waaLwijkse en lanqstRAatse couR&nt Regionaal huis met ruimte voor 90-95 bejaarden en paters Stas natuurlijk Tracering Rijksweg 62 op gemeentehuis ter visie STICHTINGSAKTIE DONDERDAG GEPASSEERD EERSTE FASE TUSSEN TILBURG EN KAATSHEUVEL Helpende hand Brie huizen Autorijles- systeem CABAN Lammers-Caban Opnamecomite Grote snelheid Geen subsidie LiftinstaBgatie Isidelêng Hele provincie Nieuw bestuur MIJN BRIL....? van t Verkeersknooppunt bij Loon op Zand In Tilburg In Loon op Zand Omlegging Andere opzet Doortrekken MAANDAG 8 SEPTEMBER 1969 92e JAARGANG No. 72 De fcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Missiehuis «St. Antonius» in Kaatsheuvel wordt nog dit jaar bejaardencentrum KAATSHEUVEL - Missiehuis „Sint Antonius" aan de Hoofd straat in Kaatsheuvel krijgt op kort termijn een nieuwe bestemming. Het enorme gebouwencomplex met tuinen zal worden omgezet in een bejaardencentrum met 90 tot 95 bedden. Het plan hiertoe gaat uit van de Stichting voor Huisvesting en Verzorging van Bejaarden en Al leenstaanden in de provincie Noord-Brabant. Bij het passeren van de akte j.l. donderdag kreeg de stichting de naam „De Vossenberg". Missiehuis „Sint Antonius" gaat in de toekomst ook „De Vossenberg" heten. Daarmee houdt men een historische naam in ere. Achter realisering van het enorme plan heeft een groep particulieren Het nieuwe bejaardencentrum is op diverse punten uniek. Zo zag het nieuwe bestuur kans tussen mei en september de administratie ve voorbereiding rond te krijgen. Rond de jaarwisseling wil men de eerste bejaarden reeds gaan huis vesten. De financiën van het nieu we project zijn verder al rond. In het nieuwe centrum zullen zestig tot vijfenzestig ouden van dagen worden ondergebracht uit de hele provincie Noord-Brabant. Daar naast zullen dertig bejaarde paters, broeders en zusters kunnen wor den opgenomen. In eerste instan tie zijn dat de bejaarde religieuzen, die het oude missiehuis nu reeds bewonen. Tot slot heeft men con tact met drie congregaties van zus ters, die er in principe mee hebben ingestemd, dat zij gezamelijk voor een deel van het personeel gaan zorgen. Het andere deel zal uit le ken komen te bestaan. In 1904 vestigden de paters van de Orde van de H. Familie zich met een klein convent in een pand aan de Hoofdstraat in Kaatsheuvel. Om de paar jaar werd dat eerste gebouw met een nieuwe vleugel uitgebouwd. Uit al die bouwactivi teiten is het kolossale complex met 35.000 kubieke meter inhoud van dit ogenblik gegroeid. Voor het laatst werd aan het einde van de dertiger jaren een vleugel bijge bouwd. In het gunstigste jaar heeft missiehuis „Sint Antonius" aan 240 seminaristen en een talrijke staf van leraren en personeel onderdak geboden. Vijf jaar geleden echter werd het toen tanende kleinsemi narie naar „De Steffenberg" in Vught overgeplaatst. Het nog in uitstekende conditie verkerende gebouw bleef gehandhaafd voor een groep van rond de veertig pa ters en broeders, voor een deel reeds op leeftijd gekomen. Van de ze veertig zullen er dertig in Kaatsheuvel achterblijven. Deze groep bejaard en voor een klein deel invalide - is aan Kaatsheuvel verknocht geraakt. Met dat bieden van een beter georganiseerd onder dak heeft men de pater provinciaal van een enorm probleem verlost. De jongere geestelijken verhuizen naar de andere huizen van de orde. Om drie redenen heeft een groep particulieren de handen ineen ge slagen om Missiehuis „Sint Anto nius" na reorganisatie nieuw leven in te blazen. Zo ging het deze men sen aan het hart, dat een zo groot gebouw zo