wAAlwijkse en lanqstRaatse coimant De democratie zegevierde Volgend jaar heeft Waalwijk er 240 galerijflats bij t'X canpe ampe IBC BOUWT FLATS IN PLAN GROENEWOUD EN AAN HET BLOEMENOORDPLEIN I AAN HET BLOEMENOORDPLbIN OPEN OOG Bronchiletten van Yïlierlo DONDERDAGAVOND 2 OKTOBER 1969 92e JAARGANG No. 79 ^WWHWI DeeS van woningwet woningen in Atitonïusparochie dit jaar klaar Particuliere bouw Plan Zanddonk 'n Goed adres, 'n Uniek adres, in Tilburg: \m? Centrum ins Besoijen Flatwoningen Huurprijs een fiets TOON AARTS Hef romrneBf in Frankrijk Aantal bejaarden vormt 10% van de NederE. bevolking ■■■POMiHÉMapBHRlf De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" In Waalwijk zijn momenteel bijna 450 woningen in aanbouw Er is geen land in de wereld, dat zo nauwkeurig bekeken wordt, dat de ontwikkeling van zijn politiek betreft, als West-Duitsland. Dat de gehele wereld en Europa in het bijzonder daar sterk in geïnteres seerd is spreekt vanzelf, gezien de ervaringen die men met een streng Duits nationalisme heeft gehad. De democratie in de Bondsrepu bliek is nog jong en de politiek in dit land wordt grotendeels be paald door mensen, die opgroeiden in de jaren waarin Hitier zijn volk indoctrineerde met zijn theoriën. Het zijn de jongeren van toen, die nu iets te betekenen hebben en het gevaar is uiteraard groot, dat oude sentimenten weer naar boven zou den komen. Dat is ook de grote vrees die men overal aantreft nu in de Bondsrebubliek zich een neo- nazistische partij in de vorm van de N'PD van Adolf von Thadden vertoont. Men moet in een echte democratie nu eenmaal ook an dersdenkenden, hoe extreem hun politiekok is, mogelijkheden bie den en de vrijheid geven om deel te nemen aan het politieke spel. Dat is toch juist de grote waarde van de echte democratie! Daarom moest men in de Bondsrepubliek ook de NPD de vrijheid geven om aan de verkiezingen deel te nemen Daarnaast kregen ook de uiterst linksen hun kans. De grote vrees bestond echter voor een herleving van het nazisme doormiddel van deze NDP. De leiders van de grote partijen, de CDU en de SPD, Kiesinger en Brandt hebben de wereld reeds eerder gerustgesteld. Volgens hen behoeft men niet bevreesd te zijn voor een herleving. Maar toch de vrees is gebleven. Nu, met deze verkiezingen van afgelopen week, heeft de Bondsre- publitk duidelijk gedemonstreerd dat er geen behoefte bestaat aan een nieuwe Hitler of nazistische levensbeschouwingen. De NPD kreeg geen voet aan de grond en haalde niet eens de verplichte mi nimale 5% van de stemmen. Het gevolg hiervan is, dat er geen en kele afgevaardigde van deze partij in de Bondsdag zitting kan nemen. De neo-nazies werden uitgescha keld. Deze ontwikkeling is bijzonder interessant en geruststellend. De NPD die zelf op ongeveer tien tot twaalf procent van de stemmen had gehoopt werd een dodelijke slag toegebracht. Het belangwekkende van deze nederlaag is wel, dat dit afwijzen geschied is op geheel vrijwillige basis. De kiezers hadden tenslotte de vrijheid om hun stem uit te brengen op welke partij dan ook. Geheel spontaan werd de NPD af gewezen, nog geen 5% van de Westduitse kiezers bracht zijn stem op die partij uit. Men heeft geen behoefte aan terreur en knokploe gen, niet van rechts en niet van links, want de linkse extremisten behaalden ook slechts 1% van de stemmen. Het spontaan afwijzen en be wust kiezen tegen deze extremen krijgt meer accent doordat in de Bondsrebubliek een stemrecht be staat en geen stemplicht. In extre me kringen bestaat een zekere stemdiscipline en gaan alle aan hangers verplicht naar de stem bus om hun stem op de partij uit te brengen, om op die manier geen stem verloren te laten gaan. De echt democratisch ingestelde partijen hebben een kiezerscorps, dat nogal lauw is. Het gevaar be staat dan, dat wanneer veel van die lauwe kiezers verstek laten ■Qxcluóieoe ^herenkleding WAALWIJK IBC