Leerlingen Willem v. Oranje College maakten excursie naar Unna Deze week fi. 7000,- giften voor Sociaal Cultureel Centrum Spannende strijd om de Drunense zwemtitel Aantrekkelijk programma van comité Vakantievreugd voor Waalwijks Jeugd b DIT JAAR VOOR DE 10e MAAL Veilig Verkeersrit 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 7 JULI 1969 2 3 Enorme ervaring voor Waal wij kse scholieren in Duits land 5 uit neetsjuimm Fa. Schuurmans Zijn Kamerleden niet te veel verbonden met commerciële instellingen IV3en kan nog steeds een bijdrage storten Loterij Werknemers in Schoenindustrie ontvangen 1% extra Produktief jaar voor ,n.v. Noord-Braband' Record-aantal deelnemers voor Veilig Verkeersrit Fietstocht Bijdragen uit staats kas voor alle studen ten do%c>p middellandse zee Straat tekenwedstrijd Geen gratis wegen wachthulp in Zwit serland en België Artisten voor de maand juli THE BLUE NOTE Tilburg Maandagmorgen om 7 uur vertrokken we uit Waalwijk voor onze tweedaagse reis van Waalwijk naar de Europesche zustergemeente Un na (Did). In Drunen, Vlijmen en Den Bosch werden nog enige reisge noten opgehaald, waarna we rechtstreeks naar Unna reisden. Alleen aan de grens was een kort oponthoud, waarvan enigen gebruik maak ten om hun kennis van het judo te demonstreren. In de plaats Kleef werd de reis nog onderbroken voor een „sanitaire top" en om een op ticien te zoeken om de bril van een judoka recht op z'n neus te zetten. Bij de grens van de stadskern Unna werden we verwelkomt door de heer Müller van het gemeentebestuur van Unna en we kregen een reis leider mee in de peroon van de heer Landwehr. Nu reden we naar het stadsdeel Massen om onze tijdelijke verblijfplaats te verkennen. We kregen 3 huizen toegewezen in een„Wohnheim" voor vluchtelingen. Daarbij moet U vooral niet denken aan een Nederlands barakken kamp, want dit „wohnheim" deed niet o:nder voor een Hotel! We had den zeer ruime 3-ofl persoons ka-mers met vaste wastafel, boiler, nachtkastjes, clubjes, verlichting als nachtlampjes bij elk bed kortom het was af. Die middag maakten We een rondrit door de stadskern Unna. In derdaad stadskern, want de in 1278 gestichte Hanze-stadt is uitgegroeid tot een stadsgewest met 32.000 inwo ners. De stadskern, de oude stad Un na, herbergt er daarvan 20.000. Eerst reden we door de nieuwbouw wijk ,Gartenvorstadt-Süd". Een zeer heffende naam want op slechts en kele hoogbouwblokken na bestaat de wijk uit bungalows en tuinen. Dan naar het oude stadsgedeelte, naar de Evangelische Kirche. Van deze kerk die in ,drie étappes en 120 jaar gebouwd is kwam het laat ste gedeelte klaar rond 1400. Tijdens de beeldenstorm heeft deze prach tige kerk veel geleden en van de vroegere praal zijn alleen de oude preekstoel en het doopfond overge bleven. De moderne glas in lood ra men zijn niet in tegenstelling met het gotische interieur maar verho gen zelfs de schoonheid ervan. Onder leiding van de koster werd de toren beklommen, een klim van 200 treden 62 m (zorgvuldig nage teld!!) Vanaf de torentrans hadden we een bijzonder mooi uitzicht op Unna en naaste omgeving. Dank zij het goede weer konden er vele fo to's gemaakt worden, ook door de plaatselijke verslaggevers. Bij de af daling raakte iemand per ongeluk een kabel van het klokke-uurwerk waardoor dit van slag raakte. Ge lukkig kon dit vrij snel verholpen worden zodat de burgerij van Unna even later hun vertrouwde klok weer precies op tijd konden horen slaan. N'a het bezoek aan de stadtkirehe trokken we gewapend met houts kool en papier de stad in, waar we onder grote belangstelling van de bevolking enige stadsbeelden vast legden. Enigen van ons brachten 'n bezoek aan de Katarina-Kirche, de katholieke kerk, die vooral beroemd is door zijn prachtige glas in lood ramen. Toen iedereen met zijn of haar houtskooltekening weer bij de bus was teruggekeerd, vertrokken we richting Massen, waar we nog een uur in het zwembad van een school doorgebrachten. 