wAaLwijkse en Lanqstpaatse couRant Penetratie in het rode blok Bedrijf groeide tegen de verdrukking in MR. JACQ. VAN HAREN: „SCHOENINDUSTRIE HEEFT NOG ALLE TOEKOMST' if Concern omvat 100 winkels in geheel Nederland Visie op toekomst De nacht valt m Personeelstekort Ook inkoop la - M&m DONDERDAGAVOND 7 AUGUSTUS 1969 92e JAARGANG No. 63 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Ivo van Haren startte 40 jaar geleden met schoenfabriek in Waalwijk President Nixon heeft zich wel dadelijk van de aktieve kant laten zien, hetgeen duidelijk maakt dat hij vol goede voornemens is. Zijn reis rond de wereld met bezoeken aan een groot aantal landen vond zijn hoogtepunt in zijn bezoek aan Roemenië, alwaar hij in Boekarest zo enthousiast werd verwelkomd, als nog geen enkele staatsman daar ten deel is gevallen. Dat toont ove rigens heel duidelijk aan, dat de op bevel van Moskou sinds jaren ge voerde hetze tegen het Westen en in het bijzonder tegen de Verenigde Staten, weinig effect heeft gesor teerd bij het volk. Niet minder dan één miljoen mensen hebben Nixon daar toegejuicht, zwaaiend met Amerikaanse en Roemeense vlagge tjes lachten en juichten ze en dron gen op om de leiders te begroeten. De vraag is nu, welke waarde moe ten wij aan dit zo geslaagde bezoek aan Roemenië toekennen? Het is inderdaad een penetratie binnen het rode blok, maar we moe ten dadelijk hierbij stellen, dat men de betekenis daarvan beslist niet moet overschatten. Het psycholo gisch effect er van is misschien wel op het Roemeense volk het aller grootst. Politiek gaat het hier om een bescheiden succes, waarmee bei de partijen heel erg voorzichtig moeten zijn. De Verenigde Staten doen er zonder enige twijfel goed aan wat Roemenië betreft, niet te snel van stapel te lopen en de Roe menen moeten de betekenis van de Amerikaanse sympathie ook niet overdrijven. De bedoeling is toch, om tot een verbetering van de toestand in de wereld te komen. De Sowj et-Unie heeft getoond niet ongenegen te zijn om met de Verenigde Staten tot 'n zekere ontspanning te komen, maar vast staat wel dat ingevolge de Breznjew-doctrine de Sowjets geen penetratie binnen hun invloedssfeer zullen dulden. En hier komen we aan het pijnlijke punt. Roemenië gedraagt zich binnen de Sowjet-invloedssfeer rebels, het tracht kost wat kost een eigen weg te gaan. Gezien het gebeuren ver leden jaar in Tsjechoslowakije, mag het een wonder heten dat hetzelfde lot Roemenië nog niet heeft getrof fen. Het is dus voor de Roemenen zaak, om Moskou niet tot het uiter ste te drijven. Het bezoek van Nixon aan Boekarest viel bij het Kremlin niet in goede aarde. Men heeft in Roemenië echter een en ander ge bagatelliseerd en daarmee de Rus sen enigszins gerustgesteld. Tijdens het bezoek zouden er geen besluiten e.d. worden genomen, er zou ook geen communiqué worden uitgegeven, waardoor het geheel in derdaad niets meer werd dan een gewoon bezoek zonder verdere kon- sekwenties. Zo prikkelde men de Sowjets het minst. Voor Roemenië is dat een levensnoodzaak en voor de V.S. is het een voorwaarde om t.z.t. met de Russen tot een gesprek te komen, een gesprek dat Nixon in begin 1970 verwacht, zoals hij mee deelde en waarover hij met premier Wilson al van gedachten heeft ge wisseld. Hierbij zouden de knelpun ten in de relatie tussen beide lan den aan de orde moeten komen, zo als de kwestie-Berlijn. Men mag dus uit het bezoek geen verwachtingen