„De Hoge Braken" is voor culturele leven in Drunen van groot belang Polen wil graag praten Als subsidie wordt verleend bouwt Drunen volgend jaar sporthal ■R 15 BURGEMEESTER MR. H. STIEGER OPENT ZATERDAG VERBOUWD GEMEENSCHAPSCENTRUM OPEN OOG Gebouw is nu eigendom van gemeente Stichting M.C.C.D. Plaatselijk verenigingsleven Actiecomité uit burgerij wil finan ciële bijdrage geven DONDERDAGAVOND 30 OKTOBER 1969 92e JAARGANG No. 87 SRHHMMHPI Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Abonnement p. week (0,33+ 2 et. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 Hoofdredakteur JAN TIELEN wAAlwrjkse en UnqsTRAAtse couRAnt p.kwrt.'p.post ƒ4,75 bij girobetaling Gironummer 1069687 <b« incass° P-Postkwit. 75 ct. extra) Dit blad verschijnt 2x per week Advertentieprijs 15 cent per mm Losse nummers 20 cent Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002Telegram-adres „ECHO" Zuió e De nieuwe Westduitse Bondskan selier, Willy Brandt, heeft duidelijk gesteld, dat een van de eerste ding en die zijn regering zal doen, is kon- tskt opnemen met Polen om te ko men tot besprekingen, die de relatie tussen de beide landen op een nor maal niveau zullen moeten bren gen. Het is trouwens bekend, dat de SPD samen met de liberalen willen trachten te komen tot een over het gehele front betere relatie met Oost Europa. Polen is daar zeker niet afkerig van en het .heeft bij voorbaat het politieke spel met uiterste voorzich tigheid gespeeld. Toen de onderhandelingen over een nieuw kabinetin Bonn begon nen, leek het alsof men in Polen de adem inhield om niet te storen. Er werd geen woord van lof gehoord, maar er waren evenmin boze voor oordelen, dit alles om de ontwikke ling in de Bondsrepubliek zijn eigen gang te laten gaan en geen invloed op welke wijze dan ook uit te oefe nen. Nu Willy Brandt bondskanselier is geworden en er een nieuwe soci alistische regering is, die samen werkt met de liberalen, waarvan een deel eveneens niet vrij is van linkse sympathiën, zou men ver wachten, dat Warschau enthousiast was en dit ook duidelijk liet blijken. Neen dat doet men niet. Men ver heelt niet dat men sympathie heeft voor de jongste ontwikkeling in de Bondsrepubliek, maar men toont zich ook volkomen bewust van de moeilijkheden, die Willy Brandt nog kan verwachten, omdat hij met slechts een zeer kleine meerderheid in de Bondsdag moet regeren. Dit houdt het risico in, dat wanneer bij voorbeeld enkele liberale zich niet voor honderd procent achter de re gering stellen, die krappe meerder heid prompt onvoldoende is. De op positie is in de Bondsdag bijzonder machtig Juist waar het zal gaan om de re laties met Oost-Europa, waaronder die met Warschau, moet Willy Brandt rekenen op sterke oppositie. De vraag is dan; hoe zullen de stem men in de middenmoot uitvallen? Warschau bij monde van zijn mi nister van Buitenlandse Zaken, de zeer ervaren minister Jedrychowski, wil zich van elke vorm van provo catie onthouden. Staat natuurlijk sympathiek tegenover de nieuwe koers van de Westduitse regering, maar wil onder geen voorwaarde de oppositie tegen zich in het har nas jagen, omdat dit precies vol doende zou zijn, om de nieuwe Oost- politiek van Brandt te doen misluk ken. In Warschau onthoudt men zich zorgvuldig van elk commentaar op Bonn. Jedryohowski heeft zich beperkt door duidelijk te stellen, dat Polen graag met de Bondsrepubliek tot een gesprek wil komen. Hij ver klaarde een vreedzame coëxistentie te wensen, waarbij de Poolse poli tiek ten opzichte van Duitsland be rust opeen nieuwe beoordeling van de situatie. Het is Polens nationaal belang, dat de Bondsrepubliek de huidige landkaart van Europa ac cepteert en dat elke revisiepolitiek geen bestaansrecht meer heeft. Het gaat om de definitieve erkenning van Polens westgrens. Bij onder handelingen met Bonn zal Polen er voor zorgen, dat er voldoende speelruimte voor de Westduitsers blijft. Men behoeft aan de eerlijkheid van Warschau's verlangen