De Echo van het Zuiden Raad Drunen akkoord met basisnota winkelvoorziening Vlag in top op van Kamer van nieuwbouw Koophandel Kaatsheuvels werkende jongeren ondernemen nieuwe aktiviteiten Voorschot stookkosten door b.enw. met 100°/o verhoogd s- J. van Es winnaar titelstrijd 5e klas libre - Kaatsheuvel riolering in elshout krijgt bijzondere aandacht informatiecentrum Verbond voor Veilig Verkeer in Waalwijk BEGIN 1970 GEREED IN PLAN LAAGEINDE II TE WAALWIJK I E* ■ElHi Gemeente verleent geen medewerking busvervoer kinderen Busvervoer Riolering Diversen Nieuwe kantoren en grote vergader- accommodatie Uitbreiding Geen voorrang: 9 gewonden bij ongeluk in Waspik Dit weekeinde wandeling Loonse en Drunense Duinen Va^ f 14.15 naar f 28.25 per maand v@or stookkosten Reactie Schrijvesi B. en W. Tests voor weggebruikers Jeugdbiljart DONDERDAGAVOND 2 OKTOBER 1969 92e JAARGANG No. 79 DRUNEN - Een voornaam punt van de agenda van de raadsvergadering van dinsdagavond was wel de Basisnota winkelvoorziening, welke nota in opdracht van hei gemeentebestuur door het CIMK is uitgebracht. Over deze nota, waarover wij in ons vorige nummer reeds uitvoerig hebben ge schreven, wordt een plan ontvoud dat als beleidslijn kan dienen voor de plannen van de gemeente t.a.v. winkelvestiging en het stichten van win kelcentra. In dit basisrapport wordt voorgesteld de stichting van een hoofdwinkelcentrum in de kom van de gemeente, de vestiging van een winkelcentrum in Vennen Oost, nadat 1000 woningen zullen zijn gebouwd en de vestiging van een winkelcentrum in de eventuele nieuwe wijken Vennen West en Zuidwest. Het project ontwikkelingsbureau AMRO kreeg de opdracht het hoofd winkelcentrum te gaan ontwikkelen, terwijl tevens de oprichting van een stuurgroep werd voorgesteld. Burge meester mr. H. Stieger gaf deze avond zeer uitvoerig opening van za ken t.a.v. deze basisnota en de plan nen op langere en kortere termijn. Herhaaldelijk werd door hem be klemtoond dat opening van zaken op dit gebied noodzakelijk is en dat be langhebbenden in deze zaken in spraak moeten hebben. De raad was het dan ook niet alleen eens met de voorstellen van b. en w., maar had tevens alle lof voor de wij ze waarop deze zaken door het ge meentebestuur werden aangepakt. Het nut van dit onderzoek dat 'blijk baar zeer kritisch is geweest, blijkt zeer groot te zijn, want reeds nu is gebleken dat de stichting van win kelcentra reeds sterk gaat afwijken van wat eertijds door de stedelbouw- kundige is gepland. De kleuters uit de nieuwe wijk Ven nen Oost moeten iedere dag naar de kleuterschool plm. 1500 m afleggen. Dit zal nog voortduren tot ongeveer januari. Dit heeft een aantal inwo ners van deze wijk er toe gebracht b. en w. te verzoeken een busdienst voor deze kleuters in het leven te roe pen, waarvan een gedeelte van de kosten gedragen zullen worden door de betrokkenen en een gedeelte door de gemeente. De betrokkenen komen met een aantal steekhouden motieven waaronder als voornaamste de veilig heid en verzoeken de gemeente om medewerking. B. en w. achtte het in voeren van een dergelijke busdienst niet noodzakelijk, ten eerste omdat bet mogelijk verplichtingen zou gaan scheppen voor de toekomst. Verder omdat het maar van tijdelijke aard is en de uitvoering zeer moeilijk is. Het voor en tegen werd door de leden ruim uitgemeten, waarlbij zij die me ning van b. en w. niet deelden met evenveel tegen-argumenten kwamen die er voor pleitte de bus wel te la ten rijden. Uiteindelijk wonnen b. en w. bij de stemming