wAAlwrjkse en UnqstRAAtse couRAnt Uitbreiding Pius X - Mavo in Kaatsheuvel met gymnastiekzaal en klaslokalen bouwman brillen ZDogaertó Interessante discussieavond in Waalwijk over ontwikkelingshulp Uitgaan in het weekend Laat Uw fcsS||j!||§iÉ Apollo Musis Sacrum Roestelberg El Terreno Bar Hertog Jan Taxandria-Bar Lido De Ster SPORTZAAL 'S AVONDS VOOR VERENIGINGEN mm j li - - van tijd tot tijd eens bijstelten HET KOST U NIETS! INITIATIEF VAN OECUMENISCHE RAAD Schooi voor gemeente van groot belang Uitbreiding Brillenspecialist Optica Houdt Bogaorts voor ogen Pe inflatie is in Piederiaiid het ergst Verenigingen Inleiding ontwikke lingshulp dr. Lafeber CABAN Autorijles- systeem Lammers-Caban Eerst voeding IVSee helpen Waalwijk Waspik DONDERDAGAVOND 25 SEPTEMBER 1969 92e JAARGANG No. 77 De tcho van het Zui6en Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent grieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" KAATSHEUVEL - De Pius X- MAVO te Kaatsheuvel is voor de ge meente Loon op Zand van bijzonder groot belang. Het is immers de enige school in deze gemeente voor het middelbaar voortgezet onderwijs. De jongens 'en meisjes uit de beide kerk dorpen Loon en Kaatsheuvel maken veelvuldig gebruik van deze Mavo. De school telt 270 leerlingen en on derzoekingen hebben uitgewezen dat het groeipercentage van 2pct. wel ge handhaafd zal blijven. Dit betekent ook dat de Mavo uitbreiding van lo kalen niet achterwege kan blijven. Dezer dagen is met die uitbreiding 'n begin gemaakt. Architectenbureau Ir. Geenen-Oskam uit Eindhoven werkte de plannen uit voor de lbouw van een gymnastiekzaal, drie leslokalen, een leraren- en direkteurskamers, alsmede een bibliotheek. Het Kaatsheuvelse bouwbedrijf Pepping is reeds begon nen met de werkzaamheden. Bij de aanvang van het schooljaar '69-'70 zal men de nieuwbouw al ingelbruik kunnen nemen. De Pius X Mavo aan de Vossen'berg- selaan in Kaatsheuvel is 10 jaar ge leden ingebruik genomen. De school viel onder bestuur van het kerkbe stuur van de parochie St. Jan. Vorig jaar nam een nieuw bestuur, onder voorzitterschap van de heer v. Esch, de Mavo over van het kerkbestuur. Direkt werden de uitbreidingsmoge lijkheden van deze 9-klassige school bekeken. Nieuwbouwplannen waren er al langer, maar allerlei factoren waren er de oorzaak van, dat de plan nen wat stagneerden. Met de invoering van de mammoet wet - waardoor de Pius X Mulo 'n Mavo school werd - was uitbreiding van de klaslokalen zonder meer nood zaak. Het studiepakket is sterk ge wijzigd en noodzaakt het gebruik van meer lokalen. Dankzij de enorme me dewerking van het gemeentebestuur konden de uitbreidingsplannen in één jaar worden rondgemaakt. 'Het archi tectenbureau Geenen-Oskam - dat ook de huidige school ontwierp - werkte het plan nader uit. Aan de zijde van de Vossenbergse- laan wordt er aan weerszijde van het schoolgebouw een vleugel gebouwd, waardoor het complex de vorm van 'n U krijgt. Aan eeh zijde komt de gym nastiekzaal die de afmetingen heeft van 21 bij 12 meter. Daarnaast is er dan nog 160 m2 beschikbaar voor douches en kleedgelegenheden. Er komt een aparte wasruimte voor da mes en heren. Dit is mede gedaan met '.V, mfa.. ySIj De foto toont een beeld van de werkzaamheden aan de uitbreiding van de Ulo te Kaatsheuvel. Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 Maandagmorgen gesloten tot 13.00 uur. Minister de Block van Economi sche Zaken heeft het duidelijk ge zegd; de inflatie is in Nederland het ergst! Sinds de loonexplosie van 1963 hebben we de andere EEG- landen achter ons gelaten en ook Engeland en de V.S. zijn we in ne gatieve zin voorbij gestreefd. Ons „collectieve zelfbedrog van een in- aller inspanning is nodig om het flatieproces" te bestrijden. In zijn toelichting op de begroting zegt de bewindsman: „Wij jagen el kaar op, ook internationaal. Het is zaak tot bezinning te komen en met onze EEG-partners te overleggen over intergratie, althans coördinatie van het econimische beleid. De lan den van Europa zijn nu eenmaal bij elkaar ngekwartierd". Volgens de minister zou het Ne derlandse loonpeil thans geen ach terstand meer vertonen met dat in de