wAALwijkse en UnqstRAAtse couRant Ook op belastinggebied delen we het lot van vele culturen uit verleden Stadsgewest Waalwijk overweegt bij G.S. bezwaarschrift in te dienen EM-TE supermarkt HOE HOOG WORDEN DE BELASTINGEN IN NEDERLAND NOG? „^ÜH- GESLOTEN WIN OSSIAN BUREN STRUCTUURPLAN NATUURSCHOON EN RECREATIE GEBIEDEN WORDT VANAVOND BEHANDELD Grote lijn vindt men terug in monopoly-spel Het schip van staat „Brood en spelen" Overheidssteun Een noodlot GESLOTEN Geen rekening ge houden met eerder ingediende bezwaren Industrie-terreinen Eerste groep Joego slavische meisjes 1 november in Waalwijk Uitbouw Waalwijk Kaatsheuvelse ijsbaan WAALWIJK DRUNEN Dinsdag 500 gram Carbonade voor slechts 2.89 500 gram panklare Savoije Kool voor 29 cent Woensdag 500 gram Gehakt voor slechts 1.59 250 gram Hacheevlees voor slechts 1.69 500 gram panklare Rode Kool voor slechts 29 cent Donderdag 3 slavinken voor slechts 1.00 500 gram panklare Worteltjes voor 29 cent MAANDAG 27 OKTOBER 1969 92e JAARGANG No. 86 De tcho van Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdens+aat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Wie denkt dat de hoge belastingen van tegenwoordig een nieuw verschijn sel in de wereldgeschiedenis vormen, vergist zich deerlijk. Reeds in de grijze oudheid hebben er hoogontwikkelde rijken bestaan, waarin zich in grote lijnen dezelfde problemen en ontwikkelingen hebben voorgedaan als wij thans om ons heen zien. Uiteraard stonden toen vooral de techniek en De grote lijn vindt men al terug in het welbekende monopoly-spel. Bij het begin is ieder gelijk. Wie dan geluk heeft en het vlugst bezit kan vormen krijgt de macht in han den. Het bezit levert geld op; al spoedig onbehoorlijk veel. De „ar mere" spelers moeten al gauw aan de rijkeren meer betalen dan ze kunnen en dan moeten ze hem ten- slote hun geringe bezit ook nog af staan. Eén heeft alles en het spel is uit. Meestal is in het begin al te zien wie aan het eind zal gaan winnen. Het kan door het lot van de dobbel stenen wel eens gebeuren dat de arme beginner toch nog de rijkste wordt, maar dat gebeurt maar zel den en het betekent alleen maar dat er aan het eind één andere kapita list overleeft. Raakt het spel te spoedig uit, doordat een arme speler al te snel ten onder gaat, dan ziet men de nei ging ontstaan dat de rijke hem wat tegemoet komt, hem wat schenkt of van zijn vordering afziet. Hij krijgt wat van de bedeling opdat hij ook nog wat mee kan spelen. Soms heeft de arme de ondergang aan zichzelf te wijten, doordat hij zijn gelden op een domme manier belegt of ze niet belegt, maar meestal is een ons geluk beter dan een kilo verstand. Ook in de ontwikkeling van een maatschappij ziet men deze tenden sen, zij het niet zo eenvoudig. In het begin was men al niet geheel gelijk. Maar door de algemene armoede was men toch tamelijk gelijk, verge leken bij later. Ieder was op zich zelf aangewezen en bebouwde zijn grond. Niemand had veel en ieder een had wat; als grote lijn. Met de ontwikkeling van de staat ontstaan er groepen, rijken en armen niet al leen, maar ook organisaties: be stuursorganen, groepen vakgenoten, een leger enz. Zolang die groepen nog tegen elkaar opwegen, in macht en invloed, gaat het nog goed; maar al spoedig krijgen sommige meer macht dan andere. Normaal is dan dat er een strijd ontstaat om de staatslasten op een ander af te schuiven en de voorde len van de staatsuitgaven aan zich zelf toe te spelen; en dat is wat wij vandaag de dag om ons heen zien, wanneer de industriële pressiegroe pen, de vakbonden, de landbouwor ganisaties, de studenten- en kun stenaarsgroeperingen en niet te ver geten, de vergeten groepen bezig zijn „overleg" te plegen over het verdelen van de lasten (meer in komstenbelasting of b.t.w.?) en van de opbrengsten (meer loon, hogere prijzen, meer bijstand en andere so ciale uitkeringen, gratis onderwijs, grotere industriële concentraties, verzorging van de wieg tot het graf) Naarmate dit alles ingewikkelder wordt en onoverzichtelijker, ont staat bij iedere groep de neiging te veel te vragen; zoveel dat een an dere groep in zijn bestaan