waaLwij kse en lAnqstRAAtse couRAnt Werkgroep belast met voorbereiding van bejaardenraad in Waalwijk Nassers nieuwe problemen KKhDamP® Gefeliciteerd, prins Johan Friso m HET „OPEN-BEJAARDENWERK" IN WAALWIJK VRAAGT OM EEN SNELLE AANPAK van ClTlierlo De Echo veel gelezen Gemeentebestuur wil spoedig tot bejaardenraad komen Behoeftenpeiling Samenwerking Onderzoek in Waalwijk-zuid In Drunen r Werkgroep DONDERDAGAVOND 25 SEPTEMBER 1969 92e JAARGANG No. 77 De tcho VAD Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractad verten ties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Tijdens de raadsvergadering die vanavond (donderdag) in het gemeentehuis in Waalwijk ivordt gehouden zal aandacht worden ge schonken aan het bejaardenwerk. In het kader van de welzijnsopbouw in Waalwijkdoor de raad in de jongste begrotingsvergadering aan de orde gesteld, is het college van b. en w. al 'enige tijd doende met het aktiveren en Stimuleren van een bepaald facet van deze welzijnsopbouw, namelijk Het college van b. en w. heeft zich in eerste instantie met een brief ge wend tot diverse instellingen, werk zaam in Waalwijk, welke met het be jaardenwerk te maken hebben. In de brief is een uiteenzetting gegeven over de aard en de omvang van het bejaardenwerk, waarbij speciaal aan dacht is gewijd aan het zgn. "open" bejaardenwerk, aangezien dit zorg- object om een snelle aanpak vraagt. In de brief geeft het college in het ziens de problemen zijn van de plaat- kort een opsomming van wat hun in- selijke bejaardenzorg en op welke wijze aan deze inderdaad moeilijke materie opbouwend kan worden ge werkt. De bejaardenzorg is te verdelen in a. de zorg voor de bejaarden in te huizen van verschillende verzorgings- of verplegingsniveau, het zgn. geslo ten bejaardenwerk; b. de zorg voor de zelfstandig thuiswonende bejaar den (in de wijk), bet zgn. open be jaardenwerk. Deze beide vormen van bejaardenwerk kunnen niet los van el kaar worden gezien, dodh zij moeten tezamen een gesloten circuit van voorzieningen vormen. Nu functio neert het werk voor zelfstandig wo nende bejaarden in feit onvoldoende vanwege gebrek aan voldoende geor ganiseerd ovérleg en voldoende ken nis omtrent de reële behoeften der bejaarden. Er is volgens b. en w. in de brief, in Waalwijk nog geen sprake van een georganiseerde aanpak van het pro bleem hoe de bejaarde geholpen kan worden zich zo lang als redelijk mo gelijk is zelfstandig in eigen huis te handhaven. Het niet van de grond ko men van een onmisbare schakel in het gesloten circuit van voorzieningen heeft verschillende oorzaken. Zo is 't aantal bejaarden de laatste tijd snel toegenomen. Door het wegvallen van familie- en burenhulp loopt spontane hulpverlening bovendien sterk terug. De gemeenschap is in de institutio nele voorzieningen voor de bejaarden bij deze beide ontwikkelingen ten ach ter gebleven. Ook de hulpverlenende instanties zijn nog vrij onbekend met de aard en de omvang van de behoef ten der bejaarden. De bejaarden zelf zijn niet voldoende op de hoogte van de mogelijke dienst verlening in Waalwijk, waarvan ook Zonder dat het grote publiek het bemerkt, vindt er in het Midden- Oosten een escalatie plaats, die bij zonder gevaarlijke vormen begint aan te nemen. Men is er al zo aan gewend, dat daar waar een bestand bestaat, ook incidenten plaatsvinden, dat men er nauwelijks enige aandacht aan be steedt, dat deze „incidenten" lang zamerhand in wezen boven dit be grip zijn uitgegroeid. Wie nu nog spreekt over incidenten kleineert de gebeurtenissen op een mislei dende en gevaarlijke wijze. Wat er op het ogenblik in het Midden-Oos ten aan gevechten plaatsvindt, zijn regelrechte oorlogshandelingen, die men dient te betitelen als militaire operaties, waarbij vliegtuigen en tanks en grote aantallen manschap pen worden ingezet. Het bestand is nog slechts een naam, waarachter men zich verschuilt. De voortdurende guerilla-aanval- len van Arabieren overal op zijn ge bied, heeft Israël er