Structuur-nota stadsgewest W'wijk komt nog dit jaar ter tafel Volgend voorjaar in Nederland: de nieuwe Renault-12 WAALWIJK GEWESTELIJKE RAAD VERGADERT VRIJDAG AANVULLING TYPENPROGRAMMA JUNGLE OP DE SPORTVELDEN „Onmogelijke taak voor verenigingsbesturen om voor orde en rust op velden te zorgen" DE ECHO VAN HET ZUIDEN V,4N MAANDAG 6 OKTOBER 1969 Voorbereidingen nagenoeg gereed Verdere activiteiten -A Verbindingen Werkgelegenheid Gewestelijke raad stadsgew. Waalwijk vergadert vrijdag Bosbomen werd een succes Totale vorm doet denken aan pijlpunt Interieur CORNU COPIAE EN MAJOREXTEN NAAR UNNA KNVB neemt harde maatregelen Bescherming Boetes SALON HOMBERGEN WAALWIJK - De leden van de Gewestelijke Raad van het Stadsgewest Waalwijk komen vrijdagavond in openbare vergadering bijeen. Tijdens de ze bijeenkomst zullen mededelingen worden gedaan over de stand van zaken bij de voorbereiding van het intergemeentelijk structuurplan en over de verdere activiteiten van het stadsgewest Waalwijk. Aan het Bureau Sociaal-geografisch en bestuurskundig onderzoek van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is in 1967 opdracht gegeven tot het opstellen van een structuurnota omtrent het stadsgewest zulks er voorbereiding van hei intergemeentelijk structuurplan. Door allerlei omstandigheden bij het ge noemde bureau laa de structuurnota langer op zich wachten dan aanvan kelijk mocht worden aangenomen. Het dagelijks bestuur verwacht echter, dat binnen enige maanden het structuurrapport in ontwerp ter tafel zal liggen. Door het bureau voornoemd zijn, me de in samenwerking met het secreta riaat van het stadsgewest nagenoeg alle noodzakelijke onderzoeken ver richt, en inmiddels is aan het bestuur enige weken geleden aangeboden het voorontwerp van het eerste deel van de structuurnota, welke nota naar verwacht uit drie delen zal gaan be staan. Dit eerste deel doet verslag van het regionaal economisch onder zoek, dat werd ingesteld en omvat 'n analyse van de demografische struc tuur en processen, het bodemgebruik en de verbindingen. Het eerste deel van de structuurnota is thans voorwerp van studie bij ons bestuur. Teneinde de nodige samen spraak en coördinatie te bewerkstel ligen heeft het dagelijks bestuur ge heel vrijblijvend het eerste deel van de ontwerpnota ter kennis gebracht van Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant en de heer directeur van de Provinciale Planologische Dienst. In het tweede deel van de nota zal het welzijn in het stadsgewest nader worden verkend. Daarbij zullen woon-, werk- en vestigingsklimaat, voorzieningenstructuur e.d. aan de orde komen. In het derde deel zullen tegen de achtergrond van de analyse van de huidige situatie de toekomst mogelijkheden voor het gewest wor den verkend. De laatste twee delen van de structuur nota zullen in deze en de volgende maand in concept aan het dagelijks bestuur worden aange boden. Zo spoedig mogelijk, nadat met het bureau sociaal-geografisch- en bestuurskundig onderzoek van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten overeenstemming is bereikt over de definitieve inhoud van de ontwerp-structuurnota, zullen de no dige stukken aan de raad ter beoor deling en vaststelling worden aange boden. In het dagelijks bestuur van 't Stads gewest zijn verder zaken van allerlei aard, van belang voor het stadsgewest aan de orde geweest. Besprekingen werden gevoerd met het provinciaal bestuur inzake 't voorontwerp facet streekplan voor de natuurschoon- en recreatiegebieden in Noord-Brabant, waarbij een door het dagelijks be stuur opgestelde nota, houdende een inventarisatie van de recreatievoor zieningen in het stadsgewest Waal wijk (waarin opgenomen een visie t.a.v. de recreatieve functie en bete kenis van het gebied van de Loonse- en Drunense Duinen) mede als uit gangspunt voor een standpuntbepa ling diende. Mede naar aanleiding van het bepalen van het tracé van de Rijksweg 62 (gedeelte Tilburg-Gies- sen) werden bij de betreffende pro vinciale en