wAalwijkse en UnqstRaatse coimnt Lederfabriek Mombers brengt schachtmateriaal Momba Cuir Wie gaat u gelukkig maken met een Certina? Pulles Heesbeen Pulles Heesbeen Causerie over open bejaarden- werk in Sprang Capelle VOLGENDE WEEK OP DE MICRO-SHOW Bloeiende bananenboom in „tropische serre1' bij Kaatsheuvelse schoengrossier Schooljaar 1968-1969 stond voor Levensschool Drunen in het teken van schaalvergroting 6 I m DONDERDAGAVOND 20 NOV. 1969 92e JAARGANG No. 93 Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 pjswrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 BureausGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdensriaat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De Lederfabriek N.V. Mombers uit Waalwijk brengt volgende week op de Micro-show in ^Kaatsheuvel een geheel nieuw pro- dukt. Geïntroduceerd wordt dan namelijk het nieuwe schachtmiddel 'Mom- ba Cuir'. Het Waalwijkse bedrijf heeft twee jaar geëxperimenteerd om te komen tot de vervaardiging van het nieuwe schachtmateriaal \op basis van split. De heer J. Mombers, de technische man achter de Mombers- produkten, vertelde ons dat een wetenschappelijk onderzoek, dat tot de conclusie kwam dat er een steeds groter tekort aan leer Ontstaat, een van de redenen is geweest, dat men het in deze richting is gaan zoeken. Schachtmateriaal op n basis van split De N.V. Lederfabriek Mombers is van origine een split-suède producent. Momenteel is de vervaardiging hier van nog maar een klein onderdeel in het bedrijf. De laatste jaren heeft het bedrijf zijn sporen reeds verdiend op het gebied van synthetische materia len voor de schoenindustrie. Het Mombasa (kunstleer) heeft 'n wereld naam. Dit produkt wordt naar alle landen in de wereld geëxporteerd. Mombassa kent veel variëteiten. Mo menteel is daar het Mombassa-met- nerf bijgekomen, terwijl het produkt binnenkort ook bedrukt kan worden. Uit de combinatie lederfalbrikant- kunstlederproducent is het nieuwe schachtmateriaal Momba Cuir ont staan. Dit Momba Cuir is een glad schachtmateriaal voor schoenen met een basis van split en een syntheti sche top. De monsters van Momba Cuir en de schoenen van dit materiaal tonen een volwaardig schachtmateriaal, waarin de goede eigenschappen van leer ver enigd worden met de goede eigen schappen van syntheoia. Reeds 50 jaar zoekt men hier naar. Het is ver heugend dat een Waalwijkse fabriek er in geslaagd is de verbinding tus sen synthetica en natuurprodukt zo te leggen dat een eenheid is verkre gen en dus een geheel nieuw mate riaal is ontstaan. 200.000 knikkingen Het is vanzelfsprekend dat de direc tie van Mombers hoge eisen aan het nieuwe materiaal heeft gesteld. Daar onder de eis van het bestand zijn te gen de bewegingen van de voet. Als een minimum heeft men 200.000 knikkingen gesteld en Momba Cuir is daar glansrijk bovenuit gekomen. Het materiaal is bestemd tegen tempera turen die variëren tussen 20 en 120 gr C.. Dat het afwasbaar is behoeven Voor Amandel-staaf Certina New-Art. Edelstaal en doublé. Kast uit één stuk, 100 waterdicht. Automatisch. Datum. V.a. f 295,-. Certina horloges reeds v.a. f 99,-. CERTINA STATIONSSTRAAT 88 WAALWIJK we eigenlijk niet te vermlden. Be langrijker voor de verwerking in de schoenfabrieken is het feit dat Mom ba Cuir geschalmd en omgeboekt kan worden. In de moderne fabricagemethoden speelt het materiaal ook mee, omdat het past in de nieuwste stans-las-me- thoden en ideaal is voor het spuit- gietcn, zonder ruwen. Op de