waalwijkse en LanQstRa^tse cour An t Semaine du Cuir in Parijs trok 1300 firma's en veel bezoekers APPELBEIGNETS f Collectieve stand van leerindustrie viel op bouwman brillen Eén derde van ons inkomen inplaats van Alva's tiende penning Hoe laat is het? Kijk op uw Prisma horloge! Stassar» 8. - v' 8 8 8 8 K Bronchiletten DERTIG FIRMA'S UIT NEDERLAND EXPOSEERDEN Overzichtelijk Schoenindustrie Collectief VAN MIL WAALWIJK g& Overweldigend STAATSDRUK WORDT STEEDS GROTER De B.T.W. Onderwijs 8"lote° Opening Chemie en machines Verlaging loon- en inkomstenbelasting Offer Doeleinden Leningen PRISMA DONDERDAGAVOND 18 SEPTEMBER 1969 92e JAARGANG No. 75 va n het Zuiöen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" PARIJS - De zonovergoten Franse hoofstad heeft in de afgelopen da gen een zeer groot aantal buitenlandse bezoekers verwerkt. Geen on gewone zaak zo in de eerste septemberdagen als de Parijzenaars zelf weer van hun zomervakantie zijn teruggekeerd. Als gebruikelijk name lijk telt de Lichtstad dan nog altijd vele duizenden toeristen. Onder al die miljoenen mensen waren er echter veel, die voor zuiver zakelijke doeleinden gekomen waren. Vakmensen uit de schoen- en lederindus trie van over de hele wereld waren in het afgelopen weekeinde naar het immens grote tentoonstellingscomplex in het stadsdeel Porte de Versailles gekomen om daar als gebruikelijk de Semaine Internatio nale du Cuir af te werken als on derdeel van de serie exposities, die in het najaar worden gehouden. Parijs was vol en warm. Het was overigens geen eenvoudige zaak om in deze metropole te geraken. De treinreizigers namelijk werden van af vorige week donderdag gecon fronteerd met een spontane staking van o.a. het spoorwegpersoneel, het geen tot oorzaak had, dat velen on derweg strandden en met vele uren vertraging aankwamen. Anderen besloten een dag te wachten alvo rens te vertrekken met als gevolg, dat én exposanten én de als gebrui kelijk in fraaie lederen dracht ge stoken hostesses in de ontvangst hal een vrij rustige dag hadden. Deze wat nare aanloopproblemen konden overigens aan het welslagen van de Leerweek niets afdoen. Nog meer exposanten dan in vorige ja ren hadden hun waren voor voor jaar en zomer '70 waar dit de schoenfabikanten en de lederfabri kanten betrof in een van de be schikbare gebouwen opgesteld. Het scala was al even internationaal als dat van de bezoekers. De Leerweek telde exposanten van alle vijf de continenten. Tesamen bezetten zij drie hallen van het Pare des Exposition, in totaal 55.000 vier kante meter vloerruimte. Vijfender tig landen waren naar Frankrijk ge komen om de laatste ontwikkelin gen in welke tak van de bedrijfsko lom dan ook aan een zeer grote schare naar nieuws dorstende be zoekers te tonen. De van buiten deelnemende ex posanten zijn in aantal groter dan de Franse fabrikanten zelf. Van de eerst waren er 689 en fabrikanten, die in eigen land exposeerden, wa ren er 551. Het grote aantal collec_ tieve stands van o.a. Nederlandse, Belgische en Engelse lederfabrikan ten doet het aantal deelnemende firma's echter ver boven de 1300 utstijgen. De deelnemende landen zijn Engeland 140, Italië 137, West- Duitsland 133, Ver. Staten 43, Span je 35, Holland 31, België 29, Portu gal 15, Zwitserland 14, Argentinië 10, Zweden 10 en verder nog een zeer groot aantal landen met min der dan tien deelnemende firma's. Een overzicht geven van de vader landse deelnemers is bijzonder moeilijk, omdat de formidabele ca talogus slechts de namen van een beperkt aantal firma's los laat. Bij elkaar zijn het er dertig. Van de organisatoren van de Leer week moet beslist worden gezegd, dat zij er telkenjare weer in slagen een overzichtelijk geheel op te bou wen. Zo is de hele huiden- en le dersector in een serie van achter el. kaar liggende hallen bijeengebracht. Aan de standopbouw met name in