Internationale Schoenexpo-Utrecht toonde mode voorjaar en zomer 1970 Heima Hamers kampioene Kaatsheuvelse ruiters Expositie huishoudschool St. Angela in Kaatsheuvel Moderne balletgroep in de Langstraat in oprichting ,,'t Luifeltje" WAALWIJK 1EÏEN BRABANTSE SCHOENFABRIEKEN PRESENTEREN SAMEN NIEUWE MODELLEN ff DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAGAVOND 25 SEPTEMBER 1969 19 produktie Nederlands schoeisel verdubbeld „Groep van zeven" Nieuwe modellen Veranderingen „"t Lusfeïtje" Nieuwkuijk Artistiek leider 15- jarige musicus Pieter van Dijck Ambitieus program Aanmeldingen Elshout (Van onze verslaggever) UTRECHT - De afgelopen drie dagen is in de Irenehal van het Jaar beursgebouw te Utrecht de internationale Schoenexpo gehouden. Aan de schoenexpositie namen praktisch alle bekende Nederlandse schoenfabrie ken deel. De belangstelling van de zijde van de schoenhandel was groot. Overigens werden er weinig zaken gedaan. De Schoenexpo wordt meer als een oriëntatiebeurs gezien, waar de handel kennis komt nemen van de mode voor het voorjaar en de zomer 1970. Het is voor de Nederlandse schoen- ietailhandel belangrijk om op effici ënte wijze een volledig inzicht te krij gen in hetgeen nationaal en internati onaal voor het volgende seizoen aan modeschoeisel wordt geboden. Voor ie schoenwinkelier was het daarnaast belangrijk, dat de Schoenexpo ook de winkelinrichting een plaats op de beurs heeft gegeven. De presentatie m het modeschoeisel en de inrich ting van de verkoopruimte is, vooral met het oog op de moderne ontwik keling van de verkoop van zeer grote betekenis. Wat de plaats van de sdhoendetail- handel in de economie van ons land betreft volgen hier enkele cijfers. Het aantal vaste verkooppunten in de schoendetailhandel bedroeg in 1968 4439, tegen 4651 in 1960. Dat be tekent een vermindering van 4,5 pet. Tegenover die vermindering van het aantal verkooppunten staat een be langrijke vermeerdering van de om zet per verkooppunt. In 1960 be droeg de omzet per verkooppunt ge middeld 97.000, - terwijl die om zet in 1968 gestegen was tot een be dragvan 179.000,- perkooppunt. Tegenover een vermindering van het aantal winkels met 4,5 pet. staat hier dus bijna een verdubbeling van de omzet, terwijl de prijzen in die acht jaar met ongeveer 26 pet. zijn geste gen, De schoendetailhandel heeft, door toepassing van moderne ver koopmethoden en het geven van ser vice aan 'het publiek, een belangrijke omzettoename verkregen. De totale omzet in de schoendetailhandel steeg van 451.147.000, - in 1960 tot 794.851.000, in 1968. Hieruit blijkt wel duidelijk dat de schoende tailhandel een belangrijk Onderdeel van het Nederlands economisch leven vormt. We schreven al dat op de Schoenexpo 1969 nu niet bepaald veel orders ge noteerd werden. Vandaar dat veel schoenfabrieken de komende maan den in eigen bedrijf cf elders de nieu we modellen nog eens exposeren. In dit verband is het initiatief van zeven grote Brabantse schoenfabrieken een goede stap in de richting tot samen werking. De bedrijven van Jimmy Joy Cristall, Troked, Leon Pare, Blenzo N.V., TeeVee en Berkelmans gaan gezamenlijk de voorjaars- en zomer collectie 1970 presenteren. Dat ge beurt in oktober op 6 verschillende plaatsen in ons land. In Brabant ge beurt dat op 20, 21 en 22 oktober in De Efteling te Kaatsheuvel. De show is steeds van 's