waaLwijkse en UnqstRaatse couRant Trek naar buitenland wordt jaarlijks groter Orderpositie van lederwaren bedrijven is gunstig Zwemmen in Woudrichem is een gevaarlijke zaak TOERISTENINDUSTRIE IN NEDERLAND KAN NOG STERK GROEIEN w W I LU INVOER IS STERK GESTEGEN Kennis nemen van andere cultuur patronen in Europa Bedreigd landschap - J+ Arbeidsveld ZONDER vooruitbetaling VUGHTERSTRAAT 79-81-83 TEL. 38299-38583-38584 's-HERTOGENBOSCH Harde strijd Toerisme groeit Kettingreactie wordt woekering Jaarverslag van Bedrijfschap deze week verschenen Terughoudend Personeelslasten De MAANDAG 7 JULI 1969 92e JAARGANG No. 54 van Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,85 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) 1,54 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Met toenemende vrije land ook meer mensen tijd moet ons kunnen trekken (van onze economi che medewerker) WAALWIJK Het toeristisch zomerseizoen is ingezet. Het beeld wordt naar onze indruk gekenmerkt door een sterke drang om de vakantie in het buitenland door te brengen en nogal veel klachten uit de bin nenlandse toeristenindustrie over dalende belangstelling voor hetgeen er binnen de grenzen te genieten valt. Onze toeristische balans met het buitenland zal derhalve wel ee stijgend tekort gaan vertonen. In 1968 hebben wij per saldo 420 miljoen meer in het buitenland uitgegeven, dan in Nederland door vreemdelingen werd besteed. Wij moeten niet verwachten dat dit tekort zo maar weg te werken is. Bij een toenemend ontwikkelings peil van de gemiddelde Nederlan der, wordt de prikkel om kennis te nemen van andere cultuurpatronen groter. De Europese eenheidsge dachte brengt de noodzaak met zich naar een ruimere blik en vraagt om het gesprek met andere volken. Het heeft geen zin deze tendens te be graven onder het streven naar een evenwichtige betalingsbalans. Een tweede tegenwerkende ont wikkeling voor een evenwicht in de toeristenbalans vinden wij in de drang naar een tweede vakantie, die in de wintermaanden wordt ge houden. Die zal dan eveneens en in nog sterkere mate in het buitenland worden doorgebracht, omdat de ge neugten van een heerlijke winter sportvakantie binnen onze grenzen niet te vinden zijn. Met name de uittocht naar de wintersport, zal on ze toeristische tekorten vermeerde ren. Een derde factor die ons toeris tisch schaadt, is de economische ont wikkeling van Europa. Binnen dat Europa wordt west-Nederland de Europoort, waar de handelslijnen met andere continenten samenvloei en. Onze randstad wordt in snel tempo een doorvoer- en opslagcen trum van het continent. Commer ciële en industriële ontplooiing overtroeven de toeristische aantrek kelijkheid. Uit de ontplooiing van handel en verkeer volgt de behoef te aan havens, industrieterrein en verkeerswegen. De recreatieve waarde van het landschap wordt 'daardoor bedreigd. Talrijke spanningen tussen voor- en tegenstanders van de expansie van de Europoort bewijzen, dat hier een keuze moet worden gemaakt tussen winst maken uit transport en industrie enerzijds, of toeristische Naar onze mening zal het niet meer verdwijnen en het is mogelijk niet eens wenselijk dat het verdwijnt. Het kan elders worden gecom penseerd. De Nederlander wordt, ondanks de ontroerende verhalen over achter blijvende inkomensverbeteringen, toch steeds welvarender. Met de stij gende welvaart wenst hij zijn vakantiegenot aan te passen aan de be stedingsmogelijkheden. Naast goede accomodatie, behoort bij een pret tige vakantie allereerst goed weer en dat is niet steeds in ons land te vinden. De tendens om in de vakantie een zonnig klimaat te gaan op zoeken, zal toenemen. dienstverlening anderzijds. Zo zien wij dat een deel van de toeristische kansen van Nederland teruggedron gen worden naar het binnenland. Reeds heeft de regering meer dan 20 miljoen geïnvesteerd in de toe- 1 ristische infrastructuur van de noor delijke provincies. De recreatieve bestemming van de Veluwe, het IJs- selmeer en zuid-Limburg komt dui delijk in het landschap. Zeeland wordt opengelegd en de Wadden eilanden zijn reeds volop in ont plooiing. Het is duidelijk dat in de opge somde minderbevolkte gebieden van Nederland de beste kansen liggen voor ons toerisme. Op die streken zullen ook de bouwplannen voor ho tels met goede accommodatie en de voorlichting in het buitenland bij voorrang moeten