wordt be dreigd. Aan de regering is dan de ondankbare taak dit alles in even wicht te houden, door alle eisen te rug te brengen, liefst tot wat rede lijk en billijk is, maar in elk geval tot wat nog uitvoerbaar is. Het is immers niet de bedoeling, zoals bij monopoly, dat het spel na een uur tje uit is? Van het Romeinse Rijk zijn de op komst en de ondergang achter de i-ug. Het spel is uit en het gehele verloop is te overzien. Door hard werken, deugdzaam leven en een ons geluk waren al spoedig sommi gen rijk geworden. Dat gaf hun de macht ook het bezit van de anderen naar zich toe te halen. De patriciërs werden rijker, de plebejers armer. Al spoedig ontstond, vooral in de stad zelf, een groep aan wie men w at toe moest schuiven om het spel gaande te houden. Brood en spelen voor het proletariaat, van de wieg tot aan het graf. De rijke patriciërs in de stad stichtten grote bedrijven op het land, welke zij bemanden met gast arbeiders in de vorm van uit de ver overde gebieden geimporteerde sla ven. De boeren op het land konden daar niet tegen concurreren. Zij verpauperden en gingen in het le ger of sloten zich aan bij het pro letariaat in de stad, dat verzorgd werd. Hun verlaten bedrijven wer den door de patriciërs voortgezet met nieuwe slaven, die goedkoper waren dan de eigen arbeidskrach ten. En nu dan eindelijk de hoge be lastingen waarover wij het in het begin hadden. De staatsuitgaven voor het leger en voor de sociale voorzieningen van het bezitsloze proletariaat namen zulk een reus achtige vormen aan, dat zij tenslot te niet meer uit de te hoog opge schroefde belastingen en de vermin derende oorlogsbuit konden worden betaald. De massa's stelden daarte genover hun eisen aan „brood en spelen" steeds hoger, nadat zij een maal aan gewend waren geraakt van overheidswege te worden on derhouden. Toen dat niet meer ging werden zij ontevreden en moesten worden onderhouden. Toen dat niet meer ging werden zij ontevreden en moesten zij met militair geweld in toom worden gehouden. Het rijk was rijp om door de Barbaren onder de voet te worden gelopen. De parallel zal duidelijk zijn. Ook bij ons zijn het de militaire en voor al de sociale uitgaven, die tot enor miteiten zijn uitgegroeid. Het is aan de orde van de dag, dat hele bedrijfstakken om over heidssteun komen vragen in een omvang die maakt dat men zich af in geringere mate ook de economische structuur, op een wat primitiever niveau, doch men moet die verschillen vooral niet overschatten. Het Romeinse Rijk dat bepaald niet het 'enige was in zijn soort, maar wel het rijk dat wij het beste kennen, zou qua omvang en staatsorganisatie echt geen gek figuur slaan onder de grootste staten van thans. vraagt of het niet goedkoper zou zijn de bedrijfsgenoten collectief naar de bijstandswet te verwijzen. Wanneer de graanoogst door schot van mindere kwaliteit is, proberen de landbouwers de schade af te schuiven op de meelfabrieken., en de veehouders, door te vragen of de kwaliteitseisen voor brood- en voe- dergranen niet kunnen worden ver laagd. Groepen studenten, of wat zich zo allemaal noemt, lopen vernielend door de straten om hun steeds ab surdere eisen te verkondigen, 'zon der zich af te vragen wie dat zal be talen. Om dit alles te financieren moet de gemeenschap groeiende lasten dra gen. En zoals bij de Romeinen de oorlogsbuit steeds geringer werd, terwijl de kosten van het leger toe namen; zo is bij ons het batig sal do uit de vroegere koloniën wegge vallen en komen er uitgaven voor in de plaats voor een ontwikke lingshulp, nodig om te voorkomen dat onze „barbaren" ons onder de voet lopen. Niet alleen de hoge belastingen zijn aldus een ziektesymptoom. In een gezonde maatschappij kan niet alleen, maar moet ook een ieder voor zichzelf zorgen. Het geen niet uitsluit dat wie door ziekte of an dere tegenslag buiten zijn schuld wordt getroffen recht heeft op hulp. Een zo uitgebreide verzorging van de wieg tot aan het graf als thans bij ons noodzakelijk is, is echter evenzeer een ziektesymptoom, een teken aan de wand, zolang niet een ieder in de eerste plaats zelf ver- Wegens verhuizing zijn