wAAlwijkse en LanqstRAAtse couRant 25 jaar geleden: vreugde en verdriet bij de bevrijding van Waalwijk Iflll OSS UW BUREN r I I m m 8e BRITSE LEGER TROK 30 OKTOBER 1944 WAALWIJK BINNEN Nog iwee dagen 15c CORDUROY BROEKEN DONDERDAGAVOND 30 OKTOBER 1969 92e JAARGANG No. 87 Het eerste hoofd artikel in De Echo leuke attracties en voordelige aanbiedingen Drogisterij Parfumerie Stationsstraat 63 Waalwijk tl 6 september 1944: de droeve dag »'W-B v"> De „L" voor yoüng men enorme keus Lee - Levi - Lois young men shop Stilte 23 minuten voor twee AOW in 1970 omhoog? van Ztiióe Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdens+aat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p, kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - "De eerste Engelse troepen bereikten op maandag-voormiddag 30 oktober onze gemeente, na lat zij reeds tevoren aan de Roestelberg e.owaren ge signaleerd. Bij aankomst der voorposten reeds, kende het enthousiasme der ingezetene geen grenzen. Men ver gat eensklaps alle doorgestane ellende en angst, men juichte en jubelde; men droeg de kranige strijders bijna op de handenonder grote belangstelling werd de commandant van de troepen op het bordes door de waaarnemend burgemeester toegesproken"zo ongeveer luidt het verslag van de bevrijding van Waalwijk dat staat te lezen in de Echo van het Zuiden van 4 no vember 1944. Vandaag, donderdag 30 oktober, is het precies 25 jaar geleden dat Waalwijk werd bevrijd. Van enige feestvreugde is vandaag jammergenoeg niets te bespeuren. Toch kunnen we ons niet voorstellen dat de Waalwijkers die de oorlogsellende hebben meegemaakt en op 30 oktober 1944 de bevrijding vierden, vandaag niet eens terugdenken aan deze historische dag. Het is juist daarom dat wij onze lezers vandaag mee terug nemen naar de sfeer van die eerste bevrijdingsdagen. "WIJ ZIJN WEER VRIJ" zo luid de de titel van het eerste hoofdarti kel dat De Echo in haar eerste uit gave na de bevrijding schreef. In dit hoofdartikel kan mien lezen wat het betekent vrij te zijn. Vrijheid wordt immers slechts gewaardeerd als ze er niet is. En toch: de intense droefe nis kon de vreugde om het afwer pen van het juk der tyranie niet ge heel en al overschaduwen. We wil len u dat eerste hoofdartikel niet ont houden: Dat, waar we jaren op gewacht heb ben, het onbetaalbare 'bezit der vrij heid, is weer tot ons gekomen. Het juk der verdrukking is afgeschud, geen smaad noch hoon hebben we meer te wachten, geen angst of schrik meer voor daden van geweld en wil lekeur. Vrij zijn we weer, al davert het ge- sdhut nog over onze plaats, op het moment dat we dit schrijven en zitten onze vijanden nog in de kortste nabij heid. Hun granaten kunnen ons nog söhade berokkenen, zij kunnen nog inslaan in onze woningen en ons have en goed vernielen, maar hunne tyran- nie zijn we kwijt. Vrij kunnen we weer ademen en als vrije mensen kunnen we weer blik ken in een toekomst, die slechts hoopvolle perspectieven bevat en war nieuwe horizonnen opdoemen met een liöhtend verschiet, die de duisternis van de vergangen dagen verdrijven. De vijanden zijn uit onze plaats ver dreven, zoals zij overal elders reeds moesten wijken voor de onweerstaan bare opmars onzer bondgenoten. Het oorlogsgeweld heeft hier sporen na gelaten en slachtoffers doen vallen. Naar hunne nagelaten betrekkingen, gaan onze diepste gevoelens van me deleven uit. Zij hébben de prijs der vrijheid duur moeten betalen, mis schien zullen nog anderen volgen, maar vrijheid kan niet duur genoeg gekocht worden. Vrijheid is onbetaal baar. Vrij zijn betekent het bezit van schatten, die niet opwegen tegen alle rijkdommen die de aarde ons bieden kan. Vrijheid is een geestelijk goed, dat niet hoog genoeg gewaardeerd kan worden. Het is een voortdurend wellende bron van geluk, voor hen die zich de vrijheid zolang