waalwijkse en LanqstRaatse couRant ChristeEijke Volksbond in Sprang vierde 5Q-jarig bestaan feestelijk LET OF! liet rijdend ontmoetingscentrum van lips Komt bij u in debuurt Haarmode herfst-winter geïnspireerd op L'Aiglon miJMfnmrrs OPEN OOG INWONERS SPRANG BODEN EEN GELUIDSINSTALLATIE AAN Tweede wereld Tot slot Haarmode uit Parijs AfgeSopen 50 jaar heeft Volksbond veeg meegemaakt Historisch overzicht oorlog Burg. M. v. Prooijen Vakbeweging HOOFDPIJN POLDERS Vraag „wel of geen leven op Mars" houdt geleerden bezig Collection Herfst/Winter 1969/1970 Ligne „L'Aiglonne" BOSBOMEN OOK VOOR U OPGAVE TOT A.S. ZONDAGAVOND Kom praten over prettig, goed betaald werk. Onze bus staat op de volgende data in uw buurt: DONDERDAGAVOND 25 SEPTEMBER 1969 92e JAARGANG No. 77 Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 -T va n het Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" SPRANG In haar gebouw aan de Kerkstraat hield het bestuur van tie vereniging De Christelijke Volksbond j.l. maandagavond een recep tie ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan dezer vereniging, voor welke gelegenheid vele genodigden waren gekomen. De voorzitter de heer C. van Caem sprak een hartelijk welkomstwoord waarin hij allereerst welkom heette het college van burgemeester en wethouders waarvan aanwezig waren burgemeester M. van Prooijen, en de wethouders F. Minnaard en Jac. Vos, alsmede gemeentesecreta ris A. Zonneveld. Eveneens heette hij welkom het aktie-comité dat in het leven was ge roepen ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der vereniging, de ve le afgevaardigden der verenigingen, Ds. Wursten, het schoolbestuur, en de heer Braspenning. In het bijzonder heette hij ook welkom de heer en mevrouw J. Op- horst die vele jaren als concierge-echtpaar veel voor het gebouw heb ben gedaan, en beter bekend staan als Kobus en Mieke. Het was de heer Kuysten, voor- litter van het aktiecomité, die het bestuur feliciteerde met het jubi leum. Tevens was het hem een ge noegen om ook een geluidsinstalla tie aan te kunner bieden namens de inwoners van Sprang, waarvoor door het aktiecomité de giften wa ren opgehaald om dit mogelijk te maken. De voorzitter bracht dank aan de heer Kuysten en het aktiecomité voor dit prachtige geschenk. Het be stuur had, gezien de vrije hoge prijs van een dergelijke kostbare instal latie, dit cadeau niet verwacht. Behalve de leden van het aktiecomi té bracht de heer van Caem ook dank aan de inwoners van Sprang, die door hun gaven dit hadden bij eengebracht en hij sprak de hoop uit dat deze installatie nog vele ma len in dit gebouw gebruikt zou mo gen worden. De heer M. Paans, sekretaris der vereniging bracht hierna een ver slag uit over de 50 jaren der vereni ging die voorbij waren. Het doel der oprichting was destijds geweest om een gebouw te verkrij gen voor het houden van vergade ringen en ontspanningsavonden der verenigngen. De eerste wereldoorlog was pas voorbij, de Chrirstelijke school werd in het leven geroepen, terwijl de openbare school gesloten werd toen bij de A.R. Kiesverenigingen het initiatief werd genomen om te trachten 'n volkslokaal te verkrijen. Er werd aan alle verenigingen op christelijke grondslag in Sprang een circulaire gezonden en op 28- 8-1919 werd door een commissie een vergadering belegd waarop over de oprichting van de Volksbond werd gesproken. In de maand daarop werd de Chr. Volksbond definitief opgericht en werd de heer F. A. Hoeke (die zit- ting had namens de A.R. Kiesver eniging) als voorzitter gekozen. Door de gemeente Sprang werd de openbare lagere school beschik baar gesteld. De lokalen