nu reeds een aantal malen toe gebracht groot scheepse tegenacties te ondernemen, die stuk voor stuk huzarenstukjes genoemd mogen worden en die steeds weer duidelijk aantonen, hoe kwalitatief inferieur het Egyptische leger is. Nasser moet zich voelen als de bokser in de ring, die her haaldelijk door zijn tegenstander tegen het canvas wordt geslagen, maar niet van opgeven weet, voor dat hij werkelijk volkomen knock out is. In weerwil van al zijn brallende redevoeringen over de zo sterk toe genomen kracht van het leger en luchtmacht van Egypte, blijkt daar in de praktijk weinig of niets van en de klappen die de Israëli's steeds weer de Aarbieren en in het bijzon der de Egyptenaren toebrengen, hebben de Russische leiders in het Kremlin doen schrikken. Reeds jaren geleden hadden zij verwacht, dat de door hen zo sterk bewapende Arabische staten, het kleine Israël van de kaart te vegen in één korte aanval van alle zijden. Niets bleek minder waar. De gewel dige Arabische overmacht werd door Israël geheel weggevaagd. In het Kremlin kon men het niet geloven en men meende, ook ver trouwende op de beweringen van Nasser, dat Eet hier ging om een ietwat per ongeluk uit de hand ge lopen gang van zaken. Dapper hebben de Russen de Ara bieren wederom bewapend en niets nagelaten om bij een tweedë keer de overwinning veilig te stellen. Maar ook die tweede keer ging het weer volkomén mis. Wanneer de grote vier niet bliksemsnel de Is raëli's geprest hadden tot het slui ten van een bestand, dan was waar schijnlijk het gehele probleem al voorbij geweest door een algehele overwinning der Israëli's. Nu werd Nasser op het nippertje gered en kreeg hij de gelegenheid om zich te herstellen. De Russen hebben inmiddels wel iets geleerd. Zij hebben de Egyptische legers herbewapend, maar van een nieuwe aanval willen ze weinig weten. Nas ser de fanaticus rust niet. Hij wenst zich te revancheren. Maar Het Kremlin vindt hem nu lastig en onhandelbaar worden en dus werd getracht hem uit het zadel te wippen. Dit diende te geschieden, wanneer Nasser buitenslands was. De Egyptische president werd ech ter ziek en het bezoek ging niet door. Inmiddels ontdekte hij, dat er tegen hem werd geconspireerd en snel nam hij zijn maatregelen. De vroegere Egyptische premier Ali Sabri, die een van de leiders zou zijn van de door de Sowjets gein- 0 ■Qxcluóieue 0 sJlerenkleding WAALWIJK spireerde revolte werd gearresteerd, evenals een aantal andere hoge po litici en militairen. Op verzoek van secretaris-gene raal Oe Thant van de Verenigde Naties zijn de grote vier wederom begonnen met besprekingen om te trachten een oplossing voor de pro blemen in het Middén-Oosten te vinden, maar hun bemoeiingen wor den door geen der strijdenden op prijs gesteld. Bij voorbaat kondig den zij reeds aan, zich niet aan de adviezen te zullen houden. Ze wil len de kwestie geheel uitvechten en zetten daarmee de wereldvrede op het spel! de bejaardenzorg. Zo heeft er op maandag 8 september j.l. een vergadering plaats gevonden tussen het gemeentebestuur en vertegenwoordigers van een aantal organisaties en instellingen die zich bezig houden met de be jaardenzorg. Tijdens deze bijeenkomst is er een werkgroep geformeerd. De werkgroep is in eerste instantie belast met de voorbereiding met be trekking tot de institutie van een bejaardenraad. zij gebruik kunnen maken. Ook heb ben de bejaarden zelf (nog) een his torische huiver ,om op de rechtmatige hulpverleningsmogelijkheden van de gemeenschap een beroep te doen. Om deze barrières op te lossen zal er veel moeten worden gedaan. In eerste in stantie zal aandacht besteed moeten worden aan de behoeftenpeiling en vervolgens aan het beleid dat naar aanleiding van een dergelijke behoef tenpeiling gevolgd kan worden. Er kan een peiling van de behoeften van de bejaarden plaatsvinden o.a. door een enquête, die door initiatief groepen in de plaatselijke samenle ving zelf wordt ondernomen. In di verse plaatsen is men ertoe overge