koesteren als, over eenkomsten tussen Roemenië en de (Van onze verslaggever) WAALWIJK - „Natuurlijk sta je er bij stil en we zul len het jubileum zeker herdenken. Ik kijk echter liever naar de volgende 40 jaar. Daar moet onze aandacht op gericht zijn", vertelt mr. Jacq. van Haren, een van de direkteurpi van Ivo van Haren s Schoenfabrieken, als we hem naar bijzonderheden rond het 40-jarig bedrijf s- jubileum vragen. Voor dat mr. van Haren over zijn eigen bedrijf praat geeft hij ons zijn visie op de toekomst van de Nederlandse schoenindustrie. „Het is niet zo slecht als iedereen veronderstelt. Natuurlijk, de concurrentie is groot. Maar de moeilijkheden waarmee onze industrie kampt (ondermeer hoge loonkosten) zullen in de toe komst zeker ook in de Zuid-Europese landen voor ko men. Het is belangrijk dat we op mode-gebied bijblijven. Daarbij moet ook de buitenlandse afzet worden ver groot." Over Van Haren's Schoenfabrieken zegt mr. Jacq. van Haren: „Door het eigen winkelapparaat (100 filialen) is het voor ons bedrijf ivat gemakkelijk zich te handhaven." Op 23 augustus wcrdt dan het feit herdacht, dat 40 jaar geleden de nog jeugdige Ivo van Haren (in 1965 op 72-jarige leeftijd overleden) de grote stap waagde en overstapte op schoen- fabricage. Enkele jaren daarvoor was hij met een lederhandel gestart. Met het 40-jarig bestaan wordt tevens de vestiging van het 100ste winkelfiliaal gevierdIn dit kroonjaar werd ook de mijlpaal bereikt, dat het concern nu 100 winkels omvat. Dit 100ste filiaal in Den Haag en het 40-jarige bestaan 'betekenen de zoveelste mijlpaal in de succes-ge schiedenis van Van Haren. Een suc ces-geschiedenis zoals er in ons land maar weinigen geschreven worden. De grondlegger ivan het bedrijf, de heer Ivo van Haren was afkomstig uit het Land van Maas en Waal waar zijn vader te Leeuwen een boerderij had. Reeds op jeugdige leeftijd maak te hij kennis met de schoenenbranche bij kennissen in 'het Duitse Kleef. Na een poging tot het stichten van een eigen bedrijf te Leeuwen, trek de heer Van Haren naar het hart van de Nederlandse schoenindustrie, Waal wijk. In 1929 staat hij aan het hoofd van een b'eeiende lederzaak, heeft 2 vertegenwoordigers in dienst en een aardig centje overgespaard... Het is het begin van de crisistijd. De econo mie begint al in 'haar voegen te kra ken. Verschillende schoenfabrieken hebben het moeilijk. Maar Ivo van Haren doet zijn bloeiende lederzaak van de hand en steekt al zijn geld in twee schoenfabrieken. Iedereen zelfs zijn naaste medewerkers - trachtten hem van dit idee af te hou den. Maar Ivo van Haren had een visie. Schoenen kostten in die tijd in Ne derland neg altijd meer dan 'n tientje. Te duur voor de arbeider, die hoog uit twintig, vijfentwintig gulden per week in zijn loonzakje vond. Door 't distributieproces te vereenvoudigen, moet men goedkoper kunnen leveren, is de redenering van Van Haren. Hij Ivo van Haren, de grondlegger van het reusachtige schoenenconcern. De foto toont de in 1965 overleden heer Van Haren tijdens een van zijn toespraken bij een personeelsjubileum. en Witlox te Waalwijk, aan het Van Haren-concern toegevoegd. Alles in één hand: nog efficiënter, nog ratio neler produceren, dat is het motto. In 1939 bezet Ivo van Haren drie schoenfabrieken, een leerlooierij, 72 winkels en bijna 2000 man personeel. Vliegtuigen dreunen boven Neder land en zetten de Rotterdamse bin nenstad