wAALwijkse en UnqstRAAtse couraitc Bosbomen voor hem en voor haar, voor u en voor mij Hoe laat is het? Kijk op uw Prisma horloge! s/^A De heer G. Smits 40 jaar in het onderwijs Woningbouwver. „Baardwijk" bracht jaarverslag uit U OPEN OOG ANDEREN AAN HET WOORD OVER AKTIE BEDRIJFSAPOSTOLAAT l STEEDS VERBONDEN AAN ST. CLEMENSSCHOOL DIT JAAR WORDT 50 JARIG BESTAAN GEVIERD Samen denken PRISMA HO ouoees BUI'* Stationsstraa ^4160) Voor dam as en heren Voor overheid en burgerij Oud en jong Andersdenkenden I Bewaar spaar de kassa bonnen van Wanneer U voor f100,- kassa bonnen kunt over leggen, mag U wederom gratis voor f5,- besteden voor eksclusieve geschenken Kleine kinderen Opgave Verbetering volkshuisvesting Nieuwe projecten Waalwijkse Taf elten nis- kampioenschappen DONDERDAGAVOND 4 SEPTEMBER 1969 92e JAARGANG No. 71 VA n Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van BeurdensWaat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Vorige week hebt u in dit blad uitvoerig kunnen lezen over de gespreks- tocht voor volwassenen op zaterdagmiddag 4 oktober, onder de naam "bosbomen"UITPRATEN is het motto voor deze middag. Uitpraten rondom het centrale thema MEDEZEGGINGSCHAP. Met deze tocht willen wij een bijdrage leveren om de barrières, die mensen in hun denken leven en werken van elkaar gescheiden houden, te helpen doorbreken. IEDEREEN is uitgenodigd om deel te nemen. Om dit alles te onderstre pen laten wij hieronder diverse mensen uit onze gemeenschap aan het woord. L. van Berkel, aalm. Bosbomen is bedoeld voor volwasse nen, die eens graag van gedachten willen wisselen over onderwerpen, die in deze tijd in het middelpunt van de belangstelling staan. De deelnemers sters hoeven beslist niet allemaal de zelfde overtuiging te hebben; juist verschillen in opvattingen kunnen een interessante gedachtenwisseling mo gelijk maken. Br. Othmar La Rooy Wij allen, werkgevers, werknemers, intellectuelen, kunstenaars en maak 't rijtje maar verder af, vormen tesamen de maatschappij waarin wij leven. Daar kunnen we niet onderuit. We prolberen het wel eens. Soms doen we alsof we met de ander niets hebben uit te staan, of zijn wereld niet de onze is, of omgekeerd. Maar op een bepaald moment komen we toch tot de ontdekking, dat we het zonder de ander niet klaarspelen. We zullen het SAMEN moeten doen. Willen we zo- ver komen, dan (betekent dit, dat we elkaar moeten leren kennen, leren begrijpen. Kennis nemen van - en be grip 'opbrengen voor het miilieu waar in de ander leeft, zijn instelling en opstelling t.a.v. vele zaken. Dat be tekent nogal wat. Dan wordt er veel gevraagd. Maar willen we straks nog leven in een maatschappij, die nog werkelijk leefbaar is, en niet beheerst wordt door computers alleen, dan zal de ene mens de andere mens als mens moeten gaan zien. Dan zal hij moeten inzien, dat hij niet het toppunt van menselijkheid bereikt heeft, wanneer hij de min of meer gelukkige bezitter is van een autootje of luxe zeiljacht; maar dat er look andere dingen zijn, die het leven leefbaar makende on derlinge verbondenheid, de saamho righeid en de goede verstandhouding met de ander. Dat is het, waarover wij samen eens willen praten. Praten, niet in de benauwde beslotenheid van een vergaderzaal, maar in een omge ving die er zich bij uitstek voor leent, de natuur. Mogen wij op uw deelname rekenen? Niet geschoten is altijd mis! A. Vermeer edelstaal herenhorloge met datum, waterdicht 109.- (edelstaal herenhorloges reeds vanaf 89.-) WsalwVjk - "^e - Door verschillende dames werd mij gevraagd: mogen wij ook aan de tocht deelnemen? Ik zou zeggen: wil deze tooht slagen, dan móeten zij meedoen! Waarom? Iedere mens heeft recht op ontspanning, ook de huisvrouw. Dit is een heel nieuwe vorm van ontspan ning. Wat is nog fijner, dan tijdens een wandeltocht eens vrijuit te kun nen spreken met andere mensen uit alle rangen en standen! Dames, geeft u op bij de bakende adressen en maakt er een gezellige dag van. U zult er heus geen spijt van hebben. Weer, of geen weer, de tocht gaat altijd door. Iedereen is welkom. Hr. v. d. Geld Ik kan u verzekeren, heren, dat er zeker veel dames