deze sector wordt - zonder de ande re groepen tekort te willen doen - zeer veel aandacht gegeven. Dit jaar b.v. hadden enkele fabrikanten zelf kans gezien op de hun toebe deelde ruimte een stand van twee verdiepingen op te zetten. Vertoe ven op die bovenste „bouwlaag" was in de afgelopen dagen door de kookhitte in de enorme gebouwen geen al te aangename zaak. Een van de hallen was als ge- bru\elijk opgedeeld in allemaal kleine boutiques. In omvang nogal verschillende winkeltjes met werke lijk vaak bijzonder fraaie interieurs. Juist dit laatste is pas enkele jaren ook waarneembaar. Voorheen name lijk had men enige inkijk veelal on mogelijk gemaakt, gewoon uit wat men noemde het oogpunt van be- drijfsspionage. De angst lijkt geluk kig verdwenen. Iets waardoor de schoenhal zeker aan fleur en gezel ligheid heeft gewonnen. Het is nog maar enkele jaren ge leden, dat Nederland met name in de schoenhal een aantal representa tieve stands had. Op zeker ogenblik kwam daar b.v. „Anita" het Neder lands vertoon verstrekken. In de af gelopen periode echter verdween er met het jaar een van de deelnemers uit ons land. Vorig jaar was er al leen nog een slechts op het laatste ogenblik beschikbaar gekomen en derhalve weinig fraai ingerichte stand van de verkoopcombinatie, die onder de naam Verenigde Schoen fabrieken werkte. Dit jaar zijn er in de Franse hoofdstad echter geen Ne derlandse schoenen te vinden. Of het zouden dan die van de schoen fabrikanten zelf moeten zijn, die er de beurs met een bezoek vereerden. Dat waren er als gebruikelijk zeer veel, die in voor. en najaar de wa penschouw van schoenen in tal van Europese plaatsen afreizen. De Franse schoen- en lederindus trie floreert uitstekend. Daarvan maakte tenminste minister Valery Giscard d'Estaing van Economie en Financien gewag in het officiële openingswoord, dat hij vrijdag 12 september in de „Renan"-hal sprak voor een zeer groot aantal genodig den. Hij noemde in dit verband het beginnen met de Semaine Interna tionale du Cuir nu 27 jaar geleden een zeer belangrijke stap hiertoe geweest. Met name de export was er door het grote getal van bezoe kers uit het buitenland door geste gen. Leder is al jaren geaccepteerd door de internationale modehuizen, zowel voor waar dat het vervaardi gen van kleding als van schoenen betreft. In de collectie van de mees te modekoningen komt men dat le der in meer of mindere mate tegen. Ook tijdens de Leerweek viel van dat moois van deze heren wat te zien. Zo waren er modellen van Guy Larochie, Jean Patou, Dior, Madeleine de Rauch en Louis Fe- raud. Van o.a. Cardin is bekend, dat hij zich ook bezig houdt met het ontwerpen van schoenen. Vele ande re modehuizen laten hun schoeisel speciaal ontwerpen door Charles Jourdan, de koning onder de schoenontwerpers. Al eerder werd even gewezen op het gezamelijk inbrengen door be paalde firma's van hun artikelen. Sinds enkele jaren exposeren zo aanvankelijk zeven, laten vijf en dit jaar zelfs negen lederfabrikanten tesamen. Ook ditmaal was deze col lectieve Nederlandse stand - de eni ge lederfabrikant, die een eigen stand had, was de Koninklijke Ois- terwijk - weer bijzonder attractief Luchtig bladerdeeg, gevuld met appel, gebakken in boter en daarna door kaneelsuiker gehaald; mmmhéérlijk. BANKETBAKKERIJ en ook representatief voor de va derlandse prestaties op het gebied van lederfabricage. Nieuw in dit gezelschap waren Termeer uit Kaatsheuvel, De Vet en Ver ster uit Gilze en Aarts uit Rijen. In deze sa menstelling met nog een vierde fa brikant erbij nam men in '68 in een eigen stand aan de beurs deel. De zes andere firma's - De Amstel, Waalwijk Bern. Pessers, Tilburg, Willem Vos, Waalwijk/Tilburg, Keunen, Eindhoven, Hulshof, Lich tenvoorde en Hoevénaars v. d. Noort, Gilze - zijn overigens geluk kig met de nieuwe inbreng. Dat men de stand overigens kon