De Efteling wil langs nieuwe autoweg een motel bouwen Openbare kleuterschool wordt uitgebreid met derde lokaal m Circus Rancy speelt vrijdag ie Waalwijk VLIJMEN Mgr. Bluyssen bij jubileumviering H. Lambertusparochie in Drunen VREDESWEEK BEZWAREN TEGEN RIJKSWEG 62 TILBURG GORKUM INGEDIEND VOORLOPIG HUISVESTING IN DE HERMAN BROERENSCHOOL FRANS CIRCUS BRENGT ATTRAKTIEF PROGRAMMA BISSCHOP GRAAG TUSSEN GELOVIGEN DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 22 SEPTEMBER 1969 3 Comité Kraanven vroeg aandacht voor schooljeugd Motel Eigenaars „Welvaart en armoede" Onderhandelen Artisten voor de maand september met Leopard Manuela dans-attraktie THE BLUE NOTE Tilburg Kleuters op een wachtlijst Uit Waalwijk-Zuid Heren kopen niet graag schoenen en kleding Klassiek circus programma en pantomimespel „Taras Boulba" Sobere viering 750-jarig bestaan Vier punten Meewerken Winst P.T.T. steeg in 1968 met 27 miljoen gulden wedvlucht de zwaluw Nieuwkuijk (van onze verslaggever) KAATSHEUVEL Vrijdagmorgen konden, tijdens een bijeenkomst op het raadhuis te Kaatsheuvel, de bezwaren kenbaar worden gemaakt tegen de geplande rijksweg 62 van Tilburg via Waalwijk naar Gorin- chem. De bezwaren werden gehoord door een speciale commissie, die zich bezig houdt met de weg. Tijdens deze bijeenkomst kwam naar voren dat het natuur- en sprookjespark De Efteling plannen heeft voor de bouw van een Motel. De nieuwe rijksweg zou precies over het hier voor geplande terrein lopen. Als De Efteling een ander terrein krijgt in de nabijheid van de rijksweg 62, zal het Motel daarop gebouwd worden. De speciale commissie die vrijdag de bezwaren heeft gehoord, staat onder leiding van Gedeputeerde F. van den Eerenbeemt, die ook voor zitter is van de Commissie Wegen en Verkeer uit de Kamer. De ande re commissieleden zijn de heren J. Wijnker, hoofdcommies ter griffie en A. de Jong en J. van Rijn na mens Rijkwaterstaat. De commissie werd in Kaatsheuvel bijgestaan door burgemeester L. van Erp, wet houder J. Smulders, gemeentesecre taris J. van Nieuwstadt en de heer Op de Kamp, directeur van de diens gemeentewerken. Geen bezwaren tegen de weg, maar wel tegen de gevolgen er van, hadden de bewoners van circa 30 woningen aan de Kraanvenseweg en omgeving. Namens dit comité lichtten mevrouw Thywissen en de heer Van Boxtel de bezwaren nader toe. De jeugd zal straks anderhalve kilometer moeten gaan lopen om de school te kunnen bereiken. Dat vond men een groot bezwaar. Als com pensatie voor de aanleg van de weg zag men graag een viaduct of tun nel ter hoogte van het zogenaamde Lijkpad. Soortgelijke bezwaren ook naar voren in een request dat het gemeentebestuur aanbood. B. en W. van Loon op Zand kwa men met nog enkele bezwaren, die zeer zeker alle aandacht verdienen. Tussen Loon en Tilburg zal er over 3200 meter op de nieuwe weg geen passage-mogelijkheid komen. Dit betekent dat het lanwbouwverkeer in de toekomst grote omwezen zal moeten maken. Nu maakt men ge bruik van de oude provinciale weg en de zijwegen. Het ontbreken van een oost-west traverse betekent ook dat de bevoorrading van de muni tie-depots, die in de bossen liggen, via het dorp Loon op Zand moet ge schieden. Door de aanleg van Rijksweg 62 is een plan van het „Efteling"-be- stuur om langs de hoofdweg een Motel te bouwen, eerder aan het daglicht gekomen dan waarschijn lijk in de bedoeling lag. De nieuwe rijksweg blijkt precies te zijn ge projecteerd over het eigendom van „De Efteling", dat daarmee grond