wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt De maan blijft vrij Expert C. v. Rooy voorspelt grote toekomst paardensport t FA. JOH. ItOS ZN. Wordt EHBO een verplicht onderdeel bij hetrij-examen? PONYCLUBS STAAN VOLOP IN DE BELANGSTELLING BIJ DE JEUGD van VISSEN EN TUINIEREN? 150.000 SLACHTOFFERS IN HET WERELDVERKEER Manege wordt vaak vakantieverblijf- pSaats Pony's Li u t m a i saspf'..j ^zxetuóieve 3£erenkieclinc) WAALWIJK Mechanisatie Goede combinatie BEOEFEND U EEN DER GROOTSTE HOBBY'S IN NEDERLAND WEES SLIM!! KIJK EERST BIJ DE VAKMAN Verkeer hoeft niet zoveel slachtoffers te vergen een fiets TOON AARTS ROS-lede li winnen veel prijzen Bijdrage 1 Maansteen de duurste ter wereld De DONDERDAGAVOND 31 JULI 1969 92e JAARGANG No. 61 van het Zuiöen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) 1,55 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Paardrijden is ideale ontspanning in natuurgebied van Midden Brabant Waaruit de maan ook zal blijken te bestaan, het is zeker, dat niemand ooit maangrond zal bezitten, ook zal geen land in staat zijn wettige eisen op delen van de maan te stellen. Hoe stevig op de maan landende as tronauten of kosmonauten ook hun vlag planten, zij moeten onderzoe kers van andere nationaliteiten vrij toegang verlenen. Vroeger leek het planten van de vlag op „vrij" gebied gelijk te staan met het vestigen van de soevereini teit, maar toen in 1958 het ruimte tijdperk begon, zagen de juridische experts in, dat voor het toekomstige ruimteonderzoek een geheel nieuw systeem van wetten noodzakelijk was. De meeste autoriteiten gaven toe, dat de oude conceptie van het beslagleggen op een bepaald ge bied, zoals tot nog toe op aarde ge bruikelijk, niet meer paste. Politici met een juiste kijk op de toekomst namen ook aan, dat de moderne kernwapens door de mens niet mochten worden meegenomen op zijn tochten door de ruimte. Deskundigen hebben samen met diplomaten en politici uit de VS en de Sowj et-Unie en in samenwerking met de speciale VN-commissie inza ke het vreedzaam gebruik van de ruimte in 1966 een ontwerpverdrag opgesteld. 'Op 17 december van dat zelfde jaar had men reeds de defi nitieve versie gereed en twee dagen later nam de Algemene Vergadering van de VN het verdrag met algeme ne stemmen aan. Dit „Treaty on principles gover ning the activities of states in the exploration and use of outer space, including the moon and ather celes tial bodies", verbiedt ondermeer het gebruik van atoomwapens in de ruimte. De hemellichamen zijn niet „subject to national appropriation", hetgeen er op neer komt dat geen enkel land ter wereld bepaalde rechten in de ruimte kan laten gel den. Voorzieningen werden aangege ven voor hulp aan astronauten die in benarde omstandigheden zouden komen. De Amerikaanse Senaat ra tificeerde het verdrag met algeme ne stemmen op 25 april 1967 en op 10 oktober van dat jaar trad het for meel in werking. De juristen van het State Depart ment zijn er trots op, dat in dit ge val de vooruitgang in de wetgeving niet alleen gelijke tred had gehou den met het tempo van de weten schappelijke technologie, maar de ze zelfs vóór geweest. Deze mensen zien het verdrag als een „general statement". Na de ratificatie waren de diplomaten het er wel over eens, dat sommige kwesties nog nader moesten worden uitgewerkt. Dat werd het eerste gedaan met betrek king tot het redden van astronauten die in de ruimte in een benarde si tuatie zouden komen. In december 1968 werd een „Treaty on rescue of astronauts, the return of astronauts, and the return of objects launched onto space" van kracht. Dat bete kent, dat men internationaal el kaar