waaLwij kse en UnqstRAAtse couRAnt Er wordt in Loon op Zand en Kaatsheuvel volop gebouwd Ivo van Haren startte 40 jaar geleden met schoenfabriek in Waalwijk Gemeenteraad vergadert Keukenstoelen Loon op Zand vanavond Nieuwe industrievestigingen op „Zanddonk" in Waalwijk Zaterdag vakantiedag voor de jeugd in Waalwijk-Noord Zusters J.M.J. werken 125 jaar in Waalwijk voor 16.95 Kombi - Waalwijk PLANNEN VAN „DE WERFT" HEBBEN ALLE AANDACHT NOORDSTRAAT-COMMISSIE IN WAALWIJK ERG AKTIEF Venloene [j W tl VCin Plan voor sporthal, gemeenschapshuis en bibliotheek Levensschool llJI WAALWIJK Woningbouw Toekomst Alleen bij Kombi Noordstraatcommis- sïe is contactorgaan DONDERDAGAVOND 7 AUGUSTUS 1969 92e JAARGANG No. 63 De Echo vao Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Hoofdredakteur JAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33-)- 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p kwrt. (3.95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" (van onze verslaggever) KAATSHEUVEL In de gemeente Loon op Zand zijn heel wat bouwplannen, waarmee inmiddels reeds is gestart of die in voorberei ding zijn. Enkele daarvan willen we eens nader toelichten. Zo tracht men in Kaatsheuvel al sinds geruime tijd te komen tot de opzet van een „gemeenschapshuis". Er is een stichting geformeerd („De Werft") die in samenwerking met de verschillende instanties de plannen tracht te realiseren. Benodigde goedkeuringen zijn al binnen. Van de eerder gemaakte plannen - om het patro iaat in de Hoofdstraat te verbou wen - is men teruggekomen. Men denkt nu aan een „drieluik", te we ten een gemeenschapshuis, een sp rthal en een bibliotheek, annex leeszaal. Het totale plan, dat drie gebou wen gaat omvatten, vergt een in vestering van 2,5 a 3 miljoen gul den. De Stichtingskosten van De Werft komen op zo'n 600,000, Tien procent hiervan zal bijeenge bracht moeten worden uit het par ticulier initiatief, waarvoor reeds akties zijn gevoerd en nog gevoerd worden. Het stichtingsbestuur is er van overtuigd dat de benodigde 60.000,er komen en in 1970 met de bouw zal kunnen worden begon nen. Het complex zal bestaan uit een grote sporthal met een tribune en een ruime kleedgelegenheid. Verder komt er een grote zaal voor de ge- meenschaps-activiteiten, waar zo'n 450 personen een plaats zullen kun nen vinden. Voor vergaderingen en andere aktiviteiten zijn er dan nog een aantal kleinere ruimten gepro- jekteerd. Ook komt er een grote foyer die voor alle „afdelingen" ge schikt is. Het gemeentebestuur heeft op de hoek Mozartstraat-Beethovenstraat, in het verlengde van de Vossen- bergselaan, een terrein gereserveerd voor de nieuwe levensschool. Ruim vier jaar geleden werden de plannen geopperd voor de bouw van een nieuwe levensschool, omdat 't schoolbestuur van de gemeente te horen kreeg dat het semi-perma- nente gebouw aan de Mgr. Völker- straat in Kaatsheuvel daar niet zou kunnen blijven staan in verband met het bestemmingsplan ter plaat se. Architect Hub. Prins uit Kaats heuvel, die van vrijwel de meeste hier te bespreken plannen de gees telijke vader is, kreeg opdracht een ontwerp van dit pand te maken, waarbij hem een duidelijke struc tuur voor ogen heeft gestaan. Vol gens dit plan verrijst gelijkvloers de gymnasiekzaal. Daarnaast komt, in het sousterrain, een handvaardig- heidsloikaal, meer dan 15 douches en ontspannings- en overblijflokaal, enkele bergruimten. Daarboven bereikbaar via een kleine trap komen de kamers van de directeur en bestuur, een theorielokaal en het Het heeft lang geduurd, maar dat lag niet aan het schoolbestuur, dat het ontwerp ter goedkeuring en ter bekoming van de urgentieverkla ring naar 't ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk kon worden