wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRant De Gaullisten wonnen en verloren torn .133® Prins Bernhard viert zondag 58 ste verjaardag HET GEHELE OBJECT DAT INVESTERING VAN 4,5 MILJOEN GULDEN VERGT IS IN 1972 GEREED J»»»#"*; van rT/ierlo ■K iJ HH Bij dit centrum komen ook veertig bejaardenwoningen Stichting Garage Waalwijk N.V. Groot complex Indeling ^.xciuóieve lerenkleclinc WAALWIJK Ruime kamers Modern Bruinf mèt en zonder zon beschermt tegen zonnebrand Pigma-^ derm Openbaarheid van bijstandsrichtlijnen binnenkort voor ge meenten verplicht 1 DONDERDAGAVOND 26 JUNI 1969 92e JAARGANG No. 51 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167- 2002 Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Gedeelte Bejaardencentrum St. Jacobushof in Drunen nog dit jaar ingebruik NU de mist rond de gebeurtenis sen in Frankrijk wat is opgetrok ken, lijkt het er op, alsof er sprake is geweest van een kleine revolutie, die zich zonder enig geweld heeft voltrokken en waarbij de othodoxe gaullisten zelfs spreken van ver raad! Eerder zou men echter kunnen spreken van het aan de dag treden, van de grote interne verdeeldheid die reeds jarenlang in de grote gaul listische partij heerste. Het was reeds lang een feit, dat veel promi nenten in de gaullistische partij, ja, zelfs leden van het kabinet het in wezen niet eens waren met de po litiek van president de Gaulle. Zij wilden de grote man van Frankrijk echter niet afvallen, want tenslotte stonden er grotere belangen op het spel en dus bleven zij toch in de par tij, ja, bleven zij zelfs in het rege ringsteam. Zo blijkt nu duidelijk, dat de huidige nieuwe president Pompidou, die voorheen eerste mi nister was van de regering van de Gaulle in zijn hart op bepaalde pun ten politiek- anders dacht dan de generaal. Toch heeft hij zijn taak trouw vervult, totdat de Gaulle hem zelf opzij zette, omdat hij vond dat zijn premier te zelfstandig werd. Nu is Pompidou zelf president ge worden en is hij in staat zelf zijn politiek te bepalen. Zijn afwijkende inzichten ten aanzien van diverse aspecten van de politiek van de Gaulle, met name met betrekking tot de EEG, de toetreding van Enge land tot de Euromarkt en Frank- rijks verhouding tot de NATO en de Verenigde Staten. Wat de laatste twee betreft is Pompidou voorlopig van plan wat kalm aan te doen, hetgeen blijkt uit het feit, dat hij een trouwe vazal van de Gaulle. Michel Debré tot minister van De fensie heeft benoemd. Wat de EEG en Europ in het geheel betreft zien de zaken er echter gun stig uit, doordat Pompidou diverse lieden met Europese gedachten in zijn kabinet opnam. De orthodoxe gaullisten echter, zien dit als verraad aan de politiek van de Gaulle. Zij menen, dat niet Pompidou, maar het gaullisme bij de presidentsverkiezingen de over winning heeft behaald. Dat zou be tekenen, dat de politiek van de ge neraal diende te worden voortgezet. Zij verlangden van Pompidou ook, dat hij slechts echte - gaullisten in zijn kabinet zou opnemen en geen 'buitenstaanders, zoals leden van de Centrumpartij en onafhankelijke Republikeinen e.d. Hierbij hadden zij de steun van de generaal zelf, die als het mogelijk zou zijn, graag een vinger in de poli tieke pap zou willen blijven houden, ook al is hij geen president meer. Hij verlangde onder meer van Pom pidou, dat deze Debré, de trouwe vazal van de Gaulle op Buitenland se Zaken zou laten zitten. Op die manier zou de generaal van veraf toch invloed op de buitenlandse po litiek van Frankrijk kunnen blijven