wij dinsdag 28 en woensdag 29 oktober de gehele dag Drogisterij Parfumerie Stationsstraat 63 Waalwijk antwoordelijk is voor zijn eigen welzijn. Betekent dit dat wij ge doemd zijn het lot van de vele gro te culturen uit het verleden te de len? Uit het bovenstaande blijkt dat dit niet zo is. Nodig is de ziekte te genezen en de richting waarin de oplossing gevonden moet worden blijkt al evenzeer. Een gezonde maatschappij eist, dat een ieder be taalt, wat hij verbruikt en de gele genheid heeft de benodigde midde len daartoe te verdienen en niet uitgekeerd te krijgen. Dat principe is eenvoudig, maar het eenvoudige juist is moeilijk. Het eist ingrijpende aanpassingen in on ze maatschappij en gevestigde ver houdingen zijn nu eenmaal moeilijk te doorbreken; dus het aanpassings vermogen is klein. Maar er zijn wel wegen aan te wijzen en in een vol- wegen aan te wijzen. Want, en ook dat leert de geschiedenis, de prijs van het falen zou hoog zijn. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Deze maand heeft G.S. 't ontwerp-facet-struktuurplan voor de natuurschoon- en recreatiegebieden in Noord Brabant aan de ge meentebesturen toegezonden. Dit ontwerp heeft ten doel de belangen van de openluchtrecreatie en van de zorg voor natuur 'en landschap in Noord Brabant te behartigen. Het bestuur van het stadsgewest Waalwijk kan zich niet helemaal verenigen met dit plan. Het overweegt dan ook een bezwaar schrift in te dienen. Het plan daartoe komt vanavond (maandag) ter tafel in de openbare vergadering van het Stadsgewest die in de raadszaal van het gemeentehuis wordt gehouden. Het bestuur van het Stadsgewest Waalwijk onderschrijft de motivering van het streekplan. Met het oog op de toenemende behoefte en het ge vaar van aantasting van voor de re creatie geschikte gebieden is het vol gens het bestuur zaak ten deze rege lend op te treden. De aantasting van natuur en landschap in de provincie dient niet alleen om recreatieve re denen zoveel mogelijk te worden ver meden, maar ook uit het oogpunt van natuurwetenschap en zorg voor het milieu. 1 Hoewel het ontwerp-structuurplan in hoge mate de instemming van het be stuur van 't stadsgewest heeft meent het bestuur todh op enkele in 't plan aangegeven "bestemmingen" bezwaar te moeten maken. Deze bezwaren zijn reeds in een eerder stadium in een hearing van de stuurgroep, die het plan heeft voorbereid, kenbaar ge maakt en tevens schriftelijk bevestigd Met deze opmerkingen is door G.S. nagenoeg geen rekening gehouden. Het dagelijks bestuur van het stads gewest is met name van oordeel dat de in het streekplan zelf naar voren gebrachte mogelijkheid van latere af weging van verschillende belangen tegen het in dit streekplan geregelde belang, niet voldoende waarborgen biedt om op alle terreinen in 't gewest in de toekomst de meest optimale ontwikkeling te verzekeren. Men acht het dan ook gewenst de zienswijze van het stadsgewest opnieuw en nu in een bezwaarschrift aan Provinciale Staten voor te leggen. Er zijn een viertal punten die zouden moeten worden aangepast. In stads gewestelijk verband is al enige malen de vraag naar voren gekomen om het gebied gelegen tussen de Bergsche Maas en de Langstraatweg van Raamsdonk tot de toekomstige rijks weg 62 in de toekomst niet in be langrijke mate de bestemming dient te krijgen van industriegebied. In deze is nog geen definitief stand punt ingenomen, doch de nabijheid ter plaatse van de Bergsche Maas en het Oude Maasje als waterwegen, de onmiddellijk aan dit gebied grenzen de Langstraatweg en de toekomstige rijksweg 62 maken het bijzonder ge wenst en waarschijnlijk, dat het on derhavige gebied zal worden bestemd tot industrieterrein. Voor het bestem men voor industrievestiging van dit gebied pleit te meer het feit, dat dit gebied onmiddellijk zal gaan aanslui ten op het voor een belangrijk ge deelte reeds gerealiseerd havenindus trieterrein van de gemeente Waalwijk Voormeld standpunt is mede geënt op een funktie die het onderhavige ge bied zal kunnen krijgen als expansie mogelijkheid voor de industrie in de Rotterdamse agglomeratie, vooral nu door de vestiging van