Wij leven in een tijd van ongekende mogelijkheden, speciaal op medisch terrein Balamundi presenteert 'Balan' op show tijdens Microshow RTINAO Nieuw Boerenleenbank-gebouw verfraaiing voor historisch Heusden EM-TE supermarkt WETENSCHAP HEEFT BEREKEND DAT OPTIMALE LEEFTIJD VAN DE MENS OVER DE 100 JAAR LIGT Staande schemerlamp 89.50 WIM HORNMANN ONTWIERP VOOR DEZE SHOW COLLECTIE SCHOENEN BURGEMEESTER 0. SGHOLTEN WIL HEUSOEN TOT PRONKJUWEEL VAN ONS LAND MAKEN brengt dinsdag500 gram CARBONADEN voor 298 cent - 500 gram panklare SAVOYE KOOL «oor 29 cent Woensdag: 500 gram 6EHAKT voor 169 cent 500 gram panklarn ANDIJVIE voor 39 cent Donderdag: TARTAAR per stuk 69 cent - 500 gram geschrapte WORTELTJES voor 29 cent. v.a.129,- „Leven" wordt echter steeds moeilijker Suiker Eet meer fruit Burgemeeser v. Erp opent woensdag 26 nov. Micro-show Modeshow Hoe te leven Geheel compleet slechts De Stoere lyd: b nachts het IJsselmeerop pils in je vuist enVeronica op volle sterkte.De StoereTijd: Argonaut 220, de nieuwste uurwerkjes van Certina. Certina u weet weL die pietepeuterige Zwitsers die elk (èlk) horloge 350 maal controleren. Stoere taal? Elke Certina horlogerzal graag beamen Chèque voor het streekmuseum en weizijnstichting Nu Waalwijk Water uit de bodem in toekomst onvoldoende WAALWIJK - DRUNEN MAANDAG 17 NOVEMBER 1969 92e JAARGANG No.92 De tcho van het Zuiöen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 Hoofdredakteur JAN TIELEN wAAlwijkse en UnqstRAatse couRAnt y.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling Gironummer 1069687 (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Dit blad verschijnt 2 x per week Advertentieprijs 15 cent per mm Losse nummers 20 cent Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" We leven in een tijd van ongekende mogelijkheden, speciaal op me disch terrein. De wonderlijkste dingen, waarvan men vroeger niet durfde te dromen zijn werkelijkheid geworden en als gevolg van deze fantastische vooruitgang op medisch gebied is de mogelijkheid voor de mens geschapen om ouder te worden. Onze gemiddelde levenskansen zijn geweldig gestegen en zijn nog nooit zo hoog geweest. Aan het begin van onze jaartelling was de gemiddelde levensver wachting voor de mens zo'n 28 jaar. Heel lang is dat zo gebleven en rond het begin van onze eeuw (dat was dus na 1900 jaar) was die ge middelde levenskans gestegen tot slechts 46 jaar voor mannen en 49 jaar voor vrouwen. Nu, na zo'n zeventig jaar zijn deze cijfers gestegen tot respectievelijk 74 en 76 jaar een aanzienlijke vooruitgang dus! De mens is hier echter niet mee tevreden. Hij weet, dat de weten schap heeft berekend, dat de optimale leeftijd van de mens ruim over de honderd jaar lïgrt en de mens w'l graag die optimale leeftijd ha len. De vraag is alleen, hoe krijgt hij dat voor elkaar? De medici weten daar wel een antwoord op, een antwoord overi gens, dat we zelf ook wel gevonden zouden hebben en dat luidt: ge zond leven en alle risico's die zou den kunnen leiden tot ziekten of aandoeningen uit de weg gaan. Nu is gebleken, dat de grote „killers" in onze tijd zijn, de kanker en de hart- en vaatziekten. Wie deze twee bedreigingen weet te ontlopen, maakt, theoretisch al een grote kans op een lang, zo niet zeer lang leven, wanneer hij of zij althans niet het slachtoffer gaat worden van de an dere gevaren die ons bedreigen, zo als bijvoorbeeld te sneuvelen in het verkeer! Het nare nu is, dat de twee grote „doders" te weten kanker en hart en vaatziekten (hartinfarct), ziek ten zijn, waartegen de wetenschap nog