wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRauit Bejaardensociëteit in Vlijmen is tevens dienstencentrum bouwman brillen Centrale keuring warmbloed lokmateriaal in Noord Nederland Lagere Landbouw en Tuin bouwschool van Nieuwkuyk naar Den Bosch ZOEKT U WEES SLIM! Fa. JOH. VOS Zn. NOG MEER MOGELIJKHEDEN VOOR HET OPEN BEJAARDENWERK FUSIE IN 1970 TUSSEN V.L.N. EN N.W.P. WAAROM BLOEIENDE SCHOOL VERPLAATSEN Nieuwkuijk Burgem. Schweitzer opende maandag nieuwbouw Enquête Dasik Overzicht Vaste land van aarde vroeger twee grote eilanden Grote vraag naar rijpaard Sportregister Goede kwaliteit Resultaten Autorijschool- Kombinatie VA-MO School van grote betekenis voor de Langstraat Rijverdienste een bezorger Geslaagden Nieuwe richting Fa. Schuurmans Tuinbouw I 92e JAARGANG No. 59 DONDERDAGAVOND 24 JULI 1969 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) 1,55 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever VLIJMEN - Zoals men in het artikel op de voorpagina over het open bejaardenwerk kan lezen, wordt er veel waarde gehecht aan een diensten centrum. Een dergelijk gebouw is maandagmiddag in Vlijmen officieel geopend door burgemeester mr. L. Schweitzer. Het gebouw dat in de di- rekte nabijheid van het nieuwe bejaardencentrum St. Janshof staat doet dienst als bejaardensociëteit. Men vindt er verder een leeszaal en kantoor van de Stichting Open Bejaardenwerk in Vlijmen. Behalve de bejaarden gaat op bepaalde uren van de dag ook de jeugd van dit gebouw gebruik maken. Voor de officiële opening bestond maandagmiddag veel belangstelling. Burgemeester Schweitzer, tevens de voorzitter van de Stichting Bejaar denwerk, kon ondermeer een verte genwoordiger van het Ministerie van CuReMa, het gemeentebestuur, het bestuur van St. Janshof en tal van funktionarissen op het gebied van be jaardenwerk begroeten. De bejaarden zelf namen iets later op de middag, na de officiële opening, reeds ge bruik van de sociëteit. "De (bejaarden bezitten nu definitief een eigen ihuis. Iedere dag van 2-5 uur is de sociëteit open. Men kan er dan kaarten, biljarten, een krant of boek lezen en natuurlijk gezellig met elkaar converseren. Odk zullen er ontspanningsavonden gegeven wor den", zo vertelde burgemeester mr. L. Schweitzer, die er op wees dat ook het open 'bejaardenwerk vanuit het nieuwe gebouw gaat werken. Er is namelijk een kantoor gevestigd, van waaruit de diverse vormen van 'hulp verlening geëffectueerd worden. Het gebouw gaat dus optimaal als een dienstencentrum fungeren. Burgemeester Schweitzer zei dat het gemeentebestuur een enquête: heeft gehouden onder de bejaarden van de gemeente Haarsteeg. Uit dit kerkdorp was namelijk herhaaldelijk de wens naar voren gekomen om ook hier 'n bejaardensoos te vestigen. Het onder zoek had uitgewezen, dat zeventig bejaarden prijs stellen op een derge lijke sociëteit. Uit de enquête was verder naar voren gekomen dat 23 bejaarden huisvesting in een bejaar denwoning op prijs zouden stellen. In Haarsteeg is nu een bejaardenco mité in opridhting, dat de zaak verder gaat uitdiepen. De mogelijkheden die er in Haarsteeg zijn zullen zeker be nut worden. De gemeente is nu twee sociëteiten rijk, een 'in Vlijmen-dorp en een in Nieuwkuyk. Bovendien is er aan de Pastoor van Akenstraat in Vlijmen dan nog een modern bejaar dencentrum, waarin de bewoners her - gezien hun reacties maandag - uitstekend naar'de zin hebben. SPECIAALZAAK Nadat de burgemeester dank had ge bracht aan de dames die zich steeds belangeloos inzetten voor het werk van de 'bejaarden overhandigde hij de sleutels van het gebouw aan de heer Van de Berk, de vice-voorzitter van de Stichting