waaLwijkse en LanqstRA&tse coimant Werkgroep voor instelling raad jeugdwerk gaat inventariseren BEGIN VAN DE TWEEDE WERELDOORLOG, DIE MILJOENEN SLACHTOFFERS HEEFT GEËIST IN DE TOEKOMST IN WAALWIJK ÉÉN ORGAAN VOOR JEUGDWERK 1 september 1939 aanval op Polen Oostenrijk Lebensraum Terreur Wolf en beer Vernietiging Start nu met rijles CABAN N.V. S rijlessen f 19.50 Lammers-Caban Fa. Schuurmans Ambtenaar jeugd zaken A. Bosschée erg enthousiast Samenwerking Opdracht „Vrije jeugd" Na prijsstop, toch prijsverhogingen Nederland zwemt in tomatensap MAANDAG 18 AUGUSTUS 1969 92e JAARGANG No. 66 uióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. G'4167-2002 Telegram-adres „ECHO" Dertig jaar geleden rukten de Duitse troepen Polen binnen Eén september 1939 rukten cle Duitse troepen Polen binnen en deze daad van agressie vormde de ouverture van de tweede wereldoorlog, de meest verwoestende en demoraliserende oorlog die de mensheid ooit heeft geteisterd. Enkele weken later be zette het Russische leger het oostelijk deel van Polen, want op dat moment waren nazi-Duitsland en de Sowjet-Unie als gevolg van het niet-aanvalsverdrag van 23 augustus 1939 nog „vrien den". De Duitse agressie breidde zich daarna over een groot deel van het Europese continent uit en toen in december 1941 de Duitsland, Italië en Japan, sinds mei 1939 verbonden in het „stalen pact", hadden gemeen, dat zij zich laat in de koloniale politiek hadden begeven en daarom als „have not's" stuitten op Franse, Engelse en Ne derlandse verworvenheden. Daarbij waren Italië en vooral Japan over bevolkt, zodat zij evenals Duitsland „Lebenraum" zochten. De nederlaag in de eerste wereld oorlog en de bepalingen van de vre de te Versailles (1919), hadden in Duitsland veel nationalistisch res sentiment gewekt, een dankbare voedingsbodem voor Hitier en zijn trawanten. Duitsland had na de eerste wereldoorlog verschillende gebiedsdelen moeten afstaan, o.a. aan Frankrijk en vooral aan Polen. Toen Hitler in Duitsland aan de macht kwam, was het voor Polen nauwelijks meer mogelijk een dam op te werpen tegen het Duitse stre ven naar wederinbezitneming van de gebieden die na de vrede te Ver sailles waren afgestaan. Met zijn nationalistisch pathos wakkerde Hitler in eigen land de sentimenten aan en verkondigde hij zijn droom over het grote Germaanse Rijk, dat uiteraard vanuit Berlijn bestuurd zou moeten worden. Reeds op 25 juli 1934 probeerden de nationaal-socialisten zich meester te maken van de macht in Oosten rijk. Bondskanselier Dollfuss werd doodgeschoten in zijn kanselarij. Maar Mussolini concentreerde een aantal divisies aan de Brenner en voorkwam een Duitse bezetting. Mussolini liet de „Anschluss" ech ter toe na de Duitse hulp tijdens de sancties van de Volkenbond wegens zijn inval in Abessinië. En op 13 maart 1938 annexeerde Hitier Oos tenrijk. De later in ons land zo ge hate Rijkscommissaris dr. Seyss- Inquart deed in het bezette land zijn ervaring op als rijksstadhouder. Daarna volgden Hitiers eisen voor autonomie van de Sudetenduitse minderheid in de Tsjechische grens gebieden en voor een terugkeer van Danzig. Op de beruchte conferentie van München, op 29 september '38, ontving Adoif Hitier zijn bondge noot Mussolini, de bezorgde Britse premier Chamberlain en de Franse minister-president Daladier. Frank rijk en Engeland legden zich mach teloos neer bij de Duitse bedreiging en leverden Tsjecho-Slowakije uit. Hitier kreeg het gevoel dat hij nu kon doen wat hij wilde. Hij wenste een Grootduits Rijk. Op 28 april 1939 zegde hij het Duits-Poolse non-agressie pact van 1934 op. Inmiddels hadden Frank rijk en Engeland zich solidair ver klaard met Polen, zodat Duitse agressie onvermijdelijk zou leiden tot een oorlog met deze twee lan den. Op voorstel van een van zijn voornaamste paladijnen, de beruch te Heydrich, probeerde Hitier een voorwendsel te zoeken om de agres sie op Polen te rechtvaardigen. Er werd een Poolse aanval op de zen der Gleiwitz gefingeerd en dat zou de Duitsers genoopt hebben toe te slaan Japanners de Amerikaanse basis op Pearl Harbour aanvielen, werden ook de Ver. Staten in de oorlog betrokken. De tweede wereldoorlog heeft miljoenen slachtoffers geëist, cul minerend in de moord op miljoenen Joden, die in de gaskamers van de