ontbeerd zagen, maar nooit aan 'n terugkomst ervan getwijfeld hebben. Wat al bange dagen hebben wij moe ten doormaken, al die jaren lang. De toekomst scheen soms zwart en don ker en de bevrijding verder af dan ooit. Duitsland scheen oppermachtig. Land na land werd overoverd en al scheen het ook onmogelijk,' dat deze geweldige macht ooit zou kunnen ta nen, tooh verloren de mensen de moed niet. Todh geloofden zij aan een her boren worden, aan een verrijzenis uit tijden van rampspoed, zij geloofden aan de bevrijding. Zij wisten dat die komen zou, hun intuïtie vertelde het, hun gevoel liet het hen weten; zij ver loren de moed niet, al leek die soms wel vergezonken. Weerklink: Uw juidhtoon Nederland, zo zong eens wijlen onze pastoor o.a. MISTER CARROL After Shave Spray normale prijs 9.50 nü 5.50 OPIANA SCHUIMBAD normale prijs 4.75 nü 3.75 GROTE ZAK WATTEN-BOLLEN van 1.10 nü 85 ct. LEUKE FLES BABY-SCHUIMBAD met GRATIS echte baby-spons Bij elke bus „JOAN CARROL" HAARLAK leuke HAARBORSTEL cadeau Sprangers in zijn cantate "Neerlands Heil", opgedragen aan H. M. de Ko ningin. Wij zeggen het hem na: Weerklink! Uw juichtoon, Braban ders, Waalwijkers, inwoners der be vrijde plaatsen in dit gewest en streek Een juichtoon, een jubeltoon weer- klinke, nu we weer vrij zijn. Bevrijdt door 't roemruchte 8ste Britse leger. Vrij! Vrij! Vrij! Vrij van de druk der bezetters. Vrij van N.S.B. en haar aanhangers. Vrij van een voortduren de dreiging van dood arrestatie, weg voering, concentratiekamp, tewerk stelling elders. Vrij van roof en plun dering en brandstichting; vrij van verraad en valse beschuldigingen, vrij van spionnage door nazi-handlan gers. We kunnen weer vrij uit spreken. We kunnen weer zeggen wat we willen, zonder dat achter elke boom en ieder huis, achter iedere deur en ieder raam een verrader kan schuilen. We zijn weer vrij van het zware juk dat een nazi-regiem ons oplegde. Vrij zijn we van de daden van willekeur, waaraan we ruim vier en een half woestten. jaar waren blootgesteld en die onze welvaart verstikten, onze culturele en sociale verenigingen ontbonden en zoveel goed ontwrichtten en ver- Met één slag zijn al die dreigingen van ons weggevaagd, omdat we vrij zijn. We kunnen weer vrij spreken en De bevolking omstuwt de eerste tank die in de straten van Waalwijk verschijnt. te vers ligt in ons geheugen de droe ve dag van 6 september en de graven der slachtoffers van het oorlogsge weld zijn nog vers. Laten wij ons daarom ook bezinnen. Vreugde moet er zijn en mag er zijn, maar sluiten wij de ogen niet voor het vele leed, waaronder anderen ge bukt gaan en nog dagelijks aan bloot staan. Veel strijd moet nog gestreden en veel leed moet nog geleden wor den. Laten wij in eendracht samen werken en trachten die strijd van an deren te verlichten en het leed dra gelijk te maken. Laten wij onze pas herwonnen vrijheid in dienst stellen van hen die onze hulp behoeven, want er is nog zoveel te helpen. God danken wij voor onze herwonnen vrijheid. Veel is er gebeden, maar het is niet vergeefs geweest. Hem bren gen wij thans op de eerste plaats on ze hulde en eer, en vragen Hem om hulp om onze vrijheid in de goede ba nen te kunnen houden en verder te leiden ten gunste en het welzijn van het algemeen. Woensdag 6 september 1944 zal in de geschiedenis van de oorlog voor Waalwijk als een "droeve dag" blij ven aangetekend. Toen werd burge meester E. C. J. Moonen, die Waal wijk gedurende ruim 20 jaren op een voorbeeldige wijze had bestuurd en die de gemeente zo schitterend door de vier oorlogsjaren had heengehol- pen, door een doortrekkende Duitse troep, geheel onschuldig en zonder vorm van proces, als een hond neer geschoten. Naast hem werd deze gru weldaad voltrokken op Joop en Vin cent H off mans. De eerste, een 17- jarige student was direkt dood. Zijn broer