Missiewerk van Witte Zusters in Tanzania uitgebreid tot Kasulu Bij baden in zee dient men van ver schillende dingen op de hoogte te zijn b m UW MEÜÜG Nog veel te doen op Sociaal Cultureel terrein in Vlijmen Monotonie is doodsvijand van de autobestuurder VEEL MENSEN PREFEREREN DE ZEE JAARVERSLAG INSTITUUT MAATSCHAPPELIJK WERK I WAAK TEGEN OVERVERMOEIDHEID BIJ AUTORIJDEN 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 21 JULI 1969 3 Katechisten Vrouwenclubs Godsdienstlessen De 10 geboden bij baden in zee iBnraEgfr' Boekje Auto- en Fietsroutes bij VVV verkrijgbaar Artisten voor de maand juli THE BLUE NOTE Tilburg Garantie van betaalchèques verhoogd f Sprake van „opbouw-sfeer" Hulpdienst f' Instuif Twee uur rijden, kwartiertje rust Fa. Schuurmans (Vervolg van pag.l) De voornaamste onderwerpen die zij bestuderen zijn: openbarings-ge- schiedenis, geschiedenis van 't heil, inleiding tot de Bijbel, de voor naamste bijzonderheden van het N. Testament, alsook van het Oude Testament. Aan het einde van de kursus wordt verwacht, dat de stu denten een algemene kennis heb ben verworven van God's tussen komst in de wereld, de mensheid tot Hem te brengen, Zijn goddelijk leven aan hen mede te delen en verbreiding van Zijn rijk op aarde. Verder worden er lessen gegeven die tot doel hebben de studenten 'n degelijke en diepe kennis bij te brengen van het christendom en de dagelijkse beleving er van. Ook de liturgie neemt een voorname plaats in het studieprogram in, o.a. het lei den van liturgische diensten, het di rigeren van het kerkkoor, deelne men aan Bijbel-weken, het lezen van het epistel en het daarover geven van een kort commentaar enz. Het leerprogram omvat verder nog: kerkgeschiedenis,, de nieuwe methode van godsdienstonderricht in scholen, aan volwassenen, doop leerlingen, katholieke aktie, Engels, kiswahili, sociologie en rekenen. Een Witte Pater is belast met het beheer van de school. Verder om vat het onderwij spersoenel 2 Witte Zusters, een inlandse onderwijzer en onderwijzeres. Ook de vrouwen van de katechis ten profiteren van deze twee jaar door het volgen van een kursus. Deze groep telt 20 studenten, waar van er 7 vier klassen van de lagere school hebben doorlopen, één de 6e klas en de anderen heel weinig of geen onderwijs hebben genoten. Naast lezen, schrijven en rekenen, ontvangen zij onderricht in huis houdkunde. Naast het godsdienstig onderwijs wordt er aan mannen en vrouwen tezamen een kursus gege ven over het huwelijk. Dikwijls ko men er discussies uit voort over de inlandse gewoonten en gebruiken. Het is soms heel moeilijk om hier het juiste antwoord voor te vinden. De groep van 7 studenten krijgt les in het geven van godsdienston derricht aan kinderen, voorberei ding tot de Eerste H. Communie enz. De Zuster die de vrouwen on derwijst, heeft permissie om de hui zen binnen te gaan voor inspectie. Dit stelt haar in staat om indivi duele moeilijkheden en problemen met hen te bespreken en op te los sen. Daar de vrouwen afkomstig zijn van arme families, zijn hun hui zen ook maar armoedig ingericht. De vrouwen zijn nog geheel afhan kelijk van de mannen. Zij nemen aan wat zij van hen krijgen. Is het weinig, dan moeten ze daar maar mee rond zien te komen. Zelfs als zij geleerd hebben hoe de huishou ding te doen, maar de mannen wei geren hen de voornaamste midde len te verschaffen, kunnen ze dat gene wat ze geleerd hebben, niet in De heer Kobben tussen een groep kinderen praktijk brengen. De Zusters doen hun best om de mannen er van te overtuigen dat, om een gezin te on derhouden, zij hun vrouwen moeten helpen. De vrouwen zijn in het al gemeen nog geheel afhankelijk van de mannen. Er zijn enkele uitzon deringen op deze regel, d.w.z. de fa milies die al meer geëvolueerd zijn, maar tot deze groep behoren de ka techisten nog niet. 