Microshow toont Lederfabriek Mombers het nieuwe materiaal. Hei is in het bijzonder geschikt voor ge- bruikssöhoen, waarmee "gesjouwd" wordt. Het materiaal is namelijk bij zonder sterk. Door de vele mogelijk heden verwacht de direktie van M ru bers veel van dit Momba-Cuir. (Van onze verslaggever) Kaatsheuvel - Als men een schoe nengroothandel binnenstapt verwacht men allerminst een tropische planten tuin te betreden. De sèrre van de heer B. G. vOn den Dungen, eigenaar van een schoenen groothandel aan de Marktstraat in Kaatsheuvel heeft er echter alles van weg. In een sèrre tussen het woonhuis en het magazijn heeft de heer Van den Dungen ver schillende planten staan, die men al leen in Zuideuropese landen aantreft. Een Unicum hierin is ongetwijfeld de bloeiende bananenboom. Toen het echtpaar Van den Dungen in mei 1968 op vakantie was aan de DRUNEN - Hét voorbije jaar is, extern bezien, het beste te karakteri seren met het woord: stabilisatie. Het aantal jongens was iets hoger dan vorig jaar en de bedrijfscontacten gaven in het algemeen reden tot be moediging. De levensschool is een bekend gegeven geworden en wordt steeds meer gezien als een noodzakelijke aanvulling op de schoolopleidin gen, die de jeugdigen achter zich hebben of waarmee ze nog, in bedrijfs opleidingen en/of leerlingenstelsels, bezig zijn. Deze zienswijze leeft niet alleen bij de insiders, maar wint ook veld bij de bedrijven, de ouders en andere instanties. En dit is een gelukkig ontivikkeling, zo schrijft het be stuur van de Katholieke Levensschool Drurien e.o. in haar jaarverslag over het schooljaar 1968-1969. Dit jaar één direc teur voor Drunen en Waalwijk Bekijken we 1968-1969 meer intern, dan is de meest in het ooglopende tendens de gedachte aan schaalver groting op regionaal vlak; een nei ging tot brede opstelling op het vlak der levensbeschouwelijkheid; en het denken in de richting van nauwer sa mengaan tussen vormingswerk voor jongens en voor meisjes. Ten aanzien van de schaalvergroting °P regionaal vlak werd reeds 'n eer ste stap gezet, toen na besprekingen tussen de besturen van de Levens scholen Waalwijk en Dxunen en na overleg met de directeur van Drunen hesleten werd, om met ingang van 1 juni 1969 de huidige directeur van Drunen tevens te ibelasten met de di rectie in Waalwijk. Het is denkbaar en ze'fs waarschijnlijk, dat in het ko mende jaar een regelmatige perso- neelsuitwisseling zal plaats hebben tussen beide scholen, waardoor een aantal nadelen die, ongewild, kleven aan een erg kleine staf, voor beide scholen wordt opgeheven. In de toekomst kan de integratie dan nog verder gaan door te komen tot één bestuur en tenslotte tot één stich ting. Ook hopen we in de toekomst aandacht te geven aan de levensbe schouwelijkheid en de samenwerking tussen vormingswerk voor jongens en voor meisjes, uiteraard in nauw over leg met de desbetreffende belangheb benden", aldus het jaarverslag. In to taal namen 81 jongens van bedrijven te Drunen, Vlijmen en Heusden aan het Levensschoolwerk deel. De leer lingen wonen verspreid over 12 ge meenten. Voor marsepein aardappeltjes Spaanse kust, bracht het uit Torremo- linos een plantje mee, dat gestekt was van een bananenboom. Dat plan tje is nu een kolossale boom gewor den, waaraan de eerste vruchten zichtbaar worden. De heer Van den Dungen is er van overtuigd dat de bananen rijp worden. In zijn sèrre heerst een constante temperatuur van 22 gr. C. Bovendien wordt er iedere dag water gespoten, zodat