Plan voor bouw nieuwe lagere schooi in Eishout Deelnemers Micro-Show 1969 Ontstellende vervuiling in West-Europa Gemeenteraad Drunen vergadert .dinsdag Van 29 september-19 oktober missieaktie Dekenaat Heusden 10 bollen j|^ P1ILDAR Breiservice gratis monster PHILBAD GEZONDHEID VAN BEVOLKING STAAT OP SPEL VOORSTEL DINSDAG IN DE RAAD DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 25 AUGUSTUS 1969 3 Nieuwe Prot. Chr. kleuterschool De Hoge Braken Zondag in Waalwijk zwemkampioen- schappen SALON HOMBERGEN Waterscliap „De Bossche Sloot" 60 jaar geleden opgericht Zondag 31 augy sti*s: 31 Augustus nationale MlVA-kollekte en giro-aktie - Artisten voor de maand augustus Latino Palava Joël en Isabel Franca Gimenez THE BLUE NOTE Tilburg Olievlek Belangen van 50 gram M Het speciale wolwasmiddel Sprang-Capelle DRUNEN In de vergadering van november 1966 heeft de raad van Drunen besloten tot 't beschik baar stellen van een krediet van Z13.41U,voor de verbouwing en de modernisering van de lagere school te Eishout. Van dit plan heeft men echter afgezien, omdat bij na der inzien de voorzieningen aan het oude gebouw niet voldoende zouden zijn om een goed onderwijs in de toekomst te waarborgen en beter gestreefd kon worden naar de bouw van een nieuwe lagere school. De Stichting R.K. Schoolbestuur Paro chie H. Johannes Evangelist te Els- hout heeft nu een verzoek inge diend om medewerking te verlenen ex artikel 72 van de Eager Onder wijswet 1920 voor de bouw van een nieuwe 7-klassige lagere school te Eishout. Het verzoek met de bijlagen vol doet aan de wettelijke vereisten. De inspekteur van het lager onderwijs kan zich met de aanvraag vereni gen. De bouwkosten van de nieuwe school zijn nog niet bekend, zodat te zijner tijd een aanvraag zal wor den gedaan om de benodigde gel den beschikbaar te stellen. B. en W. stellen de raad voor, om medewerking te verlenen voor de bouw van een nieuwe 7-klassige la gere school te Eishout. Het bestuur van de Prot. Christ. Kleuterschool te Drunen heeft een verzoek ingediend voor de mede werking ex artikel 50 van de Kleu teronderwijswet voor de bouw van een nieuwe tweeklassige kleuter school in „Braken Oost". In de ver gadering van juli 1962 is besloten xot het verlenen van een principiële medewerking t.b.v. de bouw van 'n tweeklassige kleuterschool. De aan vraag om de benodigde gelden zou geschieden zodra de vereiste goed keuringen van de minister van on derwijs en wetenschappen, alsmede van het Rijksschooltoezicht voor de bouw van de school zouden worden ontvangen. In afwachting van een eigen schoolgebouw, werd tijdelijk elders een onderdak gevonden, n.l. in een lokaal van de Prot. Chr. La gere School en in een verrijdbaar noodlokaal. Op 27 juni 1969 heeft de inspektrice van het kleuteronder wijs haar goedkeurend advies ver strekt voor de bouw van een twee klassige kleuterschool aan de Lelie straat. Het bouwplan mèt tékenin gen en kostenbegroting is ingeko men 15 augustus 1969. De totale bouwkosten, met inbe grip van centrale verwarming, ar maturen e.d., architectenhonorarium en grondkosten worden geraamd op 210.100,Hierbij zullen nog wel enige kosten komen voor de aanleg van de tuin. De weliswaar niet ster ke maar gestadige uitbreiding van het aantal leerlingen van de protes- tants-christel. lagere school maakt een realisering op kortere termijn noodzakelijk. Spoedig n.l. zal ook het vijfde lokaal nodig zijn voor 't lager onderwijs, waardoor 't kleu teronderwijs in moeilijkheden zal komen. B. en W. stellen de raad voor, het benodigde krediet voor de bouw van een tweeklassige kleuter school beschikbaar te stellen. In de vergadering van 1968 be sloot de raad tot aankoop van De Hoge Braken en tot verbouwing daarvan. Voor de verbouwing van de