Sheil-Ghemie nabij Moerdijk hiervoor de eerste aanzet is geschapen en op verschil lende niveaus grote bezwaren bestaan tegen uitbreiding van de industrieële bedrijvigheid in de Rotterdamse ag glomeratie in noord-westelijke rich ting. In het in 1963 vastgestelde recreatie plan van de provincie was het gebied ten noorden van de weg Waalwijk- Waspik niet als beschermd gebied opgenomen. Het bestuur vraagt zich af waarom dit gebied thans wel be schermd dient te worden. Opgenomen in het streekplan voor natuurschoon en recreatiegebieden zijn ook de zuidelijke uiterwaarden van de Bergsche Maas. Deze terrei nen zijn eChter bestemd voor de aan leg van een toekomstige buitenhaven in Waalwijk. Deze buitenhaven vormt een noodzakelijk complement van de binnenhaven. Opgenomen in het pro vinciale plan is ook het gebied in de buitenpolder van Waalwijk ten noor den van de Langstraatweg ten oosten van het havengebied. (van onze verslaggever) WAALWIJK- Als eerste bedrijf in de Langstraat verwelkomt de Waalwijkse schoenfabriek n.v. Bloch Stibbe zeer binnenkort 22 Joegoslavische meisjes, die bij dit bedrijf het tekort aan vrouwelijke arbeidskrachten gaan verminderen. De heer A. op 't Hoog, hoofd van de personeelsdienst, is deze week te ruggekeerd van een wervingsaktie uit Joego-Slavië. Hij vertelde ons dat de eerste 22 meisjes mogelijk al op 31 oktober in Waalwijk arrive ren. De werving is opgezet rond de plaats Lozniva inServië. Lozniva is een stad van ongeveer 35.000 inwo ners in de grensstreek met Bosnië. Het aanbod van meisjes in deze streken is bijzonder groot. De heer Op 't Hoog die ter plaatse met veel armoede werd geconfronteerd ver telde ons dat er voor vele duizende meisjes geen werk is in Joego-Sla vië. Bijzonder veel meisjes zoeken dan ook in West-Europese landen een werkkring. De N.V. Bloch Stibbe heeft in totaal 30 meisjes ge selecteerd. 22 ervan 'komen dus nog deze maand naar Waalwijk. De groep heeft in Lozniva een techni sche intelligentie test en een hand vaardigheids test gemaakt. De resul taten daarvan waren bijzonder goed Bij Bloch Stibbe heeft men dan ook goede verwachtingen van deze Joego-Slavische werkneemsters. De meisjes worden gehuisvest in Waalwijk en Drunen. De groep staat onderleiding van een sociale hulp, die de meisjes begeleidt. Het Waalwijkse schoenenconcern hecht grote waarde aan de begeleiding, zo wel in als buiten het bedrijf. Als het experiment slaagt is het niet uitge sloten dat Bloch Stibbe in de toe komst opnieuw een werving in Joe- go- Slavië opzet. Gezien de vorm van het stadslichaam van Waalwijk en de situering van het centrum van Waalwijk aan de noord zijde van deze bebouwing kan gere delijk de vraag worden gesteld zo schrijft het stadsgewest, of niet ge dacht moet worden aan een uitbrei ding van Waalwijk in noordelijke richting. Ook de uitgroei van het Waalwijkse havenindustriegebied in oostelijke richting dient mogelijk te blijven. Het komt het bestuur van het stadsgewest daarom niet juist voor 't onderhavige gebied in het streekplan op te nemen. Volgens het stadsgewest is in de voorstudie voor dit provinciale recre atieplan te weinig aandacht besteed aan de aspecten van de over- en wa terrecreatie langs de Bergsche Maas en het Oude Maasje. Het dagelijks bestuur schrijft hiervoor hierover: "Gezien de bijzonder geringe moge lijkheden in Midden Brabant voor de ze vormen van recreatie en de ideale mogelijkheden hiertoe ter plaatse aanwezig zijn, ware hiervoor, mede gelet op de toenemende druk op de land-, bos- en heidegebieden, 'n meer duidelijke lijn aan te geven". Tenslotte meent het stadsgewest dat de zgn. Kaatsheuvelse Ijsbaan 'n be tere aanduiding verdient. Het gebied, waarin de Ijsbaan ligt, is in het voor ontwerp gelegen in een gedeelte met de aanduiding natuurschoon- en re creatiegebied I. Er bestaan vergevor derde plannen ter plaatse dagrecrea- tieve voorzieningen te treffen. De Ijsbaan leent zich daartoe bijzonder. Naar het oordeel van het stadsgewest zou daarom de aanduiding natuur schoon- en recreatiegebied III ter plaatse juister zijn.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1