worden afgestemd. Maar wij moeten niet alleen aan de buitenlanders denken. Ook de in welvaart groeiende Nederlanders zijn niet langer bereid bij een va kantiebesteding in eigen land ge noegen te nemen met versleten trap lopers en afgeschreven sanitaire voorzieningen in tweederangs ho tels. Het moge zo zijn dat eigen land „in" is, de eigen hotellerie en het daarbij behorende prijs- en kosten patroon zijn nog lang niet aange past aan de hedendaagse behoefte. t - DE NIEUWSTE MODELLEN RIJWIELEN, THANS geheel compleet VOOR SLECHTS 201.60 (gedurende p.week MAAK GEBRUIK VAN DEZE COMFORTABELE MODERNE BETALINGSWIJZE REMNAAF, EN JASBESCHERMER. Het buitenland trekt steeds meer Nederlanders; zij gaan hun vakan tie buiten onze landsgrenzen doorbrengen. Men vindt er (zoals de foto toont) vele interessante bezienswaardigheden. Het nationaal en internationaal toerisme van de toekomst zal een bikkelharde concurrentiestrijd bren gen. In Europa zal de hotelhouder op de Veluwe moeten kunnen con curreren tegen zijn collega in Schot land, Karinthië en aan de Costa Bra va. Zakelijk betekent dat het voeren van een modern bedrijfsbe heer, gebaseerd op uitgebalanceer de organisatie en efficiency. Ook zal men moeten doen aan doeltreffende marketing, waarbij deskundige bu reaus met minitieus uitgewerkte acties de plaats zullen gaan inne men van ouderwetse verenigingen van vreemdelingenverkeer, die eens of tweemaal per jaar samenkomen. De incidentele acties met dorps folder of plaatselijke braderie heb ben hun tijd gehad. Zij moeten plaats maken voor een regionale aanpak met commerciële oriëntatie. De toeristische reclame is een vast deel van het budget van de vreem delingenindustrie geworden. In het sociaal economisch patroon van west-Europa zal het aantal ar beidsuren nog verder krimpen. De toenemende vrije tijd zal worden begeleid door stijgende consumptie mogelijkheden. De mensen van on ze tijd zijn mobieler en voelen zich ook mobieler. Daarom zal in de toe komst nog een stijgend percentage van het inkomen worden besteed aan toerisme. Toerisme, waar? Alleen in zuide lijke landen of bij de gletschers? Stellig zullen ook andere landen in trek zijn. Bijvoorbeeld de landen met een prachtig aanbod in water sport, met brede zandstranden, bloei ende boomgaarden of een schitte- Het natuurschoon in het buitenland is een trekpleister voor velen. rend wegennet, dat door bossen en heidevelden snijdt. Dat land kan Nederland zijn, mits het zich presenteert met een mo dern toeristisch apparaat. Wellicht zal dan de toeristenbalans nog niet in èvenwicht komen. Nochtans zal de vreemdelingenindustrie een be langrijke bijdrage blijven geven aan onze deviezenpositie. Of is dat soms niet zo met een omzet, die nu al circa 1 Vi miljard bedraagt? Korte tijd geleden is er in de Verenig de Staten een nieuwe ontdekking ge daan, die een belangrijke bijdrage kan blijken te zijn in de bestrijding van kanker. De ontdekking is gedaan door dr. Cone jr. van het NAS A-laborato rium voor moleculaire biologie te Hampton in Virginia. In dit labora torium houden de onderzoekers zich in opdracht van NASA bezig, met 't bestuderen van de inwerking van stra ling in de buitenaardse ruimte op de lichaamscellen van levende wezens. Daarbij worden natuurlijk allerlei proeven genomen. Een van deze proe ven was de bestraling met ionen van 'kankercellen. Deze kankercellen van muizen bevonden zich in kweekbakies en in verband met het onderzoek was er een microfilm gemaakt, waarbij de gang van zaken vertraagd weergege ven werd. Bij bestudering van dit filmpje deed Cone interessante ont dekkingen. De woekering is enigszins te verge lijken met een soort explosie, waar bij de kankercel die zich deelt ook cellen in de nabijheid tot deling brengt, zoals dat het geval is bij een kettingreactie. Ook ontdekte Cone, dat de stimulering tot deling doorge geven wordt via dunne verbindingen tussen de cellen. Deze verbindingen bestaan uit celplasma en Cone noemt ze met een eigen gemaakt woord "cyptopons". Het bleek, dat er in zo'n geval sprake is van een uitge breid net van deze cytopons tussen de betrokken cellen, waardoor hei de lingsproces zich met grote snelheid kan verbreiden. Hierdoor ontstaat de ons bekende woekerachtige groei, die we kanker noemen. Van onze verslaggever) \v AALWIJK - Uit de cijfers die het Bedrijfschap voor de Lederwaren- industrie