's Morgens om 6.45 uur komen de vrouwen tezamen in hun klaslokaal, waar ze de dag beginnen met het morgengebed, waarna de Zuster het epistel en evangelie van de dag uit legt en de nadruk probeert te leg gen op enkele voorname punten die zij in het dagelijkse leven in prak tijk kunnen brengen. Van tijd tot tijd worden zij in de gelegenheid gesteld deze oefening thuis te doen, samen met hun man en kinderen, om hen de gewoonte bij te brengen de gebeden in de morgen samen te doen. Driemaal in de week krijgen ze godsdienstles. Daar de meesten onder hen nog maar heel weinig kennen van de godsdienst, is de Zuster vooraan begonnen. Bijzon dere aandacht wordt besteedt hoe zij het beste hun kinderen kunnen onderrichten en ook hoe zij aan an dere kinderen godsdienstles kunnen geven. Als katechistenvrouwen wordt van hen verwacht, dat zij ook een leidende funktie waarnemen in hun dorpen, zoals het onderhoud van de kerk wat betreft vegen, was sen van het kerklinnen, versiering enz. Tevens zal van hen gevraagd worden zich in te schakelen in het ontwikkelingsplan van het land, d.w.z. zich aansluiten bij de reeds bestaande vrouwenclubs, waarvan het doel is de vrouwen een algeme ne ontwikkeling bij te brengen en goede huisvrouwen van hen te ma ken. Er is een speciale speelplaats voor de kinderen, zodat de moeders ongestoord de lessen kunnen vol gen. Speelgoed, afkomstig uit Euro pa, is het beste middel om de kin deren bezig te houden. Een jong meisje houdt het toezicht over de kinderen, totdat de moeders van de school terugkomen. Een Afrikaanse moeder, zij is de vrouw van een hoofdonderwijzer hier ter plaatse, heeft ook haar les- senprogram in de school. Een Afri kaanse moeder kent beter het mil- lieu waarin de moeders leven, hun gewoonten en gebruiken; zij weet hen beter aan te voelen, vandaar dat men het van groot belang acht dat zij deel uitmaakt van onderwijs personeel. Ditzelfde geldt voor de katechisten. Nu blijft het een vraag of zij alles wat zij hier geleerd heb ben, later in praktijk zullen bren gen. Laten we er het beste maar van hopen. Een ander missiewerk dat sinds twee jaren in het bisdom Kigoma wordt uitgeoefend door Zusters, staat in verband met 't godsdienst onderwijs in deze streek. Kasulu is het centrum voor dit werk. Een Witte Pater vervult de funktie van direkteur. In ieder district zijn twee Zusters aangesteld om de katechis ten te helpen. Iedere maand komen de katechisten van iedere missie post tesamen, d.w.z. de katechisten die werkzaam zijn in de kleine dor pen komen naar de hoofdpost. Zij volgen een driedaagse kursus, die gegeven wordt door de Zusters, waarin de lessen worden voorbereid en uitgelegd, die zij de eerstkomen de maand aan hun katechumenen en doopleerlingen moeten geven. Tevens worden de moeilijkheden en problemen van hun werk be sproken en wordt er naar een op lossing gezocht. De verschillende lagere scholen worden geregeld bezocht door twee andere Zusters, om te zien of de kinderen geregeld godsdienstonder wijs ontvangen, door wie het gege ven wordt en hoe 't gegeven wordt. Driemaal per jaar worden ze uitge nodigd om een korte kursus te vol gen, waarin de leerstof en de me thode van onderwijs wordt behan deld. In bijna alle scholen vindt men katholieken, protestanten, mo hammedanen en heidenen. Het aan tal godsdienstlessen is nu terugge bracht op 1 les per week. En er gaan geruchten dat in de toekomst het godsdienstonderricht geheel zal worden toevertrouwd aan de paro chie. (Volgende week deel II) Een groot aantal Nederlanders trekt weer tijdens de weekeinden of tij dens de vakantie naar ons mooie strand, waar zij willen genieten van zon, zee en