voorzaal tot leeszaal-bibliotheek, stelde men een krediet beschikbaar van 50.000,en voor de grote zaal 115.450,Door de invoering van de B.T.W. en de prijsverhogingen sinds 1 januari j.l., alsmede enige onvoorziene zaken, verzoeken B. en W. de raad deze kredieten te ver hogen met 25.000,De biblio theek-leeszaal heeft 11.000,meer gekost dan was geraamd. Dit is een gevolg van het feit dat het dak en de electricteitsvoorziening geheel vernieuwd moesten worden. Voorde grote zaal is 14.000,meer nodig, voornamelijk bestemd voor nieuwe stoffering (vloerbedekking en gor dijnen), nieuwe vloer in de voor hal, bestratingen e.d. Het herstel en de modernisering vordert thans snel en B. en W. hebben de indruk dat het gebouw zeker zal voldoen aan de verwach tingen, alhoewel in de toekomst nog meerdere vernieuwingen en veran deringen zullen moeten worden aan gebracht. B. en W. verzoeken de raad een aanvullend krediet van 25.000,beschikbaar te stellen voor het herstel van De Hoge Bra ken. Op zondag 31 augustus a.s., aanvang 13.00 uur, zullen in het prachtige zwembad Het Hoefsven weer de Waalwijkse Zwemkampioenschappen worden gehoudenDeze worden ge organiseerd door de Waalwijkse Zwemvereniging en Reddingsbrigade WZV RB. Aan deze zwemwedstrij den zijn diverse mooie prijzen verbon den, waaronder de wisselbeker. Ook zal op deze zwemmiddag door de Waalwijkse Reddingsbrigade on der leiding van de heer E. van Boven- Kaarsmakers diverse demonstraties reddend zwemmen worden gegeven. Aan het slot van deze middag wordt er een polowedstrijd gespeeld onder leiding van de heer A. Moeling tegen de poloclub De Vennen uit Dongen. Zwem-enthousiastelingen, die zidh op willen geven voor een van de zwem- nummers,r kunnen dit doen tot en met. woensdag 27 aug. a.s. tegen betaling van een bedrag van 0,50. Inschrijf formulieren zijn te verkrijgen op de hieronder vermelde adressen: mej. A. Adams, Andoornstraat 12, tel. 3359, C. J. de Bruyn, De Ccubertinlaan 85, tel. 3315, E. van Boven-Kaarsmakers Poolsestraat 8, B. Spitters, Beatrix- straat 8, tel. 3704. RUIME PERSONEELSBEZETTING EEN MINIMUM AAN WACHTTIJD Dames- en Heren-coiffure Parfumerie - Bijouterie Markt 11 Waalwijk Telefoon 2477 Nu bijna 60 jaar geleden werd bij be sluit van de Provinciale Staten van Noord-Brabant het Waterschap "De Bossche Sloot" opgericht. Het initia tief tot de oprichting van dit water schap is vooral uitgegaan van de toenmalige gemeenteontvanger Van toenmalige burgemeester van Vught, de heer A. W. J. van Lantschot en van de toenmalige gemeenteontvanger van Den Bosch, J. Th. Sopers. Beide heren waren uitermate deskundig in polderaangelegenheden. De oprich ting van de Bossche Sloot was een noodzaak. De gebieden die immers tot 't 'stroom gebied' van de Bossche Sloot 'behoor den, werden in het voorjaar en in de zomer met uitdroging bedreigd. De oorzaak van deze uitdroging was de aanleg van de Bergse Maas, de zgn. Nieuwe Maasmond in het Drongels kanaaltje. Voordien kende dit 2755 ha groot zijnde 'stroomgebied' vooral in de winter een teveel aan water. In tegenstelling tot vele andere water schappen zou het doel van dit water schap een van de bevloeiing van de tot zijn gebied behorende gronden zijn. Deze gronden waren en zijn ge legen in de gemeenteen Vught, Den Bosch, Vlijmen, Cromvoirt, Helvoirt, Drunen, Nieuwkuyk en Loon op Zand. Dit doel diende het waterschap te bereiken door de aanleg van een inlaatsluis in het mondingspunt van de Bossche Sloot in de Dieze en door het op diepte brengen van de Bos sche Sloot. De tegenwoordige taak van het wa terschap is er zorg voor dragen dat deze sluis goed functioneert en dat de Bossche Sloot op een behoorlijke diepte en breedte blijft. Hoewel het doel van het waterschap aanvankelijk een van bevloeiing