morgens 10 uur tot 's avonds 10 uur geopend. Deze groep van 7 fabrikanten legt n j niet weg te vlakken gewicht in de schaal van de Nederlandse schoenen aanbod. Samen hebben zij bijna 1200 mensen in dienst en de jaarproduktie beloopt tegen de 4,5 miljoen paar. Men hoopt door de gezamenlijke ex positie de schoenwinkelier meer ser vice te bieden. Deze kan nu uit een grote collectie op één dag zijn keus doen. Indirekt is daar ook de consu ment mee gediend. Wat bracht de beurs in Utrecht zoal voor nieuws? De N.V. De Horizon uit Kaatsheuvel exposeerde een licht gewicht voetbedsandaal. De Setter Set verkooporganisatie introduceerde miniset nylons en miniform panty nylons. Deze zijn vervaardigd van een transparant elastisch garen en hebben een uitstekende pasvorm. Daarnaast toonde men Pepita nylons en panty nylons eveneens van zeer transparant garen. De firma J. v. d. Putten Zn. N.V. uit Drunen bracht luxe open schoen met ingebouwde hiel. De schoenen zijn zowel met open hiel als met open teen en open hiel. Modieuse voetbedsandalen voor da mes werden getoond door Pedi Forma N.V. te Waalwijk. Anita Waalwijk bracht een geheel nieuw leestenpro gramma, zowel voor de sportieve als voor elegante schoenen, vervaardigd van nieuwe materialen. De schoenen die regelmatig geshowd werden waren in diverse hakhoogtes. Pimplico- Shoes uit Waalwijk kwam met een auto-moccassin voor dames en heren. De schoenen zijn voorzien van een speciale anti-slipzooi, welke door loopt in de hiel van de schoen. Het model is voorzien van vetersluiting, zodat goede pasvorm verzekerd is. Bovendien is deze schoen door model en maakwijze uitmuntend geschikt als week-end en huisschoen. Knoék Ros - behoren tot het Timtur-ccncern - introduceerde op de ibeurs haar nieuwe range progres sieve jonge vrouwen schoeisel, die door de jongste bottier van Neder land, Jan Jansen, is ontworpen en die onder zijn naam op de Benelux-markt wordt gebracht. Timtur N.V. toonde de Mary Quant, speciale damesmode en het bovenmateriaal Corfam. De Waalwijkse kinderschoenfabriek Jim my Joy tenslotte toonde in haar stand dat ook de allerkleinsten dit jaar bij zonder elegant geschoeid kunnen gaan. Van een industrie, die voor het groot ste gedeelte van zijn afzet op de bin nenlandse markt was aangewezen, is de Nederlandse schoenindustrie ge- waar U zo'n leuke geschenken kunt bedenken Waar..... 't Is gevestigd aan de Burg. v. d. Klokkenlaan. Voor eksklusieve geschenken: worden tot een bedrijfstak met een groeiende interesse in de Europese markt. Dit heeft grote veranderingen in de structuur van de schoenindus trie met zich meegebracht. De Ne derlandse schoenindustrie stelt zich op het standpunt, dat zij de concur rentiestrijd met de buitenlandse im porten wel aandurft, als men van de kant van de overheid zorgt dat aan alle voorwaarden voor een eerlijke strijd wordt voldaan: dat de voor waarden, waaronder de Nederlandse schoenindustrie moet werken en ex porteren, dezelfde zijn als die in de andere EEG-landen worden gehan teerd, en dat de importen uit de lan den met een lage levensstandaard en dus lage lonen, zoveel mogelijk bin nen bepaalde perken worden gehou den. In 1960 bedroeg het aantal onderne mingen 227 met een personeelssterk te van 16.600 man. Deze vervaardig den in het geheel voor bijna 290 mil joen gulden aan schoenen. In 1968 was 't aantal ondernemingen