wAAlwijkse en lanqstRaatse couRant Stas sar College b. en w. Loon op Zand nam belastingvoorstellen terug „UIT HET OPSCHRIJFBOEKJE VAN EEN AMSTERDAMSE HUISHOUD-SCHOLIERE" Pol itie-optreden RAAD VROEG AANDACHT VOOR VERKEERSPROBLEMEN Voorstellen nu in volgende vergade ring in die jaren geen aardappelen, maar rijst De prijzen Regeringsbloem „Houten ham" De honger MIJN BRIL....? natuurh/k Verkeers-chaos MAANDAG 14 JULI 1969 92eJAARGANG No. 56 De fcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) 4,«5 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,5» p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Protest tegen prijsstijgingen kende Nederland ook in begin van deze eeuw De B.T.W., met als gevolg de prijsverhogingen, is het gesprek van de dag. Automobilisten rijden met een papiertje „protest" op de achterruit geplakt, omdat de accijns op benzine verhoogd zal worden. We protes teren allemaal. We willen meer verdienen, als logisch gevolg, omdat we meer moeten uitgeven. We protesteren omdat we allemaal overal ons zegje in willen hebben, of we van alle achtergronden op de hoogte zijn of niet, laat staan van de gevolgen. Daar wil ik zelf ook helemaal buiten blijven, want daar weet ik niets van af. Het kwam mij alles alleen maar in de gedachten, doordat ik opruiming hield in een doos met allerlei, sinds vele jaren bewaarde rommeltjes. Gedachtig aan het „oud worden" en „wat moeten mijn erfgenamen daarmee?" ging ik drastisch schoon schip maken. Niet echter zonder het een en ander wat nader te bekijken, deels met een grijnslach, deels met de herinnering aan vervlogen romantiek, deels verbaasd, dat ik zo iets ooit bewaarde. De demonstratie had plaats in 'n volkswijk, waar, weet ik niet meer. We reikten kommetjes uit met het nieuwe gerecht, maar moesten er tenslotte mee ophouden, want al gauw werd het gerecht ons in het gezicht gesmeten. Het was toen vooral heel moeilijk om met een gewoonte te breken en voor velen onmogelijk om af te wijken van het nationale gerecht: aardappelen. Is dat nog bij velen zo? Willen zij wel iets anders kopen, dat niet zo in de portemonnaie hakt en proberen om op die manier de eindjes aan elkaar te knopen? Is het vaak niet zo, dat we niet de tering naar de nering willen, zetten, maar verlan gen dat de nering zich voegt naar ons idee van tering? Ik geloof in het algemeen niet dat degenen die het hardst schreeuwen en het hardst protesteren, zo repre sentatief zijn voor de massa. Na tuurlijk zijn er onder de niet pro- testeerders lauwen die het niet zo interesseert, die met rust gelaten willen worden en in pais en vreê hun eigen leventje willen leiden. Maar ook zijn er verstandigen on der, die misschien meer begrip voor achtergronden en gevolgen hebben en het onvermijdelijke van de geno men maatregelen inzien in verband met het algemeen belang, d.w.z. het belang niet alleen voor ons zelf, maar voor de gehele gemeenschap. Men kan tenslotte geen ijzer met handen breken. Of toch tegenwoor dig wel? Maar dit alles voert mij af van mijn opschrijfboekje en de prijsver hogingen die er plaatsgrepen in de eerste wereldoorlog, 'n oorlog waar wij gelukkig buiten bleven, maar die de in- en export van vele arti kelen onmogelijk maakte. We wa ren een onbereikbaar eiland in een woeste, vernietigende, stormachtige wereldzee, omringd door platge brande landen en zeeën vol mijnen, die het uitvaren van onze handels vloot zeer bemoeilijkten. Daarbij kwamen dan later nog de onder zeeërs, die met hun venijnige pro jectielen verraderlijk schepen kon den vernietigen, tot vlak voor de kusten van Amerika. In Amsterdam kwamen honger- opstootjes voor, er werden meetings gehouden in het concertgebouw, er werd hevig gediscussieerd. Bij het uitgaan van zo'n meeting stroomden mensen in dichte drommen de straat op, de lugubere kreet uitsto tend: „honger, honger!" Het klonk dof en dreigend en kwam van ach ter uit de keel. Het kwam niet voort uit de lust tot herrie maken of tot vernielen. Het was een gevolg van een oprecht onaangenaam gevoel in de maagstreek. De wil echter om dan iets anders te eten dan waar men aan gewoon was, ontbrak. Er was ook veel dat goedkoop was. De regering voorzag Amsterdam van eenheidsworst en er was blijkbaar rijst genoeg. Er werd een soort krachtpudding