Alles wat de temperatuur doet zakken, moet men doen Cursussen moderne bedrijfs- electronica nu ook in Brabant bouwman Wilei In toekomst geen botsingen meer in de lucht? CERTINAÖ J. K. Verhulst De Echo van het Zuiden BEVANGEN DOOR DE WARMTE GAS WELLICHT IN 1970 IN WERKING 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 4 AUGUSTUS 1969 HOE MEER ENERGIE WE OPBRENGEN HOE GROTER WORDT DE HOEVEELHEID WARMTE De moord op Stanley Wilson Wie beweert, dat bij meer bagage in zijn wagen krijgt omdat hij rookt, overdrijft natuurlijk sterk. Wie echter beweert, dat een prima halfzware shag is, heeft gelijk! Of u nu ruimte te weinig of bagage teveel hebt, steek een (fid*) op, dan róókt u in ieder geval voortreffelijk! WÊB9 O ZIE ONZE VADERDAG-ETALAGES 6 De zomer en de vakantietijd zijn er weer. Als bewoners van een landje met een grillig klimaat zoeken we uiteraard graag de zon op. Bij mooi weer trekken we er op uit naar het strand, naar het bos of de hei om van de zon en het mooie weer te genieten en dan zijn er nog velen die geen risico van slecht weer nemen en zij trekken in de vakantie naar het zonnige zuiden. Wanneer de zon schijnt gaan we lekker in de 'zon zitten of liggen om ons eens heerlijk bruin té laten bakken en dat is ook begrijpelijk voor bewoners van een land, waar de zon een schaars produkt is. In onze hon ger naar de zon moeten we echter niet te gulzig zijn, want ook al is de zon op ons lichaam over het algemeen een goede medicijn, zoals bij alles is ook hier teveel uit den boze en zelfs gevaarlijk. Ons lichaam produceert voortdu rend warmte en hoe meer energie we opbrengen hoe groter wordt de hoeveelheid warmte. In ons lichaam zit echter een regelaar, een soort thermostaat ingebouwd en die zorgt er voor, dat onze temperatuur zo veel mogelijk rond de 37 graden Celsius blijft draaien. Krijgen we het te warm, dan treden er allerlei processen in ons lichaam in wer king, waardoor gezorgd wordt voor extra koeling, open poriën, vochts- afscheiding op de huid e.d. Onder zulke omstandigheden wordt zoveel mogelijk extra warmte aan de om geving afgegeven en de verdam ping van het vocht op onze huid zorgt voor extra koeling. Het is een waarlijk prachtig en ook zeer ingenieus systeem om de tem peratuur van ons lichaam op peil te houden. Dreigt de temperatuur on der het gewenste peil te zakken dan gaat het lichaam automatisch alles in het werk stellen om zoveel mo gelijk warmte vast te houden. Wanneer men echter te lang in de zon blijft, dan loopt men ten eerste kans op verbranding van de huid, hetgeen gepaard kan gaan met fikse pijnen en is de verbran ding ernstig, dan kan dat zelfs lei den tot een toestand van algeheel onwel zijn, waarbij de hulp/van 'n arts noodzakelijk gaat worden. ERNSTIGE ZAAK Maar los daarvan kan men door te lang in de zon verblijven ook door de warmte worden bevangen en dat is een zeer ernstige zaak. Het lichaam is te warm geworden. Onze inwendige thermostaat heeft reeds alles in het werk gesteld om voor de nodige koeling te zorgen, maar kan het niet bijhouden, de temperatuur stijgt in weerwil van het feit dat het lichaam alles doet om te koelen. Het systeem faalt en de patiënt wordt onwel. De tempe- In overleg met het bedrijfsleven heeft de Nederlandse Technische School inmiddels de plaatsen vast gesteld waar dit jaar de avondcur sussen Moderne Bedrijfselektronica worden gehouden. Dit zijn Amster dam, Antwerpen, Arnhem, Eindho ven, Enschede, Groningen, Maas tricht, Rotterdam en Utrecht. Bo vendien kan thans voor bedrijven met meer dan 20 deelnemers een af zonderlijke regeling worden getrof fen. De avondcursus Moderne Bedrijfs elektronica is een nieuwe onder wijsvorm, die in nauwe samenwer king met het Nederlandse bedrijfs leven is ontwikkeld. De cursus is bestemd voor die technische mede werkers, die direct of indirect be horen tot het adviserend, het be dienend of 't onderhoudspersoneel. De leerstof is afgestemd op de prak tijk, waardoor verworven kennis en vaardigheid terstond kunnen wor den