wAAlwijkse en LangstRaatse couRant Maasroute voor ontwikkeling van de Langstraat van enorme betekenis „Napoleon" Bestuur Bedrijfschap Schoen- ind. behandelde jaarverslag bouwman brillen Vormingscentrnm Jong Volwassenen in Waalwijk ook voor jongens Circus Toni Boltini speelt 4 september in Kaatsheuvel OPEN OOG ONDERZOEK PERSONEELSBEZETTING TOELEVERINGSBEDRIJVEN AANMELDING VERLOOPT WAT STROEF Experiment werd succes Allure Vakantie-Menu Binnen een jaar „Kanaal" over volle lengte W. Soeterboek benoemd in het dagelijks bestuur Personeelstekort Onderzoek Dcorgaan DONDERDAGMIDDAG 28 AUGUSTUS 1969 92e JAARGANG No. 69 De tcho van het Uitgever: Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p, kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 6-4167-2002 Opgericht 1878 (vervolg van pag. 1) De bouw daarvan zou gelijke tred moeten hou den met de aanleg van de aardebaan waarmee het aanbrengen daarop van verhardingen zou volgen. Incidenteel zijn bij de uitvoering van de verschillende fasen storingen op getreden, o.a. door het niet tijdig 'be schikbaar zijn van de benodigde gron den of geldmiddelen. Bedoelde inci dentele storingen hebben zich voor- namelijk in de beginperiode voorge daan in welke periode met de betrok ken streek overleg diende te worden gepleegd omtrent te maken aanslui tingen en ongelijkvloerse kruisingen, welke moesten worden ingepast in ge meentelijke bestemmingsplannen Gezien de functie van de nieuwe weg diende het aantal aansluitingen daar op te worden beperkt, hetgeen wel 'ns indruiste tegen plaatselijke belangen. Het aantal aansluitingen op het 40 km lange gedeelte Den Bosdh-Wagen- berg bedraagt dertien. De totale leng te van de aangelegde toeleidings- en aftakkingswegen en parallelwegen is 34 km. Het aantal ongelijkvloerse kruisingen bedraagt 13. Het dwarsprofiel van de Maasroute bestaat in principe uit twee geschei den rijbanen, elk met 'n verhardings breedte van 7,25 m en langs de bui tenzijde 2,75 m brede pechstrook. De rijbanen zijn van elkaar geschieden door een 4 m brede middenberm. De toename van het verkeer op en de aansluiting van de Gordel-weg aan het gedeelte Den Bosch-Vlijmen nood zaakte in 1967-1968 tot de aanleg van een tweede rijbaan tussen Deute ron en Vlijmen; daarbij werd tevens een parallelweg aangelegd, zodat het langzaam verkeer van de hoofdrijba- nen kon worden geweerd Behalve tus sen Den Bosch en Vlijmen en ter plaatse van enkele aansluitingen is op de Maasroute nog slechts één rij baan van een verharding voorzien. De tweede rijbaan zal worden aange- Deze foto alsmede de foto onder toont de Maasroute in aanleg; enkee jaren geleden. Het betreft hier het gedeelte Vlijmen-Drunen dat vorig jaar reeds ingebruik werd genomen. bracht zodra de verkeersontwikkeling dat nodig maakt. De aanleg van de aardebaan leverde op de meeste plaatsen moeilijkheden op, omdat het tracé van de nieuwe weg voert door een gebied, dat wat samenstelling van de ondergrond be treft gerekend moet worden tot een van de slechtste streken in deze pro vincie. Over een lengte van ongeveer 30 km bestaat deze ondergrond tot een diepte van 3 tot 4 m onder het maaiveld uit slappe klei- en veenla gen met daaronder vaste zandlagen. Alvorens tot aanleg van de aardebaan kon worden overgegaan, diende be doelde minder draagkrachtige) onder grond te worden verwijderd. Deze werkwijze riep echter problemen op. De .vrijkomende hoeveelheden veen en onbruikbare klei moesten ergens ge borgen worden. Verder dienden hoe veelheden zand te worden gewonnen. Voor het winnen van het benodigde zand werd een oplossing gevonden door aan de betreffende aannemer in de nabijheid van de uit te voeren wer ken, terreinen beschikbaar te stellen. Daar diende de zandwinning plaats te vinden. Deze terreinen moesten steeds met zorg worden gekozen van wege de geologische gesteldheid van de ondergrond. Bovendien