geen middelen heeft gevonden en waarvan men zelfs het fijne niet weet. Natuurlijk rust de wetenschap niet en al veie jaren lang worden er over de gehele wereld onderzoe kingen verricht, die de medische wetenschap hopelijk tenslotte de sleutel in handen zullen spelen van de oplossing. Bij het zoeken naar het hoe en waarom van deze ziek ten zijn reeds vele ontdekkingen gedaan. Men heeft onder andere ontdekt, dat er heel wat stoffen zijn, die wij via de voeding naar binnen krijgen, die het ontstaan van deze ziekten stimuleren. Daar blijft het niet bij. Men heeft ook ontdekt, dat er fouten schuilen in ons le venspatroon, waardoor het ontstaan van deze gevreesde ziekten in de hand wordt gewerkt. Steeds weer en overal kunnen we horen en lezen wat we beslist niet moeten doen, of eten, of drinken om het ontstaan te voorkomen. We moeten oppassen met het ge bruik van suiker, want suiker maakt dik en een te hoog gewicht is funest voor het hart. Bovendien is suiker bijzonder slecht voor ons gebit. Met vet is het ook hetzelfde. We gebruiken teveel vet en worden te zwaar. Pas op met al die andere gebakken lekkernijen. Roken is absoluut taboe. Onze si garetjes bevorderen het ontstaan van longkanker, terwijl de nicotine bovendien vaatvernauwend werkt en het roken dus nadelig maakt voor het hart. Met het borreltje of andere alco holica is het ook wat. Alcoholische dranken zetten namelijk geweldig aan. Je wordt er dik van met alle risico's van dien. Bovendien kan het schade aan de lever opleveren. Anderzijds werkt een drankje vaat- verwij dend en dat is weer een plus punt. De vraag is natuurlijk; wat moet nu het zwaarst wegen? Daar naast blijkt de drank ook weer een gemene „killer" te zijn in het ver keer. Voor veel mensen levert het allemaal geweldige problemen op. Denkt u er om, dat u niet teveel koffie drinkt en ook niet teveel thee! Dat is ook slecht voor uw ge zondheid. Pas op met volle melk, die is zo vet! Kalmpjes ^an met bo ter op uw brood en bij het braden. Eet meer fruit! Dat is gezond en goed voor de slanke lijn! Maar pas °P, want fruit wordt bespoten met die gevaarlijke insektenbestrijdings- middelen. Langzaam maar zeker word je er door vergiftigd! Daar om eerst het fruit goed wassen en liefst schillen! Maar wat doen we dan met fruit dat niet geschild kan worden, zoals druiven, bessen, ker sen, aardbeien enzovoort? Het be spuiten blijft overigens niet beperkt tot het fruit. U kunt bijna geen groenten eten of het is vrijwel ze ker dat die groenten zijn bespoten. Het zijn op het gebied van de voeding en genotmiddelen maar slechts enkele voorbeelden die we noemen, want er zijn er nog veel meer. We behoeven maar even te denken aan de nieuwste ontdek king, de zoetmiddelen of cyclama- ten, die nu ook bij ons verboden gaan worden. De angst sloeg velen al om het hart na de publicaties bij de gedachten, hoeveel flessen frisdranken van al lerlei soorten men in de loop der ja ren al opgedronken had en wat die gevaarlijke cyclamaten al niet voor verwoestingen zouden kunnen heb ben aangericht, waarvan we tot op heden geen weet hebben. Maar buiten al die zaken zijn er nog zoveel andere dingen die onze gezondheid bedreigen en ons de weg naar een lang en gezond leven afsluiten. We behoeven hierbij maar te denken aan de waterverontreini ging. Het is bar en boos zo vies en verontreinigd door dikwijls ernstige vergiften het oppervlaktewater is. Zwemmen in dat water is levensge vaarlijk. Maar veel van dat water wordt ook gebruikt voor de water winning door de waterleidingbedrij ven in ons land. Natuurlijk