Bejaardenwerk. De voor zitter van het bestuur van 'het Bejaar dencentrum St. Jans'hof, de heer var Wagenberg, verwelkomde in 'n kort woord de nieuwe 'huurman". De heer van Wagenberg zei dat St. Janshof m de voorbije periode graag de ruim te voor de soos beschikbaar heeft ge steld. "We zijn nu echter blij dat de rust is weergekeerd", zo merkte hij schertsend op. Nadat enkele bejaarde dames een muzikale gelukwens had den aangeboden, overhandigde mevr. Stupers-Wolfs die in februari ook de eerste steen heeft gelegd - burgemeester Schweitzer een foto van de eerste steenlegging. Burgemeester Schweitzer gaf nog 'n historisch overzicht van het tot stand komen van de soos. Hij noemde de oprichting in april '63 en een onmid dellijk zeer goed bezoek van de soos in de oude meisjesschoolBij afbraak daarvan had men vorig jaar de be schikking gekregen over een tijdelijke ruimte in de St. Janshof. Zo spoedig mogelijk was men toen gekomen tot realisering van een geheel eigen ge bouw. Op 18 juli 1968 was dit plan voor 't eerst in de raad gekomen. Later weid dit vei anderd onder invloed van de gedachte, dat het gebouw voor diver se andere doeleinden zou kunnen ge bruikt worden. De eerste steen weid tenslotte gelegd op 24 januari van dit jaar. Het ontwerp is van de dienst Gemeentewerken, terwijl aannemer De Bont uit Nieuwkuyk voor de bouw zorgde. Iedereen die op school geweest is, kent de wereldkaart en de vijf we relddelen, waaruit het vasteland van onze aarde bestaat. Hij weet precies te vertellen, waar Europa, Afrika, Azië, Noord- en Zuid Amerika en Australië liggen. Dat alles bij elkaar vormt het vasteland van de aarde. Geleerden hebben ontdekt, dat al deze stukken vasteland zich lang zaam voortbewegen en wel met snelheden van één tot vier centime ter per jaar. Zo zwerven ze lang zaam rond. Vast staat dan ook, dat verschillende stukken, die nu apart liggen, vroeger een geheel vormden. Het duidelijkst is dat te zien aan de westkust van Afrika en Zuid-Ame- rika, die als de delen van een leg puzzel in elkaar passen. Volgens deskundigen die hiervoor een vrijwel algemeen aanvaarde theorie opbouwden, zou het vaste land van onze aarde twee- tot drie honderd miljoen jaar geleden be staan hebben uit twee grote eilan- 'den. Een groot eiland op het noor delijk halfrond en één groot eiland op het zuidelijk halfrond. In die eilanden zijn diepe scheuren ont staan en dat heeft geleid tot breu ken. De delen zijn op drift geraakt 'en vormen nu de ons bekende we relddelen. Terwijl de vele eilanden en eilandengroepen die we kennen, gezien mogen worden als het gruis dat overbleef bij de breuken. een complete hengelsport uitrusting? Kijk eerst bij de vakman. Sprang-Capelle, Hoofdstraat 37, Telefoon 04168-326 WAALWIJK - Om de drie jaar organiseert de afdeling Noord-Bra bant van de V.L.N. voor het jong vrouwlijke fokmateriaal een centra le keuring. Voor de laatste maal in de geschiedenis heeft dit plaats ge had onder de vlaggetitel V.L.N. De vereniging tot bevordering van de Landbouwtuigpaardfokkerij in Nederland (bij afkorting V.L.N.) heeft in het afgelopen jaar een fusie aangegaan met een ander warmbloed- paardenstamboek in Nederland nl. het Noord-Nederlands Warmbloed Paardenstamboek (bij afkorting N.W.P.) dat haar werkgebied had over de drie noordelijke provinciën. Bei 3e verenigingsnamen komen te ver vallen en onder de nieuwe naam van Warmbloed Paardenstamboek Ne derland (bij afkorting W.P.N.) gaan de warmbloedfokkers in Neder land naar een geheel nieuwe fokrichting, het rijpaard, waarvoorveel belangstelling bestaat. 