VAN TILBORG Raadslid A.v. Seters stelt a.en w. namens Werknemers- lijst vier vragen en Philips Nederiand n.v.- Eindhoven toegang gratis! COLLEGE B. EN W. IN NOTA AAN DË RAAD„NIEUWE TARIEVEN NIET ONREDELIJK" BETREFT VERWARMING EN WONINGBOUW IN WAALWIJK Op donderdag 30 oktober DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 27 OKTOBER 1969 Individuele verwarming Mogelijkheid tot om bouw individuele verwarming aanwezig Oorzaken tekort Muziekinstrumenten N.V. Voorstellen aan de raad nodigen u gaarne uit voor een demonstratie van de serie Philips Philicorda's Bijbetaling Op deze demonstratie kunt u zelf de Philicorda bespelen en zo „eigenhandig" kennismaken met deze elektronische muziek instrumenten van Philips. Een deskundige uitleg wordt u gegeven door de Heer A.Klaasse te Hilversum, Sales Promotor van Philips Nederland n.v. Komt u zelf overtuigen van het grote aantal muzikale mogelijk heden van deze instrumenten. in het Jeugdgebouw van de Ned. Herv. Kerk aan de Blijde Incomstelaan te WAALWIJK. Aanvang 8 uur precies. Tarieven Antwoord van college Waalwijk 3e nota inzake wijkverwarming plan Laageinde donderdag in de raad WAALWIJK In de raadsvergadering van aanstaande donderdag zal de raad van de Gemeente Waalwijk de derde nota inzake de wijkver warming te behandelen krijgen ten aanzien van plan Laageinde. B. en \V. zijn van mening, dat na bestudering van de problematiek en na succesvol overleg met name Gedeputeerde Staten, een alleszins afdoen de oplossing van de gerezen problemen kan worden voorgelegd. In de inleiding wordt ingegaan op he ontstaan van de wijkverwarmings- kwestie. In de vergadering van 12 november 1964 werd besloten het nodige krediet beschikbaar te stellen voor de aanleg van wijkverwar ming in het plan Laageinde I. Dit voorstel wat op advies van het Mi nisterie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Wijkverwarming was destijds de enige mogelijkheid om tot centrale verwarming te ko men. Een alternatief was er niet. met gas gestookt f 465, Verwarming, geen centrale verwar ming zijnde: gestookt met een gashaard 276, gest. met een oliehaard f 227,50 gest. met een kolenkachel f 270, Deze bedragen zijn per jaar en gelden voor alle vertrekken van 'n woning met uitzondering van de laatste drie genoemde bedragen, die gelden ten aanzien van de verwar ming van één vertrek, namelijk de woonkamer. B. en W. stellen in de nota ver der dat gezien het feit dat voor de lopende stookseizoenen reeds ver- hoogde stookkosten in rekening j worden gebracht zowel in Laagein de I en II, de ervaring heeft uitge- wezen dat de huidige tarieven de j kosten dekken en de tarieven in vergelijking met andere soorten verwarming niet 'onredelijk zijn redelijkerwijze de verwachting kan worden uitgesproken, dat in de toe- I komst géén moeilijkheden meer zijn te vrezen. I On de wijkverwarming Laageinde I zijn aangesloten: 230 woningwetwo ningen, 42 woningen gebouwd in de vrije sektor, 8 premiewoningen, 2 kleuterscholen en een kerk. In de genoemde vergadering werd beslo ten tot betaling door de afnemers van één totaalbedrag per jaar. In dien de omstandigheden aanleiding zouden geven, konden de bedragen nader door B. en W. worden vast gesteld. Door het ontbreken van warmtemeters bleek het warmte- verbruik geheel uit de hand te lo pen. In de vergadering van 5 sep tember 1967 werd een krediet aan genomen voor 't plaatsen van warm temeters. Op 28 september werd be sloten de bedragen weer te veran deren en deze bedragen gelden nu nog, zij het dat het systeem van be taling van een vast bedrag ongeacht het verbruik en zonder verrekening achteraf volledig is komen te ver vallen. In de raadsvergadering van 1 sep tember 1966 werd besloten het no dige krediet beschikbaar te stellen voor de bouw van 80 (later gewij zigd in 90) woningwetwoningen in het plan Laageinde II. In de bouw koster/ werden de kosten van aan leg van de centrale wijkverwarming ingecalculeerd. Daarna werden nog 23 woningwetwoningen en 80 pre miewoningen gerealiseerd in plan Laageinde II. Op de wijkverwarming Laageinde II zijn nu aangesloten: 113 woningwetwoningen, 26 premie woningen en (woningbouwvereni ging Baardwijk) en 54 premiewo