waalwijkse en LanQstRAAtse couRAnt Schoenmode voorjaar en zomer: kreuklak, zware hak, brede leest Zr. Wassenberg van Nicolaas- ziekenhuisgaatnaarKameroen bouwman brillen IBC bouwt in Waalwijk flats volgens systeem Rottinghuis Voetbalseizoen '68-'69 had veel hoogtepunten voor SSC Modehuis Gunen bracht uitstekende collectie herfst- en winterkleding SCHOENMODEBEURS - DUSSELDORF STIMULERINGSPROJEKT IN MIDDEN AFRIKA AAN BLOEMENOORDPLEIN EN IN PLAN GROENEWOUD DRUK BEZOCHTE MODESHOW IN LIDO DONDERDAGAVOND 2 OKTOBER 1969 92e JAARGANG No. 79 Ook veel Nederland se inzendingen op Duitse beurs Kroonjaar Grotere maten Proces Hamer-kielhak Jaarvergadering druk bezocht Financiën Elementen worden in de fabriek gemaakt Arbeidsbesparing Fabricage Eén bewerking R.G.-o.d.W. De tcho v^n Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" DUSSELDORF Drie zaken beheersen de schoenenmode in het ko mende voorjaar en zomer. Dat zijn de reeds eerder gesignaleerde lak en kreuklak en verder de veelal zeer zware hakken (hamer- of keil- hak) en de nog steeds brede leest. Over deze mode-aanduiding kan geen verschil van mening bestaan, omdat alle deelnemende firma's op de G.D.S zeer eensluidend zijn in de samenstelling van hun collec ties Als bij onderlinge afspraak gingen zo ongeveer alle ontwerpers zicli te buiten aan de zeer robuuste hak. Eigenlijk kan van de kleuren, de combinaties van tinten en de wijze van versiering hetzelfde wor den gezegd. Bij een bezoek aan een evenement als de G.D.S. de schoenmodebeurs van West-Europa— komt iedereen tot deze uitspraak. Het maakt vrijwel geen verschil welke show men ziet. Inmiddels is de wapenschouw in de expositiehallen in Dusseldorf van de Europese schoenindustrie weer achter de rug. Voor deze 28ste edi tie van de G.D.S., schreven dit jaar liefst 303 fabrikanten in. Tesamen komen zij uit 10 landen. Na een aarzelende start op zaterdagmiddag 1 uur, bleek vooral de bezoekers stroom op zondag als gebruike lijk reusachtig groot. Tiendui zenden vakmensen verdrongen zich in het enorme gebouwencomplex. Het aantal landen waaruit zij kwa men, was minstens een veelvoud hiervan. Dusseldorfs schoenenbeurs wordt niet alleen bezocht door de Duitse detaillist. Wat Parijs namelijk is voor vakmensen uit de hele bran che van leder tot en met chemica liën, is de beurs in de stad in het Roergebied voor de schoendetail handel. Dusseldorf is dan ook een vast agendapunt ih de maanden september en oktober. Al vanaf het jaar dat de organi satoren van de G.D.S. na veel aan drang van buitenaf (de buitenland se fabrikanten showden hun collec ties gelijktijdig met de G.D.S. in hotels enz.) hun tentoonstelling voor andere dan Duitse fabrikan ten openstelden, neemt de firma Schuwer uit Waalwijk deel. Aan haar zijde kreeg zij de produkten van de volgende fabrikanten: An- gora-Tilburg, Anita-Waalwijk, Ba- ta-Best, Bloch en Stibbe-Hollandia uit Waalwijk, C. de Jong-Gilze, Van Gastel-Kaatsheuvel, Diana- Kaatshfeuvejï, 'Ma^laithon-Waalwijk, Mrva-Valkens waard, Van Riel- Drunen, Unischoen/Timtur-Bun- schoten/Waalwijk, M. J. Vesters- Kaatsheuvel. De collectie van Jimmy Joy uit Waalwijk voor voorjaar en zomer '70 is de twintigste, die dit bedrijf sinds de omschakeling van de fa bricage van lederwaren op kinder schoenen op de markt brengt. Di recteur L. Schuwer vertelt van een aarzelende start met direct in de eerste collectie al wat kleurtjes. Dit om de vrij saaie kinderschoen mode een wat fleuriger aanblik te geven. Die lijn is men blijven vol gen met als resultaat een uiterst fleurig geheel met tal van