's Maandags voormiddag gesloten Deze fusie wordt per 1 januari 1970 officieel. Het Noord-Neder lands Warmbloedpaardenstamboek had voorheen maar één fokinrich- ting, het Gronings type, dat na de tweede wereldoorlog een grote ver andering in het type heeft onder gaan. Het Groningse type in het overige deel van Nederland paste ook een nieuwe fokrichting toe. Bij de V.L.N. bestonden voorheen twee fokrichtingen het genoemde Gronings type met daarnaast het Gelders type, een fokrichting in een wat lichter genre, meer het land- bouwrijpaard van het zwaardere soort. Deze fokrichtingen waren toen ter tijd verantwoord gezien in de werkzaamheden die de paarden op de bedrijven moeten verrichten. Vooral na de tweede wereldoorlog heeft de mechanisatie op de boerde rij een grote sprong genomen, waar door het zwaardere werk het paard werd ontnomen. Daarbij moeten we nog in aanmerking nemen de grote verandering die heeft plaats gevon den in de voertuigen. De karren en wagens die voorheen in het land bouwbedrijf werden gebruikt, staan thans te pronken op de gazons, Hiervoor zijn de luchtbandenwa gens in de plaats gekomen met daarnaast de verharding van vele zandwegen tengevolge kan een min der zwaar paard even zo grote pres tatie verrichten. Het Gronings type had voor een 20-tal jaren terug in Noord-Brabant een grote overhand. Op het ogen blik wordt er weinig zuiver Gro nings gefokt. Het Nederlands rij paard komt tot stand door paring van de bestaande fokrichtingen met in hoofdzaak de Engelse volbloed. In mindere mate wordt gebruik ge maakt van Hannoveraanse- en Trahkenerhengsten. Uiteraard zijn deze hengsten geimporteerd uit de betreffende fokgebieden Engeland en Duitsland. Voor de tweede we reldoorlog werd op kleine schaal al gebruik gemaakt van Normandische hengsten, Finaud en Reveille o.a., die toen alleen werden gebruikt bij merriën van het Gelders type. Di- rekt na de tweede wereldoorlog werd de hengst l'Invasion (de inva sie) vanuit Normandië door wijlen van Binsbergen te Zoelen (Betuwe) geimporteerd. Deze hengst heeft een bijzondere invloed gehad op de Gel derse fokrichting. Er wordt de fokkers vrijheid ge geven te fokken naar hun keuze, 't veelzijdigheidstype (het oude Gel derse type), het rijpaardtype, het tuigpaardtype en dan het sportre- gisterpaard, het rijpaardtype met meer bloed. De vraag naar een rijpaard heeft steeds een grotere omvang genomen. Het rijpaard met 50% bloed en min der zoals dat in de paardenfokkerij noemen, worden in het zogenaamde sportresgiter van de V.L.N. inge schreven. Het sportregister bestaat nu een 10-tal jaren. Vooral de laatste jaren is er zeer veel gebruik gentaakt van hoger in het bloed staande heng sten en het sportregister heeft dan ook de grote belangstelling. Er zijn ,al reeds verbluffende resultaten be reikt en vele sportregisterpaarden hebben hun bestemming naar het uagaj uopuoAaS spaaj je puejuapnq formidabele prijzen. De provincie Noord-Brabant in de grootste afdeling in de land en wat de fokresultaten betreft behoeft de ze niet voor een andere onder te doen. Dit zagen we zaterdag jl. te 's-Hertogenbosch waar ruim 250 jong vrouwelijk fokmateriaal werd getoond, dat op 9 lokale keuringen, verspreid over de provincie, was uitgeselecteerd. Van het Gronings tyype waren er maar 7 stuks. De grootste vertegen woordiging had het veelzijdigheid type, het grondslagtyype, waaruit het tuigpaard, rijpaard of sportre gister kan gefokt worden naarge lang het gebruik van het vader- paard. Het tuigpaard had 3 vertegen woordigsters, het sportregister 29 liet rijpaard 39 stuks en het veelzij digheidstype 141 stuks. Een bijzon der grote categorie vormde de 3-ja- rige veelzijdigheidstype (62 stuks). Ruim 70% behaalden een le premie. We mogen aannemen dat deze 3-ja- rige alle gedekt zijn of nog worden, zodat het komend voorjaar een groot aantal veulens van goede kwa liteit verwacht kan worden. Als we zo deze fokresultaten bezien dan zijn we de overtuiging toege daan dat het mogelijk is een Neder lands rijpaard te fokken dat ook aan de eisen van de burgelijke rui tersport voldoet ook op internatio naal niveau. De resultaten uit onze omgeving waren: 1-jarige veelzijdigheidstype: le pre mie, Jamieka, eig. A. van Son Nieuwkuyk en Jesta, eig. J. A. van Kuijk te Vlijmen. 