in vuur en vlam. Ook de twee Deze foto toont een gedeelte van het bedrijf in Waalwijk. V.S., want voorlopig is een grote mate van ingetogenheid noodzake lijk. Bijzonder nuttig resultaat van het bezoek zijn de uitgewisselde in formaties en gedachten. Ceaucescu heeft ongetwijfeld Nix on meer kunnen vertellen over de achtergronden en stand van 't Rus- sische-Chinese conflict. Nixon op zijn beurt heeft de Roemeense lei der zijn standpunt persoonlijk kun nen uiteenzetten over de toestand in de wereld en de Europese veilig heid in het bijzonder. Hij heeft bij Ceaucescu kunnen peilen hoe de ge dachten van andere communistische leiders en in het bijzonder de man nen in het Kremlin zijn ten aanzien van zaken als Vietnam, het Midden- Oosten, Berlijn e.d. Op die manier is het bezoek van Nixon aan Roe menië van het allergrootste belang geweest. denkt niet alleen aan produktie; in de Rotterdamse binnenstad huurt hij twee winkelpanden. Op 29 augustus 1929 worden de deuren geopend. „Guldens goedkoper" is de slagzin. Eenheidsprijzenherenschoenen ze ven gulden, damesschoenen zes gul den, kinderschoenen twee, drie en vier gulden. „Dat houden ze geen 3 maanden vol" zegt de concurrentie. Maar na een half jaar opent Van Ha ren twee nieuwe filialen, nu in Am sterdam. Terwijl de economie steeds somberder wordt, is Van Haren in volle opkomst. Niet dat het bedrijf geen moeilijkheden k'ent. De schoen- prijzen zakken tot 'n ongekend diep tepunt. Maar dankzij de import van de modernste machines en de invoe ring van efficiënte werksystemen, weet Van Haren de zaak draaiende te houden. In die tijd wordt zelfs de op één na grootste leerlooierij van Nederland, de lederfabriek van Iersel filialen van waaruit de Van Haren triomf begon, worden in as gelegd. Een voorteken? Van Haren weigert mensen 'en machines voor de Duitse oorlogsproduktie af te staan en op 11 november 1941 worden de fa- briekspoorten op last van de bezetter gesloten. Na de oorlog maakt men de balans op. Totaal leeggeroofde fa brieken, de grote schoenfabriek in Waalwijk - ingericht door de Duit sers voor de produktie van vliegtuig motoren - zwaar beschadigd, nog 25 man personeel. Het herstel vordert langzaam. Er is gebrek aan allesweinig grondstof fen en bouwmateriaal, schaarste aan machines, personeelstekort. Een moeizaam stelsel van vergunnin gen regelt de toewijzingen. Maar dan raakt het bedrijf weer in een stroom versnelling en zo komen we op het punt waar Van Haren thans staat. Een trots bedrijf, dat kan bogen op Een van de grote steunpilaren in het bedrijf is steeds de heer A. J. de Munnik geweest. Als naaste medewerker en adviseur van Ivo van Haren heeft de heer de Munnik ongetwijfeld een belangrijke bijdrage aan de groei van het bedrijf geleverd. Als direkteur is de heer de Munnik nog steeds een belangrijke raadsman voor de gebroeders Jacq. en Joh. van Ha ren, die thans mede de leiding in handen hebben. De heer de Munnik werkt in augustus ook precies 40 jaar bij de schoenfabriek. Hij behoort echter al langer tot het bedrijf omdat hij al voor de stichting van de fabrie ken, bij de lederhandel van de heer Ivo van Haren werkte. Ongetwijfeld zal de heer de Munnik op 23 augustus extra in de bloemetjes worden ge zet. De foto toont de aanbieding van een maquette met zijn beeltenis, bij gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum. Op de foto: in het midden de heer A. J. de Munnik, rechts naast