gaan zich door middel van een wat "enquête" genoemd wordt, een beeld te vormen van de problematiek van in het bijzonder de zelfstandig thuiswo nende bejaarden. Het peilen van de behoefte en het in ventariseren van de bestaande vormen van dienstverlening aan de bejaarden moeten gepaard gaan aan organisatie van het open bejaardenwerk. Dege nen die uit hoofde van hun beroep met bejaarden te maken hebben, kun nen wel reeds rechtstreeks de directe dienstverlening aan bejaarden aan pakken, maar zij zuilen niet alleen in staat zijn grote voorzieningen te rea liseren, zoals bijv. met betrekking tot huisvesting van de bejaarden in het algemeen, het geheel der medische hygiënische zorg, de huishoudelijke hulp, enz. Deze algemene voorzienin gen in het kader van het open bejaar denwerk zullen door samenwerking op plaatselijk niveau tot stand moe ten komen. Er zal een verdere samenwerking moeten groeien tussen de verzor gingstehuizen voor bejaarden, en an dere instellingen en organisaties, die bij het werk voor de bejaarden zijn betrokken, zoals gezinszorg, kruis verenigingen, algemeen maatschappe lijk werk (met een verschillende le vensbeschouwelijke achtergrond) en het gemeentebestuur. Het college van b. en w. denkt hier bijv. aan 'n plaat selijke raad voor het bejaardenwerk. Deze plaatselijke raad zou kunnen fungeren als advies- en beleidsorgaan alsmede als orgaan voor het realise ren van voorzieningen van algemene aard t.a.v. het open (bejaardenwerk. In dat orgaan kunnen dan op bestuur lijk niveau vertegenwoordigd zijn: gezinszorg, maatschappelijk werk, kruisverenigingen, gemeentebestuur, huisartsen, geestelijkheid, bejaarden bonden, ziekenhuis en verzorgingste huizen voor bejaarden. Deze raad zou als overkoepelend or gaan kunnen dienen voor de diverse op te richten wijikcomité's, zijnde uit voerende organen, tevens gedeeltelijk belast met de beleidsvoorbereiding aan de hand van het praktische werk voor de zelfstandig wonende bejaar den, waarin vertegenwoordigd, bijv. leidster gezinszorg, maatschappelijk werker, wijkverpleegster, ambtenaar gemeentelijke sociale dienst, vrijwilli gers en bejaarden zelf. Op 8 september werd ten gemeente huize een bijeenkomst gehouden met een aantal vertegenwoordigers van organisaties en instelling die in Waal wijk op het gebied van de bejaarden zorg en hulp werkzaam zijn. In een inleidend woord wees burgemeester J. Teijssen nog eens op het open -be jaardenwerk, een zaak die bijzonder urgent is. De initiatieven die in Waal wijk-Zuid ten aanzien van het open bejaardenwerk zijn genomen juicht hij ten zeerste toe. In deze wijk is een studiecommissie ingesteld die als eer ste taak had in grote trékken te on derzoeken hoe de isituatie in de An- toniusparochie was. In de St. Antoniusparochie Waalwijk Huize Groot-Drakeslcijn staat deze maand wel in het middelpunt van de belangstelling. Op 6 september vierde prins Claus er zijn 43ste verjaardag. Op 25 september hopen we er de vro lijke kreetjes te horen als prins Johan Friso daar zijn eerste verjaardag mee maakt. En ondertussen wordt al uit gezien naar de komende grote ge beurtenis vn oktober, want dan ver wacht Johan Friso's moeder haar der de baby. Groot-Drakesteijn wordt dan langza merhand te klein voor ons prinselijk gezin. Het piepkleine kasteeltje bevat slechts weinig kamers en de ruimte die er nog extra was, is besteed aan een lift, een vergrote keuken en enke le bediendenvertrekfcen. Het zou ons niet verbazen, als prins Claus en zijn vrouw binnenkort eens gaan omzien naar een wat ruimere behuizing. Maar speelruimte is er buiten het kleine slot voldoende voor de beide prinsen en voor eventuele volgende broertjes of zusjes. Met mooie, warme dagen stapt er nu en dan een parmantig prinsje door de onafzienbare- tuin. Of het rijdt met vader in een jachtwagentje over de bospaden. -Het prinsje viert zijn le verjaardag in alle rust. Deze vier bejaarden zitten, op 'n bank in het wandelpark te Waalwijk, heerlijk in het