lucht. Voor velen heeft de zee een groter bekoring dan 't mooiste natuurbad (al of niet met golfslag), omdat de zee zo'n enor me uitgestrektheid is en men zich echt in de natuur voelt, terwijl zelfs de mooiste natuurbaden voor veel mensen altijd iets kunstmatigs hebben. De kategorie die de zee prefereert, dient echter wel rekening te hou den met een belangrijk feit en wel dit, dat de zee en het baden er in, grotere risico's met zich brengt dan het zwemmen in een natuurbad. Wanneer men echter verstandig is, dan vallen die risico's wel mee. Maar dan dient men van verschillende dingen op de hoogte te zijn. Veel slachtoffers vielen aan de zee ten offer, doordat zij onbekend wa ren met de gevaren, verbonden aan het baden in zee en daarom is 't van het grootste belang dat een zo groot mogelijke bekendheid wordt gegeven aan een aantal van tien punten, die voor de strandbezoeker van levensbelang kunnen zijn. 1. Ten eerste is het belangrijk om bij het baden en zwemmen in zee gebruik te maken van die delen van ons Nederlandse strand, die on der regelmatige bewaking staan. De onbewaakte delen zijn dikwijls wel lekker rustig, maar voor baden en zwemmen zijn ze gevaarlijk, omdat men geen hulp kan krijgen wan neer men in nood komt te verkeren. 2. Ga nooit zo maar in zee, doch laat u over de stroming en wind richting voorlichten door een bad meester of de strandpolitie. De heer sende stroming en windrichting zijn van het allergrootste belang, aange zien men zich in noodsituaties daar aan kan aanpassen en geen krach ten verspilt door te vechten tegen deze elementen, waartegen men toch niet is opgewassen. Men zou rusti ger meezwemmen, wanneer men vooraf wist dat men verderop via de stroom het strand weer kan be reiken. 3. Het is zeker onverstandig om te water te gaan, wanneer men juist heeft gegeten of wanneer men be zweet is. In die gevallen kan de plotselinge afkoeling nare gevolgen hebben. KINDEREN 4. Kleine -kinderen moet men nooit zonder toezicht laten baden en zwemmen. Het blijveh kinderen; ze zijn soms ongehoorzaam, of ze gaan zonder het te bemerken te diep in zee. Daar zijn soms banken en 't kind dat eerst nog tot aan de knie tjes in het water loopt, verdwijnt ineens achter de bank kopje onder. 5. Zoekt u een geschikt plekje om aan het strand te gaan zitten, een plekje van waaruit u ook heer lijk kunt gaan baden en zwemmen? Kies zo'n plekje dan in elk geval zo ver mogelijk van de pieren en golfbrekers. Rond deze uitsteeksels in zee ontstaan steeds grillige, ver raderlijke stromingen, die reeds me nig zwemmer in de grootste moei lijkheden hebben gebracht. BRANDING 6. Is er een krachtige branding, ga dan niet verder dan tot de heu pen in zee. De golven van de bran ding naar het strand en de grond stroom naar zee zijn dan dikwijls erg krachtig, waardoor men van de been raakt. 7. Weest zeer voorzichtig wan neer de wind van het land waait. Spelen met ballen, luchtbedden, banden e.d. is dan zeer gevaarlijk, aangezien deze lichte dingen ge makkelijk met de wind de zee in drijven. 8. Als men in een mui (diepe, sterk stromende verbinding tussen twee geulen) terecht komt, raak dan niet in paniek. Tracht een zand bank te bereiken, blijf kalm en roep om hulp. 9. Tracht nooit op een bepaald punt aan land te komen. Het is vechten tegen windmolens. Regel uw richting naar de stroom en spaar uw krachten. Hoofdzaak is, dat u ergens het strand bereikt. 