Duitse concentratiekampen om het leven werden ge bracht. Deze oorlog heeft bovendien grote politieke gevolgen ge had, die tot in onze dagen doorwerken. Zij vormde de definitieve afsluiting van een tijdperk, waarin Europa de toon in 't wereld politieke gebeuren voor een groot deel had bepaald en ze leidde indirect tot de verdeling van de wereld in twee machtsblokken. Aan de inval in Polen ging geen oorlogsverklaring vooraf. Dat paste niet in het systeem van de nazi's. Veelal trachtten de Duitsers door middel van een „Blitzkrieg" een be slissing te forceren en door terreur op de burgerbevolking hun doel te bereiken. Een hevig luchtbombar dement op Warschau maakte dra 'n einde aan het Poolse verweer, zoals later Nederland zou capituleren na de luchtaanval op Rotterdam. Op 17 september waren de Poolse legers verslagen. Twee dagen later vlucht te de Poolse regering. Op 28 sept. capituleerden de laatste Poolse strijdkrachten. Nu konden de nazi's hun drang naar „Lebensraum" uit leven. De Poolse corridor, de pro vincie Posen en Opper-Silezië wer den bij Duitsland ingelijfd. De rest van de Duitse bezettingszone werd als goevernement-generaal onder bestuur van de Duitsers geplaatst. Het nazisme toonde vervolgens direct zijn misdadig karakter. Eerst werd de Poolse intellectuele elite uitgeroeid, daarna kwamen de drie miljoen Poolse Joden aan de beurt. Van iedere Pool werd onderzocht of hij „Duitse voorouders" had, in welk geval hij of zij een bevoor rechte positie kreeg. Ruim twee mil joen Polen werden uit gehele steden en landstreken gedeporteerd, die daardoor vrijkwamen voor Duitsers en Balten, die immers tot 't „goede ras" behoorden. Inmiddels had zich in Frankrijk een Poolse regering in ballingschap gevormd onder leiding van Sikors- ki, die in juni 1940 naar Londen moest uitwijken. Sikorski was te vens chef van het Poolse leger, dat in de loop van de oorlog tot een kwart miljoen man aangroeide en op alle Europese fronten met vaak grote heldenmoed heeft gestreden. Dertig jaar geleden begon dus de tweede wereldoorlog, maar op dat moment waren de Duitsers en de Russen nog min of meer eikaars bondgenoten. Dit monsterverband tussen de nazi's en bolsjewieken, dat overigens niet lang zou duren, kan men al evenmin los zien van de gebiedsverdeling, die na de eerste wereldoorlog tot stand kwam. Rus land verloor toen Polen, Estland, Letland, Litauen, Finland en een deel van Kaukasië. Dit verlies wek te onbehagen bij de nieuwe, com munistische heersers, die zich on middellijk in een oorlog met Polen stortten, die uitliep op een neder laag en de vrede van Riga (1921). Het verlies van Polen zat de Sow- jets hoog. Die grief had men met de Duitsers gemeen, die immers ook gebieden aan Polen hadden moeten afstaan. Op 23 augustus 1939 sloten Duitsland en de Sowjet-Unie een niet-aanvalsverdrag. Dwars door Polen was voor het rode leger, dat trokken. Tot daar mochten de Duit se troepen oprukken, de rest van Pol enwas voor het rode leger, dat op 17 september Polen binnenviel en het oostelijk deel van het land bezette. Voor de vuist weg werden Ook Litauen, Estland en Letland nog even geannexeerd. De daar aan wezige Duitsers moesten naar hun vaderland vertrekken. Zo werd Polen in enkele weken tijds vermorzeld door de Duitse wolf en de Russische beer. Ook de Sow jets oefenden in Polen 'n ware terreur uit. Er vonden massale de portaties naar Siberië plaats en la ter werden bij Katyn de lijken van 15.000 Poolse officieren gevonden, die door de Russen waren vermoord. Niettemin sloot de Poolse regering in ballingschap in juni 1941 vrede met de Sowjet-Unie, want in die pen Rusland binnengerukt, hetgeen zelfde maand waren de Duitse troe- uiteindelijk tot hun ondergang zou leiden. De tweede wereldoorlog werd met andere krijgskundige beginselen gevoerd, dan ooit eerder waren toe gepast. Men was op weg naar vor men van vernietiging zonder pre cedent, zoals in september 1939 al bleek met de luchtaanvallen op Warschau. Luchtaanvallen op ste den met brisant- en brandbommen, met de bedoeling de grootst moge lijke verwoesting aan te richten en de burgerbevolking te demoralise ren, werden in de daaropvolgende jaren een „normaal" verschijnsel. Miljoenen Joodse burgers werden nu ook in Waalwijk. Ter kennismaking met ons unieke lessysteem: Autorijschool Paul Krügerstraat 15, Waalwijk, Tel. 04160-4271 Verkoop Verhuur TENTEN KAMPEER-ARTIKELEN A.N.W.B.