aan deze gespreks- tocht deelnemen. Heren, blijft niet achter! Probeer eens mee te doen. Vele dames heibben vaak het hoogste woord. Laat u hierdoor niet van de wijs brengen. Zet uw beste beentje voor om de dames de loef af te ste ken. Komt in grote getale en laat de ze eerste bosboomtocht een succes worden. Mevr. v. d. Meyden Taboes en heilige huisjes worden - soms te geforceerd, doch terecht - opgeruimd of storten vanzelf in el kaar, omdat ze al 'lang vermolmd wa ren. Maar wat treedt er voor in de plaats? Iedere mens heeft toch be hoefte aan "waarden"; en hoe en waar vindt hij die? Als jongeren en ook vele ouderen zeggen, dat er meer communicatie en inspraak moet zijn, dan hebben zij gelijk, want daaraan sohort het nogal eens! Het doel van de aktie "bosbomen" is daarom ook zo goed gekozen. Er wordt wel veel gepraat, doch te dikwijks "in de ruimte", zodat men "door de bomen het bos niet meer ziet". Te weinig gebeurt het "to the point". Veel over de politie, doch te weinig met de politie, die men in het alge meen als een aparte groep mensen besohouwt. Apartheid is niet alleen in politiek opzicht negatief! Politieman nen zijn ook "gewone" mensen met dezelfde problemen als alle andere mensen. Ook hen is niets menselijks vreemd. Ook zij heibben behoefte aan communicatie. Ook zij denken an ders dan men soms veronderstelt. Be grip verwachten zij van hun medebur gers echter wel voor de taak, die het gezagsapparaat heeft te vervullen. Er is in ons land en daarbuiten regel matig kritiek over de wijze, waarop die gebeurt; doch men moet niet den ken dat er bij de politie zelf geen sprake zou zijn van veranderde in zichten op dit gebied. Hoewel wij in een stroomversnelling leven, moet dit alles kunnen rijpen en geleidelijk ge stalte krijgen. Het is verheugend te constateren, dat de voortgang daarin zich blijft voltrekken. De politie vindt praten en vooral uitpraten ontzaglijk belangrijkLangs deze weg lost zij dagelijks geschillen op, die stadgeno ten onnodig van elkaar vervreemden. Nogmaals "bosbomen", ook over de politie, is waardevol. Het zal zeker tot gevolg hebben, dat de burgerij en de politie meer naar elkaar toegroeien en dat men eikaars werk en opdracht meer gaat respecteren. Het succes van deze aktie staat m.i. al bij voor baat vast! L. A. van Hooff korpschef gemeentepolitie Waalwijk Dames en heren van gevorderde leef tijd, wees eens niet bang van de jon geren. Laat zien, dat u nog meetelt. Laat horen, dat u nog wel met de jon geren mee kan spreken. Hier is uw kans! "Bosbomen kan voor u een na der contact betekenen met de jonge ren. Doet u mee! W. van Loon Ik heb altijd tot een kleine groep "andersdenkenden" behoort. Het woord was vroeger min (of meer "be smet", weinigen zagen verband met "geestelijke vrijheid", laat staan dat er behoefte bestond tot discussie. An no 1969 zijn de groepen, die (nog) niet "anders denken", klein gewor den. De werkende mens laat 't "den ken" niet langer volledig aan anderen over. Hij is zelf (mede-)verantwoor- delijkheid gaan dragen voor zijn gees telijk en stoffelijk welzijn. Hij heeft in icus (democratisch) maatschappe lijk verkeer medezeggenschap. Straks zal ook hij volledig "meespelen" in het bedrijfmedeverantwoordelijk heid - medezeggenschap. 'Het is een boeiende ontwikkeling, waar we ons Burg. v. d. Klokkenlaan 61 Waalwijk. Tel. 4818 aktie t.m. 15 juli 1970 met elkaar wel bewust van moeten zijn. We moeten er ook met elkaar over spreken, om er met elkaar voor te kunnen zorgen dat er niets fout gaat. De wandeltocht van 4 oktober biedt daartoe een uitgelezen kans. Tot dan! L. Schuwer Al vier keer heb ik met plezier mee gedaan aan de gesprekstocht voor jongeren. Ik ben blij, dat er nu ook zo'n tocht komt voor onze ouders en andere volwassenen. Ik hoop maar, dat het net zo'ngroot succes wordt als onze grasduintocht. Wij jougeren van onze kant willen graag onze hulp aanbieden als babysitter. Verschillen de grasduiners/sters hebben zich daarvoor al opgegeven. Als u dus geen oppas van familie of kennissen kunt krijgen, dan kunt u bij ons te recht. U moet zioh dan vervoegen bij fam. Boons, Past. Kuyperstraat 14. Een