wAcXlwijkse en lanqstRMtse couRant Levensschoolwerk krijgt ook in Langstraat meer erkenning van bedrijfsleven Engeland en Europa LETOP! het rijdend ontmoetingscentrum van lips Komt bij uin de buurt OPEN OOG SCHOLEN IN WAALWIJK EN DRUNEN WELLICHT ONDER ÉÉN STICHTINGSBESTUUR van ^Y^lierlo Prot. Levensschool in Waalwijk werd hoofdvestiging Hoofdzetel Waalwijk in Bouwplannen Eén bestuur Optimistisch Wat doen vormings instituten Kom praten over prettig, goed betaald werk. Onze bus staat op de volgende data in uw buurt: DONDERDAGAVOND 18 SEPTEMBER 1969 92e JAARGANG No. 75 De tcho van Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" De zeventiende en achttiende no vember zal de EEG-top in Den Haag bijeen komen om naast diver se ander zaken ook te spreken over de toelating van Engeland tot de Europese makrt. Toen De Gaulle als president van Frankrijk verdween, hebben velen gemeend, dat de deur voor Enge land naar de EEG open stond. Nu we iets verder zijn, blijkt dat ook Pompidou het de Engelse niet erg gemakkelijk maakt om tot de Euro pese Gemeenscha^ toe te treden. Wederom komen de bezwaren en problemen van Franse kant. Deze gang van zaken roept vele moeilijkheden op. Was er indertijd in Engeland sprake van een positie ve Europese geest, waarbij ook on der het volk de overtuiging leefde, dat men tot Europa behoorde en dat een toetreding van Engeland tot de EEG nodig was, de laatste tijd is hierin een belangrijke verandering gekomen. Het heeft de trots van heel veel Engelsen gekwetst, dat zij maar steeds moeten blijven vragen of ze alsjeblief mogen worden toe gelaten tot de EEG, terwijl ze of worden afgeween, of er bepaalde bezwaren bestaan tegen een spoedi ge toetreding. Het is trouwens niet alleen de En gelse trots die gekwetst is. Langza merhand dringt bet ook tot heel veel Engelsen door, dat een toetre ding van Engeland tot de EEG niet alleen positieve kanten heeft. Het grote congres van vakverenigingen verklaarde bijvoorbeeld, dat Enge- lands industriële en sociale ontwik keling ernstig gehinderd zou wor den, wanneer Engeland tot de EEG zou toetreden. De Engelse betalings balans is zwak en de toetreding zou een zware wissel op die zwakke be talingsbalans betekenen. Hierbij speelt de bijdrage die Engeland zal moeten gaan leveren aan het EEG- landbouwfonds een zeer belangrijke rol. Via heffingen op de deelnemers komt er per jaar ongeveer 7 mil jard in dit fonds. Als Engeland toe treedt, zal het ongeveer de helft van dit bedrag moeten betalen, tewijl dit fonds hoofdzakelijk wordt ge bruikt, om de Franse boeren te on dersteunen. Trouwens de landbouw politiek blijkt helemaal een moei lijk verteerbaar stuk te zijn voor de Engelsen en zij zouden bij een even tuele bespreking over toetreding, ook speciale verlangens ter tafel moeten brengen op dit terrein. Naast dit zeer grote probleem zijn er nog diverse andere minpunten aan een toetreding van Engeland tot de EEG, zoals bijvoorbeeld de verplichting t.z.t. over te gaan tot in voering van de omzetbelasting op de toegevoegde waarde (BTW), die reeds in andere EEG-landen pro blemen opriep. De Engelsen die al zoveel belasting betalen voelen voor deze vorm bitter weinig. Aan de andere kant staan er na tuurlijk ook voordelen tegenover. Deze werden kortgeleden door George Brown belicht. Deze ziet het geheel anders. Hij meent, dat Enge land verplicht is deel te nemen aan de EEG, omdat Engeland nu een maal tot Europa behoort en later ook in het Europese geheel een be langrijke leidende rol zal moeten spelen. Treedt Engeland niet toe, dan zou het zich willens en wetens in een geïsoleerde positie manouvre- ren. De nare gevolgen daarvan zou den zich heel lang doen