voor de bouw van dit Motel kwijt raakt. Mr. Depla, van een rechts kundig bureau uit Eindhoven, dat voor het parkbestuur optreedt, zei de komst van de weg toe te juichen. Zijn opdrachtgever zou het echter op prijs stellen als voor de nu ver loren gegane grond een nieuw per ceel terug kwam, waarop dat Motel alsnog zou kunnen worden gereali seerd. Discussie-avond met als thema: Kapel Dr Mollercollege (ingang Dr Mollerlaan) DINSDAG 23 SEPTEMBER 20.00 uur Het belangrijkste deel van de aan wezigen bleken eigenaars of grond gebruikers van de percelen, die voor de aanleg van de nieuwe weg nodig zijn. Geluiden als verschui ving van de weg naar west of oost, zodat hun grond buiten schot bleef, vielen te beluisteren. Daarnaast kwam men vragén of het niet mo gelijk was ook de rest van de ge deeltelijk aan te kopen percelen van de hand te doen, omdat de grond na verkoop onbruikbaar was gewor den. Een zeer clemente voorzitter Van den Eerenbeemt stond alle aan wezigen te woord. In alle gevallen kon men z'n bezwaren kenbaar ma ken, zo ook de man, die de nieuwe weg precies onder het raam van z'n woning krijgt te liggen en bij wijze van spreken de voordeur volgens de tekening dan niet meer open kan doen zonder midden op de weg te stappen. De heer Van den Eerenbeemt wees er al deze mensen op, dat zij met name bij de onderhandelingen over de aankoop van de grond door Rijkswaterstaat over hun deel van de kwestie uitvoerig kunnen praten. Naar zijn smaak zouden die onder handelaars zeker bereid zijn op sug gesties in te gaan. Op de verzoeken van Kraanven-comité, gemeente en „Efteling", kon hij uiteraard geen antwoord geven. Daarover zal later word enbeslist. Voor de commissie naar Kaatsheuvel kwam, had men in Tilburg een aantal mensen met dezelfde problemen, maar dan on derdeel van de wegaanleg op Til- burgs gebied beluisterd. FRANSE STRIP-VEDETTE uit de kooi TURKSE STRIP-VEDETTE SPAANSE Geopend van 20.00 uur tot 3.30 uur VEEMARKTSTRAAT 36 - 38 Telef. 04250-25287 WAALWIJK - Op 1 mei van dit jaar is de nieuwbouw van de openbare kleuterschool aan de De Coubertinlaan in gebruik genomen. Het gebouw van deze school omvat twee speelwerklokalen en biedt daarmede plaats ruimte voor maximaal 80 kleuters. Als gevolg van de toeneming van de belangstelling voor openbaar kleurteronderwijs is het hiervoor bedoelde gebouw nu reeds te klein gebleken. Ter toelichting in dit verband zij ver meld, dat bij de aanvang van het schooljaar '69- 70 in totaal 80 kleuters zijn toegelaten en dat plm. 25 kleuters wegens gebrek aan plaatsruimte op een wachtlijst moesten worden geplaatst. In verband daarmede en gelet ook op de voorgenomen verlaging van de leerlingenschaal voor het kleuter onderwijs, hebben wij maatregelen genomen voor het verbinden van een derde klas aan de onderhavige school. Met het oog daarop hebben B. en W. architect Mekel alhier verzocht een plan met kostenbegroting op te stellen voor de uitbreiding van het gebouw van de school met een derde speel- werklokaal. In afwachting van de uitbreiding van het schoolgebouw met een derde lo kaal hebben b. en w. uitgezien naar een tijdelijke huisvesting voor de der de klas. Een tijdelijke oplossing blijkt mogelijk door opnieuw gebruik te gaan maken van een reeds eerder ten behoeve van de openbare kleuter school als kleuterklas in gebruik ge weest zijnd lokaal van de Herman Broerenschool (bijzondere school voor blo.) aan de Taxandriaweg alhier. Met betrekking tot het opnieuw ge bruik maken van dit