wAALwrjkse en UnqstRAAtse coimnt Werkgroep gaat onderzoek instellen onder bejaarden in Waalwijk-Zuid Nasser verliest prestige Dienstencentrum is in de toekomst onmisbaar i VOORLOPER VAN RAAD VOOR OPEN BEJAARDENWERK IN WAALWIJK van Hulpdienst lector Vugts - St. Antoniushof - grote stimulans een fiets TOON AARTS Meer aandacht -Qxcluóieve cl-lerenkleclinq WAALWIJK Bejaardenwoningen Werkgroep i pr - Het bejaarden centrum Autorijscholen moeten aan mini mum eisen voldoen De vrije keuze bij referendum West-I rian DONDERDAGAVOND 24 JULI 1969 o van 92e JAARGANG No. 59 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Hoofdredakteur JAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit, 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Geruime tijd heeft Nasser gepro beerd een onvoorstelbare politieke evenwichtsoefening te volbrengen, namelijk te streven naar een er kenning van de DDR en daarnaast goede betrekkingen blijven onder houden met de Bondsrepubliek. Heel voorzichtig en met veel takt heeft de Egyptische president ge probeerd van twee wallen te eten, maar Moskou heeft de teugels strak ker aangehaald en Nasser gedwon gen tot een duidelijke erkenning en wel meteen van de DDR en Oost- Berlijn. Hierdoor heeft Nasser in de ogen van de andere Arabische sta ten en van de neutrale wereld een prestige verloren. Zelfs diegenen, die in neutraliteit en onafhankelijk heid geloofden, hebben gezien hoe Cairo van Moskou afhankelijk is en hiermee is de Egyptische positie in de zgn. derde wereld bijzonder dis cutabel geworden. In Egypte zelf wordt door de oppo sitie de erkening van de DDR ge zien als een beslissende stap in het socialistische kamp. Hiermee wordt door Egypte de prijs betaald voor de Russische steun in het conflict met Israël en is Egypte de eerste niet communistische satelliet van Moskou geworden. Sinds het begin van de zestiger jaren is Nasser steeds afhankelijker van het communistische blok ge worden. Omdat Nasser aan de waan leed, de leider van een nieuwe Ara bische wereldmacht te zijn, zonder hiervoor een basis van poltieke macht te hebben, viel het Moskou niet moeilijk te bewijzen dat een wereldmacht een beslissende in vloed kan verwerven door het le veren van wapens, economische hulp en politieke ondersteuning. Nasser heeft altijd hoog spel ge speeld, maar met een denkbeeldige inzet. Sinds Cairo in 1965 de betrekkin gen met de Bondsrepubliek en in 1967 met de V.S. verbrak, was het evenwicht van de betrekkingen tus sen oost en west al verbroken. Maar ook voor die tijd kon Nasser zich slechts staande houden door dat het westen meende, dat hij een belangrijke positie in het Midden- Oosten innam, waardoor het wes ten zich liet verleiden hem steun te geven. Wellicht hebben de Russen dezelfde fout gemaakt en overschat ten zij de positie van de Egyptische president, maar zij maken niet de westerse fout om zich door Nasser tegen andere machten (de Chine zen) te laten uitspelen. Jarenlang heeft het westen de regering van Nasser gesteund, zelfs toen de Egyptische politiek duide lijke imperialistische trekken en 'n vredeverstorend karakter begon te krijgen. De levering van uit Rus land verkregen wapens aan Afri kaanse rebellen, de bevoorrading van de terroristen in Zuid-Jemen, de jarenlange oorlog in Jemen, de guerilla-oorlog in Israël, dat alles werd in het westen te vaak veront schuldigd door dit een nationalis tische strijd tegen imperialisme en reactie te noemen. Het gevolg was, dat hierdoor de politieke en mili taire belangen van Nasser en Mos kou parallel gingen lopen. Dat is 'n enorme vergissing die in het wes ten werd gemaakt en die veel te lang niet is ingezien of verzwegen. Door het voortreffelijke pokerspel van Nasser bleef men geloven dat hij, geen communist zijnde, 't nooit zover zou laten komen dat zijn land een vazal van