in momenteel drukbezig met het heien van de betonpalen voor de 120 flats aan 't Bloemenoordplein (Van onze verslaggever WAALWIJK - In de loop der eeuwen is Waalwijk steeds een welvaren de gemeente geweest, zo wil de geschiedenis. Men kan niet ontkennen dat Waalwijk een levendige stad is, met een sterk stijgend inwonertal; van 14.000 in 1952 naar ruim 23.000 dit jaar. Dat Waalwijk er in bijna 17 jaar ruim 9000 inwoners bijkreeg is voor een belangrijk deel te danken aan de honderden woningen die in deze jaren zijn gereed gekomen. Dat zal ook voor de toekomst wel zo gelden, want de uitbreidingsplannen Zanddonk en De Hoef, die de aandacht voor de komende 10 jaar op eisen, voorzien in één woongebied voor meer dan 8000 inwoners. Mo menteel zijn er bijna 450 woningen in aanbouw. Een groot gedeelte hier van zal medio 1970 gereed zijn. Wat wordt er momenteel zo al ge bouwd? De 'NV Internationale Bouw Compagnie' IBC-Best is momenteel bezig met de bouw van maar liefst 240 flatwoningen verdeeld over zes blokken. Drie flatgebouwen komen er op het Bloemenoordplein. Om precies te zijn op een bouwterrein begrensd door de Klaproosstraat, de Valeriaan straat, de Herikstraat en de Wederik straat. Drie andere flatgebouwen met eveneens ieder 40 woningen komen er in het plan Groenewoud. Deze week zal nog worden begonnen met de grondwerkzaamheden voor het bouwterrein aan de Groen van Prin tererlaan en de Dr. Kuyperlaan. Hier komen 85 zgn. bouwvlietwonin- gen. Dit zijn woningen die bestaan uit een bejaardenwoning (beneden) en 'n maisonette. Aan de Genestetstraat te genover de Antoniuskerk zijn momen teel 20 grote woningwetwoningen in aanbouw. Een deel hiervan komt nog dit jaar gereed. Als de rijksgoedkeu ring binnen is zal spoedig ook 'n aan vang worden gemaakt met de bouw van nog eens 38 van deze woningen aan de Dr. Ringersstraat. gaan, de extremisten naar verhou ding meer procenten aan stemmen behalen dan juist is. Op die lauw heid bij de democraten en de dis cipline in eigen gelederen hadden de extremen gerekend. Het Duitse kiezerscorps is echter in zeer grote getale ter stembus gegaan en heeft duidelijk getoond dat de Bondsre publiek een democratie is en dit wenst te blijven. Intern zijn er enkele verschui vingen, zoals wat verlies van de CDU, groot verlies bij de liberale FDP en fikse winst bij de socialis tische SPD. Maar dat zijn normale democratische verschijnselen. Ook in de sector van de particuliere bouw is men aktief. Het makelaars kantoor Stok n.v. is bezig met de bouw van 14 koopwoningen aan de Brabantlaan. Dit zijn woningen van het type 2 onder één kap. Dezelfde woningen, eveneens 14, komen er aan de Blijde Incomstelaan. Het bouwbe drijf Van de Wetering-v. d. Schans bouwt verder in het plan Meerdijk, nog 12 koopwoningen. Het bouwbe drijf de n.v. Hoefsven heeft 14 wo ningen in aanbouw aan de Karei Lot- syweg (achter Romantica) en 6 in voorbereiding aan de Seringenhof. Als alles mee zit hoopt men volgend jaar met de bouw van de eerste wo ningen in het nieuwe uitbreidingsplan Zanddonk te kunnen beginnen. Er zal dan echter nog veel moeten gébeu- KWALITEIT stofknopen, plisseren, ges pen, ajouren, ceintuurs, re pareren, borduren, verma ken, inkorten enz. enz. enz. VAKWERK jersey japonnen en pakjes, jumpers, rokken, blouses, nylons, shawls, pantalons, Heuvelstraat 14 ren, zoals de wegaanleg, riolering en het leggen van leidingen voor gas, water, electriciteit etc. Het gemeente bestuur verwacht echter dat er vol gend jaar zeker met het eerste com plex wordt gestart. In totaal gaat Zanddonk 1600 wooneenheden om vatten, praktisch allemaal laagbouw. "Wanneer dit plan gerealiseerd zal zijn? Ocb, wie kan het zeggen, daar spelen zoveel factoren in mee, maar we mogeh wel op heel wat jaartjes rekenen. En dan? Wel het plan de Hoef is dan zeker door de raad be handeld", vertelde burgemeester J. Teijssen ons onlangs. Zoals