waaLwijkse en Lanqstcaatse couRant «Wat zijn de kinderen in Nederland toch verwend» Nieuwbouw Boerenleenbank in Waalwijk in juli 1970 gereed JO ROBBEN EN RIA KEMMEREN UIT KAATSHEUVEL KOMEN 15 AUGUSTUS NAAR NEDERLAND G. ROBBEN UIT KAATSHEUVEL NA BEZOEK AAN TANZANIA BOUWBEDRIJF GOUWENBERGH KLEÏNGELD DE LAAGSTE INSCHRIJVER De kiezing van kandidaten Modern Enkele tips voor zuinig auto-rijden Kasulu, aan grens van Urandi, is centrum van het bisdom Kigoma 7 9. Veel heidenen Hoofdkantoor aan de Markt past in City-plan Indeling Groei nni Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,33 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) 4,$5 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) /1,5S p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit, 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" 92e JAARGANG No. 58 --y-- MAANDAG 21 JULI 1969 Opgericht 1878 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Missiewerk van Witte Zusters Tanzania uitgebreid tot Kasulu Waalwijk - Twee jaar geleden publiceerden wij de reisverhalen van de Kaatsheuvelse oud-onderwijzer C. Robben, die toen samen met zijn echtgenote een bezoek had gebracht aan de missie in Tabora, waar z'n dochter Jo en nicht Ria Remmeren werken. Vrijdag 15 augustus komen Jo Robben en Ria Remmeren voor een welverdiende vakantie naar Raatsheuvel, waar hen ongetwijfeld een groots onthaal wacht. Ria Remmeren is begin van dit jaar overgeplaatst naar Rasulu. Zij schreef een uitgebreid verhaal over deze missiepost. De heer C. Robben deed er een inleidend woord bij. Vandaag publiceren wij het eerste gedeel te, volgende week brengen we deel 2 van dit missie-verhaal. Ria Remmeren aan het woord: In mijn eerste missiepost Rakonko ben ik 8 jaar geweest. Reeds lang had de bisschop van ons bisdom aan het Moederhuis voorgesteld dat de Witte Zusters zich ook in Rasulu zouden komen vestigen. Het Moe- Laten we hopen dat dit bouw werk in het begin van 1969 klaar zal komen, want de daaropvolgende maanden zijn gekenmerkt door de grote regenval. Dit was ook een van de redenen waarom wij tamelijk onverwacht onze spulletjes bij el kaar pakten en in een week tijd Rakonko moesten verlaten, want ons huis in Rasulu was nog lang niet klaar. Bij de rivier aangekomen, oor deelde men 't noodzakelijk de helft van de vracht af te laden. Wij had den twee mannen van Kakonko meegenomen om ons daarbij te hel- ,pen, zodat wij een oogje in het zeil konden houden over de afgeladen vracht. Ofschoon wij er erg tegenop hadden gezien, verliep alles goed en nog al tamelijk vlug. In Kasulu werd de garage van het nieuwe huis de opslagplaats van al „ons hebben en houden". Zr. Overste en ik zelf hadden onze intrek genomen in een van de kantoren die tot de school voor katechisten behoren. Er was juist plaats voor een tafel, 4 stoe len, 2 bedden, 2 kastjes en een af deling om onze dagelijkse benodigd heden op te bergen. Twee maanden hebben we daar geslapen en ge woond. Voor de maaltijden gingen we naar de Paters. Zo ontstond een soort gemengde kommuniteit. Deze wederzijdse kennismaking is dan ook uitgegroeid tot een goede en sympathieke verstandhouding, ook wat betreft de samenwerking in het apostolaat. In maart werd onze kommuniteit vergroot met 1 Zuster. Daar er en kele kamers klaar waren, hebben er twee van ons hun intrek genomen in het nieuwe huis, hoewel wij ons nog erg moesten behelpen; ook de werklieden gingen door met timme ren en lawaai maken. Iedere dag deden we de ronde in 't huis, maar hoe dikwijls zag men bijna geen vooruitgang. Geduld, geduld, is de vereiste deugd in Afrika. Het huis werd officieel