Moskou zou worden, want daarvoor was de Egyptische president toch teveel nationalist. Maar Nasser had zich reeds te ver in de schulden gestoken en was te veel afhankelijk geworden van Mos. kou. Nu is het pokerspel van bluf uit. Moskou dwong hem tot directe er kenning van de DDR. Het feit dat Nasser hier prompt aan voldeed, is het bewijs dat hij geen zelfstandige rol meer speelt. Overigens betekent dit ook, dat het westen op zeer kor te termijn zijn politieke instelling en gedachten met betrekking tot Egypte en het Midden-Oosten zal moeten gaan herzien. Men weet nu hoe in werkelijkheid de kaarten liggen. Van onze verslaggever) WAALWIJK - Een nieuwe vormgeving van de sociale dienstverlening en samenlevingsopbouw in de stads wijk is nodig. Hierbij wordt gedacht aan een grotere samenwerking en concentratie in wijk- en buurtverband bij het algemeen maatschappelijk werk, de gezinsverzorging, de huishoudelijke en gezinsvoorlichting, de bu reaus voor levens en gezinsmoeilijkheden, het open bej aardenwerk en de sociale raadgeving. De voormalige minister van CuReMa, mr. Maarten Vrolijk heeft meermalen op deze nieuwe aanpak gewezen. In Waalwijk is dit probleem de laatste maanden weer actueel geworden. Tijdens de algemene beschouwingen in mei heeft de raadsfraktie van de Katholieke Unie de aandacht gevraagd voor het welzijnsopbouw-beleid. Een onderdeel daarvan is het open bejaardenwerk. Een nieuw te vormen commissie voor open bejaardenwerk gaat onder- leiding van Rector Vugts (St. Antoniushof) in de wijk Waalwijk-Zuid een onderzoek instellen naar de wen sen die bij de bejaarden leven. Op een dergelijk onderzoek wordt ook gewezen in het rapport van de commissie voor de begeleiding van de dienstencentra voor bejaarden. Voor de opzet van een dienstencen trum is 'n inventariserend onderzoek naar de demografische samenstelling van de (bejaarden)bevolking en naar de differentitatie van de behoeften waarop de dienstverlening zal moe ten worden gericht wenselijk. Tevens is het in dit kader van belang te we ten welke voorzingen aanwezig zijn, die eventueel al een deel bejaarden werk voor hun rekening nemen of dit in de toekomst kunnen doen. Een dergelijk onderzoek heeft vooral een lokale betekenis. Het dient ge richt te zijn op het verwerkelijken van het bejaardenwerk in de plaatselijk BLIJF FIT EN JONG Koop bij Grotestraat 322, Waalwijk Telefoon 3613 gemeenschap. Het dient dan ook door plaatselijke instanties, eventueel in samenwerking met het provinciaal op- bouworgaan, te worden uitgevoerd", zo schrijft men in het rapport. Ook in Waalwijk wil men tot een Raad voor het Open Bejaardenwerk komen. De man die de mogelijkheden daartoe wil onderzoeken is Rector Vugts, als geestelijk verzorger van de bewoners van het bejaardencen trum St. Antoniushof dagelijks be trokken bij dit werk. "Vroeger stond het bejaardentehuis centraal. Ieder een die te oud werd of kleiner be huisd wilde zijn moest naar een be jaardencentrum. Deze gebouwen wer den uiteraard steeds moderner en ge rieflijker 'en zó een grote trekpleister voor de bewoners. Men komt nu van het standpunt van plaatsing in een bejaardencentrum terug", vindt de rector. "Men moet de mensen zo lang mo gelijk in de wijk - liefst ihun eigen wijk - laten wonen. Hierdoor wordt ook voorkomen dat men te veel kost bare Ibejaardenoentra gaat bouwen. De overheid moet beseffen dat hier een te grote taak ligt. Juist doordat de mensen nu in de wijk blijven wo nen - vaak in aangepaste bejaarden woningen - moet het open bejaar denwerk ook met de medewerking van de overheid tot stand komen. Er moeten die voorzieningen getroffen worden die de 'bejaarden nodig heb ben". De rector benadrukte, dat de mensen die alleen wonen meer aandacht no dig hebben. Het moet volgens hem niet meer mogelijk zijn, dat alleenwo nende bejaarden soms