bekend wordt het woongebied plan Zanddonk begrensd door de Kloosterweg, de Meerdijk, het industrieterrein en de spoorlijn. Het plan de Hoef is enke le jaren geleden reeds in de raad ge weest. Het kreeg toen niet de instem ming van alle raadsleden, zodat het gemeentebestuur de plannen introk. Momenteel zijn deze plannen in stu die. In de nieuwe wijk de Hoef komen naar schatting 600 wooneenheden. Met het plan Zanddonk mee zullen 't er ruim 2200 zijn, goed voor 8000 inwoners. Voorlopig voldoende om een groei van Waalwijk te waarbor gen Overigens werkt het gemeente bestuur niet alleen aan de uitbrei dingsplannen, maar hebben ook de bestaande woonwijken de aandacht. Zo krijgt de stadswijk Besoyen een centrum. De plannen daarvoor zijn al enkele jaren geleden in de raad ge weest. Momenteel wordt er gewerkt aan een verbindingsweg tussen de Molenstraat en de Burg. Verwiel- straat. Hier is een centrum geprojek- teerd wat ook Besoyen een hart moet geven, waaraan het in deze oude wijk ontbrak. Overigens zal realisering van het projekt nog wel even duren. De flatwoningen die aan het Bloe menoordplein en in Groenewoud ge bouwd worden, zijn de zgn. systeem- bouwwoningen, die ook in Tilburg- Ncord worden gebouwd. Het bouw plan in Waalwijk is echter veel luxer. Er wordt 't wissélkamer-systeem toe gepast, wat betekent dat de flats 4 slaapkamers, een grote woonkamer en een keuken krijgen. Ook komen er aan galerijzijde grote ramen, in tegen stelling tot in Tilburg. Op het terrein aan het Bloemenoordplein komen 2 blokken van 36 woningen met in to taal 18 garages in de onderbouw en 1 blok van 48 woningen met 12 ga rages. In totaal derhalve 120 wooneenheden en 30 garages. Elk woonblok bestaat DE KERK BUITEN DE MUREN Eens leefde een man, die een beweging op gang heeft gebracht, waar van wij nu nog spreken. Later zijn er mensen gekomen, die de beweging in vaste banen hebben geleid. Sterker nog: zij beweerden, dat die vaste banen de beweging zélf was. Toen is de beweging lam gelegd. De stro ming was er uit. Die beweging raakte de maatschappelijke orde, het gevestigde bestel, het vaste leefpatroon. Er ontstond deining en onrust. Maar toen de vaste banen kwamen, keerde de gemoedsrust terug. De beweging van Jesus Christus is begonnen temidden van het brui sende leven van elke dag. Later hebben wij de beweging aan banden gelegd: we hebben er een gebouw omheen gezet, we hebben een or ganisatie opgebouwd. En toen werd voor velen het enthousiasme van het eerste uur gedoofd. Toen bleek, dat Jesus Christus en zijn be weging zich niet lieten vangen binnen de muren van een kerk en nog minder binnen een web van gedetailleerde voorschriften en wetten. Want de idealen van Christus tasten ons denken, ons spreken en ons handelen aan, wie en waar we ook zijn. De Kerk zal weer buiten de muren moeten beginnen, daar waar ge speeld en gewerkt wordt. De Kerk zal weer de baan op moeten, naar het leven toe! De Kerk zal weer beweging moeten brengen daar waar verstarring dreigt. De Kerk zal opnieuw op de bres moeten staan voor de rechten van de vertrapte mens: de Kerk zal vrede moeten preken, ze zal moeten vechten voor een wereld, waarin het voor iedereen ge lukkig leven is. Ze zal moeten verkondigen, dat het de moeite waard is om te strijden voor de goede zaak, dat er hoop is en verwachting voor mensen van goede wil, dat we samen op weg zijn naar iets groots. De kerk zal moeten inspireren en bemoedigen om vol te houden tegen alle onmacht in. Naar zo'n Kerk-buiten-de-muren moeten wij op weg; naar een kerk, die gelooft in de mens en het leven. Iets van dit alles beweegt ons, als wij zaterdag met ruim honderd men sen van diverse pluimage gaan bosbomen, met het doel om elkaar te ontmoeten in een eerlijk gesprek. L. van Berkel Rechtstreeks van veiling te Londen: pracht partij PERZEN, w.o. Hamadan, Bellouscht, Kenthens enz. U kunt nu reeds