ingezonden, maar nu dit enkele maanden geleden is ge beurd, kan het schoolbestuur slechts hopen dat men dit jaar bij de vie ring van het derde lustrum aan het bouwen is. Ook in het kerkdorp Loon op Zand zijn enkele plannen, 't Groot ste en bekendste daarvan is zeker wel de bouw van het bejaardencen trum Venloene. Op 9 april j.l. zette burgemeester L. van Erp de eerste spade in de grond als de start voor het aan de Van Rijckevorselstraat te bouwen verzorgingstehuis voor bejaarden „Venloene". De bouw van dit bè' j aardencentrum betekent inclusief inrichting de kostbaarste onderne ming ooit binnen de grenzen van Loon op Zand begonnen. Er komen in totaal 38 één-persoons- en 12 twee-persoons kamers. Verder komen er twee twee-per soons ziekenkamers, een reparatie- kamer in de ziekenafdeling, twee twee-persoons logeerkamers, zes personeelskamers, een eigen flat voor de directrice, enkele dagver blijven voor de verpleegsters, twee biljart- annex handwerkruimtes voor de bejaarden, een grote recrea tiezaal, een grote eetzaal met aan liggende keuken en dienstruimten, een leeskamer, ruimten voor ad ministratie enz., bestuurskamer, een grotere kamer waar verjaardagen kunnen worden gevierd, een kapel en mortuarium en tal van andere ruimten. Ondergronds komen er 'n grote kelder met daarin een BB- ruimte, die als noodbestuurspost is te gebruiken, een provisie- en c.v.- kelder. De twee-persoons kamers krijgen een apart zit- en slaapge deelte en een eigen douche. Elk der flats heeft een eigen toilet, garde robe, kitchinette met kookplaat je enz. Aan de zuid- en oostkant van het terrein gaat men elf twee-persoons- en drie drie-persoons bungalowtjes zetten. De bewoners hiervan krijgen de beschikking over een zit- en een slaapkamer, keuken, berging, hal, toilet, douche, wastafel. De drie- persoons huisjes krijgen een slaap- •kamer extra. De bewoners ervan ^xcluMeve Ir herenkleding zullen geheel zelfstandig blijven, maar kunnen terugvallen op /de centrale voorzieningen van het be jaardenhuis. Nog even iets over het uitbrei dingsplan „Molenwijck" in Loon op Zand, omvattende 40 ha. grond tus sen Kloosterstraat en provinciale weg naar Tilburg. In dit plan moe ten 631 woningen komen te staan, tezamen plaats biedend aan zo'n 3000 inwoners. De bedoeling is het geheel te completeren met o.a. een kerk, een winkelcentrum, scholen, garageboxen, parkeerplaatsen enz., gevat in een hoeveelheid groen. De Woningstichting Loon op Zand wil in het Kaatsheuvelse uitbrei dingsplan „Pannehoef" 46 woningen voor zgn. kleine gezinnen bouwen. Deze in wezen als bejaardenwonin gen bedoelde huizen zien er volgens het ontwerp als volgt uit: woonka mer, keuken, douche en buitenber ging en twee slaapkamers. In prin cipe kunnen deze kleine huizen ook door jonge gezinnen met één of zonder kinderen worden bewoond. Van het complex worden er acht tien in twee bouwlagen van negen gezet. In het plan „Pannehoef" wor den - zo is deze week bekend ge maakt - ook nog 55 premiewonin gen gebouwd. Men denkt aan een huurprijs van 42,per week. Met de bouw van deze woningen zal 't huisvestingsprobleem voor een be langrijk deel kunnen worden opge lost. (Vervolg van pag 1) Volgens hem moeten de Neder landse schoenfabrikanten trachten hei buitenland te evenaren, te overtref fen. Duidelijk stelt hij: „het staat vast dat ze in Italië tamelijk mooie schoe nen maken, tegen tamelijk lage prij zen. Maar de exportcijfers van de Ne derlandse schoenindustrie bewijzen dat wij ook in het buitenland mee doen." Een toekomst-visie houdt de direktie van Van Haren er niet op na. Direkteur de Munnik zegt: „Het doen van voorspellingen is een ge waagde onderneming. Er komen zo veel factoren bij kijken dat dit totaal onberekenbaar is. Maar dat wil niet