wAALwijkse en UnqstRMtse couRAnt Waarom nu toch altijd schoppen onze schoenindustrie tegen Visserslust treedt niet uit Alg. Hengelaarsbond Succesvol optreden van Cornu Copiae in België SPORT 0 w.s.c. s.s.c. DONGENSE SCHOENFABRIKANTEN „OP DE TEEN GETRAPT" Uitslag Waalwijks hengelkampioenschap Wit Zwart Samen met toeleve ringsbedrijven nog evenveel werknemers R.K.C R.W.B. Baardwijk Voor rz H.N.C. N.E.O. Vlijmense Boys Hockey DONDERDAGAVOND 11 SEPTEMBER 1969 92e JAARGANG No. 73 De tcho VAD Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieler. HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" DONGEN - „De werkgelegenheid in de schoenindustrie in Dongen zal zeker in de toekomst niet minder worden. De kans is zelfs groot, dat er in de komende jaren meer schoenen zullen worden geprodu ceerd." Op deze manier reageert de heer P. Kerkhof, directeur van da messchoenfabriek „Whippet" opnieuw op een uitspraak over diezelfde schoenindustrie. „De schoenprijzen in Italië, het land waaruit Neder land de meeste schoenen importeert, zijn dit jaar al met een behoor lijk percentage gestegen. En als alle maatregelen, die de EEG-landen gezamenlijk hebben genomen in alle landen zijn doorgevoerd en dus ook in Italië, zullen in dit land de prijzen opnieuw stijgen. In Duits land zijn de schoenfabrieken over het algemeen groter dan in ons land. Deze grotere eenheden geven ontegenzeggelijk voordelen. Daar staat tegenover, dat kleinere bedrijven flexibeler zijn in hun beleidvoering en bij het volgen van de mode-ontwikkeling en mode veranderingen sneller kunnen reageren." Een collega van de heer Kerkhof over de benadering van de buiten wereld van de schoenindustrie schrijft als volgt: ,,'t Is 'n modever schijnsel te trappen tegen deze in dustrie. Als directie vinden wij zo iets onplezierig. Van onze kant zijn wij in we zen onmachtig om er iets tegen te doen. Dat gaat dan op een oratio pro domo lijken. We hebben er ook last van. Naar buiten krijgt de schoenindustrie de imago, dat er vrij weinig meer van denkt. Bij de werknemers wordt een aversie ge kweekt tegen zo'n autochtone in dustrie, hetgeen overigens voor de textiel ook geldt". De heer J. Lichtenberg, directeur van de Dongense schoenfabrieken JAL en Cowboy, noemt in dit ver band een opmerking van dr. C. N. M. Kortmann, commissaris van de koningin, tijdens z'n jongste bezoek aan Dongen gedaan. Toen namelijk prees hij het industralisatiebeleid van het gemeentebestuur, dat kans zag met het aantrekken van nieuwe industrie de teruggang van arbeids plaatsen in de schoenindustrie op te vangen. De heer Lichtenberg hierover: „De commissaris zegt zus en de an der zo. Gevolg is echter, dat de toe voer van nieuw personeel steeds moeilijker wordt. Tot op dit mo ment hebben we nog steeds de open gaten kunnen opvangen. Ons oude bedrijf zit echter wel met een hoge gemiddelde leeftijd van de werkne mers. We moeten dus steeds nieuwe jonge krachten trachten aan te trek ken. Wij voorzien daarbij steeds meer moeilijkheden." De opmerkingen van de heer Lichtenberg komen overeen met die van zijn collega, de heren P. Kerk hof van schoenfabriek „Whippet" en drs. M. Lourreijssen van het gelijk namige bedrijf. Beiden bestrijden het teruglopen van de werkgelegen heid in hun branche. „Vroeger moest de schoenfabriek z'n produkt van de grond afaan opbouwen. Elk onderleel werd zelf gefabriceerd. Sinds een tiental jaren echter zijn de toteleveringsbedrijven als