gedaald tot 170 met een personeelssterkte van 12.600 man, maar door deze werd een próduktie bereikt van meer dan 400 miljoen gulden. Dat betekent bij na een verdubbeling van de produktie per bedrijf. In diezelfde periode steeg de uitvoer van 14 pet. in 1960 tot 21 pet van de produktie in 1968, maar de import steeg van 6,3 miljoen paar in 1960 tot 18,5 miljoen paar in '68, terwijl de uitvoer steeg van 6,6 mil joen paar in 1960 tot 9,3 miljoen paar schoenen. Op het onderling concours van de Kaatsheuvelse ruiters, dat zondag 1.1. werd gehouden, werd Helma Hamers kampioene. Zij won met haar dressuur-nummer de prijs van de dag, de grote „pastoor Rietra wisselbeker". De ruiters hebben op dit jaarlijk se feest hun best beentje voorgezet, en laten zien, wat de vereniging in in de korte tijd van zijn bestaan we ten te bereiken. In de ochtenduren liet het weer zich niet van de beste kant zien. Ge lukkig klaarde het later op de dag weer wat op. In alle nummers werd met vuur en enthousiasme gestreden voor de ere prijzen, waarvan wij hier een over. zicht geven: Dressuur-kampioene: Helma Ha mers, 2e Egidia Kuys, 3e Kees de Kok. Individueel dressuur categorie A, groep 1: Helma Hamers, 2e Jan Zijl- mans, 3e Sjef van Noye. Individueel dressuur categorie A, broep 2: Kees de Kok, 2e Tini van Kuyk, 3.e Kees Rombouts. Individueel dressuur categorie BCD, 6-11 jaar: Egidia Kuys, 2e Edith Stapelveld, 3e Herman v. d. Linden. Individueel dressuur categorie BCD, vanaf 12 jaar: Jan Zijlmans, 2e Rini van Kuyk, 3e Ans Zijlmans. Individueel dressuur grote paarden.' Mej. N. Zijlmans, 2e A. van Peper straten, 3e G. C. de Jong. Springen pony's categorie A: Jan Zijlmans, 2e Peter Rombouts, 3e Helma Hamers. Springen pony's categorie BCD: J. Kuys, 2e Rini van Kuyk, 3e Jan Zijlmans. Springen grote paarden: Mej. N. Zijlmans, 2e G. C. de Jong, E. Sta pelveld. Dressuur viertallen: categorie A pony's, 2e categorie BCD pony's, 3e grote paarden. Dressuur achttallen: categorie A pony's, 2e categorie BCD pony's, 3e grote paarden. Stoelendans pony's categorie A: Helma Hamers, 2e Kees Smulders, 3e Jan Zijlmans. Stoelendans pony's categorie BCD: Herman v. d. Linden, 2e Rini van Kuyk, 3e Jan Kuys. Stoelendans pony's junioren: Henk van Gorkum, 2e Gerard Damen, 3e Ans van Kuyk. Thalio voor de grote paarden: Paul Machielsen, 2e J. B. A. J. Bergmans, 3e G. C. de Jong. Speel uw spel: Jan Kuys, 2e Rini van Kuyk, 3e Helma Hamers. Aangespannen pony's categorie A: Kees v. d. Linden, 2e Kees de Kok, 3e Jan Zijlmans. Aangespannen pony's categorie BCD: Herman v. d. Linden, Jan Zijlmans, 3e Rini van Kuyk. Aangespannen grote paarden: T. J. Sins, 2e Paul Machielsen, 3e F. Brekelmans. SCHOEN EN Grotestraat 153, Waalwijk WAALWIJK In de Langstraat wordt momenteel de laatste hand gelegd aan de formatie van iets geheel nieuws, namelijk een club die zich vooral gaat toeleggen op „ritmische bewegingsexpressie", in de wandeling meer bekend als ballet, en dan op een moderne (om een groot woord te gebruiken: avant-gardistische manier. Als artistiek lei der gaat optreden de in zijn woonplaats goed bekende vijftienjarige Raamsdonkse muzikant Pieter van Dijck. In het kader van de Vredesweek heeft de R.K, Huishoud- en Industrie school St, Angela te Kaatsheuvel een expositie ingericht in de hal van het gemeentehuis, Getracht is, de tegen- Stellingen uit te