gevoelen. Wanneer Engeland zou toetreden, dan neemt het zijn nationale be langen mee en natuurlijk moeten de andere leden-staten met die belan gen rekening houden met Brown, want dat is in het verleden met an dere landen ook het geval geweest. In weerwil van deze, overigens zeldzame pleidooien, blijkt de weer stand in Engeland tegen toetreding tot de EEG steeds groter te worden. Voor de voorvechters binnen de EEG een Engelse toetreding is dit ongetwijfeld een tegenvaller. Het wordt steeds moeilijker om tot een compromis te komen. (Van onze verslaggever) DRUNEN—WAALWIJK „Het personeelsbeleid moet in veel gevallen worden herzien"; 'n uitspraak van de werkcommissie van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Waalwijk in een rapport over de werkge legenheid in de schoen- en lederindustrie. „Aan scho ling moet de hoogst mogelijke aandacht worden ge schonken," schrijven de samenstellers van het veelbe sproken rapport van St. Willihrordus over de situatie in de schoen- en lederbedrijven in de Langstraat. In beide rapporten, of nota's zo men wil, vindt men het hoog tijd dat het bedrijfsleven meer aandacht gaat schenken aan de vorming van de jeugdige werkne mers. De investering die met de vorming gepaard gaat, wordt later als de werknemer dankzij deze oplei ding zich beter in de bedrijfssituatie kan inleven, zeker „terugbetaald". Iedere werkgever heeft immers behoefte aan volwas sen werknemers: aan mensen met inzicht, met gevoel voor verantwoordelijkheid, met bereidheid tot samen werking, met goede communicatiemogelijkheden. Een modern personeelsbeleid is daarop gericht. Wie voor vorming van de jeugdi ge werknemers praat denkt direkt aan de Levensscholen. De heren W. P. van der Heyden - direkteur van de RK Levensscholen te Waalwijk en Drunen - en J. W. Ising - direk teur Prot-Levensschool te Waalwijk - vertelden ons enthousiast over de steeds toenemende interesse van het bedrijfsleven voor deze vormingsin stituten. Een instituut dat de laatste jaren in Waalwijk 'n enorme opgang heeft gemaakt is zeker de Protestantse Levensschool gevestigd in het Her vormde Jeugdcentrum Dukdalf aan de Blijde Incomstenlaan in Waal wijk-Zuid. Drie jaar geleden was deze school in Waalwijk opgezet als een dependance van de school in Den Bosch. Met ingang van dit schooljaar is de levensschool hoofd vestiging geworden en is de school in Den Bosch opgeheven. De Stichting Protestantse Levens scholen in Brabant startte in I960 met een school in Den Bosch. Al snel bleek dat Waalwijk bijzonder gunstig lag voor de leerlingen uit het westelijke deel van de Lang straat en het Land van Heusden en Altena. Zes jaar later werd er in de oude lagere school aan de Sta tionsstraat in Waalwijk een Levens school gevestigd. Twee jaar geleden toen het Hervormd Jeugdcentrum aan de Blijde Incomstenlaan werd geopend kon de school hier worden ondergebracht. „Waalwijk bleek voor het prote stantse vormingswerk aanmerkelijk centraler te liggen dan 's-Hertogen- bosch. Het gebied in het westen (richting Geertruidenberg) en te noorden (Heusden - het land van Altena) is gemakkelijker vanuit Waalwijk bereikbaar. Mede doordat er voor de beide scholen in Den Bosch en Waalwijk een tekort aan stafbezetting was besloot het be stuur de hoofdwerkzaamheden over te plaatsen naar Waalwijk. In deze stad hebben we nu één streekvor- mingscentrum" vertelt de heer J. W. Ising, die sinds 1967 met de lei ding van de school in Waalwijk te belast. Aan de Protestantse Levensschool in Waalwijk krijgen jaarlijks zo'n 8o tot 85 jongens de lessen. Het vor mingswerk wordt hier gegeven door 4 vakleerkrachten. Hoewel de heer Ising bijzonder tevreden is met het jeugdgebouw aan de Blijde Incom