uitoefenen. Pompidou voelde hier echter niets voor, want hij begreep wat de kon- sekwenties zouden zijn. Bovendien is hij van mening, dat het Franse volk de oude president heeft weg gestemd, omdat het zich niet langer kon verenigigen met de stugge poli tiek van de generaal. Pompidou is ook van mening, dat het niet de gaullistische partij is geweest die de overwinning heeft behaald, maar hij zelf, omdat men, ook al is hij gaullist, van hem toch een andere aanpak verwacht. Dat laatste blijkt Altenaweg 2-4, Waalwijk Telefoon 04160 2154-2451 aantrekkelijke occasions (Van onze verslaggever) DRUNEN - Nog dit jaar zullen de eerste 49 bejaarden hun intrek kunnen nemen in de nieuwbouw van het bejaardencentrum St. Jacobushof in Drunen. Ruim een jaar nadat de eerste steen is gelegd, hoopt het Nieuwkuykse aannemersbedrijf, de Fa. J. de Bont van Huiten het eerste gedeelte van het fraaie gebouw op te leveren. Wie een wandeling maakt door de Stationsstraat en de Burg. van der Heijdenstraat krijgt al een goede indruk hoe het toekomstige bejaardencentrum er uit gaat zien, De 48 vertrekken - met uiteraard alle dienstruimten - behoren tot de eerste fase. Het gehele complex van Jacobushof wordt in drie gedeelten ajgewerkt. De tweede fase omvat de vleugel aan de Stationsstraat, die op de plaats komt ivaar nu het huidige bejaardentehuis staat dat uit de vorige eeuw dateert. Medio 1972 moet het gehele complex gereed zijn. Be- ialve St. Jacobushof staan 'er op het terrein dan ook n og 40 bejaardenwoningen, die in verschillende bouw vormen worden gerealiseerd. De foto toont het nieuwe bejaardencentrum St. Jacobushof in aanbouw. De juiste plannen voor de bouw van de 40 bejaardenwoningen staan nog niet vast. De heer J. Kop, se cretaris van het stichtingsbestuur, vertelde ons dat een gesprek met de stedebouwkundig- adviseur van de gemeente al tot een akkoord heeft geleid. De plannen moeten echter nog definitief met het gemeentebe stuur worden doorgesproken. Vast staat in ieder geval wel dat er 40 bejaardenwoningen komen. De bouwvorm blijft dus nog even een verrassing. Op vorige perspublika- ties over de bouw van de bejaarden- woningen zijn bij het stichtingsbe stuur nu reeds aanmeldingen bin nen gekomen. Wel een bewijs hoezeer ook deze vorm van huisvesting bij de Dru- nense „bejaarden" in trek is. Overi gens gaat ook de gemeente dit jaar nog 18 van deze woningen realise ren. Als in 1972 het gehele complex van Jacobushof gereed is, is in een behoorlijke behoefte voorzien. Dan kan, zoals de heer Kop vertelde, ge dacht worden aan de bouw van wo ningen voor alleenstaanden. Overigens zijn de plannen van St. Jacobushof met de tijd meegegroeid. De eerste opzet voorzag in 64 bed den. De behoefte bleek echter veel groter en dankzij een wijziging in de provinciale beschikking werden het er 80. Daarbij is het niet geble ven want het aktieve stichtingsbe stuur wist ook nog met de gedachte gespeeld om het geheel te complete ren met een dienstcentrum. Dat zou beslist geen slechte gedachte zijn. De financiën spelen hierbij echter wel een té grote rol. Het totale com plex zal nu al een investering van ook wel uit de steun die Pompodou kreeg van prominenten van de Cen trumpartij en van de onafhankelijke Republikeinen. De orthodoxe gaul listen zagen eerst de overwinning in de vorm van de verkiezing van hun kandidaat Pompidou en nu het ver lies, doordat deze man zich niet wenst te houden aan de stroeve, harde politiek van de generaal. Hij zal een gematigde middenweg be wandelen, die waarschijnlijk niet alleen Europa, maar daarmee ook Frankrijk nieuwe mogelijkheden zal bieden. 