wAalwijkse en LanqstRMtse couRAnt Ontwerp StructuurplanStadsgewest Waalwijk nog dit jaar rond? NeJÉDAMPO b b b. u. VAN MIL Antwoord Staatssecretaris op vragen van Senator J. Teijssen Stuurgroep samenlevingsopbouw in Stadsgewest Waalwijk B B B B B êiChristofle GEWESTELIJKE RAAD DRONG AAN OP SPOED ftlIJfiHRRDrS BETREFFENDE VORMINGSINSTITUTEN DRS. A. VERDIJK HIELD INLEIDING VOOR LEDEN GEWESTELIJKE RAAD w Watervoorziening in Nederland in gevaar Stuurgroep bestaat uit zeven personen Consulent Elshout 500 gr. MAGER RIBSTUK voor slechts 398 cent 500 gram WITLOF voor slechts 65 cent DONDERDAGAVOND 30 OKTOBER 1969 92e JAARGANG No. 87 Geen bezwaarschrift tegen ontwerp provinciaal streek plan Spoed Streekplan HOOFDPIJN POEDERS WIN 'N ECHTE BANKETBAKKERSSPECULAASPLANK Inleiding Breed terrein Een begrip voor stijlvolle disgenoten. WAALWIJK - DRUNEN BRENGT VRIJDAG EN ZATERDAG: EM-TE IS BETER De Echo van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Tijdens de vergadering van de gewestelijke raad van het Stadsgewest Waalwijk, die maandagavond in de raadszaal van het ge meentehuis te Waalwijk is gehouden, zijn nogal wat onderwerpen aan de orde geweest. De heer C. P. van den Hoven (Waalwijk) pleitte bij het dagelijks bestuur voor meer inspraak van de leden van de gewestelijke raad. Hij was verder van mening dat het uitblijven van de deelnotas van het intergemeentelijk structuurplan een vlotte werkwijze onmogelijk maak te. Hij drong er dan ook op aan om bij het bureau van de Ver. van Ne derlandse Gemeenten dat de deelnotas samenstelt, te informeren naar de data waarop de volgende studies verschijnen. De heer Meijs informeerde hoe het stond met een intergemeentelijk over zicht van woningzoekenden. V oorzii- ter Teijssën vond het meer voor de hand liggen dat elke gemeente deze gegevens voor zich verzamelt. Ook oordeelde hij de instelling van een "werkgroep onderwijs" niet juist. "Dat betekent overigens niet dat wij ons niet bezig houden met onderwijs integendeel. Zo zal het bijvoorbeeld zaak zijn voor het stadsgewest om sa men met de Kamer van Koophandel te ijveren dat aan de MTS (schoen en leder) te Waalwijk andere afdelin gen worden toegevoegd. Dat is ook 't streven van het bestuur", aldus de heer Teijssen. De heer Meijs pleitte ook nog voor een school voor Middel baar Economisch Administratief On derwijs. "Het is een goede gedachte van het dagelijks bestuur om niet alleen de stand van zaken te geven in verband met 'het structuurplan maar ook om de verdere activiteiten toe te lichten. Vandaag hebben we de notulen vast gesteld van de vergadering van 18 december 1968. En jaar is de gewes telijke raad dus niet bijeen geweest. Waar zijn wij als leden aktief mee bezig? Waar blijven verder de deel- nota's van 'het structuurplan? In maart '68 is meegedeeld dat de con cept nota medio 1968 zou worden aangeboden. Nu is het u'ltimo '69 en nog 'hebben we geen nota ter beschik king", zo zei de heer Van den Hoven. De Waalwijkse wethouder informeer de naar de reden waarom het bureau van de Ver. van Ned. Gemeenten zo laat met het uitvoeren van de op dracht is. Hij pleitte verder voor meer inspel van de leden van de ge westelijke raad. Voorzitter J. Teijssen vroeg in zijn uitvoerig antwoord be grip voor het feit dat een nieuw pu bliekrechtelijk lichaam moeilijk op gang komt. Hij stelde de leden een overzicht van vergaderdata met on derwerpen van bespreking in 't voor uitzicht. Het dagelijks bestuur streeft er naar het aantal vergaderingen op te voeren. In de voorbereiding van tal van pun ten zal de gewestelijke raad worden betrokken. Voorts wat het structuur plan betreft zei de heer Teijssen dat het dagelijks bestuur er bij het be trokken bureau voortdurend op spoed heeft aangedrongen. De heer Van Rijen, president-direkteur van 't Bu reau Ver. Ned. Gemeenten heeft schriftelijk meegedeeld dat de twee deelnota's spoedig zullen volgen. De heer Van den Hoven drong er nog op aan om aan de heer Van Rijen ie vragen bepaalde data te willen noe men. In de vergadering van maandagavond kwam ook nog de veel besproken pendelweg tussen Drunen en Waal wijk aan 'de orde. De provincie heeft een subsidie van 