Da Anncvinn a at FAAKUbiMPKAA Verzorging en voeding van pony's vraagt aandacht Brabants zaterdagvoetbal Waspik speelde in Dongen een glansrol controleur KAATSHEUVEL LOODGIETER reparateur y\i§;/ DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 6 OKTOBER 1969 Wit Zwart Adrianus Petrus de Bont Reiinie Oud-Verkenners en Voortrekkers Oktobermaand Haktoltijd kolenhaard N.S.U. Prinz 4 allround Schoenmagazijn Gevo Schoenfabriek Diana n.v. Slor feuilleton De moord op Stanley Wilson Nu we weer met de herfst en de winter voor de deur staan, is het tijd om eens ietg meer teweten over de verzorging en voeding van pony's die in de wei blijven. Alle pony's kunnen buiten blijven. Ze zullen zelf mooier en fitter zijn als hun soortgenoten op stal. Begrijpelijk is, dat er aan sommige eisen moet worden voldaan. Als u alleen beschikt over lage natte weiden dan zal liet al erg moeilijk zijn. Zorg voor een goede afwatering, er mag geen water op de weide blijven staan. Dit is nl. voor jonge- en drachtige pony's zeer nadelig. Let wel een pony is bestand tegen grote koude maar vocht is zijn grootste vijand. Zorg voor een overdekte voederplaats waar u hooi in netten of ruiven kunt voe ren. Dit is verplicht, door de die renbescherming, bij verzuim heeft u kans op een procesverbaal! We beginnen natuurlijk alleen met eind september of begin okto ber de dieren een wormkuur te ge ven. U wendt u tot uw dierenarts voor de goede poeder en de juiste dosering. Er zijn veel tabletten en poeders in de handel, maar slechts enkelen zijn veilig voor drachtige merries en afdoende tegen alle wormsoorten. Let er op dat de po ny het poeder werkelijk binnen krijgt. Denkt u niet nu ben ik klaar; nee, kijk zorgvuldig de mest na en ruim besmette mest op. Na zes weken herhaald u de worm- kuur, want de poeders zijn niet in staat wormlarven te doden, deze zijn na zes weken weer volwaardi ge, schadelijke wormen. Bij kleine weide de kuur half in de winter, vooral bij jonge pony's herhalen, anders kan weer worden gewacht tot het voorjaar, maar onthoudt: zes weken weken voor de werpda- tum moet uw merrie de kuur achter de rug hebben. Ook in de winter elke twee maan den naar de smid om de hoeven gaaf en korrekt te houden. De vacht zo weinig mogelijk borstelen en zeker niet roskammen. De huid moet vooral nu zijn natuurlijke vetlaag behouden. Alleen de staart en de manen schoon en mooi hou den met een borstel met lange ha ren, knip de staart iets boven de koot recht af, zodat de pony er niet op kan gaan staan. Als er op de pony's wordt gereden dan mod der en mest verwijderen met een harde borstel. Rijdt de pony's zo weinig mogelijk in het zweet en stof ze anders wat af als ze thuis komen, en wrijf ze droog met stro. Steeds zorgvuldig oude gedroogde zweetranden verwijderen, anders is de kans op doorrijden bij zadel en singel groot. Ook de opvoeding is een heel punt in de winter. Lopen de pony's op grote weiden dan is het bijvoeren van goed hooi voldoende. Op klei ne weiden heeft de pony behoefte aan meer. Rode wortelen, bieten, zemelen en bolkaf zijn heel ge schikt om bij te voeren, ook afval van groenten gekookte aardappe len en oud brood. Geen aardappel schillen, deze zijn tegewoordig al lemaal bespoten met chemicaliën, honderden pony's zijn daaraan al gesneuveld. Het is zaak deze waar schuwing als serieus te beschou wen. Alleen als u zeker weet dat de schillen schoon zijn kunnen ze zonder bezwaar worden gevoerd. Niet als de aardappels al uitlopers hebben want die zijn eveneens zwaar vergiftigd voor paarden en pony's. Zorg dat er het hele jaar een zoutblok met mineralen in de weide hangt. De watervoorziening geeft extra zorg in de winter. Po ny's hebben bij vorst veel dorst door de droge