toch het pleit, waarlbij 10 stemmen voor b. en w. en 5 tegen dit voorstel. Het waren voornamelijk de heren Snoeren, Nass, Brok, van de Wiel en van Helvoirt, welke er voor pleitte de bus te laten rijden. Mevr. Bosman kon meevoelen met de moe ders welke kleuters hadden, maar wees er op dat men in dit geval niet te gevoelsmatig te werk moest gaan. De heer v. Lammeren wees in dit verlband vooral op het tijdelijk ka rakter en was derhalve dan ook tegen De heer van Venrooij had in 'n vo rige vergadering reeds speciale aan dacht gevraagd voor de riolering in Elshout. Tijdens deze vergadering deelde de voorzitter mede dat deze zaak grondig was onderzocht mede i.v.m. de noodzaak waarop de heer van Venrooij had gewezen en de on houdbare toestand. Bij dit onderzoek is komen vast te staan dat speciaal voor het oostelijk deel van Elshout, waaronder Schanswijk en Norbertij nenstraat mogelijk een oplossing kon worden gevonden. De riolering van dit gedeelte (geen noodoplossing) zal bestekklaar werden gemaakt, om zo dra financieringsmiddelen en moge lijkheden aanwezig zijn met de uit voering te kunnen beginnen. Op deze vergadering werd ook nog een bedrag gevoteerd voor een ge schenk aan de Boerenleenbank, be drag 1500,-. Door de gemeente werd aangekocht pand Eindstraat 37 tegen de prijs van 14.000, - Dit pand dat nog in goede staat is zal niet gesloopt worden. Voor voorzie ningen aan het rioolgemaal werd een bedrag van 10.750,- beschikbaar gesteld. Door de gemeente Drunen werd op voorstel van b. en w. ook financiële medewerking verleend tot oprichting van de dépendance in Drunen van de muziekschool in Waalwijk. Dit zal voor de gemeente Drunen cp plm. 30.000, - komen. Deze muziekschool zal worden on dergebracht in De Hoge Braken. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Woensdag is de vlag in top gegaan op het nieuwbouw- gedeelte van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Noordelijk Noord-Brabant am de Wilhelmina- straat te Waalwijk. Het werk omvat nieuwe ruimten voor administratie en een grote nieuwe vergadering, wat bijna een verdubbeling van het huidi ge gebouw betekent. Door de uitbreiding van het aantal leden van de Kamer van Koophandel, door toenemende aktiviteiten ten be hoeve van het bedrijfsleven en een daarmee gepaard gaande uitbreiding van het personeel is er een behoefte ontstaan aan meer vergaderaccommo datie, kantoren en archiefruimten in het gebouw van de Kamer. Een spe ciale bouwcommissie heeft zich met de voorbereiding van het werk bezig gehouden. De uitbreiding houdt onder meer in: een nieuwe grote vergaderzaal met accommodatie voor de pers: het cre- eren van drie gescheiden kantoren voor: 1. handelsregister, 2. vesti- gingswet/borgstellingsfcnds, 3. han- lelsvoorlichting en boekhouding. Ook komt er een nieuwe grote pulbliekhal met een daarop aansluitende tijd schriftenbibliotheek en een spreekka mer. Verdere dienstruimten, waarin zullen worden ondergebracht een keu ken, garderobe e.d. zullen in de nieuwbouw te vinden zijn. Het werk wordt uitgevoerd door het Aannemingsbedrijf Wed. A. Aarts en Zn. N.V. te Waalwijk en staat onder architectuur van het Architektehbu- reau A. van Huiten en Ir. M. Schiks. De aannemer hoopt het werk defini tief cp te leveren eind februari, begin maart 1970. SBUlDifOli WEEDS VANAF f%5,- QNp APARTE VHERTOGENBOCCH 3KT 19 TEL. 37073 (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Er zijn in Waalwijk maar1 weinig inwoners die gelukkig zijn met het beleid" dat het college van b. en