was, ziet men het thans liever als een van afwatering. De ingelanden zijn nu eenmaal niet gesteld op het vieze door industrie en riolering verontreinigde Diezewa- ter. Dit water betekent immers een gevaar voor de gezondheid van mens en dier. Zeggensdhap in het water schap hebben twee organen, namelijk de stemgerechtigde ingelanden en het dagelijks bestuur. Doorgaans zijn het burgemeesters van enige gemeenten, waarvan gronden in het gebied van het waterschap liggen. Stemgerechtig de ingelanden als dagelijks bestuur vergaderen op geregelde tijden in Den Bosch. Beide colleges warden in hun taak bijgestaan door een secre taris-penningmeester en polderwerk lieden. .•I *0 Een Masai-man trekt met zijn koppel ossen een missionaris uit de mod der. Zijn jeep raakte vast in wat daar een weg genoemd wordt! Dit pro bleem is vrij spoedig op te lossen. Er zijn echter andere vervoersproble men in de ontwikkelingslanden welke bizonder dringend zijn. Op dit moment kampen 400 missionarissen-ontwikkelingshelpers met versleten vervoermiddelen. Sommigen kunnen al niet meer rijden; bij anderen kan hun vervoermiddel het iedere dag begeven. Dit is een ernstige situatie omdat daardoor stagnatie optreedt in hun missie- en ontwikkelingswerk. Dit is bizonder spijtig voor hen en voor de mensen onder wie en voor wie ze werken. Maar deze 400 missionarissen-ontwikkelingshelpers hebben hun hoop gesteld op de bliksem-aktie in het week-einde van 30-31 augustus a.s. Dan houdt de MIVA, de Missie Verkeersmiddelen Aktie, haar jaarlijkse kollekte en giro-aktie. Met de opbrengst hiervan hoopt de MIVA deze 400 missionarissen onmiddellijk te kunnen helpen in het oplossen van hun vervoersproblemen. Dit zal kunnen, wanneer ook U deze bliksem- aktie tot een succes helpt maken. Mogen deze 400 missionarissen-ont wikkelingshelpers op U rekenen? Help hen dan nu! Dit is het gironummer: 27 22 49 MIVA AMSTERDAM Balamundi Nederland N.V., Huizen, van Beurden's Machines N.V., Don gen, Lederhandel D. A. Boons Kaats heuvel, N.V. Condor Import Export, Waalwijk, Ind, en Hand. Ond. Duma N.V., Drunen, Euroleder Handelson derneming, Kaatsheuvel, N:V. Gede- ha/Holland Brabant N.V., Waalwijk, N.V. Handelchemie Futura, Kaats heuvel, Fa. G. van Heesbeen, Waal wijk, A. van Helvoirt-De Nijs, Waal wijk, van Hoorn's Handelmaatschap pij N.V., Waalwijk, N.V. tot Expl. Hulshof's Ver. Fabr., Lichtenvoorde, Lederfaibriek Gebrs. Keunen N.V., Eindhoven, H. L. van Leeuwen N.V., Waalwijk, N.V. Lema, Waalwijk, G. van Loon's Import Mij. N.V., Waal wijk, Ag. en Comm.handel C. van Loosdrecht, Loon op Zand, Fa. G. A. Maas, Waalwijk, D. J. Mateysen's Sdhoenmaöhines N.V., Kaatsheuvel, N.V. Lederfabriek L. Mombers Waal wijk, I. C. Mortier N.V., Waalwijk, S. S. Neuhaus N.V., Amsterdam, van Oldenbeek en Smelt N.V., Waalwijk, J. A. van Oosterum N.V., Breda, Machinefabriek H. van Oversteeg, Sprang-Capelle, Ag. en Comm. Han del Jan Pullens, Waalwijk, Firma Louis van Rooy, Helvoirt, N.V. Saba, Dinxperlo, Sastra Machinefabriek N.V., Kaatsheuvel, Machinehandel C. A. Schoenmakers, Kaatsheuvel, P. A. Schrauwers, Dongen, Sosform Im- ITALIAANS TRIO STRIP-VEDETTE STRIP-DUO STRIP-VEDETTE Geopend van 20.00 uur tot 3.30 uur VEEMARKTSTRAAT 36 - 38 Telef. 