waal wij kse en lanqstRaatse coupant Leden Tweede Kamer uitgenodigd voor bezoek werkgebied Kamer van Koophandel bouwman brillen Kindercrèche Waalwijk blijkt uitkomst te zijn voor veel moeders .«^SI- 17-jarige Roemeense violiste Silvia Marcovici in Tilburg EM-TE supermarkt afsluiting haringvliet heeft veel gevolgen GESLOTEN OPEN OOG VOOR BEDRIJFSLEVEN IN NOORDELIJK NOORD-BRABANT IN VOORMALIGE PASTORIE ANTONIUSPAROCHIE VAN OSSVAN BUREN CONCERT BRABANTS ORKEST begin "70 gereed DONDERDAGAVOND 23 OKTOBER 1969 92e JAARGANG No. 85 Nieuwbouw Hamer van Koophandel Uitnodiging Biesbosch Maasroute Moderne ruimte deze week ingebruik genomen Mentaliteit GESLOTEN Eerste jaar WAALWIJK - DRUNEN brengt vrijdag en zaterdag: en 500 gram koge|harde 500 gram MAGER BRAADSTUK SPRUITlESvoor slechts 39 cent (EM-TE kwaliteit, dus het beste) voor slechts 3.98 Waar beter van het Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen H0ofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent grieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 .kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdens+raat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De afsluiting van het Haringvliet brengt nogal wat ge volgen met zich mee voor het bedrijfsleven. Vandaar dat het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord-Brabant dinsdagmiddag tijdens een vergadering te Waalwijk ruimschoots aandacht schonk aan deze problematiek. Getracht zal worden de leden van de Vaste Commissie Verkeer en Waterstaat van de Tweede Kamer uit te nodigen voor een bezoek aan de betrokken streek. Het nieuwe waterniveau zal er ongetwijfeld toe leiden dat bepaalde bedrijven moeten verdwijnen. In hoe verre dit gevolgen voor de werkgelegenheid heeft valt op dit moment nog niet te zeggen. geregeld. De Kamer van Koophandel dient in feite als een incassobureau voor de bijdragen van de onderne mers, die de SER moeten beta'en. Men tracht al vele jaren de gevol gen van de afsluiting van het Haring vliet te doorzien. De wijziging van 't waterniveau heeft ongetwijfeld gevol gen voor de scheepswerven en scheepsreparatiebedrijven. Vorig jaar hebben we de Kamer commissie voor Verkeer en Water staat uitgenodigd voor een bezoek aan het betrokken gebied van onze Kamer. Door allerlei omstandigheden kon dat bezoek geen doorgang vin den. Op het verzoek van de leden van de Tweede Kamer hebben we op 15 september een inventarisatie van de betreffende knelpunten toegezon den aan de Kamer-commissie"aldus voorzitter Jud. Timmermans. Secretaris drs. W. Smits, na een lange periode weer aanwezig, wees er op, dat alle bedrijven al ruim schoots geïnformeerd zijn over de veranderende situatie. Veel bedrijven zullen zich aan de nieuwe situatie moeten aanpassen. Het verstrekken van exacte gegevens over bedrijven die zouden moeten verdwijnen vond de heer Smits gevaarlijk. Het bestuur van de Kamer heeft aan twee zijden op de problemen gewezen. Het be drijfsleven is er op geiwezen dat men de problemen samen met een deskun dige moet bekijken en daarna 'n plan moet opmaken dat voorgelegd dient te worden aan rijkswaterstaat. Ook heeft men het rijk herhaalde malen op de dreigende situatie gewezen. Hoewel over deze zaak regelmatig overleg is gepleegd met de Kamer van Koophandel te Dordrecht achtte de heer J. de Kort het nuttiger ge zamenlijk een vuist te maken. „Als alle Kamers samen op deze zaak ha meren sorteert dat ongetwijfeld suc ces" aldus de heer de Kort. Secreta ris drs. Smits was het met die ziens wijze wel eens, maar volgens hem be stond er niet bij alle Kamers de be hoefte om deze zaak op een derge lijke wijze aan te pakken. Men was het er wel over eens dat de brief, waarin een inventarisatie werd gegeven