lokaal is inmid dels overeenstemming bereikt met het bestuur vari de Herman Broeren school. Ook de inspectrice van het kleuteronderwijs in de 12e inspectie kon zich ermede verenigen Het gemiddeld aantal kleuters van de openbare kleuterschool over het jaar 1968 is niet voldoende om aanspraak te kunnen maken op vergoeding /an het salaris van een derde leidster uit 's rijks kas. In vertband daarmede heb ben ib. en w. de Minister van Onder wijs en Wetenschappen verzocht het salaris van deze leidster voor rijks vergoeding in aanmerking te brengen. De Staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschap heeft met betrekking tot dit verzoek een gunstige beslissing genomen. Onze pogingen voor deze (tijdelijke) betrekking een geschikte leidster te vinden hebben inmiddels eveneens resultaat gehad, terwijl met de inspectrice van het kleuteronder wijs overeenstemming is bereikt over de voorlopige inrichting van deze klas. Alle voorwaarden zijn derhalve vervuld om op korte termijn met het onderwijs van de derde klas te be ginnen. B. en w. hebben daarin aan leiding gevonden de hoofdleidster van de school te verzoeken het daarheen te leiden, dat de op de wachtlijst ge plaatste kleuters met ingang van 1 ok tober a.s. kunnen worden toegelaten. De kleuters van de openbare kleuter- sdhool zijn in hoofdzaak afkomstig uit de omgeving van het gebouw van de school aan de De Coubertinlaan in Waalwijk-zuid. De tijdelijke huis vesting van de derde klas van deze school in het gebouw van de1 Herman Broerenschool in het centrum van de gemeente brengt dan ook de nood zaak mede tot het inschakelen van 'n bus voor het vervoeren van de kleu ters van deze klas naar en van het schoolgebouw aan de Taxandriaweg. De afstand van het schoolgebouw aan de De Coubertinlaan naar het ge bouw van de b.l.o.-school aan de Taxandriaweg is namelijk te groot om door kleuters te voet te worden afge legd. Ook voor de eerder in dit ge bouw gehuisveste klas is vanwege de gemeente voor busvervoer zorggedra gen. In de gemeentelbegroting voor jaar 1969 is desgewenst geraam een bedrag van 3.000, - Van deze raming resteert nog een be drag van plm. 1.100, - Aangeno men mag worden, dat dit bedrag toe reikend is voor de terzake gedurende het tijdvak van 1 oktober Lm. 31 de cember te maken kosten. De voorlo pige inrichtingskosten van het derde lokaal zijn begroot op een bedrag van 6.784,74, terwijl de huisvestings kosten (gebruiksvergoeding) voor het tijdvak van 1 oktober t.m. 31 decem ber 1969 kunnen worden iberékend op 1/3 x 1.565,- 521,67. B. en w. stellen de raad voor de in dit verband benodigde kredieten ad 6.785,- en 522,- (afgerond) beschikbaar te stellen. Het is een bekend feit, dat de meeste mannen zich niet graag in een schoenwinkel laten zien. Een groot deel van hen komt zelf niet eens in zo'n zaak. Zij laten het schoenenkopen aan hun echtgeno ten over, die gewapend met de maat van hun man naar de schoe nenzaak stappen om voor hem een paar schoenen te kopen. De vrouw bepaalt aan de richtlijnen die zij van manlief al of niet heeft meege kregen, welke schoenen hij zal dragen. Nu passen mannenschoenen ge lukkig meestal gemakkelijker dan die van de dames en dus passen de schoenen meestal wel, als mijnheer een normale maat heeft. Mankeert er iets aan, dan komt heel dikwijls de echtgenote weer met de schoe nen, terug, vertelt wat er aan man keert en kiest andere schoenen, die vermoedelijk beter passen. De man waarvoor de schoenen zijn bestemd laat zich