verkeerden echter in geen beste staat, er was gasverlich ting, doch de lampen waren stuk, en er was bovendien geen water. De eerste verbouwing die werd uit gevoerd kostte 160,-. Vooral de fi nanciën hebben in alle jaren een zeer moeizame rol gespeeld tijdens deze 50 jaren. Op 6 november 1920 ontving de vereniging de Koninklijke Goed keuring waarna gelijk bij de ge meente om subsidie werd gevraagd die toen ook werd ontvangen, na dat die in het eerste jaar was afge wezen. In de beginjaren is de vereniging moeilijk op gang gekomen waarbij steeds de geldmiddelen een rem mende invloed hadden. Door vele mensen werd er toch wel hard voor de Volksbond gewerkt, en één van hen was de heer K. Spierings, die vele jaren belange loos toezicht hield als de jeugd 's avonds in het gebouw ontspan ning zocht. Als beloning kreeg hij hiervoor af en toe een half kistje sigaren, doch niet elk jaar. Op 15 februari 1933 werd het ge bouw eigendom van de vereniging en werd tevens weer een aanvang gemaakt met een verbouwing, die gereed was op 9 oktober in datzelf de jaar,' en waarvoor bij de herope ning veel belangstelling was. De heer Hoek was slechts twee jaar voorzitter de vereniging, en hij werd toen opgevolgd door de heer C. van Willigenburg, onder wiens leiding de zaak uitgegroeid is. Het C.N.V. verleende in 1933 reeds een voorschot voor de verbouwing, en ook was er toen reeds een biblio theek met 400 boeken. Het was wel een moeilijke tijd doch er werd van het gebouw steeds meer gebruik gemaakt. Met het uitbreken van de twee de wereldoorlog kwam in 1942 ook een eind aan de aktiviteiten van het bestuur en tot 1946, aldus de sekre taris, zwijgen de notulenboeken. Het gebouw was door de militairen die er bezit van hadden genomen geheel uitgeleefd en het bestuur moest wederom tot een verbouwing hesluiten. In deze periode overleed de voorzitter G. J. van Willigen burg nadat hij gedurende 25 jaren de voorzittershamers had gehan teerd. Kort daarop overleed weer een be kwaam bestuurslid, n.l. de sekreta ris de heer J. A. de Jong. De verbouwing werd onder lei ding van de heer W. J. van Willi genburg echter weer ter hand ge nomen en op 14 juli 1949 was ook deze verbouwing gereed, waarbij toen o.a. een bestuurskamer en een keuken aan het reeds bestaande ge bouw werden toegevoegd. Door het concierge-echtpaar Op- horst was er inmiddels ook veel werk verricht maar met ingang van 1 januari 1960 bedankte de heer Op- horst voor zijn funktie en werd toen opgevolgd door de huidige concier ge de heer L. A. de Jong. In I960 overleed de voorzitter de heer W. Braspenning die gedurende 15 jaren leiding had gegeven aan de Volksbond. De huidige voorzit ter de heer C. van Caem werd toen tot voorzitter gekozen. In zijn slotwoord wees de heer Paans op de belangrijke funktie die het Bondsgebouw steeds heeft ge had voor de gemeenschap van Sprang. Namens het gemeentebestuur sprak hierna burgemeester M. v. Prooijen die het bestuur de hartelijke geluk wensen aanbood met het 50-jarig ju bileum. Het bestuur van de Christelijke Volksbond in Sprang, dat maandag het gouden jubileum vierde. De burgemeester wees op de be langrijke functie die het gebouw voor de gemeenschap van Sprang heeft gehad in deze 50 jaren. Ook reeds in 1919 had het gemeentebe stuur oog voor de belangen der Christelijke verenigingen. Dit gebouw is een inspiratie geweest voor de verengingen om zich te ont wikkelen, het gebouw is steeds ge moderniseerd en het heeft een be langrijke bijdrage geleverd voor de gemeenschap niet alleen van Sprang, maar ook wel van de gehe le gemeente daar toch dit gebouw vele jaren het enige in de