wAAtwijkse en UnqstRAAtse cotiR&nt De Oorsprong van Drunens historie moet worden gezocht in 8ste eeuw (X cmipe Kath. Werkende Jonge zaterdag in Den Haag Programma officiële opening De Hoge Braken Lagere school in Nieuwkuyk is medio 1970 gereed ren voeren protestaktie Sint Nicolaas bezoekt 16 november Waalwijk 'Kunst en Kracht' kampioen JLcimpe TOT GEMEENTE DRUNEN BEHOREN VEEL GEHUCHTEN oendervangers erenmodeadviseur Roerige historie Bevolkingsgroei van S,TTlierlo VOOR BABY'S HUIDJE Hotels in Nederland krijgen cijfers en sterren Tilburg OOK WAALWIJK KWJ-ERS AKTIEF een fiets Hoofdthema's Achtergesteld Opluchting De herfst vraagt om iets nieuws! DONDERDAGAVOND 30 OKTOBER 1969 92e JAARGANG No. 87 Zaterdag eisen op tafel TOON AARTS De tcho van het Zu Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) DRUNEN - Onder de titel Druneneen goede plaats om in te wonen en te werken' schreef burgemeester mr. H. Stieger een vrij uitvoerig arti kel over zijn gemeente in het onlangs verschenen boekje dat is uitgegeven door de Boerenleenbank, bij gelegenheid van de opening van het nieuwe gebouw. Ongetwijfeld zal niet iedere Drunenaar dit boekwerkje onder ogen gehad hebben. Het artikel omvat echter verschillende interessante gege vens die velen van de 11.500 inwoners ongetwijfeld interesseren. Over de geschiedenis schrijft mr. Stieger: „Van oudsher behoren de gehuchten Giersbergen, HeideHui ten, Scheiding, Sempke en Wolfs- hoek (ook wel Meeuwaart), de drie bouwhoeven F ellenoord, Klinkaert en Pessert en tot slot de Kuiksche Heide tot de gemeente Drunen. Een ge meentelijke herindeling deed in 1935 het sterk-agrarisch gerichte dorp Els- hout uit de voormalige gemeente Oudheusden losmaken en bij Drunen komen. De bevolkingsgroei van de laatste jaren deed enkele van de vroe gere gehuchten reeds door de nieuwe bebouwing opslokken. De oorsprong van Drunens histo rie moet worden gezocht in de achtste eeuw, toen vanuit het bisdom Luik in de Langstraat de missionering werd begonnen. Pas in 1219 kreeg 't dorp zijn eigen parochiekerk. Tot 1231 behoorde Drunen met zijn kleinere nederzetting tot de adellijke familie van Altena, leenmannen van de Gra ven van Holland. In een charter van 9 februari 1231 verklaarde ene Dirk van Altena, dat hij het bezit van Dru nen en Waalwijk aan de Hertog van Brabant heeft afgestaan. Daarmee werd een lange periode van ibeheer ingeluid, die eigenlijk is uitgelopen in de huidige staatkundige indeling. De gemeenschap Drunen moet het met 'n aanmerkelijk minder roerige historie doen dan grootheden als Den Bosch, Heusden of Woudrichem. Toch ontkwamen de hoeren in dit ge bied van Midden Brabant niet aan de plundertochten van legerbenden van afwisselend Hollanders of Braban ders, die het op al eerder genoemde vestingssteden gemunt hadden. Wat r.og wel eens wisselde was de heer van de heerlijkheid Drunen. Diverse huizen wisselden elkaar af als Van Haastrecht, Van Wassenaar, Van Warfuzé en de Belgische grafelijke familie d'Oultremont. Dit geslacht bewoont nog steeds het kasteeltje tus sen Drunen en Nieuwkuijk. Uitvoerig beschrijft burgemeester Stieger ook de plaatselijke industrie, terwijl hij uiteraard ook de agrarische sector niet ongemoeid laat. Met enke le cijfers illustreert hij de bevolkings groei. Zo blijkt dat Drunen in 1437 heeft bestaan uit 145 woonhuizen. In 1526, bijna 100 jaar later, waren het er nog maar 165 geworden. Veel groei zat er dan ook niet in. Twee honderd jaar later, in 1736, waren het er 270 geworden. Toen is het aan tal wat heen en weer blijven schom melen: 241 in 1766, 270 in 1771 en zelfs nog maar 188 in 1806. Van 1794 is het eerste juiste inwo nertal bekend. De resolutieboeken van die dagen vermelden het getal 1480. Een eeuw later waren het er 2875. In 1945 was het aantal ge groeid naar 