10. Wanneer men zelf goed kan zwemmen, helpt men in nood uiter aard anderen die anders zouden verdrinken. Maar steeds via lijnen e.d., zodat uw veiligheid is gewaar borgd. Waalwijk - De Stichting Streek V.V.V. „Brabants Centrum" in Til burg heeft vorige week een boekje met auto- en fietsroutes door het Hart van Brabant uitgegeven. Het boekje (verkoopprijs ƒ2,50) bevat 5 autoroutes en 2 fietsroutes. Grote belangstelling blijkt er voor het boekje te bestaan. In één week wer. den er 213 exemplaren verkocht. Men kan het boekje kopen bij de plaatselijke V.V.V.'s of bestellen door 3,over te maken op Post giro 1129120 t.n.v. de penningmees ter Streek V.V.V. Brabants Centrum te Tilburg. Bij de plaatselijke VVV- kantoren (o.a. in Waalwijk, Kaats heuvel, Drunen, Heusden en Til burg) zijn ook uitvoerige beschrij vingen verkrijgbaar van de dorpen en bezienswaardigheden, waar de nieuwe routes door voeren. Italiaans trio CAVALIERI Strip-vedette's MISS SVETLANA en MISS MAIRLESS Acrobaat-duo SHIVERS Danseres MARIE-LOUISE Geopend van 20.00 uur tot 3.30 uur VEEMARKTSTRAAT 36 - 38 Telef. 04250-25287 IMPASSE Na de interesante mening van de heer Dercksen in uw blad van maandag jl.. hier even de zienswijze van een arbeider op een en ander. Als eerste punt beperking rijksuit gave. Het zal een ieder wel bekend zijn dat het leeuwendeel hiervan gevormd wordt door salarissen en defensie. Wat betreft het punt sa larissen moet het goed wel mogelijk zijn hierop een en ander te beper ken. Waar vindt u ter wereld een land waar de Burocratie zo welig tiert als hier in Holland. Probeert u eens een bouwvergunning te krij gen voor een garage of simpel kip- pehok. Krijgt u niet de indruk als u een openbaar gebouw bezoekt waar ve le ambtenaren werken, dit werk met de Economische instelling zoals die in het normale bedrijfsleven geld. Met 25% aan manschappen minder kon. Wat betreft defensie worden ons door de NAVO normen gedicteerd die naargelang het wereldgebeuren op of neergaan, met de daaraan ver bonden financiële gevolgen. Zou het leven voor ons zonder NAVO zo ondenkbaar zijn. Zijn b.v. Zweden of Zwitserland met hun neutraliteit zoveel kwestbaarder dan wij. Zeker zal men dan ook de post de fensie op de begroting tegenkomen met dit verschil dat dan de volkver tegenwoordiging niet voor een vol dongen feit wordt geteld. Wat het onder wij zerstekort betreft in Dinxperlo en Sas van Gent zal m.i. meer te maken hebben met de Geografische ligging van genoemde plaatsen dan met een gebrek aan leerkrachten. Wat de Cultuur betreft is mijn me ning dat de cultuur misschien voor 20% van de bevolking 80% van de daarvoor bestemde gelden op sou- peerd. De Recreatie voor de massa, waarvan de sport een hele grote plaats inneemt komt er daarbij ver geleken maar bekaaid af. U vroeg zich af welke politieke par tij de moed heeft de lonen te ver lagen, vacanties te verkorten en de werktijd te verlengen. Daar dit on- herroeppellijk het doodvonnis zou betekenen van welke politieke par tij dan ook zult u dit nooit meema ken. U gelooft toch ook niet dat de arbeiders hetgeen ze na lange strijd gewonnen hebben nog ooit zullen afstaan. Voor kort hebt u nog in de Haag se Post en die andere dagbladen de inkomstenstaat kunnen lezen van de heer Schmeltzer. Uitgezonderd de inkomsten van zijn vijf commis sariaten. Als u dit eens goed bekijkt en u re aliseert dat er zo 150 Kamerleden zijn waarvan we dit geval als ge middelde zullen beschouwen, dan weet u waar volgens de arbeiders de bezuinigingen moeten beginnen. C. van der Geld De Stichting Bevordering Chèque- verkeer heeft besloten de maximum garantie van de bekende groene be taalchèques welke thans 50. bedraagt met ingang van 1 aug. te verhogen tot 100,per betaal- chèque. Een ingestelde enquête heeft uitgewezen dat gebruikers van betaalchèques, evenals vele win keliers, prijs stellen op een hogere maximumgarantie. Omdat boven dien is gebleken dat het publiek op verantwoorde wijze gebruik maakt van dit betaalmiddel, is besloten tot verhoging van de maximumgaran tie. De samenstellers van