overige EEG-landen. Het 1 ijkt hem daarom wenselijk, dat Neder land de ontwikkeling van de prijzen en de lonen verder goed in de hartd houdt. het oog op de verhuur van de zaal in de avonduren. Aan de andere zijde komen dan drie klaslokalen, een lerarenkamer, kamer voor de direkteur en een bibliotheek. Deze drie lokalen maken het ook mo gelijk een aparte ruimte voor handen arbeid 'beschikbaar te houden. Ook kan dan het natuur- en scheikunde lokaal, waarin momenteel de instru mententafels ter zijde zijn geschoven en andere lessen worden gegeven, weer voor zijn oorspronkelijk doel benut worden. Dankzij deze uitbreiding kreeg Kaats heuvel-west nu ook de beschikking over een gymnastiek-sportzaal. Het schoolbestuur wil deze sportruimte in de avonduren aan verenigingen ver huren. In de allereerste plaats denkt men dan hierbij aan de gymnastiek vereniging die 800 leden telt, waar van het merendeel jeugd. Voor deze jeugdige turnsters en turners is het vaak een bezwaar in de avonduren naar de andere kant van het dorp te trekken. Volgend jaar kan men dicht bij huis, in de Pius X Mavo terecht. Het bouwbedrijf Pepping verwacht voor het nieuwe sdhooljaar de uit breiding gereed te hebben. Zeker de gymzaal moet dan te gébruiken zijn. De 270 leerlingen hebben het in de afgelopen 10 jaar zonder gymnastiek- - dankzij de financiële medewerking van de gemeente - hier iets aan ge- onderwijs moeten doen. Gelukkig kon daan worden. WAALWIJK - Door de Oecumenische Raad te Waalwijk was in het kader van de Vredesweek een forum uitgenodigd om vragen te beant woorden van uiteenlopende aard, op het gebied van de ontwikkelings hulp. Rector Vngts stelde in zijn welkomstwoord, dat hett V/2 jaar ge leden is, dat er een oecumenische werkgroep is opgericht. Deze werk groep heeft al meerdere malen van gedachten gewisseld en ook zijn er reeds een aantal interkerkelijke diensten gehouden. Afgelopen dins dagavond werd in de kapel van het Dr. Mollercollege te Waalwijk deze forumbijeenkomst gehouden. Velen, vooral jeugdigen, gaven van hun belangstelling ten. aanzien van de materie blijk. De inleiding, die voorafging van de discussie, werd gehouden door dr. Lafeber ut Tilburg. De wereld, SPECIAALZAAK 's Maandags voormiddag gesloten RONDOM DE WALLETJES Noem deze film geen documentai re. Noem deze film ook maar geen film, noem het wat je wilt; ik noem het een amusant socio-documen- tair gebeuren, omdat dat goed klinkt" schreef een bekend filmre censent over deze film opgenomen in de „walletjes-buurt" van Amster dam. HET WONDER DER LIEFDE De film is gebaseerd op Oswalt Kollo's boeken en zijn artikelen reeks in het Duitse weekblad ,Neue Revue'. Achtereenvolgens discus sieert Kolle met twee vooraanstaan de Duitse hoogleraren over het on derwerp sexualiteit, geeft hij enke le voorbeelden van verkeerde voor lichting door ouders aan hun kin deren en moeilijkheden van een pas getrouwd echtpaar en een paar, dat reeds zeven huwelijksjaren ach ter de rug heeft. Al deze situatie's voorziet hij van een wetenschappe lijk helder kommentaar. HERCULES, SAMSON EN ULIPES Reeds vanaf de eerste openingscè nes, waarin een kleine vissersboot wordt aangevallen door een zee monster, die met zijn geweldige ka ken de visser verzwelgt, is deze spectaculaire film gevuld met actie. Wij zien scènes, waarin de wrede Filistijnen de bewoners van een He breeuws dorp, die weigeren de schuilplaats van hun held, Samson te onthullen, kruisigen, afslachten en ketenen. „BANDOLERO" De beruchte Bishop-bende doet een poging de bank te beroven van het stadje Val Verde in Texas, waarbij de rijke landeigenaar Mr. Stoner wordt gedood. Sherrif John son ziet kans, met behulp van zijn assistent Roscoe, Dee Bishop en z'n vier bendeleden gevangen te nemen. Zij worden veroordeeld tot de strop. In een ander dorp hoort Dee's broer, Mace Bishop, de beul Grimes op scheppen over het feit dat hij op weg is naar Val Verde om daar Bishop en zijn bende op te hangen. Mace overvalt Grimes op een afge legen plaats en begeeft zich dan - gekleed in de kleren van de beul - naar Val Verde. „WERELDDEEL DER VERSCHRIKKING" Kapitein Lansen maakt met zijn oude, niet meer