Grasduinster Vanaf heden kan men zich aanmelden op de volgende adressen. De kosten - 5,- p.p. moeten bij opgave voldaan worden. Mevr. Dekkers, Gro testraat 337, tel. 3596; J. Boons, Past. Kuyperstraat 14; J. Wilke, Mr. van Coothstraat 72, tel. 4852; W. v. Loon, Averuitstraat 35; B. van Hest, v, Lovenlaan 22, tel. 3818; C. Ma- hieu, Grotestraat 244a; Hr. Boons, Grotestraat 11; L. van Berkel, Markt 4a, tel. 3716. Deze maand is het veertig jaar ge leden dat de Heer G. A. M. Smits, Loeffstraat 13 te Waalwijk werd be noemd tot onderwijzer aan de RK. Parochieschool St. Clemens te Baardwijk, met welke school het bijzonder onderwijs voor jongens zijn intrede deed in de Baardwijkse gemeenschap. In 1958 werd de heer Smits benoemd tot hoofd van de St. Clemensschool, als opvolger van de richting van de school deze functie heer G. Veltman, die sedert de op had bekleed, doch die wegens ge zondheidsredenen moest aftreden. Om hem zijn vele verdiensten ten behoeve van het onderwijs aan de jeugd van het stadsdeel Baardwijk en zijn aktiviteiten op andere ter reinen van het maatschappelijk le ven te eren, is een jubileumcommis sie in het leven geroepen, waarin vertegenwoordigd zijn onderwijzend personeel, school- en kerkbestuur, oudercommissie en oudleerlingén. Deze commissie maakt de planen voor een passende omlijsting van dit jubileum, waarin uiteraard de schooljeugd een groot aandeel zal hebben. De officiële herdenking vindt plaats op vrijdag 26 september a.s. Op die dag zal in het Gemeen schapshuis te Baardwijk een recep tie plaatsvinden, waarop o.a. namens de oudleerlingen een passend hul deblijk zal worden aangeboden. Daar de commissie in de meeste te gevallen niet beschikt over de huidige adressen van de oudleerlin- |H G. Smits gen, is bij de Boerenleenbank te Waalwijk een rekening geopend, om de oudleerlingen in de gelegenheid te stellen een bijdrage te storten voor het jubileumgeschenk. Het rer keningnumer is 1558.05177. Bijdra gen voor dit doel kunnen eveneens worden overhandigd aan de heer P. Klerks, Loeffstraat 14, te Waal wijk, die namens de oudleerlingen zitting heeft genomen in de jubi leumcommissie. De commissie verwacht vele oud leerlingen op de receptie, ook hen die wegens het ontbreken van het adres geen schriftelijke uitnodiging hebben ontvangen. Het is een mooie gelegenheid, de wederzijdse kennis making te vernieuwen en met de ju bilaris van gedachten te wisselen over de vervlogen jaren. HET GAAT ONS GOED GAAT HET ONS GOED Wanneer wij de reclame-uitzendingen over de radio en de televisie als maatstaf moeten nemen hoe je de Nederlanders het beste kunt "aan spreken en bewerken", komen we ongeveer terecht op een verstandelijk ontwikkelingspeil van een 13-14-jarige. Een Indiase studente in Nederland, geeft op de vraag van een verslag gever, hoe zij de Nederlanders vindt, na enig denken het volgende ant woord: Men praat zo veel, maar z e g t zo weinig. Men kijkt zo veel, maar ziet zo weinig. Men hoort zo veel, maar luistert zo weinig. Men heeft zo veel, maar i s is weinig". leder weldenkend mens zal moeten toegeven, dat naast de inderdaad positieve materiële verworvenheden in onze samenleving, de vervlakking en het onvoldoende belangstelling kunnen opbrengen, voor de niet ma teriële zaken toeneemt. Wanneer in de film "Rotterdam-Europoort" van Joris Ivens, op een ge geven moment een man trossen bannanen loopt te versjouwen, valt de vraag: "Waaraan denkt een mens als hij werkt? Denkt een mens als hij werkt?" Zonder diep in te gaan op bovenstaande gegevens, willen wij in het kort wel stellen, dat er naast een zekere materiële welvaart, ontzaglijk veel geestelijke armoede is. Een verschijnsel, waar het bedrijfsleven vrijwel dagelijks mee te maken krijgt. Voor zeer veel ondernemingen is de geringe belangstellingssfeer en een vaak egocentrische instelling van de "medewerkers" een levensgroot probleem. Op deze plaats kunnen wij ons niet verder verdiepen in de oorzaken van dit verschijnsel. Maar dat er grote veranderingen in levenshoudingen moeten gaan plaats vinden, is voor ons wel duidelijk. Nu, èn in de toekomst, zal er een drin gende behoefte zijn