'rond de 4,5 miljoen gulden vergen. Nu de nieuwbouw van St. Jaco bushof zo snel vordert willen we nog even teruggaan in de geschie denis. Volgend jaar namelijk wordt een brok oud-Drunen gesloopt. Het huidige bejaardencentrum - een uit de vorige eeuw stammend klooster - moet verdwijnen en maakt plaats voor de linkervleugel van de nieuw bouw. De bejaarden die in dit ge deelte zijn gehuisvest zullen als eersten hun intrek in het nieuwe St. Jacobushof kunnen nemen. De Stichting Bejaardencentrum St. Jacobushof werd in 1962 ge sticht, toen de zusters van J.M.J. Drunen gingen verlaten en leken de bejaardenzorg overnamen. De stich ting werd belast met de exploitatie van het bejaardenhuis, dat erg ver ouderd was. Men boog zich over ver bouwingsplannen, maar naar enkele jaren kwam men tot -de conclusie, dat verbouwing niet het gewenste resultaat zou opleveren. Aan de ar- chitekten J. de Jong uit Schaik en A. Vermeulen uit Eindhoven werd opdracht gegeven een bouwplan te ontwerpen voor 57 wooneenheden, plaatsbiedend aan 64 bejaarden. In mei van het vorige jaar werd de aanvraag bij het ministerie in gediend voor subsidie en nog geen twee maanden later kwam de toe stemming. De ambtelijke molens draaiden dit keer wel bijzonder snel. Een recent onderzoek bracht aan het licht dat de behoefte aan bejaar denhuisvesting in Drunen groter was dan men dacht. Zo werd het ijveren van het stichtingsbestuur voor meer ruimte gehonoreerd met 'de toestemming van het ministerie om het gebouw op 80 bedden af te stemmen. Het nieuwe complex vraagt - in clusief de 40 bejaardenwoningen - een investering van ongeveer 4,5 miljoen gulden - De firma J. de Bont-van Huiten hoopt, zoals we reeds schreven, het eerste gedeelte voor het einde van dit jaar gereed te hebben. Dan wordt het oude St. Jacobushof afgebroken en op die plaats de laatste vleugel gebouwd. In totaal zal straks aan 80 perso nen huisvesting kunnen worden ge boden. De hoofdingang is geprojek- teerd aan de burgemeester van der Heydenstraat. Hier komen ook de parkeerterreinen te liggen. Het hoofdgebouw, zowel begane grond als verdieping, bestaat uit een ruime entree, spreekkamers, bestuurska mers, vertrekken voor de direktie en logeerkamers. Verders vindt men er een grote open aula, die in ver schillende zalen is in te delen, en dus bijzonder geschikt is als recre atieruimte. Aan weerszijden van de hoofd vleugel liggen twee uitbouwen. Een ervan gaat dienst doen als kapel. Hier wordt verder ook de ehapelle ardente ondergebracht. De andere uitbouw omvat een eetzaal, de keu ken en dienstvertrekken. Hieron der is een grote voorraadkelder aan gebracht. In de twee vleugels, die ook uit twee verdiepingen bestaan worden de kamers met de hierbij behorende douche-ruimten ge bouwd. Aan de elektrische voor- Zondag 29 juni a.s. wordt Prins Bernhard 58 jaar. Zijn verjaardag wordt maandag officieel gevierd. Af gelopen jaar is de prins weinig in het nieuws geweest. Toch heeft hij en kele belangrijke reizen gemaakt o.m. ook weer een conferentie geleid van belangrijke staatslieden. Omdat deze bijeenkomsten zich binnenskamers af spelen en in deze conferenties niet voor het oor van de kiezers, maar juist in het belang van de internatio nale samenwerking en goede ver standhouding wordt gesproken, hoort de buitenwereld daar weinig van. Het werk van de prins, op wiens initiatief die samenkomsten plaatsvinden, is evenwel van groot belang en wordt internationaal