van de betreffende knelpunten, een vervolg dient te he'b- hen. Voorzitter Jud. Timmermans stelde dan ook voor de leden van de Commissie Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer opnieuw uit te nodigen voor een bezoek aan Waal wijk en het betrokken gebied. De Ka merleden kunnen zioh dan ter plaatse van de situatie op de hoogte stellen. De vergadering van de Kamer van Koophandel werd dinsdag niet in het gebouw aan de Wilhelminastraat ge houden maar in de raadszaal van het gemeentehuis. Dit vond zijn oorzaak in de uitbreiding en verbouwing van het gebouw van de Kamer. Uit mede delingen van voorzitter Timmermans Week dat de nieuwbouw volgend jaar npril gereed moet zijn. In het gebouw is o.m. een nieuwe ruime vergader zaal opgenomen. Zoals bekend heeft de Kamer van Koophandel zich enige tijd geleden tot 't voorlopige bestuur van het Re creatieschap Nationaalpark ,De Bies bosch' gewend met het verzoek ook het bedrijfsleven een plaats in dit schap te geven. Nu dit recreatie schap binnenkort officieel wordt op gericht heeft het bestuur van de Ka mer besloten niet als volwaardig lid hiervan deel te gaan uitmaken maar stappen te ondernemen om een advi serende stem te krijgen. De Kamer kon akkoord gaan met de begroting voor 1970 terwijl men ook goedkeuring hechtte aan de re kening en verantwoording 1968. De behandeling van de begroting ontlok te bij de heer J. de Kort de opmer king dat hij het onjuist vindt dat de Kamer de Sociaal Economische Raad moet betalen. De heer Timmermans wees hem er op dat dit (wettelijk was De Kamer van Koophandel te Waalwijk zal binnenkort op het te- lexnet worden aangesloten. Dit biedt grote voordelen voor een snelle com municatie. De heer Smits noemde de telex een voorloper voor een verbin ding naar een centraal computer centrum, waarnaar de Nederlandse Kamers van Koophandel streven. De heer Chr. Appels roerde tijdens de rondvraag het spoorweg- en bus vervoer in de Langstraat aan. Hij herinnerde aan de rede van mr. de Bruin, president-direkteur van de Nederlandse Spoorwegen, waarin de ze had meegedeeld dat de NS aan een lijn Oss-Den Bosch-Waalwijk denken. De heer Appels wees op het rapport dat ook de BBA heeft gemaakt over 'n sneldienstverbinding tussen Waal wijk en Den Bosch. Aangezien vol gens hem het openbaar vervoer in de toekomst todh gesubsidieerd dient te worden achtte hij het wenselijk dat de Kamer van Koophandel betrokken wordt in deze plannen. Uit het and- woord van de voorzitter viel te be luisteren dat ook het bestuur van de Kamer deze zaak onderzoekt. Het vraagstuk staat als belangrijkste punt op de agenda voor de commissie ver keer en planologie. SPECIAALZAAK 's Maandags voormiddag gesloten Ook de toegang naar de nieuwe Maasroute werd nog besproken. De heer Meijer vroeg aandacht voor een verbinding van de Sluisjesweg via het industrieterrein naar de nieuwe weg. De heer Smits zei het een vreemde zaak te vinden dat het centrum van Waalwijk niet op de Maasroute is aangesloten. Voor wat de Sluisjes- weg betreft, heeft Prov. Waterstaat volgens hem reeds een plan om aan sluiting op de Maasroute te maken. De nieuwe polderweg vanuit het cen trum van Waalwijk (Hertog Jan straat) naar de brug over het Dron- gels Kanaal wordt pas opengesteld als de afwatering is geregeld. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - In de grote steden van ons land bestaan al sinds vele ja ren kindercrèches. Sinds enkele maanden zijn de huismoeders ook in Waalwijk in de gelegenheid hun kinderen 's morgens in een crèche onder te brengen. Dat daaraan grote behoefte bestaat bewijzen de kleuters die iedere morgen naar hartelust spelen in de modern ingerichte kindercrèche in de voormalige pastorie van de Antoniusparochie aan de Antoniusstraat. De kindercrèche is bestemd voor kleuters van 1 tot 5 jaar uit geheel Waalwijk. Initiatiefneemster mevrouw van der Mee vertelt er over: ,,De crèche is door een aantal dames opgezet uit ideële overwegingen. Wij zijn er na melijk van overtuigd dat veel moe ders wel eens een morgen rustig wil len winkelen, naar de kapper willen etc. De grote vraag is dan altijd, waar blijven de kinderen. Die kunnen nu uitstekend worden opgevangen in onze crèche." „Hoe vaak hoor je ook niet dat een jeugdige huisvrouw „er eens uit moet" en dat haar geadviseerd wordt een paar dagen in de week te werken. Voor iedereen die 's morgens een goed onderdak voor kleine kinderen zoekt is de crèche ideaal", vertelt mevrouw van der Mee. Inmiddels heeft ook het bedrijfsleven belang stelling getoond. Bepaalde bedrijven uit Waalwijk willen de crèche graag subsidiëren als de bij hun werkende gehuwde vrouw de kinderen in de crêohe kan onderbrengen. Hoewel het werkcomité Kindercrèche Waalwijk niet afwijzend tegenover deze toenadering van het bedrijfsle ven staat wil men in de allereerste plaats de crèche bestemmen voor de huisvrouw die eens een morgen „vrij" wil zijn om allerlei dingen te doen, waar men normaal met kleine kinde ren niet toe komt. De crèche wordt bij toerbeurt geleid door een 14-ta'l dames die dit geheel belangeloos doen. De Waalwijkse huisartsen, de geestelijkheid en centra werkzaam op het sociaal terrein, staan bijzon der positief tegenover dit Waalwijk- se experiment. Sinds deze week heeft men een mo derne crèche ter beschikking. Na op 25 augustus in een kleine kamer van de voormalige Antoniuspastorie te zijn gestart heeft men inmiddels de beschikking gekregen over een ruim zaaltje. Hier zijn allerlei speélattri- buten ondergebracht. De jongens en meisjes behoeven zich hier geen ogenblik te vervelen. Deze week wa ren er ook veel schoolgaande kinde ren die de herfstvakantie in de crèche doorbrachten Uit gesprekken die wij in de crèche hadden bleek wel dat er in Waalwijk op dit gdbied nog een mentaliteit moet worden doorbroken. Teveel ouders vinden dat de moeders zelf maar voor de kinderen moeten zor gen, hierbij vergetend dat juist ook de moeders weieens de handen vrij willen hebben. Bovendien blijkt de crêöhe ook voordelen te hebben voor de kinderen, die op deze wijze in aanraking komen met speelkameraad jes uit een andere omgeving. Uiteraard heeft de crêohe nogal wat onkosten. Zo moet er wekelijks aan Wegens verhuizing zijn wij dinsdag 28 en woensdag 29 oktober de gehele dag Drogisterij Parfumerie Stationsstraat 63 Waalwijk HET IS DE TOON DIE DE MUZIEK MAAKT Dezer dagen ontvangen de bosbomers/sters een uitgebreid verslag en nabeschouwing van de onvergetelijke dag van zaterdag 4 oktober. Terugblikkend springt het merkwaardige feit in het oog, dat het ak- tueel thema medezeggenschap heel andere gesprekken opriep dan rrien zou vermoed hebben. Het ging maar weinig over onderwerpen als meepraten en meebeslissen. Veeleer vroeg men om erkenning en waardering, gewoon menselijk respect. Velen voelden zich vergeten en onopgemerkt, en vooral ook vaak verkeerd beoordeeld. De bos bomers wilden heel simpel ervaren, dat ze meetelden 'en erbij hoor den in de samenleving en op het bedrijf. Ze hadden behoefte aan een sfeer van menselijke verbondenheid, waarin ieder tot z'n recht zou kunnen komen. Men wilde zich vrij en mondig kunnen voelen temidden van anderen en niet onder druk. Het ging om een klimaat waarin men kon tieren. Zoals de planten en de bloemen pas kunnen groeien, als op z'n tijd het zonnetje schijnt en de regen voor een buitje zorgt. Typerend voor de bosboomtocht was juist deze sfeer van openheid en respect. Ieder was op zijn