rijksinstanties stappen on dernomen tot een bespoediging van de aanleg van deze rijksweg, ter ver betering van de infra-structuur van de regio in het kader van het regio naal ontwikkelingsbeleid van de rijksoverheid. Deze pogingen moch ten overigens tot op heden niet lei den tot het gewenste resultaat. Goed intern overleg tussen de belangheb bende gemeentebesturen in het kader van het stadsgewest ma akte een ge lijke standpuntbepalingen van de ver schillende gemeentebesturen t.a.v, het tracé van rijksweg 62, mogelijk. Aan de uitbreiding van de lokale wegverbinding werden studies gewijd en met de provinciale overheid be sprekingen gevoerd, hetgeen zal re sulteren in een spoedige totstandko ming van de pendelwegverbinding tussen Drunen en Waalwijk, ten zui den van de Langstraat spoorlijn, als mede tot een duidelijke standpuntbe paling t.a.v. de toekomstige provinci ale weg. Oosteihout-'s-Gravenmoer- Kaatsheuvel. Over het openbaar per sonenvervoer in de regio zijn nog on derzoekingen gaande. Het vraagstuk van de watervrijmaking van de ge bieden van de Donge en het Oude Maasje vormde in het afgelop enjaar herhaalde malen onderwerp van be spreking. Een duidelijke gezamenlij ke standpuntbepaling in het stads gewest was hiervan het resultaat. Het vraagstuk van het regionaal so- ciaal-welzijnsbeleid in het gebied van het stadsgewest vormde gedurende 't verslagjaar onderwerp van studie. Ten behoeve van een algemeen pro vinciaal onderzoek werden in de van het stadsgewest deeluitmakende ge meenten enquêtes gehouden. De re sultaten van dit onderzoek welke be trekking hebben op het verzorgings niveau en het verzorgingsbereik, ie bevolkingsgroei en de bevolkings spreiding, de woning en woningdif ferentiatie, alsmede op de vigerende bestemmingsplannen en de bestem mingsplannen in voorbereiding van de in het gewest gelegen kernen, zijn van betekenis voor de structuurplan ning in het gewest. In samenwerking met de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waal wijk wordt een inventarisatie van het geheel aan winkelvoorzieningen op gesteld. De resultaten hiervan zullen de basisgegevens kunnen zijn voor 'n zo nodig op te stellen winkelvoorzie ningenplan voor het gewest afge stemd op de plaatselijke bestaande of geplande voorzieningen. Naar aanleiding van het recentelijk verschenen voorontwerp voor een nieuwe politiewet werd aandacht be steed aan de meest gewenste organi satie van de politie in toekomst ook in het stadsgewest Waalwijk. Uitvoe rig werd aandacht besteed - deels mede in overleg met vertegenwoordi gers van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord Brabant te Waalwijk - aan 't vraag stuk van de werkgelegenheid in de regio. Zeer indringend heeft het be stuur zich voorts bezig gehouden met de sociale werkvoorziening in de regio. Met name over dit laatste punt hoopt zij spoedig nadere mededelin gen te kunnen doen. WAALWIJK De leden van de gewestelijke raad van het Stads gewest Waalwijk komen bijeen voor een openbare vergadering op vrijdag 10 oktober te 20.00 uur, ten gemeentehuize van Waalwijk. De punten van behandeling zijn: 1. Vaststelling van de notulen. 2. Ingekomen stukken. 3- Mededeling omtrent stand van zaken voorbereiding intergemeen telijk structuurplan en omtrent verdere activiteiten van het stads gewest Waalwijk in het recente verleden. 4. Voorstel tot vaststelling van de eerste wijziging van de begroting voor het dienstjaar 1968. 5. Voorstel tot voorlopige vaststel ling van de rekening voor het dienstjaar 1968. 6. Voorstel tot vaststelling van de begroting voor het dienstjaar 1970. 