naar on derhandelingen niet te twijfelen. Jedrychowski's opmerkingen over het doel van een Europese veilig heidsconferentie gaven bovendien blijk van een gezond realisme, waar bij hij voortbouwde op de plannen van zijn voorganger Rapacki. Reeds onderhandelde een Poolse delegatie in Bonn over een nieuwe handelsovereenkomst. Volgens Je drychowski hebben reeds vaak in dustriëlen en kooplieden de weg ge baand voor politici en dipomaten. Polen heeft zich bereid getoond en wacht nu op de reactie van Bonn. Van onze verslaggever) DRUNEN - De gemeente Drunen heeft zich de laat ste jaren sterk ontwikkeld. Het inwonertal verdubbelde bijna in 15 jaar. Van een klein agrarisch dorp groeide Drunen naar een industrie gemeente met bijna 11.500 inwoners. Deze groei heeft natuurlijk ook gevolgen voor de samenlevingsopbouw. Met name het facet recreatie komt sterk naar voren. Het gemeentebestuur heeft ook in deze niet stil gezeten. Het tracht niet alleen recrea tieve voorzieningen te scheppen in de natuurgebieden, waar duizenden uit heel ons land, ontspanning vinden; het zorgt ook voor mogelijkheden in de zin van een ge meenschapshuis. Zaterdagavond wordt namelijk het fraai gerestaureerde gemeenschapscentrum "De Hoge Braken" officieel geopend. Het culturele leven krijgt in dit gebouw alle mogelijkheden om tot verdere ontplooi ing te komen. Aan De Hoge Braken zit een hele historie vast. Het gebouw aan de Sta tionsstraat dateert uit de voor-oor- logse jaren toen het door het kerk bestuur van de Lambertusparochie was gebouwd als patronaat. Als zo danig heeft het ook vele jaren dienst gedaan totdat het gebouw in 1944 werd omgebouwd tot noodkerk. Bij 'n bombardement was de Lambertuskerk namelijk totaal verwoest. De Hoge Braken werd toen benut voor het hou den van kerkdiensten. Toen in 1955 de nieuwe kerk in gebruik genomen werd, kreeg het gebouw weer de be stemming als gemeenschapsruimte. In die jaren werd de stichting Maat schappelijk Cultureel Centrum Dru nen opgericht. Het initiatief hiertoe ging uit van de toenmalige Deken Mgr. Rooyackers en de heide Dru- nense groot-industrieëlen M. Lips en G. J. Vissers. De stichting streefde er naar om het gebouw een bestem ming te geven op het culturele vlak. De heren Lips en Vissers gaven toen Nadat er in 1968 veel -besprekingen I zijn gevoerd kwam de gemeente tot overeenstemming met de N.V. Lips, die het bedrijf in de loop der ja ren van het kerkbestuur had overge nomen. Vorig jaar november ging de gemeenteraad akkoord met het voor stel van b. en w. om De Hoge Bra ken voor 298.000, - aan te kopen. Begin van dit jaar voteerde de raad een krediet van totaal 190.000, - voor de restauratie van het gdbouw. 50.000, - was bestemd voor de in richting en verbouwing van de voor zaal tot openbare bibliotheek en leeszaal. Al eerder dit jaar werd deze bibliotheek ingebruik genomen. Van de mogelijkheid tot het lenen van boeken wordt bijzonder druk gebruik gemaakt, zodat gerust gesteld kan worden dat 'het gemeentebestuur met het scheppen van deze mogelijkheid wel in de roos heeft geschoten. Het overige deel van het gemeen schapscentrum heeft een grote op knapbeurt ondergaan. Zo is het ge hele gebouw voorzien van centrale verwarming, is er overal nieuwe vloerbedekking gelegd, is alles ge schilderd, zijn de kleedkamers en de toneelaccommodatie aangepast. De I grote zaal is verdpr voorzien van 400 en zijn van een bepaald gehalte, dit heeft het gemeentebestuur bij de ex ploitant bedongen. De bioscoop draait nu één maand en de belang stelling is iedere week nog groot ge weest, zodat deze "zondag-bioscoop" wel geslaagd lijkt. "Wij als gemeentebestuur hebben de stellige overtuiging dat het gebouw in een grote behoefte voorziet. De noodzaak van een dergelijk gemeen schapshuis of cultureel centrum deed zich al lange tijd gevoelen. Ook voor de raad was dat een duidelijke zaak. Aankoop en restauratie van het ge bouw höbben bijna een half miljoen gulden gevergd. Maar