dikwijls in het geheel niet zien. Soms komt hij wel mee bij het ruilen om niet voor een tweede maal schoenen te krijgen die niet behoorlijk passen. Ook valt het op, dat wanneer de man zelf naar de winkel komt om schoenen te kopen er veel mannen zijn, die dan schoenen uitkiezen en ze zonder passen laten inpakken. Schoenen uittrekken en passen, daar voelen ze niets voor. Dit verschijnsel staat overigens niet op zich, want een nog veel groter deel der mannen laat bij voorbeeld de vrouw altijd zijn on dergoed kopen. Hetzelfde geldt dikwijls ook voor overhemden, das sen en wat al niet meer. Aan het kopen van kleding en schoeisel schijnen zeer veel heren een he kel te hebben. (van onze verslaggever) WAALWIJK Het Circus Rancy, Frankrijks oudste circus, zal vrijdag 26 september a.s. zijn grote viermastertent met 5000 zitplaatsen in Waalwijk opslaan op het Vredesplein. De inwoners van de „schoenen- stad" kunnen op die dag gaan genieten van een uitstekende circus voorstelling. Rancy brengt een voor Nederland nieuw programma, dat uit twee delen bestaat. In andere steden in ons land heeft dit Franse circus hier veel succes mee geoogst. In Waalwijk worden vrijdag om 16.30 uur en om 20.00 uur voorstel lingen gegeven. Eén dag eerder speelt Rancy in Oosterhout. Het is de tweede maal dat het circus een bezoek brengt aan Nederland. Ran cy brengt een klassiek circuspro gramma met als hoogtepunten: de dompteur Dieter Farell met 'n groep van 13 verschillende roofdieren; de clown Kid Callagan met het lachen de paard „Dynamite"; de koning der zakkenrollers Borra en Dany Renz met een schitterende vrijheids dressuur van Arabische hengsten. Het tweede deel van het programma is in de vorm van een pantomime gegoten en getiteld Tarass Boulba. In deze pantomime zijn verscheide ne circusnummers verwerkt tot een compleet verhaal. Men ziet gedres seerde duiven, een prachtige pass de deux, voltige met salto achter waarts van paard tot paard, rnon- goolse acrobaten, de See-Hee, vrij- heidsdressuren met Lippizaner hengtsen en Russische dans. Kortom een feeëriek schouwspel. In Rusland, geteisterd door de Mon goolse invallen, begon het verzet zich te organiseren en de verdedi ging werd samengebundeld in het machtige Kozakkenleger dat de zelfstandigheid van het rijk moest waarborgen. De groothertog Danilov Danilovitch vocht in het leger aan de zijde van de graaf Smolensk met wie hij een hechte vriendschap sloot. Van gelijke moed en kracht, even dapper, kregen ze beiden de Gouden Medaille van Sint Andries, waarvan het motto „Za oucerdi" betekent: voor de ijver. De tijd ging verder. De gebeurtenissen volgden elkaar op en het onheil in Rusland drong ook door in het Kozakkenleger dat zich verspreidde over het gehele ge bied. Ook de officieren werden ge scheiden en verstrooid door het gan se rijk. En hier begint het avontuur. De pantomime bestaat uit drie ta ferelen: de jacht, het kamp van Ta- rass Boulba en het bal in het groot hertogenlij k paleis. Circus Rancy reist met 120 wagens, heeft 200 me dewerkers in dienst en bezit 'n uit gebreide menagerie die vrijdag n Waalwijk voor het publiek is geo pend. KERKTOREN VAN VLIJMEN De Minister van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk heeft laten weten het op prijs te stellen wanneer de toren van de uit de vo rige eeuw daterende r.k. kerk in Vlijmen wordt gehandhaafd. Dit blijkt duidelijk uit een brief aan het gemeentebestuur, die burgemeester mr. L. Schweitzer tijdens de raads vergadering aan