in de handel ge bracht. Het was misschien niet zo Foetsjie, weg daarmee. Maar daarbij kwam mij een opschrijfboekje in handen van tussen de jaren 1915 en 1918, toen ik een leerling was op de Amsterdamse huis houdschool, een opschrijfboekje waarin ik de prijzen had opgeschreven van verscheidene etenswaren, die toen zo duur waren geworden en zo schaars, dat de Amsterdamse burgerij heftig in opstand kwam. Prijzen, die men nu alleen maar met enige verbazing bekijken kunnen. Het knelde vooral in verband met de aardappelen; die waren niet alleen duur, maar ook schaars en wij op de huishoudschool moesten demon straties geven over hoe men in plaats van aardappelen rijst kon klaar maken. Het enige gerecht dat ik mij daarvan nog zeer levendig herinner, was rijst met kaas en uien. De uien aanbakken, rijst koken en dit alles op het vuur door elkaar mengen met dobbelsteentjes kaas. lekker, maar een lekkernij, verge leken met de tulpenbollen die in de tweede wereldoorlog onze maagvul ling werden. Toch bleef het grootste knelpunt de aardappelen. De prijs ervan was van 7 ct. per kilo gestegen tot 25 ct. of zelfs wel 40 ct. Maar rijst was er voor 15 ct. per pond, de mooiere soorten 30 a40 ct. en gebroken rijst was er al voor 6 ct. per pond. Gort was van 22% ct. gestegen tot 37% ct. per liter. Maar groenten waren goedkoop. Onze uitvoer naar Engeland en Duitsland stagneerde en daardoor kostten worteltjes 4 ct. per kilo, rode kool 6 ct., witte kool 3 ct.; knolraap bracht het niet hoger dan 2 ct en uien 6 ct. Jammer dat men toen nog bijna niets van vita minen wist. Men verlangde aardap pelen en vet; boter was duur: 1.75 per pond. Het gebruik van marga rine was nog onbekend. Melk van 15 ct. per liter was de gewone losse melk, zo van de koe; men moest die thuis koken. Gepasteuriseerd kostte zij 18 ct. en in een fles van 0,8 ltr. bedroeg de prijs 16 ct. Ook tapte melk was er te koop voor 7 ct. Men beschouwde deze melk echter als zeer minderwaardig. Eieren, die voor de oorlog 2 en 3 cent opbrachten, waren enorm in prijs gestegen, n.l. tot 14 ct. Bruine bonen deden 11 ct. en de witte 23 cent. Wat vlees betreft, waren ge wone runderlappen of een stukje 35 ct. per pond en biefstuk 60 ct. Er was ook paardevlees te krijgen, dat goedkoper was, maar ook dat be hoorde tot de minderwaardige' pro ducten. Overigens was er regerings bloem, samengesteld uit tarwebloem en aardappelmeel, soms ook ge mengd met maïsmeel of griesmeel. Kaas was er zoals altijd in zeer ver schillende prijzen, afhankelijk van het vetgehalte en of zij jong of oud was. De prijzen lagen tussen de 58 en 80 ct. per pond. Maar het eiwitgehalte van ons voedsel kon best op jieil gehouden worden met Zuiderzee-bokking van 6 ct. en haring van 7 ct., terwijl bakbokking al voor 2 ct. te krijgen was, „zonder staart of vin" stond er bjj. En wat zegt u van princessebonen van 5 tot 10 ct. de 100 stuks? Wat een werk alleen al om dat te tellen. Rozijnen waren een dubbeltje duur der geworden, van 35 op 45 ct., ter wijl de krenten van een kwartje naar 30 ct. waren overgegaan; dit alles per pond. Vet, dat vroeger vooral veel ge bruikt werd voor het braden van vlees of gewoon werd gesmolten voor over de aardappelen, was in prijs van 50 ct. per kilo gestegen naar 78 ct. Nu zegt dat allemaal natuurlijk niets als men de lonen er niet bij vergelijken kan. De Ionen waren in het algemeen zeer laag. Niet alleen bij de arbeiders, zoals vele catego rieën van werknemers vroeger wer den genoemd, maar ook bij ambte naren. Het verhaal in Den Haag, dat bij regeringsambtenaren 'n hou ten ham op tafel stond, was toen overbekend. Men behoorde „zijn stand op te houden", men had al lerlei verplichtingen, waaraan men zich niet kon onttrekken; verplich tingen, die geld kostten, dat men veel liever had willen gebruiken om zijn maag behoorlijk te vullen. Er was geen kwestie van dat er in die gezinnen iedere dag een stuk vlees op tafel kon komen, maar tegen over voorbijgangers, die misschien naar binnen zouden kijken als de familie om de karige dis geschaard zat, mocht het stuk vlees niet ont breken. Vandaar, dat iemand op 't onzalige (of was het zalige) idee was gekomen een ham van hout op tafel te zetten, mooi bruin gebraden van kleur aan de buitenkant en met een