stenlaan verwacht hij dat de komen de jaren zeker niet aan uitbreiding valt te ontkomen. Men zit in feite nu reeds met alle beschikbare ruimte vol. Nieuwbouwplannen bestaan er ook bij de Katholieke Levensschool voor Jongens in Waalwijk gevestigd in een oud herenhuis aan de Mr. van Coothstraat. Sinds enkele maanden is hier de heer W. P. van der Hey den direkteur. De heer Van der Heyden die al vanaf 1955 de levens school in Drunen leidt, is nog maar enkele maanden direkteur in Waal wijk. Hij volgde de heer Harde- smeets op die tegen het einde van het afgelopen schooljaar naar el ders vertrok. De schoolbesturen in Waalwijk en Drunen voelden wel iets voor sa menwerking en toen de heer Van der Heyden (die 8 jaar geleden tij delijk waarnam in Waalwijk) deze concentratie alleen maar nuttig vond was de zaak snel beklonken. De levensscholen in Waalwijk en Drunen zouden voortaan door één direkteur geleid worden. Dat was het begin. Het vervolg laat zich ge makkelijk raden. Ook de leer krach ten werden samengevoegd en zijn nu aan beide scholen verbonden. Drunen en Waalwijk zijn nog twee zelfstandige levensscholen. De opzet is echter, zo verklapte de heer van der Heyden, om te komen tot één stichting die beide scholen beheert. Organisatorisch moeten de Levensscholen in Waalwijk en Dru nen dus één worden. Die samenvoe ging zal niet voor de schoolruimte gelden. Men wil in beide plaatsen beslist een gebouw handhaven. Sa menvoeging in deze zin zou nogal wat problemen met zich meebren gen. In het levensschoolwerk past trouwens geen groot schoolgebouw, omdat men geheel van de „school- gedachte" afwil. ■Qxcluöieve herenkleding WAALWIJK De Levensschool Drunen heeft aan Th. Rijkenstraat een prachtig gebouw dat in 1964 werd betrokken. Ook in Waalwijk zal men in de toe komst tot nieuwbouw moeten over gaan. Voordat de plannen op tafel komen is een diepgaande studie no dig. Wellicht zouden hier bepaalde lokaliteiten gezamelijk kunnen wor den gebruikt voor het vormings werk voor jongens en meisjes. Telde de Levensscholen in Drunen en Waalwijk vroeger respectievelijk 3 en 4 leerkrachten nu doen beide in stituten het met 5 krachten, waar onder direkteur W. van der Heyden. In Drunen kent men alleen hele-dag groepen, in Waalwijk 8 hele dag- groepen en 1 halve-dag groep. Uit het feit dat de heren Van der Heyden en Ising aan één tafel met ons over de levensscholen in Waal wijk en Drunen praten blijkt wel dat er ook tussen de protestante en de katholieke levensschool samen werking is. „Jazeker werken we sa men,. We wisselen onze gegevens uit en ontwikkelen ook op het ge bied van de werving gezamenlijke SOCIALE SCHOOL VAN HET N.K.V. Reeds enige jaren organiseert het N.K.V. te Waalwijk zijn beken de cursussen van de sociale school. Binnenkort begint er weer een nieuwe cursus. Het gaat hier om één avond per week van september tot en met april. Er wordt veel geboden. Alzijdige vorming en ontwikkeling, waardoor men kan meedenken, meepraten en meedoen waar het nodig is; want wie méér weet, is méér waard in bedrijf, als op voeder in het gezin, als lid van kerk ën maatschappij. Het totale leerplan omvat drie geheel op zichzelf staande cursus sen van gelijke waarde. Men verbindt zich slechts voor één cur susjaar. Voor nadere informatie en opgave vervoege men zich bij de directeur van de school, de heer J. A. van Osch, v. Wielestein- straat 2, Waalwijk. Vanuit ons bedrijfsapostolaat bevelen wij deze cursus aan en laten graag hieronder een cursist aan het woord, die uit eigen ervaring het belang van deze school onderstreept. „Wanneer ik naar de sociale school kijk, dan is er voor ons heel gewone mensen, die de hele dag op fabriek, kantoor, of