-Tentenverhuurder Thorbeckelaan 23, Waalwijk Tel. 04160-2929 uitgeroeid in h uiveringwekkend snel tempo door technische midde len (gaskamers etc.) in te schake len. Tenslotte kwam men tot ver vaardiging van raketten en van atoomwapens, die alle andere ver nietigingswapens weer in de scha duw zouden stellen. Europa, dat binnen zijn oude orde niet kon leven, was de grootste ver. liezer. Na de oorlog zou de ontko- lonialisering beginnen, terwijl de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten machtige Europese landen als Duitsland en Engeland naar het 2de plan verwezen. In het verre Azië is niet meer Japan, maar rood-China de sterkste politieke en militaire macht geworden. Ook na 1945 brak er geen periode van vrede aan, toen de wereld verdeeld werd in twee machtsblokken. In politiek opzicht is de tweede wereldoorlog daarom geen afgesloten periode. Oorzaken en gevolgen werken door in onze tijd. (van onze verslaggever) WAALWIJK Deze maand gaat de Werkgroep ter voorberei ding van de instelling van een Raad voor het Jeugd- en Jonge renwerk aan haar eerste grote taak beginnen. Na een periode van voorbereiding waarin de 10 leden van de werkgroep zich in de materie van het jeugdwerk konden verdiepen wordt op 27 augustus de eerste werkvergadering gehouden. Dan zal het plan besproken worden dat de inventarisatie van alle organisa ties op het gebied van jeugd- en jongerenwerk inhoudt. Men wil, zo vertelde ons de heer A. F. Bosschée, secretaris van de werk groep en ambtenaar jeugdzaken, op deze wijze zien wat er in Waalwijk op dit gebied is en wat er ontbreekt. Zoals de naam al zegt, is de werk groep belast met de voorbereiding van een jeugdraad-nieuwe-stijl. De gemeente Waalwijk speelt hiermee in op de gedachtengang van de rijksoverheid om tot een plaatselijk of regionaal bureau jeugdservice en een raad voor jeugd- en jongeren werk te komen. Wethouder M. van Eijl, belast met jeugdzaken, vindt 't van enorm belang dat het jeugd werk in Waalwijk in goede banen wordt geleid en dat er die voorzie ningen getroffen worden, die nodig zijn. Dat wil overigens niet zeggen dat men 't werk van de bestaande ver enigingen niet zou waarderen. In tegendeel, men is van de zijde van het gemeentebestuur vol bewonde ring voor het fantastische werk dat er op dit gebied door de bestaande Jeugdraden en andere instellingen is verricht. De omvorming tot één raad zal dan ook in nauw overleg met deze instellingen geschieden. Overleg is een woord dat bij de heer Bosschée voorin de mond ligt. „Juist door samenwerking en het doorpraten van eikaars belangen, komen we tot een raad die straks optimaal kan werken". Of het lang duurt voordat die raad er is, kan de Waalwij kse ambtenaar Jeugdza ken niet zeggen. In steden als Bre da, Tilburg en Oss had het 3 jaar in voordat een dergelijke raad en jeugdservice-bureau goed ging draaien. In deze steden heeft de heer Bos schée zijn oor te luisteren gelegd bij de ambtenaren die met jeugd zaken belast waren. Toen hij name lijk dit jaar benoemd werd tot amb tenaar jeugdzaken (overigens als deeltaak, want de heer Bosschée is chef van het bureau huisvesting), was hij in feite een leek op het ge bied van jeugdzaken, zeker op het gebied van de organisatie. Waalwijk kende tot dan geen bureau jeugd zaken. Het is de gemeenteraad geweest die meermalen bij het college van b. en w. tot de benoeming van een dergelijke ambtenaar heeft aange drongen. Na diepgaande studie nam het college dit advies over en werd besloten, bij wijze van deeltaak, de heer Bosschée met deze zaak te be lasten, uiteraard onder leiding van wethouder M. van Eijl. In dit eerste jaar wil de heer Bos schée vooral trachten goede contak- ten te leggen met de bestaande jeugdorganisaties en hen stimule ren met bepaalde initiatiéven te ko men. Als secretaris van de werk- A. Bosschée groep is het verder zijn taak om te trachten tot 'n goede nieuwe jeugd raad te komen, die voldoet aan de eisen van de Minister. Alleen dan komt men voor subsidie in aanmer king. De werkgroep staat onder voor zitterschap van wethouder M. van Eijl. Om tot een zo sterk mogelijke samenstelling te komen, heeft men enkele deskundigen