stanze- rijen van zolen, hakken, loonstikke- rijen enz. van importantie gewor den. Een belangrijk deel van het werk - circa 20% kan derhalve uit besteed worden. Bij het aantal werknemers in de schoenindustrie wordt het personeel van deze bedrij ven niet geteld. Persoonlijk ben ik ervan overtuigd, dat de aantallen van beide branches samen het cij fer benaderen van de schoenindus trie in z'n beste dagen." Drs. Lourreijssen bevestigt meteen de komst van nieuwe industrie naar Dongen beslist niet te betreuren. „Men heeft hier altijd getracht wat variatie te krijgen in het arbeidspa troon. Naar mijn smaak zal nieuwe industrie het bevolkingstal sterker doen groeien. Wij verwachten, dat dit de komst van nieuwe gezinnen van elders tot gevolg zal hebben. Waarschijnlijk zullen deze gezinnen weer jongelui leveren, die er geen bezwaar tegen hebben in de schoen fabriek te werken." Dat Dongen binnen niet al te lan ge tijd met een geheel nieuw type schoenfabriek te maken zal krijgen, zegt de heer Kerkhof, directeur van „Whippet" te verwachten. „De op komst van synthetische materialen als Corfam en Xylee zal het tempo waarin de schoenindustrie kan me chaniseren in de hand werken. In het buitenland zijn reeds bedrijven, die gebruik maken van het hoofd- fréquent lassen van de onderdelen van de schoenschacht. Daarmee voorkom je de noodzaak stiksters en stikkers, die maar heel moeilijk te krijgen zijn, aan te trekken. De ze rationale werkwijze maakt het mogelijk een bedrijf te beginnen, dat voor weinig geld een massa-pro- dukt kan vervaardigen." Daling van het aantal personeels leden in de schoenindustrie - inclu sief toeleveringsbedrijven - ziet de heer Kerkhof beslist nog niet. „De verwachting is, dat het verbruik per hoofd zal stijgen. Daarnaast loopt de kostprijs van de schoen in Italië ook nog. steeds op. Binnen niet al te lange tijd zal de prijs van de produkten in de EEG-landen zo ongeveer gelijk liggen. Dat wij hard werken aan deze prijs is wel be kend. Veel bedrijven hebben kans gezien de prijs van hun produkt op hetzelfde niveau te houden als vijf tien jaar geleden, gewoon door te mechaniseren en rationeler te wer ken." Vestiging \an nieuwe bedrijven in Dongen zal naar mening van de heer Kerkhof niet ten koste gaan van de schoenindustrie. „Misschien verdwijnt er hier of daar wel eens iemand. Het lijkt er echter op, dat de nieuwe bedrijven meer greep zullen hebben op de pendelaars in de richting Rotterdam. Als schoen fabrikant moet ik zeggen, dat we gelukkig zijn met de komst van gro te, moderne bedrijven, die variatie brengen in bet patroon van het be drijfsleven Ier plaatse." Tot slot brengt hij de vrouwelijke werk kracht nog even onder de aandacht. Aangepaste werktijden en verbete ring van de belastingwetgeving op dit punt kunnen hier nog veel ten goede doen. „De dames kunnen be slist wel op de schoenfabriek aan de slag. Op een kabelfabriek ech ter zal voor de vrouw geen aange past werk zijn." Op maandag 8 september j.l. hield Visscherslust een algemene ledenver gadering in haar clublokaal. Toen om ongeveer 8 uur de tweede voorzitter de heer A. van Eggelen, deze vergadering opende, waren er ongeveer 100 leden aanwezig. In zijn openingswoord zei de voorzitter onder meer dat het hem speet niet meer leden op deze zeer belangrijke vergadering te kunnen begroeten. Meteen hierop vroeg de heer Van Eggelen enkele ogen blikken stilte voor het overlijden van de mede-oprichter en erelid, de heer