gehele ge meente was waar door verenigingen uitvoeringen konden worden gege ven. De Sprangse gemeenschap heeft echter steeds het gebouw in haar hart gedragen en er steeds voor bij gedragen en er met meegeleefd. Vele mensen hebben zich ingezet in deze 50 jaren om uit die oude school dit mooie gemeenschapshuis tot rtand te brengen. Vervolgens wijst burgemeester van Prooijen op de Christelijke vakbe weging die zich in dit gebouw uit heeft kunnen breiden, en waar de jeugd gevormd werd om zich later :r de maatschappij aan te passen. We mogen dankbaar zijn voor al dat werk dat in de loop der jaren is ver richt. Tot slot wees de burgemees ter er op dat het gemeentebestuur het belang van dit gebouw wel ter dege inziet en hij sprak de hoop uit dat het ook in de komende jaren zijn functie voor de Sprangse ge meenschap zou blijven vervullen. De heer van Caem sprak een dank woord tot de burgemeester voor diens woorden alsmede dank aan het gemeentebestuur voor de me dewerking die men steeds zo veel vuldig had mogen ondervinden. Het was hierna Ds. G. Wursten die namens de kerkraad der Ned. Herv. Gemeente het woord voerde en de gelukwensen overbracht. Spreker zei met heimwee terugge dacht te hebben (tijdens het ver slag van de sekretaris) toen des. tijds de diverse verenigingen van Sprang rond de wieg hebben ge staan van de geboorte van de Chr. Volksbond. Hij wees op het mede leven van het gemeentebestuur des tijds en dat we daar dankbaar voor mogen zijn. Wel vond hij het eigenaardig dat de Christelijke Volksbond de beschik king kreeg over enkele lokalen van de Openbare school. Hij hoopte dat er in de toekomst steeds weer mensen zouden zijn die zich in zouden willen zetten voor het verenigingsleven, en hij wenste het bestuur bij zijn werk de Zegen van de Here onze God toe, want die Zegen hebben we altijd nodig. De heer C. Braspenning uit Waal wijk die in de loop der jaren zove le malen als vakbondsbestuurder op het podium in dit gebouw had ge staan was de laatste spreker, en hij zei blij te zijn met het verslag van de sekretaris waarbij hij namen had horen noemen van personen die nu op deze avond bij hem herin neringen hadden opgeroepen uit de afgelopen 50 jaren. Vijftig jaren is een bijzonder jubi leum, en in deze periode zijn hier in dit gebouw vele personen ge vormd in allerlei verenigingsarbeid tot personen die een taak vervullen in kerk, staat en maatschappij. Spreker haalde nog diverse herin neringen op en zei dat er zich in dit gebouw veel had afgespeeld. Hij was echter ook blij dat het bestuur zijn gouden feest mocht houden. Hii wenste het bestuur nog vele ge lukkige jaren en Gods zegen toe. Nadat de heer van Caem zowel Ds. Wursten als de heer Braspenning dank had gebracht deelde hij nog mede dat op woensdag 1 oktober a.s. de bibliotheek waarin momen teel 1500 boeken aanwezig zijn, weer geopend zal worden. Het was de tweede voorzitter der vereniging de heer W. von Willigen burg die hierna nog een slotwoord sprak en die dank bracht aan het college van burgemeester en wet houders, het aktiecomité, school- en kerkbestuur en aan allen die hier op deze avond aanwezig waren ge weest bij de herdenking van het 50- iarig iubileum van de Chr. Volks bond, hetgeen door het bestuur zeer op prijs werd gesteld. Men heeft serieus gehoopt door de onderzoekingen van de Mariners 6 en 7 te weten te komen, hoe de dampkring van Mars zal zijn en hoe het eigenlijk op de „Rode Planeet" is gesteld. Beide satellieten hebben na een reis van meer dan drie maanden kort na elkaar Mars bereikt en ver richtten waarnemingen, waarvan zij de resultaten doorseinden naar de