uitbreiden is met name te danken aan het ver dwijnen van een van de buren, waardoor extra ruimte beschikbaar kwam. De gezamelijke exposerende Ne derlanders vullen elkaar overigens goed aan. Ieder van de bedrijven heeft wel zo z'n specialiteit. Slechts op enkele gebieden overlappen de produkten van sommige firma's el kaar. Dan nog echter is de prijsklas se een voldoende barriere om het elkaar niet al te lastig te maken. „Oisterwijk" uit de gelijknamige plaats is Nederlands grootste leder producent. Ook dit bedrijf heeft 'n reusachtige export. Door zijn bin ding met diverse andere facetten van het bedrijfsleven is het nodig, dat men een eigen stand heeft. De export van dit bedrijf - zoals overi gens van de meeste Nederlandse le- derfabrieken - is zo groot, dat aan wezig zijn in b.v. Parijs gewoon no dig is. Amstel, Pessers, Vos, Oister wijk en ook chemisch bedrijf Stahl- Waalwijk nemen aan het einde van de maand ook deel aan de interna tionale vakbeurs, die in Moskou wordt gehouden. De lederhoek werd nog aangevuld met stands van Ne derlandse importeurs en exporteurs. Internationaal trefpunt op de Leer week is zonder twijfel de stand van Stahl Chemie uit Waalwijk. Mensen van allerlei landsaard treffen el kaar daar. De naam van Stahl is groot waar dit de ontwikkeling van nieuwe finish, jaarlijks weer nieuw tjes zoals nu b.v. de „florentique" - finish, een procédé, waardoor het mogelijk wordt een ledersoort z'n antieke uiterlijk te geven door ge woon te poetsen. Zowel bij Stahl als bij „De Amstel" snorden derhalve constant poetsmachines, waarmee van onder een zwarte lederkleur een tweede „gezicht" in diverse kleuren tevoorschijn kwam. In prin cipe heeft men het geven van een „antiek uiterlijk" aan de schoen dus omgedraaid. Voorheen werd de fi nish er na de fabricage van de schoen opgebracht. Tegenwoordig kan men dit in meer of mindere mate zelf doen door de schoen al leen maar uit te poetsen. Chemie en machines deelden overigens broederlijk de benedenverdieping van de „Renan"-hal. Zo_ kon men met name hier diverse Nederlandse bedrijven vinden, die hun produk ten hadden ondergebracht in stands van buitenlandse vertegenwoordi gers Namen, die hier opvielen wa ren 'b.v. Van Hoorn uit Waalwijk en Van Arendonk uit Tilburg. Voor de tweede maal was er overigens ook de firma De Ruyter uit Waal wijk, die de produkten van haar ex en importhandel op het gebied van leer exposeerde. De Semaine Internationale du Cuir maakt een overweldigende in druk. Niet alleen door z'n enorme omvang maar ook door de onschat bare hoeveelheid produkten, die men er te zien krijgt. Als alles om vattende beurs heeft Parijs z'n weerga niet. De hele bedrijfstak is er om te exposeren en te kijken en kopen. Veel meer dan beurzen in Florence, Milaan, Dusseldorf enz. is Parijs algemeen. Pirmasens in West Duitsland - in '70 weer te hou den - wordt weliswaar steeds meer algemeen georienteerd, maar de machinesector is er toch nog zo overheersend, dat bijvoorbeeld een looierij als „De Amstel" reeds heeft besloten niet naar deze beurs te gaan om te exposeren, omdat de be langstelling teveel naar de techniek uitgaat. Van dit bedrijf en van al die andere in Nederland zal men er ove rigens wel zijn om zich op de hoog te stellen van de jongste ontwikke lingen op technisch gebied. Voor het eerst in onze geschiedenis wordt in het begrotingsjaar 1970 de belasingdruk van de staat en de overige politiekrechtelijke lichamen opgevoerd tot een derde van het nationaal inkomen. De tiende penning van Alva is in vergelijking hiermee wel totaal verbleekt. Hoezeer de inzichten in enkele honderden jaren tijds zich kunnen wijzigen blijkt wel hier uit dat wij thans naast deze druk nog honderden miljoenen aan sociale verzekeringspremies opbrengen, ook nog heffingen betalen aan het landbouwegalisatiefonds en tenslotte nog successierechten be