waalwijkse en LanqstRaatse couRant dit jaar wordt meer aandacht besteed aan culturele vorming Brokstukken verstoren banen van gelanceerde satellieten Raad Loon op Zand behandelt bezwaarschriften woningwet Maasroute sinds vrijdag voor het verkeer open HID DE AARDE TOT 1965 TWEE MANEN Ander onderwijs DR. C. KORTMANN OPENDE NIEUWE AUTOWEG Prachtig complex aan Burg» van der Klokkenlaan 15 jarenplan Afwijkingen worden opgespoord Berekening Interessant 4 stromen Ruimtegebrek Sportveld Culturele vorming MAANDAG 1 SEPTEMBER 1969 92e JAARGANG Na. 70 Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contr actad ver ten ties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 6-4167-2002 Telegram-adres „ECHO" L.T.S. - Waalwijk heeft nu beschikking over twee nieuwe gymnastieklokalen (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De Lagere Technische School Waalwijk en omstreken kampt al jaren met een gebrek aan ruimte en met name aan gymnastiek- lokaliteiten. De bijna 900 leerlingen hadden één sportzaal op de school aan het Vredesplein tot hun beschikking. Dat dit nogal eens wat problemen opleverde laat zich niet moeilijk raden. Enkele weken geleden zijn de De gymnastieklokalen zijn ingericht in een lederfabriek aan de Burg. van de Klokkenlaan. Het architektenbu- reau Van Hulten-Ir. Schiks uit Waal wijk heeft de verbouwing van dit oude fabriekspand voorbereid. De de gelijke balkconstructie in bepaalde gedeelten van de vroegere fabriek kon worden gehandhaafd en zelfs be nut voor het ophangen van de lestoe- stellen. Het complex omvat twee gro te gymnastiekzalen die volledig en zeer modern met alle nodige toestel len zijn uitgerust. De wanden en de plafonds in de za len zijn met hout bekleed, wat 'n bij zondere sfeer schept. Veel aandacht is er ook aan de sanitaire voorzie ningen geschonken. Bij de zalen zijn respectievelijk 16 en 20 douche-calbi- nes, iets wat in de meeste gymnas tiekzalen ontbreekt. Verder omvat het complex nog een concierge-kamer en keuken. Het eventueel benutten va-n de overige ruimte in de "fabriek" hangt af van de ministeriële goedkeu ring. Direkteur F. Beernink meer mogelijkheden De heer F. J. M. Beernink, sinds en kele maanden direkteur van deze streek LTS, vertelde ons dat men bij de Waalwijkse LTS - mede op ver zoek van het ministerie - een 15- jaren plan heeft opgesteld. 'Op de prognoses ,in dit plan gemaakt, wor den de eventuele uitbreidingsplannen van de school afgestemd. Veel zal af hangen van de ontwikkeling van de industrie en de bevolkingstoename in deze streek. Momenteel telt de dag- Voor de leek is het bijna niet te geloven tot welke prestaties de mo derne geleerden tegenwoordig in staat zijn. Niet alleen is men in staat mensen op de maan te laten landen, men lanceert ook ruimtevoertuigen die onbemand zijn en die met een bijna ongelooflijke precisie door de ruimte worden geleid, al is dat zelfs naar ver vedwijderde planeen zo als naar Mars en Venus. Hoe dit leiden van satelieten in zijn werk gaaf is een zeer ingewikkelde zaak, evenals het berekenen van de banen e.d. Maar een ding weten we, men is daartoe in staat, mede dank zij prach tige computers, en zo. Bij al dit rekenen met betrekking tot banen die satellieten maken moet men rekening houden met de aantrek kingskrachten die worden uitgeoef end door lichamen in de ruimte, zo als onze aarde, de maan, enzovoort. Regelmatig worden de banen, die de tientallen satelieten en restanten van satellieten om de aarde beschrij ven, berekend en gecontroleerd. Na tuurlijk is men prompt bijzonder nieuwsgierig, waneer blijkt, dat er zich afwijkingen in de banen voor doen en men rust niet, voordat men de oorzaak van zo'n afwijking heeft gevonden. Dat is namelijk van het allergrootste belang, ook voor de toekomst, opdat men weet, waarmee men rekening dient te houden. Indertijd deden zich in de baan van Explorer-26 bijzonder merk waardige afwijkingen voor, afwij kingen die niet veroorzaakt werden door invloeden vanaf de aarde of van de maan. Met het onderzoek daarvan heeft zich hoofdzakelijk de astrofysicus dr. J. Bagby van de