C. L. van Es, welke op 1 september was overleden. Hierna warenaan de orde de notulen, die met dank aan de steller werden goedgekeurd. Voorts bleek dat er wederom 'n partij pootvis was besteld voor de diverse wateren. Hierna was aan de orde het bestuursvoorstel om uit de landelijke Algemene Hengelaars Bond te treden. In zijn toelichting zei de voorzitter o.m. dat deze stap in de vereniging nodig was geworden in de ogen van het bestuur, enerzijds omdat de finan ciële lasten van de vereniging te zwaar gaan drukken, en anderzijds omdat wij naar onze mening niet ge noeg inspraak krijgen in deze vereni- gingn Hierna kreeg het woord de heer C. Nieuwenhuizen, tweede voorzitter van de AHB, die de belangen voor de vereniging in de AHB op een hel dere en duidelijke taal uiteenzette, en cok waarom er juist nu contribu tieverhoging moest plaats vinden. Hierna kreeg de vergadering het woord en werd er lustig op los gede batteerd, want niet minder dan 17 sprekers gaven zich in eerste instan- Zondag j.l. heeft het Waalwijkse Jachthoornkorps „Cornu Copiae" weer buitengewoon veel succes ge had met 'n optreden in Brasschaet (B). Bij de feestelijkheden daar was ook een Fantasia-optocht met ver rassend mooie wagens en groepen. Een van die groepen was het Waal wijkse korps dat zich op waardige wijze aan het publiek presenteerde. In een bijna vier uur durende stoet werd geshowd en muziek gemaakt van zeer goede klasse en zij moch ten dan ook vaak 'n daverend ap plaus in ontvangst nemen. Aan het slot van de middag brachten zij nog 'n prima show voor de ere-tri- bune dat bewondering bij de duizen- de bezoekers afdwong. Ook de da mes der leden waren ditmaal mee gereisd en hadden 's middags een rondvaart in de Antwerpse haven gemaakt waarna zij de verrichtin gen van hun mannen en verloofden gade sloegen. 's Avonds gebruikte men een Bra bantse koffietafel in Napoleon te Rijsberggen. Waarna men er nog en kele gezellige uurtjes doerbracht en de aanwezige bezoekers aldaar ver maakten met hun gezang. In de klei ne uurtjes werd de thuisreis aan vaard. Alweer was een succesvol optreden voorbij. J.l. dinsdagavond maakte het korps in samenwerking met het Waalwijks Majoretten peloton een muzikale rondwandeling in Waal wijk ter gelegenheid van de opening der Em-Te Supermarkt, welke mars veel bekijks had. A.s. zondag vertrekken de jon- gensweer naar Brussel om daar tij dens een grote braderie op te tre den. Daarna verzorgen zij het mu zikale gedeelte van een Majoretten- concours terwijl 's avonds in Brussel nog een show wordt gebracht. Wij wensen het Waalwijkse Jacht hoornkorps zeer veel succes a.s. zondag in Brussel. tie op om hun visie te geven over dit bestuursvoorstel. Uit de stemming bleek dat de vergadering niet achter het bestuursvoorstel kon gaan staan, er werd dan ook met 70 stemmen te gen 17 beslist om bij de AHB te blij ven. Na dit agendapunt werd er een korte pauze ingelast om de zaak in gereed heid te brengen voor de vertoning van de film, welke is gemaakt van de wes- tiviteiten ter gelegenheid van bet 50- jarig bestaan van Visscherslust. Dat deze prachtige kleurenfilm van ruim drie kwartier in de smaak viel bewees wel het daverend applaus welk mi nuten lang aanhield. Na deze verto ning werd door de heer Van Egge len een dankwoord uitgesproken aan het adres van de heer Van den Anker, die deze film maakte. Zaterdag 6 september zijn weer de Waalwijkse kampioenschappen hen gelen gehouden, hiertoe