roze, aangesneden voorkant, compleet met rand vet en witte vetnerven. Vanuit de verte echt ge noeg, een soort St. Nicolaassurprise, maar niet bij macht om ook maar in schijn de honger te stillen. De honger! Het volk in Amster dam kwam er tegen in opstand. Het waren geen jonge knapen die zich door ideologische gevoelens lieten leiden. Het waren de huisvaders en huismoeders, die hun gezin moesten voeden. Zij sloegen de boel niet kort en klein, maar wel herinner ik mij dat er op een keer, toen ik, juist uit de huishoudschool naar huis toe gaande, bij de v. Baerlestraat het Vondelpark uit kwam, een menigte mensen uit het concertgebouw naar buiten stroomde met de kreten „honger, honger" en „naar de Bijen korf". Men wilde niet vernielen, men wilde plunderen, zich toeëige- nen waar men behoefte aan had. Politie te paard was er bij aanwezig. Alles stroomde mijn richting uit. Ik stond in twijfel wat mij te doen stond om niet onder de voet gelo pen te worden (n.l. een boekwinkel die op de hoek was, invluchten of de andere kant uitlopen), toen er juist een tram aan kwam die de bocht van de P.C. Hooftstraat in ging. Ik kon nog juist op het ach- terbalcon van de aanhangwagen springen. Zoiets kon toen nog, alle balcons hadden open toegangen. De volgende dag zag ik dat alle ruiten van de boekwinkel vernield waren, kogelgaten overal. De Bijen korf werd niet geplunderd. De di rectie was gewaarschuwd en alle luiken waren tijdig gesloten. Boven. Je ziet dat Stassar een fijne collectie monturen heeft. Ik heb niet lang gezocht en voel mij er prettig mee uitzien! Vind je ook niet? Bovendien de service is uitstekend! Stationsstraat 88, Waalwijk Tel. 3037 (04160) Maandagmorgen GESLOTEN dien stond de brandweer de menigte op te wachten. Met een paar fikse stralen werd de straat schoonge veegd. Dat was toen een heel effec tief middel om verhitte gemoederen tot bedaren te brengen, humaner dan schieten of met de gummiknup pels slaan. Maar er waren toen geen auto's op straat geparkeerd waar men zich achter kon verschuilen. Tegen een stevige straal van de brandweer blijf je niet lang op de benen staan. Je kunt er misschien een flinke verkoudheid bij oplopen, maar geen lichamelijk letsel en er vallen geen doden. Ja, toestanden zijn veranderd, maar menselijke re acties niet. „Tant cela change, tant cela reste le même", zeggen de Fransen, ofwel hoe meer alles ver andert, destemeer blijft het hetzelf de. KAATSHEUVEL Tijdens de donderdagavond gehouden vergadering van de raad der gemeente Loon op Zand, hebben burgemeester en wet houders hun voorstellen tot vaststelling van een wegaanlegkostenbe- lasting en tot wijziging van de verordening op de heffing en invorde ring van een straataanlegkostenbelasting en een bouwgrondbelasting teruggenomen, nadat door de raad was voorgesteld hierin enige wijzi gingen aan te brengen. De heer L. Hornman had op de voorstellen van B. en W. diverse op en aanmerkingen. Op de eerste plaats betreurde hij het dat voor een en ander niet de raadscommissie voor belastingaangelegenheden inge schakeld was geweest, terwijl hij daarnaast in zijn betoog blijk gaf een andere visie te hebben op de straataanlegkosten- en de wegaanlegkos- tenbelasting. Hij noemde daarbij enkele voorbeelden om aan te tonen dat de verordening van de eerstgenoemde belasting verkeerd geïnter preteerd zou kunnen worden. De heer Hornman was namelijk van oor deel dat degenen, die een krotwoning afbreken en daarvoor in de plaats een nieuwe woning bouwen, niet in aanmerking komen voor een be lastingaanslag. Hij voorzag in de voorgestelde verordening nog andere moeilijkheden, welke mening volgens hem ook door andere raadsleden werd gedeeld en die de door hem voorgestelde wijzigignen steunden. Burgemeester L. v. Erp merkte op, verrast te zijn door de voorstel len van de heer Hornman. Het zou volgens hem beter zijn geweest als men deze van te voren schriftelijk aan het college kenbaar had ge maakt. Het was hem, evenals de beide wethouders, onmogelijk op de voorgestelde technische wijzigingen, waarmee het college als het ware was overvallen, a l'improviste te antwoorden. Hij stelde daarom voor de drie voorstellen tot een volgen de vergadering aan te houden, ten einde de gemaakte opmerkingen nader te bestuderen, waarmee