wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Prinses Irene viert Geïnteresseerden in de ruimtevaart zien uit naar Russische tegenzet Russen omgeven ruimtevaart experimenten met geheimzinnigheid jwoensdag 30ste£verjaardag Nieuwbouw Boerenleenbank Drunen wordt half augustus betrokken DE V.S. WONNEN OP HET NIPPERTJE WEDLOOP NAAR DE MAAN Op het nippertje 5 rijlessen V.S. de leiding OFFICIËLE OPENING IN SEPTEMBER Ver. Staten hebben onbetwist leiding in ruimte-race Bijna primeur afgesnoept Start nu met rijles CABAN N.V. f 19.50 Lammers-Caban Startvenster Fa. Schuurmans Belangrijk Gebouw op inrichting na gereed Centrale ligging Indeling MAANDAG 4 AUGUSTUS 1969 92e JAARGANG No. 62 De tcho van het Zuióen A Ti om on Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) f 0,33 p. kwrt.(3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) 1,55 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief ECHO" Telegram-adres KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Opgericht 1878 Voorlopig hebben de Verenigde Staten de grootste winst geboekt in de prestigestrijd die er op ruimtevaartkundig gebied reeds jaren woedt tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Terwijl beide grootmachten indertijd voorbereidingen troffen om de ruimte te betreden, was het Gagarin de Rus, die als eerste mens een korte tijd in de ruimte verbleef. Oh zeker, Amerika volgde daarop al zeer spoedig eveneens met een mens in de ruimte, maar de primeur was toch voor de Sowjet-Unie geweest. Regelmatig bleek, dat de Sowjet-Unie een voorsprong had. Steeds weer wist men daar de primeurtjes weg te snoepen. En in de Verenigde Sta ten hadden zeer velen, ook deskundigen er zich reeds mee verzoend, dat de eerste mens die voet op de maan zou zetten een Rus zou zijn. Er werden zelfs mopjes over gemaakt en iedereen berustte er in. Langzamerhand bleek echter, dat de Verenigde Staten blijkbaar op de Russen gingen inlopen, want doordat het ene ruimtevaart experiment na het andere van de V.S. groot succes had, vorderde men sneller dan aanvankelijk was verwacht. De Russen hadden hun ruimte vaartexperimenten reeds vanaf het begin omgeven met de nodige ge heimzinnigheid. Nooit wist men wanneer er een lancering zou plaats vinden en Moskou gaf pas bekend heid aan zo'n lancering, wanneer bleek dat alles naar wens verliep en men redelijkerwijs mocht aan nemen dat het experiment succes zou hebben. Dat maakt het natuur lijk erg moeilijk, ook voor deskun digen om precies na te gaan wat de oorzaak er van is, dat de Russen hun aanvankelijke voorsprong op de V.S. hebben verloren. Er wordt beweerd, dat de Sow- jets te kampen hebben gehad met én of meer mislukte experimenten, waarbij ruimtecapsule samen met de inzittende(n) verloren zijn ge gaan. Het is heel goed mogelijk, dat het dergelijke mislukkingen zijn geweest, die de Sowjets op achter stand hebben gebracht. Vast staat dat het geen vrijwillige beperking is, die de Russen zich hebben opge legd, want alle deskundigen in de ruimtevaartwereld zijn het er over eens, dat Moskou niets liever ge wild zou hebben, dan deze voor sprong te handhaven en inderdaad als eerste een mens op de maan te brengen. Geruime tijd geleden reeds werd van Sowjetzijde reeds medegedeeld, dat men niet meer meedeed in de wedstrijd om het eerst een mens op de maan te brengen. Aanvanke lijk dacht men dat dit een poging tot misleiding was, om de Amerika nen zand in de ogen te strooien, maar kort daarop bleek, dat het de Sowjets bittere ernst was en dat be tekende, dat zij blijkbaar een ach terstand hadden opgelopen die zij zelf te groot achtten om nog voor de Amerikanen de maan met een mens te bereiken. Moskou maakte bekend, dat men voort zou gaan met onbemande ex perimenten en dat bemande expe rimenten in wezen niet nodig wa ren. Vermoedelijk waren hier de druiven wat zuur. Dit nam echter niet weg, dat het toch nog 'n haar heeft gescheeld, of de Sowjets had den de V.S. een primeur afgesnoept en wel om als eerste materiaal van de maan naar de aarde te brengen. De Russen hoopten met hun Loe- na-15, die voor zoveel mysterieuze verhalen heeft gezorgd tijdens de maanvlucht van de Apollo-11, net iets eerder dan de Amerikanen maanmateriaal naar de aarde te brengen en daarmee naast een nieuwe primeur wat afbreuk te doen aan de Amerikaanse prestatie, die zij (ook al betonen zij zich spor tieve verliezers) liever zelf hadden