beelden tussen de zgn welvarende- en onontwikkelde; gebie den, Bijzonder interessant is de ma nier waarop dit voor velen abstracte thema gestalte heeft gekregen. Tal van facetten zijn nadrukkelijk belicht zoals verschillen in voeding, kleding, woning. Verder is er aandacht besteed aan diverse voorvechters voor de vre de, het Rode Kruis, de Verenigde Na ties met haar nevenorganisaties en wel zo, dat het onderwerp 'vrede' wat zo simplistisch associaties wekt met begrippen als goodwill, liefdadigheid en diverse kwezelachtige variëteiten, tot haar ware proposties is terugge bracht in de zin van gerechtigheid, zonder hoog dravend opdringerig te zijn. Opmerkelijk is de creativiteit van de leerlingen op deze tentoon stelling met geringe middelen tonen, waarbij vooral de expressiviteit blijk geeft van een bezielde overgave. Men constateert dit zowel in de uitbeel ding van de tegenstellingen tussen voeding, woning en kleding, de ma quettes, de totempalen, alswel in de daarstelling van het project over de Verenigde Naties. Voor dit laatste probleem hebben enkele leerlingen zelf spontaan, met zelf opgestelde vragenlijsten, verschillende inwoners geïnterviewd en hun bevindingen op schrift gesteld. Origineel is ook de wijze, waarop door middel van post zegels de gehele geschiedenis van de mensheid is uitgebeeld. Burg. L. van Erp heeft woensdagmid dag de tentoonstelling geopend, die voor het publiek is opengesteld op donderdag 25 sept, van 10 tot 12 uur, 's middags van 2 tot 4 en 's avonds van 7 tot 9 uur, alsmede op vrijdag morgen van tien tot twaalf uur. Ondanks zijn jeugdige leeftijd is, mogen we wel zeggen, zijn faam als kunstbeoefenaar in Raamsdonk- wijd en zijd verbreid en in een tijd van groeiende onverschilligheid on- derde jongeren voor religieuze za ken speelt hij zijn rol in het R.K. kerkelijke leven als organist in de Koepelkerk. De jeugdige en iets oudere op richters van de groep willen een po sitieve daad stellen om in onze re gio het culturele leven nieuw leven in te blazen. Om een van hen te ci teren: „De communicatiemiddelen in deze streek lijden aan een ont stellende bloedarmoede". Daarom wordt aan een ambitieus programma gewerkt, waarbij men het oog houdt op ontwikkelingen in de elektronische muziek (waar de nieuwste snufjes steeds het eerst aan bod komen) in de U.S.A. (Mi chigan Style) en de laatste tijd ook in Noord-Europa („Variations"); men tracht met dergelijke muziek te gaan werken en zo de bestaande werkelijkheid te kunnen visualise ren. Men beseft hier overigens ter. dege slechts dan met vlag en wim pel te kunnen slagen, indien het ge- bodene de toets der kritiek met glans weet te doorstaan. De groep hoopt dan ook erkende kunstenaars uit de omgeving aan te trekken als adviseurs voor haar balletworkshop. Maar alvorens hierover enige proefbalonnen op te gooien, zit men nog dringend om enige leden ver legen. Aanmeldingen kunnen geschie den bij Pieter van Dijck of bij J. Ypeiaar Grotestraat 60 b in Waal wijk. Het spreekt voor zichzelf, dat alleen belangstellenden in aanmer king komen. De leden krijgen alle mogelijke in spraak in het beleid; zo mogen zij over een naam voor het gezelschap beslissen. Moeilijkheden bij het ver krijgen van ruimte verwacht men niet, daar zoals bekend in Waalwijk een Sociaal-Cultureel Centrum op stapel staat. NKV Nu de avonden weer wat langer wor