wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Hulp aan de ontwikkelings landen Loswallen worden verlegd langs industrieterrein Prins Constantijn, Ghristof, Frederik, Aschwin VEEL MOGELIJKHEDEN NA DE AFSLUITING VAN HET HARINGVLIET IN MEI 1970 «lachthaven van cTI/lierlo Uitstel verhoging loongrens voor ziekenfondsver. DONDERDAGAVOND 16 OKTOBER 1969 92e JAARGANG No. 83 Openhouden van Oude Maasje is van levensbelang Industrieterrein Aanpassings werken Labhegatse havens Ruilverkaveling Slechts bescheiden verhoging van sociale premies een fiets TOON AARTS De ucho van het Zui6en Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Herleeft volgend jaar iets van oude glorie van de Capelse haven? De Unctad (organisatie van de Verenigde Naties voor hulp aan de ontwikkelingslanden) tobt met grote problemen en velen menen zelfs, dat de Unctad gewoon in het slop zit. Reeds geruime tijd zijn er totaal geen vorderingen gemaakt en de recente zitting van de Unctad-raad te Genève was bijna een volledige mislukking. De fronten tussen de westelijke industrielanden, de communistische landen en de ont wikkelingslanden zijn harder ge worden. Het lijkt vrijwel ondoen lijk een algemeen aanvaarde for mule te vinden voor de taken, die de Unctad in de jaren zeventig zal moeten gaan vervullen. Dat de ontwikkelingshulp de gro te taak van de komende generatie zal zijn, wordt door niemand be streden, maar zodra men komt tot concreter formulering dan blijken de meningen en belangen zeer sterk uiteen te lopen. Terwijl de meeste rijke landen in de Unctad niet meer willen zien, dan een fo rum voor hun discussies, blijven de ontwikkelingslanden er naar streven van de Unctad een orgaan met uitvoerende bevoegdheden te maken. Zo werd en door een aan tal Zuid-Amerikaanse landen voor stellen gedaan, van handelspolitie ke en financiële aard, die zouden moeten uitmonden in maatregelen, die het komende decennium bin dend zouden moeten worden. Maar de voorstellen haalden het niet. De industrielanden, die zo nu en dan de eisen van de arme landen gerechtvaardigd noemden, wens ten zich echter niet aan een vast plan volgens rooster te binden. Zij motiveerden hun houding door te wijzen op monetaire en conjunc turele moeilijkheden, of- zoals de V.S. - omdat zij eerst een nieuwe conceptie van handels- en ontwik kelingspolitiek wilden uitwerken. Zeer teleurgesteld zijn de arme landen over de houding van het Sowjetblok dat zij te Genève dan ook scherper dan ooit bekritiseer den. De Sowjetblokafgevaardigden volgden allen dezelfde lijn bij hun motiveringen als rechtvaardiging van hun starre houding. Steeds kwamen zij weer met het oude ar gument, dat de uit het kolonialisme voortgekomen situatie, waarin de meeste ontwikkelingslanden nu verkeren, een zaak was, waarvoor zij (de Sowjetbloklanden) niet verantwoordelijk zijn en 'dat zij daarom ook niet tot hulp verplicht zijn. En voorts stelden zij, dat zij eerst dan meer goederen van de arme landen zouden kunnen afne men, als zijn over meer deviezen beschikten. Dat laatste zou volgens deze afgevaardigden dan pas mo gelijk zijn, wanneer het Westen minder zou discrimineren tegen het Oostblok en de Oost-West-han- del meer vrij zou laten. Het enige positieve resultaat van de vier weken durende zitting was het besluit, de Wereldbank uit te nodigen een regeling te treffen voor de zogenaamde aanvullende financiering. Daardoor zou het de ontwikkelingslanden mogelijk wor den gemaakt hun ontwikkelings programma's toch verder met be hulp van geld van de Wereldbank uit te voeren, wanneer deze pro gramma's in gevaar dreigen te ko men, doordat de economie van de ontwikkelingslanden in moeilijk heden zou komen, wanneer de ex- portopbrengsten onvoldoende zou den zijn en er deviezenschaarste zou optreden. Nu