talen, want dat noemen wij geen belastingen maar vermogensover drachten. Dit gehele heffingsspektakel anno 1970 zal dan nog worden begeleid door protestdemonstraties (o.m. van leraren) om nog meer gelden te besteden aan collectieve voorzieningen. Veel van de verandering in het totaal fiscaal patroon is intussen reeds bekend geworden. De verla ging van de loon- en inkomstenbe lasting ad 900 miljoen ter correc tie van het inflatie-effect op de pro gressie zal voor tweederde worden gerelaliseerd. Terecht is de regering van mening dat langs deze weg een zichtbare bijdrage kan worden ge leverd aan de verbetering van de reële welvaart van de werknemers De regering hoopt dat de stijging van de contractlonen in 1970 niet boven de 5% zal uitgaan. Wordt hiermee gerekend dan zullen de werknemers in 1970 een reële inko mensstijging van 2+2% tegen een verwachte reële stijging in dit jaar van Het looninkomen van be drijven zal anderhalf maal zoveel stijgen als het overig inkomen, zo dat het bepaald niet juist is te stel len dat de kleine man de dupe wordt van de loon- en inkomstenbe lastingoperatie. Om tegemoet te komen aan de wensen van de Sociaal-Economischp Raad en de O.E.S.O., die de beper king van de inflatie in Nederland centraal hebben gesteld en aandrin gen op een sterke afremming van de prijsstijging, zal het bedrijfsle ven een offer moeten brengen van meer dan 500 miljoen. Om dat te effectueren zal de ven nootschapsbelasting op 46% wor den gehandhaafd. Aanvankelijk zou hier 1% afgaan. De afspraak van de omzetbelasting op investeringen wordt een jaar verschoven. Deze twee maatregelen schelen de rege ring in 1970 ca. 500 miljoen. Daar naast zal een deel van de verreke ning van de oude omzetbelasting worden verschoven naar een verde re toekomst. Wie meent dat de ver- mogensbezitters een goede prinsjes dag zouden hebben, heeft ook mis- gedacht. De vermogensbelasting zal c'p zes promille blijven gehandhaafd. Helaas ziet de regering geen kans om alle wensen van de vakcentrales tegemoet te komen. Per 1 juli 1970 zal de b.t.w. van 12 op 13% worden gebracht en het uitzonderingstarief van 4% gaat met 0.3omhoog. De fel omstreden huurverhoging van 6% zal per 1 juli ingaan. Gelukkig zal men er naar blijven streven om de prijzen van de eer ste levensbehoeften zo laag mogelijk te houden o.m. door een reeks meel- produkten en zuivelbehoeften zo onder het lage tarief te doen vallen. Op deze omzetbelastingen huur- maatregelen zal het zwaartepunt van de politieke kritiek vallen maar de regering is niet bereid verder te gaan. Verder uitstel van de huur verhoging zou de woningvoorzie ning in gevaar brengen, terwijl er nu naar men verwacht weer 125.000 woningen zullen worden gebouwd, waarvan er 100.000 in de subsidie- woningwetsfeer zullen vallen. In dit kader is tevens vermeldens waard dat de regering per 1 juli a.s. zal beginnen met het toekennen van huursubsidies aan hen die een kostprijshuur niet kunnen betalen. Voor het verder uitstel van de verhoging van omzetbelasting zou de regering naar aanvullende mid delen moeten zoeken, ten bedrage van ruim 100 miljoen alleen voor 1970. Uit de veel omstreden defensie is dit bedrag niet meer te persen. Een dekking uit verdere verhoging van de directe belastingen lijkt niet raadzaam. Vooral met het oog op de verdere inkomsten- en uitgavenont wikkeling van de staat in 1971 en volgende jaren zal de regering felle discussie, vooral nu België de in voering van de b.t.w. een jaar heeft opgeschort. Veel politiek levende wensen gaat de regering vervullen. Zo zal de ontwikkelingshulp worden opge trokken met 135 miljoen tot 767 mil joen, waarmee men 66 miljoen ver wijderd is van het streefbedrag van 833 miljoen voor 1971 dat naar be rekening dan 1% van het nationaal inkomen zal bedragen. Bij onderwijs zal de belangrijkste verbetering be staan uit de verlaging