waren de eerste 15 aankomende verenigingen uitgenodigd om hieraan deel te ne men. De organisatie was bij Vis scherslust in goede handen. Om twee uur werd door de ere-voorzitter, de heer Blom, het startsein gegeven en nam de strijd een aanvang in de Nieu we Haven. Het Meek al spoedig dat er niet zoveel vis gevangen zou wor den, zodat de strijd des te spannender werd. Toen om ongeveer vijf uur de heer Kemmeren de uitslag bekend kon maken bleek dat er in totaal 110 stuks gevangen was. Vervolgens verzocht hij de lieer A. Schellekens naar voren te komen, want hij was het die zidh Waalwijks kampioen mocht noemen. De overige uitslag was: 2. H. Wagemakers; 3. H. van Haren jr.; 4. A. Kemmeren; 5. L. Kipping; 6. G. Roomer; 7. P. de Ruyter; 8. H. Dekkers; 9. J. Wa gemakers; 10. L. Dekkers; 11. P. Hensen; 12. P. van Wanrooy; 13. W. Moonen; 14. P. Roomer; 15. W. Schoelitsz. R.K.C.—BRABANTIA Na het verdienstelijk gelijk spel zondag j.l. in Den Bosch treden de geelblauwen a.s. zondag thuis aan tegen het Eindhovense Brabantia. Vorig seizoen werd op deze tegen stander die toch ook in de onderste regionen verbleef slechts één punt veroverd. RKC-ers probeer dit re sultaat zondag reeds te verbeteren. De Eindhovenaren zijn de competi tie begonnen met een nederlaag op eigen terrein tegen Sparta. Dit is voor de Waalwijkers geen reden om te denken dit varkentje wel eens even te kunnen wassen want het zal voor de jongens uit de Lichtstad een reden temeer zijn om de zaken flink aan te pakken om in het begin reeds niet te ver achter te raken. De geelblauwen zijn dus gewaar schuwd dat zij zondag zeker een geladen tegenstander tegenover zich zullen krijgen wat betekent dat er vanaf het begin behoorlijk zal moeten worden aangepakt. Er zal ongetwijfeld een grote schare supporters aanwezig zijn om RKC by deze wedstrijd op een sportieve manier aan te moedigen. De leiding van deze wedstrijd is in handen van Dhr. G. van Besooyen. Wij hopen op een sportieve wedstrijd. Het tweede elftal maakt na de goe de start tegen Middelburg 2 de reis naar Oss om daar TOP 2 partij te geven. Deze jongens werden vorig seizoen slechts na 2 beslissingswed strijden door TSC 2 van het kam pioenschap afgehouden. Als men 1 puntje meebrengt uit Oss zijn we al tevreden. De tweede competitiewedstrijd a.s. zondag is tegen Sportclub Oud- Gastel. Voor ons een nieuwe vereni ging waarvan wij niet veel weten. Maar in de Brabantse Westhoek kan men op geduchte tegenstand stuiten. Wij vertrouwen dat men afgelopen zondag al weer wat geleerd heeft, dat men een paar doelpunten ach terstand altijd nog in kan halen, maar dan moet men er ook de over tuiging toe hebben. Vertrek kwart voor een. Verder spelen nog: RWB 2 VOAB 3 14.3o uur; WSC 3— RWB 3 12.00 uur;RWB 4—Heusden 3 12.00 uur; Vlijmense Boyys 5 RWB 5 12.00 uur; RWB 6—Vlijmen se Boys 12.00 uur. SET—BAARDWIJK Met nieuwe moed begint Baard wijk aan haar tweede wedstrijd, en wel tegen Set uit Tilburg, die even als Baardwijk, de eerste wedstrijd verloren heeft. Indien Baardwijk echter hetzelfde spel-technisch overwicht ten toon spreidt als zondag j.l., en ditmaal vooral de nodige aandacht besteedt aan de afronding van de aanval, dan zal succes niet uitblijven. Supporters voor deze uitwedstrijd kunnen zich opgeven bij Dhr. v. d. Steen in het clubhuis. Het overige programma is: Baardwijk 2Taxan- dria 2; Desk 3Baardwijk 3 Wat de loterij van zondg jl. betreft de prijs is gevallen op nr. 1981-wit, af