wMl wrjkse en UnqstRAAtse coimnt Bouw nieuwe fabriek Holland Heating in Waalwijk afhankelijk van faciliteiten Vliegtulg- kaperij normale zaak lï HHI r ZELFDE FACILITEITEN VOOR GRONDPRIJS GEVRAAGD ALS EERDER VERLEEND AAN CHEMISCH BEDRIJF Laat Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST U NIETS! <^B>oaaertó P DONDERDAGAVOND 23 OKTOBER 1969 92e JAARGANG No. 85 Beslissing over nieuwbouw in Waal wijk deze week Gebouw Sociale Werkplaats Enorme groei Brillenspecialist Optica Houdt Bogaorts voor ogen Beleid van direktie Zo begon het Nieuw terrein 11000 m2 bebouwd mmmm i De ïcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. w^ek (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdens+aat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Twee jonge Oostduitsers hebben met het pistool in de hand de piloot van een Pools lijnvliegtuig gedwon gen in Westberlijn in plaats van in Oostberlijn te landen. Het toestel, een Iljoesjin-18 kwam met 63 passa giers en een bemanning van negen koppen uit Warschau. Vlak voor de- landing op het Oostberlijnse vlieg veld Tegel kwamen de twee jonge Oostduitsers de cabine binnen en dwongen met het pistool de beman, ning hen te gehoorzamen. De navigator zag nog kans een SOS-bericht uit te zenden en werd dadelijk neergeslagen. Op dit SOS- bericht kwamen Russische Mig straaljagers af, die nog probeerden het landen op een Westberlijns vliegveld te beletten, docht tever geefs. De kapers vroegen politiek asyl aan en zullen binnenkort worden vrijgelaten. Uiteraard konden toe stel, passagiers en bemanning hun reis voortzetten. Dit was voor het eerst, dat er een vliegtuigkaperij plaatsvond in om gekeerde zin, dan 'men tot nu toe gewoon was. Tot op heden waren het steeds westerse vliegtuigen, die de dupe werden van aktiviteiten van meestal linksgoriënteerde ka pers. We behoeven hierbij maar te denken aan de bijzonder frekwent .voorkomende vliegtuig kapingen in Noord-Midden- en Zuid-Amerika, allen met als einddoel Cuba. Ook in het Midden-Oosten en elders wor den vliegtuigen gekaapt en vrijwel altijd om politieke redenen, zoals ook in dit laatste geval. Dat maakt het tegengaan en voorkomen van dergelijke piraterij juist zo moeilijk. Oh zeker, op internationaal ni veau wordt er hard gewerkt aan een overeenkomst die luchtpiraterij moet tegengaan. Bij de conventie van Tokio, die op 4 december a.s. in gaat, hebben zich 12 landen verbon den om in geval van piraterij, vlieg tuigen, passagiers en bemanningen te repatriëren en ditwordt gezien als een nuttige stap in de goede richting. De piraten zullen worden gearresteerd, en eventueel worden veroordeeld. Tot voor kort deed de regering van Cuba, het land waarnaar de meeste piraten met het door hen ge kaapte vliegtuig tot nu toe uitwe ken, niets tegen de kapers. Sommi ge bleven enige tijd gedetineerd en verder hoorde men er niets van. Er werden geen kapers aan de gedu peerde landen uitgeleverd. Nu is Cu ba bereid om hier verandering in te brengen, maar het maakt een uit zondering voor „politieke vluchte lingen". Dat betekent, dat men op vrijwel geen enkele uitlevering be hoeft te rekenen, want kapers, die een viegtuig nemen en het dwingen naar Cuba te vliegen, zijn zonder meer Castro-gezind en zullen in Cu ba aangekomen prompt beweren po litieke vluchteling te zijn. Ook de beide Oostduitsers die het Poolse lijnvliegtuig kaapten worden als politieke vluchtelingen be schouwd en vrijgelaten. Dat bete kent in alle gevallen, dat er van werkelijk doeltreffende bestraffing van luchtpiraten vrijwel nooit iets terecht zal komen, in weerwil van zo'n conventie van Tokio, omdat het vliegtuigkapen vrijwel niet anders voorkomt, dan als middel om poli tieke redenen uit te wijken, of zoals in het Midden- Oosten voorkwam, om als onderdeel van