w. voert tert aanzien ivan de warmte-levering. De bewoners van de 240 woningen plan Laageinde I en de 24 koopwoningen in deze wijk hebben dit jaar al een hele strijd ge leverd om een drastische verhoging ongedaan te. krijgen. Deze week wer den de bewoners van Laageinde II opgeschrikt door een schrijven van het college waarin werd meegedeeld dat het voorschot op de stookkosten van f 14,15 per maand op f 28,25 wordt gebracht. Een verhoging van 100% Een simpele voorrangskwestie j lag maandagmorgen ten grondslag aan een verkeersongeluk waarbij niet minder dan 9 personen meer of minder ernstig werden gewond. Een volkswagenbusje met arbei ders op weg naar hun werk kwam vanuit de richting Raamsdonksveer de oprit onder Wasoik van de Langstraatweg opgereden. Vanuit de gemeente Waspik kwam een zelfde busje met arbeiders die bij het viaduct rechtsaf richting Waal wijk zoude»- gaan. Vanzelfsprekend mocht de bestuurder van dit laat ste voertuig veronderstellen dat 't busje vanuit Raamsdonksveer na de oprit richting Waspik zou draai en. Achteraf bleek echjer dit busje ook de afrit naar Waalwijk te wil len nemen waarbij de bestuurder kennelijk de voor hem rechts ko mende wagen niet opmerkte. Bij de aanrijding werd de bus vanuit Waspik van het talud bij het via duct gedrukt en smakte 6 meter omlaag. Zes van de acht inzitten den werden hierbij gewond. Een Tv»n ben werd door een raam uit het busje geslingerd maar man keerde hoegenaamd niets. Een an dere inzittende werd met zijn bo venlichaam door het raam van het portie- gedrukt. Toen het busje onderin tot stilstand kwam en kan telde kwam deze persoon onder de wagen terecht waarbij als bij een wonder zijn hoofd ver genoeg uit het raam stak om niet onder de bus te raken. Ook dit slachtoffer werd niet ernstig gewond. De be stuurder van de bus uit de richting Raamsdonkveer moest in bewuste loze toestand naar het ziekenhuis te Tilburg worden overgebracht. Twe» van ziin medepassagiers moesten mèt de acht gewonden van de andere bus naar het zie kenhuis te Raamsdonksveer wor den overgebracht. Geen van hen bleek echter ernstig letsel te heb ben opgelopen. De ANWB heeft in samenwerking met Natuurmonumenten en het IVN (Instituut voor Natuurbeschermings educatie) een tocht uitgezet door het gebied van de Loonse en Drunense Duinen en door het natuurmonument Plantloon. Er zijn drie routes, n.l. een korte route van ca. 6,5 km, een middel lange route van ca. 12 km en een lange van ca. 17 km. Het mobiel ANWB-kantoor, dat als vertrekpunt fungeert staat opgesteld op de par keerplaats naast de kerk te Loon op Zand. Kaatsheuvels Werkende Jongeren, aangesloten bij de Kath. Werkende jongeren, gaan in het seizoen 1969- 1970 diverse nieuwe aktiviteiten on dernemen. Blijkens hun dezer dagen verschenen eerste maandblad, bevat het programma een bromfietsenrally, filmvoorstelling met discussie, diver se gespreksavonden met o:a. de di recteur van het gewestelijk arbeids bureau, met een arts over een aktu- eel Onderwerp, met de burgemeester der gemeente, verder over de vakbe weging, alsmede 'n forumavond over ontwikkelingshulp. Bovendien ligt 't in de bedoeling om bij voldoende deelname eenmaal per maand een ex cursie te organuiseren o.a. naar de Stadsschouwburg te Tilburg, de KRO, politiebureau, oorlogsmuseum Overloonwerkplaats N.S., beelden de kunstenaars, enz. Aangezien de KWJ nog geen eigen tehuis heeft voor enkele aktiviteiten, zoals een handenarlbeidclulb, 'n brom- fietssleutelclnb en gespreksgroepen - dit is wel beloofd door de