gewaardeerd. n ons land is er veel aandacht uitge gaan naar de kleinkinderen van de prins. Maar hun grootvader mag daardoor niet vergeten worden. A.s. maandag steken wij de vlag uit voor onze prins der Nederlanden. Het huidige bejaardencentrum, ondergebracht in een uit de vorige eeuw daterend klooster gaat volgend jaar verdwijnen. Hier in de plaats wordt een vleugel van het nieuwe St. Jacobushof gebouwd. zieningen wordt de grootste aan dacht besteed. Het gebouw is ook van enkele liften voorzien. St. Jacobushof is vrij klassiek en wordt in een bijna te noemen „oud- Franse stijl" opgetrokken. De ar- chitekt hoopt hiermee te bereiken, dat St. Jacobushof leefbaar is voor de bewoners. Secretaris Kop verze kerde ons nogmaals, dat het bestuur er vooral naar streeft het gehele complex „rustig" te houden. De be woners moeten er een prettig en vooral vrij leven kunnen leiden. Sinds het vertrek van de zusters in 1962 berust de leiding bij Zuster Somers, die door 18 personeelsleden wordt geassisteerd. In het nieuwe tehuis hopen zij de verzorging van de bejaarden nog beter te kunnen behartigen. Inwendig wordt Jaco bushof bijzonder modern. Zo zijn de kamers (ruim 20 m2) aanmerkelijk groter dan in de bejaardencentra in de Langstraat. De echtparen hebben 'zelfs de beschikking over een ap partement bestaande uit een afzon derlijke slaapkamer en leuke woon kamer. De royale indeling is moge lijk geworden door de nieuwste re- gerings-voorschriften die sinds ja nuari 1968 van kracht zijn. Hef „appartement" dat iedere be jaarde krijgt toegewezen omvat ook een keukentje, met de noodzakelijke keukenapparatuur, waaronder zelfs een koelkast. Hierdoor kan ook de „keuken-afdeling" vlotter weren omdat de twee broodmaaltijden ge lijktijdig naar de kamers gebracht kunnen worden en de gemakkelijk aan bederf onderhevig zijnde waren in de koelkast uitstekend blijven. Men tracht dus door het aanbrengen van alle mogelijke voorzieningen 'een bejaardencentrum te krijgen dat bijzonder modern van opzet is en waar de bejaarde inwoners van Drunen en Elshout een uitstekend onderdak vinden. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot wijzi ging van de Algemene Bijstandswet. Onder meer wordt hierin voorge steld de openbaarheid van de bij standsrichtlijnen wettelijk vast te leggen. Het is helaas noodzakelijk gebleken om dit bij wet vast te stel len, aangezien in de praktijk geble ken is, dat de gemeenten deze richt lijnen in veel gevallen niet publiek bekend maken. Het gevolg hiervan is, dat in dergelijke gemeenten de meeste mensen niet weten, volgens welke richtlijnen men bijstand kan krijgen. Zij die rechten zouden kunnen doen gelden, komen dan dikwijls niet voor bijstand, omdat zij niet weten, dat zij hiervoor in aanmer king zouden komen, terwijl daar naast anderen trachten bijstand te 'verkrijgen, die er beslist niet voor in aanmerking komen. Tevens is ook het gevolg, dat er allerlei ge ruchten de ronde gaan doen, die dikwijls kant nog wal raken. Voor alle partijen is het beter, wanneer het publiek weet, volgens welke richtlijnen er gewerkt wordt. Wan neer het wetsvoorstel wet wordt, dan zullen de gemeenten verplicht Zijn, de richtlijnen volgens welke bijstand zal worden verleend, in een of meer plaatselijke dag- of nieuwsbladen te publiceren, zodat een ieder Haar kennis van kan ne men en weet welke normen zullen voorden gehanteerd. Op die manier weet iedereen, waaraan hij toe is en is willekeur ook min of meer uitge sloten.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 19