ondoelmatig gebruikt werd en een zo kwijnend bestaan leed. Daarnaast woonden er een groep oudere geestelijken, die eigenlijk wat in de verdrukking waren gekomen door het ontbre ken van een aangepaste huisves ting voor hun leeftijd. Het grote gebrek aan huisvestigsmogelijkheid voor bejaarden alom tenslotte was er reden toe, dat men besloot er een regionaal bejaardencentrum van te maken. Het dorp Kaatsheuvel is uitste kend geoutilleerd op het gebied van bejaardenhuisvesting. Zo zijn Ervaar het door twee gratis rijlessen en beslis daarna. CABAN-RIJSCHOOL Paul Krügerstraat 15, Waalwijk, Tel. 04160 - 4271 er „Bethlehem" met 85, „Rosagaer- de" met 35 en „Sint Janshof" met 37 bewoners. In het dorp Loon op Zand is ter vervanging van het Gerlachusgesticht een hypermo dern nieuw bejaardentehuis in aanbouw. De gemeente Loon op Zand voldoet daarmee aan de eisen van het beschikbaar hebben van 8 bedden voor bejaarden per 1000 in woners. Voorzitter Pooters noemt het verbouwen van het missiehuis tot bejaardencentrum voor Kaats heuvel alleen dan ook geen haal bare kaart. Het echter beschikbaar hebben van een regionaal huis met opnamemogelijkheid voor bejaar den uit alle windstreken in de pro vincie bleek door ruimtegebrek el ders meer dan haalbaar. Op deze basis is het plan dan ook gestoeld. Uniek in de provincie Noord Bra bant is het opnamecomité in Kaatsheuvel, dat zich buigt over elke aanvraag van ouder wordende mensen voor opname in een van de bejaardenhuizen. Waarschijnlijk zal „Verloene" zich in de toekomst ook wel aansluiten. Dit opnameco mité voorkomt, dat het aanbod bij het ene 'huis te groot en bij het an der te klein is. De spreiding over de gemeente van gebouwen maakt het ook mogelijk de bejaarden zo dicht rhogelijk bij hun oude wo ning onder te brengen. Op dit ogenblik heeft men nog veertien aanvragen van mensen liggen, die graag opgenomen zouden worden. De heer Pooters: noemt het niet on waarschijnlijk, dat „De Vossen berg" in een incidenteel geval mis schien zou kunnen worden ge bruikt als opvangcentrum waarna deze Kaatsheuvelaar later toch naar een van de andere huizen doorgaat. Het enorme tempo waarin de plannen zich hebben ontwikkeld, zijn kenmerkend voor dit projekt. In mei had een aantal particulie ren een gesprek met de provinciaal overste van de Paters van de H. Familie.. Deze bleek wel te vinden voor het plan het huis in Kaats heuvel een nieuwe bestemming te geven en tevens een oplossing te vinden voor de toenemende zorgen rond de verzorging van een groep ouder wordende religieuzen. In de afgelopen maanden werd het huis gekocht voor een onbekend bedrag, plannen voor verbouwing werden gemaakt en de stichting werd le gaal. In de komende vier maanden kunnen de bouwers aan de gang. Rond de jaar wisseling hoopt men de eerste groep bejaarden te kun nen opnemen. Voorzitter Pooters noemt het niet nodig hebben van subsidie van gemeente, provincie of rijk een van de voornaamste oorzaken dat men het plan zo snel zal kunnen afronden. „Met de verbouwing is een bedrag tussen de drie en vier ton gemoeid. Ook voor de aankoop hadden we geld nodig. De financie ring is op basis van een sluitende exploitatie-opzet echter rond. De bejaarden gaan hier afhankelijk van de grootte van de kamer tus sen de 450,- en 500,- per maand betalen. Dat is ongeveer het gemid delde, dat in Brabant wordt gere kend. Wij kunnen er mee uit. De gemeente is overigens bijzonder ingenomen met ons plan. Ook daar ziet men het voordeel van een goed gebruik van dit grote gebouw, terwijl huisvestiging van een klei ne