de raadsleden voor las. Een zelfde standpunt kan ook gelezen worden uit een brief van de Culturele Raad van Noord-Bra bant, Beide brieven zijn overigens binnengekomen naar aanleiding van verzoeken van het gemeentebestuur van Vlijmen aan beide instellingen het standpunt over het al dan niet behouden van deze voor het dorp markante toren mee te delen. Over dat behoud namelijk is men aan het touwtrekken. Met name het r.k. kerkbestuur wil van de toren af. Het kerkgebouw zal worden afge broken. Dit verkeert in een dusda nig slechte staat dat handhaving niet meer mogelijk is. Afbraak van de toren gaat dit bestuur echter toch wel aan het hart. Overname van 't bouwwerk door de gemeente gaf echter op provinciaal niveau nogal wat bezwaar. Vandaar de stappen, die de gemeente heeft ondernomen om van bevoegde instanties te ho ren of men op behoud prijs stelt. Hoe het zal verlopen zal men rustig moeten afwachten. Het voornaamste punt op de agen- DRUNEN - Ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van de H. Lam bertusparochie heeft Mgr. Bluijssen zaterdagavond een bezoek gebracht aan Drunen en tevens een H. Mis opgedragen. Deken Werner sprak het welkomstwoord, waarin hij naar voren bracht dat het in deze tijd van her nieuwing niet gemakkelijk is om het bisschoppelijk ambt te vervullen en dat hij in de komst van Mgr. Bluijssen vooral zag dat deze graag met zijn gelovigen in contact wilde blijven. Hij dankte namens de parochianen voor deze komst naar Drunen. Aan de grote belangstelling kon men zien dat iedereen er prijs op stelde de bis schop in hun midden te weten. Hij verzocht Mgr. Bluijssen hem voor te gaan in de eucharistieviering. In zijn toespraak zei de bisschop het met De ken Werner volkomen eens te zijn, dat hij als bisschop elke gelegenheid te baat moest nemen om het contact met de medebroeders en -zusters te verstevigen. Hij zei graag aanwezig te zijn bij dit 750-jarig bestaan. "We leven in een tijdperk van vernieuwing, althans voor veel uiterlijke zaken, maar de kern van ons geloof mag niet veran deren", aldus de bisschop die 4 pun ten naar voren bracht. Ten eerste: dat God met ons wil zijn en het ons niet moeilijk maakt; Ten tweede: dat wij niet te gauw te trots op ons zelf moeten zijn en ruim te moeten laten voor de oproep van Christus; Ten derde: over de menselijke zwak heid, er moet een nieuwe hemel en 'n nieuwe aarde komen, alleen door de kracht van de! H. Geest kunnen we iets bereiken; Ten vierde: dat we niet alleen voor ons zelf zorgen, zoveel mogelijk de handen in elkaar slaan. Wij moeten dankbaar zijn voor ons geloof en als Christenen trachten het met elkaar goed te maken, liefde en gemeen schap zoeken onder elkaar en streven naar eenheid. Daarna behandelde Mgr. Bluijssen nog enkele fasen uit het evangelie en feliciteerde daarna de gemeenschap met het jubileum, met de goede wens dat het geloof, dat van oudsher hier izo intens beleefd wordt, gestand mag blijven. "Wij mogen echter niet terugschrik ken voor de vernieuwingen en zoveel mogelijk meewerken. God is met ons bezig, blijven bidden om zelfvertrou wen en steunen op God wat we zelf niet kunnen voltooien", aldus de bis schop. De gezangen werden verzorgd door het dameskoor met de Cecilia- mis van Lodewijk de Vocht. Verder had deze eucharistieviering een sober, maar indrukwekkend verloop. Het jongste jaarverslag van de PTT toonde aan, dat dit bedrijf enige vooruitgang heeft geboekt en de winst steeg met 27 miljoen gul den in het afgelopen