toegepast. Onder leiding van deskundigen uit het bedrijfsleven wordt gedurende drie uur per week onderwijs gegeven aan kleine groe pen. Een uitgebreide collectie mo derne leermiddelen en meetinstru menten staat de cursist hierbij ter zijde. Hij oefent zich zowel in het beredeneren als in het opbouwen van schakelingen en verkrijgt te vens de nodige vaardigheid in het hanteren van meetinstrumenten en het opheffen van storingen. De leeftijd van de deelnemers ligt tus sen de 18 en 55 jaar. De leergang is ingedeeld in vier zelfstandige op elkaar aansluitende cursussen van ieder drie maanden. Dit zijn: Cursus A Basiselektronica. Cursus B Elektronica: schake lingen, onderdelen, meettechniek. Cursus C Voortgezette elektro nische meettechniek. Cursus D Installatie en modifi catie van elektronische apparatuur. Men kan, afhankelijk van zijn ken nis en het te bereiken niveau, des gewenst met het volgen van één der cursussen volstaan. Het aantal bedrijven, dat zijn me dewerkers deze cursussen reeds heeft laten volgen, levert het over tuigende bewijs dat deze opleiding in een grote behoefte voorziet. Inlichtingen verstrekt de Neder landse Technische School, Jacob Marisstraat 61, Amsterdam, telef- 020—157222. FEUILLETON door philippa preston 42 Onwillig nam hij de ring aan, om dat hij haar gemoedsrust hoger schatte dan de zijne. Hij besefte vaag, waarom ze hem niet wilde houden, en met bitterheid dacht hij, dat het voor haar later, als wellicht een ander zijn plaats had ingeno men, vervelend kon zijn, een herin nering te hebben aan wat ze als 'n alomvattende liefde had beschouwd. Audrey voelde hoe dik haar keel werd en hoe de tranen in haar ogen sprongen en daarom liep ze de ka mer rond, bekeek de meubels en bleef daarmee bezig, totdat ze haar gezicht weer aan Shane durfde ver tonen. Eindelijk kwam ze weer naar hem toe. „Ik moest maar niet meer naar het atelier gaan. Ik moest hier maar gedag zeggen. Denk niet te veel aan mij, ook al zal ik over je tobben, totdat deze afschuwelijke misdaad is ontsluierd. Maar ook gebeurt dat dan kan wat Elma Beverly deed, niet maar zo worden uitgewist. Zij heeft nu eenmaal gedaan, wat ze heeft gedaan en ons daardoor uit veel ellende gered. Probeer het zo j te bekijken, liefste Shane." j Hij nam haar beide handen in de zijne en hield ze zo stevig vast, dat het haar bijna pijn deed. „Mijn eer gebiedt me dit huwelijk te laten doorgaan," zei hij sarcas tisch, „zelfs al zouden alle kranten vanavond nog rondbazuinen, dat Jan of Dirk die moord had bedre ven. Dat weet ik wel, maar Audrey het zal niet gemakkelijk zijn och, jou allerliefste!" „Nee, gemakkelijk zal het zeker niet zijn." Audrey beed zich op de lippen om haar tranen in te houden; daar op rukte ze zichzelf van Shane los, ging op haar tenen staan en kuste hem op de lippen. Voordat hij haar kon tegenhou den, rende ze de openstaande voor deur moeite uit, waar juffrouw Hennesy juist de grootste moeite had om drie verslaggevers tegen te houden. XVIII UIT HET VERLEDEN Sonia knielde op de vloer van haar slaapkamer omringd door kof fers en tassen. De kastdeuren ston den open en de laden waren uitge trokken, zodat de kamer het toneel ratuur van het slachtoffer slaat als het ware op hol en kan wel tot rond veertig graden oplopen. In zo'n ge val moeten alle denkbare maatre gelen worden genomen om het li chaam af te koelen. Om te begin nen moet de patiënt uit de zon en in de schaduw worden gebracht. De kleding moet los en eventueel kan men een emmer koud water over de bevangene gooien. Alles wat de temperatuur doet zakken moet men doen. Bij een dergelijke hoge tem peratuur kan de mens namelijk niet blijven leven en er is dus spra ke van een zeer gevaarlijke toe stand. Koud water, ijs, koelte toe wuiven en wat al niet meer kan eventueel verbetering in de situatie brengen. OOK BUITEN DE ZON Overigens kan een dergelijke toe stand ook ontstaan buiten de zon, bijv. wanneer de temperatuur zo drukkend is, dat zij geen warmte meer van ons lichaam overneemt. Veelal zijn het eerst mensen die moeilijk transpireren, die door de warmte worden bevangen. Zij mis sen namelijk de afkoeling die de transpiratie kan brengen, krijgen 't snel benauwd en worden dan door de warmte bèvangen. Om al deze narigheid te voorko men doet men er uiteraard goed aan het verblijf in de zon niet te over drijven. Dat geldt in hoge mate van mensen die het snel benauwd heb ben. Zorg er voor dat u voldoende transpireert, of wuif uzelf koelte toe. Ook wat extra zout, bijv. opge lost in een glas water is goed. Pri mair moet men zonnebaden met verstand en niet overdrijven. 