een haast tropisch klimaat wordt verkregen. Iedere keer als deze Kaatsheuvelse schoenengrossier in bet buitenland vertoeft verzamelt hij daar plantjes, die hij later in de sèrre tot bloei tracht te brengen. In zijn 'tropische sèrre" treft men ondermeer een si naasappelboom en andere zuideuro pese planten. Een ficus die normaal als kamerplant fungeert is in de sèrre tot een boom gegroeid. Als de temperatuur buiten niet te ver daalt, verwacht de heer Van den Dun gen dat de vruchten zeker rijp Wor den. Hoewel er misschien geen spra ke is van een Nederlandse primeur, is het ongetwijfeld wel de eerste "Brabantse banaan". Schoengroof handel Rorivetti bestaat thans 10 jaar De heer Van den Dungen is eigenaar van de zelf bedien ings schoenengroot handel Rorivetti. Dit bedrijf heeft onlangs het 10-jarig bestaan gevierd. In de magazijnen heeft Rorivetti mo menteel 40.000 paar schoenen in vobrraad staan. De heer Van den Dungen verwacht dat dit aanbod van de winter naar de 100.000 paar groeit. Zijn klanten (winkeliers) ko men uit geheel Nederland. De schoe nen betrekt de heer Van den Dungen voornamelijk uit Italië en uit 't Oost blok. Op de foto: de heer Van den Dungen onder de bananenboom. In zijn hand heeft hij een van de vruchten. Drunen HEROPENING Donderdag 27 november wordt de ge heel uitgebreide en vernieuwde zaak van C. van Herpt aan de Grotestraat heropend. Deze zeer goed bekend staande zaak in delicatessen en Velen zeer aparte waren, was zeker aan uit breiding toe. Men heeft er nu dan oök een mooie moderne zaak van ge maakt, waar alles goed is te over zien en het gezellig winkelen is. Dru nen is met deze weer een mooie zaak rijker geworden. I in München straat genoemd naar fam. Löb uit Drunen SPRANG-CAPELLE - Sinds de laatste wereldoorlog is het aantal per sonen boven de 65 jaar sterk gestegen, zodat het nu ruim 10% van de Nederlandse bevolking omvat. In Sprang-Capelle wonen 705 personen boven de 65 jaar, waarvan 336 mannelijke en 369 vrouwelijke personen, die gezamenlijk ongeveer 10,5% van het aantal inwoners uitmaken. Hier van wonen er 69 in 't verzorgingstehuis "Achter de Hoven" er 36 in de bij het bejaardencentrum behorende bejaarden-woningen. De zorg voor de 69 in het bejaardentehuis "Achter de Hoven" wonende bejaarden lis in goede handen bij bestuur en personeel van het bejaardencentrum, j In Sprang-Capelle wonen 705 personen boven 65 jaar Ook de bejaarden die woonachtig zijn in de 26 bejaardenwoningen worden in deze zorg betrokken. Zij kunnen n.l. bij ziekte verpleging en maaltijden vanuit het hoofdgebouw krijgen en deelnemen aan ontspan ningsavonden in het hoofdgebouw. Ook is in elke bejaardenwoning een alarminstallatie aanwezig waarmee in noodgevallen directrice en personeel in het verzorgingstehuis gealarmeerd kunnen worden. Die zorg voor ouden van dagen in verzorgingstehuizen vormt het z.g. "besloten bejaarden- werk" en ligt dus in onze gemeente in handen van bestuur en personeel van het "Protestants Bejaarden Centrum voor Sprar.g-Capelle 'en Omstreken" Hoewel bejaarden-oorden voor vele bejaarden onmisbaar zijn, wenst de bejaarde evenwel toch zo lang moge lijk zelfstandig in zijn eigen woning te blijven Een streven dat begrijpelijk is, maar ook moet worden bevorderd, omdat Let tegemoet komt aan de na tuurlijke drang van de mens zichzelf te blijven, maar ook omdat de plaat sen in de verzorgingstehuizen dan kunnen worden ingenomen door dege nen die door medische of sociale om standigheden niet meer