alle hulp zal geven die nodig is om op het gebied van de ruimte vaart alles prettig en vlot te laten verlopen. Bij redding van ruimte vaarders dient men internationaal samen te werken. Zouden Ameri kaanse ruimtevaarders in de Sowjet- Unie landen, of Sowjetkosmonauten in de V.S. of elders, dan zullen zij (Van onze verslaggever) LOON OP ZAND - WAALWIJK - Paardrijden is een zeer geliefde sport. Het aan natuurschoon rijke Midden-Brabant leent er zich ook uitstekend voor. Wie in deze tijd van het jaar op een koele zomeravond de bossen intrekt kan menig ruiter tegenkomen. Niet alleen volwassenen maar ook de jeugd weet tegenwoordig veel liefde op te brengen voor de edele viervoeters. We doe len hier op de pony-sport. De meeste jongens 'en meis jes hebben wel eens een pony bereden. De toeristische centra stelten de jeugd tegenwoordig in staat een ritje te maken. Dat is ook in de Langstraat het geval. Nabij de Kaatsheuvelse campings kan men voor een half uur of een uur een pony huren. Ook het natuur- en sprook jespark De Efteling heeft een manege waar de jeugd zich kan vermaken. Wie trouwens over pony's praat denkt in deze streek direkt aan Cees van Rooy (52) uit Loon op Zand. Wie met van Rooy over paardensport praat krijgt interessante verhalen te horen. Zo vertelde Cees van Rooy ons in de loop van het gesprek dat pony- rijden helemaal geen abnormaal dure sport is en dat elke jongen of meisje wel in de gelegenheid is een pony te houden. Trouwens ook de heer van Rooy wees direkt op de vele huurmo- gelijkheden. Dat geldt trouwens ook voor rijpaarden. De manege in de Langstraat hebben prachtige paarden beschikbaar die geoefenden kunnen huren voor een tocht door de natuur of waarmee de ruiter-in-spé zijn oefenlessen mee kan maken. Een van de nieuwste vakantie-bestemmingen' zijn tegenwoordig de manege-hotels. In Waalwijk is dat manege Vlaen- drenhof waar gedurende zo'n vakan tie de gehele dag een paard ter be schikking is. Wie in de streek graag iets meer over paarden wil weten wendt zich nog al eens gemakkelijk tot Cees van Rcoy. „Van het paard'héb-ik altijd mijn hohiby gemaakt. Zodra ik er op ken komen, werd het paard mijn vriend. Ja, het waren toen nog de De Loonse paarden-expert is oud commandant Bert van Loon nog al tijd dankbaar, dat deze in 1963 be sloot een ponyclub op te richten. ,,Ook in de ruiterij heeft de jeugd de toekomst. Met een ponyclub leg je 'n basis voor een gezonde ruitervereni- ging. Wanneer de jongens en meisjes immers de leeftijd van 18 jaar bereikt hebben, als ponyrijden in clubverband niet meer is toegestaan, stappen er ongetwijfeld veel over naar de ruiter- afdeling. Met deze pony-afdeling kunnen we weer naar de grote ruiter sport groeien. Momenteel is die voor ROS ten gronde en hebben we alleen de aktieve ponyclub met 20 ruitertjes. Het (belangrijkste in een ruiterver- eniging vindt de heer van Rooy het oefenen. „Ja, daar kijkt u misschien van op. De meeste ruiters denken ook Ook de jeugd neemt veel les in paard rijden. Op de foto een groep in manege Vlaendrenhof in Waalwijk. alle medewerking krijgen die men ook aan eigen ruimtevaarders zou geven. Hetzelfde geldt voor onbe mand apparatuur Op grond van dit verdrag hebben de VS op 5 mei jl. een deel van een Russisch ruimtevaartuig dat in zee was gevallen en aan de kust van Alaska was aangespoeld aan de Sowjets geretourneerd. Er staat nu weer een nieuw ver drag op stapel, gegrond op het be ginsel, dat wie een vaartuig de ruimte inzendt, verantwoordelijk is voor de schade, die dit vaartuig zou aanrichten. Duidelijk zal een pro cedure worden aangegeven. Via deze overeenkomsten tracht men uitbreiding van de