lucht, denk daaraan, en breng een keer meer water. Po ny's waarop gereden wordt hebben ook behoefte aan krachtvoer. Koop goede kwaliteit paardenbrokken en anders harde haver. Shetlanders mogen nooit brokken of haver. Verder is het zaak te voeren naar gelang de arbeid. Dit is voor elke pony verschillend en erg moeilijk voor mij om daar zomaar een richtlijn voor te geven. Weet u het echt niet, dan kunt u zich altijd tot een vakman wenden. „Paarden mensen" zijn altijd bereid tot het geven van advies. Vraag het bij 'n manége waar ze ook pony's hebben of aan een ponyfokker. Beter een keer goed informeren, dan het met schade en schande leren! Marijke v. d. Ven-Schapendonk In de eerste klas van de afdeling Brabant handhaafde JPS zich aan te top door een 10 victorie op The Gunners. Het was een enerve rende en op hoog peil staande wed strijd waarin van Keulen voor de rust het enige en beslissende doel punt or> zijn naam bracht. Rust Roest werkte zich achter de koploper. De Eindhovenaren klop ten SSC 2 met 21, dat nu weer op de voorlaatste plaats staat. DVO moest met 51 het hoofd buigen voor stadgenoot BWR. Met de rust stonden de DVO-ers al met 40 achter. Olympia kwam bij Sprang 2 niet verder dan een 22 gelijkspel, al hebben de Dongenaren in deze wedstrijd de beste kans op de over winning gehad. Kogelvangers bleef in de kopgroep dankzij een 11 gelijkspel tegen Post Boys. Op nieuw een goed resultaat van de mannen uit Willemstad. HN'C raak te vaster op de onderste plaats. De Sprang-Capellenaren verloren op eigen terrein met 21 van het zelfs niet geheel op volle sterkte zijnde Tholense Boys. In de 2e klas B velde Wit Zwart 2 het Oosterhoutse TSC met 32. Knap werk van de Wit-Zwarten. JPS 2 viel een eind terug. De Til- burgers waren kansloos bij The Gunners 2 (30). Alleen aan de kop staat nu BVC 2, dat met 52 triomfeerde over BVC 3. ONI 2 kon het niet bolwerken tegen het veel sterkere WVO (2—6). Voorde na vijf wedstrijden nog zonder pun ten zijnde ONI-ers gaat het er don ker uitzien. Uitslagen: le klas: Sprang 2Olympia 22 Kogelvangers—Post Boys 11 DVO—BWR 1—5 JPSThe Gunners 10 HNC—Tholense Boys 1—2 Rust RoestSSC 2 21 2e klas A PTT—ONI 0—3 Good Luck 2SPS 23 FSV—Seolto 2 3—3 FCH—Smerdiek 2 2—2 VrederustDEB 03 2e klas B Rust Roest 2SSc 3 12 The Gunners 2JPS 2 30 BVC 2—BVC 3 5—2 Wit Zwart 2—TSC 3—2 ONI 2—WVO 2—6 Beatrix 2Sprang 3 60 3e klas E Sprang 4—HNC 2 1—8 Duss. Boys—Wit Zwart 3 72 SCO—Good Luck 3 4—0 TEC—SSC 4 1—6 Sin jo Maluku—JPS 3 8—1 3e klas F JPS 4—HN'C 4 1—3 SSC 5—Wit Zwart 4 8—1 Good Luck 4—SCO 2 3—2 Beatrix 5Wit Zwart 5 41 Beatrix 4-Rust Roest 3 21 Nivo Sparta bleek niet opgewas sen tegen het in deze wedstrijd op volle kracht draaiende Wit-Zwart. Reeds in de 2e minuut ontkwam Nivo aan een doelpunt toen Johan Rosenbrand de bal uit een straf schop in handen van de keeper schoot. De Spartanen konden niet voorkomen dat na bijna 20 minuten de stand 02 werd door treffers van Gerry Dorresteijn. Joop le Sage bracht na een half uur de stand op 03, toen hij profiteerde van een fraaie voorzet van Alb. v. Beek. OPSLAGRUIME UITGEBRAND Zaterdagmiddag is door nog niet op gehelderde oorzaak een kleine op slagruimte met grondstoffen voor de schoenindustrie van de firma Schrau- wers aan de Van Heeswijkstraat te Kaatsheuvel totaal uitgebrand. Nadat de plaatselijke brandweer de vuur haard vruchteloos met enkele stralen water had bestreden, werd deze ten slotte met schuim en poeder bedwon gen. Het aangebouwde woonhuis liep waterschade op, terwijl het daarach ter gelegen grote magazijn met een enorme hoeveelheid materiaal bleef gespaard. DESK-JEUGTOTO Voor de tweede week van de DESK- jeugdtoto werd 1056,70 ingelegd. De eerste prijs 211,35 wefd ver deeld onder