Hughes Aircraft Company bezigge houden, die namelijk ingeschakeld was voor het controleren van de baan van déze Explorer. Binnen veertien dagen tijd, namelijk tussen 15 december 1965 en 1 januari 1966, voltrok zich een afwijking, die, wat het verst van de aarde verwijderde punt betreft, een verschil van 140 kilometer opleverde en wat het dichtst bij de aarde zijnde punt be treft, 30 kilometer bedroeg. Voor een dergelijke afwijking moet natuurlijk een verklaring zijn en dr. Bagby en zijn helpers begon nen het onderzoek. Het bleek hen, dat dezei afwijking onmogelijk veroorzaakt kon zijn problemen echter opgelost. De LTS heeft toen de dependance ingebruik genomen aan de Burg. van de Klokkenlaan. Hierin zijn twee bijzonder moderne sportzalen ondergebracht. Verder bestaan er plannen in deze ruimte ook andere leslokalen onder te brengen. De twee gymnastieklokalen zijn woensdagmorgen officieel door het aannemingsbedrijf J. de Bont van Huiten uit Nieuwkuyk opgeleverd. door de aarde of de maan. Hier moesten brokken vaste materie in het spel zijn, die zich bevonden tussen de aarde en de maan. Dank zij de moderne berekenmetho- den en de computers kwamen de onderzoekers tot de conclusie, dat er hier sprake moest zijn van niet minder dan tien brokstukken, ver moedelijk afkomstig van een explo sie in de ruimte, die banen maken rond de aarde en die een ernstige storende inwerking hadden gehad om de baan van de Explorer-26. De geleerden zagen zelfs kans de ba nen van de brokstukken te bereke nen. Aan het einde van 1968 is men een grote opsporingsactie begonnen en wel visueel met de sterkste kij kers die beschikbaar waren en in derdaad is het gelukt om twee van de tien stukken fotografisch zicht baar te maken, waarbij geconsta teerd werd, dat deze twee brokken precies in de banen liepen, die voor hen waren berekend. Een en ander bijzonder interes sante zaak is wel, dat de geleerden, de zich langzaam wijzigende banen van de brokstukken zijn gaan te- rugberekenen in het verleden en dat men dan tot de ontdekking komt, dat alle tien de brokken op 18 december 1955 nog één geheel vormden een klein maantje rond de aarde draaiend, dat op die dag door een explosie of botsing in tien brok ken uiteen is gevallen. Zonder dat we het wisten, had onze aarde dus tot 1955 twee manen, al was die ene dan een heel kleintje. school 831 leerlingen. Men verwacht zeker een toename van dit aantal. "Vroeger gold de technische school (in veler monden: ambachtsschool) als een afvalbak voor jongens die niet konden leren. Zet dat maar gerust in de krant: een afvalbak. Maar nu is dat gelukkig en terecht veranderd", zegt de heer Beernink, als hij over de onderwijsmethoden van zijn school praat. "De school geeft nu meer voorbereidend technisch onderwijs. Ook op het gebied van de financiën is veel veranderd". De heer Beernink doelt hier cip de studie-toelage en reiskosten vergoe ding die tegenwoordig kan worden verleend. Het cp jeugdige leeftijd gaan werken wordt nu gelukkig steeds minder. De nieuwe leerplicht wet (straks op 15 jaar gesteld) zal hier zeker ten goede aan bijdragen. De heer Beernink roemde ook de uit stekende samenwerking die er de laatste is tussen het bedrijfsleven en de school. De Lagere Technische School gaat in de toekomst vier leerjaren omvatten. Het laatste leerjaar zal dan vooral benut worden voor 'n specifieke vak opleiding. Momenteel komen veel jongelui na hun diplomering terug op school om gedurende één jaar nog n specifieke vakopleiding te volgen. Wat de opleidingen betreft, verwacht de heer Beernink in de toekomst veel van de elektronica-richting. Nu de Waalwijkse LTS nog de enige school in Nederland is die het vak schoenmaken heeft zal ook voor de ze richting - zeker nu de opleving in deze bedrijfstak zich voortzet - in de komende jaren meer belangstelling gaan bestaan. Dit schooljaar is men voor het eerst gestart met de brugklassen voor het Individueel Technisch Onderwijs. De ze opleiding is een ware uitkomst voor jongelui met leermoeilijkheden, omdat door individuele benadering veel betere resultaten geboekt kunnen