7. Inleiding door de heer A. Ver dijk, directeur van het Provinciaal Opbouworgaan Noord-Brabant over het vraagstuk van de regionale sa menlevingsopbouw. Zaterdagmiddag waren ruim 100 Bosbomers samen gekomen in het verenigingsgebouw Dukdalf aan de Blijde Incomstelaan, gereed voor de fameuze gesprekswandeltocht voor volwassenen die als hoofdthema de medezeggenschap had meegekregen. Nadat aalmoezenier van Berkel 'n inleidend woord had gesproken, werden de 14 groepjes van onge veer zeven mensen gevormd om daarna elk huns weegs te gaan. De onderwerpen van gesprek liepen gedurende de drie uur durende wandeling uiteen van gezinsproble- matiek via kerk en geloof tot be- drijfsdemocratisering en werkende jongeren. In café De Roestelberg, waar de avond werd doorgebracht, werden de resultaten besproken en in de vorm van samenvattende zinsnedes aan de muur gehangen. Op de Parijse autotentoonstelling, welke begin oktober plaatsvindt, wordt de nieuwe Renault 12 aan het Franse publiek geprensenteerd. Voor Renault betekent dit opnieuw een aanvulling van het bëstaande typenprogramma, dat nog slechts kort geleden werd uitgebreid met de Renault 6. De Renault 12 komt wat prestatie prijs betreft tussen de Renault 10 en en de Renault 16. Qua uiterlijk verschilt het nieuwe model duidelijk van de andere typen die de fabriek op de markt brengt. De Renault 12 onderscheidt zich zowel door zijn vorm als door de voorwielaandrij- vingsconceptie van de klassieke Renault 8 en 10, maar is eveneens afwijkend van de progessief functionele formule, welke Renault bij de 4, de 16 en de 6 hanteerde. i: I Ui' >"-• De vierdeurs carroserie van de Renault 12 heeft een sportieve stijl met een duidelijk eigentijds karak ter. De totale lengte van de wagen bedraagt 4.34 m en de hoogte 1.43 m. De lijn van de zelfdragende car rosserie wordt gekenmerkt door een lange, laag aflopende motorkap een sterk achterover hellende voor ruit en een daklijn die enigszins op loopt. Het achtersteven maakt dank zij de grote, iets gewelfde achter ruit en de aflopende kofferdeksel een zeer kompakte indruk en hoe wel de kofferruimte zeer royaal is, toont de wagen dit van buiten niet. De totale vorm van de Renault 12 doet denken aan een pijlpunt. De markante vorm heeft niet al leen goede aërodynamische eigen schappen, zodat de wagen een gun stig benzineverbruik heeft en bo vendien zeer stabiel is en ongevoe lig voor zijwind, maar geeft tevens een royale hoofdruimte voor de achterbank passagiers. Evenals de Renault 4, 6 en 16 heeft ook dit nieuwe model voorwielaan drijving. Het verschil is dat bij de Renault 12 de motor zich vóór de vooras beyindt. De 1300 cc 4-cilin- der krachtbron levert 60 SAE pk bij 5250 omw./min. Hiermee kan de Renault 12 een topsnelheid van ruim 140 km/u. bereiken. De versnellingsbak is volledig ge synchroniseerd en wordt d.m.v. een direct schakelende vloerpook be diend. Wat het remsysteem betreft wordt dezelfde oplossing gebruikt die Re nault ook op de Renault 16 toepast: schijfremmen vóór, trommelrem- men achter en evenals bij de ande re Renault typen een remkrachtver- deler in het circuit van de achter- wielremmen om het blokkeren van de achterwielen ook bij hard rem men te voorkomen. De vering van de Renault 12 ge schiedt zowel voor als achter met behulp van schroefveren en teles- coopschokbrekers. De voorwielop hanging is onafhankelijk terwijl een starre achteras wordt toegepast. De Renault 12 heeft een modern en sportief dashboard met drie grote instrumenten. Aan boven- en onder zijde van het instrumentenpaneel bevindt zich een zware stootrand. De bovenste stootrand steekt ver over het dashboardpaneel heen, ten einde reflectie van de dashboardin strumenten in de voorruit te voor komen. Het ventilatiesysteem is gebaseerd op dat van de Renault 16, met een luchtrooster onder de voorruit en afzuigingsopeningen in de achter zijde aan de zijkant van het dak. Het ventilatiesysteem fungeert 's winters voor de verwarming van het interieur en is zodanig uitge voerd, dat de temperatuur van de luchtstroom langs de vooorruit en het hoofd van de inzittenden. De directie van Renault heeft be kend gemaakt, dat het model eerst in Frankrijk geleverd zal worden en in de loop van het komende voor jaar in de exportlanden zal worden geïntroduceerd. AGENDA Woensdag kwart voor acht: repetitie dameskoor. Donderdag half negen: repetitie mannenkoor in De Twee Kolommen, achterzaal. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: damesforil, boek, poesje, zwart poedeltje, lezerskaart, schop, poesje, kinderjack, herenhorloge. Verloren: sleutelbos, portemonnee met inh., sleutelring, Perzisch tapijt je, kinderjack, pukkel met judopak, duikershorloge, broek, werpmolen, herenhorloge, portefeuille, kinder- sohoentje. NED. BOND OUDSTRIJDERS Donderdag 9 oktober a.s. zal de 2e contactavond worden gehouden in de bovenzaal van De Gecroonde Leersse Aanvang 8 uur. Zaterdag 10 oktober wordt in Unna (Duitsland) de gerestaureer de markt feestelijk in gebruik ge nomen. Dit gebeurt ondermeer met een pleinconcert waaraan meewer ken het Waal wij kse Jachthoorn corps Cornu Copie alsmede het Waalwijkse Majorettenkorps. Na afloop van dit concert maakt het gezelschap nog een korte rondgang door Unna. VERWARMINGSPERIKELEN IN LAAGEINDE H WAALWIJK In café 't Vosje werd vrijdagavond een bijeenkomst gehouden van bewoners van wo ningen in het plan Laageinde H. Doel van de besprekingen was de onverwachte verhoging van de stookkosten door het gemeentebe stuur. Men besloot de verhoging niet te accepteren. Ook werd er een comité gekozen, dat de belangen van de be woners gaat behartigen. 35 bewo ners stonden positief tegenover een eigen stookunit. Men wilde de kos ten hiervan accepteren. Het comité besloot het gemeentebestuur een schrijven te zenden, waarin dan ge protesteerd zal worden tegen de verhoging. VERTREK PATER WIM VAN DER WEIDEN Zaterdag en zondag, 11 en 12 ok tober, zal de oud-Waalwijker pater dr. Wim van der Weiden MSF in de parochiekerk van St. Antonius een afscheidspreek houden. Dit in ver band met zijn vertrek naar Indo nesië op 21 oktober a.s. Hij zal in Jogjakarta op Midden-Java, als professor aan de theologische hoge school, de exegese van het Oude Testament gaan doceren. A.C. WAALWIJK De laitste baanwedstrijden van dit seizoen waren voor de atletes en atleten van A.C. Waalwijk suc cesvol. De zeer sterk bezette wed strijden werden georganiseerd door V. en L.T.C. te Den Haag. Er sneuvelden weer 3 Waalwijkse records nl. op de 80 meter meisjes B. door Truus van Helvert in 10.5 sec., op de 100 m. jongens C door Ger. Bevelander in 12.4 en de 300 meter jongens B door Wil Schu wer in 37.C' sec. De uitslag waren: Halve finales 60 m. meisjes D: 4. M. Demmers 9.4. Halve finale 60 m. meisjes C. 3. G. Bax 9.0, Finale 80 m. meisjes B. 3. F. v Helvert in 105. Finale 100 m. meisjes A. 2e W. Demmers 13.1, 3. N. Demmers 13.3 (esrie 12.9). Verspringen da mes B: 2. N. Demmers 4.62 m. 3 W. Demmers 4.52 m. Finale 60 m jongens D. 4. Fr. Sebregts 8.5. Serie 60 m. jongens D. 5. B. Dem mers 9.1, 5. W. v. Bracht 9.2. Finale 100 m. jongens C. 3. G. Be- velander 12.4, 5. J. Demmers 131 (serie 12.7) Finale 300 m. jongens B. 2. W Schuwer 37.C', Serie 300 m. jongens B. 3. T. v. d. Geld 39.4. 100 m. he ren B. 5. H. Burgel 12.4 finale Verspringen jongens B. 5. T. v. d Geld 5.16. Het verspringen werd door de sterke tegenwind nadelig beinvloed. JEUGDTOTO WSC De organisatie van de jeugdfoto van WSC blijkt in goede handen te zijn getuige de wederom belangrijk hoge inzet. Met een totale inzet van 1.441,60 heeft deze jeugdfoto het record van vorige week wederom ge broken. De prijzenpot van deze derde uitspeling eindigende op 4 oktober, werd als volgt verdeeld le prijs mevr. Passier, Antoniusstraat 5, Waalwijk, die 1.441,60 geraden heeft. Zij ontvangt 216,24. 2e prijs W. A. C. Wittens, Averuit- straat 25, Waalwijg, met een gera den bedrag van 1.441,50 en hij ontvangt 144,16. 