt nergens ge sproken. Een begroting van inkom sten en uitgaven ontbreekt geheel. De huidige gemeentelijke subsi dieregeling stelt een aantal voor waarden, waaraan zal moeten wor den voldaan. Er moet sprake zijn van een vereniging of organisatie. Duidelijk dienen derhalve er o.a. een bestuur en statuten te zijn. Voorts moet de vereniging aange sloten zijn bij de plaatselijke jeugd raad. Als financiële basis wordt ver eist de aanwezigheid van een con tributieregeling. De instelling dient, vooraleer in aanmerking te kunnen komen voor toekenning van een subsidie wordt eventueel eerst toe gekend na overlegging van een re kening van inkomsten en uitgaven, vergezeld van de bescheiden. Kort en goed komt het hierop neer, dat het niet zonder meer mogelijk is, zonder de aanwezigheid van een be paalde vaste organisatievorm en een statuut te subsidiëren. Of in de toekomst op dit stramien bepaaldelijk uitzonderingen kunnen worden gemaakt, is een aangele genheid, die in studie kan en zal worden genomen. Een eerste stap daartoe zal ongetwijfeld worden ge zet door de door ingestelde werk groep ter voorbereiding van de for mering van een raad voor jeugd- en jongerenwerk. Het is duidelijk, dat de actiegroep als zodanig geen aanspraak kan doen gelden op toekenning van sub sidie. Of ondertussen voor een in cidentele zaak mogelijkerwijs - bij wijze van experiment - een beschei den financiële bijdrage kan worden verstrekt, is een zaak, waarop nog nader wordt terug gekomen." is de mening van het college. quête, gezien vanuit representatief oogpunt, onder de maat blijft. Het college merkt in de nota nog op, dat intussen met enige leden van de actiegroep enige informele besprekingen werden gevoerd. De bedoelde leden "an de groep heb ben hierop positief gereageerd. Zij hebben in grote lijnen begrip ge toond voor het gemeentelijk stand punt in deze en zien thans in, dat het nodig zal zijn en ook b?ter is in eerste instantie bestaansrecht te to nen. De actiegroep zal thans trachten een incidentele gebeurtenis te orga niseren. Mocht blijken, dat finan cieel dit niet geheel haalbaar zal fcijn, zullen zij zich alsnog tot de ge meente wenden met het verzoek aanvullende financiële steun te ver- strekken.Van gemeente-zijde werd medegedeeld, dat een dergelijk ver- feoek in principe positief zal wor den ontvangen en dat alsdan zal worden ingegaan. Uiterlijk is daar bij gesteld, dat dit geen definitieve toezegging inhoudt. In ieder geval, zo hebben b. en w. voorts medege deeld, zal aan twee te stellen voor waarden minimaal moeten worden voldaan: de overlegging van een reële begroting van inkomsten en uitgaven en vervolgens de garantie, dat tijdens de gebeurtenis ter plaat je voldoende toezicht aanwezig zal zijn. Tenslotte lezen we in de nota dat o.a. mede in verband met deze aan- SPECIAALZAAK 'c (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Wie het Keukencentrum Langstraat, aan de Grote straat 142 in Waalwijk binnen loopt belandt in een droomruimte. Men vindt er acht complete zeer moderne keukens die het werken en ver toeven in deze vertrekken tot een genot maken. Men zou haast willen zeggen dat de keukens compleet met „ingebouwd personeel" zijn. Zo ingenieus zijn de programma's van Poggenpohl, Bulthaup en Ruva die het Keukencentrum Langstraat levert. Maandags voormiddag gesloten gelegenheid, inmiddels een bespre king is gevoerd met de in specteur jeugdzaken van het Minis terie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk voor de pro vincies Gelderland, Noord-Brabant en Limburg. Daarbij is gebleken, dat het Ministerie in beginsel de mo gelijkheid tot vorming van z.g. „open jeugdwerk" toejuicht. Het is echter wenselijk, aldus genoemde inspecteur, dat stappen worden on dernomen om te komen tot bunde ling van de verschillende vormen van het open jeugdwerk. Voorts wordt - aan de hand van enige sug gesties van de zijde van de Inspec tie - een onderzoek ingesteld naar de financiële bijdragen, die van rijkswege voor het open jeugdwerk kunnen worden beschikbaar gesteld. Het Keukencentrum Langstraat is woensdagmiddag officieel ge opend. Het is eigendom van de heer C. Aarts, van het gelijknamige bouwbedrijf