250.000 gulden be schikbaar gesteld als 'n bijdrage voor de aanleg van de brug over het Dron- gels kanaal. De gemeenteraden van Waalwijk en Drunen hebben reeds kredieten beschikbaar gesteld. Het wadhten is alleen op 'het verkrijgen van financieringsmiddelen. Hoewel het bestuur van het stadsge west aanvankelijk van plan was een voorstel ter tafel te brengen om een bezwaarschrift in te dienen bij de provincie tegen het ontwerp-facet- streekplan voor natuurschoon- en re creatiegebieden in de provincie N. Brabant, deelde voorzitter Teijssen mee, dat het dagelijks 'bestuur hier van had afgezien. "We zijn van me ning dat de tijd nog niet rijp is om vanuit het stadsgewest tegen dit streekplan te protesteren. Dat is meer een zaak voor de gemeenten. Het is wat voorbarig cm als stadsgewest nu reeds een standpunt in te nemen. In stadsgewestelijk verhand moet im mers ook de gehele structuurschets nog worden besproken", aldus de heer Teijssen. De gewestelijke raad kon zich hiermee verenigen. Tijdens de bijeenkomst hield drs. A. Verdijk, direkteur van het Provinciaal Op- bouworgaan een inleiding die over de regionale samenlevingsopbouw. Over deze inleiding en over de discussie, die hierna volgde, vindt u elders in dit blad meer. 1 Ons waterlandje tobt met het feit, dat onze watervoorzienigheid in ge vaar is! Dat lijkt een tegenstrijdig heid, maar het is helaas al te waar. Doordat er in geheel West-Europa de laatste maanden zo weinig regen is gevallen, is de waterstand van de rivieren in dit deel van Europa en met name de Rijn bijzonder laag. Bij een dergelijke lage water stand krijgt het zeewater de moge lijkheid om ver het land in te dring en en dat betekent, dat er veel zout in de rivieren komt. Zout dat fun est is voor de land- en tuinbouw. Daar blijft het niet bij, want veel Franse en Duitse industriën lozen hun afval in de grote Europese ri vieren en dat betekent bijvoorbeeld, dat er veel zout uit de Franse kali. ummijnen in het rivierwater komt. Kortom de verzilting van het rivier water in ons land geschiedt van twee zijden tegelijk, door binnenko mend zeewater en door hogere con centraties in het water dat uit het binnenland komt. Hierdoor komt ook onze waterwinning in gevaar. Voorlopig heeft de Nederlandse re gering waarschuwingen gericht aan de industriën om toch vooral onder deze omstandigheden te waken te gen verdere vervuiling van het op pervlaktewater. Tevens werd een dringend beroep gedaan op Duits land en Frankrijk om de lozing van afvalzouten in de Rijn tot .een mini mum te beperken. Vergelijk het nummer op de bon in Uw zak VAN MIL-speculaas. Staat hetzellde nummer vermeld in onze etalage, dan is de plank voor U. Elke week nieuwe kansen. Géén prijs, dan blijft U de .zoete' troost van een heerlijk stuk echte banketbakkers*peculaa«. BANKETBAKKERIJ WAALWIJK (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Het dagelijks bestuur van het Stadsgewest Waalwijk kreeg maandagavond van de leden van de Gewestelijke Raad de machti ging een stuurgroep in te stellen ten behoeve van de samenlevingsopbouw binnen het stadsgewest. Burgemeester L. van Erp van Loon op Zand Kaatsheuvel ontvouwde de plannen van het bestuur op dit terrein. Tevor'en had drs. A. Verdijk, direkteur van het Provinciaal Ophouworgaan Noord Brabant een inleiding gehouden over het vraagstuk van de regionale sa menlevingsopbouw. Burgemeester Van Erp zei verlan gend uit te zien naar het tweede deel van het structuurplan. Hierin staan veel feiten die bepalen zijn voor het welzijnsbeleid in het stadsgewest. De heer Van Erp toonde zich voorstan der van een particuliere stichting, waarin overheid het particulier initia tief samengaan. De rijksoverheid zou in deze dienen te subsidiëren. Hoewel het tweede deel van de structuurnota waarschijnlijk eind november ver schijnt vond de heer Van Erp het niet nodig hierop te wachten. Hij vroeg de medewerking van de ge westelijke raad voor de instelling van een stuurgroep, die 't feitelijke werk zou gaan voorbereiden De stuurgroep zou bijgestaan dienen te worden door een vakman, die op parttime basis van het Opbouworgaan "geleend" zou worden. De stuurgroep zou dan moeten