3e prijs. Hiervoor waren twee gega digden n.l. W. v. d. Gouw, Liefrinck- straat 3, geraden 1.441,40 en ont vangt 36,04 en de heer P. v. Meeu wen, Dr. van Karneheeklaan 34 te Waalwijk, geraden 1.441,80 en hij ontvangt ook 36,04. Eventuele reclames op de uitslag die nen vóór woensdag 8 oktober a.s. tot uiterlijk 19.00 uur te worden inge diend bij de heer H. Mandjes, Da Costastraat 12, Waalwijk. De prijs winnaars kunnen de hun toekomende prijzen op ditzelfde adres afhalen na woensdagavond 20.00 uur. Het jeugdbestuur van WSC dankt I- le deelnemers voor hun deelname en steun en hoopt ook in de komende weken op hun onverminderde deel name te mogen blijven rekenen. Het komt tegenwoordig steeds meer voor, dat een (gelukkig overigens klein) deel van het publiek, vooral bij voetbalwedstrijden zich op meer dan ernstige wijze misdraagt, wanneer een en ander op het veld niet ge heel naar zin gaat. Het is dan een normale zaak, dat supporters het veld oprennen, waarbij desnoods enpassant afrasteringen worden genomen, waarna men spelers of scheidsrechters te lijf gaat. Wanneer men niet in staat is het veld, spelers 1en scheidsrechter te bereiken, ontziet men zich niet om over te gaan tot een borbardement met lege flesjes en blikjes! hei geen tot ernstige blessures heeft geleid. De minst ernstige vorm, waarover men zich tegenwoordig op de voetbalvelden al niet meer opwindt is wel, de spreekkoren die worden aangeheven en waarin men soms op ergerlijke wijze beledigend is. Deze gehele ontwikkeling toont duidelijk aan, dat er iets volkomen mis is met de mentaliteit van een deel van het publiek, dat op die manier een stempel dreigt te druk ken op de gehele sfeer op de voet balvelden. De voetbalvereniging DOS uit U- trecht, spelend in de eredivisie, is in zeer korte tijd tot tweemaal toe met deze rotte supportersmentali teit geconfroteerd en wel in de wedstrijd DOSTELSTAR van 31 augustus jl, waarbij onder meer de scheidsrechter, de heer Boosten, ernstig werd bedreigd en in de wedstrijd (vriendschappelijk nota- bene) tegen de Duitse koploper Rot Weiss Oberhausen van kortge leden, toen ook een deel van de Dos-supporters zich ernstig heeft flesjes en blikjes ten beste gaf en de bezoekers uitfloot en begeleid de met „Sieg-Heil" roepen. Het is bijzonder droevig te moe ten constateren, dat hoge hekken rond de speelvelden, gazen tunnels voor aan- en afvoer van spelers en scheidsrechter reeds bleken onvol doende bescherming te bieden te gen beestachtige horden, die zich sportminnaars durven noemen. El ke vorm van sportieviteit is hen volkomen vreemd en de meesten van deze stoere kerels hebben nog nooit van hun leven iets aan sport gedaan. Deze kleine groep van agressie velingen bederft het volkomen voor alle werkelijke sportliefhebbers. Mr. Kernkamp, voorzitters van DOS zegt: „In de tegenwoordige maat schappij wordt het voor vereni gingsbesturen een onmogelijke taak om voor orde en rust zorg te dra gen", dit naar aanleiding van het feit, dat de vereniging DOS voor de ongeregeldheden tijdens de wed strijd DOS—Telstar door de KNVB beboet werd met een straf van 2000.-. Een tweede boete in ver band met de narigheid tijdens de wedstrijd Rot Weiss zal waarschijn lijk ook nog volgen. Hogere hekken, geheel gesloten corridors voor aan- en afvoer en nog veel meer politie op de velden is het enige alterna tief. Een bijzonder droeve zaak, die duidelijk aantoont, hoe een kleine groep kans ziet, de gehele sfeer en mentaliteit volkomen te bederven. Uiteraard zijn het dezelfde indivi duen die ook elders in onze maat schappij het geweld zoeken en de terreur uitoefenen. De besturen van verenigingen van betaald voetbal, die proberen deze sport in ons land op een hoger niveau te brengen, worden door deze soort supporters bijzonder gehandicapt. Zij noodza ken de verenigingen tot het maken van grote, kosten en dat terwijl de meeste verenigingen juist hun in komsten zo broodnodig hebben. Een droevige gang van zaken, die dringend om een oplossing vraagt. - Nabij Texel zijn zondagmorgen 2 schepen met elkaar in aanvaring ge komen. Beide schepen raakten in brand. Alle opvarenden brachten bet er levend af. RUIME PERSONEELSBEZETTING EEN MINIMUM AAN WACHTTIJD Dames- en Heren-coiffure Parfumerie - Bijouterie Markt 11 Waalwijk Telefoon 2477 Geopend van 8.00 tot 19.00 u. Vrijdagavond tot 21.00 u. Zaterdags tot 18.00 u. 's Maandags de gehele dag gesloten.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 6