Liesbeth van Boxtel, Pr. Irenestraat 25, J. Ligüvoet, Pr. Mau- ritsplein 13 en Jac. Klerken, Mgr. Völkerstraat 128, die iedere /70r45 ontvangen met een geraden bedrag van 1056,60. De tweede prijs groot 105,68 leverde twee winnaars op, t.w. mevr. Fleerkamp, Pr. Irenestraat 22 en Korthout, Hoofdstraat 119 met 1056,90. De prijzen moetën maan dag 13 okt. tussen 19.30 en 20.00 uur worden afgehaald bij M. Soeter- boek, Parkstraat 11, onder overleg ging van de conrtolestrook. Wellicht heeft het de supporters van Dongen zondagmiddag enigs zins teleurgesteld dat hun favorie ten voor het eerst in deze competi tie niet de volle winst binnen haal den. Het mag voor hen echter een zalfje op de wonde zijn dat het elf tal dat de Dongenaren een halt toe riep, een sublieme partij voetbal speelde, zodat de afgang naar de kleedkamer na 2 maal 45 minuten voetbal voor de thuisclub beslist geen oneervolle aftocht betekende. De glansrol waardoor de reeks overwinningen van Dongen werd onderbroken, werd hier gespeeld door Waspik, dat zich deze middag als een zeer homogene formatie pre senteerde. In de verdediging was Waspik oppermachtig. Dongen kon zo driftig niet aanvallen, of het ver. dedigingsblok van Waspik loste de situaties met een verbluffend ge mak op. En de enkele keer dat het tóch een kansje weggaf, verzuimde Dongen toe te slaan, zoals b.v. in de 10e minuut na de hervatting, toen v. Mook alle gelegenheid kreeg de winst in Dongen te laten. Lange perioden, met name na rust, slaag de Waspik er in zijn tegenstander volledig uit het ritme te halen door kundig op balbezit te spelen, om dan eensklaps een gevaarlijke te genstoot te ondernemen. Maar juist bij die uitvallen was Waspik nfo zo gelukkig en overigens ook niet zo kundig. De stootkracht in de aai- val is bij de blauwwitten nog niet zo overtuigend. Wel nam Waspit gretig deze door Dongen vaak vrij gelaten ruimte in beslag, maar hel leidde zelden tot flitsende aanvat acties. Dongen startte overdonderend en forceerde al in de eerste minuten J corners. Waspik liet zijn tegenstan. der rustig uitrazen en verplaatste al na een kwartiertje het spel naar de andere kant. De beide goalies warm. den om beurten de handen aan fel' le schoten, maar de stand bleef dub bel blank. De wedstrijd stond op zeer goed peil en een puntenverde ling was alleszins redelijk. - Vandaag begint het proces tegen de Australiër Michael Rohan, die er van wordt verdacht brand te gesticht in de Al Aksa Moskee. - De 5 ingesloten mijnwerkers te Essen zijn gered. Een 6e mijnwerker is door vallend gesteente gedood. Ei worden nog drie anderen gemist. - In het Engelse kabinet heeft pre mier Wilson andere wijzigingen aan gebracht. Diep bedroefd om zijn heengaan, dankbaar wat hij voor ons allen is geweest, is na een zorgzaam, wel besteed leven, plotseling van ons heengegaan, voor zien van het H. Oliesel, op de leeftijd van 64 jaar, mijn innig geliefde man, broer, zwager en oom echtgenoot van Elisabeth Taks weduwnaar van Adriana de Wijs Waspik, E. de Bont-Taks Familie de Bont Familie Taks Familie de Wijs Waspik, 4 oktober 1969 't Vaartje 16 De solemnele Uitvaartdienst zal gehouden worden op dinsdag 7 oktober a.s. om 10.30 uur in de parochie kerk van de H. Bartholomeus te Waspik. Avondmis: maandag om 19.30 uur. Samenkomst in de kerk dinsdag om 10.30 uur, Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis Hotel Montens, 't Vaartje 2. ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan Stichting Andreas Zijlmans Groep, op zaterdagavond 18 okto ber 1969, aanvang 20.30 uur, hoofdkwartier Winter dijk 30 a, Waalwijk. Een avond, waarop oude herinneringen herleven. Geeft deze uitnodiging door aan al Uw oude A.Z.G.