koude oor log en de politieke spanningen tot zelfs in het buitenaardse tegen te houden.Het ziet er naar uit, dat dit lukt en hiermede is een belangrijke stap gezet naar vreedzame samen werking. echte trekpaarden waar we mee re den. Die dieren moesten door-de- week veel werk op het land doen en zondags trokken de boerenzonen er mee uit. In die tijd was bijvoorbeeld de Shetland-pony nog onbekend." Cees van Rooy is een van de op richters van de bekende Loonse rij- vereniging R.O.S., „Ruiterij Onze Sport", dat was in 1934. De toen 17- jarige van Rooy werd echter te licht' bevonden als bestuurslid. De ROS Ie- den waren er snél achter dat Keesje zich bijzonder voor de paardensport interesseerde. Spoedig werd hij dan ook tot voorzitter gekozen en na een 17-jarig secretaris-schap kreeg Cees van Rooy de voorzittershamer over handigd. Nog steeds leidt hij ROS. „In de na-oorlogse jaren waren er veel aktiviteiten. Voor de bóeren-ge meenschap was de ruiterij zowat de enige sport, die intensief werd beoe fend. Een grote terugslag is er na de jaren '60 gekomen. Dat is overigens begrijpelijk. De mechanisatie zette zich ook in het boerenbedrijf Voort. Het werkpaard moest verdwijnen. Dat betekende ook het afscheid van de rijvereniging. Er bleven nog maar weinig leden over. Geleidelijk aan zet zich nu de overschakeling op het boe renbedrijf door naar het rijpaard, dat zuiver voor genoegen wordt gebruikt" aldus de heer van Rooy. meer aan een Concours dan aan de oefendagen. Dat is niet juist. Je wordt lid van een vereniging voor je plezier en als ontspanning. Juist dat oefenen is ontspanning. Overi gens, geen ruiter komt op een hoger plan zonder training. Zo is de indivi duele dressuur een uitermate belang rijk onderdeel. Dat is de basis waarop men in wedstrijdverband verder gaat bouwen." Op onze vraag of de ruitersport veel tijd vergt, antwoordt de 'heer van Rooy bevestigend. „Er is veel trai ning voor nodig, voordat ruiter en verlichting DEN BOSCH Kolperstraat 1 9 21 tel. 44962 De Wereldgezondheidsorganisatie heeft bekend gemaakt, dat het aan tal slachtoffers van het verkeer in de gehele wereld gestegen is tot niet minder dan 150.000 mensen per jaar. Een aantal van 150.000 mensen per jaar. '31 Aantal van 150.000 doden is een enorme hoeveelheid en een zware tol, die de verkeersmolen van de mensheid vergt. Wie regelmatig op de weg zit, zo als men pleegt te noemen, die weet ongeveer wel wat er in het verkeer te koop is. Nu mag gezegd worden, dat er in ons land over het alge meen nog vrij beschaafd wordt ge reden. Velen die voor zaken of va kantie het buitenland bezoeken we ten, dat er in andere landen van West-Europa somsnog wel heel wat onverantwoordelijker wordt gere den en het zal velen ook wel ver baasd hebben, dat in die landen het aantal verkeersslachtoffers nog niet hoger is. Vast staat, dat het verkeer beslist niet zoveel slachtoffers behoeft te BLIJF FIT EN JONG Koop bij Grotestraat 322, Waalwijk Telefoon 3613 paard op elkaar ingespeeld zijn. Wan neer een paard weigert, ligt dat aan de ruiter en oefenmeester. Dat is mis schien een harde uitspraak, maar o zo waar. Op ieder concours zie je weigeringen. Dat betekent dat de ide ale combinatie niet is gevonden. De ruiter moet een goed inzioht hebben in de mentaliteit van het paard. Bei den moeten zich één voelen; dan is de juiste combinatie gevonden." In de gemeente Loon op Zand Kaatsheuvel is de ruitersport erg po pulair. Tenminste het pony-rijden, want van de grote ruiterij is weinig over. De ponyclubs zijn erg in trek. Behalve R.O.S. in Loon is er nog de ponyclub De Moer met 40 leden tn de ponyclub Kaatsheuvel. Drie afde lingen