waalwrjkse en UnqstRAAtse couR^nt Moskou en Berlijn Zwembad Het Hoefsven trok nu reeds 275.000 bezoekers I A HET TOERISME LEVERT ONS LAND NOG ONVOLDOENDE OP: van nTlierlo Dorpen kijken... Nieuwe kleuren- folder van de VVV- Waalwijk De Efteling Schoenenmuseum Het Hoefsven Campings ANWB-tochten DONDERDAGAVOID 14 AUG. 1969 92e JAARGANG No. 65 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt*. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. G'4167-2002 Telegram-adres „ECHO" Midden Brabant was afgelopen vakantieperiode bij toerist in trek De onmiddellijke bedoeling van de nieuwe besprekingen tussen de westerse mogendheden en de Rus sische regering inzake Berlijn, is 't treffen van een schikking aangaan de de belangen, rechten en verplich tingen van alle in de verdeelde stad vertegenwoordigde partijen. Dit zou naar men hoopte, niet alleen ertoe bijdragen de kans op of dreiging van een Berlijn-crisis te vermijden, maar zou ook de weg bereiden tot een dragelijker bestaan voor de Berlijners aan beide zijden van de muur. De status van Berlijn zal geen on derwerp van bespreking uitmaken, aangezien deze duidelijk is omschre ven in de eerste na-oorlogse over eenkomsten. President Nixon is evenmin van plan om een drama tisch beroep op de Sow jets te doen om de muur te slechten. Maar hoe wel de onmiddelijke doeleinden be scheiden van omvang en strekking zijn, zou bij de besprekingen waar schijnlijk blijken in hoeverre de Sowj et-Unie bereid is tot discussies die de moeite waard zijn, over de verderreikende problemen van de Europese veiligheid. De huidige Berlijn-overeenkom- sten garanderen de toegangsrechten van de geallieerden en zijn sedert de blokkade niet in ernstige mate betwist. Maar de toegang van de Westduitsers tot deze stad wordt niet door een internationaal ver drag beschermd. Om de woorden van een Brits minister te gebrui ken „wordt het geacht een recht te zijn". Hoewel de Westerse bondgenoten genoegen kunnen nemen met het precedent als recht, snijdt dit bij de Russen of Oostduitsers geen hout. Dientengevolge zijn de Westduitsers en de Westberlijners, die de wegen over het land willen gebruiken, maar al te dikwijls afhankelijk van de heersende stemmingen te Oost- Berlijn of te Moskou. Dit is een onbevredigende en po tentieel gevaarlijke situatie, die de westerse bondgenoten zouden wil len oplossen. Zij zouden vermoede lijk ook het bezoekschema voor W.- Berlijners en hun familieleden in de oostelijke sector op zon. en feest dagen willen zien erkend en zij zou den ook graag zien dat de telefoon verbindingen tussen beide delen van de stad zouden worden her steld. De Russen zullen vermoedelijk 'n hoge prijs vragen voor dergelijke concessies of voor de moeite om de Oostduitsers daartoe te bewegen. In zijn toespraak tot de Opperste Sow- jet van 10 juli jl., waarin het aan bod tot besprekingen was vervat, zei de Russische minister van bui tenlandse zaken, Gromyko, dat de moeilijkheden, die van tijd tot tijd met betrekking tot Berlijn rezen, werden veroorzaakt door Westduit- se pogingen om het gebied van de stad te gebruiken voor doeleinden, die vijandig waren aan de Sowj et- Unie en haar bondgenoten. Deze verwijzing naar het oude bondgenootschap uit de oorlog, ge paard met de Russische en Oost- Duitse beweringen, dat Bonn steeds zijn invloed in Westberlijn tracht te versterken, heeft in Westduitsland enige twijfel doen rijzen ten aan zien van de werkelijke Russische motieven. Politici van