geopend op 17 maart, hoewel het nog niet helemaal klaar was. In september hebben we tegen elkaar gezegd: „Eindelijk is het dan helemaal klaar". Kasulu is gelegen in het westen van Tanzania, dicht bij de grenzen van Urundi. Het is min of meer 't centrum van het bisdom Kigoma. Dit is ook de reden waarom Zijne Excell. Bisschop J. Holmes Siedle deze plaats gekozen heeft als zijn residentie, ofschoon de kathedraal in Kigoma 60 mijlen van hier is. Kasulu was vroeger een buitensta tie van Kabanga, 7 mijlen hier van daan, doch de paters begonnen zich er meer en meer van bewust te wor den dat zij een nieuwe missie in Kasulu moesten vestigen, daar hier alle hoge autoriteiten hun werk en woonplaats hebben en bovendien is het 't middelpunt van het verkeer. Zij ontmoetten echter veel tegen werking, daar Kasulu niet alleen 'n centrum, maar ook een nederzetting van protestanten (Swedish mission, C.M.S. en Baptist) is en de Moham medanen niet te vergeten. Want deze hebben hard gewerkt om toch maar de overhand te krijgen. Oktober 1960 kan worden be schouwd als de geboortedag van de kath. missie in Kasulu. De eerste H. Mis werd gevierd in de nog in aanbouw zijnde kerk in december 1960. De kerk is pas later in 1964 geconsacreerd bij Zijne Emin. Kar dinaal Rugambwa (geboren in Tan zania). De kerk is gebouwd op een heuvel, heeft een ronde vorm en 'n kleine toren. Statistieken van 1967: Katholieken 1.920 Katechumenen 750 Totaal 2.670 Het echtpaar Robben met de Zusters Jo Robben en Ria Remmeren Protestanten 1.899 Mohammedanen 2.500 Heidenen 15.000 Totale bevolking: 21.970 De eerste Afrikaanse priester van 't bisdom Kigoma heeft de priester wijding ontvangen 6 augustus 1967. De 12e van deze maand wordt 'n seminarist van ons bisdom tot pries ter gewijd. Een andere seminarist, afkomstig uit ons bisdom, heeft nog drie jaar studie voor de boeg. Een van de grote problemen van de kerk van vandaag hier, alsook op andere plaatsen, is het tekort aan priesters. De huidige toestand van de kerk in het bisdom Kigoma in 1968: 100.000 katholieken en katechumenen, 40 priesters. Sommige priesters zijn be- derhuis stemde er mee in, onder die voorwaarden, dat een bestaande missiepost van Witte Zusters zou worden overgenomen door Afrikaanse Zusters, zodat enkele Zusters zouden vrij komen, want het aantal Zus ters is zeer beperkt in onze Congregatie. De Afrikaanse Zusters van Tabora hebben ons nu in Kakonko vervangen. Zuster Overste en ik zelf hebben nog twee maanden met de Afrikaanse Zusters samenge woond om hen in het werk in te wijden. In de eerste week van janua ri 1968 zijn we naar Kasulu verhuisd. Tussen Kasulu en Kakonko ligt een rivier, waar men met een pont wordt overgezet. In de regentijd stijgt het water zo sterk, dat de pont onder water komt te staan, waar door het verkeer aanzienlijk wordt belemmerd. Op het ogenblik zijn Europese ingenieurs bezig een brug te bouwen over deze rivier en het lage gedeelte aan een kant van de rivier wordt opgehoogd, zodat er minder of geen gevaar zal bestaan van onder water lopen. verbonden. Tot heden is de beslis sing hieromtrent nog niet genomen. Tegenwoordig wordt bijzondere aandacht besteed aan het vormen van katechisten. Deze zijn een gro te steun voor de priesters, die on mogelijk alle buitenstaties geregeld kunnen bezoeken. Hier in Kasulu is een school waar katechisten een kursus volgen van 2 jaar. Een cha ritatieve instelling „Miserior" uit Duitsland heeft de bouw van deze school mogelijk gemaakt. Er zijn 3 grote klaslokalen, 2 kantoren, één grote zaal en 20 huizen bestemd voor de katechisten met hun gezin nen. Het moet een man zijn van diep geloof, dat tot uitdrukking is geko men in zijn dagelijks leven. Andere voorwaarden: 1) Aktief in dienst zijn van de ge meenschap. 