gemakook al zat hij in een totaal vreemde groep. Veel belangrijker dan nieuwe ideeën bleken de nieuwe contacten met onbekende mensen. Er was vriendschap ge groeid en gemeenschap gesticht. Hier had je zomaar ineens, waar men zich anders zoveel hoofdbrekens om maakt. Het was er, spon taan 'en onverwacht. Ieder voelde zich „thuis", ieder had z'n ,weer'! Dezer dagen vertelde me een werknemer dat op de tocht ook zijn ogen waren opengegaan naar de werkgever. Hij was tot de conclu sie gekomen, dat er op zijn bedrijf hard nodig eens uitgepraat moest worden; hij was 's maandags naar het privé-kantoor gestapten het was allemaal heel erg meegevallen, want ook de directeur wist het niet meer. En toen het probleem eenmaal op tafel lag, mocht er' in eens gezegd worden, wat altijd verborgen had moeten blijven. Bij bosbomen was het onderwerp niet zo belangrijk. Zelfs niet eens bij die man op zijn bedrijf. Wel de wederzijdse bereidheid tot eerlijk luisteren en eerlijk praten. Misschien zijn mééstal de onderwerpen" in het leven niet het voornaamste, maar is het de toondie de mu ziek maakt L. van Berkel Op maandag 3 november 1969 geeft Het Brabants Orkest onder leiding van Hein Jordans het 2e abonne mentsconcert serie A in de Stads schouwburg te Tilburg. de Jeugdraad van de Antoniusparo chie die het gebouw exploiteert, huur betaalt worden. De praktijk heeft nu reéds geleerd dat er veel speelgoed vernieuwd moet worden. Om de be groting „rond" te krijgen vraagt men van de ouders een vergoeding van ƒ1.- per kind, per morgen. Als de kindercrèche straks nog meer op het bedrijfsleven wordt georiën teerd kunnen de kinderen waarschijn lijk de gehele dag ondergebracht wor den. Er zal dan echter qua organisa tievorm nogal wat moeten verande ren. Bij een crèche die van 's morgens 'half negen tot 's avonds 6 uur geo pend is, moet een full-time kracht aanwezig zijn. Zover is het echter nog j niet. Kiest het bedrijfsleven voor j eigen crèches bij het bedrijf dan blijft de Kindercrèche Waalwijk waarschijnlijk alleen 's morgens open. Mevrouw van der Mee vertelde ons dat de aktiegroep in ieder geval één jaar blijft draaien. Aan de hand van de resultaten in dat eerste jaar behaald zal worden bepaald of men al dan niet doorgaat of zelfs uit breidt. De stijgende belangstelling rechtvaardit de verwachting dat de Kindercrèche Waalwijk in een be hoefte voorziet. Voor belangstellenden: de kinderen zijn tijdens hun verblijf in de crèche verzekerd en krijgen bovendien een versnapering aangeboden. Voor in lichtingen kan men zich wenden: 's morgens van 8.30 - 12.00 uur bij de crèche, Antoniusstraat 74. Inlich tingen zijn telefonisch te verkrijgen onder nummer 3593. De jonge Roemeense Silvia Mar covici (17 jaar) is de soliste in dit vioolconcert. Het behoort tot de zeldzaamheden dat zulk een jonge soliste voor abonnementsconcerteen kan worden uitgenodigd. Silvia Marcovici won tot twee maal toe 'het Roemeense Concours voor jonge soliste (in 1962 en in 1964). Zij trad vorig seizoen op met Het Residentie-Okerst - dat was haar eerste optreden buiten Roemenië - en oogstte in 1968 ook in het Haar lemse Hartewensconcert groot suc ces; waarvan.' velen in Nederland via het televisiescherm getuige mochten zijn. Wanneer zij nu met Het Brabants Orkest speelt, geschiedt dat in een Nederlands tournee, waarbij zij als soliste opnieuw de gaste is van Het Residentie-Orkest en bovendien van 5 andere Nederlandse symfonie orkesten. Het programma is als volgt: 1 Janacek - Sinfonietta; 2 Glazou- nov - Vioolconcert a-moll opus 82; PAUZE 3 Mendelssohn - Ouverture, Noctur ne en Scherzo uit „Midzomernachts- droom'' 4 R. Strauss - Don Juan. Silvia Marcovici

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 9