5137Over verdubbeling had men dus zo'n halve eeuw gedaan. Daarna is het bijzonder snel gegaan. Tussen 1954 (6206) en nu 1969 (rond 11.500 inwoners) verdubbelde bijna het aantal opnieuw. Dit alles dus in een spanne tijds van 15 jaar. 0 ■Qxcluóieoe herenkleding fÊjj* k. WAALWIJK Men was het er in vakkringen o- ver eens, dat er een nieuwe classi ficatiemethode moest komen voor de Nederlandse hotels. Het bedrijfs- schap Horeca heeft in overleg met het ministerie van Economische Za ken en in samenwerking met de ANWB, de KNAC en het Nationaal Bureau Toerisme een nieuw systeem ontwikkeld. Het komt er op neer, dat hotels in vijf categorieën verdeeld kunnen worden, waarbij catogorie 1 het meest eenvoudig en catogorie 5 het meest luxueus is. Voor deze toeken ning van de cijfers zullen vaste nor men worden gehanteerd. Op het schild dat de hotels na deze vrijwil lige classificatie krijgen, zal het cij fer staan vermeld. Naast dit cijfer bestaat voor de hotels ook de mogelijkheid om één of meer (maximaal 5) sterren te ver dienen. Deze sterren kunnen wor den toegekenj voor diverse zaken, zoals service, sfeer en enkele ande re belangrijke zaken in 'n horecabe drijf. Deze sterren worden toegekend door de ANWB en het NTB. Aan de hand van vragenlijsten die de directies van de hotels moe ten invullen zal het cijfer worden bepaald. Later zullen inspecteurs bezoeken afleggen en op die manier in staat zijn onbevooroordeeld en ■en onbeïnvloed het aantal sterren vast te stellen. HEEFT ALTIJD veel nieuws, veel moois, veel chics en veel „hips" KOM KIJKEN: pantalons, jersey pakjes en japonnen, vesten, jumpers, nylons, shawls, zakdoeken, enz. enz. 'n REUZE-COLLECTIE in k Heuvelstraat 14 j I I I I B 1 i I I I WAALWIJK - De Katholieke Werkende Jongeren en andere Jongeren organisaties uit Nederland gaan zaterdag 1 november in Den Haag een actie voeren. Hieraan voorafgaand hebben 'enkele KWJ-leden uit Waal wijk in de nacht van vrijdag op zaterdag j.l. een plakactie gevoerd. In deze nacht vol actie voor de werkende jeugd werden „de plakkers door de politie bekeurd en vond inbeslagname pan 75 plakkaten, alsmede een em mertje plaksel en een borstel plaats. Geplakt is er door de KWJ-leden om de mensen met de op handen zijnde actie te confronteren. Er is verder een programma van actie uitgekomen dat wel enige toelichting behoeft. De werkende jongeren van Neder land worden opgeroepen om zaterdag 1 november allen in Den Haag te zijn. Men stelt, dat ondanks mooie woor den nog steeds niets is bereikt en dat er in de praktijk van enige verbete ring geen sprake is. Men wil bereiken DRUNEN - Het programma van de officiële heropening van de Hoge Braken op zaterdag 1 november is als volgt: 1. Ouverture door de drumband van St. Jan te Elshout. 2. Welkomstwoord door burgemees ter mr. H. Stieger. 3. Boerendansje gebracht door 7 kin deren van de balletschool van mevr. Klerks. 4. Presentatie van de jeugdharmonie uit Drunen. 5. Czardas-Fürstin, een eerste optre den van de operettevereniging Reve rence. Met ballet. 6. Presentatie van de Harmonie Dru nen. Gébracht wordt „Nacht viel in kamp. 7. Klassieke dans door een meisje van de balletschool van mevr. Ver- helst. 8. Een eerste optreden van een depu tatie van de accordeonvereniging Crescendo. 9- „Amsterdam" gezongen door Jos- je Jansen en „Cent-Milles chansons" gezongen door Henriëtte Verdiesen, beiden van het meisjeskoor Romanti ca. 10. Amor in de rode kater, éénaktor door leden van de toneelvereniging ONA. 11. Demie-finale door de drumband van SHJ. Pauze. 12. Hoog in de bergen. Een vrolijk programma van tiroler muziek door de Tiroler-kapel. 13. Presentatie van de drumband van de Harmonie Drunen. 14. Russian Dance. Een solodans door een meisje van de balletschool van mevr. Verhelst. 15. Balalaika. Heroptreden van Crescendo. 