2) Ondervinding in katechetisch- en pastoraal werk, gedurende de tijd van ongeveer 1 jaar. 3) Hij moet in staat zijn om in het levensonderhoud van zijn familie te voorzien en tevens over voldoende vrije tijd beschikken om zijn taak als katechist te kunnen vervullen. 4) Hij mag niet ouder zijn dan 30 jaar. 5) Hij moet 7 klassen doorlopen hebben of in staat zijn de kursus te volgen met hen, die aan deze voor waarden voldoen. Zijn vrouw moet op zijn minst 'n beetje onderwijs hebben gehad. Men verwacht van haar, dat zij zich weet aan te passen in het sociaal leven in de onderlinge gemeenschap van katechisten met hun gezinnen. De kursus duurt 2 jaar. (Vervolg op pag. 3) last met administratie-werk, docent aan het seminarie, of hebben andere werkzaamheden die niet tot het pa rochie-werk kunnen worden gere kend. Dus we rekenen één priester voor 3000 katholieken en katechu menen. De ontelbare heidenen zijn hier niet bij inbegrepen. De voor uitzichten waren tamelijk goed, nl. 12 studenten in theologie, maar on langs heeft 'n grote uittocht plaats gehad, waaronder ook verschillen de studenten van Buha (zo wordt deze streek genoemd) en ziet de toekomst er minder rooskleurig uit. Men zoekt naar een oplossing van dit vraagstuk en men spreekt over de mogelijkheid om gehuwde man nen tot diakens te wijden. Toch zijn ook hier nog vele moeilijkheden aan In 1966 brachten mijn vrouw en ik onze dochter Jo, die als mis siezuster werkt in Tabora, een bezoek. Met gewaardeerde mede werking plaatste ik mijn verslag in de Echo van het Zuiden op 27 januari, 13 februari, 6 maart, 20 maart, 6 mei en 9 juni 1967. We hebben onze dochter en later onze nicht Ria Remmeren in hun werk bezig gezien: en kunnen constateren hoe ze zich in dat verre Afrika thuis voelden. Met een gerust hart konden we ze na een gastvrij verblijf van een maand bij de zusters aldaar achtergelaten. Ze rooien het wel. We hebben het zware en opof ferende werk van Paters, Broeders en Zusters van nabij gezien en bewonderd. We hebben tevens het goede, godsdienstige en te vreden, doch nog arme Afrikaanse volk leren kennen en lief hebben. We zagen de zeer goede verstandhouding en samenwer king van Paters, Broeders en Zusters en met hen de inlandse priester en Afrikaanse zusters. We bezochten een 12-tal missie posten in noord-, midden- en west-Tanzania en zagen mede het mooie landschap met zijn flora en fauna. Als het klimaat geen handicap was, zou dit land in de toekomst nog in aanmerking komen voor toerisme, Jammerlijk regent het in de maanden november tot mei veel te veel, zodat de lagere gedeelten onder water komen te staan en het reizen er moeilijk, ja soms onmogelijk is. Van mei tot november valt er als het ware geen druppel regen, zodat er, ondanks de vruchtbare bodem, er weinig groeit en het stof er grote parten speelt. Onze dochter was van 1963'67 als onderwijzeres verbonden aan de Openbare La gere school, die door het hoge gehalte van het onderwijs door de kinderen van de eliten van de stad wordt bezocht. Veel geloofs overtuigingen onder één dak, doch onderwijzend en lerend in goe de harmonie. Er heerst een gezellige sfeer. Bij het ingaan van de school was ik eens aanwezig. Het hoofd van de school (een zus ter) hield een korte toespraak en daarna volgde een toepasselijk lied. Ik ontmoette de echtgenote van de dominee, die voor haar groep godsdienstles kwam geven. Het domineesgezin was erg be vriend met de paters en zusters en men bezocht elkaar regel matig. In 1967 nam Jo de leiding op zich van de toen opgerichte kleuter school. Met primitieve middelen werd begonnen, wat het werk zwaar maakt. Haar klas (55 kleuters) is gesplitst in 2 afdelingen, waarvan de ene kinderen zijn van zeer arme en weinig ontwik kelde ouders. Het is moeilijk, zo schrijft ze, die kleuters iets aan te leren. Ze doet haar werk echter met plezier. Missievrienden, het arme, doch vooruitstrevende Tanzania kan uw milde gift goed gebruiken. 