de C.D.U. en van de C.S.U., staan hier bijzonder wan- (V an onze verslaggever) WAALWIJK - Het toerisme is een branche, die ons land aan belangrijke inkomsten helpt. Vele jaren is het zo geweest, dat buitenlandse toeristen een groter bedrag in ons land brachten, dan wij op onze buitenlandse reizen meebrachten. Reeds een aantal jaren is hierin verandering gekomen. Het aantal Nederlanders, dat bui tenlandse reizen maakt, wordt steeds groter en er is steeds meer geld beschikbaar om aan deze buitenlandse reizen te besteden. Niet alleen gaan er steeds meer Nederlanders voor vakantie e.d. naar het buitenland, maar hun reizen worden ook steeds kostbaarder en duren langer. Daar staat tegenover dat het buitenlands bezoek aan o>ns land de laatste jaren te wensen overlaat. De toeristische bedrijven in de Langstraat klagen niet. Het goede weer heeft er voor gezorgd dat men bijna overal zes weken lang "vol" heeft moeten verkopen. Met name de zwembaden hebben reeds alle records gebroken. In Waalwijk trok het Hoefsven al 75.000 bezoekers meer dan verleden jaar en dat met nog 5 weken voor de boeg. De Nederlandse toerist heeft dit jaar voor ongeveer 2 miljard gulden naar het buitenland gebracht, terwijl de buitenlanders die ons land bezoeken voor slechts ongeveer 1,3 miljard gulden binnen brengen. Het toeris me levert Nederland dus een schade op van niet minder dan 700 miljoen gulden. Dat is natuurlijk een on aangenaam feit, waar men als het even mogelijk is, iets aan dient te doen. In positieve zin zou dat kun nen zijn een poging het toerisme in en naar ons land te stimuleren. Om te beginnen zou men dan een seri eus en grondig onderzoek moeten instellen naar de factoren die het toerisme bij ons gunstig en ongun stig beïnvloeden. Dat zijn zaken van belang om te weten en hierop moet men voort- werken. De ongunstige factoren moet men trachten te elimineren, of althans hun invloed te verzwakken, terwijl men de gunstige factoren moet versterken en stimuleren. Een gecoördineerde propaganda in het buitenland, opgezet en geleid door bij uitstek deskundigen zou ons land bij de buitenlandse toerist misschien meer in de belangstelling kunnen brengen. Gezien de huidige ontwikkeling is het zonder meer een noodzaak om deze kwestie eens nader onder de loep te nemen, want een verlies van niet minder dan zo'n 700 miljoen gulden is iets, dat ons land zich toch niet kan veroorloven. De toeristen organisaties in Midden-Brabant doen alles om het bezoek aan deze streek te stimuleren. Aan het uitge breide foldermateriaal dat men in Waalwijk ter beschikking heeft zijn de laatste weken twee nieuwe fol ders toegevoegd. Er verscheen een informatiegids en een uitvoerige folder over Waalwijk en Midden- Brabant van de hand van de Waal- wijkse journalist Peter Gons. De fraaie kleurenfolder werd typo grafisch verzorgd door Drukkerij Antoon Tielen. Wie aan een toeristische attraktie van formaat in Midden-Brabant spreekt noemt de Efteling. Dit na tuurpark en sprookjesbos is ieder jaar enorm in trek. Wie de afgelo pen weken langs de Efteling is ge komen heeft op de overvolle par keerplaatsen weer vele duizenden trouwend tegenover. Zij wijzen er op dat de juridische positie van Berlijn reeds duidelijk was en dat, wanneer iedereen de overeenkom sten zou naleven geen moeilijkhe den zouden ontstaan. „Het is ge rechtvaardigd de vraag te stellen of Berlijn wel het geschikte proefko nijn is", aldus de fractieleider van de C.D.U., dr. Barzel. herenkleding