2-jarige idem: le premie, Iletia, eig. K. Dijkslag, Eet- hen, Itodina, eig. K. Dijkslag, Eet- hen, Ineke, eig. Fam. van de Schans, Drongelen, Irma, eig. C. Scherff, Sleeuwijk, Iris Udalburga, eig. P. v. d. Brand, Bern, Inette, eig. Mevr. v! d. Brand, Bern, Izampla, eig. J. A. van Kuijk, Vlijmen en Imieka, eig. A. van Son. Nieuwkuyk. Een 2e pre mie voor Ingrid, eig. J. A. Braat, Sprang-Capelle. 3-jarige, idem: le premie: Helena, eig. C. Klijn, Els- hout, Hofdame Peternella, eig. fam v. d. Schans, Drongelen, Hilla Pe ternella, eig. A. Visser, Drongelen Hillanda, eig. D. Werther, Sprang- Capelle, Hilda, eig. K. Vink, Wou- drichem, en Heleentje, eig. J. J. Keuninx, Drunen. Groningstype, 3- .iarige le premie+ster, Heara, eig. K; Dijkslag, Eethen. 1-jarige type rijpaard: le premie: Jitodina eig K. Dijkslag, Eethen, Joletia, eig. K Dijkslag, Eethen en Jolanda, eig. C. van Balen, Elshout. De Autorijschool voor U Waalwijk: Grotestraat 358 tel. 04160 - 3678 - 3920 Kaatsheuvel: Jan de Rooystraat 47 tel. 04167 -3422 -3430 Het voorgenomen vertrek van de Lagere Land- en Tuinbouwschool van Nieuwkuyk naar Den Bosch is woensdagavond onderwerp van ge sprek geweest bij de uitreiking van diploma's aan zeventien geslaagden van deze school. Burgemeester mr. L. Schweitzer, voorzitter van de commisie van Toezicht, noemde het besluit van het hoofdbestuur van de NCB bijzonder te betreuren. „Wat men nu doet, is een bloeiende school verplaatsen. Ik vrees, dat de leerlin gen, die de NCB in Den Bosch hoopt te winnen voor b.v. de vakken le vensmiddelen technologie en bloem- sierkunst aan de andere kant ver loren zullen gaan omdat jongelui uit de land- en. tuinbouwsector Ln de Langstraat de afstand naar de school te groot zullen vinden." Burgemeester Schweitzer noemde de school van uitgesproken beteke nis voor de Langstraat „Het afgelo pen jaar is dit opnieuw te merken geweest. Het seizoen '68-'69 was bij zonder goed. Opnieuw groeide het aantal leerlingen. In het komende schooljaar zal dit met 94 leerlin gen zelfs een record bereiken." De voorzitter noemde de blakende vorm van de school in Nieuwkuyk in tegenstelling tot hetgeen elders gebeurt. Op diverse plaatsen moe ten namelijk scholen worden geslo ten bij gebrek aan leerlingen. In principe had de NCB vorig jaar overigens al besloten in de gemeen- Wij zoeken voor het bezor gen van ons blad in Loon op Zand Aanmelden: Bureau Jan Tuerlings Dr. v. Beurdenstraat 8 Kaatsheuvel UITBREIDING SPORTCOMPLE XEN STUIT OP ONTBREKEN FINANTIËN Realisering van de sportcomple xen Haarsteeg stuit op het ontbre ken van de nodige finantiën. Een zinsnede als zou het gemeentebe stuur slechts schoorvoetend bepaal de verbeteringen tot stand hebben gebracht, meende de burgemeester in strijd met de waarheid. Naar zijn mening was de voetbalver, niet al tijd even netjes met de toch dure kleedkameraccommodatie omge sprongen. Hij dacht ook dat het be ter zou zijn geweest, als het club bestuur eerst met de sportraad over deze materie zou hebben gesproken. De hele brief draait eigenlijk om 'n spoedige uitbreiding van het sport complex met o.a. een veld. Er was toch al