's-Avonds bezochten we het jon gens Gymnasium van Unna, waar we ontvangen werden door enkele leerlingen, die helaas erg laat van onze komst op de hoogte gesteld wa ren en daarom geen programma hadden kunnen samenstellen. We zongen ons door de heer Ber- tens (Leraar Engels) gekomponeerd Unna-lied, dat spoedig door allen werd meegezongen. De door ons ge organiseerde kwis, waarin een WaaL wij kse en êen Unna ploeg tegen el kaar streden werd op overtuigende wijze gewonnen door Unna. De prijs, een Bossche Koek, (bij gebrek aan een Waalwijkse koek) werd door de winnaars zeer op prijs gesteld. De rest van de avond werd doorge bracht met verspreiden van folders over Waalwijk (welwillend te be schikking gesteld door de VVV- Waalwijk) en wat gezellige gesprek ken tussen de aanwezigen, waarbij we tot onze verbazing konstateer- den, dat ons gebrekkig Duits nog werd begrepen ook! De volgende dag, dinsdag, maak ten we eén uitstapje naar de Möhne- see, een groot stuwmeer op enige afstand van Unna, waar we ons ver maakten met zwemmen en kanoën. Tijdens de rit heen en terug ver telde de heer Landwehr enige we tenswaardigheden over de rest van het stadsgewest Unna. Veel van de dorpen doorreden behoorden name lijk pas anderhalf jaar bij Unna. De Möhne-see is een ideaal vakan tieoord en wellicht zijn er ook Waalwij kers die daar hun vakantie willen doorbrengen. lOeefappe-Sjuli 221 km CHAMONIX' ZWI1SL S.Gervais AlberWilIe Madaleine1984m' S.FranfOis S.Jean Téleq raphe ib/Cfrn' ali bier2556m. Laurarer2058 eMonerier BRIANCON Aberg Galibier2556m Chanxmx Terug in Massen kregen we een maaltijd aangeboden door de ge meente Unna. Burgemeester Pres- scher hield een kleine toespraak waarin hij zei te hopen dat dit be zoek zou leiden tot nog betere kon takten tussen Waalwijk en Unna. Vervolgens werd aan ieder van ons een miniatuur ezel aangeboden. De ezel is het symbool van Urpia. Dit houdt verband met het feit, dat bij Unna gewonnen zout, vroe ger door ezeltjes naar de omliggen de gebieden vervoerd werd. Deze heerlijke maaltijd vormde het slot van ons plezierige en boeiende ver blijf in Unna. 's-Middags reden we terug via Keulen waar we winkel den en de Dom bekeken. Vanuit Keulen reden we via Aken, waar we avondmaaltijd gebruikten, terug naar Waalwijk, waar we om onge veer half tien aankwamen. Deze reis is vooral zo'n succes ge worden door de grote steun van de bvhde gemeenten Unna en Waalwijk en door het voorbereidende werk dat door onze leiding, de heer en mevrouw van Wijk en de heer en mevrouw Poort werd verricht. Ook danken we Musa-chauffeur de heer P. Klerkx voor zijn uitstekende ma nier van rijden. Hulde!! Het is fijn dat we zo hebben kunnen bijdragen aan de versteviging van het kontakt tussen Waalwijk en Unna. Zeker net zo fijn is het, dat we zelf Unna hebben kunnen zien en leren ken nen. Ad Stolk redakteur schoolkrant 't Vonkje BRIANCOh Guillesrre Var5 2111iTi Barcetonnett DIGNE Colmars Barreme Alios 2243 m Corobin Alios 2 243 m (Van onze Verslaggever) WAALWIJK - De in voorgaande publikatie voorspelde verwachting, welke van een goede inzet van de aktie Sociaal Cultureel Centrum in Waalwijk, melding maakte, zet door. Hoewel het bedrag dat moet wor den opgebracht nog niet voor de helft is ontvangen, kan mede aan do hand van toegezegde bedragen worden verwacht, dat het vereiste be drag van f 80.000,- - dat door particulieren bijeen gebracht moet wor den - zal worden gehaald. Verkoop Verhuur TENTEN KAMPEER-ARTIKELEN A.N.W.B.