- vrienden en doe voor 11 oktober a.s. schriftelijk op gave van deelname aan de groepsleider, Wilhelmina- straat 35, Waalwijk. TE KOOP zeldzaam mooie halve eeuw oude in perfecte conditie; zeer ge schikt als show bij centrale verwarming in oud intérieur. Laageinde 80 Waalwijk-Oost.. TE KOOP in zeer goede staat. Te bevragen: Grotestraat 53, Waalwijk KAATSHEUVEL heeft plaats voor een die in het bezit is van de diploma's GAS- en WATER- FITTER. Wij bieden een interessante en afwisselende werk kring, met goede vooruitzichten en 'n dienovereen komstige beloning. Schriftelijke sollicitaties te richten aan: Natuurpark „De Efteling" Postbus 18, Kaatsheuvel Vanaf heden voorradig: origineel lederen haktolpezen ijzersterk, met lederen handgreep 0.75 per stuk Stationsstraat 120, Waalwijk vraagt voor spoedige indiensttreding: voor de finish-afdeling en voor de finish-afdeling. Aanmelden dagelijks aan de fabriek: Mgr. Völkerstraat 10 - 12; na 18.00 uur: Wagnerstraat 2, Kaatsheuvel. door Philippa Preston 54) „Nou, goed, laat hem dan maar boven", mompelde Elma ontevre den, want ze had nog een massa te doen en nu Shane er niet was, scheen ze ook te strijden te hebben tegen het gevoel, dat hij wel eens nooit uit het buitenhotelletje, waarheen hij met de bewering, eens wat frisse lucht nodig te hebben heen getrokken was, te rug kon keren. Hij had trouwens reeds een kort briefje geschreven dat hij niet in New-York terug zou komen dan op de vooravond van het festijn van eten, rozen en huwelijksklokken. Elma begaf zich naar haar zitka mer en trof daar Marash aan met zijn rug naar het venster en zijn gezicht naar de deur. Hij maakte een grappige, stijve buiging, toen ze binnenkwam en zei met zijn diepe stem: „Het spijt me, dat ik U moet komen lastig vallen, juffrouw Beverly, nu u het blijkbaar zo druk hebt. Maar mijn boodschap kan geen uitstel lijden, gezien het feit dat het morgen uw trouwdag is." „Ja, ik heb het erg druk." Elma sprak heel rustig. Wie en wat is dit voor iemand, dacht ze. „Dat begrijp ik volkomen. Toch moesten we even gaan zitten, want wat ik U mee te delen heb, vraagt nogal enige tijd. Ik ben een goede vriend van mejuffrouw Merrivale Bovendien ben ik amateur-detecti ve en verzot op het ontraadselen van misdaden." „Wat heb ik daar mee te maken, als ik U vragen mag?" „Heel wat en ik wil er mijn re putatie als scherpzinnig en handig man aan wagen, door U mee te de len, wat ik ontdekt heb, of beter, wat naar mijn overtuiging, de waarheid is. Op dit ogenblik is men op het hoofdbureau van politie er mee bezig na te gaan, in welke re laties u tot mijnheer Leonard Pe ters gestaan hebt en nog staat, maar wat ik u vertellen ga, steunt louter op veronderstellingen van mijn kant en op een soort instinct dat me zelqn in de steek laat. Juf frouw Beverly, ik ben van mening, dat U weet, wie Stanly Wilson ver. -moord heeft." Elma Beverly bleef roerloos zitten, staarde Marash aan en slechts aan het trekken van haar mondhoeken was te bespeuren, dat in haar bin nenste een storm woedde. „Ik geloof werkelijk, dat U krank zinnig bent." „Toch niet, ik ben vrij goed bij mijn verstand." Ogenblikkelijk veranderde Ma rash van het vriendelijke mannetje in de scherpzinnige en besliste speurder, die een misdaad, waar van zoveel afhing voor een door hem geliefde vrouw trachtte te ont raadselen. Hij boog zich wat voorover, zodat elk zijner woorden goed te horen was boven het straatrumoer, dat uit d'Avenue beneden omhoogsteeg. „Luister dan eens," zei hij bars „Vannacht verlaat u New York, ga naar Canada en vandaar ver der naar het buitenland. Ik laat u gaan, ofschoon het mijn overtuiging is, dat U Stanly Wilson vermoord hebt, in de verkeerde mening, dat hij uw gescheiden echtgenot, Leo nard Peters was" „Weet