ningen (particulieren). Hier gelden dezelfde voorwaarden voor betaling als voor de bewoners van Laagein de I. Hiertegenover staat, dat de ge meente Waalwijk niet heeft kunnen voldoen aan het plaatsen van warm temeters in plan Laageinde II, om dat het ministerie hiervoor geen toestemming gaf. De oorzaken voor de belangrijke tekorten bij de wijkverwarming Laageinde I en II zijn de volgende: Lgageinde I: als belangrijke oorzaak moet gesteld worden, dat met name de raming van het brandstoffenver- bruik ver beneden de werkelijkheid is geweest. Uitgegaan was van een raming van 450.000 kg. zware olie, corresponderende met 528.000 liter H.B.O. II. Gedurende het seizoen 1967/1968 is echter verbruikt 999.563 liter H.B.O. II. Dit is echter voor 'n aanmerkelijk gedeelte te verklaren. In de oorspronkelijke opzet was uit gegaan van het stoken van zware olie (4.37 ct per liter in het seizoen 1967/1968). Op advies van de in specteur voor de Volksgezondheid is echter door gedeputeerde staten in de desbetreffende hinderwetvergun- Philicorda demonstratie Hofstraat 8 - VEEN (N.Br- Tel. 04164-633 ning de voorwaarde opgenomen dat de te gebruiken brandstof ten hoog ste 1 zwavel mocht bevatten. Aan gezien zware olie meer dan 1% zwa vel bevat, moest noodgedwongen worden overgegaan tot het stoken van H.B.O. II (1% zwavel). De prijs voor deze olie was in het seizoen 1967/1968 5.82 ct. per liter. Uitgegaan is van een stookseizoen van 7 maanden. Met ingang van het seizoen 1967/1968 is het stookseizoen uitgebreid tot 10 maanden. Dit is natuurlijk een niet onaanzienlijke kostenverzwaring. De stooktijden per etmaal, de zgn. vollasturen, zijn op verzoek van de warmte afnemers verruimt met drie uren. Deze ver ruiming is uiteraard van grote in vloed op het gebruik. In vergelij king met de olieprijs, waarvan bij de raming werd uitgegaan, is de prijg van de olie de afgelopen sei zoenen ook hoger geweest. De post telefoonsignalering en wachtdienst ad 1200,— was niet in de raming opgenomen. Evenmin waren de kos ten van de plaatsing van warmte meters niet in de raming opgeno men. De oorzaken voor de tekorten in Laageinde II lopen voor een groot stuk parallel met die van Laagein de I. Ook hier werd het stookseizoen uitgebreid. Wanneer de volledige te korten verhaald zouden moeten worden op de afnemers, zouden dit zeer zware lasten betekenen voor die afnemers, hetgeen sociaal ge zien niet aanvaardbaar is. Dank zij de medewerking van ged. staten, menen B. en W. nu een alleszins bevredigende oplossing te kunnen voorstellen. Met ged. staten is over eenstemming bereikt over het ten laste brengen van de reserve ex ar tikel 22 van het Besluit Geldelijke Steun Volkshuisvesting van de te korten in het plan Laageinde I en II. Uitgaande van de mogelijkheid tot dekking uit de reserves, zou voor de warmteafnemers in Laageinde II alsnog te betalen overblijven het te kort over het stookseizoen 1968/'69 ad 42.849,77. Dat is gemiddeld 222,per woning. De mogelijkheid tot ombouw van de centrale verwarming van de wijkverwarming op individuele ver warming is, blijkens een ingesteld onderzoek, aanwezig en de hiertoe te verrichten werkzaamheden per woning zouden kunnen worden uit gevoerd tegen een totaalbedrag van 3150.- voor Laageinde I en 3025- voor Laageinde II. Voor de woning wetwoningen in Laageinde I en II dient het bedrag verlaagd te wor den met 1500,omdat genoemde kosten bij deze woningen uiteraard in of bij de huurbedragen dienen te blijven en derhalve niet kunnen worden gekapitaliseerd. De particulieren zullen voor ei gen financiering moeten zorgdra gen, terwijl bij de gemeentewonin gen door de gemeente beschikt zal dienen te worden voor de ombouw overeen bedrag van 475,000, terwijl de financieringsmiddelen hiervoor wel de nodige problemen zullen geven. Ombouw bij de parti culieren zal slechts dan mogelijk zijn. als alle belanghebbenden mee werken. Over de ombouw in zijn totaliteit zal nog een vervolgnota aangeboden worden aan de raad. B. en W. stellen zich verder voor met vertegenwoordigers van ver schillende groeperingen uit Laag einde I en II gesprekken te hebben om een aantal punten te verduide lijken en op te lossen. Aan de raad stellen