zewaardige boot de „Corita" een laatste reis van Free town naar Caracas. Hij heeft een il legale, hoog explosieve lading aan boord, en wil hierdoor nog een gro te som geld verdienen. De paar passagiers aan boord moe ten allen een exorbitante prijs voor de overtocht betalen, maar zij heb ben geen keuze, zij zijn allen op de vlucht. Lansen negeert een orkaan-waar schuwing, waardoor er - gezien de gevaarlijke lading aan boord - een muiterij uitbreekt onder de beman ning, die in een van de reddingsbo ten vlucht. „IIELGA" Dit is een voorlichtingsfilm in de meest zuivere betekenis van het woord, de zich wendt tot de op groeiende jeugd, jonge paren, echt paren, ouders en opvoeders. Er wordt getoond hoe reeds kleine kinderen op een vanzelfsprekende manier worden bekend gemaakt met alles wat zij kunnen bevatten, en hoe het wekken van het geslach telijk bewustzijn, al naar de leeftijd van het kind, een onderdeel moet vormen van de opvoeding. Aan de Roestelberg zullen a.s. zondagmiddag de Blue Birds uit Kaatsheuvel hun tonen uitstrooien door de mooie natuur. Zij die een dansje willen maken kunnen hier dan genieten met eventueel een wandeling voor- of achteraf. Ervaar het door twee gratis rijlessen en beslis daarna. CABAN-RIJSCHOOL Paul Krügerstraat 15, Waalwijk, Tel. 04160 - 4271 Een excellent gezelschap zal za terdagavond de zaal van Soos El Terreno vullen. Het zijn THE CATS uit Volendam die er een geweldig groot feest van zullen maken in de modernste pop-muziek. The Cats staan op de derde plaats van Radio Veronica's Top-40. De voorverkoop van toegangskaarten is donderdag en vrijdagavond aan de zaal. Voor Waalwijk is dat bij muziekhandel Con Musica aan het Vooreinde. Vrijdag- en zaterdagavond en zon dagmiddag en -avond zullen de disc. jockey's de verzoeknummers van de bezoekers gaan draaien in Soos Hertog Jan, waar het Cognacvat voor iedereen openstaat. Wij vragen nu reeds de aandacht voor zatérdag 4 oktober a.s. dan is daar Gerard de Vries van Veronica te gast met zijn nieuwe show. In de Bar aan de grote sportzaal van Taxandria zal zaterdag- en zon dagavond weer het gebruikelijke disco-bal zijn, met de allernieuwste plaatjes, die ook daar gezellig aan elkaar gepraat worden. In Lido zijn aanstaande zaterdag avond twee orkesten te beluisteren. Tot half elf spelen er The Duke Ci ty Sextet met de zanger Bob Smit. Daarna zullen The All Stars met zang van John Davis de boel ver maken. Zondagmiddag verzorgt de band „The Graduate" in Lido de muziek. Zondagavond op het grande soirée dansante doen De Wavo's hun best om de danslustigen aan hun trekken te doen komen. Buiten Waalwijk hebben in De Ster te Nieuwkuyk de jongens van John Lamers Syndicate zitting, op het bal van zondagavond. Deze zijn geen onbekende meer voor de teeners en twens van de Langstraat. waarin wij leven is één gemeen schap geworden. Deze wordt steeds nauwer. Vroeger leefden we ge scheiden, maar nu zijn alle volkeren eikaars buren. De communicatie middelen seinen alles over. Onze planeet is reeds vanuit de ruimte gezien door astronauten. Onze ge neratie kent een dodelijke dreiging tussen arm en rijk. Er is een ten dens naar steeds grotere verdeeld heid. Dit is feitelijk te stellen als een paradox. Het is een feit, dat er spanningen te constateren vallen tussen rijk en arm en tussen blank en bruin. Niemand kan stellen, dat het hem niet aangaat. Wij, de rijke blanke helft van de wereld, staan tegenover de arme zwarte helft. Men kan geen buitenstaander zijn. Men kan geen beroep doen op het niet geweten hebben. Er is een ontstellend tekort aan wetenschappelijk en politiek in zicht. De armen worden steeds ar mer en de rijken steeds rijker. Zo doende ontstaat er een steeds grote re kloof. Er een gruwelijk gebrek aan fantasie en edelmoedigheid. Ondanks het feit dat er steeds meer mogelijkheden komen is er geen of nauwelijks interesse in ontwikke lingshulp. Met medelijden, het stu ren van experts, etc. lost men geen problemen op. Door aalmoezen ver krijgt men geen toenadering in de maatschappij, maar waar blijft de solidariteit? Die solidaritet daalt steeds meer naargelang men een hogere status weet te bereiken. De