honderd bejaarden en zo'n der tig personeelsleden voor de mid denstand bv. een enorme impuls betekent. Het bestuur is verder zich gezet, die allemaal op de een of andere manier reeds iets met bejaardenzorg te maken hadden. Omdat het plan het stichten van een regionaal bejaardentehuis betrof, namen in het bestuur een da me en zes heren plaats, die hun sporen op het gebied van het bejaar- denwerk verdiend hebben. Het bestuur is :als volgt samengesteld voorzitters A. Pooters, vice voorzitster mevrouw M. Wennekens-Nass, secretaris J. Borghuis, PTT-directeur ter plaatse, penningmeester W. G. Noordhuizen, directeur van de Amro Bank in Kaatsheuvel en de leden drs. K. van Tuyn, P. Vloemans en pater B. J. Wilbrink, provin ciaal econoom van de Orde van de H. Familie. van plan verbouwing enz. door plaatselijke bedrijven te laten uit voeren." Een belangrijk deel van het be drag, dat voor de verbouwing no dig is, zal opgaan aan de te instal leren lift. Deze komt direct achter de al eerder gemoderniseerde hal te liggen. De lift wordt zo groot, dat er bedden in vervoerd kunnen worden. De kosten hiervan worden geschat op een ton. Het gebouw zal verder een centraal antennesy steem krijgen, de brandpreventie zal worden opgevoerd, door het he le gebouw komt warmwater. De ruimte in het gebouw is enorm. Het nadeel van hoge gangen en kamers wil men echter gaan on dervangen door verlaagde plafonds aan te brengen. De centrale entree wordt ge vormd door een massieve voordeur met achterliggende ruime hal. De ze voordeur gaat eruit. Daarvoor in de plaats komt er een glazen, die uitzicht geeft naar buiten. Links hiervan komt de bestuurkamer en rechts die van de directeur. Men wil namelijk een mannelijke leek aantrekken voor het leiden van het huis. In het gebouw komen kamers voor 90 tot 95 bejaarden. De inwo nende religieuzen zullen normaal onder de andere bewoners worden opgenomen. Acht tweepersoonska mers gaat men inrichten in de vroegere leslokalen. Het gebouw bezit verder een enorme kerk, groot keukencomplex en eigen bak kerij. Recreatiezaal en eetzaal kun nen gescheiden worden gehouden. Dan komen er nog een biljartka- met (ruimte voor acht biljarts), een kamer, bibliotheek, twee ziekenza- televisiekamer, hobby- en wellfare- len enz. De ruimte in het gebouw is zonder meer uniek. Geen enkel modern gebouw kan op zoveel za len en kamers bogen. Rond het ge bouw ligt o.a. nog 5 ha. wandel park. Het stichtingsbestuur heeft in middels contact gehad met o.a. de sociale diensten van de gemeenten Eindhoven, Tilburg, Den Bosch, Breda en Waalwijk. Met name deze huisvesting voor bejaarden verzor gende instanties hebben belangstel- vel. Zo bood Eindhoven aan direct i ling voor het project in Kaatsheu- voor de bezetting van een aantal kamers te kunnen zorgen. Het be stuur is bereid bejaarden uit alle hoeken van de provincie te accep teren.- De heer Pooters wijst er Nederland wel veertig van dit overigens nog op, dat er in heel soort gebouwen te koop staan, waarvan er een deel zonder al te hoge kosten - totale nieuwbouw wordt geraamd op tweeenenhalf miljoen gulden - voor bejaarden centra geschikt kunnen worden ge maakt. Daarmee zou in een belang rijk deel van het huidige tekort kunnen worden voorzien. Voor de exploitatie van „De Vossenberg" is een nieuw bestuur gecreëerd. Wel loopt men in Kaats- Je ziet dat Stassar een fijne collectie monturen heeft. Ik heb niet lang gezocht en voel mij er prettig mee uitzien! Vind je ook niet? Bovendien de service is uitstekend! Stationsstraat 88, Waalwijk TeL 3037 (04160) Maandagmorgen