was het Consommé de tomate Tomatensoep Goulash a la Hongroise petit pois et riz Hongaarse goulash doperwten rijst Café Koffie 8,— incl. B.T.W. en bediening. liggende gronden is vermeden. Voor het transport van 1 m3 zand is onge veer 5 m3 water nodig, zodat voor de in totaal in de natte verwerkte hoe veelheid zand van 4 miljoen m3 zand 20 miljoen m3 water nodig was. Met deze kolosale hoeveelheid water - mits gezuiverd - zou een stad als Den Bosch bijna 7 jaar haar water behoefte hebben kunnen dekken. Het vorenstaande betekende het graven van een kanaal over de volle lengte van de Maasroutewelk kanaal 3 m' diep en 30 m' breed was. Toen het provinciaal bestuur in 1964 de wer ken bezocht werd een boottocht ge maakt op de Maasroute. In totaal zijn 2,5 miljoen m3 grond en veen ontgraven en 4,7 miljoen m3 zand aangebracht. Niet alleen valt bij een weg - naast de daarin aanwezi ge kunstwerken de verharding het meest in het oog, bovendien wordt door die verharding het zij-comfort bepaald. De keuze van de verharding diende dan ook wel overwogen te ge schieden. Gezien de gunstige ervarin gen, welke in Noord-Brabant elders werden opgedaan met betonverhar- dingen, de gestage ontwikkeling die zich bij deze verhardingen in de loop der jaren voordeed, alsmede de voor de weggebruiker gunstige eigen schappen van betoniverhardingen, viel voor de Maasroute de keuze op beton. De, op het thans open te stellen 23,5 Café-Restaurant Annex Dancing Antwerpseweg 36, Rijsbergen Route BredaAntwerpen Telefoon (01606) 708 km lange weggedeelte aangebrachte betonverharding voldoet met betrek king tot stroefheid, Vlakheid en rij- comfort aan hoge eisen. Zelfs inter nationaal bezien behoort de construc tie tot de modernste op dit gebied. Alle lof dient hier toegezwaaid te worden aan de aannemer van de ver harding, welke thans in gebruik ge steld wordt, de "combinatie Maas route". De "combinatie Maasroute" wordt gevormd door de aannemersbe drijven N.V. J. Heijmans te Rosma len, N.V. N.B.M. te Vughttf.V. W. de Wijs te Made. Deze combinatie is er in geslaagd de verharding binnen het gesteldekrap bemeten tijdschema 'aan te brengen. In oktober 1968 be gonnen, heeft deze combinatie - on danks de vele onwerkbare dagen in de waterperiode - het 23,5 km lan ge weggedeelte binnen 11 maanden voltooid. Daar de kosten plm: 15 mil joen gulden bedroegen heeft de com binatie derhalve voor bijna 1,5 mil joen gulden per maand verwerkt. De foto toont de vorig jaar uitgevoerde werkzaamheden bij het duct over de Maasroute nabij Lips n.v. in Drunen. via- SPECIAALZAAK 's Maandags voormiddag gesloten gewenst per oppervlakte-eenheid een zo groot mogelijke hoeveelheid zand te winnen, teneinde een zo econo misch mogelijk resultaat te bereiken. Het zand is voor het grootste gedeel te met behulp van zuigers gewonnen en in het werk geperst. De verwijde ring van de minder draagkrachtige kleilagen is uitgevoerd met behulp van draglines, aangezien dit in den droge kon worden uitgevoerd. Het verwijderen van veenlagen moest ech ter met behulp van cutter-zuigers ge schieden in de natte. Het veen is met behulp van water in de zandputten geperst. Als gevölg van de hier ge schetste werkwijze ontstond de vol gende kringloop: zand en water wer den uit de zandput gezogen en naar het werk geperst; water en veen wer den uit het werk gezogen en naar de zandput geperst, alwaar het veen is bezonken. Aldus ontstond bij de uitvoering te vens een zelfstandige "watervoorzie ning", die de waterhuishouding in de omgeving niet stoorde, zodat water overlast voor de gebruikers van aan- (Van onze verslazeever) ar TILBURG - Het bestuur van het Bedrijfschap voor de Schoenindus trie heeft maandagmiddag weinig tijd nodig gehad om de agenda van de openbare vergadering af te wer ken. Ook het jaarverslag werd zon der opmerkingen aanvaard. In het dagelijks bestuur van het Bedrijf