30 Juni schreef Jo: Vandaag is de kleuterschool, alsmede de lagere school, weer begonnen (na drie weken vakantie). Verschillende ouders komen weer vragen of er nog plaats is voor hun kinderen. De opvoeding van de kinderen is een groot probleem voor vele mensen. Onze lagere school is de enige in Tabora, waar nog in het Engels wordt onderwezen. In de andere scholen werden in de laagste klassen de kinderen in het Kiswahili onderwezen. Dus u begrijpt, dat de Indiërs, Goa- nezen en Europeanenhun kinderen op onze school proberen te krijgen, doch wij hebben maar een beperkt aantal plaatsen. Ik vind het soms erg sneu. Je zoudt ze graag willen helpen, maar het gaat niet. Ook vele Afrikanen sturen hun kinderen naar onze school, omdat er in het Engels onderwezen wordt. Daar geven ze nogal dikwijls de voorkeur aan. Als je dat hier zo aanziet, denk je wel eens: Wat zijn de kinderen in Nederland dan toch verwend. Iedereen kan er zich naar zijn persoonlijke aanleg ontwikkelen. Ze kunnen allerlei verschillende richtingen uit. Er zullen nog heel wat jaren overheen gaan eer het hier zover is. Doch de mensen willen echt wel vooruit, alleen gaat dat niet zo maar één, twee, drie. Nu gaan deze twee missiezusters genieten van een welverdiende vakantie in Nederland. Zuster Remmeren was 10 jaar in Tanzania (in die tijd stierf haar vader) en Zuster Robben heeft er 6% jaar opzitten. Uitgenodigd door Pater Vesters, brengen ze enkele dagen door in zijn missiepost bij Muanza, om dan de boot te nemen naar En tebbe. Onderweg daarheen hopen ze in Nancio, op een eiland in het Victoria-meer, Pater v. d. Wee nog te ontmoeten. Op 15 aug. as. denken ze op Schiphol te arriveren. Ik ben er van overtuigd dat de inwoners van Kaatsheuvel deze twee Zusters gaarne een tijdje in hun midden willen zien. (van onze verslaggever) j AALWIJK - Naar alle waarschijnlijkheid gaat het aannemingsbe drijf Fa, Couwenbergh Kleijngeld in Waalwijk het nieuwe hoofd kantoor van de Boerenleenbank aan de Markt bouwen. De Fa. Cou- wenbergh Kleijgeld was met f619.763,de laagste inschrijver. Aan de aanbesteding op uitnodiging namen drie bouwondernemingen deel. De resultaten werden woensdag in Hotel Verwiel bekendgemaakt. De hoogste inschrijver was de N.V. Wed. Aarts Zn. te Waalwijk met 659.165,—. Bouwonderneming Albouw N.V. te Breda schreef in voor f 641.200,—. De gunning werd woensdag aangehouden. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat de bouw uitgevoerd gaat worden door de Fa. Couwenbergh Kleijngeld. De Boerenleenbank huist momen teel in het voormalige St. Nicolaas- ziekenhuis aan de Grotestraat. Het pand aan de Markt is ontruimd en direct na de bouwvakvakantie kan de sloper met zijn werk beginnen. De nieuwbouw werd noodzakelijk omdat in het hoofdkantoor aan de Markt niet meer efficiënt te wer ken was. Buiten de kas-afdeling op de begane grond werkten de ove rige afdelingen verspreid in diverse ruimten. Het pand leende zich nu ook niet direct voor een bankge bouw. Het Waalwijkse architektenbureau A. v. Huiten en Ir. M. Schiks heeft een plan ontwikkeld dat voorziet in een modern opgezet bankgebouw, dat in het city-plan past. De ont wikkeling