werken vanuit de uitgangs punten van deel II van de structuur- groep. Burgemeester Van Erp dacht aan een groep bestaande uit 7 per sonen. Uit iedere gemeente van het Stadsgewest zou dan één persoon zit ting in de groep moeten 'hebben. Het voorzitterschap zal worden opgedra gen aan iemand die geen deel uit maakt van gemeenteraad of stadsge west. De kosten van deze stuurgroep zou den neerkomen op 25 ct. per inwo ner. Voorzitter Teijssen verduidelijk te dat ook het rijk en de provincie subsidiëren, zodat ongeveer 5 ct. per inwoner ten laste van de gemeenten komt. Drs. Verdijk noemde het voor stel van het stadsgewest een Neder landse primeur. Een dergelijke zaak is in Nederland nog niet vanuit een stadsgewest opgezet. De heer Meijs juichte deze regionale aanpak toe: "Laten we een positieve daad stellen en bet dagelijks bestuur vanavond machtigen een stuurgroep te forme ren". Over de vakman, die de stuurgroep qp elk terrein zou moeten bijstaan, zei drs. Verdijk: "Deze consulent moet van buiten worden aangetrok ken, op advies en met inspraak van het opbouworgaan. Het wordt dan duidelijk de eigen man van het stads gewest. De coaching gebeurt door 't opbouworgaan. In deze kosten draagt het rijk 45 pet. bij, terwijl de provin cie nog eens een bijdrage levert van 50 pet. van het 'bedrag dat de ge meenten hijeen brengen. De consu lent zal straks ook het gemeenschaps leven van de grond dienen te bren- gen Met algemene instemming werd be- besloten de stuurgroep in te .stellen Zeven personen zullen er deel van gaan uitmaken. Over enkele maan den zal een nieuwe vergadering wor den belegd, waarin de samenstelling van de stuurgroep bekend gemaakt zal worden. In zijn inleiding wees drs. Verdijk er op dat een regionale aanpak van de samenlevingsopbouw in de toe komst steeds noodzakelijk zal wor den. Momenteel zijn we té sterk ge concentreerd op het economische le ven. Er kleeft 'n enorm risico aan het over-aeeëntueren van de econo mie", aldus de heer Verdijk. Hij wees op de sterk veranderde tij den. Brabant is bijna de eerste indus triële provincie van Nederland. Van de na-oorlogse industrievestigingen is 1/3 van het Nederlandse totaal in Brabant te vinden. De provincie om vat ook nog maar 3 agrarische ge meenten tegen^iO, 16 jaar geleden. De heer Verdijk ging dieper in op de inhoud van de welzijnszorg. „In het welzijnswerk moet de kern van de zaak er op geriéht zijn om 'het le ven meer leefbaar te maken. Aan dacht schonk hij ook aan de bejaar denzorg. „We hebben ons de laatste jaren te weinig gerealiseerd, dat de bejaarden in de samenleving thuisho ren en niet dienen te worden afge zonderd". Drs. Verdijk sprak ook over de geestelijk en lichaamelijk ge handicapten die volgens hem onvol doende systematisch hulp vanuit de samenleving krijgen. „Het welzijnsbeleid omvat 'n breed terrein. Op de allereerste plaats moe ten de feiten worden vastgesteld. Dat VRAGEN van de heer Teijssen (K.V.P.) met betrekking- tot de kri tieke financiële toestand van een aantal vormingsinstituten. (Ingezon den 1 oktober 1969.) 1. Wil de Staatssecretaris uiteen zetten welke voorzienigheden hij op korte termijn zal treffen tot ophef fing van de kritieke financiële toe stand, waarin een aantal instituten verkeert of weldra zal verkeren als gevolg van omschakeling van de Mater Amabilisscholen naar Vorm ingscentra voor jonge volwassenen, waardoor het huidige stelsel van rijkssubsidiëring volkomen onvol doende mogelijkheden biedt? 2. Indien de hierbedoelde voor zieningen worden nagelaten, wil de Staatssecretaris zijn overwegingen ter zake duidelijk en volledig me dedelen en zijn beleid op dit stuk toelichten in het kader van de aan kondiging in de Troonrede, dat de Regering betere mogelijkheden wil scheppen voor onderwijs en vorm ing van de werkende jongeren? 