den is men in Elshout ook weer met enkele activiteiten begonnen. Het NKV organiseert a.s. zaterdag een rikavond in café de Gekroonde Hoed. Prachtige prijzen zijn hiervoor be schikbaar gesteld. De baten komen hoofdzakelijk ten goede voor het St. Nicolaasfeest, waarvoor het comité reeds druk in de weer is. VVV DRUNEN-ELSHOUT Hedenavond houdt de VVV haar eer ste werkbespreking over de' viering van St. Nicolaas 1969. De bijeen komst wordt gehouden in café De Gekroonde Hoed. De organisatie van de intocht van St. Nicolaas brengt veel werk mee. Om alles vlot te laten verlopen zijn ook de muziekgezel schappen uit Drunen en Elshout op deze vergadering uitgenodigd. Deze vergadering begint om 20.30 uur. DRUMBAND ST. JAN De drumband St. Jan uit Elshout zal zaterdag deelnemen aan de grote tap toe die in Sprang-Capelle wordt ge houden. Deze taptoe, waaraan de drumband al meer heeft meegedaan, begint om 8 uur. H ANDBOOGSCiHUTTERI J VICTORIA Zondag a.s. is er op de banen van de handboogschutterij Victorie een on derling prijsschieten. PUPILLEN SC ELSHOUT A.s. zaterdag spelen de pupillen van SC Elshout in het sportpark te Dru nen 's morgens om half elf haar eer ste thuiswedstrijd voor de competitie tegen Vlijmense Boys. Vorige week zaterdag heeft het team in Herpt met 1-1 gelijk gespeeld. Tey aanmoedi- Geboren: Richardus A M zv J P M Mandjes-Kuipers; Alexander C W zv W A de Wijs-Marijnissen; Dominica V dv V T J van Berkestijn-Terlingen; Inge zv C Langlbroek-Broeks; Arthur L A P zv R L Janssen-Wolterbeek; Maria J W dv H A Klerkx-Peerik; Cornelis J G M zv J A M Versehu- ren-Schoormans; Cornelia P M dv A T Marijnissen-Brok; Wilhelmus J C zv G H A Hens-Cools; Maria H A dv J W van de Leur-van Haaren; Remco CHJzvJAEM van Buren- van Oss; Franciscus M M zv M F J Elshout-van Laarhoven te Loon op Zand; Nanny A G dv A P J van der Velden-Janssen; Robert E zvG J van Zutphen-Bussemaker; Johannes J zv A A,M de Ronde-van der Schans; Johanne E M dv J A H Krijnen-van den Hoven; Astrid AM J M dv M A van Tilborg-van de Sande. Overleden: Anna C Floren 32 j; Ar- noldus Zwart 78 j te Loon op Zand; Johannes M van Helvoirt 56 j; Hen- drika Herman 58 j. Gehuwd: M A Paans 22 j te Eethen en M A H F Verheijden 24 j te Waal wijk. Huwelijksacxigiften: P M Timmer mans 29 j en M Stigger 19 j beiden te Waalwijk. Ingekomen: A E Vos edhtg van Van Dalen van Sprang-Capelle; S A Siem echtg van Van Briemen en gezin van Loon op Zand; J W M Mensen van Leiden; J P M Berg echtg van Men sen van Sassenheim; L J van Rijs wijk en edhtg van Den Haag; P. van Breukelen en gezin van Hilversum; C M van Oers echtg van Van Daelen van Maasdriel. Vertrokken: H P J Adams en gezin naar Tilburg; AAM Carpay en echtg naar EdeK van der Reep echtg van de Rijdk van der Gracht en gezin naar Haarlem; GAM Verwiel naar Dongen; M L G van Herpt naar Dru nen; A. Verhagen en gezin naar Til burg; J I Jalink naar Rotterdam; W Levenbaöh en gezin naar Spanje. ging voor deze jeugdige personen is het wel gewenst dat de ouders ook 'ns naar hun spel komen kijken. De pu pillen staan onder leiding van trainer Lamar. De jeugd is ook reeds begon nen met trainen en over enkele weken gaan de senioren aan de slag. O. L. VROUWE SCHUTS Zondag a.s. zal de O. L. Vrouwe Schuts van Elshout de strijd aanbin den tegen Genderen. Deze twee ver enigingen geven elkaar niets toe, dus zal een spannende