16. Czardas-Fürstin, een tweede op treden van Reverence. 17. Thomasvaer en Pieternel ge bracht door ONA. 18. Wereld zonder mannen, een mu zikaal kijkspelletje van het meisjes koor Romantica. 19. Finale, verzorgd door een depu tatie van de Fanfare uit Elshout, uit eindelijk versterkt met alle deelne mers. dat heel Nederland komt te weten, hoe groot de achterstelling is van de werkende jongeren, dat er op korte termijn maatregelen dienen te komen en ook daadwerkelijk uitgevoerd, dat de werkende jongeren mee moeten gaan delen van de welvaartspot door meer middelen voor scholing en vor ming dat de werkende jongeren in 't bedrijf gezien gaan worden als jonge mensen en niet als goedkope arbeids krachten en dat de werkende jonge ren bij deze zaak, dus hun eigen situ atie betrokken gaan worden en actief mee gaan doen. Op de bewuste zaterdagmorgen gaan de jongeren naar Den Haag naar het gebouw van de volksverte genwoordiging. De eisen komen dan op tafel bij de ambtenaren van de verschillende bij de materie betrok ken ministeries. Bovendien zal er een buitengewoon debat plaatsvinden tus sen enkele ministers en de werkende jongeren. Tevens gaan de jongeren hun opwachting maken bij de 2e ka mercommissies van Sociale Zaken, Onderwijs en CueMa. Werkbezoeken zullen worden afgelegd bij de partij besturen van alle politieke partijen en verder 'bij een aantal instanties zoals de SER, etc. 's Middags is er dan in de Houtrusthallen een congres. De gebouwen zullen actief gaan be zet worden, dit wil zeggen groepen werkende jongeren gaan hun eisen voorleggen aan de vertegenwoordi gers van onze samenleving en tevens wat ze van hen kunnen verwachten. BLIJF FIT EN JONG Koop bij Grotestraat 322, Waalwijk Telefoon 3613 Er zal dus geen discussie plaatsheb ben. Het initiatief is. uitgegaan van de drie werkende jongerenorganisa ties. Aan de aktie 'kunnen meedoen diegenen, die betrokken zijn bij de eigen situatie en die willen verbete ren. Er zijn een aantal hoofdthema's. Ten aanzien van het vormingswerk, de parttime opleidingen, de leerlingstel sels en avondcursussen bestaan een groot aantal vragen bij de werkende jeugd, die men aan de verschillende instanties op 1 november wil voor leggen. Verder wordt gesteld, dat elk mens vakantie nodig heeft. Jonge mensen hébben heel veel vakantie no dig en daarom is een vakantie van 5 weken gewenst, verdeeld over 'n aan tal periodes per jaar. Ten aanzien van overwerk op de bedrijven wordt opgemerkt, dat het meestal zeer aan trekkelijk is voor de extra-verdiens- ten. Men ziet echter nadelen en wel met name voor de gezondheid. Vol gens het program van aktie zou over werk verboden moeten worden voor jongeren van 14 tot 18 jaar. Verder stelt men dat er groepen kun nen worden aangegeven die nog meer zijn achtergesteld en direct of indi rect ook tot de groep werkende jon geren gerékend kunnen worden. Met name worden genoemd: pendelaars en migranten de gastarbeiders, jeugd werklozen in bepaalde delen van ons land, dienstmeisjes en huishoudelijk personeel/winkelpersoneel (de laat ste groep geniet bijna geen bescher ming), jongeren in tehuizen/inrich- tingen en andere restgroepen (nie mand uitgezonderd). Aandacht wordt verder nog besteed aan de problemen zoals vrijetijdsbe steding, ontspanning, ontwikkeling inspraak en medezeggenschap in de gemeenschap, vrijheid en ruimte van organisatie en de werkende jeugd in de landen buiten Nederland. Al deze facetten hoopt men op 1 november in Den Haag aan de orde te brengen. Het streven is er op gericht de nieu we acht-klassige school voor het ba sisonderwijs in Nieuwkuyk aan het begin van het nieuwe schooljaar '70 in gebruik te kunnen nemen. Dankzij een snelle afwikkeling met de ver schillende instanties kon reeds don derdag 30 oktober de aanbesteding worden gehouden. Op 