B. en W. voor om de tekorten in Laageinde I en II tot en met 1967/1968 ten laste te brengen van de risico-reserves in de zin van het Besluit Geldelijke Steun Volkshuisvesting; eén gedeelte van het tekort ad 18.721,voor het stookseizoen 1963/1969 van Laageinde II ook ten laste te brengen van de risieo-reser- ves in de zin van voorstel 1; de overblijvende kosten te Verha- t len op de warmteafnemers, zoals in de nota is aangegeven; een krediet beschikbaar te stellen van 7654,08 voor het aanbrengen van warmtemeters in plan Laagein de II en het aanvragen hieromtrent van de zo mogelijke rijksleningen. Gezien het feit dat geen warmte- meting kon plaatshebben in Laag einde II, komt het B. en W. billijk voor niet meer te verhalen dan het laagste bedrag, dat volgens de warmtemetingen in het plan Laag einde I voor het sookseizoen 1967/ 1968 dient te worden bijbetaald en wel 125,— per woning. De over blijvende kosten ad 97,per wo ning zullen dan ook ten laste ge bracht dienen te worden van de re serve risico's van het betreffende complex. Hierbij dient wel enig voorbehoud gemaakt te worden, daar er nog geen overleg heeft plaatsgevonden met ged. staten. De overblijvende kosten van Laagein de I over het stookseizoen 1968/1969 zullen op de warmteafnemers wor den verhaald. B. en W. stellen voor om de bijbetaling te vergemakkelij ken voor het stookseizoen 1968/1969 en te verhalen in 24 maanden, zon der rentebijschrijving. Voor Laag einde II betekent dit een bedrag van 5.20 per maand. B. en W. stellen, dat de bewoners van Laageinde I en II alleszins tevreden kunnen zijn over de voorgestelde afdoening van Ztikcn» De kosten van het aanbrengen van warmtemeters in Laageinde II bedragen 7654,08 en zullen uiter aard voor rekening komen van de warmteafnemers. Per woning zullen deze lasten 1.60 per maand gaan bedragen met een uitloopmogelijk- heid tot 1.65. Voorgesteld wordt de warmtemeters onmiddellijk te plaatsen. Betalingen stookseizoen 1969 en perspectief voor de toe komst: Laageinde I: huidige tarief 32,en nieuw tarief 47,15 per maand voor de huurders van de 230 gemeentewoningen. Bewoners 50 particuliere woningen: huidige ta rief 30,en nieuw tarief 43,15 per maand. Laageinde II: huurders 113 woningwetwoningen: niet ver hoogde tarieven 34,80 en verhoog de tarieven 48,90 per maand. Be woners 80 particuliere woningen: niet verhoogde tarieven 35,en verhoogde tarieven 53,40 p. mnd. B. en W. stellen zich op 't stand punt dat, als men de verhoogde ta rieven vergelijkt met de kosten van andere soorten ruimteverwarming, de in Laageinde I en II gehanteer de tarieven niet onredelijk zijn. Dit leidt men af aan de hand van een gemaakt overzicht, namelijk wijk verwarming: Laageinde I: woningwetwoningen 300, particuliere woningen 324, Laageinde II: woningwetwoningen. f 339, particuliere woningen f 412,80 Individueel gestookte centrale ver warming: met olie gestookt f 380, WAALWIJK - Door het raadslid A. J. van Seterszijn namens de ge- meenteraadsfractie ,,De Algemene Werknemerslijst" het college de vol gende schriftelijke vragen gesteld. 1. De verhoging van de tarieven'vcör de wijkverwarming-Laageinde 1 is bij de bewoners nogal aangekomen. De tarieven zijn nogal drastisch ver hoogd. Het is verwonderlijk dat men eerst zo kat heeft ingezien, dat de tarieven te laag warén. Is de toege paste verhoging wel noodzakelijk? Verwarming met kolen of olie en ze ker individuele verwarming is goed koper. Wil het college een nadere toelichting versdhaffen op de maatregel, behel zende een verhoging van de tarieven voor de wijkverwarming in het be helzende een verhoging van de tarie ven voor de wijkverwarming in hot bestemmingsplan Laageinde II? V/J het college bevorderen, dat deze ta riefsverhoging wordt verlaagd? 2. Onlangs is in de raad aan de ordé geweest een voorstel tot vaststelling van een verordening voor het' gezins- verzorgingswerk. Bij deze gelegen heid is gevraagd naar de samenstel ling van het bestuur van de regionale stichting katholieke gezinszorg Lang straat en omstreken. Mijnerzijds werd toen gesteld, dat de bestuurssamen stelling geen afspiegeling van de be volking was en dus geen representa tieve vertegenwoordiging vormde. In de regionale- en ook in de plaatse lijke stichting zijn de werknemers niet vertegenwoordigd. Wil het college het resultaat medede len van het contact, dat men het be stuur van de katholieke stichting ge zinszorg-,,De Langstraat e.o." hier over zou worden opgenomen? 