schap werd benoemd de heer W. Soeterboek uit Kaatsheuvel, als op volger van de heer J- van Wijck. In enkele commissies zal de plaats van de heer van Wijck worden ingeno men door de heer J. de Kort uit Waalwijk. Uit het jaarverslag ontlenen we ondermeer: Dé gang van zaken in de schoenindustrie gaf in 1968 een merkwaardige ontwikkeling te zien, die zich in 1969 nog scherper ging aftekenen. De concurrentie op de binnenlandse markt nam door de toenemende importen steeds scher pere vormen aan, en een aantal on dernemingen zag zich genoodzaakt de strijd op te geven en hun bedrijf te sluiten. Vele andere daarentegen wisten een antwoord te vinden op TIEN GEBODEN B.g.v. de "Bosboomtocht" op zaterdagmiddag 4 oktober, waarover u el ders in dit blad uitvoerig leest, bieden wij u Tien Geboden aan van Bertrand Russell. 1. Voel u van niets absoluut zeker. 2. Denk niet dat het zin heeft om de waarheid te verbergen, want die zal toch uitkomen. 3. Geef 't nooit op na te denken over de waarheid, want ge zult slagen. 4. Wanneer u verzet ontmoet, zelfs van uw echtgenoot of'kinderen, probeer het geschil dan niet met autoriteiten maar met argumenten uit de wereld te helpen, want een overwinning, gebaseerd op gezag, is bedrieglijk. 5. Heb geen respect voor het gezag van anderen, want er zijn altijd autoriteiten te vinden, die het tegendeel aanhangen. 6. Probeer niet ideeën te onderdrukken, die ge verderflijk acht; want als je dat doet, onderdrukken de ideeën u. 7. Vrees niet er excentrieke ideeën op na te houden; want ieder idee, dat nu wordt aanvaard, was een excentriek. Heb meer plezier in intelligente onenigheid dan in passieve aan vaarding; want als men intelligentie naar behoren waardeert, bevat het eerste een meer waarachtige aanvaarding dan het tweede. Wees uiterst waarheidslievend, ook al is de waarheid niet gemak kelijk te dragen; want het is veel moeilijker om de waarheid te verbergen. 10. Wees niet afgunstig op het geluk van hen, die leven in het paradijs der dwazen; want alleen een dwaas denkt, dat het geluk is. 8. 9. de uitdaging die in deze situatie was gelegen en zagen kans hun positie te versterken. Het personeel van de ondernemin gen die hun bedrijf moesten sluiten of inkrimpen, kwam in het alge meen vrij gemakkelijk elders weer onderdak, ten dele in, ten dele bui ten de bedrijftak. Tegen het einde van het jaar en meer nog in 1969 werden vele bedrijven, die hun po sitie hadden weten te verstevigen, steeds klemmender geconfronteerd met een akuut personeelstekort, het geen er zelfs toe leidde, dat expan siemogelijkheden, die zich vanuit de markt voor deze bedrijven voorde den, door gebrek aan personeel niet gerealiseerd konden worden. Het vraagstuk van de personeel- voorziening zal in de komende tijd zeer bijzondere aandacht vragen. Aan verschillende aspecten van dit vraagstuk zal aandacht besteed moeten worden, waarbij ook aan dacht moet worden besteed aan on derwerpen als personeelsplanning, personeelsbeleid, vakopleiding, te werkstelling gehuwde vrouwen, huisarbeid etc. Naar aanleiding van de cijfers met WAALWIJK - Het experiment van het vormingscentrum voor jong volwassenen in enkele groepen van het kursusjaar '68- '69 jongens op te nemen, is een succes geworden. Door de komst van de jongens heeft dit centrum - een voortzetting van de vroegere Mater Amabilischool- een enorme sprong vooruit gedaan. De kursus heeft hierdoor een heel andere sfeer gekregen. De jongens hebben de openheid beslist ten goe de beïnvloed. Dit deel van het in september '68 begonnen experiment is niet alleen een succes te noemen, ook de nieu we opzet van het programma is bij zonder geslaagd. Voorheen was men geheel aangewezen op de richtlijnen van het departement van onderwijs. Dat was behoorlijk star en gaf wei nig kansen tot het aanpassen van het rooster an de verlangens van de jongelui. Bij de keuze van het