het jaarverslag over 1968 van het instituut voor Maatschappelijk en Sociaal-Cultureel werk komen tot de conclusie dat er nog veel staat te gebeuren. Immers in alle sectoren van de samenwerking creëeren de technische, sociale en economische veranderingen spanningen, die hun weerslag hebben op de individuele mens, op organisatieverhou dingen en op tussenmenselijke relatie in een territoriale gemeenschap. Het opbouwwerk tracht hulp te verlenen bij aanpassing van de mens aan nieu we situaties door: een betere structurering van de samenleving waar deze structuur tekorten vertoont; het vinden van een nieuwe structuur, waar nieuwe omsandigheden dit eisen; een structurele sanering waar er sprake is van achterhaalde instanties en organisatievormen. S Het is duidelijk, dat deze gedach te vraagt om een sociale planning, waarbij het opbouwwerk dient te zorgen voor de beleidsvoorbereiding naar de zijde van de bevolking en overheid. Het sociaal-cultureel vormings werk kan op plaatselijk niveau ge stalte krijgen, indien hier duidelijk voor gekozen wordt. Opbouwwerk vraagt om een veel grotere schaal. Aansluitend op deze gedachten, zo wordt in het jaarverslag van het In stituut voor Maatschappelijk en So ciaal-Cultuurwerk opgemerkt, kan dan ook vermeld worden dat in 1969 het buurthuiswerk op gang zal ko men als duidelijke ondersteuning van het vormingswerk. Ten aanzien van het opbouwwerk mag worden verwacht, dat de gedachten over een schaalvergroting hier tot tastbare resultaten zullen voeren. In het jaarverslag wordt verder ge zegd, dat er hier en daar in de ge meente sprake is van een opbouw- sfeer, zoals bij de begeleiding van het comité Buurthuis op de Vlied berg alhier, bij de eerste contacten met het Wit Gele Kruis, bij het eer ste voorzichtig denken over een jeugdbeleid met de overheid, bij de stichting bejaarden werk en bij stuurgroep activiteiten dames Vlied berg alhier. Ten aanzien van de begeleiding, advisering en service verlening aan sociaal-culturele instellingen in de Bij een auto-botsing in Frankrijk zijn een echtpaar (31 jaar) en drie kinderen uit Amersfoort omgeko men. Een jongen werd zwaarge wond. Bij een auto-bosting in Oosten rijk is een mevrouw uit Veghel om gekomen en drie inzittenden zwaar gewond. gemeente merkt het jaarverslag bij de categorie „Actiecomité Gemeen schapshuis Vliedberg" 'opdat 'de "in- middels gevormde stichting reeds zo ver is gekomen dat de concept tekeningen van het toekomstige ge meenschapshuis aan het college' v'ah B en W zijn aangeboden. Er hebben interne besprekingen^ plaatsgehad, terwijl voorts contac ten zijn gelegd met de gemeente, het Provinciaal Opbouworgaan en het Instituut voor Maatschappelijk en Sociaal-cultureelwerk. Het ver slag spreekt vervolgens ten aanzien van het open bejaardenwerk de hoop uit, dat men via de stichting f bejaardenwerk zal kómen töt .eeiV bejaardensocieteit in Haarsteeg. Voor de hulpdienstpp dè Vlied berg alhier werden via het maat schappelijk werk dé eerste contac ten 'gelegd met enkele dames, die actief waren met solidariteitsv^erk. Om de aanpak van dit wérk in de presentatie ervan zover, të houden/ j werd op aanvraag bëslotén deze zaak. te gaan-, begeleiden, aldus het Instituut, dat vërdèr zégt, dat in !'n later stadium werd bëslotén de're latie te verleggen naa'r 'de Sociaal- cultureel werker. -> 1 4* Het. jaarverslag meent voorts dat instuifonderkomerts voor dé jeugd- niet al te dik gezaaid zijn. Dit had o.m. tot gevolg dat er voor' 16, 17 en 18 jarigen geen onderdak gevon den kon worden, nadat de exploi tant van de zaal, waar de discoavon den gehouden worden, geen brood meer in de jeugd zag en prompt de overeenkomst van de zaalhuur op zegde. „Deze gebeurtenis onder streept nog eens de