zelfstandig kunnen bïijven wónen. Toch blijkt, dat degenen, die zelf standig wonen, allerlei voorzienin gen behoeven om dat te kunnen vol houden. Nu is het de plicht van de gemeenschap, van de oveiheid maar niet minder van de burger, en in de eerste plaats van het kerkelijk en par ticulier initiatief gesteund door de overheid, er voor te zorgen, dat voor iedere behoefte de juiste voorziening beschikbaar is. Dat kunnen zijn velerlei soorten tijds besteding, ontspanningswerk, hand en spandiensten, huishoudelijke hulp, verpleeghulp, medische verzorging, etc. ledereen weet dat er nog zoveel eenzaamheid is, zoveel omstandig heden die tot ongelukken aanleiding kunnen geven, zoveel behoefte aan hulp op allerlei terrein. Daarin te voorzien is de taak van het z?gn. 'open bejaaidenwerk'. Het is van het grootste belang dat ook in onze gemeente, evenals in veel andere' plaatsen in ons land, dit 'open bejaardenwerk' georganiseerd wordt. Voor het juist regelen van de zorg voor de bejaarden is een plaatselijk contact-orgaan nodig wier taak kan bestaan uit: a) inventarisatie van en beraad over de wenselijk te achten voorzieningen; b) planning en regeling van de te treffen maatregelen om in leemten te voorzien c) voorstellen doen aan de overheid en particulier initiatief omtrent de mogelijke ontwikkeling van het werk en de ter hand te nemen aktiviteiten, benevens de financiering daarvan. Teneinde beter geïnformeerd te wor den omtrent de inhoud en betekenis van dit 'open bejaardenwerk' zal een leidster van het 'open bejaardenwerk' te Geldrop op zaterdag 22 november a.s. in het culturele centrum Zide- winde des namiddags om half drie 'n causerie houden voor belanghebben den en belangstellenden. Ook de heer van Leeuwen van het bureau Noord Brabant van het De partement van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk zal hierbij ook aanwezig zijn om informatie te geven over de mogelijkheid van de verkrij ging van rijkssubsidie in de kosten van het 'open bejaardenwerk'. Het is de bedoeling dat er een werkgroep ingesteld zal worden, die bovenge noemde taken ter hand zal gaan ne men die dan de voorloper en voor bereider van een eventueel later in 't leven te roepen stichting voor het 'open bejaardenwerk" zou kunnen zijn. De tcho VAn het Zuióen WAALWIJK - DRUNEN WAALWIJK - DRUNEN Menigeen kent in Drunen nog de oud-onderwijzer aan de lagere school, en destijds naar Rietho ven vertrokken, de heer H. van Broekhoven. Zijn echtgenote is de thans nog levende enige dochter van het gezin Löb, dat werd gedeporteerd en door de nazi's vermoord in het concen tratiekamp Auschwitz in 1942. Ter herinnering aan dezé familie die van Joodse afkomst is en la ter katholiek is geworden, willen wij dit even memoreren. De om gekomen kinderen zijn Hans (29), Georg (34) pater Ignatius, Ernst (29) pater Nivardus, Rob (32) broeder Linus, Wies (33) zuster Veronica, Door (31) zuster The- rèse, Lien (34) zuster Hedwigis. Het initiatief voor dit eerbewijs aan de nazi-slachtoffers ging uit van de voormalige plaatsvervan gende hoofdaanklager in het oor- logsmisdadigersproces in Neu renberg, Robert Kempner. Deze heeft in München als nevenaan klager in het proces tegen Har ster in 1967 de familie van de broers en zusters Löb vertegen woordigd. De heer en mevrouw Van Broek- hov-Löb zijn thans woonachtig in Valkenswaard, waar de heer Van Broekhoven leraar is aan de St. Willibrordus Mavo-school aldaar.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 17