dagenlang ziek thuis liggen, zonder dat er hulp is geboden. Vaak leest men in de kran ten dat een bejaarde vele dagen dcod in zijn woning ligt. Dergelijke (mis) toestanden komen in geheel Neder land en dus oök hier in de streek voor. Behalve dus deze medische begelei ding moet ook op de voeding van de zelfstandig wonende bejaarden we den toegezien. Vaak wordt verkeerde voeding gebruikt. Ook de hygiënische verzorging - waarbij we oök de> pedicure en kap per rekenen - moet onder deze groep bejaarden ter hand worden ge nomen. Een maatschappelijk werkster met een speciaal spreekuur voor de bejaarden, is ook onmisbaar. Zij kan bij velen de - verkeerde - gedach te wegnemen dat de bijstandwet een armenwet is. De maatschappelijk werkster kan hulpverlening vanuit de bijstandswet Onder de aandacht bren gen. Deze facetten die rector Vugts op somde zijn realiseerbaar. Een dien stencentrum,-centraal in een wijk ge legen, is hierbij onmisbaar, omdat bijvoorbeeld van daaruit, maaltijden kunnen worden verstrekt, een pedi cure dienst kan werken en de maat schappelijk werkster er spreekuur kan houden. Zeer waardevol vindt de rec tor de zgn. 'hulpdienst' die enkele jaren geleden door mevr. van Gemeri - maatschappelijk werkster, verbon den aan het Bureau voor Gezinszorg voor de Langstraat en bijzonder be last met de bejaarden - heeft opge zet. Deze hulpdienst, die in een groot aantal gemeenten in de Lang straat werkt, plaatst bij de bejaarden die daarvoor in aanmerking komen wekelijks of, indien daar behoefte werkgroep, wellicht een voorloper van een te vormen Raad voor Open Be jaardenwerk, gaat in het najaar een diepgaand onderzoek instellen onder de bejaarden van Waalwijk-Zuid. Dit onderzoek gebeurt in samenwerking met enkele instanties die veel met be jaarden te maken hebben. Ook zul len deskundigen worden ingeschakeld Het is goed denkbaar, dat het onder zoek in de toekomst zal uitstrekken in andere wijken van Waalwijk. De resultaten zullen duidelijk aan het licht brengen waar nu precies behoef te aan is. Hetonderzoek-programma' zal binnenkort uitvoerig worden door gesproken. Rector Vugts, die onlangs een speciale cursus heeft gevolgd om meer deskundiger te worden in het bejaardenwerk, verwacht veel van het onderzoek. "In ieder geval komt nu vast te staan wat de noden zijn, ter wijl de bejaarden ongetwijfeld met suggesties zullen komen hoe de zaken op te lossen zijn. Overigens moeten we de zaken niet te simpel zien". "Laat de bejaarden in hun eigen wo ning blijven wenen. Dan zijn ze in 'n Het is maar gelukkig dat dit oude bejaardencomplex in Drunen gaat verdwijnen. Het roept nog gedachten op aan de vroegere „oude man nenhuizen" en dat is nu juist iets waar de bejaarden niet meer aan wil len denken. Drunen krijgt een modern St. Janshof, een complex waar bij ook bejaardenwoningen, komen. aan is meer-daags, een dame die wat assisteert in het huishouden. "Deze dames zijn voor ons - en daarmee doelt de rector op de straks te vormen werkgroep - van onmis baar belang. Zij hébben namelijk 'n dergelijk nauw konta'kt met de 'be jaarden, die deze "helpster" als een vertrouwensvrouwe gaan zien. Deze dames komen door 'hun huis houdelijke hulp bovendien in het ge hele 'huis en zien dus snel waar er iets mis is. Met die gegevens kan bij zonder nuttig gewerkt worden", vindt rector Vugts. De rector heeft een aantal personen (op het terrein van het bejaardenwerk beslist geen leken) uitgenodigd in 'n werkgroep zitting te nemen. Deze Het bejaardencentrum „Achter den Hoven" in Sprang-Capelle is een van die moderne gebouwen in de Langstraat, waar de bejaarden graag verblijven. vertrouwde omgeving en dat is, met eventueel aangepaste dienstverlening het beste. Als de woning te groot is, wat vaak het geval is, dan zijn de be jaardenwoningen ideaal. De bejaar denwoningen die -onlangs in Waal wijk zijn gereed gekomen vallen bij de bewoners bijzonder in de smaak. Het complex is leuk gesitueerd en wat nog het allerbelangrijkste is, de woningen zijn ruim". Met dit laatste duidt rector Vugts op een wens van vele bejaarden: bouw ruime bejaardenwoningen. De over heid begaat een grote fout wanneer men te kleine huisjes voor déze men sen gaat bouwen. In de Langstraat is dat nog niet het geval, maar in Bra bant zijn verder genoeg complexen bejaardenwoningen aan te wijzen, waarin de bewoners beslist te weinig leefruimte hebben. De bejaarde wil ook zijn kinderen ontvangen. 'De mensen moeten zich zo lang mo gelijk volwaardig blijven voelen. Dat kan op de eerste plaats in de eigen woning. Wordt het werk hier te zwaar en is er verzorging nodig dan zijn de bejaardencentra en in het laat ste geval de verpleegtehuizen ideaal. Overigens hebben veel bejaarden een verkeerde indruk van een bejaarden centrum. Wie er eenmaal een kijkje heeft genomen en zich deskundig heeft laten voorlichten komt veel tot andere gedachten" aldus rector Vugts die nog eens wijst op het groot res pect dat voor alle bejaarden moet worden opgebracht. Met 't onderzoek dat nu in Waalwijk- Zuid van de grond 'komt wordt inge gaan op de wens die de Katholieke Ons landje kent niet minder dan ongeveer 6000 autorijscholen, die al len hun best doen om honderddui zenden Nederlanders het autorij den bij te brengen. Het is algemeen bekend dat op dit gebied nogal wat verschil in kwaliteit bestaat en mi nister drs. J. A. Bakker van Ver keer en Waterstaat wenst in het rij schoolwezen eens stevig het mes te zetten, opdat in de toekomst het rij- schoolonderwijs op een minimum niveau komt te staan. Daartoe is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend. Minis ter Bakker wil bijvoorbeeld 'n spe ciaal Rijksdiploma voor rijschool houders, waarbij deze aan bepaalde minimum-eisen zullen moeten vol doen. Het diploma is een bewijs van vakbekwaamheid. Erkende rijscho len zullen op hun beurt weer alleen mogen werken met erkende instruc teurs. Het lesmateriaal in breedste zin, zal ook onder controle komen en aan bepaalde eisen moeten vol doen. Voorts wenst de minister ook, dat de leerling eerst enige theoretische kennis van het verkeer en auto op doet, alvorens achter het stuur te mogen gaan zitten. Ongetwijfeld zal het ingrijpen van de minister een belangrijke verbetering betekenen van deze vorm van onderricht. Met alle mogelijke middelen tracht Indonesië de bevolking van West- Irian het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea te bewegen tijdens het komende referendum te stem men voor aansluiting hij Indonesië: Tegen opstandige Papoea-stammen die voorstanders zijn van zelfstan digheid wordt met alle middelen, ook militaire middelen opgetreden, doch met weinig succes. Een groot gedeelte van West- Irian, zeker de bevolkingscentra, zijn ware militaire kampen van In donesische troepen. Over de strijd die wordt gevoerd, wordt zoveel mogelijk stilzwijgen bewaard. Door het bescheiden ontwikkelingspeil van het grootste deel der Papoea's is het niet mogelijk, elke persoon aan het referendum te laten deelne men en dus zal er gekozen worden via „kiesmannen" vast staat wel, dat de stemming ten gunste van aan sluiting bij Indonesië zal uitvallen, aangezien het grootste deel der kies mannen hier voorstander' van is. Dat hier een schertsvertoning op het ge bied van democratie, vrijheid en re ferendum wordt opgevoerd staat wel vast. Maar heel veel speelt zich achter de schermen, buiten de con trole van UNO-waarnemers, af. verlichting DEN BOSCH Kolperstraat 19-21 tel. 44962 Unie dit jaar heeft geuit. Ook het gemeentdbestuur zal ongetwijfeld blij zijn met deze eerste stap naar goed geleid open bejaardenwerk in Waal wijk.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 9