noodzaak voor een geeigende ruimte voor de jeugd", aldus het jaarverslag. De vakantietijd is weer aangebroken en duizenden en nog eens dui zenden Nederlanders begeven zich enthousiast op weg naar het buiten, land. Een groot deel van hen verplaatst zich per eigen auto en na tuurlijk willen zij zo snel mogelijk hun vakantiedoel bereiken. De automobilist, die waarschijnlijk door een heel jaar werken al ruim aan vakantie toe is en die misschien bovendien nog in de periode voor zijn vakantie hard heeft moeten werken om alles, rond te krij gen voor zijn vertrek, gaat achter het stuur zitten enzal vele Uren achtereen blijven doorrijden om toch maar zo snel mogelijk het va kantiedoel te bereiken. i( i t'if Iedereen zal begrijpen dat dit in principe dom is en dat het een ge weldig risico betekent, want deze laatste extra inspanning kan de druppel zijn die de emmer doet overlopen. De reeds zo vermoeide chauffeur gaat last krijgen van slaap, zijn vermoeidheid speelt par ten en hij gaat minder goed reage ren. Helaas zijn er 'n aantal van deze enthousiaste vakantiegangers die hun vakantiedoel niet bereiken, doch voor die tijd in een ziekenhuis belanden, als het niet erger is. Min stens komen ze er af met schade en meer of minder ernstige vertraging, hetgeen ook de vakantiepret danig kan bederven. De verstandige automobilist zorgt er dan ook voor dat hij geen risi co's loopt. Deskundigen hebben uit gerekend dat wanneer na élke twee uur rijden men even de moeite neemt om een kwartiertje te rus ten, men het autorijden heel lang kan volhouden. Maar in dat kwar tiertje moet er dan ook echt wor den gerust. ERVARING Wie in de auto ook nog een an der heeft die ook kan chaufferen, boft natuurlijk, wan dan kan men ;Om en om rijden, 't Juist wanneer men grote afstanden moet afleggen en dus vele uren achter het stuur moet zitten, waarbij dikwijls ook in het donker wordt gereden, moet men bijzonder voorzichtig zijn. Het is niet alleen de vermoeidheid die de chauffeur belaagt, maar er is ook nog iets anders dat beschouwd kan worden als de doodsvijand van de automobilist en dat is de mono tonie. Die monotonie moet men be slist niet onderschatten. VERMOEIDHEID Bij het autorijden spelen ver moeidheidsmechanismen van een, bijzonder soort mee. Het werk dat men tijdens autorijden verricht, be staat voor een groot deel uit het verwerken van indrukken en voorts uit statische spierarbeid. Al deze functies worden bestuurd dopr een bepaald zenuwsysteem, dat de feac- ties keurig coördineert. Er steekt 'n kind plotseling de straat over. De reacties volgen automatisph en op de juiste manier, daar zorgt dit zë-' nuwsysteem voor. Men remt vol doende krachtig en wijkt op de juiste manier uit. Beslissingen wo-L den in onderdelen van seconden ge nomen, waarbij, als in een conipii-' ter, razend snel de mogelijkheden- worden bekeken. Dit zenuwsysteem blijft correct werken zolang het regelmatig prik kelingen ontvangt. Wanneer deze prikkelingen gaan ontbreken, of- minder sterk worden en da.t is het geval wanneer monotonie optreedt, dan functioneert het in noodgeval len niet zoals het behoort. Men rea- geert dan te laat en op een verkeer de manier. Monotonie ontstaat wan- neer men onvoldoende afwisseling heeft. Denkt u maar aan een heel lange, rechte weg zonder afwisse ling en daarbij het voortdurende zelfde gezoem van de motor, dat zijn dingen die monotonie bevorderen. Men moet ook tijdens het autorij den aktief blijven, dat voorkomt monotonie en de kans op on gelukken. Neemt deze wenken ter harte' als u op vakantie gaat! *41 Verkoop Verhuur TENTEN KAMPEER-ARTIKELEN A.N.W.B.-Tentenyerhuurder Thorbeckelaan 23, Waalwijk Tel. 04160- 2929 - ryu

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5