een oorlogs- aktie de tegenstander te schaden en bepaalde personen in handen te krij gen. In die gevallen zijn de bedrij vers in het land van aankomst nog nationale helden. Het ziet er naar uit, dat men het kapen van vliegtuigen in de toe komst slechts zal kunnen voorko men, doormiddel van preventie. Er zullen middelen moeten worden ge vonden en maatregelen moeten worden getroffen, waarbij het voor potentiële kapers onmogelijk wordt om in een vliegtuig te komen, of de bemanning door bedreiging te dwingen. Een zeer intensieve en scherpe controle op het meesmokke len van wapens zou een goed begin zijn. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De expansie van het Waalwijkse concern Holland Heating Ventilating Co. n.v. dreigt te worden geremd door het ontbreken van bouwmoge lijkheden. Direkteur F. de Wind vertelde ons dat hij aan de 7000 m2 bebouwde bedrijfsoppervlakte op korte termijn 4000 m2 wil toevoegen en daarnaast nog eens 11.000 m2 onbebouwd terrein voor verdere uitbreidin gen ter beschikking wil hebben. Na ruim een jaar van onderhandelen met de gemeente Waalwijk over de koop van bestaande gebouwen of de koop van bouwgrond wil de heer De Wind nu spijkers met koppen slaan. Bin nen driekwart jaar moet ik nieuwe bedrijfsgebouwen ter beschikking hebben anders wordt het bedrijf in haar groei geremd. Het liefste zie ik de nieuwe uitbreiding in Waalwijk. Kan ik deze week echter niet tot overeen stemming komen dan zijn wij genoodzaakt nieuwbouw in een andere gemeente, binnen een straal van 18 km van Waalwijk, te plegen." Hoewel de heer De Wind geen man is die sterke voorwaarden stelt heeft hij de gemeente Waalwijk wel duidelijk gemaakt dat, wil men Holland Heating in de gemeente behouden, nien dit be drijf ten opzichte van de grondprijs dezelfde facilitei ten moet verlenen als vorig jaar is gedaan aan een be drijf in de chemische sector. Vertaalt komt het er op neer dat Holland Heating niet geneigd is in dustrieterrein in het plan Zanddonk te kopen voor een grondprijs van f20, - per m2. De heer De Wind verlangt dezelfde faciliteiten die de gemeente Waalwijk verleden jaar toe kende aan Stahl Chemie n.v. Dit be drijf in de chemische sector kocht bouwrijpe grond aan de haven voor de helft van de vastgestelde verkoop prijs. Daarnaast wil de heer De Wind de uitbreiding realiseren in de on middellijke omgeving van het be staande gebouwencomplex aan de Zanddonkweg. Voor de terreinkeuze blijft hij dan ook vasthouden aan het aanbod dat hem is gedaan door de heer J. Koib- schikt terrein te vinden voor verdere nieuwbouw, liefst aansluitend op de bestaande fabriek. Die mogelijkheid leek gevonden toen volledige over eenstemming met de gemeente was bereikt over de koop van de Sociale Werkplaats aan de Prof. Mincklers- weg. Het S.W.-complex sluit aan op de fabriek van Holland Heating. „Over de verkoopsprijs is in het geheel niet gesproken. Wij wilden voor elke prijs dit gebouwencomplex kopen. De gemeente zou elders in Waalwijk een nieuwe, grotere Socia le Werkplaats bouwen. Het gemeen tebestuur bevestigde schriftelijk dat wij als eerste bedrijf voor de koop in aanmerking zouden komen. Over een termijn werd echter niet gesproken. Wij hebben hiernaar gevraagd, maar gelijkheid van 5000 m2, voor de toe komstige verdere uitbreidingsmoge lijkheden. De plaats van genoemd terrein werd door de heer Kobben reeds ter discussie gebracht tijdens een onderhoud wat wij op 9 oktober met hem hadden." De heer De Wind heeft het ge meentebestuur in de brief duidelijk gemaakt dat hij de beslissing over de koop van genoemd terrein afhanke lijk zal stellen van de grondprijs. ,,Er is vorig jaar een precedent gescha pen door terreinen ver beneden de vastgestelde prijs aan een chemisch bedrijf te verkopen. Nu de grond prijs