uit Waalwijk. De prak- Wjk heeft geleerd, dat er in Midden i Brabant behoefte bestaat aan een dergelijk keukencentrum. Zowel bij nieuwbouw als verbouwing van een woning wordt tegenwoordig, en te recht, de grootst mogelijke aandacht geschonken aan de inrichting van de keuken. Men wil zich op dit ter rein dan ook zo breed mogelijk ori ënteren. Voorheen moest dat vaak met een folder gebeuren. Door de in richting van het Keukencentrum Langstraat, waar de twee bekendste Duitse keukenmerken Poggenpohl en Bulthaup alsmede de Nederland- Se keukenspecialist Ruva, zijn ver tegenwoordigd, heeft men een rui me keuze. In iedere prijsklasse is wel iets te vinden. In het KCL zijn acht complete keukens gemonteerd. Bedrijfsleider C. Klever kan verder „De actiegroep kent niet de vorm Van een vereniging of organisatie. Er is geen bestuur, geen reglement en er zijn geen leden. Nauwelijks is bekend, hoeveel sympatisanten van de groep binnen de gemeente aanwezig zijn. De groep distantiëert zich van toezicht en bovenal van lei ding. Elke vorm van organisatie en inmenging van ouderen is - volgens de strekking van het rapport - ta boe. De groep wil op eigen benen, in een eigen vorm de voor hen geëi gende Provadya? activiteiten ont plooien." aldus b. en w. in de nota. Welke betekenis moet worden ge hecht aan de ingestelde enquête vragen b. en w.? De conclusie kan h.i. niet anders zijn, dan dat de en- Van onze verslaggever SPRANG-CAPELLE Tegenwoordig wordt er veel zorg aan de jeugd besteed. In de vorige eeuw waren er kinderen van tien, van acht, die in fabrieken of op het land werkten. Veel leren was er toen niet bij. Oude mensen weten wel te vertellen, dat zij in hun jeugd ook nog met 12 of 13 jaar van school gingen om mee de kost teverdienen. Dat mag nu niet meer. In Nederland moeten alle jongens en meisjes acht jaar naar school en in de toekomst nog langer. Werken mogen ze pas als ze 15 zijn. Maar nie mand zal durven beweren dat ze uitgeleerd zijn. Voor die werkende meis jes is er in Sprang-Capelle de Stichting Zonnebloem, die hier vormings werk verricbt. Leidster van dit instituut aan de Heistraat is mevrouw G. Key-de Jager. J. K.VERHULST (Uw juwelier met het klokkenspel) Grotestraat 260 - WAALWIJK - tel. 4681 De jongens en meisjes die 14 jaar zijn en de school verlaten, mogen nog niet in loondienst gaan werken. Behalve, zo vertelde mevrouw Key, bij de bedrijven die een vakoplei ding hebben. De jongens en meisjes gaan dan vanuit het bedrijf één dag in de week naar een opleidings school of één halve dagopleiding en een halve dag naar het vormingsin stituut. Een derde mogelijkheid is een hele dag in de week naar het vormingsinstituut, in dit geval, de Zonnebloem. De meisjes van vijftien en zestien kunnen naar de Jongerencursus, de jongens naar de Levensschool. Zo,n Jongerencursus is geen school. Er wordt niet uit de boeken geleerd, er hoeft geen huiswerk gemaakt en er worden ook geen rapportcijfers gegeven. Het gaat er niet om dat ze bepaalde vaststaande dingen „moe ten kennen", maar er wordt met hen samen gepraat over alles waar ze in het gewone leven mee te ma ken hebben: werk en vrije tijd, vriendschap en liefde, loon en zak geld, kerk en godsdienst, krant en televisie. Zo leren ze hun gedach ten uiten, naar elkaar luisteren en langzamerhand een eigen mening vormen. Maar er wordt niet alleen gepraat. Er wordt veel meer gedaan. Ge kookt bijvoorbeeld, genaaid, han denarbeid geoefend. Op die manier krijgen ze handigheid en zelfver trouwen. Muziek, sport, staan vaak op het programma. Er wordt even eens kreatief spel gedaan. De groep speelt dan een verhaal waarvan de tekst niet vastligt, zoals bij een to neelstuk; de meisjes maken als wa ren zélf hun rol. Dat is een uitste kend middel om zich te leren bewe gen en uitdrukken, en om te leren zich in een ander in te denken. 3 I I fi K i B !5 B t fj B E HEEET ALTIJD veel nieuws, veel moois, veel chics en veel „hips" KOM KIJKEN: pantalons, jersey pakjes en japonnen, vesten, jumpers, nylons, shawls, zakdoeken, enz. enz. 