gepleegd. Deskundigen, zoals dr. Heinz Ka- minski, directeur van de Sterren wacht te Bochum in de Bondsrepu bliek en Sir Lowell van de Engelse sterrenwacht hadden reeds ver wacht, dat de Sowjets iets in hun schild voerden, vlak voor de lance ring van de Apollo-11. ter bleek, dat het experiment met de Loena op een mislukking dreig de uit te lopen, omdat een en ander niet volgens plan verliep, werd de Russische radio steeds zwijgzamer over deze Loena en enthousiaster over de Apollo, op die manier het eigen echec wat verdoezelend. Achteraf was men in Moskou uiteraard blij de nodige terughou dendheid betracht te hebben met betrekking tot de missie van deze Loena. Nu, nadat het ruimtevaar tuig op de maan te pletter was ge slagen, kon men stellen, dat het zijn taak had volbracht, want ten slotte was er in Moskou slechts ge steld dat de Loena-15 een speciale taak had en over deze taak had rrien zich officieel verder niet uitgela ten. Officieus was echter bekend geworden, dat deze Loena maanma teriaal moest verzamelen en naar de aarde brengen voordat dit de Apollo zou lukken. Zo hebben de Amerikanen deze wedstrijd om het maanmateriaal maar op het nip pertje gewonnen en dat door een onvolkomenheid in de gang van za ken met de Loena-15. De Russen hebben zich echter sportieve verliezers betoond. De landing van de Apollo-11 in de Stille Oceaan werd door de Russi sche televisie live uitgezonden en dat is wel iets heel bijzonders. Pre- nu ook in Waalwijk. Ter kennismaking met ons unieke lessysteem: Autorijschool Paul Krügerstraat 15, Waalwijk, Tel. 04160-4271 Men is namelijk maar niet vrij om een raket te lanceren. Er moet zich namelijk een bepaalde gunstige samenstand voordoen die zorgt voor een zgn. „startvenster". Een derge lijke omstandigheid deed zich voor de Sowjet-Unie voor tussen 25 juni en 7 juli. Uit diverse ontwikkelin gen kon worden afgeleid, dat de Sowjets een poging zouden wagen en zij hebben dat gedaan met hun Loena-15, die zij even voor de start van de Apollo-11 lanceerden. De Loena-15 was een onbemand ruimtevaartuig, dat echter voorzien was van allerlei moderne automa tische en van de aarde af te com manderen apparatuur. Deze Loena diende een zachte landing op de maan te maken, maanmateriaal te verzamelen, weer op te stijgen, na commando's van de aarde en naar onze planeet terug te keren. Wanneer dit volgens plan was ge lukt, zouden de Russen de Ameri kanen precies op het nippertje zijn voorgeweest en zouden zij de eer sten zijn geweest die materiaal van de maan naar de aarde brachten, terwijl zo'n prestatie van een onbe mand ruimtevaartuig natuurlijk 'n geweldige triomf betekend zou heb ben voor het technisch kunnen van de Sowjet-Unie. sident Podgorny heeft enkele minu ten na de veilige landing van de Apollo-11 als eerste belangrijke staatshoofd zijn gelukwensen aan geboden aan de astronauten en aan president Nixon. Objectief bezien staat vast, dat op het ogenblik de Verenigde Sta ten onbetwist de leiding hebben in de ruimterace, zeker waar het gaat om bemande vluchten. Vast staat echter ook, dat de Sowjet-Unie kost wat het kost zal trachten in deze prestigeslag het verloren terrein te herwinnen. Geschiedt dit niet door spectaculaire prestaties met beman- ,de vluchten (daar ziet het niet naar uit), dan zal men toch trachten op 't gebied van de onbemande vluch ten binnenkort iets zeer spectacu lairs te verrichten, om op die ma nier weer wat aan prestige terug te winnen. Met grote belangstelling ziet een ieder die in de ruimtevaart is geïn teresseerd uit, naar de Russische te genzet, die ongetwijfeld zal komen. Verkoop Verhuur TENTEN KAMPEER-ARTIKELEN A.N.W.B.-Tentenverhuurder Thorbeckelaan 23, Waalwijk Tel. 04160-2929 Nog altijd is het niet rustig rondom prinses Irene. Na haar huwelijk op 29 april 1964 in Ro me vestigde het paar zich weliswaar in Madrid, maar de Spaanse rege ring erkende niet de aan spraken die haar echtge noot, prins Charles Hu- go van Bourbon-Parma op de Spaanse troon maakte. Geregeld ont stonden moeilijkheden tijdens samenkomsten van de Carlisten in Noord-Spanje, die door prinses Irene werden bij gewoond. Haar echtge noot liet zich daarbij dit jaar woorden ontvallen, die het staatshoofd Fran co niet zinden. Prins Charles Hugo kreeg aan zegging Spanje te verla ten en vestigde zich tij delijk in Zuid-Frankrijk, terwijl zijn vrouw op hun appartement in Madrid het secretariaat bleef be heren. Die