worden. De jongens die voor ITO-on- derwijs in aanmerking komen, worden normaal in de groepen op de LTS ge plaatst. Men kent op de school nu vier stro men: een T-stroom voor jongelui die straks gaan studeren aan een MTS (voor schoenen en leder: MVLS), dan is er de stroom voor normaal LTS onderwijs, de stroom voor de "practici" en de ITO-stroom. Overi gens beginnen alle jongens in de brugklas. Aan de hand van de resul taten in dit eerste leerjaar behaald, bepaalt de schoolleiding in welke stroom de jongens geplaatst worden. Het is dus van groot belang dat men in dit eerste jaar goed voor de dag komt. Naast het plaatsen in een van de vier stromen komt het ook vaak voor dat jongelui wordt geadviseerd het onder wijs te gaan volgen Ib.v. aan een 'La gere Tuinbouwschool of aan een MLEAO of MEAO-sdhool (Lager Middelbaar Administratief Onder wijs). "Daarom is 'het zo belangrijk dat de Tuinbouwschool voor Nieuw kuyk behouden blijft. We plaatsen daar veel jongelui op. Bijzonder jam mer is het verder dat Waalwijk geen MEAO of LEAO school heeft. De jongens die dit onderwijs willen vol gen zijn nu aangewezen op de scho len in Tilburg of Den Bosch" vertelt de heer Beernink. Tegenwoordig gaan ook veel LTS-ers die de T-stroom gevolgd hebben door studeren aan 'n MTS (vroeger UTS). Dit is een gelukkig verschijnsel. Op vallend is het dat sommige kandida ten voor een MTS die een MAVO- opleiding (MULO) hebben genoten eerst nog één jaar de LTS "doen" of de technische vakken 'beter onder de knie te krijgen, voordat ze naar de MTS gaan. Er dreigde voor dit jaar ook een ge brek aan lokalen. Men heeft dit op kunnen vangen door een aantal in terne verschuivingen in het hoofdge bouw. Overigens zijn er besprekingen gaande om tot nieuwbouw te kernen. De barakken, die oorspronkelijk als noodgebouwen waren bestemd, vol doen niet meer aan de eisen en moe ten nodig verdwijnen. Veel zal hierbij afhangen van de mening van het mi nisterie. Concrete plannen bestaan er wel om op het terrein achter de nieuwe: gym zalencomplex een sportveld aan te leggen. Dit sportveld grenst dan aan de Margrietstraat, die hier is gepro- jekteerd. Als hier de ingang is wordt de looptijd tussen dit complex 'en het hoofdgebouw aan het Vredesplein be kort. De verbouwing van het voorma lige leerfabriek werd uitgevoerd door het aannemingsbedrijf de Bont-v. Huiten uit Nieuwkuyk onder archi- tektuur van het bureau Van Hulten- Ir. Schiks. De centrale verwarming is aangelegd door de firma De Louw uit Waalwijk onder advies van 't Bureau Huysman Van Mey. Nog een nieuwtje vertrouwde direk teur Beernink - die nu langzamer hand ingeburgerd raakt in Waalwijk - ons toe. Dit schooljaar zal veel meer aandacht geschonken worden aan culturele vorming. Zo gaat men met alle leerlingen in de Stads schouwburg van Tilburg muziek, to- Deze foto toont LTS-leerlingen in aktie in een van de nieuwe sportza len aan de Burg. v. d. Klokkelaan. KAATSHEUVEL De gemeente raad van Loon op Zand, die a.s. dinsdag 2 september te Kaatsheuvel bijeen komt, zal een tweetal be zwaarschriften ingevolge de Wo ningwet te behandelen krijgen. Het eerste betreft een aanvrage van M. Staatsen te Montfoort om vergun ning voor het bouwen van het oude gedeelte van een boerderijachtige arbeiderswoning aan het Kraanven te Loon op Zand, waarop B. en W. afwijzend hebben beschikt, omdat 't bouwplan in strijd is met het gel dende bestemmingsplan in hoofd zaak. Het perceel, waarop dit pand staat, is gelegen in het gebied dat ingevolge het geldende bestem mingsplan in hoofdzaak de bestem ming heeft van „Landelijk Gebied I". i Op grond van de bestemmingsbe palingen en algemene voorschriften mag daar uitsluitend gebouwd wor den ten behoeve van een agrarisch bedrijf, hetgeen het bewuste plan niet beoogt. De bestaande bebou wing was vóór de vaststelling van het bestemmingsplan als burgerwo ning aanwezig in dit gebied en mag op grond van de overgangsbepalin- neel- en balletuitvoeringen bijwonen. Wellicht wordt er ook een schoolor- kest gevormd. De heer Beernink vindt dat culturele vorming een taak van het onderwijs