moet men ook weer niet denken, dat deze op dracht aan de Wereldbank de in stemming had van alle rijke lan den, want de landen van het gehe le Oostblok stemden tegen, even als Frankrijk en België, al hadden de beide laatste landen andere mo tieven. Uit dit alles blijkt wel overdui delijk, dat de Unctad inderdaad in ernstige moeilijkheden verkeert en dat het langzaam maar zeker komt tot een steeds scherper stellingna- (Van onze verslaggever) SPRANG-CAPELLE - Wanneer volgend jaar in mei de afsluiting van het Haringvliet een feit is kan men in Sprang-Capelle een begin gaan maken met het bouw- rijpmaken van de industrieterreinen langs de Capelse haven. Enkele jaren geleden zijn deze terreinen - 5 ha. - opgespoten. Bouwrijp maken was niet mogelijk, omdat deze strook grond in de wintermaanden onder water kan lopen. Volgend jaar is dat voorbij. Het gemeentebestuur hoopt met het aantrekken van industrieën op deze "nat te terreinen" Ook het scheepvaartverkeer in de Capelse haven op gang te brengen. Over een half jaar zullen de aanpassingswerken van deze haven gereed zijn. Met na me de loswallen zijn dan aangepast. Men streeft er naar de kop van de haven in Capelle wat te verleggen in zui delijke richting, zodat de loswallen dan langs de indus trieterreinen komen te liggen. Wellicht herleeft volgend jaar weer iets van de oude glorie van de Ca- pelse haven. In vroeger jaren name- i lijk lagen er aan deze watergang di verse kleine scheepswerfjes. Het spreekt voor zich, dat de aanwezig heid hiervan het nodige leven met zich bracht. Vooral de Capelse haven werd vrij frequent bezocht. De ge meente Sprang-Capelle, eigenaresse van de haven, heeft zich in het verle den in de aanwezigheid van zelfs twee havens kunnen koesteren. Deze tweede - de zgn. Labbegatseliaven - is echter een natuurlijke dood gestor ven. Als waterweg werd dit vaarwater op geheven. De oorzaak hiervan lag vooral in de aanleg van de Maasrou te Er zou dan een kunstwerk moeten - de daar gelegen (kostbare) indus trieterreinen ten dode zijn opgeschre ven. Van provinciale zijde ijvert men voor de aanleg van een keersluis. De uiteindelijke beslissing 'berust edhter bij de minister. Enkele jaren geleden werd in de Ca pelse haven ook een jachthaven aan gelegd. Aaanvankelijk 'bestond hier nogal wat belangstelling voor. Het ontbreken van toezicht deed de eige naars van de jachten echter een an dere ligplaats kiezen. Gemeentesecre taris Zonneveld zei hierover: "Er zijn in het verleden wat vernielingen aan de boten aangebracht. Momenteel is géén van de 25 ligplaatsen bezet. We traëhten in de jachthaven enkele voor zieningen te treffen zodat er b.v. 'n woonark kan liggen, van waaruit dan toezicht gehouden kan worden. Vol gend jaar, na het afsluiten van de 11111111 De Capelse haven doet nog dagelijks dienst. Over enige tijd begint men met de aanpassingswerken die o.m. 'n verhoging van de loswallen inhouden worden aangelegd om de weg over de waterweg te krijgen. Dat vergde té kostbare investeringen, 'bovendien lag er op korte afstand de beter bezochte Capelse haven. Met een gelijkvloerse kruising werd de waterweg naar de Capelse haven dan ook gesloten. On dernemingen die regelmatig van de haven gébruik maakten, kregen een schadevergoeding uitgekeerd. Het grote belang van een haven in Capelle is voor het gemeentebestuur van Sprang-Capelle alleszins aanlei ding geweest steeds krachtiger te pro testeren tegen het plan van Rijkswa terstaat het Oude Maasje bij de mon ding in Keizersveer zonder meer met een dam af te sluiten. Dan zouden in deze gemeente - evenals in Waspik -fcac luóieve ^herenkleding WAALWIJK me tussen enerzijds de rijke en an derzijds de arme landen in de we reld, iets dat juist met alle midde len moet worden voorkomen. Haringvliet-dam zullen