's Maandags voormiddag gesloten Enige weken geleden kon een bot sing tussen een Alitalia toestel en een vliegtuig van Finnair door tij dig ingrijpen van de verkeerslei ding van Schiphol boven Rotterdam worden voorkomen. Door snelle uit wijkmanoeuvres kon een ramp wor den vermeden. Het maandblad „Het Beste" haakt in het augustusnum mer op dit aktuele onderwerp in met een uitgebreid artikel omtrent de wetenschappelijke onderzoekin gen, welke momenteel gaande zijn om dergelijke luchtbotsingen in de toekomst te vermijden. Het betrokken artikel beschrijft op boeiende wijze de ontwikkeling van het Collision Avoidance Sys tem, afgekort tot CAS. Dit systeem is niet bedoeld om het bestaande netwerk van de luchtverkeerslei ding te vervangen. Het zal aanvul lend werken om de veiligheid in 't steeds drukker wordende luchtruim te verbeteren en te waarborgen. Het blad beschrijft uitgebreid de diverse onderzoekingen welke thans gaande zijn. Zo hebben proeven bij voorbeeld uitgewezen dat 'n straal jagerpiloot nog geen vijf procent kans heeft om een hem naderend straalvliegtuig zelfs maar op te merken, voordat het toestel hem raakt. Kan hij worden gewaar schuwd en kan zijn blik precies op het juiste punt van zijn voorruit worden gericht, dan stijgen de kan sen om de tegenligger op te mer ken op een heldere dag tot 85 pro cent. Er zijn de afgelopen jaren tal van vliegtuigongelukken door navigatie- fouten gebeurd. Hoewel in het be trokken artikel de interessante technische details van het CAS naar voren worden gebracht, komt het systeem hierop neer, dat de toe stellen radiografisch de vlieghoog te, naderingssnelheid en de afstand tussen de beide vliegtuigen aan el kaar doorgeven. De moeilijkheid bleek hierbij de vrijwel volledige verstopping van de communicatie frequenties indien grote aantallen vliegtuigen tegelijkertijd met hun gegevens „in de lucht" zouden ko men. Ook hiervoor heeft men in middels een oplossing gevonden, waarop in het betrokken artikel dieper wordt ingegaan. De totale in vestering in de ontwikkeling van 't CAS beloopt thans 43 miljoen gul den. In juni begon een testperiode van modellen onder werkelijke ope rationele omstandigheden, die 22 miljoen gulden vergde. Wanneer dit jaar het CAS-projekt als volledig geslaagd kan worden beschouwd, zullen luchtbotsingen zoals de eer der genoemde, in de toekomst kun nen worden vermeden. speciaalzaak De Stoere Tijd: kleine felle autootjes, double brested pakken, de nieuwste plaat van de Stones. De Stoere Tijd: Argonaut 220, de nieuwste uurwerkjes van Certina. Certina u weet wel, die pietepeuterige Zwitsers die elk (èlk) horloge zo'n 350 maal controleren. Stoere taal? Elke Certina horloger zal 't graag beamen, v.a. 129,- Uw juwelier met het klokkenspel GROTESTRAAT 260, WAALWIJK, TEL. 4681 Dinsdag hele dag geopend is een vriend, een raadgever! voor het zakenleven in Waalwijk en de hele Langstraat voor het gezin, want iedereen leest hem voor sport, die zo veelzijdig is in deze streek. Ontvang „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" als een graag geziene gast bood van een aardbeving in een mo demagazijn. Maisie zat op de rand van het bed en rolde bedachtzaam kousen op, die ze bijeen legde. „Ik vind, dat je krankzinnig doet met niet naar John te gaan. Hij heeft de hele dag al opgebeld. Se dert ze het nieuws van dat onder zoek hebben gepubliceerd, zal hij •toch zeker wel begrijpen, dat je niet