WAALWIJK auto's gezien. Toch is het bezoekers aantal lager dan vorig jaar. Een woordvoerdster van de Efte ling vertelde ons, dat dit zijn oor zaak vindt in het warme weer. Toch noteerde men nog 980.000 bezoekers met nog anderhalve maand voor de Wie wil zwemmen vindt niet alleen twee grote baden maar Het Hoefs ven omvat ook een groot ven. Ondanks de enorme drukte verloopt alles naar wens en bleven ongeluk ken nog achterwege. Om even in Waalwijk te blijven, de plaatselijke VVV heeft in het in formatiekantoor aan het St. Jans- 'plein nu al zo'n 5000 inlichtingen verstrekt. Een schot in de roos blij ken de rondvaarten vanuit de ha ven naar de Biesbosch en Heusden te zijn. Vooral de Biesbosch-tochten zijn bijna altijd uitverkocht. Dank zij Rederij van Straten uit Woudri- chem heeft Waalwijk er zo een at traktie bij gekregen. Toen we het Nationaal Museum voor Schoenen, Leder en Lederwa ren belden kregen we een verheug de conservator Jan Bergmans aan 'm ..„^AÊk Slot Loevenstein, is de moeite van het bezichtigen zeker waard. In deze gemeente worden ook de campings druk bezocht. Zowel 't Hoekske, Duinlust als De Roestel- berg zijn in de topweken geheel vol geweest. Dat betekent volgens een ruwe schatting dat or zeker 90.000 overnachtingen zijn geweest. Dank zij het goede weer, heeft iedereen (zich uitstekend vermaakt. VW-se- cretaris Van Oefelen vertelde dat toen enkele binnen-aktiviteiten op het programma had staan. Het was echter niet nodig ze uit te voeren. Het VVV-kantoor in Kaatsheuvel verstrekte tot nu toe ruim 3000 in formaties. In Kaatsheuvel is tot en met zaterdag nog de expositie „40- 45" open. Deze oorlogs-tentoonstel- ling wordt gehouden in het oude ge meentehuis. De Klinkaert, het grote kampeer- centrum in Drunen, heeft de laatste zes weken ook meer dan vol geze ten. Duizenden hebben in deze pe- „ik m Deze foto toont de enorme drukte in het Waalwijkse zwembad Het Hoefsven, personen werd bezocht. dat reeds door 275.000 boeg. Het ziet er dan ook wel naar uit, dat de 1,2 miljoen bezoekers van vorig jaar gehaald worden. Het zwembad van de Efteling trekt deze dagen dubbel zoveel be zoekers als andere jaren. Men no teerde nu reeds 170.000 zwem- en zonliefhebbers. Van de zwembaden slaat trouwens 't Hoefsven in Waal wijk wel alles. Zwembad-diretkeur Q. van Son vertelde ons dat vanaf de eerste dag dat 't goed weer was het Hoefsven steeds met 5 tot 6000 bezoekers was gevuld. Men noteerde tot 10 augustus al 275.000 bezoekers tegen vorig jaar (een heel seizoen) 208.000. Met waarschijnlijk ruim 'n 100.000 bezoekers meer wordt er 'n absoluut record gevestigd. Het Hoefsven blijkt voor de dag recreanten ideaal te zijn. Men ver toeft graag op de grote zonneweiden. Men ziet in dit gemeentelijk zwem bad ook veel ouders met kinderen die de gehele dag hier verblijven. Een voordeel daarbij is het, dat er een grote kantine beschikbaar is. de telefoon. „Dit jaar hebben we eindelijk eens veel bezoekers ge trokken. Er zijn nu al zo'n 3700 men sen geweest. Daar hebben we recht op", aldus de heer Bergmans. Andere jaren trok het schoenenmu seum hooguit zo'n 2000 bezoekers. In het museum is heel wat te zien. Men vindt er een woon-werkkamer van een Brabantse schoenmakers woning van rond de eeuwwisseling. Het interieur is compleet met werk- stoel en gereedschappen. Verder zijn er vele schoenen uit vele eeuwen. Ook de bekroonde modellen van de Internationale Ontwerpwedstrijd worden er geëxposeerd. De bovenverdieping