mode- snufjes voor de jongste jeugd, die direct corresponderen met hetgeen er voor jonge vrouwen wordt ge maakt. Die zelfde jonge dame kan met ingang van het volgendeajaar ook rekenen op Jimmy Joy-schoenen in de winkels. „Te beweren dat het meisjes van 10 tot en met 14 jaar tot een vergeten groep behoort, is wat te ver gezocht. Toch is het be slist wel zo, dat datzelfde meisje niet zo'n groot aanbod heeft mede doordat je een kind van 10 of 11 jaar toch niet met damesschoenen laat lopen. Wij zelf hebben altijd kinderschoenen tot de maat 32 ge maakt. Ik heb echter een dochter van tien jaar, die al een dames- maat heeft. Zij is er eigenlijk de aanleiding toegeweest, dat wij meisjesschoenen tot en met maat 36 zijn gaan maken." Nieuwtjes in zijn collectie noemt de heer Schuwer nog een ombouwen van de sterke juchten sportschoen tot sandaal. Om de merknaam „Diana" is in het verleden reeds het nodige te doen geweest. In Engeland kreeg (Van onze verslaggever WAALWIJK - Een voor veel bewoners uit Waalwijk en omgeving bekende verpleegster gaat het St. Nicolaasziekenhuis verlaten. Zr. Wassenberg, vroedvrouw en subhoofd op de kraamaf deling van dit Waalwijkse ziekenhuis gaat eind november deelnemen aan. een sti- muleringsprojekt in de Midden-Afrikaanse Republiek Kameroen. In het nog totaal verwaarsloosde gebied rond de plaats Bouraka gaat zij zich inzetten voor de medische zorg en verpleging. Het doel van dit stimuleringsgebied is, zoals zuster Wassenlberg ver telde, het bevorderen van de integrale ontwikkeling in dit gebied. Bijzondere aandacht hierbij krijgt de vorming van de vrouw. Als vroedvrouw-kraamverpleegster gaat zij zich in Kameroen bijzonder met de zuigelingen en kraamvrouwen bezig houden. Zr. Wassenberg werkt vanuit Bouraka, dat 150 km ten zuiden van de hoofdstad Jaoendi ligt. In Bouraka is geen ziekenhuis of kliniek, ontbreekt elektriciteit, water, zijn de wegen slecht en zijn er bijna geen huizen. Het gebied omvat 30.000 mensen die verspreid in allerlei kleine dorpjes wonen. Ik heb het altijd als mijn ideaal ge zien me op deze wijze voor de mede-mens en in het bijzonder voor de zieke mede-mens te kunnen inzetten. Een grote steun bij de be slissing om naar Kameroen te gaan was de dankbaarheid die de patiënten in het St. Nicolaasziekenhuis steeds voor mijn werk toon den", vertelt zuster Wassenberg. In Waalwijk heeft zij heel wat kinderen ter wereld helpen brengen en talloze jonge moeders verzorgd. Zij verzocht ons haar dank via deze weg aan alle oud-patiënten over te brengen. Inmiddels is Zr. Wassenberg reeds met haar werk in Waalwijk gestopt om zich via enige spoed-cursussen nog meer te verdiepen in de Afrikaanse re publiek Kameroen. Het werk in dit Afrikaanse land kost veel geld. Als religieuse gaat Zr. Wassenberg uiteraard zonder veel middelent aan dit projekt be ginnen. Wellicht zijn er oud-patiënten die hun dankbaarheid ten op zichte van Zr. Wassenberg willen tonen. Dat kan door het zenden van giften of goederen, aan Zr. Wassenberg, pi a fam. J. van Erp- Wassenberg, Lodderdijk 21 in Gemert (NB) tel. 04923-1516Men kan giften eventueel ook storten bij de Boerenleenbank te Gemert ten name van. Zr. Wassenberg. de Kaatsheuvelse fabriek van de ze naam enkele jaren geleden een proces aangedaan toen men onder deze naam aan een expositie deel nam. Hetzelfde geldt voor Duits land. Slechts in enkele landen heeft men de naam kunnen paten teren. „Diana'' brengt haar pro- dukt op de belangrijke Duitse markt nu onder de naam „Latona", iets dat tot gevolg heeft, dat je vrij eenvoudig aan de stand