er zeker weer jachten komen". In de pollder ten zuiden van het Oude Maasje is voldoende ruimte voor be drijven, die behoefte mochten hebben aan een industrieterrein van 100 ha. of meer. De grondslag is er bijzonder geschikt. Met heipalen van 4 meter lengte zou men al kunnen volstaan, omdat er zich op die diepte over 'het géhele gebied een stevige zand- en grindlaag bevindt. De gemeente Sprang-Capelle heeft enkele jaren geleden - gebruik ma kend van een aantal gunstige omstan digheden - langs de Capelse haven een stuk grond van 5 ha groot laten opspuiten. Hierdoor beschikt men nu over een eigen terrein, waar in de toe komst aan de haven industrie kan ko men. Dat zal echter nog wel even duren. Als de Haringvliet-dam vol gend voorjaar wordt afgesloten zullen de polders - die nu nog als boezem- gebied fungeren - niet meer onder water kunnen lopen. Dan kunnen de voorzieningen getroffen worden die nodig zijn om de terreinen uit te kun nen geven. Vermoedelijk zal er ook een nieuwe toevoerweg worden aan gelegd. De afgelopen jaren heeft de grond alle tijd gehad om zich te zetten. Het terrein is door de firma Bo'ltje opga- spoten met zand, dat cnder de slib- laag uit de haven werd gehaald. Te gen een aanmerkelijk lager bedrag dan normaal, kon dit werk worden gedaan, omdat genoemde firma toen werkzaam was aan de Maasroute. Hoewel de Capelse Haven enkele ja ren geleden grondig is uitgebaggerd, zal dit werk opnieuw herhaald moe ten worden. De haven moet namelijk aangepast worden aan het nieuwe waterregime. De provincie had de Ned. Heidemij. in eerste instantie op dracht gegeven een plan te maken ten behoeve van de aanpassingswer ken van de Capelse en de Waspikse haven. Bij dat plan is het gebleven. Aangezien de tijd erg is gaan drin gen - volgend jaar wordt het Ha ringvliet afgesloten - en de gemeen te eigenaresse van de haven is, werd besloten de aanpassingswerken zelf te gaan uitvoeren. Secretaris Zonneveld vertelde ons dat aan de Heidemij. opdracht is gegeven de werken bestek klaar te maken. Er za'l dan zo spoedig mogelijk worden begonnen. Dat is ook wel nodig wil men volgend voorjaar niet in grote moeilijkheden kernen. Behalve het op peil brengen van de haven, worden ook de loswallen aangepast. De ge meente overweegt de kop van de ha ven in Capelle te dempen om zo de loswallen naar zuidelijke richting te kunnen verleggen, langs de industrie terreinen, Nieuwe industrieën kun nen dan straks van de haven gebruik maken, waardoor het scheepvaartver keer ongetwijfeld zal gaan toenemen. De Labhegatse haven ligt ten dele nog open. Aan het afsluiten van deze waterweg hebben drie factoren mee gewerkt a) het leggen van de provin ciale weg zonder kostbare kunstwer ken; 'b) de onmogelijkheid voor het gemeentebestuur twee havens inge- bruik te houden en c) het voordeel voor het waterschap Zuider Afwate- UTRECHT - Constantijn, Christof, Frederik, Aschwin zijn de namen die de jongste zoon van Prinses Beatrix en Prins Claus dinsdagmorgen bij de geboorte aangifte mee kreeg. De aangifte van dit jongste prinsekind gebeurde in 't Academisch Ziekenhuis. Getuigen waren de vice-pre sident van de Raad v. Staten, dr. L. Beel en premier De Jong. De burgemeester van Utrecht, Jhr. mr. De Ranitz die als ambtenaar van de burgelijke stand fungeerde schreef de namen in het geboorte-regis ter. De burgemeester bood namens de stad Utrecht een geschenk aan: 'n zilveren ba- by-kapstel. Tijdens de sobere plechtigheid, die ook werd bijgewoond door leden van het medisch team, werden geen toespraken gehouden. Het prinselijk paar heeft de naam Constatijn gekozen om dat ze het een mooie naam vinden, 's Middags vertelde premier De Jong de leden van de Tweede Kamer over de gezondheidstoestand van prins Constatijn. Het medisch team dat het