van het mu seum omvat expositiezalen waar nu werken van bekende kunstenaars uit Waalwijk en omgeving worden geëxposeerd. In september zal er 'n nieuwe schilderijen-expositie wor den ingericht van Tilburgse schil ders. We schreven al over de Eftelng die in Kaatsheuvel dé attraktie is. riode rust en ontspanning gevonden in de Drunense Duinen. Als volgend jaar het eerste gedeelte van het nieuwe recreatieobject, nabij de roeivijver, gereed is, zal Drunen on getwijfeld nog meer bezoekers trek ken. Het zwembad in Drunen ver welkomde vorige week de 100.000e bezoeker van dit jaar. Nu het goede weer blijft aanhou den is het alleszins de moeite waard ook al heeft men dan geen va kantie meer er in Midden- en Noordelijk Noord Brabant nog eens op uit te trekken. De moeite van het bezichtigen is zeker „Slot Loe- vestein", u weet wel het kasteel waaruit de grote Nederlandse ge leerde Hugo de Groot door middel van een boekenkist wist te ont vluchten. Slot Loevestein is bereik baar via Waalwijk waar men zich met het pontje in Drongelen over moet laten zetten naar 't Land van Heusden en Altena. Via Eethen en Andel leiden borden u naar dit slot, dat dagelijks (voor 50 cent) te bezichtigen is. Men kan er uren alleen of onder leiding van een gids ronddolen. Wie dan toch in het Land van Heusden en Altena is moet zeker ook het kasteel-raadhuis van Dussen en het kasteel van Rijs wijk eens gaan bekijken. Wie er nog op uit wil trekken doet er goed aan even bij de VVV binnen te lopen en daar de zomer- uitgave van Het Hart van Brabant te kopen. Daarin vindt men 101 tips uit Het Hart van Brabant. Wie dor pen -wil zien vindt daar 9 tips voor De moeite waard is zeker Oirschot met de prachtige St. Pietersbasiliek (1462), aan de Markt het er naast gelegen gotische gemeentehuis, het voormalig „Regthuys" uit 1463 en het romaanse boter kerkje uit de 12e eeuw. In de kom van Hilvarenbeek ligt het Vrijthof, een beschermd dorpsgezicht met een 400 jaar oude linde, de r.k. gotische kruiskerk met toren van 1448 en een NH Lode- wijkskerkje. Ook de „Parel van Brabant", Ois. terwijk mag natuurlijk niet verge ten worden. De bossen, heidevelden en zandverstuivingen rond de ven nen lokken tot avontuur. In het dorp is de levende historie zichtbaar gebonden door de eeuwenoude Lin deboom en de Vrijheidseik uit de tijd der Patriotten. In de Langstraat moet men 's-Gra- venmoer met zijn statige hofsteden aan vaarten en sloten en Sprang- Capelle met zijn historische kern- rond de fraaie middeleeuwse kerk gaan bewonderen. Het kleinst van alle gemeenten is Esch, 'n oud dorp aan de boorden van de Dommel na bij Oisterwijk. De na-zomer leent er zich ook voor op de fiets of met de auto eens op verkenning te gaan. Voor de fijn proevers zijn er ANWB-tochten door •Midden-Brabant en de Kempen. De Loonse- en Drunense Duinen moet men daar zeker niet bij-vergeten. Tenslotte nog de aandacht voor een nieuwe toeristische route door Ne derland en België: de Taxandria- route. Tweederde deel van de 180 km. lange autotocht loopt door het bosrijke deel van de provincie Ant werpen. De hoofdschotel wordt ge vormd door de Chaamse bossen, het landgoed De Utrecht en het Belgi sche natuurgebied van dennebossen en heide. Als afwisseling is er dan het gevarieerde heuvelgebied nabij Herenthals en het „Lake-district", en gebied van meren in de Belgi sche Kempen. verlichting DEN BOSCH Kolperstraat 19-21 tel. 44962

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1