voorbij loopt. „Diana" en dat moest eigenlijk ook van de andere damesschoenfa brikanten worden gezegd, voert in belangrijke mate de zgn. hamer- of keilhak in haar collectie. Ook de sleehak komt veel voor, zowel bij open als gesloten schoenen. „Dia na" was met de introductie van de ze haktypen overigens al zeer snel op de markt. Haar produkten van deze vorm worden dit najaar reeds verkocht. Schoenen van het Bonny and Clyde-type - ronde neusjes, pasteltinten en opvallende witte randen tussen zool en schacht en op het bovenblad - bracht men twee seizoenen geleden reeds. Zo waar vindt men deze schoen, die SPECIAALZAAK 's Maandags voormiddag gesloten toen niet zo erg aansloeg, in zo goed als iedere collectie terug, dus niet alleen bij „Diana" maar ook bij Timtus, „Anita" en veel andere bedrijven. Het principe werd ech ter aangepast aan de huidige schoenvormen. In de kantine van haar clubgebouw werd maandagavond de jaarverga dering gehouden Van de v.v. SSC welke zeer goed was bezocht. In zijn inleiding wees de voorzitter, de heer M. van de Mast, nog eens op de strenge straffen die dit jaar door de straf commissie opgelegd worden aan spelers die wegens oncorrect spel het veld uit worden gestuurd. Hij bracht tevens in zijn openingswoord een woord van dank aan het jeugdbestuur dat in 't afgelopen jaar weer zo veel voor de jeugdleden had gedaan. Eveneens werd dank gebracht aan de supportersvereniging die weer op sublieme wijze de reizen had georganiseerd en daarnaast ook op tal van andere punten een steun was geweest voor de voetbalvereniging. Door de secretaris werden de notulen van de vorige vergadering voorgele zen, welke werden goedgekeurd. Ver- volgens werd door de secretaris, A. v. Oversteeg, het jaarverslag gelezen, waaruit bleek dat in het afgelopen jaar weer vele aktiviteifen in de ver eniging waren geweest. Hoogtepunt in dit jaar was ongetwijfeld de inge bruikname van de lichtinstallatie op zaterdag 31 mei, ter gelegenheid waarvan een wedstrijd werd gespeeld tegen TSC uit Oosterhout. Van het gemeentebestuur werd hier voor tevens een renteloze lening ont vangen. Ook werd in dit seizoen weer een jeugdtoto gehouden en werd op 2e Paasdag weer het jeugdtournooi georganiseerd. Ook de wedstrijden om de burg. van Prooijen-bokaal von den weer plaats en dit jaar werd deze bokaal gewonnen door NEO. Helaas heeft ook de vereniging in het afge lopen jaar ook een lid verloren door de dood. Vele jaren was A. de Jong aktief voetballer en de laatste jaren leider van het vierde elftal. Nadat de secretaris in het jaarverslag van veel aktivitëiten gewag had ge maakt deed de penningmeester C. Kleinloog hier niet voor onder. Hij gaf opsomming waar hij de gelden van han ontvangen, zoals verloting, jeugdtoto, contributie, entree, etc., terwijl hij daarnaast nog een veel gro ter aantal rubrieken opnoemde waar het geld weer voor was uitgegeven. Ondanks de grote uitgaven konden de boeken over het afgelopen vereni gingsjaar toch nog worden afgesloten met een batig saldo. De kascommissie bestaande uit de heren P. Treffers en D. van Beek bracht bij monde van1 eerstgenoemde verslag uit. Boeken en bescheiden waren gecontroleerd en in orde bevonden. De heer Treffers bracht namens de commissie zijn bijzondere dank over voor het zeer véle en keurige werk dat door de penningmeester was ver richt. De voorzitter kon zich hier vol ledig bij aansluiten en wees op de enorme bedragen die in de loop van het jaar door de penningmeester wa ren verwerkt. De kascommissie voor het komende verenigingsjaar zal be staan uit de heren