zonnetje te keuvelen. Maken zij zich druk over bejaardenwerk? Het loont de moeite een onderzoek op dit gebied in te stellen onder alle inwoners van Waalwijk die de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt. Zo'n onderzoek zal op duidelijke wijze aan het licht brengen wat er onder de bejaarden leeft. zuid is de situatie als volgt: het Wit Gele Kruis verleende in de maand augustus op 4 adressen hulp en 12 adressen werd een controlerend huis bezoek afgelegd. Gezinshulp voor be jaarden had in augustus plaats op 9 adressen. Het Kath. Maatschappelijk Centrum had in het eerste half jaar van 1969 tien contakten in verband met hulp. Het aantal katholieke be jaarden (boven 65 jaar) bedroeg in deze wijk 277 waarbij dan nog de 87 bewoners in het bejaardencentrum St. Antoniushof komen. Van de 277 be jaarden zijn er geheel alleen wonend: 20, alleen wonende gehuwden: 107 en inwonend: 150. Het totaal aantal katholieke bejaar den in de 5 parochies van Waalwijk bedroeg per januari 1969 plm. 1272, waarvan in de Antoniusparochie 364 (inclusief Antoniushof), in de Cle- mensparochie 165 (incl. Clemenshof) in de Bernadetteparochie 248, in de St. Jansparochie plm. 250, in de O. L. Vrouweparochie plm. 245. Het to taal aantal bejaarden in de gemeente Waalwijk bedroeg per januari 1969: 1646. Van dit aantal waren er 221 opgenomen in tehuizen, n.l. Andora I 16, Andorra II 8, Antoniushof 87, Clemenshof 30, Samarja 80, zodat 't aantal bejaarden in de wijken bedroeg 1425 (1646-221). Het aantal katholieke bejaarden in Waalwijk-Noord (plm. 908) is aan zienlijk groter dan in Waalwijk-Zuid (plm. 364). De werkgroep is reeds tot de conclusie gekomen, dat 't aan tal bejaarden in Waalwijk-Zuid te gering is om daar het open bejaar denwerk efficiënt aan te pakken. Het aantal bejaarden woonaöhtig in Waal wijk, dat op 1 september 1969 onder steuning ingevo-lge de Algemene Bij standswet genoot bedroeg 237. In Drunen, waar een bejaardenraad bestaat, heeft reeds een behoeftepei ling plaats gevonden. Dit onderzoek heeft uitgewezen dat nog geen dien stencentrum in het leven kan worden geroepen. Wel behartigt de (bejaar denraad daar enkele facetten van de bejaardenzorg, als pedicure en het bezoek aan bejaarden. Een enquête heeft voorts uitgewezen dat aan het bezorgen van maaltijden aan zelf standig wonende bejaarden geen be hoefte bestond. Ook in de St. Jans parochie in Waalwijk-Centrum heeft onder de bejaarden een behoeftenpei ling plaats gevonden. Daarbij kwam evenwel aan het licht dat er geen be hoeften waren. Er werd tijdens deze bijeenkomst ver schillende voorbeelden uit andere Brabantse gemeenten aangehaald. De ze voorbeelden toonden, dat er in Waalwijk nog vele terreinen van de bejaardenzorg open liggen en er dus nog vrij veel werk te verrichten valt. Daarom werd besloten een werkgroep in te stellen die tot taak zal hebben het bejaardenwerk voor te bereiden, waarin begrepen de voorbereidingen tot institutie van een bejaardenraad. Deze bejaardenraad moet dan het sluitstuk vormen van de voorberei ding. Het zou de moeite waard zijn na te gaan hoeveel verschillende bladen er in Waalwijk en de Langstraat worden ge lezen. Voor "De Echo van het Zuiden" is dat geen probleem. Dit tweemaal per week verschijnend nieuwsblad fungeert als overkoepelend orgaan van alle dagblad lezers, want 92% van de gezinnen in Waalwijk en Sprang-Capelle en ruim 70% van de gezinnen in Drunen, Kaats heuvel, Loon op Zand, Waspik en de kerkdorpen is betalend abonnee. De advertenties worden meerdere ma len opgemerkt omdat "De Echo van het Zuiden" als streekblad nog dagen na verschijning wordt bewaard. De reakties op de advertenties bewijzen, dat „De Echo van het Zuiden" intensief gelezen wordt. Tot in details wordt het plaatselijk en regionaal nieuws in "De Echo van het Zuiden" opgenomen en daarom "is die krant niet te missen". Niet voor de be woners van de Langstraat en niet voor de adverteerders

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1