eerder meegedeeld dat de benodigde DACW-subsidie niet eer der dan in het najaar beschikbaar kan zijn. De enige moeilijkheid is zelf de kos ten te dragen en af te zien van ruim 50 pet subsidie in de aanleg, die f 177.000 vergt. Ook in Nieuwkuyk vraagt men een uitbreiding van het sportveld. Hiervoor zal in de ko mende dagen een opdracht uitgaan. STICHTING JEUGDBELANGEN De Stichting Jeugdbelangen Nieuw, kuyk-Vliedberg heeft aan allen die een bijdrage hebben gegeven om het werk Jeugdbelangen mogelijk te maken, hartelijk dank gebracht. De totale opbrengst was f 808,63. Het aandeel van Nieuwkuyk was f 189,68 en van de Vliedberg f 564,44. Zeventien jongens kregen woens dagavond het diploma overhandigd. De geslaagden van de Landbouw school richting akker- en weide- bouw zijn: Sjaak Buys en N. v. Kor ven uit Herpt, A. Musters uit Dru nen, G. Muskens uit Heusden, A. Verhulst uit Kerkwijk en P. Vughts uit Cromvoirt. De geslaagden van de tuinbouw school richting groente- en bloe menteelt zijn: R. de Boer uit Rietho ven, J. Brouwers uit Heusden, G. Damen uit Sprang-Capelle, G.Els- hout en N. Gerritsen uit Drunen, G. v. d. Made uit Sprang-Capelle, J. Oerlemans uit Nieuwkuyk, A. Olthof uit Den Bosch, W. Sprangers uit Kaatsheuvel en G. Vogels uit Ge monde. Met ingang van het nieuwe schooljaar gaat de Lagere Land- en Tuinbouwschool in Nieuwkuyk haar programma aanvullen met een opleiding levensmiddelen technolo gie. Deze richt zich met name op de vakopleiding voor de levensmidde lenindustrie. Na twee jaar algemene vorming start de eigenlijke vakge richte opleiding, hetgeen in wezen inhoudt, dat de vorming van een gespecialiseerde klas pas in het sei zoen 1971-1972 tot stand zal komen. Zowel mr. Schweitzer als schooldi recteur A. Kamp vertelden woens dagavond iets voor de nieuwe aan winst. Uit de toelichting bleek dat de opleiding kan leiden tot functie bij b.v. laboratoriumwerk en keu ringsdienst voor waren. Het aantal mogelijkheden is overigens legio. Verkoop Verhuur TENTEN KAMPEER-ARTIKELEN A.N.W.B.-Tentenverhuurder Thorbeckelaan 23, Waalwijk Tel. 04160 -2929 te Vlijmen een nieuwe school te bouwen ter vervanging van het ge bouw in Nieuwkuyk, dat te klein was geworden. Aan de Nassaustraat tussen Vliedberg en Vlijmen had men optie op een perceel grond van 4900 vierkante meter. Burgemeester Schweitzer hierover: „Diverse in stanties zijn er wezen kijken en toonden zich allemaal tevreden over de stuering. Als gemeentebestuur waren we ver heugd, dat deze voor de Langstraat zo belangrijke school in Vlijmen zou blijven". Met enkele cijfers verduidelijkte mr. Schweitzer het overduidelijke Lang- straatse karakter van de school. Van de 85 leerlingen die het afgelopen seizoen de school bezochten, kwa men er 21 uit Drunen, 14 uit Vlij men, 8 uit Sprang-Capelle, 8 uit Waalwijk. Van de resterende 26 le vert Vught er 8, Den Bosch 1 en di verse andere plaatsen ook 1. Mr. Schweitzer zei met enige vrees de voorspelling uit te moeten spre ken, dat de voorgenomen verplaat sing naar Den Bosch wel eens min der gunstig zou kunnen uitvallen dan men verwacht. De huidige bloei van de school wordt mede veroorzaakt door een snelle ontwikkeling van de tuin bouw in de Langstraat. In de afgelo pen jaren zijn met name Haarsteeg, Elshout en Drunen tot beduidende centra uitgegroeid naast de bestaan de tuinbouwgebieden van Capelle en Waspik. Als voorzitter van de Commissie van Toezicht moet ik er mijn spijt over uitspreken, dat men de school uit zo'n bloeiend gebied weghaalt. Den Bosch heeft voor de school nooit de minste belangstel ling getoond, aldus mr. Schweitzer.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5