dus varieert, is dit blijkbaar af hankelijk van de industriële sector." In de brief stelde de heer De Wind ten overvloede dat Holland Heating niet alleen een kapitaalintensief maar ook een arbeidsintensief be- Grotestraai 220, Waalwijk Telefoon 3560 Maandagmorgen gesloten tot 13.00 uur. Dat beleid betekent dat Holland Heating in ieder geval dezelfde faci liteiten verlangt als in het verleden aan Stahl Chemie n.v. zijn toege kend. Daarbij gaat men uit van het door de direkteur gemeentewerken toegezegde terrein op de hoek van Zanddonkweg-Prof. van 't Hoffweg. Komt het gemeentebestuur met over- tiugede argumten dat dit sportterrein niet voor industrievestiging benut an worden, dan is direkteur De Wind bereid nog over een ander terrein te onderhandelenDe faciliteiten-rege ling blijft gehandhaafdanders zal Holland Heating de nieuwbouw, die straks in het totaal 15.000 m2 gaat omvatten in een andere gemeente realiseren. Holland Heating Ventilating Co. n.v. is een expansief bedrijf. Ook in dit geval leert de geschiede nis hoe 'n eenmans bedrijf groeide naar een concern van Europees ni- Een deel van het bestaande complex van Holland Heating aan de Zanddonkweg. ben, direkteur van Gemeentewerken. De heer Kobben bood Holland Hea ting het (sport)terein aan op de hoek van de Zanddonkweg-Prof. van 't Hoffweg. Dit terrein voldoet aan de wensen van de direktie van Holland Heating (10.000 m2) mede omdat ei uitbreidingsmogelijkheden (5000 m2) aanwezig zijn. „De direktie van Holland Heating 'houdt zich in ieder geval vast aan haar beleid. Dat betekent dat we de zelfde faciliteiten verlangen als eer der aan een ander bedrijf in Waal wijk zijn toegekend. Als daar niet aan kan worden voldaan zal Hol land Heating zich elders moeten gaan vestigen. Ook het aanbod voor de keuze van het terein blijft voor ons gelden. Kan het gemeentebestuur straks met overtuigende argumenten komen dat het (sport)terrein niet voor industrie-verhoging bestemd kan worden - alhoewel de direkteur van gemeentewerken dit terrein toch heeft aangeboden - dan zijn we wel bereid over 'n elders in Zanddonk ge legen terrein te praten. Burgemeester Teijssen heeft mij overigens in een persoonlijk onderhoud meegedeeld positief tegenover de wensen van Holland Heating te staan" vertelt di rekteur F. de Wind. De uitbreidingsplannen van Hol land Heating is een lang verhaal. Nu de eigen terreinen aan de Zanddonk weg zijn volgebouwd heeft de direk tie al geruime tijd getracht een ge- het college van b. en w. deed de zaak in twee regels af: „er is geen tijds duur te bepalen waarover ter zake een beslissing is te nemen." Voor ons was dat een zoethoudertje. In het bedrijfsleven is daar echter niet mee te werken, aldus de heer De Wind. Deze brief was voor de direkteur- eigenaar van Holland Heating ook het bewijs dat er door het gemeente bestuur van Waalwijk niet voldoende aandacht wordt besteed aan bedrijven die aan expansie doen. Na het nega tieve schrijven van het gemeentebe stuur volgde een gesprek tussen de dirdktie van Holland Heating en de heer J. Kobben, direkteur van ge meenteweiken. Deze laatste deed de direktie het aanbod van het sportter rein op de hoek Zanddonkweg-Prof. van 't Hoffweg. Een aanbod waar mee de heer De Wind in principe wel akkoord kon gaan. Hij verlangde echter zekerheid en deed op 13 oktober een brief naar het gemeentebestuur uitgaan waar van een deel van de inhoud als volgt luidde: „Indien u prijs stelt op het behoud van Holland Heating in Waalwijk, dan zouden wij binnen en kele maanden moeten beschikken over een bouwrijp terrein op het in dustrieterrein Zanddonk van 10.000 m2 met daarbij een uifcbreidingsmo- drijf is. Er werken momenteel 166 werknemers en dit aantal groeit de komende jaren naar 350. Het bedrijf voert gigantische werken