hem mr. Jacq. van Haren en links bedrijfs leider Chr. Thijssen, imposante cijfers: 2000 personeels leden, 100 winkels, fabrieken in Waalwijk, Den Bosch, Vught en in Weelde (België), een produktie van vele miljoenen paren schoenen per jaar en 450 'kilometer veter. De jaar omzet in de winkels overtreft de eigen produktie ruimsohoots. Maar er wordt al weer verder ge dacht. Nieuwe projekten bevinden zich in verregaande staat van voor bereiding. Want de opvolgers van de heer Ivo van 'Haren zijn zonen die thans hef erfgoed van hun vader beheren, zijn geenszins van plan op hun lauweren te rusten. Het concern wofdt beheerd door een 5-hoofdige direktie, te weten de heren mr. Jacq. van Haren, Joh. van Haren, A. J. de Munnik, G. Roorda en J. van Iersel. Ieder heeft z'n eigen taak en dat is ook wel nodig in een concern dat 9 fabrieken en 100 win kels omvat. Van 'Haren heeft alles in eigen hand, de schoenfabrieken en looierij bewijzen dat, maar ook voor de winkels geldt dit. Een eigen tim merbedrijf verzorgt alle winkelin stallaties en produceert daarnaast nog zo'n 1000 (winkel)stoelen per jaar. Ook een machtig concern als dat van Van Haren kent zijn problemen. „Ja, die arbeidsmarkt. Het perso neelsgebrek baart ons wel eens zor gen. Zo zijn we genoodzaakt onze fabriek in België (stikkerij in Weel de) uit te breiden. Het is de bedoe ling dat hier zo'n 150 personeelsle den gaan werken", vertelt de heer A. de Munnik, de oudste direkteur cn meer dan 40 jaar de raadsman van wijlen Ivo van Haren. In de produk- tie-bedrijven van Van Haren werken 1000 werknemers. Hetzelfde aantal personeelsleden werkt in de 100 win kels. Dat Van Haren een bedrijf is dat weinig aan „schommelingen" onder hevig is en na 1945 altijd een perso neelsgebrek gekend heeft onder streept de heer de Munnik: „Wij ken nen in Eet geheel géén werktijdsver korting. In ons concern is nog nooit één werknemer ontslagen omdat er geen weik zou zijn. Als er morgen 100 mensen voor de deur staan die bij ons willen werken, kunnen ze di- verlichting DEN BOSCH Kolperstraat 19-21 tel. 44962 rekt terecht. Op langere termijn kun nen we zeker nog meer krachten ge bruiken." Meer dan welke schoenfabrikant ook, merkt mr. Jacq. van Haren - die zich speciaal met de 100 winkels bezig houdt - dat de schoencon sumptie in Nederland ver achter ligt bij die in andere landen. „Als de be drijven zich maar aanpassen aan de vraag van het publiek. Wanneer men sen teleurgesteld worden, wadhten ze vaak weer enkele maanden met ko pen. Snel aanpassen is belangrijk. In ons bedrijf, draaien we rechtstreeks op de vraag." Van Haren's Schoenfabrieken pro duceren uitsluitend voor de eigen winkels. De opzet in deze zaken is zo groot dat er vrij veel bijgekocht wordt. Voor wat die inkoop betreft, staan de Nederlandse schoenfabri kanten zeker niet achteraan. Van Ha ren koopt zijn winkelaanvulling voor 65 procent in Nederland. „Dat kepen bij de Nederlandse fabrikant heeft enorme voordelen. Bedrijven die zich specialiseren hebben dan ook zeker een goede toekomst en zullen de con currentie tegen de Italiaanse import aankunnen. Immers de moeilijkheden waarmee de Nederlandse schoenfa brieken te kampen 'hebben, komen in de toekomst ook in het buitenland voor", vindt mr. Jacq van Haren. (Vervolg op pag. 5) Ook in Den Bosch heeft Van Haren een grote schoenfabriek, zoals deze foto toont.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1