burge meester der gemeente zal voorlo pig gébruik gemaakt worden van de lokaliteiten van de Gildenbond en 't voormalige gemeentehuis, dat door hen aangeduid wordt met 'Den Dam'. Het seizoen wordt vrijdag 10 okto ber a.s. geopend met een bromfiets rally, waarvoor alle jongens en meis jes vanaf 18.00 uur in de Gilden bond kunnen inschrijven. De rally wordt besloten met een dansavond, waarbij de muziek verzorgd wordt door de Country - Westerngroup The Tumbleweeds en The Blues Collec tion. Ook niet-deelnemers aan de ral ly zijn hierbij welkom op vertoon van een steunkaart. Tenslotte wordt in het orgaan een oproep gedaan tot alle Werkende Jongeren van Kaatsheuvel om op za terdag 1 november a.s. mee naar Den Haag te gaan, waar een nationale de monstratie zal worden gehouden om de samenleving te wijzen op de grote maatschappelijke achterstelling van de Werkende Jongeren. De Raad van de Werkende Jongeren en de drie jeugdorganisaties, die een band heb ben met de vakcentrales, door wie de ze demonstratie wordt georganiseerd, hebben 1 november gekozen, omdat op die dag het nooit in de praktijk toegepaste art. 12 uit de Arbeidswet 1919, die één dag vorming of on derwijs mogelijk stelt, precies vijftig jaar bestaat. Het bedrag van 14.15 wegens voorschot stookkosten is destijds vastgesteld op basis van een raming van het brandstoffenverbruik in een volledig stookseizoen. Na afloop van het eerste stookseizoen 1968 - 1969 - zo schrijven b. en w. aan de be- woners - is gebleken dat het werke lijk brandstoffenverbruik belangrijk hoger is geweest dan werd geraamd. „Dat kan wel zijn. Als inderdaad het verbruik veel hoger is, kan ik me voorstellen dat de tarieven worden verhoogd. Maar.het is toch wel 'n vreemde zaak dat men een dergelijk tarief 100 procent moet verhogen. Wat heeft dan een raming voor nut.. Toen de mensen deze woningen be trokken ging men uit van 14,15. Nu moet er ineens het dubbele wor den betaald. Bij velen zal dat weer prclblemen geven" vertelde ons een van de bewoners uit de wijk. Deze huurder vond het ook een vreemde zaak dat er geen warmtemeters wor den geplaatst. In de brief schrijven b. en w.: „deze op zichzelf minder prettige constatering is begrijpelijk, aange zien bij de raming van het brandstof fenverbruik - mede op basis van destijds door het Ministerie aange houden cijfers - in het geheel niet beschikt kon worden over ook maar enigszins op ervaringsgegevens be rust --id cijfermateriaal". Het hogere verbruik heeft noodzake lijk tot gevolg, dat het voorschotbe drag van 14.15 met 14.10 dient te worden verhoogd. In de brief wij zen b. en w. er de bewoners nog op dat het college de bevoegdheid heeft het oorspronkelijk bedrag aan te pas sen aan het werkelijke kostenpeil. De verhoging gaat in cp 1 oktober. In november zal het nieuwe bedrag be taald moeten worden samen met het hogere bedrag van oktober. Aan het slot van de brief schrij ven b. en w.: „Uiteraard zal na af loop van het stookseizoen een nacal culatie plaatsvinden, aan de hand waarvan het uiteindelijk verschuldig de bedrag wegens stookkosten zal worden vastgesteld". De bewoners van Laageinde II willen een comité vermen dat tegen deze gang van za ken bij het college en bij dé gemeen teraad gaat protesteren. (Van onze verslaggever) WAALWIJK Op initiatief van de afdeling Waalwijk van het Ver bond van Veilig Verkeer zal een mobiel Informatiecentrum van dit Verbond gedurende 2 dagen stand plaats hebben op he Vredesplein in Waalwijk en wel op dinsdag 7 ok tober van 13.00-17.30 