uit van 4 tot 6 miljoen gulden. De heer De Wind verwacht dat dit jaar het in dexcijfer 700 wordt gehaald tegen 100 in 1962. De briefwisseling is gevolgd door een persoonlijk onderhoud met bur gemeester J. Teijssen, dat de heer De Wind vorige week had. De burge meester noemde het „plan Kobben" - het sportterrein - een moeilijke zaak. Duidelijk stelde hij wel positief tegenover de wensen (faciliteiten t.o.v. grondprijs) van Holland Hea ting te staan. Deze week zal burge meester Teijssen, als hij een bezoek aan het bedrijf brengt, uitsluitsel over bouwterrein en grondprijs ge ven. Op de vraag waarom Holland Heating graag in Waalwijk wil blij ven antwoordde de heer De Wind: „Het leefklimaat in de gemeente is goed. Onze werknemers die van el ders komen geven blijk er graag te wonen. Uit commercieel-finaneieel oogpunt is het natuurlijk ook belang rijk dat we ter plaatse centraliseren. We zitten hier met een grote fabriek en als we dus naar elders gaan voor nieuwbouw zitten we met twee be drijven. We houden echter wel vast aan ons beleid. Voor ons is er im mers een duidelijk alternatief". veau. Hoe het begonnen is? In het voorjaar van 1955 begon de heer De Wind in een kleine werkplaats in Raamsdonksveer aan de uitwerking van ventilatiesystemen in licentie van JLG-Ohicago. Samen met zijn zwa ger de heer J. Wuyten, thans ook me- de-direkteur en mede-eigenaar, en 3 personeelsleden werkte de heer De Wind aan diverse kleine opdrachten. „Het werd een omstuimige zaak. De eerste grote opdracht herinner ik me nog goed. Dat was in februari 1956 bij de nieuwe Ford Fabrieken te Amsterdam. We moesten toen - voor 200.000, - - alle verwar- mings- en ventilatieapparatuur aan brengen. Uitbreiding van ons bedrijf in Raamsdonksveer kon niet achter wege blijven. We kwamen hierbij tot de conclusie dat Raamsdonkveer wei nig expansiemogelijkheden bood. Er werd gedacht aan Oosterhout maar uiteindelijk werd het Waalwijk waar de gemeente ons in 1960 in huur koop een fabriekshal aan de Zand donkweg in het vooruitzicht stelde. Bovendien werd er voor woonruimte voor onze werknemers gezorgd." „Het werdl962 voor we de hal konden betrekken. We waren er toen al van overtuigd - mede doordat tus sen de toezegging van de gemeente en onze definitieve vestiging twee jaren waren verlopen - dat het be drijf veel te klein was. Met 40 'werk nemers gingen we van start. De uit breidingen die we direkt al ontwor pen hadden liepen vast op het inge wikkelde vergunningen stelsel. We hebben toen zelf de knoop doorge hakt en de fabriek ineens gekocht" aldus de heer De Wind. Er is de laatste zeven jaar - zo lang het bedrijf in Waalwijk is ge vestigd - heel wat bijgebouwd. De eerste fase voorzag in een uitbrei ding van de fabriekshal met 2200 m2 (1965). Begin vorig jaar werd 't nieuwe kantoorcomplex van 700 m2 ingebruik genomen terwijl de derde fase - uitbreiding van de produktie- ruimte met nog eens 2200 m2 - mo menteel zijn voltoooiing nadert. In '64 werd bovendien nog de fabrieks hal van de firma Louter aan de ha ven aangekocht. In deze hal van 600 m2 wordt aan dakventilatoren ge werkt. Verlangend kijkt de direktie van Holland Heating nu uit naar de 4e fase die in eerste opzet moet voor zien in een produktieruimte van 4000 m2. Of die nieuwe fabriek in Waal wijk wordt gebouwd zal dus afhan gen van het bod dat de gemeente de ze week de direktie van Holland Heating zal doen. Mede uit het oog punt van de werkgelgenheid - binnen nu en 'enkele jaren komt er een per soneelsuitbreiding met bijna 200 per sonen - is het te hopen dat het con cern - met het volgend jaar 11.000 m2 bebouwde bedrijf soppervlakte - voor Waalwijk blijft behouden. - Een kijkje in een van de fabriekshallen van Holland Heating

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1