meer dan een goeie kennis van Pe ters bent geweest." „Geeft niet. Ik wil toch weg. Se dert ik te weten ben gekomen, dat de „Grande" niet voor vannacht één uur uitvaart, heb ik besloten naar Milaan te gaan. Jij zult daar ook gauw komen, als je studie weer be gint." Sonia hield haar rug naar Maisie toegewend. Haar kleine gezichtje zag er met de donkere kringen on der haar ogen, dodelijk afgemat uit. Ze was niet, zoals ze tegen Shane gezegd had, naar John toegegaan; helverwege zijn kantoor gekomen, had de angst haar overweldigd en in een opwelling had ze een taxi genomen en zich naar het haven kantoor laten brengen. Weglopen was nog het beste, wat ze doen kon; dan was ze van aalles en iedereen af. Wat gaf het, of ze naar John toeging? Al vergaf hij haar ook dui zend maal en zwoer hij haar, dat het niets te betekenen had en dat hij alleen om haar gaf; zij zou toch altijd moeten blijven liegen en be driegen. Ze mocht dan haar trouw bewijs verbrand hebben, dat ver anderde toch niets aan het feit, dat ze voor de wet de vrouw van Leo nard Peters was. Ze pakte en pakte en duwde al haar hebben en houwen wild in de koffers. Plotseling vroeg Maisie met een door haar bijzonder mooi ge vonden nachtjapon in de hand: „En wat zegt Shane wel van dit idee van je?" Hij weet het niet, ik heb niets tegen hem verteld. „Maar Sonia, je bent toch heus krankzinnig." „Hij heeft al genoeg om over te tob ben, zonder zich nog om mij druk te moeten maken. Als ik het /tegen hem zei, zou hij proberen me terug te houden, of naar John toegaan en „Nou, is dat dan niet de gemak kelijkste weg om eruit te komen. naar John toegaan en een paar em mers tranen in zijn nek gieten en daarna proberen een huwelijkslied te zingen? Dan komt alles in orde. Zeg, wat is dit een mooie nachtja pon met al die kant." „Die mag je wel hebben. Ik heb 'm niet nodig". Sonia greep met graagte die wending in het gesprek te baat, pakte een armvol onder 'goed, stouwde het alg een verkreu kelde massa in een openstaand kof fer. „Heus? Dat is aardig van je. Wel bedankt hoor! Ik wou, dat ik jouw geld had. Het mijne is net als een te smal gordijn, dat je aan de ene kant dicht trekt, zodat het aan de andere kant openstaat. In mijn bankrekening zitten zulke gaten!" „Jij wordt mettertijd een beroem de zangeres, Maisie en dan draag je diamanten en parelsnoeren." Sonia bleef gejaagd doorpraten om het enige onderwerp, waarin Maisie belang stelde, te vermijden. Maar nu Maisie eenmaal de nacht japon had, kwam ze weer op het aanstaande vertrek van Sonia terug. „En waar moet ik tegen de lui zeggen, dat je heen bent? En als Shane hierkomt en me door elkaar schudt en beweert, dat ik gek ben, omdat ik je zo maar heb laten gaan, wat moet ik dan zeggen?" „Wat je maar wilt. Zeg dat ik verandering van lucht nodig had en niets beters wist, dan er daarom maar van dor te gaan; dat ik hem wel zal telegraferen en uit Cher bourg een lange brief sturen." „En John?" Sonia ging op haar hurken zitten. „Zeg hetzelfde maar tegen John, Maisie. En praat er nou niet meer over. Ik heb genoeg van dat onder werp". Ze schoof een lok haar van haar voorhoofd weg. Ze dacht aan de angst van Shane en aan Audrey Merivale, die ze vanmiddag op de terechtzitting voor het eerst gezien had Shane was op haar verliefd en zij hield van Shane en toch wist So nia, zonder dat het haar verteld was, dat Shane met Elma Beverly zou moeten trouwen. Het geluk van iedereen was verknoeid, omdat zij dwaas genoeg was geweest, zich te verbeelden, dat ze van Leonard Pe ters hield! Het was allemaal haar techuld! John, Shane en Audrey wa ren allen even ongelukkig, omdat zij, Sonia Carter een roekeloze, domme aap was geweest! „Mij best, maar ik moet zeggen, dat ik het benauwend vind." „Nou, Maisie, praat er dan niet meer over." Sonia keek glimlachend naar haar vriendin, om te tonen, dat ze het niet zo vinnig meende, als ze het zei en Maisie aanvaardde pruilend haar verzoek om er over te zwijgen. (wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 6