aangetrokken, terwijl verder ook vertegenwoordi gers van diverse jeugdgroeperingen er deel van uitmaken. De opdracht die burgemeester J. Teijssen bij de installatie de werkgroep meegaf, is het onderzoeken van de mogelijk heden om tot de omvorming van de bestaande jeugdraden te komen. Die omvorming zal gebeuren in Terwijl de regering uit politieke overwegingen een algemene prijs- stop handhaaft, heeft zij op 1 juli weer nieuwe impulsen veroorzaakt voor een prijsverhoging, door met name de prijs voor benzine te laten stijgen. Doorberekening van deze kostenprijsverhoging is in principe niet toegestaan. Intussen zijn er duurte-berekeningen gemaakt, die de effectiviteit van de prijsstop moeten bewijzen. Uit deze calcula ties is gebleken dat het verbod tot prijsverhoging in de praktijk niet merkbaar is. Na de prijsstop is er toch nog een reeks van prijsverho gingen opgetreden. Het onzinnig gekonkel met de prijzen is ook gebleken uit de uit spraak van de voorzitter van een der middenstandsorganisaties. Deze stelde terecht, dat de prijsstop reeds tot gevolg heeft gehad dat fabrikan ten bepaalde artikelen uit de markt hebben genomen, omdat ze niet meer tegen een lonende prijs kon den worden gefabriceerd. Wij we ten al van andere producenten dat zij bezig zijn betere kwaliteiten van onderdelen in apparaten te vervan gen door fabrikanten met een kor tere levensduur. Uit de gesignaleerde ontwikkeling is duidelijk het volgende gebleken. In de eerste plaats bestaat de mo gelijkheid dat de prijsverhoging nauwelijks wordt opgemerkt en dus rustig kan worden doorberekend in de heksenketel van prijs-inflatie. Vervolgens is er een kans dat be paalde artikelen uit het assortiment verdwijnen, zonder dat er een haan naar kraait. Bovendien is dit niet verboden. In de derde plaats wor den stap voor stap goede artikelen door slechtere vervangen of kiest men de weg van het lanceren van nieuwe produkten. Beziet men deze ontwikkeling kritisch, dan moet de conclusie lui den dat in alle gevallen door de prijsstop zowel de consument als de overheid worden beetgenomen. De eerste omdat hij of mindere kwali teit krijgt, of helemaal niet meer kan kopen wat hij eigenlijk wil. De laatste omdat door het presenteren van nieuwe merken en aanbiedin gen 't zicht op de prijzen nog meer wordt versluierd dan voorheen, waardoor de inflatie nog meer im pulsen krijgt dan tot heden. Als gevolg van. de overvloedige warmte waarmee ons land dit jaar is gezegend, willen de tomaten in kassen, verwarmd en onverwarmd wel rijpen. Het gevolg hiervan is, dat onze veilingen worden over stroomd met tomaten. Er zijn we ken bij met een aanvoer van ruim 20.000 ton, terwijl zo'n 12.000 ton normaal zou zijn voor deze tijd van het jaar. Het is jammer, maar in weerwil van het feit dat in zo'n warme pe riode men snel geneigd is eens een extra fris tomaatje te nemen, raken de telers hun prachtige produkten niet op een normale manier kwijt. Er is een bepaalde behoefte en wan neer dat kwantum is afgenomen, dan resten er duizenden tonnen heerlijke tomaten van voortreffelij ke kwaliteit, waarvoor men eigen lijk geen consumenten heeft. In dat geval moeten de telers ge noegen nemen met een vergoeding uit het Produktenfonds Tomaten, 'n fonds dat door henzelf bijeen wordt gebracht via een heffing van 20 ct. per kist verkochte tomaten. Deze vergoeding ligt echter zeer ver be neden de kostprijs. Maar goed, men krijgt iets voor zijn produkten te rug. Hiervan profiteren dan de fabrie ken die de tomaten verwerken tot tomatenpuree en tomatensap. Zij nemen de tomaten af tegen de prijs van ongeveer 20 cent per kilo en werken uiteraard op het ogenblik op topaktiviteit om de geweldige hoeveelheden aangeboden tomaten te verwerken. nauw overleg met alle verenigingen en instellingen die nu al op dit ge bied werkzaam zijn. Om iedereen mee te laten denken en een inbreng te laten leveren, zullen er in de toe komst ongetwijfeld hearings over dit onderwerp worden gehouden. Een groot probleem voor de nieuw te vormen raad vindt de heer Bos schée de „vrije jeugd", die niet bij verenigingen is aangesloten. Ook voor hen kan er straks een plaats zijn in de nieuwe raad, die voor 50 procent uit jeugdigen zal gaan be staan.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1