prinsje behan deld is uitgebreid met prof. De Bruyne, hoofd van de af deling „pas-geborenen'' van het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam. ringskanaal, dat met het afsluiten 'n monding kon worden gelegd. Hier door vervalt het kostbare onderhoud van een grote lengte aan landinwaarts gelegen kaden. Door het dichten van de monding van de Labhegatse haven is ook da mogelijkheid geschapen de havenarm geheel te dichten. Zo zouden b.v. de kaden in het water kunnen worden geschoven. Er staat in deze voormali ge haven, die nog is aangesloten op de Hoge Vaart, nog steeds water. Dc Cultuur Technische Dienst werkt aan een plan voor wegen en waterlopen, om dit gebied ineens goed te kunnen verkavelen. Men verwacht dan die verkaveling volgend jaar een aanvang zal nemen. De toegangsweg naar de vroegere Labbegatsehaven, aan de overzijde van de Maasroute, is ge heel drooggevallen en wordt door het vee gebruikt om te grazen. Als volgend jaar in mei het Haring vliet is afgesloten en de aanpassings werken aan de Capelse haven een feit zijn, begint deze haven aan een nieu we toekomst. Dan immers kan er ook gewerki worden aan 't industriecom plex van 5 ha. De bedrijven die zich hier gaan vestigen zullen zeker ge bruik maken van de mogelijkheden van scheepvaartvervoer. Ook de jachthaven kan dan optimaal benut worden. Hiermee gaat de oude glorie van de Capelse haven weer herlever: £5 Slechts weinigen zullen vermoeden dat deze dichtgegroeide watergang de oude haven van Sprang is. Alleen dit deel bestaat nog. Verder noord waarts werd de watergang in ruilverkavelingsverband geheel gedempt. Verwacht wordt, dat de door de Ziekenfondsraad geadviseerde ver hoging van de loongrens voor de ziekenfondsverzekering van 13.800 tot 16.000 niet oj 1 januari a.s. worden doorgevoerd. Minister Roolvink zal hierover nog advies vragen aan de SER. Dit zal tijd vergen evenals een wijziging van de Ziekenfondswet, waardoor een verhoging tot 16.000 per 1 januari onmogelijk lijkt te kunnen worden gerealiseerd. De verhoging van de loongrens zal dan beperkt blijven tot de nor male stijging, hetgeen de grens op 14.850 zal brengen. De ziekenfondspremie zal niet omhoog gaan. Wat de particuliere ziektekostenverzekeringen betreft, zullen er per 1 januari a.s. geen premieverhogingen komen, doch men verwacht dat bescheiden ver hogingen in de loop van volgend jaar niet uit zullen blijven. Een en ander is het gevolg van de scherpe stijging van de medische kosten van de laatste tijd. Door de snelle loonstijgingen in de afgelopen jaren zijn de belas tinginkomsten van de overheid ook aanzienlijker gestegen dan verwacht was. De regering is nu bereid de ze belastingdruk die niet in over eenstemming is met de realiteit iets terug te brengen. Volgens de Minister van Financiën, dr. H. J. Witteveen, is het daar nu de juis te tijd voor. Een soortgelijk verschijnsel zien we ook op het gebied van de so ciale premies. Door de sterke loon stijgingen van dit jaar zijn de in komsten van de sociale verzeke ringsfondsen flink verhoogd. Dit resulteert nu in het feit, dat de pre mies voor het komende jaar 1970 niet zo ver zullen moeten worden verhoogd, als aanvankelijk was ver wacht. Het zal per 1 januari 1970 gaan om slechts enkele kleine ver hogingen, te weten van ongeveer 0,25% gaan, waarvan 0,2% voor de rekening van de werknemers en 0,05% voor de werkgevers zal ko men. Dit samen met de belastingver laging en uitstel van de verhoging van de BTW, zal voor ons een ver lichting betekenen, die nodig is om ons de komende prijsstijgingen te doen opvangen, die het gevolg zul len zijn van onder meer de reva luatie van de Duitse mark. BLIJF FIT EN JONG Koop bij Grotestraat 322, Waalwijk Telefoon 3613

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1