genen, die internationaal bewogen zijn, zijn dit ook op nationaal ge bied. Deze generatie zal zich nog wel weten te handhaven, maar een nieuwe generatie zal de dans niet weten te ontspringen. Na de korte koffiepauze werden de forumleden voorgesteld door rec tor Vugts. Als forumleider trad op Burgemeester J. Teyssen. Verder waren in het forum vertegenwoor digd Dr. Lafeber, leraar aan een Middelbare school: oud-burgemees ter mr. Muizer namens de N'.O.V. I.B.; Drs. Westerterp lid van de Tweede Kamer; de heer Wuyten, directeur van een industrieel be drijf en de heer Kros, student. Burgemeester Teyssen, stelde, dat het een indringende inleiding was geweest. Niet alleen moeten we vanavond komen tot specculatieve beschouwingen, maar ook tot prak tische conclusies. De vraag is in fei te: Wat kunnen wij in Waalwijk hieraan doen. Volgens de eerste vragensteller werd de ontwikke lingshulp te materieel gezien. Het geestelijke mag zeker niet ontbre ken. Vertaald kwamen de woorden van de heer Lafeber er op neer, dat dat hij stelde: eerst de voeding en dan de moraal. Een juiste betaling van produkten uit de ontwikkelings landen is nodig en er dienen facili teiten voor deze produkten gegeven te worden. De heer Westerterp Ikon zch hiermede geheel verenigen. De exportafzet in Europa is opti maal. Waarom geen goede machines naar die landen. We moeten niet spreken over ontwikkelingshulp, al dus de heer Wuyten, maar we moe ten spreken van een mee helpen ontwikkelen. In het algemeen zijn in die landen de grondstoffen aan wezig. Arbeid is er voldoende, maar het mankeert wel aan de vakbe kwaamheid. De factor kapitaal is zonder meer niet aanwezig. Een an dere vraag was: waarom stoppen wij niet met de produktie van syn thetische produkten en voeren we geen natuurprodukten uit die lan den in? Westerterp zag dit als een illusie, want als men dit zou doen, dan zet men de ontwikkeling stop. De heer Kros merkt naar aanleiding van deze vraag verder op, dat de bedrijven meestal in handen zijn van buitenlanders. Van andere zijde werd gevraagd, wat dan het alterna tief zou kunnen zijn? De landen zul len dan een eigen produktieappa- raat moeten opzetten of het bestaan de produktieapparaat zal genationa liseerd dienen te worden. In verband met het uitgangspunt werd de vraag gesteld of Waalwijk als centrum van de schoen- en le- derwarenindustrie in deze richting in een bepaald land iets zou kunnen doen. Burgemeester stelde voor de ze suggestie terug te spelen op de oecumenische raad te Waalwijk. In een ander kader werd gesteld, dat het gaat om het recht van de arme. Er is een verantwoordelijkheid ten opzichte van de naaste. Die verant woordelijkheid dient politiek gecon cretiseerd te worden. Door de heer Lafeber werd een pleidooi gehou den om hier politiek óók iets aan te doen. De invloed, volgens de heer Westerterp, is er via de bestaande kanalen. De Tweede Kamer is voor mij een. uitdaging om er iets aan te doen. Hij hoopte dat het handvest in de V.N. zal worden aangenomen waarin de plichten en rechten van de arme en rijke zullen worden ge regeld. Een stelling was verder, dat een land afhankelijk is van het bedrijfs leven. Dit werd onderschreven door de heer Kros, die stelde, dat dit de kern van de zaak was. De rol van het bedrijfsleven is namelijk zeer groot. Vele vragen werden nog gesteld door de aanwzigen en beantwoord door de deskundige leden van het forum. Soms ontspon zich een le vendige discunssie. Rond half elf werd de discussie gesloten door Burgemeester Teyssen, die stelde, dat het een diepe discussie was ge weest met een verhelderende blik. De enige conclusie na deze avond kan dan ook maar zijn bijzonder geslaagd. TENNISTOURNOOI De Waspikse tennisvereniging or ganiseerde voor haar leden een on derlinge competitie op de banen in plan Noord. Volgens een bepaald afvalsysteem zou dit toernooi uit wijzen welke speelster en speler het sterkste koppel vormden. Mej. Char, lette Brokx en de heer Tonny Brokx behaalden de eerste prijs voor resp. mej,. Petri Jansen en de heer Teun van. Iersel en mvr. J. de Hond-de Groot en de heer Tonny Rombouts.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 9