zeggen dat we geen hoopvolle toe komst voor de Nederlandse schoenfa brikant zien. Integendeel zelfs, maar dan zal men zjch wel moeten speciali seren en moet natuurlijk ook het per soneelsprobleem niet te groot wor den." Het Van Haren-concern kijkt dus terug op 40 bloeiende jaren. Hoewel men het belangrijker vindt de blik op de toekomst gericht te houden zal het jubileum voor het personeel zeker niet ongemerkt voorbij gaan. Verte genwoordigers uit alle geledingen van het personeel zullen samen met de di rektie het jubileum herdenken. Eer. groot feest wordt bewaard tot 1979 als het gouden kroontje toegevoega mag worden. BgWlgVBfS KifiÜSü <C«£»8ftSCK Ifiiii*** De raad van de gemeente Loon op Zand komt hedenavond om half acht in openbare vergadering bijeen. De agenda bevat o.a. de volgende punten 1. Voorstel tot het verlenen van ga rantie als bedoeld in art. 63 van de Oerdegelijke constructie van prima verchroomd huiswerk; rugleuning en zitting met kunstleer overtrokken in rood en zwart. Grotestraat 246 Woningwet ten behoeve van enige ad- spirant-kopers van de in aanbouw zijnde woningen aan de Vossen berg- selaan. 2. Voorstel tot aanvulling van de ver ordening regelende geldelijke steun doorstroming in de gemeente Loon op Zand 1967. In het verleden is al enkele malen gebleken dat op verzoeken om 'n ver goeding uit het zgn. doorstromings- fonids afwijzend moest worden be- sdhikt, omdat bij de hantering van de op 6 april 1967 vastgestelde verorde ning aan een of ander ondergeschikt onderdeel niet werd voldaan aan de formele voorwaarden, terwijl toch naar het oordeel van B. en W. enkele verhuizingen als duidelijke doorstro- mingsgevallen moesten worden aan gemerkt. B. en W. zijn van mening dat de stafheid, welke hierdoor ont staat, moet worden doorbroken door opname van een bepaling in bedoelde regeling, op grond waarvan gevallen, welke naar hun aard duidelijk door- stromingsgevallen zijn, alsnog onder de uitkeringsbepalingen van de rege ling kunnen worden gebracht. 3. Voorstel tot verhuur van voetbal velden te Loon op Zand aan de ver eniging Uno Animo. De huur is vast gesteld op 3.400. - per jaar. 4. Voorstel tot het aangaan van een geldlening met de stichting „Pius X- s oh ooi" te Kaatsheuvel, naar aanlei ding ener bepaling van de overgangs wet W.V.O., volgens welke vóór 1 januari 1969 alle niet vervallen waar borgsommen aan de besturen van de Ulo-scholen (tbans Mavo-scholen) moeten worden terugbetaald. 5. Voorstel tot ingebruikneming van een houten noodlokaal aan het be stuur van de Pr. Wilhelminaschool te Kaatsheuvel. Voorts bevat de agenda nog voor stellen tot het nemen van belasting maatregelen en tot het huren van wo ningen, waarover elders in dit blad meer. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Wie door het industrieterrein Zanddonk in Waalwijk rijdt ziet daar verschillende nieuwe bedrijfsgebouwen. De duidelijkste voorbeelden dat bestaande Waalwijkse industrieën zich uitbreiden of dat nieuwe bedrijven zich vestigen. Liet gemeentebestuur van Waalwijk tracht in de concurrentieslagmet andere gemeenten zo goed mogelijk uit de bus te komen. Op het industrieterrein Zanddonk, langs de provinciale weg naar Sprang, staan de bedrijfshallen van de firma Smeulders, verpakkings- en grafische industrie. Dit Haagse bedrijf gaat zich in Waalwijk hoofdzakelijk toeleg gen op speelgoederen die een grafische bewerking nodig hebben. Ook de Ver. Schoenmachine Fabrieken uit Den Bosch - die overigens al een vestiging in Waalwijk hebben - heeft aan de Kamerling Omnesweg een nieuw bedrijfspand laten bouwen. Aan deze weg vindt men ook de nieuwe magazijnen van de meubelindustrie Piet Klerkx n.v. Dit meubel concern heeft de produktie nu geconcentreerd in het bedrijf