bouwbedrijf werkzaam zijn, alle kans om iets te bereiken op het gebied van de algemene ontwikkeling. En als men georganiseerd is, dan krijgt men practisch het hele kosten- bedrag vergoed. Volgens mijn ondervinding is de cursus zeer nuttig. En wat betreft de docenten, daar hebben wij heel veel waardering voor. Zij geven de lessen heel duidelijk en zo efficiënt mogelijk. Of het nu over taalexpressie gaat of gods dienstige vraagstukken of rechts- en wetskennis, je steekt er in ieder geval heel veel van op. Dames en heren en ook jongelui, wij hebben in deze zo snel ontwikkelende tijd deze zo vruchtbare cursus broodnodig. J. Siegenthaler Potgieterstraat' 9, Waalwijk" aktiviteiten. Vorig jaar was er ook op sportgebied een praktische sa menwerking. De Levensschool Waalwijk maakt voor dit jaar ook weer gebruik van de sportzaal aan de Blijde Incomstenlaan" vertelt de heer van der Heyden. Beide heren zijn bijzonder opti mistisch gestemd ten aanzien van het vormingswerk in dit deel van de Langstraat. „Natuurlijk moet er nog veel gebeuren. Bij het bedrijfs leven is echter duidelijk de omscha keling merkbaar. Men waardeert het vormingswerk meer en ziet het minder dan vroeger als een last. Het is verheugend dat bijvoorbeeld en kele toonaangevende schoenfabrie ken besloten hebben de jongens zo wel het eerste als tweede cursus jaar 'n hele dag af te staan. Men is meer gaan beseffen dat vormings werk belangrijk is. De jonge arbei der gaat zo ook meer van de situa ties in het bedrijf begrijpen." De heer van der Heyden vindt ook de druk van buiten voor het vormingswerk gunstig werken. Nu de geïsoleerdheid van Waalwijk en de streek minder wordt gaat men ook op dit terrein een stapje ver der. De Levensschool is een „dienst verlenend bedrijf" geworden, waar de jongelui de zo noodzakelijk vor ming wordt bijgebracht. Niet in schoolverband, maar vlot op een eigentijdse wijze, aangepast aan het verlangen van de jongens. Zowel in Drunen als i^ Waalwijk worden op dit gebied mooie resultaten geboekt. Een vraag die vaak gesteld wordt en waarop de nieuwe brochure „Personeelsbeleid werkende jeugd vormingswerk" een duidelijk ant woord geeft. Het doel van het vor mingsinstituut :s nu om door ge richte begeleiding te bevorderen, dat jeugdigen zich optimaal kunnen ontplooien. Het vormingswerk sluit zijn begeleiding rechtstreeks aan op de feitelijke deelname van de jeugdigen aan de samenleving, met inbegrip van het arbeidsbestel en helpt hen deze ervaringen te ver werken en zich verder te oriëteren dan hun neus lang is. Een vormings programma houdt ondermeer in: gespreksgroepen, werken aan het ontwikkelen van eigen mogelijkhe den, werken aan het ontwikkelen van sociale vaardigheden. De deelnemers (men spreekt niet over leerlingen) werken in groepen van ongeveer 15 leden, zodanig sa mengesteld naar leeftijd en menta liteit dat samenwerking mogelijk is. Elke groep komt bij voorkeur een hele dag per week bij elkaar gedu rende twee of drie jaar. Het concre te programma wordt met de groep samengesteld. Daarom heeft elke groep een vaste groepsleider, die voor speciale aktiviteiten een spe cialist inschakeld. De levensschool is voor alle jeugdige werknemers van 14 tot en met 18 jaar, geschool den en ongeschoolden, jongens en meisjes van alle levensbeschouwin gen. Deze foto toont leerlingen op een levensschool in aktie in het handenarbeidslokaal. Op 19 september: Sprang-Capelle van 9.30 tot 11.30 uur op 't Kerkplein; van 12.00 tot 14.00 uur op het Raadhuisplein. Baardwijk: van 14.30 tot 16.30 uur in Loeffstraat, tegenover de St. Clemenskerk. Waalwijk: van 17.00 tot 20.00 uur op het Bloemenoord- plein.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1