dat is goed be steed geld", aldus burgemeester Stie- ger. De exploitatie van De Hoge Braken is geheel in handen van het gemeentebestuur. Er is een adviescommissie uit de raad gevormd, -die het college adviseert op zaken aangaande De Hoge Braken. Als contact-ambtenaar tussen ener zijds het gemeentebestuur en ander zijds het verenigingsleven fungeert de heer Portier. Het gebouw wordt beheerd door het echtpaar Lommers, dat ook de buffetten pacht. Het ge meentebestuur houdt rekening met 'n jaarlijks exploitatie-verlies, dat ge- Een kijkje in de verbouwde zaal van De Hoge Braken in Drunen. Burgemeester Stieger opent dit gemeenschapscentrum zaterdagavond. te kennen, iets te willen doen voor het culturele leven in Drunen. Dank zij een financiële bijdrage van de bei de industriëlen slaagde men er in het gebouw dat inmiddels was gerestau reerd te exploiteren. De stichting heeft vele jaren hijzon der nuttig wefk verricht. Hoewel de gemeente jaarlijks 7000,— in de exploitatie bijdroeg heeft de plaatse lijke industrie er in de loop der jaren veel geld ingestoken. Enkele jaren geleden gaf het stichtingsbestuur daarom ook de wens te kennen dat de gemeenschap de activiteiten moest overnemen. Met name het gemeente bestuur werd toen benaderd voor 'a forse subsidie. Burgemeester mr. H. Stieger, met wie wij over De Hoge Braken spraken, voelde meer voor to tale overname van het gebouw. nieuwe stoelen. De zaal is nu ge schikt voor het geven van film-, to neel- en muziekuitvoeringen, terwijl er verder vergaderingen en congres sen gehouden kunnen worden. Burgemeester Stieger benadrukte dat het gebouw in de allereerste plaats is bestemd voor het plaatselijk vereni gingsleven. Tal van organisaties maakten er in het verleden reeds ge bruik van, zoals de toneelverenigin gen, de muziek- en zangverenigingen de schaakclub, de standsorganisatie, de scholen, jeugdbeweging, alsmede het bedrijfsleven voor het geven van shoivs en feesten. Op zondag worden er in De Hoge Braken filmvoorstel lingen gegeven. De films die er draai- zien het algemeen belang van De Ho ge Braken volledig zal worden geac cepteerd. De Hoge Braken beeft een ruime entree waarna men in een hal komt waar de kassa en garderobe zijn on dergebracht. Van uit deze gemeen schappelijke ruimte bereikt men de foyer en de grote zaal. Deze zaal van 550 m2 geeft plaats aan ruim 400 personen en biedt 'n uitstékend zicht op het grote toneel van 50 m2. Hier achter bevinden zich twee moderne kleedkamers en een coulissenkamer. De foyer met buffet kan ook heel wat personen herbergen. Hier worden ook vaak bijeenkomsten etc. gehou den. Het ligt in de bedoeling om op de binnenplaats grenzend aan de foyer een terras te maken. Boven vindt men twee vergaderzalen, het balkon en de filmcabine. 1 NOVEMBER DAG VAN DE WERKENDE JONGEREN A.s. zaterdag 1 november gaan ruimen 6000 werkende jongeren uit heel Nederland naar Den Haag. Ze trekken naar de Regering en alle andere verantwoordelijke instanties van onze samenleving. Ze willen met een fel protest de belangen bepleiten van ruim 450.000 werkende jongeren van 14 tot 18 jaar, die geen of onvoldoende kans krijgen op vorming en ontwikkeling. Ze willen niet langer gezien worden als goedkope arbeidskrachten, maar als jonge mensen, die recht hebben op de ontplooiing van hun persoon en op een bij hun situatie passende plaats binnen het bedrijfsgebeuren. Ook uit Waalwijk zal een aantal jongeren deelnemeen aan deze op mars. Zij hebben daartoe een adhaesie-betuiging ontvangen van de Bosbomers. Graag laten wij hieronder de tekst volgen: ,,Op zaterdag 4 oktober 1969 werd onder auspiciën van het Be drijfsapostólaat Waahvijk e.o. een gesprekswandeltocht voor vol wassenen, geheten Bosbomen", gehouden. Thema voor de gesprek ken was het begrip medezeggenschap"Aan deze tocht namen on geveer 100 inwoners van Waalwijk e.o. deel. De deelnemers be hoorden tot allerlei geledingen van de bevolking en representeerden verschillende