P. Treffers, D. van Beek en D. Spierings. Bij de be stuursverkiezing werden de aftreden de leden A. van Oversteeg, J. Haver- hals en Jac. Wervers bij acclamatie herkozen. Nadat de voorzitter nog enkele bestuursmededelingen had ge daan kon worden overgegaan tot de rondvraag, waarbij ook nog enkele onderwerpen werden besproken. Hierna kon de voorzitter overgaan tot sluiting der vergadering. In zijn slot woord dankte hij de leden voor hun opkomst, en hun prettige discussie tij dens deze vergadering. We hoeven 't niet altijd met elkaar eens te zijn, als we maar op een gezonde manier kri tiek leveren, aldus de voorzitter, en hij was blij dat er een goede openhar tige vergadering was geweest. Hij vroeg om de gezamenlijke inzetting der krachten van de leden voor het komende jaar en hij hoopte dat de le den weer veel sportvreugde zouden mogen ondervinden. We moeten alle maal het verenigingsbelang in ogen schouw nemen, doch we moeten ook waakzaam zijn, zo besloot voorzitter v. d. Mast. (Van onze verslaggever) WAALWIJK De flats die IBC aan het Bloemenoordplein bouwt worden opgezet volgens 't systeem Rottinghuis. Wij vonden 't daarom interessant 'ns nader in te gaan op deze methode die door IBC-Best in Waalwijk worden gevolgd. Het door IBC toegepaste industrieel bouw systeem Rottinghuis werd in 1948 door het Aannemingsbedrijf Rot tinghuis in Groningen ontwikkeld om de enorme woningnood die was ontstaan door overschakeling op moderne industriële produktieme- thoden zo doeltreffend mogelijk te helpen bestrijden. Dezelfde argumenten waren voor de N.V. Internationale Bouw Com pagnie v/h Fa. H. van Heesewijk, aanleiding in 1962 licentierecht te verwerven van een bouwsysteem, waarmee men in Nederland de meeste ervaring heeft opgedaan. In een lange reeks van jaren heeft zich hier een mechanisch arbeids proces ontwikkeld waarbij door het verdelen van het eindprodukt in een aantal onderdelen, die zich ■voor massaproduktie, lenen, de on geschoolde arbeider meer en meer de vakman vervangt. Alleen op sleutelposities in de produktie zijn een aantal specialisten nodig I Door het toepassen van systeem bouw wordt een arbeidsbesparing, op het bouwwerk bereikt van 53%, terwijl de stukadoor geheel vervan gen is door een „afwerker" voor de wanden, welke geheel vlak en dicht de fabriek (een dochteron derneming van IBC te Best) ver laten. Op het werk is slechts een eenvoudige nabehandeling nodig, terwijl de plafonds behandeld wor. IN ONZE BOERDERIJ 4 stoelen 2 armstoelen in zwaar massief oud eiken, nieuw gestoffeerd op rubber met kunstleer, slechts 600, Eiken 3-zits bankstellen voor 175,595,en 790,— Losse clubs vanaf 30,- 100,en 150, Verder mooi antiek, koper enz. KAPELSTRAAT 5 ELSHOUT bij Drunen den met spuitstukadoorwerk. Het knelpunt, dat bij de traditio nele bouwmethoden ontstaat, dat de produktiviteit evenredig is met het aantal beschikbare vakkrachten, bestaat bij dit systeem nauwelijks De elementen worden in groepen in de fabriek gemaakt. Wel is het duidelijk dat hier voor grote pro- jekten ineens gewerkt moet wor den. Uiteraard moet bij de fabrikage van - zoals de volksmond wel eens zegt: voorgebakken woningen - re kening worden gehouden met het wegtransport. De wanden worden volkomen vlak aangevoerd, zodat nauwelijks nabewerking nodig is. Met de vloerplaten worden de slaapkamers en keuken ineens dichtgelegd, zodat plafonds zonder naden ontstaan. Alleen voor de woonkamer, waar het gewicht en de afmetingen van een vloerplaat te groot is, komen vloernaden ih het plafond. Zowel de naden als vloeren wor den in de fabriek