aarde. Dadelijk hebben de geleerden zich over deze gegevens gebogen en zij maakten hun berekeningen en trok ken hun conclusies. Niet de eerste metigen die ver richt werden meende men te mogen opmaken, dat er op Mars methaan en ammoniak voorkwamen. Dat zijn stoffen die van bijzonder belang zijn voor het eventueel voorkomen van leven, zoals wij dat op aarde ken nen. Uit deze gevolgtrekkingen kwam dadelijk de speculatie naar voren, dat er misschien een of an dere vorm van leven op Mars zou kunnen zijn. Or een kort geleden gehouden persconferentie maakten de geleer den echter bekend, dat latere proe ven en nauwkeuriger beschouwin gen geleerd hadden dat het hier niet ging om methaan en ammo niak, maar om kooldioxyde. Wanneer de situatie zo is, dan is de kans dat er leven, zoals wij dat op aarde kennen, op Mars zou voor komen, bijzonder klein. Nu we iets beter gèinformeerd raken over de toestanden op de planeten in onze naaste omgeving, zoals Venus en Mars en van die op onze satelliet de maan, blijkt het steeds duidelijker, dat we er ern stig rekening mee zullen moeten houden, dat deze planeten van ons zonnestelsel even steriel zullen zijn, als de maan, waar gebleken is, dat geen sprankje leven aanwezig is. (Advertentie) In aansluiting op de campagne voor het korte haar ingeleid door de introductie van de succesvolle ligne ,,N" presenteert het Syndicat de la Haute Coiffure Francaise een collectie coiffures voor herfst en win ter 1969/70 geïnspireerd op de legendari sche figuur van l'Aiglon. De Ligne l'Aiglonne omvat een serie kap sels, die zowel aansluit op het ongedwon gene en vrye van het broekpak en de tuniekpantalon als op het meer geklede van japon, deux-pièces en pakje. Zij past bovendien uitstekend bij hoge rollen en geeft het vrouwelijk silhouet by welke kleding ook een sprankelende, jeugdige allure van klasse. De coiffures vereisen een zeer goede coupe, d.w.z. dat de kniptechniek van het aller grootste belang is en voor de houdbaar heid een lichte Permanent-Wave-Soutien (Modeling) gewenst is. Het licht golvende en krullende haar ont vangt de gloed van zowel warme als door- schonende lichtere tinten waarby verlopin- gen in kleur en „coups de soleil" in de punten een glanzend aureool van licht rondom het gezicht verlenen. Het Syndicat de la Haute Coiffure Fran caise heeft met deze nieuwe haarmode- lyn zyn eclectisme overtuigend aange toond en opnieuw bewezen creaties te pousseren, die door zyn clientèle met enthousiasme zullen worden begroet. Grote byval oogstte de Ligne l'Aiglonne op 18 sept. j.l. in het Hilton Hotel Parijs, waar het S.H.C.F. de nieuwe haarmode lyn 1969/70 aan de internationale pers radio en televisie presenteerde. De leden van het Syn dicat de la Haute Coiffure Francaise et Coiffure SYNDICAT DE LA HAUTE COIFFURE FRANCAISE ET COIFEURE CRÜATION Creation zijn herken li baar aan p A R y s nevenstaand embleem Zij zijn het eerst bekend met de nieuwe Franse haarmode. Ten gerieve van onze lezeressen vermelden wij hierondei de naam en het adres van het lid van het Syndicat de la Haute Coiffure Francais* et Coiffure Creation in WAALWIJK Cor v. d. Wiel, Grotestraat 174, tel. 262U Bosbomen is een gesprekswandeltocht voor volwassenen, uit alle lagen van onze samenleving, van jong tot oud. IEDEREEN is uitgenodigd! Volgende week zaterdag 4 oktober gaat het gebeuren. We zijn benieuwd. Er is veel enthousiasme en belangstelling. Maar dan komen de drempels, waar men over heen moet stappen; daarvan kun je een hele waslijst samenstellen: "Ik zou wel willen, 'maar...." Laat die "maartjes" voor wat ze zijn en waagt de sprong! Ons mottcj is uitpraten. Uitpraten over de vragen, die ons bezig houden in het leven van alledag, ledereen heeft recht van spreken. Hier nog kort ons programma: 2.30 uur: verzamelen in Dukdalf. vertrek in groepjes van 8 a 10 personen o.l.v. een gespreks leider/ster. aankomst in De Roestelberg. kop soep. 6.30 uur: verslag aan elkaar van wat besproken is; gezamelijk gesprek. 