te halen op Wielesteinstraat 18 alhier. SUPPORTERS v.v. BAARDWIJK Maandag 8 september hield de supporters vereniging haar jaarver gadering. Door het vertrek van de Heer H. Rombouts naar een andere woon plaats, die deel uitmaakte van het bestuur, waarvan hij vele jaren se cretaris-penningmeester was is er in het bestuur een wijziging geko men. Tot voorzitter is gekozen de heer H. Doreman, Jasmijnhof 11 en P. Mul ders, Putstraat 20 is secretaris-pen ningmeester. Op 30 september zal er met een barak concours worden begonnen, waar mooie prijzen aan zijn verbonden. Dit wordt gehouden in het clubpaviljoen. Zij die de uit wedstrijden van Baardwijk met de BALL Uw speciaal adres met de MOOISTE ÈN GROOTSTE SORTERING in diverse merken en prijzen. Stationsstraat 51 A WAALWIJK bus willen meegaan moeten zich voor donderdagsavonds opgegeven hebben bij W. v. d. Steen in het clubpalviljoen. Na de mooie overwinning van zondag j.l. op Ons Vios gaan de Waalwijkers zondag a.s, in Tilburg op bezoek bij TAC, dat het lelijk heeft laten afweten bij hun eerste competitiewedstrijd tegen Nevelo. De WSC-ers mogen niet al te ge rust zijn op deze ontmoeting, aange zien de verdediging het zondag j.l. niet al te moeilijk heeft gehad, en nog niet aan een goede test is, ge komen. Maar met een dergelijk élan als bij de vorige wedstrijd, geloven wij dat er toch minstens 1 punt mee naar Waalwijk komt, en WSc daarmee voorlopig een lastige tegenstander achter zich laat. Onder leiding van de heer J. P. v. d. Boom vangt om half drie deze ontmoeting aan. Verder programma: BVV 2WSC 2 12 u.; WSC 3—RWB 3 12 u.; Desk 5- WSC 4 12 u.;WSC 5Baardwijk 6 12 u.; WSC 6—RKC 6 12 u.; WSC 7 2.3o u. INZENDEN COPIE Wij verzoeken nogmaals de cor respondenten om hun sportvoorbe- schouwingen uiterlijk woensdag morgen 12 uur in te zenden. Het programma is al tijdig bekend, dus kan dit geen moeilijkheden geven. Voorbeschouwingen die op donder dag binnenkomen moeten wij voor taan terzijde leggen. DE REDACTIE om vier uur. Scheidsrechter is de heer A. M. Leijten uit Klundert. Wit-Zwart 2 gaat op bezoek bij O.N.1.2 in 's-Gravenmoer. De ont moeting begint om twee uur. Wit- Zwart 3 treedt om half drie aan in Tilburg tegen Sinjo Maluku; Wit- Zwart 4 wacht om twee uur de thuiswedstrijd tegen Beatrix 4. Thuis speelt ook Wit-Zwart 5 en wel tegen J.P.S. 4 Omdat Wit-Zwart nog slechts de beschikking heeft over één veld bestaat de kans dat Wit- Zwart 5 met ingang van zaterdag de thuiswedstrijden voorlopig kan spe len op het terrein van N.E.O. in Sprang-Zuid". Voor H.N.C. staat de thuiswed strijd op 't programma tegen J.P.S. Zowel J.P.S. als H.N.C. zijn de com petitie begonnen met een nederlaag. H.N.C. zal tegen de Tilburgers uit een ander vaatje moeten tappen dat afgelopen zaterdag in Roosen daal tegen D.V.O. De ontmoeting begint om kwart over vier en wordt geleid door de heer B. Jansen. Het verdere programma luidt: Good- Luck 3—H.N.C. 2 13 uur), H.N.C. 3- Beatrix 5 (14 uur) en S.S.0.2 H.N.C. 4 (16.15 uur). Voor a.s. zaterdag staat er een zeer belangrijke wedstrijd op het programma en wel tegen meervou dig landskampioen Huizen. Belang rijk omdat deze wedstrijd zo'n echte sleutelwedstrijd is. Bij verlies komt men in de middenmoot, bij winst krijgt men weer aansluiting bij de kop. Dat een overwinning echt niet gemakkelijk zal zijn is de insiders wel bekend en er zal van de eerst tot de laatste minuut geknokt moe ten worden voor de punten. Zeer belangrijk