u wel wat u daar zegt?" riep Elma, bijna gillend uit, en sloeg de handen voor haar ogen. „Volkomen. Luister nog even: Vijf jaar geleden was U een lief tallig meisje, dat de erfgename was van Uw grootvader, wiens for tuin het uwe zou worden, wanneer u niet voor uw vijfenwtintigste jaar was getrouwd. Doch twee jaar eerder hebt U Leonard Peters ontmoet en bent dodelijk verliefd op hem geworden. U besloot toen tot een geheim huwelijk en bent u naar Europa gegaan, waar U hoop te verborgen te kunnen blijven, tot U de vereiste leeftijd bereikt had, om dat fortuin te erven. Daar na was uw plan terug te keren en in het openbaar met Peters te trou wen. U hebt daar toen niets anders in gezien, dan een nuchtere ont duiking van dat bemoeizieke testa ment. Maar toen u hem trouwde, hebt u hem weggehaald van uw vriendin Lila Langley, die niet al teveel van u houdt, hoewel u 't hebt trachten te sussen, door haar her haaldelijk vrij grote bedragen te geven, omdat zij van dit geheime huwelijk afwist. Is dit tot zover waar?" Hij hield even op en keek strak naar haar vertrokken gelaat en hoorde eindelijk haar nauwelijks gefluisterd ja. Marash voelde geen medelijden met haar, toen hij zag dat ze de strijd ging opgeven. Ze was geslepen, roekeloos en brutaal geweest en was recht op haar doel afgegaan. „Maar ja, het liep niet zo, als U verwacht had. Peters werd het moe zich in Italië schuil te houden in de dorpjes langs de meren en naar de sterren te staren met een ver liefd meisje. In het eerst vond hij het nog wel prettig, maar tenslotte ging het hem vervelen en zocht hij andere verstrooiing. Toen eerst bent u tot het besef gekomen, hoe overhaast en dwaas dat huwelijk was. U bent naar Reno gegaan en er daar in geslaagd door allerlei middelen echtscheiding in stilte te krijgen en U bent als juffrouw Be verly in New-York teruggekeerd. De zaakwaarnemers van uw groot vader en uw vrienden wisten ten minste niet beter, en toen u dat geld in handen kreeg, kwam u tot de ontdekking, dat Peters telkens weer geld van u eiste voor zijn zwijgen." Elma staarde Marash verstomd aan, en voelde een geweldige angst in zich opstijgen, als een reusach tige zwarte golf, die zich over haar heen dreigde te storten. Ze zag niets anders dan het ronde gezicht van Marash, dat onder het spreken steeds dichter bij het hare scheen te komen." „Is dat waar?" vroeg hij nog maals. „Ja, volkomen waar." „Goed. Dan komen we nu aan de brieven, die U hem, vlak voor de moord, hebt geschreven. Ik vond ze in zijn lessenaar. Het waren angsti ge brieven met grote omzichtigheid geschreven, waarin stond dat U geen geld beschikbaar had om in obligaties en aandelen te steken; zó gesteld dat iemand die ze vin den zou, er niets verdachts in kon lezen. Ongelukkiger wijze echter ontdekte ik op diezelfde plaats uw portret. En nu kom ik aan mijn veronderstellingen, die, echter, naar mijn mening, volkomen waarheid steunen. U voelt uzelf radeloos met Lila Langley aan de ene en Leonard Peters aan de andere kant, toen uw ijdelheid begon te verlangen naar een huwelijk met Shane Car ter en de positie waarin een der gelijk huwelijk u plaatsen zou. U voelt u zelf radeloos met Lila ruzie met hem gekregen, bent naar huis gegaan en hebt de hele nacht in razende woede wakend doorge bracht. Toen besloot u 'n kans te wagen, 't Was roekeloos, wanho pig roekeloos. Telefonisch hebt h toen een afspraak gemaakt. Maar u wilde niet laten weten, dat u dit vertrek verliet en dus liet U thee voor twee personen uit het restau rant komen en deed, alsof er he- ■zoek was, toen de kellner die ho ven bracht. Zodra die man was, bent u regelrecht naar het huis naast dat van Peters (wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 8