3 Wil de Staatssecretaris aan stonds zodanige doeltreffende maat regelen nemen, dat de als gevolg van de financiële impasse noodza kelijke directe sluiting van negen of meer instituten in ieder geval wordt voorkomen? Antwoord van de heer Grosheide, Staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen. 1 Aangezien de ondergetekende het oorzakelijk verband dat in de ze vraag wordt gelegd tussen de kritieke financiële toestand van een aantal vormingsinstituten en de mo gelijkheden van het huidige stelsel van rijkssubsidiëring niet zonder meer kan onderschrijven, Iaat hij aan het antwoord op deze vraag een korte uiteenzetting over het gevoer de beleid voorafgaan. Op voorstellen welke hem in maart 1968 zijn gedaan om reeds per september 1968 op een aantal Mater Amabilisscholen om te scha kelen naar vormingswerk voor jon ge volwassenen, heeft hij positief gereageerd. Deze beleidsbeslissing op kort termijn was o.m. mogelijk omdat de Nationale Stichting voor dient niet incidenteel maar systema tisch te gebeuren. Verder moet de overheid en het particulier initiatief met elkaar in contact gebracht wor den om zo een platform van systema tisch overleg te vormen. Het welzijns beleid verdient alle aandacht. De op zet vanuit hetstadsgewest is niet al leen een landelijke primeur maar een gezond streven naar een reëele sa menlevingsopbouw", aldus drs. A. Verdijk in zijn inleiding. J.K.VERHULST (Uw juwelier met het klokkenspel) Grotestraat 260 - WAALWIJK - tel. 4681 Mater Amabilisscholen hem had medegedeeld, dat de financiële con sequenties voor het Rijk niet gro ter zouden worden dan in de oude opzet, zodat in de lopende noch in de volgende rijksbegrotingen voor zieningen behoefden te worden ge troffen. In januari 1969 zijn hem een aantal nieuwe voorstellen gedaan, die in juli 1969 voor een niet onbe langrijk gedeelte zijn aanvaard. Bij die voorstellen werd niet terugge komen op de zoeven vermelde me dedeling aangaande de financiële consequenties voor het Rijk. Op 9 september 1969 werden hem vervol gens vóór 1 oktober 1969 garanties gevraagd voor de subsidiëring van een duurdere werkopzet, voor de herziening van de vaststelling van de maximum subsidiabele lasten voor 'het boekjaar 1969 en voor een vervanging van het bestaande sub sidiesysteem. Voorts deelde de Na tionale Stichting voor Mater Ama bilisscholen hem mede, dat bij uit blijven van zulke garanties min stens 9 vormingsinstituten per 1 ok tober zouden sluiten en dat men vele, zo nie* alle, instituten zou moeten adviseren hun activiteiten stop te zetten. De ondergetekende is van oor deel, dat binnen het huidige stelsel van rijkssubsidiëring, dat in belang rijke mate is aangepast aan de voor stellen die hem voor de nieuwe werkopzet zijn gedaan, een verant woord stuk vormingswerk voor jon ge volwassenen kan worden gerea liseerd. De ondergetekende wil ech ter binnen hetgeen in de gegeven omstandigheden redelijkerwijze van hem mag worden verwacht bijdra gen tot een opheffing van de kritie ke financiële toestand. Daartoe zijn er intussen de nodige contacten ge weest met de nationale stichting, die In de eerste plaats zullen leiden tot een herziene begrotingsgoedkeuring over 1969. Bij de voorbereiding van hoofdstuk VIII van de rijksbegro ting 1970 is voorts rekening gehou den met een verhoging van het sub sidiepercentage in de personeels kosten van dit vormingswerk van 40 tot 45. Daarnaast zijn afspraken gemaakt om te komen tot procedu res die een herhaling van de ver melde moeiijkheden kunnen voor komen. 2 Gezien het antwoord op de eer ste vraag behoeft deze vraag geen beantwoording. 3 De ondergetekende vertrouwt, dat met de in het antwoord op vraag 1 vermelde maatregelen het vormingswerk in de desbetreffende instituten zal kunnen worden voort gezet. Uit de beantwoording van dezelf de vraag blijkt echter reeds, dat de ze zaak veel meer aspecten heeft. Aangezien ook andere dan strikt financiële factoren invloed kunnen uitoefenen is het hem niet mogelijk thans de uitspraak te doen, dat een sluiting, per geval bezien, steeds zal worden voorkomen. RIKCONCOURS A.s. vrijdag 31 oktober organiseert de BV KOT een ri'kconcours in bet clublokaal café v. Oorschot, Heus- denseweg 16, Elshout, aanvang 8.00 uur. Mooie prijzen zijn beschikbaar, waaronder een extra damesprijs. Om een tevergeefse gang naar het club lokaal te besparen, willen we er nog de nadruk op leggen dat de rikavond op vrijdag is en niet op zaterdag. EM-TE supermarkt

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 13