hierbij is toch wel de steun van het publiek en het wordt tijd dat de NEO-supporters hun schroom eens laten varen en hun favorieten van het begin tot het eind enthousiast aanmoedigen. Hoe belangrijk dit is bleek weer eens te meer in de interland Polen-Neder land toen het thuisfront Polen naar de overwinning schreeuwde. Aanvang der wedstrijd 3 uur o.l.v. de heer v. Merkensteyn uit Rotter dam. Verder programma: The Gunners 1- Spang2 4.15 uur. Sprang 3BVC2 1 uur. VLIJMENSE BOYS—TONGERLE Zondag spelen de Vlijmense Boys een thuiswedstrijd tegen Tongerle. De ploeg die in de eerste thuiswed strijd de punten moest afstaan aan de Valk een ploeg die er op gebrand is zondag in Vlijmen winst te beha len, daarom kan het een spannende wedstrijd worden want de Boys starten eveneens met een neder laag en zullen alles in het werkstel- len om de puntjes thuis te houden, supporters allen present voor uw favorieten aan te moedigen. Aan vang van de wedstrijd om half drie. SSC—DOTO Voor SSC staat a.s. zaterdag een zware uitwedstrijd te wachten. Hen gaat nl. naar Pernis om aldaar de strijd aan te binden tegen DOTO. Deze vereniging heeft in de eerste competitie-wedstrijden reeds be hoorlijke successen geboekt. Men beschikt bij DOTO over enkele ta lentvolle spelers die in staat zijn 'n goal te maken. De SSC'ers zijn dus van tevoren gewaarschuwd. Maar het kan ook anders bij SSC. Men moet toch in staat zijn om te tonen wat men waard is. Er zal zaterdag a.s., en 'daarvan is eenieder wel van overtuigd, zwaar moeten worden aangepakt. Men zal tot een overwin ning moeten komen wil men niet nu reeds de kopgroep verliezen. Zal men zich a.s. zaterdag met man en macht inzetten om tot een overwin ning te komen, dan menen wij, dat dit ook zal geschieden. Aanvang 3 uur. Leiding in handen van scheids rechter Rebergen. Het verdere pro gramma luidt als volgt: SSC 2 DVO '60, 16.15 uur. BVC '54—SSC 3, 14.00 uur; SSC 4Duss. Boys, 14.00 uur. Wit-Zwart speelt zaterdag tegen Seolto uit Zevenbergen. Een tegen stander waarvoor de Wit-Zwarten terdege zullen moeten oppassen. Vooral aanvallend zijn de Zeven bergers sterk. De wedstrijd begint OHC 1—WAALWIJK 1 Voor de eerste competitiewed strijd a.s. zondag tegen OHC 1 in Oirschot treedt de KMHC aan in de volgende formatie: Doel: J. Hoff- mans, achter: P. v. Daal, J. Aarts, Fr. de Jongh, W. Rötsers, midden: M. Schapendonk, P. v. Helvoirt, J W. Voss, voor: E. Knepflé, R. Petit, V. Bergmans. Hoewel OHC vorig seizoen slechts door bondsingrijpen de dregadatie kon ontlopen en de uitslagen tegen KMHC in voorgaan de seizoenen duidelijk negatief voor de groen-witten waren (resp. 14 en 04), moeten de Waalwijkers toch op hun tellen passen. Er zijn in Oirschot meer ploegen als favoriet gestart, die het tegen de opportu- f nistische heibewoners af moesten leggen. Aanvang in Oirschot: 14.00 uur. De Waalwijkse dames vieren hun rentrée in de 2e klasse eveneens met een uitwedstrijd. Het eerste da meselftal van Breda zal de tegen standster zijn. KMHC treedt aan met in het doel: C. Snels, achter: M. L. Zeegers, L, Hendriks, A. Dinge- mans, midden: N. Westenburger en M. L. Tielen, voor: H. de Kort, D. v. d. Lee, C. Castelijn, C. Zeegers, A. Bergmans. Dit elftal zal proberen één puntje in deze moeilijke wed strijd in de wacht te slepen. Verder programma: Heren 2OHC 2, Liber- ty 3Waalwijk 3, dames: Waalwijk2 Breda 2, Breda 4Waalwijk 3.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 9