8.30 uur: koffietafel met gezellig samenzijn. 10.30 uur: einde. Vertrek met bussen naar huis. Totale kosten: 5,p.p. Deze moeten bij opgave voldaan worden. Tot zondagavond a.s. kan men zich aanmelden. Dan sluit de inschrijving. Voor babysit kan men zich vervoegen bij de heer en mevrouw Boons, Past. Kuiperstraat 14, Waalwijk Bii de volgende contactpersonen kan men zich opgeven; zij kunnen u ook alles vertellen, wat u maar weten wilt: Mevr. Dekkers, Grotestraat 337, tel. 3596, J. Boons, Past. Kuiperstraat 14 J. Wilke, Mr. van Coothstraat 72, tel. 4852 W. van Loon, Averuitstraat 35 B. van Hest, van Lovenlaan 22, tel. 3818 C. Mahieu, Grotestraat 244a H. Boons, Grotestraat 11 L. van Berkel, Markt 4a, tel. 3716. 3.00 uur: 6.00 uur: Op 29 september: Loon op Zand: van 9.30 tot 11.30 uur in de Willibrordusstraat Dongen: van 12.00 tot 14.00 uur op het Europaplein 's-Gravenmoer: van 14.30 tot 16.30 uur op het Dorpsplein bij het Gemeentehuis Dongen: van 17.00 tot 20.00 uur Hoge Ham, t.o. Café Krasna- polsky. In aansluiting op de campagne voor het korte haar waarop reeds de aandacht werd gevestigd met de lancering van de Ligne „N" ter ge legenheid van het feit, dat Napole on 2 eeuwen geleden geboren werd (bicentenaire) heeft het Syndicat de la Haute Coiffure Francaise be sloten een collectie coiffures te pre senteren voor herfst en winter 1969-1970 geïnspireerd op de legen darische figuur L, Aiglon. Deze nieuwe lijn heeft echter niets te maken met het z.g. klassieke coiffure van het jongensachtige L'Aiglon-kapsel. Wij vestigen de aandacht op het feit, dat in dez'e collectie - hoe ver schillend ook - een algemene richt lijn essentieel is. - EENHEID IN VERSCHEIDEN HEID - le. Een op het voorhoofd vallende lok, waarbij de haren vanaf de kruin alle naar voren worden ge kapt. 2e. Omlijsting van het gezicht door middel van kortgeknipte haarpar- tijen waardoor de z.g. bakkebaar den welke bij de Ligne „N" waren gecreëerd weer geheel verdwijnen en de vorm van het gezicht beter tot zijn recht komt. 3e. De achterpartij is kort en loopt vanaf de kruin, in lengte variërend vanaf 8 cm naar de nek toe aflopend tot 2 cm. Wel wordt de nekpartij vol gehouden om het nodige volume te behouden. Dus worden de haren niet te veel uitgedund. Met deze kenmerken als uitgangs punt omvat de Ligne l'Aiglonne 'n serie kapsels, die zowel aansluit op het ongedwongene en vrije van het broekpak en de tuinpantalon als op het meer geklede van japon, deux- pièces en pakje. Zij past bovendien uitstekend bij hoge collen en geeft het vrouwelijk silhouet bij welke kleding ook een sprankelende, jeug dige allure van klasse. De coiffures vereisen een zeer goe de coupe, d.w.z. dat de kniptechniek van het allergrootste belang is en soms voor de houdbaarheid van het kapsel een lichte Permanent-Wave- Soutien (Modeling) gewenst is. De afwerking kan worden bewerkstel ligd met grote krullen z.g. flous of met een soepele, luchtige golving al naar gelang de kwaliteit van het haar. Het licht golvende en krul lende haar ontvangt de gloed van zowel warme als doorschijnende lichtere tinten, waarbij verlopingen in kleur en „coupe de soleil" in pun ten een glanzend aureool van licht rondom het gezicht verlenen.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5