onder gaat dat water een zeer speciale be handeling om het bruikbaar te ma ken voor menselijke consumptie, maar er behoeft nog maar weinig te gebeuren, of het oppervlaktewa ter is dermate verontreinigd, dat 't niet meer te zuiveren valt. Voorts hebben we nog te maken met de psychische belagers van on ze gezondheid in de vorm van span ningen, die leiden tot neurosen. De spanningen zijn niet zo best voor het hart en zo zouden we nog lang, heel lang kunnen voortgaan. (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL Van woens dag 26 tot en met zaterdag 29 no vember wordt in Kaatsheuvel op de parkeerterreinen van De Efteling de Micro-Show gehouden. Het is voor de zevende keer dat toeleve ringsbedrijven voor de schoen- en lederwarenindustrie hier hun pro- dukten tonen. Op de Micro-Show 1969 zullen diverse nieuwe produk- ten worden getoond. Aan deze show is ook een ont werpwedstrijd voor schoenen en lederwaren verbonden. De prijsuit reiking van deze „Coupe IVlicro" vindt plaats tijdens de ontvangst van de deelnemers Micro Show op het Raadhuis in Kaatsheuvel, op woensdag 26 november 's morgens om 10 uur. Om 11.00 uur zal burge meester L. van Erp de officiële ope ning verrichten in de tentoonstel lingshal. De belangstelling op de Micro- show zal ongetwijfeld ook uitgaan naar het nieuwe poromere schacht materiaal (bovenleder voor schoe nen) Balan dat Balamundi Neder land n.v. op de openingsdag intro duceert. Balamundi Nederland b.c. heeft zich jarenlang beziggehouden met de ontwikkeling van een sub stituut voor leder. Tijdens de „Se- maine du Cuir" die in september in Parijs is gehouden introduceerde Balamundi het nieuwe schachtma teriaal Balan. De N'ederlandse schoenindustrie kan er tijdens de Micro Show kennis mee maken. Balamundi Nederland n.v. geeft voor dit nieuwe produkt een ver klaring. In een persuitnodiging schrijft men: „Zoals bekend onstaat er een steeds groter tekort aan le der. Hiervoor zijn de volgende oor zaken aan te wijzen: a) een toene mend gebruik voor leder b) het meer in de „modesfeer" geraken van dames- en herenschoenen en het daarmee gepaard gaande grote re gebruik c) de acceptatie van schoeisel in de onderontwikkelde gebieden d) de groei van de wereld bevolking." „Daarom zochten - en zoeken - fabrikanten over de gehele wereld naar een substituut voor leder, dat alle goede eigenschappen van het natuurprodukt, zoals bijv. water dampdoorlaatbaarheid en absorbtie- vermogen bezit. Voor Balamundi resulteerde dit in het nieuwe poro mere schachtmateriaal Balan." Om geïnteresseerden op de hoogte te stellen van de technische en es thetische mogelijkheden van Balan wordt er ter gelegenheid van de Mi cro-Show 'n modeshow gehouden in 't restaurant van De Efteling. Spe ciaal voor deze show ontwierp de Waalwijkse modeleur Wim Horn- mann een collectie schoenen. Zonder enige twijfel zullen velen zich afvragen hoe men dan wel moet leven. Het leven, gewoon le ven, wordt steeds moeilijker, want men komt tot de ondekking dat het gewone leven, zoals men dat leefde, vol zit met gevaren. Hoe het dan wel moet? Er is maar één mogelijk heid: gewoon doorgaan zoals we ge wend zijn, met slechts één uitzonde ring en dat is er voor zorgen dat we van alles niet TEVEEL eten, drin ken of doen. Want het gevaar schuilt in dat TEVEEL. Wie zo dom is om na alle publicaties er angst vallig voor te zorgen, dat hij vanaf nu geen suiker, geen vet, geen bor reltje, geen sigaretje of wat dan ook meer gebruikt, loopt de kans eerder te overlijden, dan dat hij al die zaken met gezond verstand en