04250-25287 port, Tilburg, Fa. S tijger, Baggen en Co., Amsterdam, Ver. Schoenmach. Mij. N.V., Waalwijk, Louis Ververs Handelsond., Kaatsheuvel, Willem Vos N.V., Waalwijk, Vincent Weyers N.V., Prunen, J. Wildeman en Co C.V!, Waalwijk. Be ontwikkeling van de chemie als wetenschap, is voor het moder ne leven van bijzonder groot be lang, want dank zij deze ontwikke ling, beschikt de huidige mens over een veelheid van chemische prepa raten, die nuttig zijn, of hem het leven op de een of andere manier gemakkelijker maken. De industrialisering en de ont wikkeling van de chemie, gepaard gaande met het transport van enor me hoeveelheden chemische stoffen, de problemen rond de afvoer en vernietiging van chemische afval stoffen, zij allen vormen evenzovele bijdragen tot de vervuiling van ons miljeu. De ernst hiervan schijnt nog niet tot iedereen te zijn doorge drongen, want anders zouden er met de grootst mogelijke spoed afdoen de maatregelen worden genomen. Na de grote giframp in de Rijn, die toch wel heel duidelijk aantoon de welk een enorm gevaar we lo pen, werden we kort daarop gecon fronteerd met zeer ernstige vervui ling en vergiftiging van een aantal Franse rivieren. Hierbij is het niet gebleven. Nu is het water van de Moezel vergiftigd en wel doordat een vrachtauto, beladen met 't gif tig propyleenoxyde, door een ver keerde manoeuvre in de Moezel reed. Het water van de Weser is even eens ernstig vergiftigd door een ge vaarlijk insecticide, doordat tijdens een brand aan boord van 'n Zweeds vrachtschip een tank met deze stof leegliep. Ook de Engelse zuidkust wordt momenteel weer belaagd door een enorme olievlek met een lengte van enige tientallen kilometers, die van uit de Noordzee de Engelse kust be dreigt. Ook daar moet weer worden gestreden tegen grote brokken teer en oliedrab. Het zijn slechts enkele voorbeel- DRUNEN De raad van de ge meente Drunen komt a.s. dinsdag 26 augustus in openbare vergade ring bijeen. De agenda luidt: 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Vöorstel van B. en W. tot het verlenen van medewerking voor de bouw van een nieuwe lagere school të Eishout. 4. Voorstel tot het verlenen van financiële medewerking t.b.v. de bouw van een Prot. Chr. Kleuter school in „Braken Oost". 5. Voorstel om medewerking te verlenen aan een verzoek van de Stichting Schoolbelangen voor: a. aanschaffing meubilair en eer ste inrichting van de lagere school in „Vennen Oost"; b. aanvuling van de leesmethode t.b.v. de Paulusschool; c. aanschaf van meubilair t.b.v. de kleuterschool in de Schoolstraat. 6. Voorstel tot wijziging van de salarisverordening. 7. Voorstel tot vaststelling van een besluit, regelende de ziektekos tenvoorziening voor personeel, het welk geen volledige dagtaak heeft. 8. Voorstel tot intrekking van de verordening tot heffing van keur lonen. 9. Voorstel tot wijziging van de vergoedingen voor de brandweer. 10. Voorstel tot wijziging van de Politieverordening. 11. Voorstel tot wijziging van de Bouwverordening. 12. Voorstel tot grondruil. 13. Voorstel tot verkoop van bouwterreinen. ^14. Voorstel tot intrekking recht van opstal. 15. Voorstel tot toekenning van een gemeentelijke bijdrage in de herstelkosten van twee op de lijst van beschermde monumenten ge plaatste panden. 16. Voorstel tot het voteren van een krediet voor: a. Aanschaf zendapparatuur brand weer; b. Aanvullend krediet voorzienin gen Hoge Braken; c. Aanleg en uitbreiding gasnet in „Vennen Oost". In de periode van 29 september tot 19 oktober zal in het dekenaat Heusden een missie-aktie in een to taal nieuwe opzet worden gehou den. Een werkgroep uit het deke naat bereidt deze aktie naar 't Box- telse voorbeeld voor, met medewer king van de Diocesane Missieraad en het Diocesaan Pastoraal Cen trum. De nadruk bij deze nieuwe missie-aktie ligt op de mentaliteits vorming, waarbij missie- en ontwik kelingswerk niet alleen gezien wor den als een aparte zorg voor de missionarissen, maar ook als een be langrijk hoofdstuk in de verkondi ging. De parochies blijven in diverse werkeenheden. Men verwacht dan ook dat er naar aanleiding van de onderwerpen die behandeld wor den, suggesties uit de parochies naar voren komen, die dan weer ter ken nis van de diocesane instellingen kunnen worden gebracht. Tijdens