een pracht stuk aankopen vanaf 59,Verkoop begint heden in onze boerderij. KAPELSTRAAT 5 te ELSHOUT bij Drunen Ook antieke en klassieke meubelen. Zondagsmiddags van 2 tot 6 uur kijkdag. uit 6 bouwlagen met galerijen aan de voorzijde van de woningen en een balkon aan de achterzijde. Elk blok wordt zodanig gesitueerd, dat voor elke woning een riant uitzicht aanwe zig is op een terrein dat gevormd wordt door een grote groene ruimte met waterpartijen. Voorts is elke woonblok van een trap voorzien en van één lift. De woningen zijn zeer comfortabel en bevatten o.a. 4 slaap kamers, een woonkamer en ruime keuken, een hal alsmede een was ruimte. Zij zullen worden voorzien van centrale verwarming volgens 'het wijk verwarmingssysteem (aardgas), waarvan het ketelhuis (bestemd voor de 3 blokken) zal worden opgericht in de zuid-westhoek van het bouwter rein. De bergingen bevinden zich in de onderbouw van de flat. Voorts zullen de woningen worden aangeslo ten op het centrale antennesysteem en worden voorzien van een vuilnisstort- apparatuur. Volgens een rente-opzet zal de huur van een woning ca. 180, per maand bedragen (inclusief alle vaste kosten van genoemde voorzie ningen). De definitieve huur van de ze woningen zal eerst door de Minis ter worden vastgesteld, wanneer de werkelijke stiöhtingskosten dezer wo ningen bekend zijn. De flats op het Bloemenoordplein worden de grootste flats die Waal- ivijk kent. De bewoners hebben naast de woonkamer nog vier andere ka mers ter beschikking. Behalve als slaapruimte zijn deze vertrekken ook als hobbykamer, werkruimte, studeer- of speelkamer geschikt. Ook is in de woningen een grote hal gesitueerd. De royale keuken kan als eetvertrek benut worden. Door deze nieuwe op zet, die niet in Tilburg of Eindhoven te vinden is, wordt een riante woning verkregen waarmee het gemeentebe stuur blij is. BLIJF FIT EN JONG Koop bij Grotestraat 322, Waalwijk Telefoon 3613 In Frankrijk is het weer een chaotische toestand. Het spoorweg en metroconflict is beëindigd, maar dat betekent in het geheel niet, dat de sociale rust zou zijn weerge keerd. Er dreigen weer ernstige stakingen en nu bij het personeel van de gas- elektriciteits- en wa terleidingbedrijven, de PTT, de metaalindustrie, de mijnen, de banken en zelfs onder de ambte naren rommelt het hevig. Men wenst van alle kanten niet cnbelangrij ke salarisverhogingen en dat, terwijl de regering het noodzakelijk acht om de buikriem aan te trekken. Tegen de hoge belastingen en dergelijke zijn de middenstands bonden in het geweer gekomen en zij doen dit op niet mis te verstane wijze door middel van bomaansla gen op belastingkantoren. Pre mier Chaban-Delmas heeft de poli tie opdracht gegeven zeer streng en hard tegen deze middenstands knokploegen op te treden. Hoestdrank in tabletvorm. f 1.— Het is tegenwoordig geen ellen de meer om oud te worden, zoals dat vroeger het geval was. De ouder wordende mens wordt tegenwoor dig omringd met vele zorgen, zo wel op medisch als op sociaal ter rein en het gevolg hiervan is, dat de mens gemiddeld langer leeft. Dat leidt er toe, dat het aantal be jaarden steeds groter wordt. Waar vroeger re mensen korter leefden en op een bepaalde leeftijd van ziekte en narigheid stierven, war den nu mogelijkheden geschapen voor een prettige en gezonde oude dag. Op het ogenblik is het reeds zo, dat van elke tien Nederlanders er één bejaarde is. Het aantal bejaar den vormt ruim tien procent van onze totale bevolking. Men verwacht echter, dat dit percentage in de naaste toekomst nog verder zal stijgen en wel tot ruim 11% over een jaar of tien. Wanneer wij daarbij in het oog houden, dat in die komende tien jaar ook het totaalcijfer van onze bevolking sterk zal stijgen en wel vermoedelijk tot ruim 14 miljoen in 1980, in vergelijking met nu, veel groter zal zijn geworden.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1