is. Hij hoopt, als over enkele jaren Waalwijk een Cul tureel Centrum beizit, de mogelijkhe den op dit gebied groter worden. gen gehandhaafd blijven. Reclamant erkent dat het te verbouwen wo ninkje in een zeer slechte staat ver keert en B. en W. zijn van mening dat het zodanig versleten is, dat dit bouwtechnisch nog nauwelijks te handhaven is. Een „verbouwing" zal in feite neerkomen op het ge heel vervangen door een nieuw ge bouwde woning en dus niet toelaat baar. Het tweede beroepschrift heeft betrekking op een aanvrage van A. J. Pijnenburg, Kasteellaan 24 te Loon op Zand, om een vergunning voor het bouwen van een woning met bedrijfsruimte, bestemd tot stal, op een perceel aan de Kasteellaan, waarop B. en W. eveneens afwij zend hebben beschikt, omdat het bouwplan in strijd is met het gel dende bestemmingsplan, gelegen in „Landelijk Gebied II", waarop uit sluitend mag worden gebouwd ten behoeve van een agrarisch bedrijf. Reclamant heeft op het naastgele gen perceel bij zijn burgerwoonhuis een loonbedrijf met een open loods. Voorts is daar ook een oude stal, waarin kalkoenen worden gemest voor het verkrijgen van nevenver- diensten. De nieuw te bouwen stal zal dienen om de kalkoenmesterij uit te breiden en te zijner tijd ter vervanging van de oude stal. De omvang daarvan is volgens B. en W. te gering voor een volwaardig bedrijf en het is niet te ontkennen dat reclamant bij deze omvang op het verwerven van inkomsten uit het loonbedrijf, dat geen agrarisch bedrijf is in de zin van het bestem mingsplan, hoofdzakelijk blijft aan gewezen. Het bouwen van 't woon huis met stal zou dus niet geschie den ten behoeve van een agrarisch bedrijf in de zin van het bestem mingsplan en moet de bouwvergun ning derhalve worden geweigerd. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Sinds vrijdagmiddag is een belangrijk deel van de provincie Noord-Brabant, dankzij een nieu we wegverbinding, ontsloten. Dr. C. N. M. Kortmann, Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, stelde vrijdagmiddag namelijk het weggedeelte Waalwijk-Wa genberg ingebruik, waarmee de 40 km lange Maasroute van Den Bosch, via Vlijmen, Drunen, Waalwijk naar Wagenberg voor het verkeer was opengesteld. Menige automobilist zal een zucht van verlichting heb ben gelaten bij het berijden van deze fraaie autoweg. Sinds een jaar, toen het eerste deel van de Maasroute gereed kwam was er al een goede verbinding tussen Den Bosch en Waalwijk. Het bleef echter behelpen met de verbindingen in westelijke richting. Nu is pok daar een einde aan gekomen. De Maasroute biedt een gunstig alternatief voor de be staande verkeersverbinding tussen noordoostelijk Noord Brabant en enerzijds westelijk en zuidwestelijk Noord Brabant en anderzijds Zeeland. Ook voor het verkeer van noordelijk Nederland naar westelijk Noord Brabant, Zeeland 'en Antwerpen vormt de nieuwe weg een aan trekkelijke verbinding. De rijtijd tussen Den Bosch en Breda via de nieuwe route is ongeveer 10 minuten kor ter, die tussen Den Bosch en Roosendaal bijna 20 min. Een uitgebreid gezelschap maakte vrijdagmiddag onder leiding van dr. C. Kortmann en de heer Jvan Hees- wijk, loco-burgemeester van Waalwijk, een tocht over de nieuwe Maasroute. Tevoren had de Commissaris van de Koningin op het kruispunt Noordstraat-Kruisstraat de iveg ingebruik gesteld. Een andere plechtigheid vond plaats in Oosterhout waar de fraaie brug over het Wil- helminakanaal officieel werd geopend. Langs de gehele Maasroute van Vlijmen naar Wagen berg (Den Bosch-Vlijmen is reeds 4-baans) is 'n strook grond gereserveerd voor de aanleg van een tweede baan, waardoor de Maasroute over de gehele lengte 4 rijbanen kan omvatten. Als de prognoses aangaande de verkeers intensiteit uitkomen dan is in 1971 de praktische capa citeit van de weg bereikt en zal het noodzakelijk zijn de tiveede rijbaan te verharden wil de Maasroute aan zijn doel blijven beantwoorden. Meer nieuws over de inge bruikstelling van deze voor de Langstraat zo belangrijke Maasroute vindt men elders in dit blad.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1