de vier zondagen van de aktie, wordt de liturgie van de eredienst speciaal aangepast. In de parochiekerken wordt een speciaal „preekschema" aangehouden, samengesteld door de missie-oloog dr. S. Donders en drs. J. Heijke. In deze preken wordt de Christel, missie-opdracht geplaatst in het geheel van de geloofsverkon diging, met als onderwerpen: „Het geven van een duidelijker beeld van God", „Het leren de mens anders te zien dan tot nu toe", „De nieuwe zin van de doop en de eucharistie" en de vraag: „Wat zullen we gaan doen?" Tegelijkertijd zal op alle scholen 't godsdienstonderwijs wor den aangepast aan de vier thema's van de preken. In principe wordt er niet gecollecteerd tijdens de aktie; de nadruk moet op de mentaliteits vorming vallen. De dekenale missie raad en de parochiële missie-centra zullen voor de financiële afwikke ling van de zaken zorgen. Wel zijn de data zo gekozen, dat de laatste zondag van de aktie samenvalt met Missie-zondag, waarop de jaarlijkse collecte voor de missie plaats heeft. den van de manier waarop in slechts korte tijd veel rivieren en wateren ernstig worden verontrei nigd en het gaat hier dan nog maar alleen om heel ernstige gevallen die tot de verbeelding spreken, want over de voortdurende, meer beschei den. verontreinigingen van zeer veel rivieren in Nederland en in alle an dere landen van West-Europa, wordt vrijwel niet meer gesproken, want die verontreinigingen gaan al lang zaamaan normaal worden. En dan spreken we nog niet over de ernsti ge mate waarin onze lucht, vooral in zwaar bezette industriegebieden, verontreinigd wordt. De mens kan zijn leefmiljeu be slist niet ongestraft verontreinigen, dat staat vast en dus zullen er met de grootst mogelijke spoed maatre gelen moeten worden genomen door de overheden, voordat het te laat is. Daarbij mogen de economische en financiële belangen van de grote in dustrieën beslist geen rol spelen, want er staan veel groter belangen op het spel en wel de gezondheid van de mensheid in deze, met ern stige vervuiling bedreigde, gebieden. Stationsstraat 29 WAALWIJK BIJ DEZE AANKOOP GEMEENTERAADS VERGADERING Openbare vergadering van de Raad dezer gemeente op vrijdag 29 aug. 1969 des namiddags half 8 ten ge meentehuize. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Wijziging van de Rangen- en Bezoldigingsverordening 1968. 5. Vaststelling van een nieuwe verordening, regelende de toeken ning van een tegemoetkoming in bovenmatige ziektekosten aan en kele groepen van I.Z.A.-deelnemers. 6. Vaststelling van een vergoe ding ex artikel 101 bis der Lager- onderwijswet 1920 t.b.v. de christel. u.l.o.-school over 1968. 7. Verlenging van de concessie, verleend aan de N.V. Waterleiding Maatschappij Noord-West-Brabant. 8. Vaststelling van een pension verordening. 9. Onbewoonbaarverklaring van de woning Van der Duinstraat 81. 10. Wijziging van de met de v.v. S.S.Ca '55 gesloten huurovereen komst t.a.v. het sportveldencomplex aan de Bernhardstraat. 11. Verpachting van landerijen. 12. Verkoop van bouwterrein aan Mevr. E. Hoefnagel. 13. Verkoop van bouwterrein aan de heer B. Korngold. 14. Wijziging raadsbesluit tot verkoop van bouwterrein aan Mevr. L. E. van Dalen-Rijkers. 15. Verkoop van 't oude school gebouw aan de Van der Duinstraat, aan de heer J. H. Timmermans. 16. Wijziging van een 3-tal be lastingverordeningen. 17. Beschikbaarstelling van een krediet voor de aanleg en de inrich ting van een speelweide en een 2- tal speelterreinen. 18. Beschikbaarstelling van een mobilofooninstallatie t.b.v. de brand- krediet voor de aanschaffing van 'n weer. 19. Wijziging gemeentebegroting voor het dienstjaar 1969. 20. Mededelingen. 21. Rondvraag. 22. Sluiting.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 3