de gemeenteraad accoord ging. De overige agendapunten gaven de raad geen aanleiding tot 't ma ken van op- of aanmerkingen en gingen in een snel tempo onder de voorzittershamer door. Van de rondvraag werd echter door enkele leden gebruik gemaakt om de aandacht te vragen voor en kele problemen, die volgens hun oordeel dringend om verbetering vroegen. Zo drong de heer J. Huij- bregts er bij het college op aan om het provinciaal bestuur nog eens te wijzen op het schrijnende tekort aan oversteekplaatsen voor voetgan gers op de provinciale weg in het dorp Loon op Zand en hiervoor een oplossing te vinden. Beschermde voetgangers-oversteekplaatsen zijn hier dringend noodzakelijk, want 't steeds toenemende verkeer leidt er toe dat men niet meer op een vei lige manier deze hoofdweg kan oversteken. De heer Huijbregts wees daarnaast op de levensgevaarlijke verkeerssituatie op de provinciale weg ter hoogte van de toegang naar het zwembad van „De Efteling", met name voor de kinderen die met hun fietsen deze weg moeten over steken. Het is volgens hem feitelijk een onmogelijke opgave op een vei lige manier de overkant te berei ken. Hij stelde voor, ter plaatse ver keerslichten of knipperlichten te la ten aanbrengen, eventueel 'n maxi mumsnelheid voor te schrijven. De heer J. v. Nieuwstadt wees op de enorme verkeerschaos in de Hoofdstraat tijdens de kermisdagen in verband met het afsluiten van de Peperstraat en Gasthuisstraat. Deze beide straten zouden wel door het verkeer gebruikt kunnen worden, wanneer een gedeelte van de ker mis verplaatst werd naar de Markt straat en Raadhuisstraat en daar mee was de chaos in de Hoofdstraat opgelost. Hij vroeg ook aandacht voor de gevaarlijke kruising Johan de WittstraatHilsestraat en event, verplaatsing naar dit punt van de verkeersborden bij de kruising An- toniusstraatRechtvaart, op welke voorrangskruising toch reeds op an dere wijze voldoende de aandacht gevestigd wordt. Tenslotte merkte de heer v. Nieuwstadt op, dat de be zoekers van het zwembad van „De Efteling" reeds om kwart over zes aanzegging krijgen om het bad te verlaten en dat, terwijl de officiële sluitingstijd is vastgesteld op 7 uur. Hij meende dat de oorzaak van deze voortijdige verwijdering moet wor den gezocht in het feit, dat om half zeven reeds de zwemlessen een aanvang nemen. Weliswaar was de sluiting om 7 uur voor mensen die overdag moeten werken, toch al aan de vroege kant, maar laat men dan voor deze categorie hiermee reke ning houden en het bad tot min stens dat tijdstip open houden, al dus de heer v. Nieuwstadt. In zijn antwoord tot de heer Huij bregts, merkte burgemeester v. Erp op, dat de hoofdweg door Loon op Zand een provinciale aangelegen heid is, waarover reeds verschillen de malen een verzoek om maatrege len is ingediend. Het vervelende is, dat de betrokken weg bedoeld is voor het doorgaande verkeer en daarom waren zijn verwachtingen niet hoog gespannen. Met betrek king tot de verkeerssituatie bij het zwembad, deelde hij de mening van de heer Huijbregts. Naast het dode lijk ongeluk twee jaar geleden, wa ren reeds velen aan een ongeval ontsnapt. Er is voor een lengte van 7 kilometer een maximumsnelheid aangevraagd. Blijkens de verkeers tellingen en de gegevens van de plaatselijke politie zijn de gewens te maatregelen beslist gerechtvaar digd, maar hij vroeg zich af, of het allemaal wel haalbaar is. Burgem. v. Erp was het met de heer Van Nieuwstadt volledig eens dat de si tuatie, wat betreft het verkeer in de Hoofdstraat tijdens de kermis, om een oplossing vraagt. Het verplaat sen van de kermis is een moeilijke zaak, maar in verband met de ver keersproblemen zou hierover toch eens ernstig gedacht moeten wor den. Misschien zou een commissie ad hoe deze zaak eens kunnen be studeren en hierover concrete ge dachten naar voren brengen. Hij was het ook eens om maatregelen te nemen bij de kruising Johan de WittstraatHilsestraat. De gemeen te kan, volgens hem, geen invloed uitoefenen op het zwembad in „De Efteling", hoewel hij er van over tuigd was dat de openingstijden ge waarborgd moeten blijven. Burge meester v. Erp zou de wensen van de heer v. Nieuwstadt overigens gaarne aan de desbetreffende lei ding doorgeven.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 3