25 april 1969 besloot de gemeenteraad zijn mede werking te verlenen aan de bouw de zer school in Nieuwkuyk. In januari van dit jaar stelde de raad een krediet van 650.000 beschikbaar. Door de ze gunstige ontwikkeling hoopt men in augustus 1970 het complexeen ontwerp van architect Loonen uit Dongen, in gebruik te kunnen nemen. Dat is mogelijk als de bouw tijdens de komende wintermaanden niet al te veel stagnatie ondervindt. Ardhitect Loonen heeft een L-vormi- ge school ontworpen. De voet van de 'L' komt naast de pastorie te staan. Vanaf de straatkant zal zich rechts 't hoogbouwgedeelte bevinden, waarin o.m. een gemeenschapsruimte, perso- neelskamer en 'n 'bergruimte zijn ge projecteerd. Onder deze vertrekken is een doorgang tot de grote speel plaats gecreëerd. Links van dit ge deelte is vanaf de straat het eerste klaslokaal te zien. De toékomstige basisschool verrijst op de plaats waar het voormalige klooster heeft gestaan dat onlangs onder de slopershamer is gevallen. Wanneer de nieuwe 8-klassige school zal zijn gerealiseerd, komen de 215 leerlingen er aanmerkelijk 'heter af, dan zij tot nu toe gewend zijn. Niet voor niets is er van de zijde van het school en gemeentebestuur hard aan de totstandkoming van de nieuwe school gewerkt. Zowel de jongens als de meisjesschool hebben steeds met een gébrekkige huisvesting te kampen gehad. Voor hoofdonderwijzer H. Loonen, zijn zes onderwijzers en hun pupillen zal het een grote opluchting zijn, als straks het fraaie complex in gebruik genomen kan worden. De gemengde lagere school 'beschikt dan over één reservelokaalMen verwacht, dat de ze klas over niet al te lange tijd ook bezet zal zijn. Namelijk het aanlbod van de leerlingen zal groter worden als het uitbreidingsplan Nieuwkuyk- Oost in de komende jaren tot ontwik keling zal komen. Zo zal deze acht- klassige school een einde maken aan de noodsituatie van het basisonder wijs in Nieuwkuyk. Niet zo-maar een overhemd, maar iets aparts. Een streepdessin, pasteltinten of een nieuw boordmodel. Neem er een modedas bij Een Shetland pull'over met kontrast-rand of een gebreid jasje. Ook een hoed hoort bij uw winter-garderobe. Een speciaalzaak heeft in mode-artikelen zoveel meer.... Heuvelstraat 133 Tilburg Parkeren voor de deur. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Uit Madrid ontvingen wij woensdag een telegram van de secretaris van St. Nicolaas. In dit telegram deelde hij mee dat de Goed Heilig Man het voornemen heeft op zondag 16 november een officieel bezoek aan Waalwijk te brengen. St. Nicolaas zal met zijn boot om 2 uur aan de oostelijke loswal van de haven aankomen. Hier wordt hij verwelkomd door het St. Nicolaas-comité uit Waalwijk. In optocht gaat de Sint dan via de Emmickhovensestraat, de Grotestraat, Wilhelminastraat, St. Jansplein, Stationsstraat naar het Raadhuisplein, waar om 3 uur burgemeester J. Teijssen de Spaanse Bis schop ontvangt. De burgemeester zal vanaf het bordes de Sint en zijn gevolg toespreken. De tocht door het centrum van Waalwijk zal ook dit jaar ongetwijfeld door veel kinderen worden gadegeslagen. Aan de optocht werken mee het Waalwijkse Jachthoornkorps Cornu Copiae, de harmonie St. Crispijn en de Waalwijkse ponyclub. Natuurlijk ontbreken ook de strooiwagens met de Pieten niet. De intocht is mogelijk geworden door de financiële mede werking van de Waalivijkse middenstand en dankzij de opbrengst van een collecte die onder de inwoners van Waalwijk is gehouden. De foto toont de 4 kampioensploegen van „Kunst en Kracht 1919" Waal wijk, die alle ongeslagen kampioen werden van kring Den Bosch. Op onderste rij: de meisjes-aspiranten; op 2e rij: de jongens-aspiranten: op de 3e rij: de meisjes-junior en en bovenste rij: de jongens-junioren.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5