aan positief critisch denkende mensen. Letterlijk.., medewerkers, die zich ten volle bewust moeten worden van hun mo gelijkheden èn onmogelijkheden. De jeugd van nu, zal de toekomst van morgen gaan bepalen. In dit op zicht kunnen de vormingsinstituten/levensscholen positief baanbrekend werk verrichten. Tevens is hiermede een antwoord gegeven op de vraag, waarom persoonlijkheidsvorming voor alle werkende jongeren nood zakelijk is. Ook voor hen, die binnen een leerlingenstelsel een vak technische opleiding ontvangen. A. ISING, direkteur Prot. Levensschool Waalwijk WAALWIJK - De woningbouwvereniging Baardwijk heeft over het jaar 1967 een verslag uitgebracht. In een voorbeschouwing wordt gesteld, dat het niet dan met grote vertraging is, dat het verslag met rekening over het jaar 1967 het licht ziet. De bemoeienissen met en de uitvoering van veel wat met de totstandkoming van 295 nieuwe woningen verband houdt, is daar de oorzaak van. De organisatie werd wel op de proef gesteld, doch niettemin wordt deze groei toegejuicht. De woningbouwvereniging Baardwijk is gevestigd in Waalwijk en is opge richt in 1919 en wel op 20 november. Het zal dit jaar op die datum dus 50 jaar geleden zijn, dat genoemde ver eniging werd opgericht. Het doel van de vereniging ligt uitsluitend in het belang van verbetering der volkshuis vesting. Het bestuur is als volgt sa mengesteld: W. J. van de Mee, voor zitter; A. Donkers, vice-voorzitter W. C. Caspers secr.-penningmeester J. A. Thijssen, ere-lid; W. Buys, J. Gr eve, A. Horsten, die dit jaar af tredend is en N. Klerx. Er werd in 1967 driemaal vergaderd en op de agenda stonden o.m. de na volgende punten: aanvullende verbe teringen in de woningen van complex 2; de financiële afwikkeling van het doen aanbrengen in 28 woningen van complex 3 van douchesdiverse door huurders voorgenomen verbouwingen en verbeteringen; huurverhoging per 1 juli en verder diverse nieuwibouw- projekten. Alhoewel de zuig voor het bestaande bezit weer vrij omvangrijk was, werd in de tweede helft van '67 dit alles overschaduwd door de min of meer overrompelende wijze, waar op het mogelijk bleek zelfs 5 nieuw- bouwprojekten, omvattend 384 wo ningen, in enkele maanden tijds voor te bereiden. Veel steun hierbij werd echter ondervonden van de gemeente Waalwijk. In het verslag wordt verder een mi nutieuze opsomming gegeven van al lerlei activiteiten met betrekking tot het onderhoud van de huizen. De ver hoging van de huren per 1 juli 1967 wordt zeer reëel genoemd, mede in verband met de sterk gestegen onder houdskosten. Het nieuwbouwpro- gramma omvatte 80 galerijwoningen in het plan Laageinde; 113 eensge zinswoningen in plan Groenewoud; 26 eensgezinswoningen in plan Laag einde en 76 zgn. bejaardenwoningen in plan Laageinde en in plan Groene woud. Over het jaar 1967 waren 68 woningen in bezit. De resultaten met betrekking tot de exploitatie zijn po sitief te noemen. Sporthal Taxandria staat a.s. zondag weer in het teken van onderlinge strijd tussen de beoefenaars van de tafeliennissport. De organisatie van deze jaarlijks terugkerende kampi oenschappen is in handen van t.t.v. RKC. Wanneer we even terugblikken naar de kampioenschappen van 1968, wel ken gekenmerkt werden door het gro te deelnemersveld, geloven we dat vooral dit jaar een voorspelling zo mogelijk nog moeilijker zal zijn dan in voorafgaande jaren, daar er voor a.s. zondag nog meer inschrijvingen zijn binnengekomen dan vorig jaar. Favorieten in de Heren 2e/3e klasse blijven echter in ieder geVal titelver dediger N. v. d. Velden en J. Dek kers (beiden RKC). Als gevaarlijkste outsider zouden we willen tippen M. van Vellhoven (RKC). De strijd in de heren 4e klasse is geheel open, mede doordat titelverdediger A. Knippels bij de Heren 2e/3e klasse heeft inge schreven. Bij de junioren zouden we W. Versohuren (RKC) als favoriet willen tippen. In ieder geval vertrouwen we er op, dat de strijd, als in voorafgaande ja ren, sensationeel en bovenal sportief zal verlopen. De kampioenschappen beginnen om 12.00 uur en zijn voor iedereen vrij toegankelijk. I

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5