in één bewerking vervaardigd, waarbij binnendeur kozijnen, buizen van de elektrische installatie, tegelvloeren, uitsparin gen voor centrale verwaring en alle verdere voorzieningen meteen worden ingestort. De zgn. „natte- cel" slaat wel alles. Douche-cel, w.c. en meterkast worden als één afgewerkte ruimte in de bouw ge plaatst. Een deel van de installaties wordt in de fabriek gebouwd. IBC heeft voor 't maken van installaties voor gas, water, elektriciteit en centrale verwarming een eigen dochteronderneming. Een noodza kelijke figuur als men bedenkt dat op de eerste plaats een deel van alle instalatiewerk in de fabriek gebeurt. Verder raakt men bij een -snelle montage van het bouwwerk niet achter op de werkschema's. (Van een medewerkster) WAALWIJK - De nieuwe herfst- en wintercollectie die het Waalwijkse Modehuis Gunen maandagavond in het Lido voor een grote groep belang stellenden bracht, beantwoordde geheel aan de verwachtingen. De dames mode moest het deze avond delen met de heren-, tiener- 'en kinderkleding. Hierdoor was er voor 'elck wat wils'. Overigens biedt Cunen de dames die "eens wat finders willen" alle kans, want men laat iedereen vrij de kleding naar eigen smaak aan te passen. - De Firato in Amsterdam heeft 220.000 bezoekers getrokken. - Bij een overstroming in Tunesië zijn 150 mensen verdronken. De zaal van het Lido was sfeervol in gericht, zodat de modellen die ge showd werden geheel tot hun recht kwamen, Het goed gesproken voor woord, door de lady-speaker vlot ge bracht, gaf 'enige richtlijnen omtrent de mode-opvattingen voor dit winter seizoen. Het voornaamste en tevens grootste pluspunt voor veel dames was wel, dat men de eigen fantasie en smaak ruimschoots in de mode kan laten uitkomen Hëlaas was er van de zijde van de heren weinig belangstelling voor de show, zodat mannequin Hans zijn succes bij de dames moest oogsten. Dat lukte hem goed, want hij showde op een wat jongensachtige noncha lante manier, die hem niet misstond. Hans toonde vlotte kostuums, truien en jassen. De herenjas heeft veel ver andering ondergaan. De jas is langer én gekleder dan de sportieve auto- coats van verleden jaar. Het licht getailleerde kostuum met de Spaanse broek zonder zakken deed 't goed. Hopenlijk is er volgend jaar meer heren-publiek. Het modehuis Cunen showde ook een ruime hoe veelheid kinder- en tienerkleding. Leuke jacks en een vlot colbertkos tuum werden door Waalwijks jongste deelnemer Hans Hooymayer geshowd Marian van der Lee kwam op het plankier met leuke overgooiers, voor namelijk imitatie-leder, met daaron der vlotte truitjes en blouses. Ook waren er leuke pantalons en fijne kor te rokjes, zodat veel moeders hun kin deren graag in deze kleding zullen laten verschijnen. De dames-mode werd zeer uitgebreid gebracht. Alleen al voor de pauze wa ren er 50 modellen gepresenteerd. Voor iedereen was er dan ook wel iets bij; mede ook omdat de mode voor dit seizoen rekening houdt met ieders maat en smaak. De collectie mantels sprong er uit. Er waren veel klassieke modellen, afgezet met nerts De sportieve jas met ingezette cein tuur of ceintuur op de rug, in ruit- dessin zal deze winter veel gedragen worden. Overgooiers en broekpakken en tu- niekpakken gaan mede het beeld be palen van de wintermode. Veel succes oogste modehuis Cunen met het dub bel gebreide grijs complet waarvan de jas aan twee zijden te dragen is, wat erg gracieus staat. De gehele show viel bij het publiek erg in de smaak, wat het applaus na afloop onder streepte.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5