levensbeschouwelijke overtuigingen. Naast vele andere zaken kwam ook het onderwijs ter sprake en daar mee in verband de positie van de werkende jeugd, die geacht werd in scholing en vooral ook vorming te kort te komenterwijl de wet meer mogelijkheid stelt dan gerealiseerd is. (Bedoeld is artikel 12 van de Arbeidswet, dat nooit is uitgevoerd). Deze situatie geeft bij de huidige maatschappelijke ontwikkeling aanleiding tot ongerust heid, daar ze bedreigend is voor de plaats die de werkende jongeren n de toekomst in de maatschappij zullen moeten innemen. Het zal steeds meer nodig zijn dat naast instructie en opleiding voor de taakvervulling in engere zin in het economisch bestel, aandacht wordt geschonken aan de ontwkkeling van de jeugdigen tot mede wetkers in onze gezamenlijke maatschappij. Daarom is het belang van de jeugd van nu bij opleiding en vorming het - toekomstig - belang van de maatschappij, en is dit belang geen groeps- maar een algemeen belang. De deelnemers aan de ge sprekswandeltocht besloten dan ook tot ondersteuning van de wer kende jeugd met betrekking tot hun streven naar meer onderwijs- en vormingsmogelijkheid, zoals dit op 1 november 1969 te 's-Graven- hage, de residentie van de rijksoverheid, gemanifesteerd moet gaan worden. Namens de deelnemers aan de gesprekswandeltocht „Bosbomen", w.g. C. M. Schutte, L. A. van Berkel, Drs. J. M. Rosendaal." (Van onze verslaggever) DRUNEN - Als de voortekenen niet bedriegen beschikt de gemeente Drunen medio 1971 over een moder ne sporthal. Burgemeester mr. H. Stieger verwacht namelijk dat de plannen voor de hal volgend jaar van de grond komen. Veel zal afhangen van de subsidieverdeling van het Mi nisterie van CuReMa. Als Drunen daar voor 1970 bij is, kunnen direct spijkers met koppen worden gesla gen. Men twijfelt er in Drunen overi gens niet aan of die subsidie wordt verleend. Immers het bureau van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten dat sporthal-zaken behartigt, heeft een gunstig advies uitgebracht. Dit betekent dat ook de Nederlandse Sport Federatie subsidieert. De Dru- nense sporthal is een ontwerp van de Arnhemse architect Ir. C. van Gestel. Het gemeentebestuur wilde een mo derne hal (die 8 ton gaat kosten) naar eigen ontwerp. Men voelde wei nig voor een „Pellikaan-hal". De financiering van het project zal ongetwijfeld vergemakkelijkt worden als ook de burgerij in de kosten bij draagt. Daarom komt er een comité dat zich gaat belasten met de inzame ling van gelden voor de sporthal. Burgemeester mr. H. Stieger lanceer de dit plan bij de opening van de Drunense Boerenleenbank. Het ge schenk van 2.500, - dat hem toen werd aangeboden bestemde hij als startkapitaal van dit particuliere sporthal-fonds. Het actie-comité, dat zich binnenkort aan de bevolking presenteert, zal be staan uit vertegenwoordigers van bur gerij en bedrijfsleven. Via allerlei ac ties hoopt men zo een bepaald bedrag binnen te krijgen. Het ministerie zal ongetwijfeld eerder met een subsidie Mr. H. Stieger wellicht volgend jaar sporthal over de brug komen als men weet dat ook de bevdlking zich inspant voor de sporthal. Overigens is de sporthal voor Dru nen harde noodzaak. Van enig gym nastiekonderwijs op de lagere soho- len is in feite geen sprake. Enkele schdlen met een zeer beperkt rooster kunnen gebruik maken van de sport zaal van SHJ. De Inspeoteur van Li chamelijke Opvoeding is dan ook zeer ingenomen met het plan van de sport hal. De hal gaat namelijk twee com plete gymzalen omvatten. Behalve de lagere scholen kunnen na tuurlijk ook de sportverenigingen van de hal gebruik maken. Momenteel moeten de handbal-, volleybal- en tennisvereniging zich behelpen. Als men een goed geoutilleerde sportzaal ter beschikking heeft zullen zeker de ze verenigingen tot grotere bloei ko men terwijl dan ook de mogelijkheid geschapen wordt voor de beoefening van andere sporten.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1