GESLOTEN heuvel met de gedachte rond in de toekomst nog eens een overkoe pelend orgaan te stichten, waaron der de vijf gemeentelijke bejaar dentehuizen met in stand houding van de eigen autonomie overigens - kunnen gaan vallen. Zo'n overkoe pelend bestuur zou veel zaken, die voor de vijf organisaties gelijk lig gen, kunnen gaan regelen. Zo is er bv. het open bejaardenwerk. Ge dacht wordt aan het scheppen van ruimte hiervoor in het voormalige missiehuis. Daar houdt men nog wel een hoekje over waarin dit tot ontplooiing kan komen. Dergelijke samenwerkingsgedachten verkeren weliswaar nog in een pril stadium. Het contact tussen de diverse hui zen is echter zo groot, dat ook dit een reële kans van slagen moet worden, gegeven. LOON OP ZAND - Rijkswaterstaat heeft de eerste fase van het tracé voor de nieuwe Rijksweg 62 tussen Tilburg en Waalwijk officieel vast gelegd. Tot en met 19 september a.s. kan men de betreffende tekeningen op de gemeentehuizen van Tilburg en Loon op Zand bekijken. Belang hebbenden kunnen voor die datum hun bezwaren tegen de weg en de lig ging ervan over hun grond kenbaar maken. Op 19 september 's morgens om 10.15 uur kunnen de requestranten hun bezwaren nog eens extra voor een speciale commissie, die dan in het gemeentehuis in Kaatsheuvel zit ting houdt, kenbaar maken. Rijksweg 62 gaat een belangrijke noord-zuid- verbinding worden tussen Tilburg en voor zover dit aanleg door het rijk betreft het dorp Giessen in het Land van Heusden en Altena. Daarbij wordt in Midden Brabant het grondgebied van de gemeenten Tilburg, Loon op Zand, Sprang-Capelle en Waalwijk gepasseerd. Over de Bergsche Maas - bij Waalwijk zal een brug moeten worden gelegd - loopt de weg dan door de gemeenten Eethen, Andel en Giessen. Tussen Giessen - hier is een groot verkeersplein gepland - en Rijksweg 27 tussen Breda en Gorinchem zal de wegaanleg worden uitgevoerd door Provinciale Waterstaat. Aanvankelijk zou het rijk ook dit wegdeel uitvoe ren. Met de provincie kwam men ech ter tot een ruil. Het verlengde van de Maasroute tussen Wagenberg en Vol- kerakdam wordt nu door het rijk ge daan, terwijl de provincie in het Land van Heusden en Altena aan de slag gaat. Het wegdeel dat nu nog veertien da gen ter visie ligt, betreft alleen de eerste fase van Rijksweg 62, n.l. aan leg van een dubbel,baans autosnelweg tussen de ibrug over bet Wilhelmina- kanaal in Tilburg, waar reeds een be gin werd gemaakt met wat de Gorin- cbemse Baan beet, en de bestaande provinciale weg tussen Loon op Zand en Kaatsheuvel ter hoogte van het Hooispoor. In 'n later stadium wordt verdere aanleg van de autoweg in de richting van Waalwijk pas coder han den genomen. Het ter visie liggende tracé omvat 9,5 kun duhhelbaansweg met een aan tal kunstwerken erin, waarbij 'n nogal ingewikkeld knooppunt ten noorden van het dorp Loon op Zand. Gedacht wordt aan een weg met een kruin- breedte van 45,70 meter. De midden berm wordt 10,5 m en beide rijbanen elk 9 m- Aan weerskanten komen verharde vluchtstroken en grasber men. Daarmee wordt een belangrijke verbetering bereikt van de nu on houdbare toestand op deze zeer druk bereden provinciale weg in Midden Brabant. Tot 19 september kunnen door particulieren bezwaren worden ingediend tegen de voorgenomen ont eigening van grond. Rijkswaterstaat zal overigens steeds trachten langs minnelijke weg de beschikking te krij gen over zoveel mogelijk grond. Ten noorden van het viaduct over het Wilhelminakanaal in de wijk Heikant van Tilburg sluit de nieuwe Rijksweg 62 aan op de ringweg