-Tentenverhuurder Thorbeckelaan 23, Waalwijk Tel. 04160-2929 Als 39 kamerleden 21 commissa riaten bekleden, lijkt dit een groot aantal en vraagt menigeen zich al af, of de gekozen vertrouwensman- hen niet te veel verbonden zijn met bepaalde commerciële instellingen om nog naar behoren een objectief oordeel te kunnen geven in de po litieke kwesties waarbij dit zakelijk belang wordt geraakt. Daarom is het betreurenswaardig, dat de lijst van de K.V.P. uiterst on volledig en ontoereikend is. Er had in elk geval in moeten zijn vermeld, "welke functies betaald werden en welke niet. Er had ook een zekere arbeidstijd bij vermeld moeten wor den, want het maakt een heel ver schil of iemand alleen maar eens een vergadering bezoekt om het be leid van een charitatieve vereni ging goed te keuren, dan wel of hij tegen betaling een aantal uren per week (of per dag) juridische ad viezen geeft aan een vakbond. Het zal bovendien niet veel hel pen als er een bepaling zou komen, dat volksvertegenwoordigers geen bijverdiensten mochten toucheren. Dan zouden de kamerleden onmid dellijk hun eigen kostenvergoeding' verdubbelen of verdrievoudigen, en dan zou de schatkist (resp. de be lastingbetaler) moeten opbrengen wat nu het bedrijfsleven aan de he ren uitkeert. Alleen de komende verkiezingen kunnen invloed uit oefenen, maar dan zou de pers aan ide vooravond van de stembusgang 'alle kandidaten met hun nevenfunc ties moeten publiceren. en dan wel volledig met de honoraria er bij "A Drs. J. Rosendaal, secretaris van het stichtingsbestuur gaat van deze veronderstelling uit, in de verwach ting dat een aantal werkgevers en particulieren in de komende weken een passende bijdrage zullen over maken. Dit kan geschieden op post rekening 178.74.00 tnv Stichting So ciaal Cultureel Centrum Waalwijk of op rekening van voormelde stich ting bij de Amro Bank, Alg.-Bank Nederland of de Boerenleenbank. Van werkgevers-zijde werd deze week een bedrag van f 5225,- ont vangen. De totaal stand per 1 juli werd hierdoor f 27.200,-. Ook de par ticulieren kwamen goed uit de bus. Van deze zijde werd bijna f 2000,- ontvangen zodat hier de stand is: f4.930,99. Onderstaand publiceren we nog maals de uitslag van de trekking van de loterij van het Sociaal cul tureel Centrum Waalwijk. Ie prijs: Kleuren t.v. nr. 12370; 2e prijs: Electronisch orgel nr. 1389; 3e WAALWlJK - Tussen de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten en de betrokken werknemersorganisa ties is overeenstemming bereikt over het doen van een éénmalige uitkering ter grote van 1% van het jaarloon. De extra uitkering is bestemd voor het opvangen van de gestegen kos ten van levensonderhoud. De uitke ring wordt gedaan op een nog nader te bepalen tijdstip in het najaar. prijs Vaatwasmachine 8543; 4e prijs: Waardebon-Meubels (f 500,-) nr. 9682; 5e prijs: Bromfiets nr. 5518; 6e prijs: 8-daagse vakantiereis Musa nr. 3709; 7e prijs: 5-daagse vakantie reis Ruys en Co. nr. 6599; 8e prijs: Filmcamera nr. 3718; 9e prijs: Radio portable nr. 5766; 10e prijs: Sche merlamp nr. 6864. Volgens het jaarverslag over 1968 y van de N.V. Noord Braband, Maat schappij van Verzekering op het Le- ven te Waalwijk, bedroeg de produk- •s^rrjf tie f 115.969.577 (v.j. f 98.734.549) Het totale verzekerd bedrag steeg tot ruim 782 miljoen gulden. De uitkeringen bij overlijden bedroe- 4 gen f 2.402.433 (v.j. f 2.407.717) en de uitkeringen door expiratie en af koop f 5.604.104 (v.j. f 5.261.716). Aan periodieke premiën werd ont vangen een bedrag van f 16.502.286 (v.j. f 15.652.638). De op veilige grondslagen berekende wiskundige reserve steeg met f 6.620.081 tot !f 117.170.221. De berekening heeft plaatsgevonden met een gemiddelde rentevoet van 3,16 pet, terwijl de ge middelde rente der beleggingen 5,41 pet (v.j. 5,33 pet.) bedroeg. De fi nanciële resultaten waren gunstig, aan de vrije reserves werd f 465.074 toegevoegd. Met