3. De woningen aan de Mr. van Bos- sestraat zijn zeer slecht gebouwd. Door welke aannemer zijn de wonin gen in de Mr. van Bossestraat ge bouwd en zijn deze woningen reeds opgeleverd? Wie is de opzichter bij de woningbouw geweest? Welke ge breken hébben de woningen vertoond en te wiens laste zijn de onderhouds kosten c.q. herstelkosten gekomen? Toegezegde schriftelijke informatie omtrent deze aangelegenheid bleef uit. 4. Heeft het college zijn gedachten laten gaan omtrent de noodzakelijke wijziging van de statuten en het re glement van de Woningbouwvereni ging Baardwijk? Is reeds met het be stuur van deze vereniging gesproken over de wijziging in het bestuur zo danig, dat een juistere afspiegeling van de verschillende maatschappelij ke bevolkingsgroepen wordt verkre gen en de werknemers ook voldoende worden gerepresenteerd? Hoe staat het met de inspraak van de gemeente bij toewijzing van bij deze Woning bouwvereniging in beheer en exploi tatie zijnde woningen? in de vergadering van a.s. donderdag te behandelen 3e nota inzake de wijk verwarming in het plan Laageinde. 2. Met het bestuur van de Regionale •Stichting Katholieke Gezinszorg Langstraat e.o. te Waalwijk zal over een aantal zaken, w.o. de door de heer van Seters bedoelde, op vrijdag 31 oktober a.s. een gesprek plaats vinden. 3. De door de heer van Seters be doelde woningen, gelegen aan de Mr. van Bossestraat, zijn gebouwd door 't aannemingsbedrijf de firma A. P. Brekelmans en Zn. te Udenhout. De woningen zijn inderdaad reeds opge leverd. Het toezicht werd uitgeoe fend door de dienst gemeentewerken. De gebreken, die zich hebben voorge daan na het gereedkomen der wonin gen en van onbetekenende aard wa- reh, zijn geheel voor rekening van de aannemer hersteld (enkele z.g. glasal platen gaven aanleiding tot lekkages enz.) Verdere gebreken zijn niet be kend. Via de klachtenbonnen zijn door de bewoners slechts enkele on betekenende gebreken gemeld. 4. Naar aanleiding van de gestelde vraag inzake de statuten van de Wo ningbouwvereniging „Baardwijk", de bestuurssamenstelling van deze ver eniging, en de inspraak van de ge meente bij toewijzing van woningen, delen Wij U mede, dat wij de toekom stige structuur van de beide plaatse lijke woningbouwverenigingen in be schouwing hebben genomen in het licht van de nota aan de Raad voor de Volkshuisvesting inzake de plaats en de taak van de woningcorporaties: deze nota werd door ons bij brief d.d. 17 juni 1969 aan de leden van de raad toegezonden in aansluiting op de behandeling in de raadsvergade ring van 29 mei 1969 van onze nota met dezelfde titel. De contacten ter zake met 'het departement van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening zijn nog niet afgerond. Wij zullen zo spoedig mogelijk aan de beide plaat selijke woningbouwverenigingen con crete suggesties doen ten aanzien van een algehele herstructuering van ver enigingsbestand en werkpatroon van het woningbouwcorporatiewezen in de gemeente Waalwijk. Wij menen deze herstructuering in goed overleg te kunnen bewerkstelligen. U zult _r ongetwijfeld van overtuigd zijn, dat het hier een veelzijdig vraagstuk be treft. Zoals toegezegd, zullen wij U van de ontwikkelingen via een nota op de hoogte brengen, aldus het col lege van b. en w. Ter beantwoording van deze vra gen deelt het college het volgende mede: 1. Hieromtrent zij verwezen naar de STICHTING WELZIJN GEESTELIJK GEHANDICAPTEN OOSTERHOUT, WAALWIJK Sociaal Pedagogische dienst. Rayon: Drunen, Heusden, Kaatsheu vel Loon op Zand. Sprang-Capelle, Waalwijk, Waspik. Sos.' Pedagoog J. Leeuwenberg, Grotestraat 244a (voormalig Zusterklooster J. M. J.) Waalwijk, tel. 04160-2283. Spreek uren: maandag tot en met vrijdag 9-10 uur, maandagavond van 19.00 tot 20.30 uur. KINDERCRÈCHE WAALWIJK Antoniusstraat 74, tel. 3593. Geopend: maandag tot en met vrij dag van 8.3012.00 uur.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 3