van de leer- lingenschaal bij het lager onderwijs terwijl daarnaast leraarlessen be schikbaar komen voor zittenblijvers. Wij zijn er nog lang niet maar de heftige amok-makers in onderwijs kringen hebben bepaald ongelijk omdat liefst 27% van onze totale uitgaven naar onderwijs gaan. Het is onmogelijk de kosten van een mammoeth-project in het begro- tingscorset van enkele jaren te wringen. Ook de bijdragen voor de Antillen en Suriname ondergingen de gedragslijn ten behoeve van de ze rijksdelen. De financiële verhouding tussen rijk en gemeente vormt al jaren een punt van discussie. Bij de ge meenten bestaat relatief een nog hoger tekort dan bij de staat. Om de zorgen te verlichten zal men de rijksbijdrage voor het gemeente fonds met 1.08% verhogen. Uit de toelichting bij deze verhoging blijkt dat de stijging van de gemeentelijke uitgaven vooral door de sociale zorg worden veroorzaakt. De hoofdschul dige is de uitvoering van de Alge mene Bijstandswet. Tussen de regels door kan men lezen dat hier heel wat geld tussen de wal en het schip valt. Een zorgvuldiger en vooral een kritischer besteding van de bij- standsgelden zou veel financiële zorg kunnen voorkomen. In ieder geval wil de staat weer op goede voet komen met de gemeenten, al zullen er ook nog wel verhogingen in de sector van de gemeentelijke belastingen aan te pas komen. Belangrijk voor ons land is het verwachte overschot van de beta lingsbalans van 306' miljoen nog aangevuld met investeringen in voorraden, zodat deze reserves in 1970 samen bijna 1/40 van het netto nationale inkomen zullen vormen. SPECIAALZAAK Drie doeleinden wil de overheid in 1970 nastreven. Zij wenst een evenwichtige voortzetting van het structurele uitgaven- en belasting beleid. Zij wil de loon- en prij zen spiraal doorbreken en de spannin gen in conjunctuur en kapitaal markt verminderen. De verwezen lijking van het eerste doel is aan minister Witteveen stellig toever trouwd. De begrotingsstukken ge tuigen van een knap financieel be leid. Voor de zege in de race tussen politieke agitatie en nuchter finan cieel inzicht geven wij de regering nog geen overtuigende voorsprong. De monetaire spanningen zullen voortduren. Zij zullen mede worden beinvloed door internationale stap pen aan het front der wisselkoersen in de komende maanden. En dan kan zo'n begroting financieel snel verkleuren. Laten wij hopen dat de regering loon naar gesteld vertrou wen krijgt. Hoestdrank intabletvorm. flr weer verhoging. Koppelen wij deze vergrote inspanning aan onze be reidheid om het koninkrijksstatuut te herzien, dan treft de regering zeker geen verwijt ten aanzien van De geweldige offers die de rege ring ons oplegt en die de staatsma chine met steeds meer machts- en welzij nsvertoon moeten laten draai en kunnen niet voorkomen dat de regering ook nu weer een begro tingstekort offreert van meer dan twee miljard gulden. Samen met verwachte tekort op het gemeente fonds zal de regering in 1970 voor 2450 miljoen naar leningsmiddelen moeten zoeken. Rekening houdend met de voorin schrijvingen van institutionele mid delen zullen er 850 miljoen uit staatsleningen moeten komen. Dat is ruim een half miljard minder dan er voor 1969 op tafel moet komen. De regering verwacht derhalve dat zij, rekening houdend met de recht streekse financiering van de onder- wijsinvestering, een bijdrage zal kunnen leveren aan de verbetering van het klimaat op de kapitaal markt, waar de rente tot ongekende hoogte is gestegen. Wij delen dit re- geringsoptimisme niet en vrezen toch nog een voortgaande inflatoire financiering in 1970. Al te dikwijls is de regering te optimistisch ge bleken op dit punt omdat men geen reserve voor onvoorziene gebeurte nissen incalculeert. En die zijn er steeds weer. doublé dameshorloge, exclusief model 105,-

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5