en harde wedstrijd te verwachten zijn. BENOEMING Door het bestuur van de Prot. Chr. Kleuterschool op de Vliedberg is als hoofdleidster aangesteld mevr. Overduyn-Plugge. Toekomstig adres Jhr. de la Courtstraat. PAULUSREIS Pastoor Kamp van de Vliedberg alhier hoopt op 29 sept. a.s. van de Paulusreis gebruik te maken hem aangeboden bij zijn zilveren pries terfeest door de parochianen. Hij zal dan eerst naar Instabul vliegen. Vandaar gaat de reis per boot en bus naar Efese, Philippi, Thessado- niki, Korinthe. Vanuit Athene hoopt hij dan op 16 okt. dankbaar voor' de aangeboden reis en verrijkt door de kennismaking met de bakermat van het christendom in Klein Azië en Griekenland, op de Vliedberg te rug te keren. WEDVLUCHTEN De postduivenvereniging „Nooit Gedacht" uit het kerkdorp Haar steeg hield een wedvlucht vanuit Orleans en St. Chislain. De uitsla gen waren: Orleans: G. Keetels 1 5, A. v. d. Dungen 2, R. v. Bladel 3, G. Treuren 4 7, Chr v. Esch 6. St. Chislain: P. v. Gessel 1 4 6 9 20, C. v. Heivoort 2 3 5 7 12 14, Chr. v. Esch 8, H. v. d. Wiel 10, G. Smits U 18 24, Jac v. Oosterhout 13 19 21, J. v. Heivoort 15 16 23, Gebr. v. d. Wiel 17 22. BIJEENKOMST De leden van de afd. Nieuwkuyk van de NKV hielden een bijeen komst in café „Onsenoord". Mej. Stokwielder vertoonde dia's en ver telde over haar reis naar Israël. LEZING De Nieuwkuykse KVO hield haar tweede bijeenkomst van dit sei zoen in de Nieuwkuykse bejaarden. soos. Mej. Th. de Jong hield voor de pauze een lezing en demonstratie over handverzorging en na de pau ze over voetverzorging. K.V.O. BESPRAK WINTERPROGRAMMA De Nieuwkuykse Katholieke Vrou wenorganisatie van de NCB besprak in een gehouden vergadering het a.s. winterprogramma Voorzitster mevr. A. Snoeren open de vergadering met de mededeling dat vorig jaar het ledenaantal van de vereniging was gestegen van 66' naar 77. Daarna werd voor de eigen afdeling een winterprogramma op gesteld. Op 7 oktober is een excur sie naar Goirle en Tilburg gepland. De gebruikelijke moederdagviering, met een forumavond door pastoor van Mil en pater Barthelomeus zal 23 oktober plaatsvinden. Op U no- veinber is er een avond over haar- verzorging. De kerstavond die mede zal worden verzorgd door mevr. Galema uit Empel, werd vastgesteld op 11 december. Over het onderwerp „Hoe kunnen ouders kinderen beschermen tegen gevaren"zal de Bossche hoofdin specteur van politie de heer Verha gen op 7 januari een lezing houden. Op 3 februari is de vergadering, waarbii een klankbeeld van mej. v. Meer met betrekking tot het veer tig iarig bestaan van de organisatie. 'Voorts werd besloten een cursus van zes middagen te houden in brei en van babykleding, naaien, haken en het doen van kleine reparaties in de huishouding. Na de pauze be sprak de vergadering het uitvoeri ge kring programma. In een Duits plaatsje heeft een vrouw haar man en 4 kinderen ver moord en daarna de hand aan zich zelf geslagen. Bij Horst zijn bij een auto-bot sing 3 vrouwen om het leven geko men. De Shell heeft met Japan een contract gesloten voor de levering van vloeibaar aardgas voor 20 jaar nl. 65 miljoen ton voor 5,7 miljard gulden, dat is volgens haar net grootste contract ooit ter wereld af gesloten. De gezamenlijke beleggingen der levensverzekeringen in ons land bedragen 17.4 miljard.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 19