programma is men veel vrijer geworden. De kursisten kunnen het nu zelf samen stellen. Men tracht zoveel mogelijk de wensen van de jeugd erin te ver werken. Vorig jaar is gebleken dat zo'n keuze zeer wel mogelijk is. De jongelui zijn zelf bijzonder selectief, terwijl de verlangens van een gro te groep vaak gelijk lopen. Ook voor de leiding is het echter heerlijk met ideeën en initiatieven van de jonge lui zelf geconfronteerd te worden. Een van de belangrijkste van de vraagpunten van de jongelui is de problematiek van de generatie. Al leen zo'n onderwerp al geeft vele variatiemogelijkheden. Je kunt er alle kanten mee op. We trachten de behandeling van de stof zoveel mo gelijk door de eigen staf te laten ge beuren. Vaak is het echter nodig er meer gespecialiseerde mensen bij te halen. Vorig jaar was dat b.v. een deskundige over ontwikkelingshulp. Over de verslaving en verdovende middelen heeft een deskundige van de Geestelijke Volksgezondheid ge sproken. Tot op heden loopt dat zichzelf aanmelden van vooral de jongens wat stroef, wat te wijten zou kun nen zijn aan de onbekendheid van de nieuwe opzet van het centrum. Waar men de nieuwe opzet kent loopt het niet zo moeilijk. Dit jaar is via verspreiding van folders, het ophangen van raambiljetten en sinds enkele weken ook huisbezoek getracht aan het streven van het Vormingscentrum meer aandacht te geven. Elke maandag- en woensdagavond tussen half 8 en 9 uur kan men zich aanmelden bij het centrum (gebouw achter het voormalige ziekenhuis). De leiding van het Vormingscen trum berust bij mejuffrouw M. Hoffmans en de heer Fr. v. Balle- gooij. Het Circustournee van TONI BOL TINI met zijn Tsjechische artiesten zal enerzijds een feesttournee wor den. Anderzijds zal het één der zwaarste jaren zijn in de geschiede nis van het laatste Nederlandse Cir cus. Feestelijk omdat men kans heeft gezien, ondanks kostenstijging en Internationale concurrentie, weer op reis te gaan. Een geheel vernieuwde tent met verhoogde piste en 7000 zitplaatsen staat donderdag 4 september in Kaatsheuvel, op het terrein achter de Huishoudschool aan de v. Hees wijkstraat klaar. Vrijdags speelt het circus in Raamsdonksveer. „Zwaar zal 1969 op ons drukken door de ongelijke strijd tussen het betrekking tot het personeelsbeleid vroeg de heer J. de Kort of de juis te getallen bekend zijn van de per soneelsleden van loonstikkerijen, loonstanzerijen en andere toeleve ringsbedrijven, waarvan de schoen industrie in toenemende mate ge bruik maakt. Het secretariaat zal dit onderzoeken. Men kan dan tot een beter beeld van de totale personeels bezetting komen. theater, de bioscopen en het circus. Voor de bioscopen in ons land be staat een subsidie-regeling, terwijl pok andere amusements-sektoren als theater en cabaret bijdragen ont vangen van Rijk en Gemeenten." vertelt Toni Boltini. Het circus echter is een geheel op eigen kosten draaiende onderne ming met hoge kosten aan belasting, staangelden etc. Wist U dat de dag- onkosten aan gages, belastingen, voer en vervoer rond de 16\000 gul den bedragen? Toch hebben wij ver trouwen in „ons" publiek, wat zich elk jaar weer plaatst rondom de pis te om te kunnen "genieten van een stukje sfeer en romantiek, waaraan zo ontstellend veel behoefte bestaat. Naast de kille werkelijkheid van techniek, ruimtevaart en oorlogs dreiging brengt het circus een an der stukje realiteit, n.l. die van har monie, gratie en romantiek. Ook dat speelt in het doen en denken der mensheid. Dit jaar hebben wij kans gezien een groot aantal Tsjechische artiesten naar ons circus te halen, die in de vrije wereld willen leven en werken. Zij zullen zich thuis voe len in ons circusdorp. waar ruim vierhonderd medewerkers veertien verschillende talen spreken." aldus Boltini die een grandioos program ma brengt in zijn circustent.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5