'n REUZE-COLLECTIE in Heuvelstraat 14 Er zijn ook uitstapjes en feestjes. Soms gaan de meisjes samen met de leidsters in de zomer een weekje met vakantie. Van tijd tot tijd wor den ouders, werkgevers, chefs en bazen op de cursus uitgenodigd. Zo leren de meisjes op een Jon gerencursus een heleboel, waar ze anders misschien nooit aan toe zou den komen. Ze leren vooral dat het leven de moeite waard is er altijd weer iets nieuws te ontdekken valt. Zo worden ze mensen die zich in de ze ingewikkelde tijd thuis voelen, die niet bang zijn voor de vernieu wingen, die met hun eigen mogelijk heden en die in de maatschappij we ten om te gaan. Ook de meisjes van boven de 17 jaar die in bedrijven en winkels, op kantoor en ateliers, in huishoude lijke beroepen of waar dan ook wer ken, hebben behoefte aan een vor mingsinstituut. Zij kunnen op de avondcursus terecht. Hier wordt aandacht besteed aan de traditio neel vrouwelijke taken in het gezin en huishouding maar ook aan het maatschappelijk en culturele leven. Vooral dit culturele leven de mens en maatschappij, handenarbeid en andere expressie-vormen is erg be langrijk. Voor meisjes van 14, 15, 16 jaar wordt in Sprang-Capelle de jonge rencursus gehouden op dinsdagmid dag van 1-5 uur, te beginnen op dinsdag 26 augustus. Voor meisjes van 17 jaar en ouder wordt de cur sus op maandagavond of dinsdag avond gehouden van 18.30 uur tot 22.00 uur in Capelle, te beginnen op maandag 18 augustus en dinsdag 19 augustus. Nadere inlichtingen over de cursus worden graag verstrekt door de leidster mevrouw G. Key- de Jager, Heistraat 241 in Sprang- Capelle, tel. 04168-268 of bgg 01650- 37287. nog tal van combinaties maken, speciaal ook op het gebied van de kleuren. Wat kan zo'n keuken allemaal omvatten. Om u een kleine indruk te geven, provisiekast met laden die als bladen te gebruiken zijn, droogkast voor keukendoeken (elektrische verwarming) afvalem- mer in gootsteenkast (met pedaal handig te openen) specerij enkast met 24 gevulde busjes, uitrekbare pannenkast, een wegschuif-tafel, schoenenkast met speciale lade en vuilopvangschaal, een mixerkast en natuurlijk ook veel aanrechtkastjes met diverse indelingen tot een hoek kast toe, zodat er geen „dode" hoek is. Dan zijn er ook doorgeefkasten, aan de keukenzijde, keukenkast, aan de eetkamerkant salonkast. Ook hierin zijn weer tal van handige indelingen bedacht. Verder kunnen alle keukens van inbouwapparatuur voorzien worden, zoals kooktoestel- len met afzuigkappen, koelkast, keukenmachines etc. Een kijkje in de toonzaal van het KCL - waarin ook een ruim informatiecentrum gevestigd is - maakt alles duidelijk. De heer Aarts heeft het KCL bij zonder leuk ingericht. Aan alle de tailpunten is aandacht geschonken. Mocht de installatie van acht com plete keukens niet voldoende zijn, dan zijn er nog volop uitbreidings mogelijkheden. De keukeninventa ris is ingericht n samenwerkng met de firma Th. van Lammeren ('t Lui- feltje) uit Waalwijk. Ook de vloeren zijn van Waalwijks fabrikaat. De vloerbedekking Esco-200 is van Schreiber n.v. terwijl een keu kenvloer geleverd is door Polyvinyl Chemie Holland nv, beide bedrijven zijn in Waalwijk gevestigd. Het is beslist de moeite waard eens een kijkje in dit nieuwe Keukencen trum Langstraat te gaan nemen. Minister Veringa van Onderwijs heeft de Tweede Kamer een nota overhandigd, waarin hij een voor stel dc-et tot een nieuw artikel in de onderwijswet die het mogelijk zal maken dat er in het wetenschappe lijk onderwijs wordt geëxperimen teerd. Een dergelijk artikel zal het mo gelijk maken de bestaande bestuurs structuur van de universiteiten en hogescholen te wijzigen, iets dat een noodzakelijkheid blijkt te zijn, aan gezien deze structuur uit de tijd dreigt te raken. De ontevredenheid onder de studenten in het gehele land, ja, in een groot deel van Eu ropa vloeit voor een belangrijk deel voort, uit de nog uit de vorige eeuw 'daterende structuur van universi teiten en hogescholen. In Nederland wordt er serieus aan Verbeteringen gewerkt, hetgeen mag blijken uit de wijzigingen op be stuurlijk gebied die zich reeds vol trokken aan de universiteit van Nij megen. De door minister Veringa Voorgestelde wijziging in de onder wijswet zal nieuwe mogelijkheden scheppen.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 15