in een gemeente is een grote uitzondering. De NCB heeft dat ech ter toegestaan omdat in dit verband Kaatsheuvel, Loon op Zand en De Moer zelfstandige afdelingen zijn. Wie de prijzenkast van ROS ten huize van de heer van Rooy aan schouwt ziet direkt dat deze vereni ging op concoursen goed voor de dag komt. Iedere vereniging mag in eigen kring aan drie concoursen deelnemen en dan bovendien nog een concours buiten de kring bezoeken. Aan de hand van de resultaten behaald op deze vier concoursen, wordt bepaald of men naar het bondsconcours mag gaan. Voor de ruitertjes van ROS staat het zo goed als vast dat men in september op het bondsconcours ui Udenhout acte de presence kan ge ven. Na dat concours zulten een aan tal ruitertjes afscheid van de pony- sport moeten nemen. De heer v. Rooy hoopt dan het komende jaar dc gioie ruiterij - nu deze jeugdleden vrij komen - weer gaat bloeien. vergen, wanneer de weggebruikers in het algemeen met wat meer ver antwoording gebruik van de weg maakten. Dat geldt ook voor ons land, want ook bij ons zou het aan tal verkeersdoden zeker lager kun nen zijn. Er zijn plannen om een wetsont werp in te dienen, waarin wordt bepaald, dat voor het verkrijgen van een rijbewijs, enige kennis van het verlenen van eerste hulp bij on gelukken, noodzakelijk zal zijn. De indiening van een dergelijk wets ontwerp wacht nog slechts op het advies van de vereniging „Het Oran je Kruis". Na dit advies zullen er nog de nodige besprekingen tussen diverse instanties zijn en daarna komt men waarschijnlijk tot het in dienen van het betreffende wets ontwerp. Natuurlijk zal enige kennis van EHBO een positieve bijdrage zijn, het ware zelfs gewenst dat iedere Nederlander enige kennis van dit onderwerp zou hebben, maar in we zen betekent dit niet, dat degene die het rijbewijs haalt een betere auto mobilist is. Wanneer we in de kwaliteit ver betering zouden willen krijgen, dan zouden er geheel andere maatrege len dienen te worden genomen. Dan zou het bijvoorbeeld niet meer mo gelijk moeten zijn, dat mensen, die reeds vele malen voor het examen zakten, tenslotte toch een keer, om dat ze geluk hadden, er door te ko men. Nog zien we vele lieden met 'n rijbewijs, die beslist niet in staat 'zijn om haarscherp te rijden, die geen kans zien 'n auto precies daar te sturen waar ze hem willen heb ben. Dergelijke mensen zijn een ge vaar op de weg, want dikwijls hangt leven of dood juist af van het pre cies de wagen sturen waar dat no dig is. Zolang er nog verkeersdeelnemers zijn, die zich niet volkomen bewust zijn van hun verantwoordelijkheid in het verkeer, zullen er slachtoffers blijven vallen. De bemanning van de Apollo-11 heeft van hun tocht naar de maan twee voortreffelijk geisoleerde kof fers met maansteen meegebracht. Het betreft hier materiaal dat zij «p de maan aantroffen en een mon ster van enige diepte genomen. Het is logisch, dat dit materiaal in we zen een ongelooflijke waarde ver tegenwoordigd, niet alleen voor de wetenschap, maar ook voor geolo gen, liefhebbers en verzamelaars. Voorlopig is het echte maange- steente alleen bestemd voor weten schappelijk onderzoek. Niet minder dan 135 wetenschappelijke teams -verspreid over de gehele wereld, zullen zich over dit materiaal bui gen en het onderzoeken, want naast tie 100 teams in de USA, zal er ook maanmateriaal beschikbaar worden gesteld aan 35 teams uit andere de den van de wereld. Voorlopig blijft het kostbare ma teriaal in quarantaine, want men Wil onderzoekeit of het misschien (radioaktief is en bovendien of het 'biologisch misschien gevaar oplevert Voor de aarde.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 11