het gestorte aande lenkapitaal ad f 1.004.000 bedragen de zichtbare extra waarborgen f 7.014.596. Drunen - Het afgelopen week einde heeft de Drunense zwemclub D.E.V.Z. de jaarlijkse kampioens wedstrijden georganiseerd, die open stonden voor iedere Drunense zwemmer. De belangstelling voor dit zwemevenement was groot. Bur gemeester mr. H. Stieger reikte na afloop de prijzen uit. Mr. Stieger was verheugd dat de zwemspoort in Drunen zo intensief beoefend wordt. De wedstrijden hadden ge toond dat men tot goede prestaties in staat is. De uitslagen van de wedstrijden zij: 25 meter schoolslag meisjes tot 12 jaar: 1. Trudy Raaijmakers, 2. Anke v. Laarhoven; 3. Elly de Kok; 25 meter schoolslag jongens onder 12 jaar: 1. Gert Mimpen; 2. Theo Muller; 3. Gerard Mimpen; 100 meter schoolslag meisjes on der 15 jaar: 1. Gerda v. Loon; 2. Marjo v. Halder; 3. Marijke Smits; Buiten meded. Ria Roos. 100 meter schoolslag jongens on der 15 jaar: 1. Eric v. Delft; 2. Hans Meeuwisse; 3. Bennie de Jager. 100 meter schoolslag dames: 1. Dineke de Jager; 2. Adrie v. Gorp; 3. Riet v. Gorp. 100 meter schoolslag heren: 1. Ton Staal; 2. Wim v. Sambeek; 3. Rogier Reitsma; Buiten meded. Hans Ver hallen; Sjors Broeders. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Het Comité "Vakantievreugd voor Waalwijks Jeugd", samengesteld uit bestuursleden van de vier stichtingen Jeugdbelangen in de verschillende delen van Waalwijk heeft ook voor dit jaar weer een aantrekkelijk programma samengesteld. De jeugd kan de laatste twee we ken van de vakantie, dankzij een groot aantal evenementen, gezellig door brengen. Het is voor de tiende maal dat een dergelijk programma wordt georganiseerd. Het past om bij dit tweede lustrum waardering te uiten voor de comité-leden die zich vele dagen vrijwillig voor dit werk inzetten. 25 meter vrije slag meisjes onder 12 jaar: 1. Trudy Raaijmakers; 2. Elly de Kok; 3. Tan ja Vasseur. 21 meter vrije slag jongens onder 12 jaar: 1. Bert Vissers; 2. Nico Vas seur; 3. Gert Mimpen. 50 meter vrije slag meisjes onder 15 jaar: 1. Gerda v. Loon; 2. Marjo v. Halder; 3. Rina Klerks; Buiten meded. Ria Roos. 50 meter vrije slag jongens onder 15 jaar: 1. Gert Klomp; 2. Benny de Jager; 3. Eric v. Delft. 100 meter vrije slag dames: 1. Di neke de Jager; 2. Adri v. Gorp; 3. Riet v. Gorp. 100 meter vrije slag heren: 1. Ton Staal; 2. Wim van Sambeek; 3. Ro gier Reitsma; Buiten meded. Hans Verhallen, Henry Staal. 25 meter rugslag meisjes onder 15 jaar: 1. Gerda v. Loon; 2. Marjo v. Halder; 3. Marijke Smits; Buiten meded. Ria Roos. 25 meter rugslag jongens onder 15 jaar: 1. Benny de Jager; 2. Eric v. Delft; 3. Gert Klomp. 50 meter rugslag dames: 1. Dineke de Jager; 2. Mieke Klerks; 3. Adri v. Gorp. 50 meter rugslag heren: 1. Ton Staal Wim v. Sambeek. Kampioen Drunen 1969: Dames: Dineke de Jager; heren: Ton Staal. Waterpolowedstrijd: D.E.Z.V.De Waranda 23; Z.IJ.V.TZ..V. 85. Er is bijna iedere dag iets te doen. Men kan fietsen, roeien, zwemmen, vissen, tekenen of naar de bioscoop. Met bijna alle aktiviteiten zijn fraaie prijzen te winnen. Het spreekt voor zich dat er nogal wat leidsters en lei ders nodig zijn om de jongens en meisjes, die aan de aktiviteiten mee doen, te begeleiden. Wellicht zijn er nog scholieren die bereid zijn het Co mité Vakantievreugd voor Waalwijks Jeugd te helpen. Men kan zich tot 15 juni opgeven op het adres: Nic. Beet- straat 16 in Waalwijk. Op woensdag 30 juli en 6 augustus is er Jeugd-bioscoop in Theater Mu sis Sacrum, beide dagen 's middags om 2 en 4 uur. Er worden twee Hol landse speelfilms gedraaid: "Dik Trom en 'het Circus" en "Pietje Bel". Op 2 augustus is er een groots vis- festijn voor alle jongens en meisjes tot en met 14 jaar. Het wórdt geor ganiseerd in samenwerking met de 3 visverenigingen uit Waalwijk: 'Maar Geduld Hebben', 'Visscherslust' en 'De Vrolijke Vissers'. Deze verenigin gen hebben bovendien een groot aan tal prijzen beschikbaar gesteld. 