naar de rijks weg tussen Eindhoven, Tilburg en Breda. De kruisingsvrije weg komt te liggen tussen woon- en industriewijk. Anderhalve kilometer -van het Wilhel minakanaal komt een viaduct waar mee de nog aan te leggen Midden Brabantroute over de rijksweg wordt heengevoerd. Hier komt een systeem van op- en afritten. De Midden Bra bant-route wordt van betekenis voor het verkeer in de richting Oosterhout terwijl de weg aan de oostkant uit mondt op een nieuw aan te leggen verkeersplein voorbij Berkel Enschot. Over de Bergstraat (de verbinding tussen het dorp Loon op Zand en 's-GravenmoerlDongen komt de nieu we Rijksweg heen te liggen. Hier ko men geen op- en afritten. Even ten zuiden van het dorp Loon op Zand namelijk komt een nogal omvangrijk verkeersknooppunt te liggen. Daar moet namelijk de provinciale Hoge Steenweg naar Kaatsheuvel over de Rijksweg 62 worden heengeleid, ter wijl er op- en afritten bij moeten wor den gemaakt. Direct buiten het dorp Loon op Zand zal de bestaande provinciale weg naar het oosten worden verlegd over en kele honderden meters. Daarna maakt de weg een bijna haakse bocht om aan te sluiten op een tussen Kraan- venstraat en Hooispoor aan te leg gen viaduct. Buiten z'n oude route om wordt de weg dan enkele honder den meters ten westen van de bestaan de betonweg. De nieuwe rijksweg komt dus voorbij het dorp Loon op Zand ten oosten van de provincialë weg te liggen. Daarvoor moeten wel enkele honderden meters bos worden opgeofferd. Het verkeersknooppunt ten noorden van Loon op Zand krijgt op- en afritten naar de rijksweg. Di rect voorbij dit knooppunt houdt de eerste fase van het werk overigens op. Dit zal eventueel inhouden, dat voorlopig van de bestaande provin ciale weg naar Waalwijk gebruik zal moeten worden gemaakt. Aanvankelijk is het plan geweest, dat de gemeenten Tilburg en Loon op Zand gezamenlijk het nu genoemde wegdeel zouden uitvoeren omdat het er niet naar uitzag, dat het rijk er op korte termijn reeds aan toe zou ko men. Uitvoering was volgens ibeide gemeentebesturen noodzakelijk ge worden met het steeds sterker toene men van het verkeer op de oude weg. Een snellere uitvoering van de rijks- plannen heeft 'het werk van beide ge meenten onnodig gemaakt. Bij de ge meente Loon op Zand rekent men er op, dat het wegdeel naar Waalwijk di rect na dit werk onder handen zal worden genomen. Met name voor het sterk verkeer trekkende natuur- en sprookjespark De Efteling is deze nieuwe weg een oplossing. Bij Loon op Zand zal het gemotoriseerde ver keer de Rijksweg 62 nl. moeten ver laten en via de provinciale weg bij de parkeerterreinen van het park kun nen komen. Die provinciale weg kan dan gaan dienen als een soort reser voir voor wachtende auto's, die wat vertraging hebben bij het bereiken van het park. Het doorgaande ver keer heeft er dan geen last meer van. Burgemeester Van Erp heeft in de dinsdag gehouden raadsvergadering duidelijk uit laten komen, dat hij ge lukkig was met het rijksplan met na me omdat men één doorgang naar her natuurgebied meer beschikbaar krijgt dan waarop men gerekend heeft. Ge noemd is al het viaduct over de Berg straat in Loon op Zand. De andere drie komen te liggen ter hoogte van het Hooispoor tussen Kaatsheuvel en Loon op Zand, ter hoogte van Duin laan en van Haestrechtstraat. Hier er gens zullen ook nog op- en afritten komen. Ook in Waalwijk en Sprang- Capelle komen de nodige verkeers technische voorzieningen. Daarover bij het ter visie liggen van de volgen de fase meer.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1