van dit city-plan is wel een van de oorzaken dat er vijf ja ren voorbij zijn gegaan, voordat tot de definitieve bouw werd besloten. De direktie van de Boerenleenbank is daar niet bedroefd om. District- direkteur drs. A. Bierings vertelde dat 't gebouw dat nu aan de Markt verschijnt, aangepast is aan de ei sen die de komende jaren kunnen worden gesteld. Het nieuwe Boerenleenbankge bouw aan de Markt, dat verdiepin gen gaat omvatten, krijgt een front- breedte van 26 meter en een diepte van 10 meter. Onder het gebouw komt een grote kelder, waarin o.m. de kluis en het archief zijn onder gebracht. Op de parterre vindt men straks de kas-afdeling. De admini stratie wordt op de eerste etage ge huisvest. De 2de verdieping blijft voorlopig voor de verhuur bestemd en kan mettertijd, als daar behoefte aan is, bij de bank getrokken wor den. De Boerenleenbank in Waalwijk is de laatste jaren enorm gegroeid. Tien jaar geleden was er een spaar tegoed van 1,8 miljoen gulden. Dat is in het afgelopen decennium op gelopen tot 18 miljoen gulden. De hypothecaire portefeuille (beleggin gen) steeg van een half miljoen gul den tot 16,5 miljoen gulden. De to tale omzet nam van 9 miljoen in 1959 toe tot 236 miljoen gulden in 1968. De toename van het spaargeld en de hypothecaire portefeuille wa ren wel de twee meest opvallende onderdelen in de afgelopen 10 jaar. In september start de Boerenleen bank ook met een reisbureau-afde ling. Met de nieuwbouw is rekening gehouden met deze afdeling. De Boerenleenbank heeft goede ver wachtingen van de reisbureau-af deling, tenminste in de kleine plaat sen waar geen reisbureau of een boekingskantoor gevestigd is. In de grotere gemeenten waar diverse ge specialiseerde reisbureaus zijn - die uiteraard een groter assortiment hebben en veel meer mogelijkheden kunnen bieden - zal de belangstel ling voor deze nieuwe afdeling van de Boerenleenbank uiteraard niet zo groot zijn. De nieuwbouw van de Boeren leenbank aan de Markt wordt zeer modern. Zo komt er een zgn. „zit- Het voormalige ziekenhuis dient nu als tijdelijke Boerenleenbank balie", terwijl over andere snufjes nog wordt beraadslaagd. De Boe renleenbank gaat het huidige bank gebouw en de naastgelegen kapsa lon Hombergen omvatten. Deze kap salon schuift een pand op en komt in de voormalige boekhandel „De Bieb". In augustus wordt met de werkzaamheden begonnen. Ver wacht wordt dat het nieuwe hoofd kantoor van de Boerenleenbank in juli 1970 ingebruik genomen kan worden. Wanneer u een auto hebt, dan zult u ongetwijfeld willen dat de wagen geen benzine „zuipt". Het meer of minder gebruiken van ben zine ligt echter niet alleen aan de auto, maar ook aan de berijder. De auto zal bij juiste afstelling een be paald gemiddeld verbruik hebben, dat voor elk type apart is. Over het algemeen rijden wagens van de middenklasse het zuinigst bij snel heden tussen de 70 en 100 kilome ter per uur. Wanneer men boven de 100 km. per uur komt, stijgt het benzineverbruik snel en kan bij 't langdurig rijden van hoge snelheden wel oplopen tot het dubbele ver bruik. Het oplopen van het benzinever bruik wordt ook bevorderd door onregelmatig rijden. Voortdurend variëren van de snelheid kost ben zine, waarbij natuurlijk het krach tig optrekken bij inhalen e.d. extra benzine kost. Een koude motor die niet op rij- temperatuur is, eist ook meer ben zine. Te zachte banden, die dus doorzakken, hebben een groot raak vlak met de weg. Gevolg: veel weerstand en wrijving, hetgeen ex tra benzine kost. Allemaal factoren die de moeite waard zijn om in het oog te houden.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 3