toestand zou niet lang duren. Franco maakte al spoedig duide lijk, dat prins Charles Hugo nimmer de Spaan se troon zou mogen be zetten. Rusteloos reisde het jonge paar door Eu ropa, kwam nu eens in Nederland, zocht dan weer onderdak in Oos tenrijk of in Italië. Nu heeft het paar ook het luxueuze appartement in Madrid opgegeven. Maar waar prinses Irene ook verschijnt, overal verschijnt, overal oogst zij bewonderende blikken. Niet vanwege haar politieke activiteiten, maar meer om haar opvallende verschijning. In de vijf jaren dat zij gehuwd is, groeide zij uit tot een modaine knappe vrouw. Op woensdag 5 augustus zal de koninklijke familie de 30ste verjaardag van de tweede dochter des huizes vieren. Niet in Nederland, maar in het Italiaanse buitenverblijf te Porto Er cole. Tegen het einde van het jaar zal prinses Irene zich wel uit het openbare leven terugtrekken. Zij verwacht immers over zeven maanden haar eerste baby. Mogelijk zal zij dan in eigen gezinnetje een nieuwe levenstaak vinden en kan het moederschap een gro te troost zijn ter vervanging van de vervlogen aspiraties. Hoe belangrijk een en ander voor de Sowjets was, bleek onder meer uit het feit, dat bij de nieuwsuitzen dingen in de Sowjet-Unie eerst mel ding werd gemaakt van positie en prestatie van de Loena en daarna pas over de Apollo. Ja, in het prille begin werd zelfs over de Apollo in het geheel niet gesproken. Toen la- (Van onze verslaggever WAALWIJK - Als de inrichting van het gebouw niet te veel tijd meer in beslag neemt, zal de nieuwe Boerenleenbank aan de Grotestraat in Dru nen waarschijnlijk op maandag 18 augustus a.s. ingebruik worden geno men. Ongetwijfeld zal het personeel dan een zucht van verlichting slaken want, zoals direkteur C. H. Broek vertelt, men is totaal uit het huidige gebouw aan de Stationsstraat gegroeid. De Boerenleenbank Drunen heeft de laatste jaren een dergelijke ontwikkeling doorgemaakt dat aan uitbrei ding van werkruimte niet meer viel te ontkomen. Hoewel het gebouw dus in augustus door het personeel betrokken wordt zal de officiële opening pas in de tweede helft van september plaats vinden. Reeds lang kampt de Boerenleen bank met een gebrek aan ruimte. Zo wel de cliëntenhal als het aantal lo ketten voldoen niet aan de eisen die thans aan een modern dienstbetoon worden gesteld. Ook de huisvesting van de 12 personeelsleden laat te wensen over. Het gebeurt regelmatig dat men op een zolderruimte zit te werken of dat bezoekers in de keu ken moeten worden ontvangen. De nieuwbouwplannen van de Boe renleenbank in Drunen werden ont worpen door de Drunense architekt J. C. Verhagen in combinatie met A. van Huiten en Ir. M. Schiks te Waal wijk. Met de bouw werd in oktober vorig jaar door het aannemingsbedrijf Pennings uit Rosmalen begonnen. Dit bouwbedrijf 'had zidh voorgenomen 't gebouw voor de bouwvakantie op te leveren. Daarin is men goed geslaagd. Op de inrichting na is de nieuwe ves tiging van de Boerenleenbank gereed. Het gebouw ligt in de Grotestraat tegenover het café va.n de Gez. Els- hout. Hiermee is een centrale ligging verkregen, met name ten opziohte van de nieuwbouwwijk Vennen Oost in Drunen. Vanuit deze wijk komt er cok een doorbraak die langs 't nieuwe bankgebouw is geprojekteerd. Bij de opzet van de nieuwbouwplannen is ook veel aandacht besteed aan de par keerruimte. Rondom het gebouw komt voldoende ruimte om er 'n auto kwijt te worden. Het nieuwe gebouw is een van de fraaiste Boerenleenbanken die men in dit soort van gemeenten kent. Het gebouw heeft een front van 30 meter met een ruime ingangspartij. Hierbij is rekening gehouden, dat moeders met kinderwagens, bejaarden en inva liden, zonder belemmeringen de hal kunnen bereiken. Dit is nodig geble ken omdat steeds meer mensen ge bruik gaan maken van de diensten van een bank. Het gebouw heeft een inhoud van 3625 kuib. meter, waarin dan ook zijn begrepen twee garages. De bo venverdieping omvat een riant woon huis, dat zal worden verhuurd. De wachtha! heeft een oppervlakte van 100 m2. Hier kan men rustig wach ten totdat men aan een van de 12 lo ketten wordt geholpen. De balie strekt zich uit over 'n lengte van 13 meter. Er kan dus vlot wor den geholpen terwijl de cliënten on gestoord hun zaken kunnen afwer ken. In het gebouw zijn verder diverse voorzieningen aangebracht, zoals een (Vervolg op pag. 3)

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1