aan, de Rei- bosweg. Verder heeft het aannemingsbedrijf de firma Couwenbergh Kleyngeld nog twee industriehallen in aanbouw. Het gemeentebestuur van Waalwijk is met een drietal industrieën in on derhandeling over een eventuele vestiging. Naar een woordvoerder van het gemeentebestuur ons meedeelde staat de vestiging van 2 nieuwe be drijven zo goed als vast. WAALWIJK - Augustus 1968 organiseerde de Noordstraat-kommissie voor de eerste keer een vakantie jeugddag voor de kinderen van 4 t.m. 12 jaar uit de Doelenstraat, Noordstraat en Tempelierstraat. Dit werd toen zo'n groot succes dat tot herhaling in 1969 besloten werd en zo zullen a.s. zaterdag 9 augustus opnieuw ongeveer 100 kinderen uit deze wijk de hele dag bezig zijn. De Noordstraat-kommissie functio neert als kontaktorgaan tussen de be woners 'en het gemeentebestuur en krijgt van gemeentewege dan ook steeds de grootst mogelijke medewer king. Omdat zij dus in feite geen buurtvereniging is zijn er geen vaste inkomsten uit contributies of derge lijke. Om het organiseren van deze jeugddag financieel mogelijk te ma- WAALWIJK - Woensdag 6 augustus was het precies 125 jaar geleden dat de Zusters van de Sociëteit van Jezus, Maria 'en Jozef zich in Waal wijk vestigden. Aan deze mijlpaal hebben de zusters weinig ruchtbaarheid gegeven. De societit, ondergebracht in het klooster van het nieuwe St. Ni- colaasziekenhuis, bestaat uit 22 zusters, die zich verdienstelijk maken in de verpleging, gezinszorg, maatschappelijk werk en onderwijs. Op verzoek van de toenmalige pastoor Schrijvers trokken op 6 augustus 1844 een aantal religeuzen vanuit Den Bosch naar Waalwijk voor het ge ven van onderwijs. Aan het Hoekeinde werd in een speciaal pand met een kleuter- en lagere school begonnen. Later werd er ook met een pensionaat voor meisjes gestart. Voor de zusters waren er echter nog diverse andere taken weggelegd. Zo kwam daar in 1871 - over twee jaar precies een eeuw geleden - de zie kenverpleging bij. Ook echter de bejaardenzorg behoorde tot het werkter rein van de religieuzen van JMJ. Om in die eerste dagen de benodigde fi nanciën bijeen te krijgen om het ongesubsidieerde onderwijs te kunnen runnen, waren de zusters daarnaast nog op een heel ander gebied aan de slag. Zo voerde men bijvoorbeeld vele opdrachten uit als het verrichten van naaiwerk voor winkels en fabrieken. ken werd de bewoners van de wijk om een financiële bijdrage gevraagd. De medewerking was zo geweldig dat a.s. zaterdag elk kind een prijs en 'n traktatie zal ontvangen. Het programma van deze vakantie- jeugddag ziet er als volgt uit: 9.30 - 10.30 uur: voetbalwedstrijd om wisselbeker voor jeugd van 8 t. m 12 jaar uit Doelenstraat en Noord straat. 11.00-12.15 uur: Straattekenwed strijd voor de jengd van 4 t.m. 12 jr. 14.00 - 16.00 uur Kinderspelen voor jongens en meisjes van 4 t.m. 7 jr. 14.00 - 16.00 uur Speurvoettocht voor jongens en meisjes van 8 t.m. 12 jr. 17.00 uur: Ballonnenwedstrijd en daarna prijsuitreiking. Bovendien zal er voor de deelnemen de en ook de niet-deelnemende kin deren nog een extra attraktie zijn en wel pony-rijden. Het gehele evene ment zal zich afspelen rond en geleid worden vanuit de jurytent op het ter rein hoek Kruisstraat - Noordstraat. Als het weer meewerkt zal ook deze jeugddag weer een werkelijke feest dag voor de jeugd worden. Voor de voetbalwedstrijd Doelen straat-Noordstraat bestond zeer veel belangstelling van jongens die de la gere school reeds hebben verlaten. Daarom heeft de Noord straat-kom missie besloten voor deze jeugd - d.w.z. t.m. 14 jaar - a.s. zondag om 14.30 uur een vriendschappelijke wedstrijd te organiseren, eveneens op het terrein Kruisstraat-Noordstxaat.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5