284 kinderen gaan proberen op deze dag een portie vis te veroveren. De grote fietstocht door bos en duin staat voor donderdag 31 juli op het programma. De belangstelling voor de tocht is minder dan vorig jaar (er waren toen 500 deelnemers). Dat komt waarschijnlijk opdat op die dag nog veel ouders op vakantie zijn. Opdat het hoogtepunt van die dag 'n bezoek aan het jeugdcircus II Grigio in Haaren is en dit circus maar tot en met 1 augustus uitvoeringen geeft, kon de datum niet verzet worden. De jongelui vertrekken 's morgens om 'half negen vanaf het Raadhuis plein. Om 11.00 uur wordt dan de 2 Vè uur durende voorstelling 'bijge woond. Na het jeugdcircus wordt de fietstocht voortgezet via Oisterwijk, Loonse Duinen naar Waalwijk. Op dinsdag 5 augustus zijn er roei- en zwemwedstrijden in de roeivijver bij het Lido en in het zwembad, onder leiding van de Waalwijkse Zwemver eniging. Na afloop worden de 188 deelnemers op een verfrissing getrak teerd. De meerderheid van de commis- sie-Andriessen bepleit bijdragen uit de staatskas voor alle studenten in plaats van beurzen voor bepaalde begaafde kinderen. Dat is regelrech te discriminatie van allerlei ande re jongelieden die op hun manier hun kennis willen verrijken om iets minder wetenschappelijks te berei ken. Het voert ook in de richting van de stadskinderen en een staatsop voeding, want wie de lessen van Vadertje Staat niet aanvaardt, zou geen staatsloon meer ontvangen. En wat zouden de studenten heer lijk rusten op staats(zak)geld, en nog eisen stellen bovendien. De commissie-Andriessen mag har telijk worden (af)gedankt. 12e eh-10julJ172knn DIGNE laBeguttej Riezï A Quinson S.Maximin Nans spigoulier Gemenos AUBAGNE Maar liefst 436 jongens en meisjes nemen op maandag 4 en woensdag 6 augustus deel aan de straattekenwed strijd. Op maandag 4 augustus is de wedstrijd pér wijk op een nog nader aan te geven plaats. Men wordt in 3 groepen ingedeeld. Per groep wor den de drie beste tekenaars afgevaar digd naar de finale die op woensdag 6 augustus op het plein nabij Speet wordt gehouden. Voor kleurkrijt zal worden gezorgd. De veiligverkeersrit op donderdag 7 augustus trekt een record aantal deel nemers van 456. De Waalwijkse po litie zorgt voor deze jongens en meis jes tot en met 10 jaar voor een pret tige dag. Uiteraard valt er veel te Ie ren over 'veilig verkeer'. De samen komst is in de speeltuin bij het zwem bad. Uiteraard moet iedereen voor 'n goede fiets zorgen. Al inet al belooft dit programma veel voor de deelne mers aan Vakantievreugd voor Waal wijks Jeugd 1969. DEN HAAG - Vakantiegangers, die via België en Zwitserland reizen moeten er rekening mee houden dat zij in deze twee landen niet gratis door de wegenwacht worden geholpen bij pech, ook al zijn zij in het bezit van 'n nationale wegenwachtlidmaat schapskaart. Wel wordt hulp verleend op vertoon van de internationale reis- en krediet brief van de ANWB. In België geldt deze laatste bepaling uitsluitend voor de gele wegenwachtwagens van de Belgische Touringclub (TCB). Twee andere wegenwachtorganisaties in België helpen alleen hun eigen leden gratis. België en Zwitserland hebben enige jaren geleden de Alliance In ternationale de Tourisme meegedeeld dat zij typische transitlanden zijn cn derhalve niet kosteloos hulp kunnen verlenen aan houders van een natio nale wegenwachtlidmaatschapskaart. Italiaans trio CAVALIERI Strip-vedette's MISS SVETLANA en MISS MAIRLESS Acrobaat-duo SHIVERS Danseres MARIE-LOUISE Geopend van 20.00 uur tot 3.30 uur VEEMARKTSTRAAT 36 - 38 Telef. 04250 - 25287

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 6