jaar. Deze winst bij PTT is te danken aan de verhoogde prestaties van het perso neel. De loon- en prijsstijgingen wer- daardoor ongedaan gemaakt en in cijfers uitgedrukt komt de hogere produktiviteit neer op een stijging van 5,6% in een jaar. Het gunstige resultaat is voorts te danken aan een actieve commer ciële politiek en het snelle herstel van de algemene conjunctuur in de tweede helft van vorig jaar. da was wel de goedkeuring van het plan „Vijfhoeven". De raad keurde een krediet van ruim 1.3 miljoen gulden goed voor straataanleg en het leggen van een stamriool. Ook werden de grondprijzen goedge keurd. NAZOMERFEESTEN In verband met de bokswedstrij den en het beatorkest The Cats was de voorverkoop van kaarten voor beide programma's zo groot, dat nog een grote tent van 200 m2 werd bij gezet. Zaterdagavond bij de inter nationale bokswedstrijden waren er ruim 700 bezoekers aanwezig. Bur gemeester Schweitzer begroette de aanwezigen waaronder vele buiten landse gasten, „Der Kölner Faust- kampverein" uit Keulen en de boks vereniging Pierre Doorenbosch uit Den Bosch. Voor deze interland wa ren prachtige prijzen en bekers te behalen. Maar liefst 12 wedstrijden werden gebokst waarvan de meeste door de Bossche vereniging werden gewonnen. Er waren goede partijen bij maar het meeste applaus was toch voor de pupillen, Brouwer uit Den Bosch en Wering, Duitsland., die eerstgenoemde verdiend won. Zondag was het hoogtepunt het be kende beatorkest The Cats waar ook grote belangstelling voor was. Het verliep alles uitstekend. Alles bijeen zijn de Nazomerfeesten goed geslaagd en de organisatoren komt zeker een woord van lof toe. De medewerking van gemeentebe stuur en politie droeg zeker bij tot het slagen van de feesten. Zondag hield de Postduivenver eniging De Zwaluw een wedvlucht vanuit Geldenaken, België, los om 9.10 uur, eerste duif 10.52.47, laatste prijsduif 11.12.24. Uitslag was: Jos Kuys 1 3, J- de Vaan 2 5, Carla de Laat 4 7, J. v. d. Dungen 6 8, Th. van Esdonk 9. Aan de wedvlucht van Bourges, Frankrijk werd door enkele liefheb bers uit Vlijmen deelgenomen. Ge lost op zaterdagmiddag om 2 uur. Zondagmorgen goed 10 uur kwam de eerste duif binnen, van Lieshout- Parijs 1, Jo Merkx 2, M. Nicols 3, van Lieshout-Parijs 4. DE REISDUIF De vlucht van Orleans was zeer traag. De duiven kwamen slecht af zetten. H. Boom speelde 1 en 2. FORUMAVOND IN KADER VAN VREDESWEEK De regionale raad van kerken or ganiseert op dinsdag 23 sept. as. voor de gemeenten Nieuwkuyk, Vlijmen, Drunen en Heusden een avond. De ze wordt gehouden in de aula van de lagere school 't Palet op de Vliedberg. De bijeenkomst wordt gehouden in het kader van de Vre- desweek en begint om 20.00 uur. PRO ECCLESIA VOOR MEVR. SCHUYTEN Mevr. J. Schuyten is woensdag avond bij gelegenheid van haar 65- ste verjaardag onderscheiden met de Pro Ecclesia et Pontifice. Zij ont ving deze hoge pauselijke onder scheiding voor de vele verdiensten op sociaal terrein. Dat werd nog 'ns duidelijk onderstreept door verschil lende sprekers. Tijdens deze bijeen komst waarbij ook burgemeester en mevrouw Schweitzer aanwezig wa ren ontving de jarige een telegram van mgr. Bluyssen. Pastoor van Sin- nen dankte haar voor de vele ver dienste voor kerk en gemeenschap. Burgemeester mr. Schweitzer bood mevr. Schuyten namens de dames die met haar op vele fronten actief zijn, een transistor-radio aan, even als zijn echtgenote die bloemen aan bood.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 3