Vincent (tóen 25 jaar) over leefde de executie. Na neergeschoten te zijn wist hij door een vlucht zijn leven te redden. De verhalen over deze executie zijn meermalen in ons blad en ook in an dere bladen verschenen. De KRO- televisie wijdde er twee jaar geleden een tv-documentaire aan. Waalwijk - j Uitbundige Waalwijkers op het Raadhuisplein met in hun midden de bevrijders (30 oktober 1944). vrij schrijven. We kunnen weer plei ten voor onze belangen, omdat we weten dat er met een welwillend oor naar geluisterd zal worden. We zijn weer mens geworden. De vreugde die ons brzielt met deze herwonnen rijkdommen, kan niet groot genoeg zijn. Zij leeft dan ook volop in de harten onzer mensen en toont zich reeds in uiterlijke daden. Wij zijn nog niet uitbundig geweest. Wij hébben ons nog niet laten mee slepen, omdat er zoveel was, dat een diepe smart veroorzaakte en grote wonden sloeg. Al is onze plaats vrij goed uit het krijgsgewoel te voor schijn gekomen, is er toch nog veel, dat tot inkeer en zelfbeheersing in de uitingen onze gevoelens maant. Nog In deze vreugdedagen gaan onze ge dachten verder uit naar onze eerbie digde Koningin en de andere leden van ons vorstelijk huis, die in de vreemde - ondanks de grootste ver guizing - steeds voor onze belangen gestreden hebben en zoveel hebben bijgedragen en nog steeds bijdragen voor de bevrijding van ons land, daar bij bijgestaan door een wakkere rege ring, die niet naliet, onze belangen te bepleiten, daar waar zulks nodig was. Laten wij hopen, dat zij spoedig op vaderlandse bodem hun zegenrijk werk kunnen voortzettten, want eerst als het zo ver is, zullen wij alle vruch ten van de vrijheidsboom kunnen plukkén. Moge die tijd spoedig aanbreken. was op die 6e september diep ge schokt. Ook daar denken we nu 25 jaar na de bevrijding aan terug, aan die donkere septemberdag. We citeren: "Om ongeveer kwart over één werden de burgemeester en Vincent en Joop achter het Raadhuis gevoerd. Tien a twaalf Nederlandse SS-ers met 'het geweer in de aanslag er achter. Zij werden voor de fietsen stalling geplaatst precies om de hoek. Vincent stond aan het verste eind, dan de burgemeester, terwijl Joop precies om de hoek stond. De pas toor (Heesemans) mocht bij de exe cutie tegenwoordig zijn. Op het mo ment dat de geweren in de aanslag gingen, begon de pastoor hardop te bidden en allen baden luid mee. Ver- Markt Oosterhout der is alles stil, benauwend stil. Er is niets meer te horen, nog minder te zien. Alle leven is uit de straten en huizen geweken. Het plein ligt verlaten, maar de atmosfeer is geladen, ge spannen tot het uiterste. Even wordt deze stilte nog gebroken door de komst van de gemeentebode, die on der SS-geleide naar de politiepost wordt gebracht. Hun stappen sterven weg.Een deur slaat en de angstige stilte valt abrupt weer over de om geving. Dan plotseling, precies 23 minuten voor twee, vallen de schoten. Zes, ze ven, tien misschien. Tot in de verre omtrek waren zij te horen. De men sen in de huizen werden stil; zij spra ken niet meer, maar de blikken die zij elkaar toewierpen, getuigden van smart en ontsteltenis en de lippen be wegen zich tot een kort gebed voor de zielerust van de getroffenen..." Werknemers en werkgevers zul len binnenkort in de stichting van de Arbeid bijeenkomen om zich te beraden over enkele zaken met be trekking tot AOW en AWW. De AOW- en AWW trekkers moe ten in de toekomst een vakantietoe slag krijgen van 6%. Volgend jaar zou reeds 3% moeten worden uitge keerd. De AOW- en AWW uitkeringen moeten per 1 januari volgend jaar met 5% worden verhoogd, vooruit lopend op de te verwachten algeme ne loonstijging in 1970. De AOW moet binnen een aantal iaren gelijk worden aan het wette lijk netto minimumloon. De AWW moet evenredig worden verhoogd.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 17