redelijkheid gebruikt. Zeer fraaie fijn bewerkte lampvoet in koper of brons. Prachtige spankap met franje. Keuze uit diverse kleuren. Brengt sfeer in uw woning. Geldig tot 5 december Grotestraat 246, Waalwijk Stationsstraat 88, Waalwijk Maandagmorgen gesloten (van onze verslaggever) HEUSDEN De rijke historie van Heusden herleeft. Een gemeentelijk restauratieplan staat het terugbrengen van dit oude Maasstadje in de oorspronkelijke stijl voor. Wie door het centrum van Heusden wandelt, ontdekt veel historische geveltjes, die herinneren aan een tijd van eeuwen geleden. Donderdag is er weer zo'n prachtig, voor Heusden stijlvol gebouw, opgeleverd: de nieuwe vestiging van de Boerenleen bank. Het bankgebouw is aangepast aan de architektuur van de Bree- straat. Burgemeester G. M. Scholten open de donderdagmiddag deze nieuwe Boerenleenbank-vestiging. Hij deed dat door de voordeur van het slot te draaien. De burgemeester ver richtte ook de eerste officiële bank- behandeling. Bij drs. J. Oosterwaal direkteur van de Coöp.-bank in Eindhoven verzilverde hij twee chèques, die het plaatselijk bestuur hem had aangeboden. Burgemeester Schotten mocht 1000,incasseren voor de Welzijnsstichting Heusden en 500,voor het Streekmuseum dat eveneens in de Breestraat is ge legen. Het gemeentebestuur is erg ver heugd dat het bankbestuur de nieu we vestiging geheel in stijl en vol gens de restauratie-plannen heeft uitgevoerd. Het bestuur was im mers teruggekomen op een reeds eerder verleende bouwvergunning. „Laten we er allen aan bijdragen dat het zo historische Heusden weer een prokjuweel van ons land wordt" aldus burgemeester Scholten. Na mens het gemeentebestuur bood hij de bank twee stoeppalen en een fraai uithangbord aan. Tijdens een bijeenkomst in Hotel „De Gouden Leeuw" had de voor zitter van het bankbestuur, de heer A. Buys, de ontwikkeling van de Boerenleenbank Heusden-Herpt ge schetst. Hij sprak daarbij ook de hoop uit, dat de bank een bijdrage zou leveren aan de leefbaarheid van Heusden. Drs. J. Oosterwaal wees er op dat de Boerenleenbank-orga nisatie naar efficiënte gebouwen in iedere plaats streeft. Per jaar wor den 150 nieuwe kantoren in gebruik genomen. In praktisch alle plaatsen van de Langstraat zijn de laatste jaren nieuwe bankgebouwen ver rezen. Medio volgend jaar zal in Waal wijk een nieuw hoofdkantoor aan de Markt ingebruik worden geno men. De nieuwbouw in Waalwijk wordt nu reeds onder de aandacht van het publiek gebracht. Zo is er voor de schooljeugd een schilder wedstrijd. Zaterdag zullen de beste werkstukken met een prijs worden beloond. Het nieuwe Boerenleen bankgebouw in Waalwijk wordt het grootste in de Langstraat. Behalve dit hoofdkantoor beschikt men in Waalwijk nog over twee bijkanto ren. Als gevolg van een bijzonder lage waterstand van onze rivieren, heeft kortgeleden de watervoorziening in ons land ernstig gevaar gelopen. Het zout uit de zee drong het land bin nen, kortom, er dreigde een minder aangename toestand te ontstaan. Het is duidelijk, dat de Neder landse regering plannen koestert om in de toekomst de Nederlandse watervoorziening veilig te stellen. Volgens studies van het rijksinsti tuut drinkwatervoorziening, kan 't waterverbruik in Nederland maar tot anderhalf miljard kubieke me ter uit grondwater worden gedekt. Voor de jaren 1980 en 2000 zal daar om een aanvulling uit andere bron nen nodig zijn. Het is nodig dat men tot voorraadvorming komt en wat dit onderwerp betreft, worden er reeds uitgebreide studies ge maakt.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1