uur en van 19.00-21.00 uur en op woensdag 8 oktober van 10.00-13.00 uur, 14.00- 17.30 uur en van 19.00-2100 uur. Elke weggebruiker wordt gratis (en anoniem) in de gelegenheid gesteld zijn gezichtsvermogen en reactiesnelheid aan een test te la ten onderwerpen. In een speciaal hiervoor ingerichte wagen staat de volgende apparatuur opgesteld: Ortho-Rater test. Met behulp van dit apparaat kan worden nagegaan hoe het gezichtsvermogen is met betrekking tot: a. gezichtsscherpte, b. oogstand, c. afstand of diepte waarneming, d. kleurgevoeligheid. Met het unieke apparaat „de Ny- ko-test" kan worden nagegaan of het oog op de juiste wijze en bin nen de daarvoor toegestane tijdsli miet na verblinding door een te genligger zich aanpast. Verblin ding wordt op -'erantwoorde wijze gesuggereerd door de ogen aan 'n in tijdsduur variabel en fel licht schijnsel bloot te stellen. In over leg met deskudingen wordt ge middelde tijdsduur van de verblin ding ongeveer één minuut aange houden. De Perti-meter dient ter bepaling van het gezichtsveld - van uiterma te groot belang voor het wegbeeld - Ook is er dan nojj een reactie- snelheid-test. Met deze test wordt nagegaan of de weggebruiker bin nen de daarvoor toegestane tijd re ageert op bepaalde optische signa len door het gebruiken van gas- en rempedaal. Door de spanten van het dak een blik in 't nieuwbouw-gedeelte van de Kamer van Koophandel Van 27 t.m. 29 sept. zijn in café 't Maoske in De Moer de finalewed strijden gespeeld om de kampioens titel district Kaatsheuvel 5e klasse li bre. Na zeer spamnende partijen wist J. van Es mét een alg. moyenne van 1.39 de baas te blijven over D. Ga- dellaa, KT O, die een alg. moyenne van 1.33 behaalde, beiden behaalde 12 matchpunten. Het hoogste alg. moyenne behaalde. G. van Gooi met 1.44, ook deelde hij de hoogste serie van 14 met J. Schapendonk van KTO, die ook het hoogste partijgemiddelde noteerde, n.l. 2.50. W. Hamers van 't Maoske, kon in de slotfase zijn zenuwen niet meester blijven. A. Koenen van Poe delvrees moest met een vijfde plaats genoegen nemen. De jeugdige A. La- ros van Ons Genoegen speelde en kele goede partijen, maar komt nog wat wedstrijdervaring te kort. De doödgevergde kampioen J. Vera, De Efteling, moest met één winstpartij genoegen nemen met de voorlaatste plaats. J. Schapendonk tenslotte kreeg de rode lantaarn. Districtsvoor zitter J. v. d. Kaa was maandag aan wezig om de nieuwe kampioen te hul digen en de bondsmedaille uit te rei ken. Het eerste vijftal van Kaatsheuvel verloor in Waalwijk met 7-4. Alleen J. van Gompel 2.00 en M. Laros 2.60 wisten tot winst te komen. K. Groe- nendaal verloor met 1.23, J. Verbo- ven met 0.62 en F. Govers met 0.47. Kaatsheuvel 2 dat Waalwijk 1 op be zoek kreeg moest een nederlaag van 3-8 incasseren. Het programma voor zaterdag 4 okt. a.s. is: Loon op Zand 1 - Tilburg 2 Goirle 1 - Kaatsheuvel 2 Kaatsheuvel 1 - Zevenbergen 1 Tilburg 1 - Goirle 2 Alle wedstrijden beginnen om 14.00 uur. Kaatsheuvel speelt in het Mis siehuis St. Antonius. Van 3 t.m. 6 oktober worden de voorwedstrijden Pers. Kam. 3e klas libre verspeeld. 18 deelnemers zijn in 3 poules ondergebracht en spelen in café-rest. P. van Dun, café J. Pruis- sers en café Snoeren. Partijlengte is 100 car. Aanvang vrijdag en maan dag 7.30 n.m., zaterdag en zondag te 5.30 uur. In café-rest. P. van Dun wordt echter niet op vrijdag gespeeld Zaterdag en zondag beginnen de wedstrijden om 3.00 uur en maandag om 7.30 uur.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 17