in het deze week verschenen jaarverslag heeft gepubliceerd blijkt dat de orderpositie van de lederwarenbedrijven in 1968 belangrijk gun stiger is geweest dan in beide voorgaande jaren, zowel wat de binnenlandse als wat de buitenlandse orders betreft. Ook de geleidelijke verruiming van het vestigingsbeleid biedt perspectieven omdat daardoor het aantal ver kooppunten met sprongen is gestegen. De eerste maanden van dit jaar heb ben echter een zekere terugslag te zien gegeven. Men rekent er op dat deze terugslag een tijdelijk karakter heeft en dat zij nieuwe initiatieven andere wegen voor vergroting van de afzet gevonden zullen worden. De Lederwarenindustrie is een verza melnaam voor de fabrieken die kof fers, tassen, handschoenen, kleinle- derwaren, riemwerk en sporthallen uit leder, textiel of plastic vervaardigen. De lederwarenbranche valt daardoor uiteen in een aantal sectoren met ge scheiden afzetkanalen, waarin de conjuncturele ontwikkeling sterk kan verschillen. Tal van bedrijven zijn in de Langstraat gevestigd. De werkhandsohoenenindustrie is binnen dit geheel in een zeer moei lijke situatie geplaatst, o.a. door een forse stijging van de goedkope impor ten. De noodzakelijke omschakeling is niet zonder schokken verlopen, maar in de eerste helft van 1969 was de situatie weer zover geconsolideerd dat de meeste bedrijven op volle toe ren moeten draaien om de vraag bij (van onze verslaggever) WAALWIJK Een bezoek aan het strandbad „De Mosterdpot" in Wou drichem lijkt gevaarlijker dan men veronderstelt. Dat is vorige week weer eens gebleken toen de 15-jari- ge Waalwijker Joost ter Berg bij 't zwemmen in de nabijheid van het had, om het leven is gekomen. De vader van deze verdronken jonge man is voornemens de gemeente Woudrichem aansprakelijk te stel len. De heer R. ter Berg noemde de af bakening van het bad beslist onvol doende. „Er staat ook geen enkel bord. Hoe kunnen de zwemmers weten dat ze te ver van het strand bad zijn afgedwaald en in de ge vaarlijke Merwede terecht zijn ge komen? Bij het bad ontbreekt een deskundige badmeester. Ook is er geen bootje aanwezig om zwemmers die te ver zijn gegaan,'te waarschu wen. Dat zijn grove nalatigheden", vindt de heer Ter Berg. Zodra hij een goede advocaat ge vonden heeft, wil de heer Ter Berg een klacht indienen. Vrijdagmiddag heeft hij de Officier van Justitie in Den Bosch, mr. M. J. Bruigom, over deze zaak opgebeld. Mr. Bruigom verwees de heer Ter Berg echter naar de Officier van Justitie te Dor drecht, onder welk arrondissement Woudrichem valt. De heer Ter Berg hoopt met zijn aktie te bereiken dat de nodige vei ligheidsmaatregelen in Woudrichem worden genomen. „Hierdoor kun nen wellicht meerdere verdrin- kingsgevallen worden voorkomen. De beveiliging is beslist onvoldoen de. Daar moet eventueel op last van hogerhand wat aan gedaan worden" aldus een geëmotioneerde heer Ter Berg. te houden. De afzet van tassen en reisartikelen is in 1968 gunstig ver lopen, waarbij het jaar met 'n goede orderportefeuille werd afgesloten. In de eerste maanden van 1969 wa3 de handel echter zeer terughoudend, aanvankelijk in afwachting van de prijsontwikkeling en het effect van de BTWlater onder de indruk van een geringe verkoop door 't relatief kou de en natte voorjaar. De voorraden bij de handel zijn nu echter van ge ringe omvang en de verkoop van na jaarsartikelen vertoont reeds vroeg 'n geanimeerd karakter. De gemiddelde bedrijfsgrootte is klein. Van de 385 bedrijven hadden ruim 200 een bezetting van minder dan 5 man, terwijl slechts 14 bedrij ven over meer dan 50 man produktie- personeel beschikken. De kleine om vang van de bedrijven maakt echter een grote mate van flexibiliteit moge lijk en snelle aanpassing aan het wis selend modebeeld. Met in totaal 7000 man werd in het verslagjaar een geld- omzet van 140 miljoen gulden. Lonen en sociale lasten maken 31 pcc. van de kostprijs uit. De invoer van lederwaren is sterk ge stegen, waarbij met name geconsta teerd kan worden dat de Italiaanse industrie veel profijt heeft van de af schaffing van de invoerrechten bin nen de EEG, De waarde van de in voer bedroeg vorig jaar 57 miljoen gulden. De export is nog sterk ge richt op België en West-Duitsiund. Er wordt naar exportmogelijkheden in Skandinavische tanden en Amerika gezocht.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5